Fedor den Hertog reed op Amsterdamse baan zeer sterk DE TOUR IN CIJFERS Dolman blunderde precies als Ottenbros en werd in sprint ook door Hoban geklopt Opnieuw hevig vuurwerk in IBM-schaaktoernooi Duitse atletes snel op 3 x 1500 meter Broome leidt in Europese titelstrijd Koning Boudewijn ontvangt Merckx VAAS-teams voor motorzesdaagse Groot-Brittannië en Zuid-Afrika staan na eerste dag gelijk Veel deelnemers aan strijd om Nederlands motorkampioenschap Geen succes voor tafeltennisjeugd Vierdaagse-leger had het gisteren beter Teams voor damduel Rusland-Nederland Wielrenners naar het buitenland Sparta speelde gelijk Finse atleten te sterk voor Duitsers Verrassingen in tennistoernooi te Aix Betty Stöve versloeg Judith Salome Coureur geschorst na motordiefstal Dinsdag weer een Russische film IsCLERMONT-, TERRAND 4 Blijkbaar toch niet zo erg ziek OPNIEUW TELEURSTELLING VOOR NEDERLANDERS Weinig gebeurd Einde van siësta 21e RIT H0NTARGIS Om de Davis Cup Negentiende etappe De uitslag van de negentiende etap pe, een rit over 192,5 km van Libourne naar Brive is: 1. Hoban (GB. Plaud) 5.30.57 met bon. 5.30.37. 2. Dolman (Ned. Vissers) z.t. met bon. 5.30.47. 3. Guerra (It Pez- zi) z. t. met bon. 5.30.52; 4. Spruyt (Belg. Driessens) 5.30.57; 5. Schutz (Lux., Al- bani) z.t. 6. Leman (Belg. Schotte) 5.32.18. 7. Reybroeck (Belg. Driessens). 8. Van der Flaas (Belg. Vissers). 9. Van den Berghe (Belg. Driessens). 10. Ottenbros (Ned. Vissers). 11. Janssen 'Ned. Geminiani). 12. Dumont (Fr. Plaud). 13. Peffgen (W.Dld. Pezzi) 5.32.18. 14. Cooreman (Belg. Cools). 15. Wagtmans (Ned. Vissers), allen 5.32.18. Karstens (Ned. Plaud) 5.32.26. 26. Pin geon (Fr. Plaud). 29. Vianelli (It. Alba- ni). 34. Merckx (Belg. Driessens). 38. Gimondi (It. Pezzi). 41. Poulidor (Fr. Magne). 52. Beugels (Ned. Magne) 83. Haast (Ned. Vissers) allen 5.32.26. Ploegenklassement Het ploegenklassement van de 19e etappe is: 1/2. Vissers en Driessens 16.35.33 20 punten. 3. Magne 16.35.41 (4 pnt). 4. Pezzi 16.35.41. 5. Albani 16.35.49. Alg. Klassement Het algemeen klassement luidt: 1. Merckx (Belg. Driessens) 95.55.54. 2. Pingeon (Fr. Plaud) op 16.18. 3. Pouli dor (Fr. Magne) op 20.43. 4. Gimondi (It. Pezzi) op 24.18. 5. Gandarias (Sp. Langarica) op 29.27. 6. Wagtmans (Ned. Vissers) op 30.42. 7. Vianelli (It. Alba ni) op 35.22. 8. Letort (Fr. Plaud) op 45.47; 9. Agostinho (Port.., Caput) op 46.50. 10. Janssen (Ned. Geminiani) op 48.35. 11. Van Impe (Belg. Stablinski) op 50.34. 12. Galera (Sp. Machain) op 50.35. 13. Thellliere (Fr. Stablinski) op 56.50. 14. Dumont (Fr. Plaud) op 59.50. 15. Panizza (It. Pezzi) op 1.00.19. 16. Schutz (Lux. Albani) op 1.01.27. 17. Gut ty (Fr. Caput) op 1.03.40. 18. Van Sprin- gel (Belg. Cools) op 1.05.01. 19. Dancel- li (It. Albani) op 1.07.58. 20. Castello (Sp. Langarica) op 1.10.22. 51. Dolman (Ned. Vissers) op 2.24.29. 59. Haast (Ned. Vissers) op 2.36.27. 60. Van der Flaas (Belg., Vissers) op 2.36.27; 72. Karstens (Ned. Plaud) op 2.48.13. 74. Beugels (Ned. Magne) op 2.51.41. 77. Ottenbros (Ned., Vissers) op 2.53.15. Alg. ploegenklassement Algemeen ploegenklassement: 1. Dries sens 290.55.15. 2. Plaud 290.58.18. 3. Lan garica 291.43.42. 4. Machain 291.57.16. 5. Pezzi 292.04.33; 12. Vissers 294.26.34. Algemeen bergklassement: 1. Merckx (Belg. 143 pnt. 2. Pingeon (Fr.) 88, 3. Galera (Sp.) 75. Puntenklassement Het puntenklassement ziet er als volgt uit: 1. Merckx (Belg.) 214 pun ten. 2. Janssen (Ned) 141. 3. Wagtmans (Ned.) 130; 4. Pingeon (Fr.) 112; 5. Gi mondi (It.) 103. 6. Dancelli (It.) 95. 12. Ottenbros (Ned.) 62. Evert Dolman nog in vrolijke stem ming tijdens de wandeletappe van gisteren. Hij laat duidelijk zien. wie naar zijn mening als triomfator Parijs $g$g zal binnenrijden. 19-7-1969 St Fargeau Cosner^Champ Barochm Sancerguesc^ 329,5 km [Sancoins onde rtmarault jÉbreuil BRIVE Evert Dolman gooide ntfdig zün fiets tegen het asfalt. „Het wil maar niet lukken", zei hy teleurgesteld, terwijl hy het zweet van het dryfnatte hoofd veegde. Dolman was op de meet in Brive, evenals Ottenbros de dag tevoren ver slagen. „Toen die Italiaan Guerra op de boulevard demarreerde ging ik mee. Maar hy reed helemaal niet rap en toen kwam ik ineens op kop te liggen". Het was een verontschuldiging voor een even grote fout als die van Ottenbros op de piste in Bordeaux. Ook Dolman was te vroeg gegaan en dat wist hy drommels goed. Hy probeerde zyn falen echter goed te praten „Tot 150 meter voor de meet zat Hoban nog voor me en normaal win ik het altyd van hem. Maar hy kwam snel terug. Dat had ik niet van hem gedacht". Dolman verzweeg, dat Ton Vissers een paar kilo meter voor de finish naast hem was komen ryden en hem duideiyke instructies had gegeven voor de slotfase. „Ik had hem op het hart gedrukt tot binnen de laatste 100 meter te wachten met aan te vallen. We hadden immers in Bordeaux een lesje van Hoban gehad. Daar om ben ik hem nog eens precies gaan inprenten hoe hy het doen moest. Dat hy vooral geen kop moest doen, omdat de groep toch al anderhalve minuut achter was. Maar Dolman moest zich zonodig nog eens inspannen", zo zei de teleurge stelde ploegleider toen de zaak weer verloren was. AKEN Een Westduitse ploeg, be staande uit Christel Feese, Gertrud Theissen en Christa Merten, heeft don derdag tijdens atletiekwedstrijden in Aken een 3x1500 meter estafette ge wonnen in 14 minuten en 33,2 seconden. Dit betekent een officieus wereldrecord. Dolman hoorde het niet. Hij stond een eindje verderop verslag te doen van de gang van zaken in de eindfase, zijn ge kleurde verslag: „Ik heb een tijdlang bij Hoban aan het wiel. gereden, zelfs toen Spruyt 700 meter voor de finish demarreerde en Guerra en Schütz ach ter hem aan gingen. Daarna kwam ik door al het gemanoeuvreer achter Guer ra. Ik had ook niet gedacht, dat Hoban hier zou winnen. Dat gebeurt immers zo zelden". Dolman wilde z'n fout niet toe geven. Kwaad zei hij, vlak voordat hij wegreed: „Je moet goed rijden en je moet geluk hebben. En dan is het nog sport ook. Een ander kan beter rijden dan jij". Pas 's avonds in het hotel hoorde hij, dat zijn inspanning toch niet helemaal onbeloond was gebleven. Dank zij Dol man en de goede plaatsen van Van der Flaes (achtste) en Ottenbros (tiende) in het eerste deel van de hoofdmacht was de dagploegenprijs veroverd. „Het werd tijd ook, dat de anderen eens wat geld inbrachten. Ik heb steeds genoeg ver diend", zei Wagtmans wat bitter, na dat hij zich had gerealiseerd hoe weinig de ploeg eigenlijk na het vertrek van Rik van Looy bij elkaar had gefietst. Toen de Belg na zes dagen uit de koers verdween zat er ruim elfduizend francs in de pot. Na de rit naar Bordeaux stond de formatie van Vissers op een winst van ruim vijftienduizend francs. In ruim tien dagen waren er dus slechts vierduizend francs bij gekomen. Dat is nauwelijks genoeg om de onkosten te betalen. Intussen was Barry Hoban, die zich met twee overwinningen in twee dagen voorgoed een plaats in de Tourhistorie heeft veroverd, opgenomen in een kring van charmante majorettes, die de blo zende Brit om de hals vielen. Hoban, die nu in de Tour een groot man is ge worden, want zelfs de oudste journa listen in de karavaan kunnen zich niet herinneren wanneer een dergelijk wa penfeit zich eerder voordeed, grijnsde zijn bekende brede glimlach. „Sorry", zei hij verontschuldigend, „Ik had Dol man die overwinning best gegund, maar als hij de zege zo voor het oprapen krijgt..." De Brit had er niet op gerekend weer in de frontlinie te kunnen optreden. Hij had niet, zoals de dag tevoren in de rit naar Bordeaux, lichte wielen laten monteren. Maar 't was allemaal anders gegaan dan hij had gedacht, dan Dol man had gedacht. Hij immers had na de nederlaag van Ottenbros de avond in het hotel in Bordeaux met klem be weerd: „Morgen ga ik die etappe win nen". Hij had die woorden vlak voor de start van de rit door de Dordogne nog eens herhaald. Maar Dolman had ze niet waar kunnen maken. Lr was op deze tweede dag van het défilé naar Parijs weinig gebeurd, min der nog dan in menig goed opgezette kermiskoers. Niet dat er geen liefheb bers .varen om zo vlak voor het einde van deze als een nchtkaars uitflakke- rende Tour enkele graantjes van de door de geldzucht van de Faema's danig gedunde ruif mee te pikken. Maar ze kregen geen toestemming van veldheer Merckx om hun stoute plannen tot uit voer te brengen. Merckx zelf, of anders wel enkele van zijn ploegmakkers, ston den demarrages in de weg. Het was voor mindere goden onbegonnen werk en daarom gaven zij het maar op en schikten zich naar de wensen van de meester, op de glooiende wegen langs zonbeschenen wijngaarden maar een ding wensend: rust. Daarom gebeurde er van de 38e tot de 115e kilometer he- lemaals niets. Het peloton toerde langs duizenden toeristen, onder wie vele Ne derlanders, die urenlang hadden ge wacht om het spektakel langs te zien trekken. En die nu een wat grote fiets club zagen langsrijden. Vlak na de ravitaillering kwam het einde van de siesta. Deboever ontstak het vuur, dat door Panizza, Catiau en Bodin verder werd gedragen. Toen zij na 142 kilometer gezelschap kregen van Merckx begreep het drietal, dat de zaak verloren was. Daarna kwam er nog een kopgroep van de Italianen Dancelli, Pa nizza en Zandegu, de Spanjaarden Ga lera en Gomez Lucas, de Belg Van Springel en diens landgenoot Vanden- berghe als bewaker, die evenmin succes had. Nu waren het de Peugeots, die het gat weer dichtten. Toen een ieder zich al verzoende met een massasprint kwam de beslissende ontsnapping van Schütz, Dolman, Hoban, Guerra en Spruyt, die tenslotte winst voor Hoban opleverde. Het défilé gaat voort. Vandaag krijgt Merckx de kans om tegen het eind van de rit naar Clermont Ferrand zijn winst in het algemeen klassement nog wat verder op te vijzelen. Wanneer de meester er tenminste zin in heeft. In dat geval ziet het er voor de anderen triest uit, omdat de finish van die 20e etappe na 198 kilometer bovenop de Pey-de-Dome ligt. Deze gedoofde vul kaan, waarvan het stijgingspercentage in de laatste kilometers twaalf bedraagt, is de laatste echte berg in de Tour de France van dit jaar. BRUSSEL Koning Boudewijn van België zal maandag, de dag na de aankomst van de Ronde van Frankrijk te Parijs, Eddy Merckx ontvangen. Het bezoek van de wielrenner zal om 11.15 uur plaatsvinden in het paleis te Laken. ARNHEM De VAAS-teams, die zullen deelnemen aan de Internationa le Motorzesdaagse, die van 22 tot 26 september in Garmisch-Partenkirchen wordt gehouden, bestaan uit de volgen de rijders: VAAS-team A: Frits Selling (Amster dam) op Greaves, Jan Beukhof (Ben- nekom), Stef van der Sluis (Arnhem) en Jan Tijhuis (Nijverdal), allen op Rond Sachs. V4.4CJtain b. ilein '""si 'Rae» te) en Hennie Zijdemans (Den Haag) beiden op Jawa, Kees van Rijssel (Den Haag) op Yamaha en Rudi Boom (Am sterdam) op Berini. Het nationale clubteam bestaat uit Jan Schenk (Westzaan) op Husqvarna, Herman van Hoegee (Tienhoven) op Rond Sachs en Jan Wermink (Hellen- doom) op Zündapp. Jan Scheafc is te vens reserve voor de VAAS-teams. Een foto van de finish in Brive, waar Dolman in de laatste meters werd verslagen door Hoban. Men zou de foto van gisteren hebben kunnen gebruiken als we het gezicht van Ot tenbros door dat van Dolman hadden kunnen vervangen BRISTOL Na de eerste dag van de tenniswedstrijd tussen Groot-Brit tannië en Zuid-Afrika voor de finale van de Europese zone (groep A) van de Davisbeker is de stand gelijk: 1-1. Beide partijen voor het enkelspel ein digden donderdag in Bristol na vijf sets. Eerst versloeg Mark Cox Bob Maud met 3-6, 6-3, 6-4, en vervol gens won Bob Hewitt met 7-9, 6-3, 3-6, 6-2, 6-3 van Graham Stilwell. Tijdens de wedstrijden hadden enkele inciden ten plaats, waarbij demonstranten te gen de apartheidspolitiek betrokken wa ren. De partij tussen Cox en Maud moest worden onderbroken toen twee mannen en vrouwen met spandoeken de baan opliepen. Politieagenten verwij derden het kwartet. Er was trouwens noch een talrijke politiemacht op de been. Een anoniem telfoontje had mel ding gemaakt van een bom, die er gens onder de tribunes zou zijn ver borgen. Er werd een papieren zak ge vonden, die volgens een expert een „niet explosief apparaat" bevatte. Ook zouden er door demonstranten geduren de de wedstrijd tenisballen over de buitenmuur worden geworpen om ver warring te stichten. In verband hier mede werden politie-agenten buiten het stadion gestationeerd. Ook vannacht is het terrein bewaakt om verdere inci denten te voorkomen. ZANDVOORT Voor de Nederland- rv,ot~-i-impioenschappen, die zon dag op het circuit van 7ai*dv?~-+ mor den gehouden, bestaat grote belang stelling. Niet minder dan 191 motoren zullen in negen races aan de start ko men. Tot de deelnemers behoort on der anderen Rob Bron, vorig jaar kampioen in de 250- en 350-cc-klasse, die dit seizoen wegens gebrek aan ma chines weinig heeft gereden. Bron zal starten met een 350 cc Kawasaki. OBERTRAUM In het toernooi om de Europese jeugdkampioenschappen tafeltennis zijn de Nederlandse deel neemsters in het enkelspel uitgescha keld. Ellen Klatt bereikte de derde ronde door een zege op de Britse Su san Howard (21-15, 19-21, 21-6), maar verloor daarna van de Tsjechische Ilo- na Vostova met 12-21, 13-21. Veronique van der Laan leed in de tweede ronde een nederlaag tegen de Tsjechische Grofova (16-21, 17-21) en ook Sonja Heltzel was kansloos. Zij ver loor met 16-21, 13-21 van de Russin Gradithe. Tsjecho-Slowakije prolongeerde zijn ti tel bij de jongens door een overwin ning van 5-2 op Hongarije. Bij de meis jes werd Rusland kampioen door een verrassende zege van 3-1 op Tsjecho- Slowakije. De Nederlandse meisjesploeg eindigde op de negende plaats. AMSTERDAM Na drie ronden spelen in de grootmeestergroep van het IBM-toernooi staat de Rus Liber* son met 21/* punt op kop, terwijl de laatste plaats wordt gedeeld door o.a, de grootmeesters Donner en Gheorghiu met een V* punt. Vreemder kan het niet en scherper illustratie van de ge weldige gevechten, die er zich tot nog toe hebben afgespeeld, is dan ook nau welijks denkbaar. Uiteraard zijn we nog in het stadium van positie-kiezen, doch het aantal slachtoffers dat daar bij valt is niet gering. Boeiend was Ivkov-Gheorghiu, om dat de zwartspeler - als ware het een junior-tweekamp - ijskoud het Boeda- pester-gambiet speelde. Tenslotte ging dat (natuurlijk) mis, doch het onder lijnt de winstwil van de grootmeesters. Een heksenketel werd Tatai-Damjano- vic. Wit deed het vermoedelijk zeer knap, waarna de ondernemende zwart speler het geweldig ingewikkeld begon te maken. Hij keek daarbij weinig naar materiaal, des te scherper naar Tatai's klok. Die tikte in sneltrein vaart. Des te verdienstelijker is het ?i. geweest, dat de Italiaan alle ver- schnkkingpr. en toen - door zijn overwicht aan materiaal - kon win nen. Portisch liep positioneel storm te gen de Rus Wasjoekow. Die bleef - zij het moeizaam - overeind. Barendregts Siciliaans gambiet was te lichtvoetig voor het actief - stoere tegenspel van Darga: 01. Langeweg en Ree remi seerden in een oogwenk. Hartoch hield AMSTERDAM Bij de landenwed- strijd voor amateurs tussen Nederland en Engeland, onderdeel van de popu laire wedstrijden in het Olympisch- stadion, heeft Fedor den Hertog een ge weldige achtervolging gereden. De tweevoudige Nederlandse kampioen versloeg de Engelsman Moore met een verschil van 140 meter. Nog sprekender was zijn tijd op de vrij zware sta- dionbaan, 5.04,6 seconden over 4000 me ter onder vrij ideale weersomstandig heden. Den Hertog benaderde met die tijd in zijn eentje de prestatie van het viertal van het Leidse Swift Combina tie (5.01,6), dat zich voor de halve fi nales plaatste van het Nederlandse kampioenschap ploegachtervolging. Met meer tegenstand zou Den Hertog mo gelijk tot een nog betere tijd zijn ge komen. Moore, die halverwege de race al meer dan honderd meter had ver speeld op de formidabel rijdende Ne derlander. was echter geen partij voor hem. Het krachtsverschil in de Neder lands-Engelse ontmoeting was zeer groot. De sprinters Jansen en Koop man deden wat zij wilden met Boo ker en Bicknell en Jansen bleek in de finale met even veel gemak van Koop man te kunnen winnen. Leijn Loevesijn was in de 1000 meter-tijdrit ruim 3,5 seconden sneller dan Booker. Ook de ploegachtervolging was een krachtmeting tussen teams van onver gelijkbare kwaliteit. Zelfs tegen een lang niet homogeen draaiend Neder lands kwartet (Nieuwkamp, Tabak, Van de Ruit en Bravenboer) kwamen de Engelsen, die nauwelijks meer mo gelijkheden bezitten dan een goede Ne derlandse clubploeg, er niet aan te pas. Even duidelijk was de zege van het „zilveren" tandempaar Jansen/Loeve- sijn op Booker/Bicknell. De stayersrit, regelmatig gewonnen door Jaap Oudkerk, de enige beroeps- renner in het veld van amateurs, toon de aan dat Bertus Boom nog slechts een handbreedte is verwijderd van de smalle (Stam en Helsloot) top bij de amateurs. Boom, degelijk gegangmaakt door Walrave, was in de race over 50 km de enige, die het tempo van Oudkerk en Stam redelijk kon volgen. De,uitslagen zijn: Sprint: eerste serie: Koopman (Ned) versloeg Booker (GBr), 14,0 seconden over de laatste 200 meter. Tweede serie: Jansen (N) versloeg Bicknell (G) in 12,7 seconden. Om de derde plaats: Bicknell versloeg Booker wegens on reglementair rijden. Finale: Jansen ver sloeg Koopman in 13,7 seconden. Tijdrit over 1.000 meter: Loevesijn (N) l.ll.Tj 2. Booker (G) 1.15,3. Kwart- NIJMEGEN „Gelukkig dat de zon vandaag verstek laat gaan", was don derdag, de derde dag van de Nijmeeg se Vierdaagse, die in verband met het heuvelachtige karakter bekend staat als de zwaarste marsdag, een veel ge hoorde verzuchting op het parcours. De 14.921 wandelaars, die donderdag gerechtigd waren te starten voor de derde mars, hadden het uitstekend ge troffen. De zon hield zich lang achter een dik wolkendek verscholen en de wind zorgde voor verfrissing. Jan Riet bergen, woensdag een van de 756 Uit vallers en donderdag verzorger, zei: „Ik begrijp niet, dat woensdag slechts 756 wandelaars de strijd hebben ge staakt. Het was een afgrijselijke dag". Ondanks de weersverbetering, al thans in de ogen van de deelnemers, sneuvelden er donderdag toch 336 wan delaars, zodat er voor de laatste mars dag 14.585 startgerechtigd waren. Bij de 336 was uiteraard ook een aantal niet-gestarten. KNBvLO-voorzitter jonkheer mr. Van Rijckevorsel heeft zich donderdag op nieuw niet onbetuigd gelaten. De voor gaande marsdagen heeft hij zelf ook verschillende keren een stuk meegelo pen om de hitte aan den lijve te onder vinden. Donderdag deed hij dat onder meer samen met Wychens burgemees ter Van Thiel. De laatste zag het meer als „strafwerk", omdat hij vóór de Vierdaagse de minimars van officials en journalisten had gemist. Byrne in bedwang, hetgeen zijn derde remise in successie tegen grootmees ters betekende. Donner verloor in het laatste uur van Kavalek. Het oordeel over de partij is verdeeld. Bij de meesters blijft de Hongaar Csom de toon aangeven. De Nederlan der Scholl komt hier op gang. De uitslagen zijn: Grootmeester- groep: Portisch-Wasjoekov V«, Iv kov-Gheorghiu 10, Barendregt-Darga 01, HartochBy re Tatai- Damjanovic 10, Donner-Kavalek 01, Liberson-Stein V»V«, Langeweg-Ree V». Stand na 3 ronden: 1. Liberson (Rusl) 22/8 Darga (W.-Dld.), Ivkov (Z.-Sl.), Kavalek (Tsj. SI.), Portisch (Hong), Stein (Rusl), Tatai (It), Wasjoekov (Rusl. 2; 9/10 Damjanonov (Z.-Sl.), Har toch (Ned) IV»; 11/13: Byrne (VS), Barendregt (Ned), Ree (Ned) 1 pnt.; 14/16: Donner (Ned), Gheorghiu (Roe menië), Langeweg (Ned) Meestergroep: Gerusel-Johannessen 2\'n\ Mader-Scholl 01; Van Schel- tinga-De Rooi VtVan Baarle-Zui- dema afgebr.; Ostojic—Diez des Cor ral 10; Ujtelky Csom 01. Stand na 3 ronden: 1. Csom (Hong) 3, 2. Johannessen (Noorw) 2H, 3/4: Scholl (Wed), f7*l) 2. 5'R- Diez del Corral (Sp), Gerusel (WM), Ma der (WD1), Van Scheltinga (Ned) l'/t, 9. Zuidema (Ned.) 1 1 afgebr.; 10. De Rooi (Ned) V»; 11. Van Baarle (Ned.) 0 1 afgebr.; 12. Ujtelky (Tsj.- Sl.) 0. finales clubkampioenschap van Neder land ploegenachtervolging: eerste serie: 1. De Bataaf 4.000 meter 4.49,3, 2. Groe- newoud (ingelopen na 3.900 meter). Tweede serie: 1. Olympia 4.48,3, 2. De Adelaar (ingelopen na 3050 meter). Der de serie: 1. Alcmaria Victrix 4.57,2, 2. Le Champion op 25 meter. Vierde se rie: 1. Swift Combinatie 5.01,6, 2. Spar ta Den Haag op 40 meter. Ploegenachtervolging: 1. Nederland (Nieuwkamp, Tabak, Van de Ruit en Bravenboer) 4.000 meter in 4.41,3; 2. Groot-Brittannië (Brockhurst, Moore, Kebble, Whitseside) 4.48.7. Stayerswedstrijd voor profs en ama teurs: 1. Oudkerk (achter De Graaf), 50 kilometer in 38 minuten en 2,2 se conden; 2. Stam (Stakenburg) op 200 meter; 3. Boom (Walrave) op 620 me ter; 4. Rous (Koch) op 2950 meter; 5. Rij- nink (Pelser) op 3.040 meter; 6. Bouma (Van Roey) op 3180 meter. Tandem: eerste rit: 1. Jansen/Loeve- sijn, laatste 200 meter in 10,8 sec.; 2. Booker/Bicknell (Gbr). Tweede rit: 1. Jansen/Loevesijn 10,8, 2. Booker/Bick nell. De eindstand: 1. Nederland 10 pnt.; 2. Gr. Brittannië 5 pnt. DEN HAAG De teams voor de jaarlijkse daminterlandwedstrijden Rusland-Nederland, die 19 juli in Riga begint, bestaan uit de volgende dam mers: Nederland: 1. Sijbrands, V». Wier- sma, 3. Roozenburg, 4. Varkevisser, 5. Bronstring, 6. Bom, 7. Bergsma, 8. De Jong, 9. De Ruiter, 10. Pippel. Rusland: 1. Andreiko, 2. Koeperman, 3. Tsjegolev, 4. Gantwarg, 5. Agafo- nov, 6. Mogiljanski, 7. Davidov, 8. Sjitkin, 9. Korchov, 10. Dukler. DEN HAAG De volgende wielren ners zullen de komende dagen deelne men aan amateurwedstrijden in het bui tenland: Ronde van Polen, 22 juli II augustus, Piet Legierse (Den Haag), Jan Hordijk (Rotterdam), Peter van der Kruys (Helmond), M. van Venrooy (Hees) en Gerars Leferink (Haaksbergen). Scottish Milkrace, 22/26 juli: Chris Pepels (Stein), Jan Spetgens (Someren), Ger Harings (Scheulder), Thijs de Ko- nin g (Scherpenzeel), Wim Prinsen (Hank) en Adriaan van Vught (Box tel). Ronde van Bohemen (Tsjecho-Slowa kije), 23/26 juli: Popke Oosterhof (Eel- de), Henk Benjamins (Hollandse Veld) en Willy Luppers (Purmerend). Internationale Olympia-prijs (Oost- Duitsland), 30 juli/4 augustus: Harry Jansen (Westzaan), Henk Schoofs (Bla- del), Jan Aling (Bummerveen) en Ton van der Valk (Zandvoort). ASSEN Het Nederlandse militaire voetbalelftal en de Rotterdamse ere divisieclub Sparta hebben donderdag op het Achillesterrein in Assen gelijk gespeeld: 1-1. Sparta nam voor 2500 toeschouwers na twintig minuten de leiding toen de Pool Kowalik Klijnjan een niet te mis sen kans bood. Tien minuten later kwa men de militairen op gelijke hoogte door een treffer van Hoekema (Go Ahead). HELSINKI —In het Olympischsta- dion van Helsinki heeft de Westduitse heren-atletiekploeg donderdagavond voor 28.000 toeschouwers een verrassen de nederlaag gelden tegen Finland: 115- 108. Hoewel de weersomstandigheden vrijwel ideaal waren werden toch slechts enkele prestaties van wereld formaat gelverd. Heinfried Birlenbach, de oud-Europees recordhouder kogelsto ten. kwam met 20,14 meter voor de eerste maal dit seizoen boven de twin- tig-metergrens. Jorma Kinnunen (Fin land), met 92,70 meter wereldrecord houder speerwerpen, kwam tegen Klaus Wolfermann danig in gevaar. De Fin zegevierde met 84,14 meter, Wolfermann, die met 83,54 m een nieuw Westduits record vestigde, bleef slechts weinig bij hem achter. Een dubbele zege behaalden de Finnen bij het pols stokhoogspringen. Risto Ivanov zege vierde met 5,20 meter voor Erkki Mus- takari, die over 5,10 m sprong. In Oslo liep de Australiër Ron Clark donderdag, kort voor zijn vertrek naar Los Angeles, waar hij het komende weekeinde uitkomt in de ontmoeting tussen de Verenigde Staten, Rusland en het Commonwealth, de snelste 3000 meter van dit seizoen met 7 minuten en 53.8 seconden. Oost-Duitsland heeft naast Manfred Matuscheweski en Die ter Fromm sinds donderdag opnieuw 'n achthonderd-meterloper van wereld klasse. In Potsdam noteeerde Erhard Schulze in een solo-race over 800 me ter een tijd van 1 minuut en 46,5 se conden. AIX EN PROVENCE Tijdens het internationale tennistoernooi om het gouden racket in Aix heeft de Britse professional Roger Taylor in de derde ronde van het herenenkelspel veras send verloren van de Westduitser Ha- rald Elschenbroich. Taylor, die als ze vende op, de plaatsingslijst stond, ver loor met 7-5, 1-6, 4-6. Het was de der de keer, dat de Duitser Taylor be dwong De Fransman Pierre Barthes, eveneens beroepsspeler en als vijfde gepl* moest het hoofd buigen voor de Chileen Patricio FnHrjgim? (6-8, 6-8), De Australiër Mal Anderson trok zich tegen de Fransman Patrick Proisy ge blesseerd terug bij de stand 5-4 in de eerste set in het voordeel van Proisy. HICKSTEAD Titelverdediger Da vid Broome (GBr) is donderdag in Heckstead begonnen in de strijd om het Europees kampioenschap springen 1969 (heren). Hij won het eerste on derdeel, een jachtspringconcours. Broome maakte met „Mr Softee" één fout, wat hem op vijf strafseconden kwam te staan. Zijn totaaltijd van 82,5 seconden werd echter door niemand ovetroffen. Al win Schöckmöhle bleef met „wimpel" zonder fouten, maar zijn tijd bedroeg 84,5 seconden waar mee hij tweede werd. Er nemen slechts elf ruiters aan de wedstrijden om het Europese kampioenschap deel. Tijdens het jachtspringconcours ver schenen negentien combinaties in de ring. Van de ruiters, die met twee paarden startten, viel het slechtste re sultaat af. De uitslag van het jachtspringcon cours (lengte parcours 660 meter, 15 hindernissen, 19 sprongen, maximale hoogte 1,50 meter) is: 1. Broome (GBr) met „Mr. Softee", 82,4 seconden; 2. Schökemöhle (WD1) met „Wimpel", 84,5; 3. Broome met „Top of the mor ning", 88,7; 4. Winkler (WD1) met „Enigk", 96,4; 5. Johansson (Zwe) met „Shalimar", 98,8. De stand is: 1. Broome 1 pnt., 2. Schöckemöhle 2; 3. Winkler 3, 4. Jo hansson 4, 5. Oliver (GBr) 5. EASTBOURNE In de kwartfinale» van het damesenkelspel van een inter nationaal toernooi te Eastbourne heeft Betty Stöve met 61, 63 gewonnen van Judith Salome. Verrassend was de nederlaag, die de Schotse Winnie Shaw, als nummer twee geplaatst, leed tegen de Amerikaanse Betty Ann Grubb (36, 3—6). De uitslagen van de kwartfinales: He renenkelspel: Orantes (Spa.) Rahim (Pak.) 6—4, 6—3; Kuhnke (W.-Dld.)— Borowiak (VS) 119, 86; Cooper (Austr.)—Buding (W.-Dld.) 4—6, 6-4, 64; Mukerjea (Ind.) Bovett (VS) 8—6, 4—6, 6—3. DamesenkelspelGrubb (VS) Shaw (G.Br.) 6—3, 6—3; Stöve (Ned.) Salome (Ned.) 61, 63; Tegart (Austr.) Hogan (VS) 6—4, 9—7; Krantzcke (Austr.) Gourlay (Austr.) 6—3, 6—1. ARNHEM De centrale sportcom- missie van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft de Rijswijkse coureur K. P. voor onbe paalde tijd geschorst wegens de ont vreemding van een Suzuki-motor uit het automobielmuseum in Leidschen- dam. Op die motor is Hugh Anderson twee keer wereldkampioen geworden. Volgens de KNMV berusten de verha len over het verkopen van geheimen van de gestolen motor op fantasie. Van de verdachtmakingen is niets aan toonbaar gebleken. Alleen is komen vast te staan, dat K. P. de diefstal heeft gepleegd. De Haagse internationale rijders J. Huberts en H. Leenheer, die door K. P. van de diefstal op de hoogte werden gesteld, zijn naar het oordeel van de sportcommissie ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. De Hagenaars werden min of meer overvallen door de mededeling van K. P., die zij heb ben aangeraden de motor terug te bren gen. De KNMV neemt de rijders wel kwalijk, dat zij de bond niet eerder hebben ingelicht. Daarom zullen ook tegen hen, als het politieonderzoek is afgesloten, maatregelen worden geno men. Het KRO-televisieprogramma „Lied van Rusland" is een kleurenfilm van een optreden van het beroemde Alex- androv-ensemble, het soldatenkoor van het Russische Rode Leger. Voor deze co-produktie van de Russische televisie en het Duitse produktiebureau Bertels- man werden opnamen gemaakt in Mos kou, Leningrad en de Russische step pen en toendra's. Het Alexandrov-ensemble, dankt zijn naam aan zijn eerste leider Alexander Wassiljevitsch Alexandrov. In 1928 trad het ensemble voor de eerste keer op. In 1935 kreeg het een hoge Russische onderscheiding: het Revolutionaire Rode Erevaandel met' de rode ster- orde. In 1937 volgde het eerste optre den in het buiténland: Parijs. Het werd een enorm succes. Door een ju ry werd aan het ensemble de „grand prix" toegekend. Tijdens de tweede wereldoorlog trad het Alexandrov en semble op aan het front. Na de oorlog hervatte het zijn tournee door Rusland en trad daar op voor arbeiders di<» wer.',4',n ■""dr-opbuuwpi'ojeckcii. In 1946 kwam het zang- en dansensem ble onder leiding van overste Boris Alexandrov de zoon van Alexander Wassiljevitsch,

De Vallei | 1969 | | pagina 13