KERKEN-ACTIE VOOR ONTWIKKELINGSHULP Opbrengst voor projecten in Ghana en Zambia 0 P E L Veenendaler vervaardigt pret-auto's In bouwpakket of kant en klaar te leveren Gezamenlijk optreden van Sola Fide en Geref. kerk VEILING RESTEREN CHEVROLET Opbrengst Hemava-collecte Specialisten Hoofdstraat 92 Drempel e Wijkcentrum Bejaarden- reisje Brugkerk Bedankt Gift Emeritaat Beroepen Hier en nu jémmm Bi jzonder VAN WOUT BLAUWKOUS Het nieuwe pand van Hein van Schuppen. Schuin tegenover z'n dameszaak. Geen verkoopruimte Wel etalages. Veel etalages. Vol mode voor haai en hem. Mode van dit moment. Ga kijken en steek over. Doen! V.A.B. KIRPESTEIN ZONDAGSDIENSTEN Jr ÉËv - - r* VRIJDAG 18 JULI 1969 Respect hebben voor een andermans standpunt is niet altijd even gemak kelijk. Breng dat maar eens op voor mensen die omderwille van een be paald principe je beperkingen opleg gen. Voor degenen, die in het geheel geen principe in hun geestelijke inventaris meevoeren ligt alles even eenvoudig. Die kunnen vlotweg zeggen „je mot niks op deze wereld; iedereen is vrij om te denken wat ie wil". Maar dat is 'et 'em juist. De geestelijke vrij heid bezorgt ons soms een bepaalde bagage, die ons in onze handel en wandel beperkt. Voordat u mocht menen, dat u in een soort avondoverdenking bent terecht gekomen, wil ik u graag meenemen naar de praktijk van het alledaagse leven. De 21 personen die in hoogste instantie verantwoordelijk zijn voor het be stuur van onze sprankelende ge meente hebben aan het begin van de ze maand besloten om aan alle be staande of nog op te richten toestan den in het sportieve vlak nog een sporthal toe te voegen. Het moet gezegd worden, onze gemeen teraad is de laatste jaren niet karig in die zaken. Een sportpark, een in- structiebad, een overdekt zwembad en nog zo'n geval in de openlucht, we hebben ze als Veenendaalse gemeen schap allemaal maar voor het mee nemen gehad. Opmerkingen als „ze moeten nou als gemeenschap maar eens laten zien wat ze waard zijn, laat ze daarom zelf de centen maar 'es bij mekaar brengen" worden in de glazen zaal van 't gemeentepaleis zelden of nooit gehoord. Zelfs raadsleden, die privé misschien opzien tegen een lauwe douche, willen hun kiezers en degenen die op een tegenstander hebben ge stemd een overdekt of 'n open zwem- watertje niet onthouden. En ze mik ken daarbij niet in de eerste plaats op iemands particuliere portemonnee. Dat dit in het verleden wel eens met overigens zeer matig succes gebeurd is mag niet op rekening wor den geschreven van de dame en heren die ons gemiddeld eens per maand in het openbaar vertegenwoordigen. Nee, als het met geld voor elkaar ge bokst kan worden, rijzen er in het al gemeen weinig moeilijkheden. Maar o wee als het gaat om de openstelling van de openbare zwemwateren en an dere sportgelegenheden. Dan worden er ineens metershoge muren opge trokken tussen de partijen. Ik kan me voorstellen dat een vrijden ker daar niet in kan komen, maar evengoed dat iemand die om het nou maar 'es krom te zeggen een bepaald geloof aanhangt niet om die muren heen kan. En dan is het mij ook „ja, open" of „nee, open" en niet 'n kronkeling daar ongeveer tus senin. Een raadslid, dat als motief aanvoert, „het doet er weinig toe of de hal op zondag open of dicht gaat, want er wordt toch geen gebruik van ge maakt" omzeilt de zaak heel handig maar een principe is er niet uitgeko men. Ook valt het niet mee om je hele leven te doordrenken met een beginsel als bijvoorbeeld de bevordering van de zondagsrust. Ik noem maar een bui tenplaats op heel duidelijk wil ik hier stellen dat het een voorbeeld be treft: een volksvertegenwoordiger die tegen de openstelling van een zwem bad op zondag is mag wel strandbal len verkopen, maar dient er bij te zeggen dat het gebruik tot de laatste zes dagen per week beperkt moet blij ven. Anders zou hij met z'n eigen ge weten in de knoop komen. Willen de h.h. agrariërs die op zondag middagen om omstreeks drie uur ter kerke kunnen gaan, omdat om vijf uur de koeien moeten worden gemol ken er wel even over nadenken dat het onredelijk is om tegen industrie- arbeid op zondagen te zijn? Het gaat namelijk niet aan om te zeggen, dat koeien niet te vergelijken zijn met machines, die je stil kunt zetten. Koei en zijn ook niet altijd zo geweest maar door de mens is er zo aan het wezen geknutseld dat het niet alleen melk gaf om een kalf in het leven te hou den, maar iedere dag, een periode van totale drooglegging uitgezonderd. Ik weet het: allemaal moeilijke dingen. Net zo moeilijk om helemaal je prin cipe bloot te geven. U zult het mijne tenminste niet uit drt stukje kunnen halen. Wout Blauwkous. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Aardbeien: EI 78-89 per doosje a 250 gram; II 44-74 per doosje a 250 gram. Frambozen: EI 48-71 per doosje a 200 gram. Kruisbessen: EI 28-40 per doosje 250 gram. Rode bessen: EI 30-45 per doosje a 250 gram; I 72-124 per kg; I- f 58,70 per 100 kg- Wenkersen: EI 334-376 Bastaard dikke: EI 181-236. Zwarte kersen: EI 231-270. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. Op het thema „Gods wereld een bewoonde wereld" gaan de hervormde ge meente Sola Fide en de gereformeerde kerk te Veenendaal samen een groot scheepse actie ontketenen voor ontwikkelingshulp. De actie was aanvankelijk alleen bedoeld voor de hervormde gemeente Sola Fide, en als zodanig door de kerkeraad van die gemeente voorbereid. Op het laatste moment is ook de raad van de gereformeerde kerk „erin gesprongen". De hele actie is scherp omlijnd, zo wel wat de inzamelingsvorm betreft als het doel waaraan het geld zal wor den besteed. Bij de leden van de bei de kerkgenootschappen zal een door de jeugd gemaakt spaarpotje worden be zorgd. Het is de bedoeling, dat dit spaarpotje tijdens de maaltijden op ta fel komt, en dat er dan steeds een be drag in wordt gedeponeerd. Het komt de kerkeraden voor, dat ook de arm- sten onder de gemeenteleden wel een dubbeltje per dag kunnen missen voor de minder bevoorrechte naasten in an dere delen van de wereld. Met de opbrengst zullen twee door de generale diakonale raad gesteunde pro jecten worden geholpen, namelijk lera ren voor Zambia, en ploegen voor Gha na. Verder zal de actie geestelijk wor den geleid door een aantal specialisten -predikanten, die in vijf diensten in „Sola Fide" en in drie diensten in de gereformeerde kerk zullen voorgaan. Gestart zal worden met een gezamen lijke gemeente-avond op 11 september. Als spreekster zal optreden, mej. Kohlbrugge, hoofd van de sectie hulp verlening van de generale diakonale raad. Het verder programma is als volgt: Diensten „Sola Fide": 14 september: „De aarde ons door God gegeven". Ds. Bruno de Roeck Gan. 26 oktober: „Het bewoonbaar maken van de aarde". Dr. C. P. van Andel. 23 november: „Wat betekent de kerk voor de wereld?" Ds. L. Kisjes. 14 december: „Ontwikke lingshulp - Christenplicht". Ds. J. Pronk. 11 januari: „De toekomst van de wereld". Ds. en mevr. Pebrie. Diensten gereformeerde kerk: 10 au gustus: „De aarde ons door God gege ven". Ds. K. L. F. Le Grand te Medan. 16 november: „De bijbelse boodschap ADVERTENTIE in de verhouding tussen rijke en arme landen". Prof. Dr. J. Verkuyl te Am sterdam. Op een nader te bepalen da tum: Ds. C. H. Koetsier, functionaris voor de ontwikkelingshulp van de ge reformeerde kerken. Gezamenlijke dienst: 1 februari: „De toekomst van de kerk in de wereld". Ds. P. J. Mackay. Lüe diensten zijn bedoeld om de men- n over de drempel heen te helpen en om als aanknopingspunt te dienen voor een verder gesprek. De gelegenheid tot dit gesprek bestaat op de eerstvolgende dinsdag na elke dienst. Op ongeveer 30 plaatsen in Veenendaal zullen gespreks groepen worden gevormd. Aan de hand van een gestencilde weergave van de op de zondag daarvoor gehouden toe spraak kan worden gediscussieerd. Vra gen waarop tijdens de discussieavond geen antwoord kan worden gevonden zullen aan de desbetreffende spreker worden voorgelegd. Diens antwoord zal op de daaropvolgende ontwikkelings hulp-zondag van de kansel worden voorgelezen. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - KD1 AMERONGEN De Hemava-collecte, die gedurende de maanden april, mei en juni in Amerongen gehouden werd, heeft in totaal f 158,03 opgebracht. VEENENDAAL Arts: Zaterdag 19 juli, dr. Schilperoort, Kerkewijk 40, tel. 12134; zondag 20 juli, dr. H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, tel. 12481. Apotheek: Zuiderapotheek, Slotemaker de Bruïneplein 7, tel. 10714. RHENEN Arts: 19 en 20 juli, dr. Wijchers, Ach- terbergsestraatweg, tel. 2328. Apotheek: apotheek Deys. ELST, AMERONGEN en LEERSUM Arts: dokter Ossendorp, Holleweg 2, Amerongen, tel. 03434-1678. Wijkverpleging: Amerongen, zr. Schreu- ders, Kon. Wilhelminaweg 65, tel. 1576, tot zaterdag 12 uur, daarna zr. Mostert in Leersum. SCHERPENZEEL en WOUDENBERG Arts: dr. M. Pon, Holevoetsplein, tel. 03497-1250. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: dr. Th. S. ter Velde, Oude Holle- weg 4, Renswoude, tel. 08387-450. Dierenarts: dr. Van Riessen, Dorps straat 18. Lunteren, tel. 08388-2557. OPHEUSDEN Arts: dr. Jonker, Opheusden, tel. 08887- 393. Wijkverpleging: zuster H. Budding, Do- dewaard, tel. 08885-218. KESTEREN Arts: dr. Keur, Kesteren, tel. 08886-201. Wijkverpleging: zuster C. de Jong, Och- ten, tel. 03444-257. VEENENDAAL en RHENEN Tandarts: voor spoedgevallen bellen 08385-19049. „DE SANDMAN" IN ACTIE - S, t V Vv. .T V'.; Vi 1 'f •%- «V raw VEENENDAAL De Sandman, een pret-auto waarvoor geen terrein onbe gaanbaar lijkt, beleefde gisteren in de zandafgraving vari de N.V. G. J. van Schoonhoven, onder de rook van Vee nendaal, zijn debuut. De vrijetijds- auto, die al bij de eerste aanblik vele mannen- en ook vrouwenharten snel ler zal doen kloppen werd na on geveer een jaar experimenteren met *t Nederlandse prototype gepousseerrd door de N. V. Jan de Ruiter uit Vee nendaal. De Sandman, gebouw op ver kort VW-chassis, kan kant en klaar of als bouwpakket worden geleverd. Als bouwpakket kost de pret-auto (excl. VW-chassis) ca. f 2100,—, terwijl de kant-en-klaar-prijs f 4800,bedraagt. springen van zandheuvels Rijden in autootjes als De Sandman is men in de Verenigde Staten gaan aan duiden als de Buggy-rage. Zo zijn er in Amerika op het ogenblik al Buggy clubs en Buggy-races ontsproten uit het enthousiasme voor het autootje met de ongekende mogelijkheden, dat vooral in moeilijk begaanbaar terrein in z'n element lijkt te zijn. Alleen al in de staat Californië worden dagelijks ruim 100 Buggy-wagens van een ken teken voorzien. Of de rage na de intro ductie van De Sandman nu ook ons land zal aandoen is nog moeilijk te voorspellen. „Ik betwijfel of in een land als Ne derland ruimte en liefhebberij is voor een rage op dit gebied. Frankrijk, Ita lië en Duitsland bieden daarvoor waar schijnlijk meer mogelijkheden", merkt de heer H. de Ruiter op. Ongeveer een jaar geleden maakte hij bij een rela- Nog steeds is er geen besluit geno- en over het wel of niet houden van kerkdiensten in het nog te bouwen wijkcentrum van de hervormde ge meente te Veenendaal in de west- wjjk. Dit schrijft de wjjkpredikant ds. A. Wisgerhof in het Veens kerkblad. Hij voegt er aan toe, dat er destijds is besloten om deze zaak nog nader te bezien. Met de bouw van het wijkcentrum - in het noorden van de Molenbrug - kan binnenkort worden begonnen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het bezwaarschrift van om wonenden ongegrond verklaard. Het is alleen jammer, aldus ds. Wisger hof, dat door de ingediende bezwa ren de plannen meer dan een jaar werden opgehouden. De predikant vermoedt dat deze bezwaarden niet of nauwelijks van de kerkelijke Vee nendaalse situatie op de hoogte zijn. Het centrum voor de wijk „De Engelenburg" van de hervormde ge meente te Veenendaal zal in sep tember worden aanbesteed. Dank baar releveert de wijkpredikant ds. A. Vroegindeweij in het Veens kerk blad het feit, dat men al die tijd ge bruik heeft kunnen maken van de Poortkerk van de vrijgemaakt gere formeerde kerk. De bejaarden van de hervormde noordwijk te Veenendaal hopen op 13 augustus a.s. een uitstapje te maken. Op het programma staan een tocht over de Veluwe en een boottocht. 26 september 1921 geboren en aan vaardde het predikambt op 9 okto ber 1954 met als eerste gemeente Kootwijkerbroek. Ds. De Jong is niet in staat om een afscheidspredikatie te houden. Elk hervormd gezin in Nijkerk zal een gedrukte afscheids preek van hem ontvangen. Ds. A. Hilbers te Zwolle bedankte voor het beroep van de chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal. Bij de hervormde gemeente te Vee nendaal kwam een kapitale gift bin nen van 3000 gulden. De restauratie van de oude gerefor meerde kerk te Veenendaal in het vervolg „Brugkerk" geheten is klaar. Zondag 20 juli a.s. wordt het geheel vernieuwde kerkgebouw inge- bruikgenomen. Voor belangstellen den is er gelegenheid de kerk te be zichtigen morgenavond na half ne gen. Bij de opening van de kerk zou de werkcommissie van de geref. kerk te Veenendaal graag het streefbe drag voor de banken, groot 25.000 gulden halen. Men komt nog 5000 gulden tekort. De werkcommissie heeft via „Kerknieuws" de gemeen teleden opgeroepen het ontbrekende bedrag samen op te brengen. De vroegere Veenendaalse predi kant ds. P. de Jong te Nijkerk is vervroegd met emeritaat gegaan. Ds. De Jong die voor Nijkerk de her vormde gemeente van Veenendaal diende verliet om gezondheidsrede nen het prediktambt. Hij werd op Door de gereformeerde gemeente (synodaal) te Veenendaal is een be roep uitgebracht op de heer J. Mol, kandidaat te Giessendam-Neder- Hardinxveld, die daarnaast nog elf beroepen ontving. Tijdens de algemene vergadering van de NCRV heeft dr. C. Graafland te Amsterdam zich afgevraagd hoe God in Christus in de actualiteitenrubriek ..Hier en Nu" wordt geconcretiseerd. Is het een gevolg van technische problemen dat dit niet gebeurd is of zijn er geestelijke problemen? Be hoort de NCRV de medewerkers niet in deze richting een vorming te ge ven? vroeg dr. Graafland verder. NCRV-directeur mr. A. H. van der Veen antwoordde, dat er veel en diepgaand overleg wordt gepleegd over vele programma's. tie in Texas (V.S.) voor het eerst ken nis met „The Sandman". „Ik was on middellijk wild enthousiast en heb er één naar Nederland laten komen, waar we zijn begonnen met de bouw van het Nederlandse proto-type naar Ameri kaans voorbeeld. Na vele maanden van experimenteren is tenslotte de defini tieve Nederlandse „Sandman" gebo ren, waarvan er inmiddels al twee voor export naar Amerika zijn be stemd." De fantasierijke carrosserie van „De Sandman" is van polyester, motor en chassis zijn van de VW (het gewone Kever-model). Om met de opbouw van de carrosserie te kunnen beginnen dient het chassis ca. 14 inch te wor den ingekort. Daarna kan een kind de was doen. De carrosserie wordt met een aantal schroeven op het chassis bevestigd en door middel van spoor- verbreders kunnen grotere wielen wor den gemonteerd. Na het aanbrengen van de nodige accessoires, zoals ver lichting, richtingaanwijzers etc. is „De Sandman" rijvaardig. Ongekende mogelijkheden heeft de eerste Veenendaalse buggy-auto zeker. Dat bleek gisteren wel tijdens het spectaculaire debuut in de zandafgra- ving van de N.V. G. J. van Schoonho ven. Mul zand, schuine hellingen, onge lijk terrein en water, niets was „De Sandman" te veel. Met het grootste ge mak nam het autootje alle hindernis sen, zelfs bijna loodrechte hellingen werden op onwaarschijnlijke manier jjL 1 „O - genomen. Zonder vrees zat aan het stuur amateur coureur J. van Ham uit Veenendaal, afgewisseld door de heer G. van Galen. Beiden zijn nauw bij de bouw van „De Sandman" betrokken geweest. Met grote snelheid (de top ca. 150 km/u) joeg „De Sandman" door de af graving, nevels van zand achter zich latend. Vooral de grote trekkracht en de remprestaties van het voertuig vie len telkens weer op. Ook op de weg is „De Sandman" iets bijzonders. Het water is nauwelijks een noe menswaardige marrière Amerikaanse autoblad „Car and Driver^' getuigde, dat „De Sandman" qua beremming en wegligging alle sportwagens overtrof, die het blad tot dat moment had getest. De N.V. Jan de Ruiter in Veenen daal denkt bij de VW-dealers in Ne derland de bouwpakketten voor „De Sandman" te gaan leveren. Kant en klaar modellen zullen voorlopig alleen nog op bestelling worden geleverd. steile hellingen, op en af

De Vallei | 1969 | | pagina 5