Nieuwe wet zou „school zonder zittenblijven" moeten bevatten Wie zei er ook weer dat alle verpakte broodjes hetzelfde waren? Defensie zoekt doelmatiger herhaling Nieuw Schiphol in Madurodam Staatssecretaris Grosheide wil leerstof in partjes knippen zodat de kinderen in hun eigen tempo kunnen werken Opgaande lijn Leidsche Wol King Corn enige dat u weggooit, is de verpakking Herhalingsoefeningen voor veel militairen verloren tijd en bovendien geldverspilling Van Nederlanders blijft 46 procent in vakantie thuis Aanklacht tegen Weinreh en journaliste ingediend 99 99 MEER A AIS DACHT BESTEDEN AAN TAAL ALS EXPRESSIE MIDDEL99 Niet in bioscoop MEISJE OMGEKOMEN BIJ BRAND IN SCHEEPSROEF Wetten Expi resale Accenten Luchtverkeersleiders kun nen op 55e met pensioen IN KUINDERBOS GEEN RAKETBASIS Nadenken Kleuters Stimulans Bezetting kruispunten gaat niet door VELD WE MEEST UITVERKOREN PLEKJE Keuze Data OVER DUURTETOESLAG AMBTENAREN NOG GEEN AKKOORD Geen schot Rondhangen Opstaan Praktijk BELGISCHE BUSSEN BOTSTEN IN TILBURG BIAFRA-ACTIE VAN LEIDSE STUDENTEN VRIJDAG 18 JULI 1969 Mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris van Onderwijs sinds 1963 (onder de ministers Bot, Diepenhorst en Veringa) is van huis uit Amsterdammer. HU doorliep er het gereformeerd gymnasium en studeerde later aan de Vrqe Universiteit rechten. Dat vak leek hem boeiend. Het heeft hem nooit teleurgesteld. HU zegt dat het recht alles „in een vorm giet". OnderwU*. „OnderwUswetten". Huwelijk (stilte). „Wist u, dat u als u een tramkaartje koopt, een koopcontract sluit Toen hU pas staatssecretaris was, werd hU vanwege zUn jongensachtige gezicht, nog wel eens getypeerd als „het kind van staat" of „de werkstudent van het ka binet". Inmiddels heeft hü zich ontpopt als een onderminister die zUn zaakjes terdege beheerst. HU zegt dat minister Veringa (OnderwUs) „een ideale minister is om onder te wer ken". Overigens draagt mr. Grosheide eigen verantwoordelUkheid voor het kleu ter-, lager en voorgezet onderwas. De staatssecretaris 6 augustus wordt hq 39 jaar woont in Den Haag. HU heeft vier dochters een op de kleuterschool, twee op de lagere en een op de middelbare school. UTRECHT Mej. b. Turksma heeft een aanklacht ingediend tegen de eco noom drs. F. Weinreb en de jurnallste Renate Rubinstein. De Utrechtse advocaat mr. W. J. Bink heeft de officier van justitie in Utrecht gevraagd een strafvervolging in te stellen tegen beiden. Mej. Turksma voelt zich in haar eer en goede naam aangetast door het boek Het land der blinden. Daarin beschrijft drs. Weinreb zijn pogingen om tijdens de oorlog een aantal joodse Nederlan ders tegen deportatie naar concentratie kampen te beschermen. Mej. Turksma verklaarde gisteren in de actualiteitenrubriek Echo van de KRO-radio, dat de passages uit het hoek waarin zij wordt genoemd, onwaar zijn. Volgens het boek van drs. Weinreb werd mej. Turksma in september 1942 ln een Haagse bioscoop gearresteerd. Zij was in het bezit van valse papieren en droeg niet de Davidsster. Zij zou te gen over de Sicherheitsdienst hebben verklaard, dat de vervalste documen ten afkomstig waren van F. Weinreb. Weinreb zou haar ook aan een onder duikadres hebben geholpen. Kort daar na werd Weinreb zelf aangehouden. Lange tijd wist hij de SD te misleiden, maar uiteindelijk werd hij gedwongen toe te geyen, dat hij zelf en geen Duit se instantie degene was, kie aan vele joodse Nederlanders verklaringen had afgegeven, waardoor ze zich aan depor tatie konden onttrekken. Mej. Turksma ontkend dat ze in een Haagse bioscoop is gearresteerd. Ze is aangehouden in een huis aan de Regen- tesselaan in Den Haag. Ze had geen val se papieren en evenmin een onderduik adres. De naam Weireb heeft ze tegenover de SD nimmer genoemd. Avocaat mr. Bink stelt in zijn brief aan de officier van justitie, dat het niet ter zake doet of Weireb een hem door de SD gegeven informatie juist weer geeft of niet. Weireb had moeten begrij pen, dat ook de SD met hem een spel kon spelen Hij had de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht moeten nemen ^telt de advocaat. VENLO Terwijl het schip onder Belfeld nabij de stuw op de Maas voer is gisteravond omstreeks half tien brand uitgebroken in de roef van het sleep- schip „Rose Else" uit Millingen. De brand heeft het leven gekost aan het dochtertje van schipper L. van de Pol uit Rotterdam en zijn echtgenote, die zich aan dek bevonden toen de brand uitbrak. Het ruim één jaar oude doch tertje van het jonge echtpaar sliep in haar bedje. Het brandende schip is on middellijk aan de oever gezet, waarna de vrijwillige brandweer van Baarlo het vuur heeft geblust. De roef is geheel uitgebrand. DEN HAAG „Alle werk wordt steeds meer teamwork. De tijd dat Thor- becke in zijn eentje of met slechts één of twee ambtenaren een wet maakte, Ls volstrekt voorbij. Je moet luisteren naar wat in de maatschappij leeft en de ge gevens zodanig vertalen dat er 'n soepele en houvastbiedende wet omheen kan worden gebouwd". Mr. J. H. Grosheide (38), sinds 1963 staatssecretaris van Onderwijs, koestert idealen. Hij zou willen dat de nieuwe Wet op het Basisonderwijs, die op het ogenblik op het ministerie wordt gemaakt, een school zonder zittenblijven bevatte. Hij is er voor dat er een organisatievorm wordt gevonden die het de kinderen mogelijk maakt de school achter elkaar te doorlopen. Hij noemt het zittenblijven „een van de euvelen van het Nederlandse onder wijssysteem". Het zou de leerstof in partjes willen knippen, zodat de kinde ren in hun eigen tempo kunnen werken. Zonder dat er nog sprake van zittenblij ven is, moet de een er zes en de ander er zeven jaar over kunnen doen. Er zijn meer vernieuwingen waaraan hij in een wet vorm zou willen geven. Slechts ons land kent na de lagere school meer dan tien verschillende vor men van voortgezet onderwijs. Hij somt de reeks van lagere technische school tot en met het gymnasium op. „Het is LEIDEN De eerste drie maanden van het lopende boekjaar zUn bU de Leidsche WolspinnerU, zoals gewoonlUk, stille maanden. Wel kan opgemerkt wor den dat de verkopen thans zich in een opgaande IUn bevinden. Van de B.T.W. heeft de wolspinnerU weinig invloed on dervonden, zo werd op de jaarvergade ring medegedeeld. Op de vergadering kwam het punt ter sprake van meer diversificatie in het produktenpakket. Naar de mening van aandeelhouders drijft de wolspinnerij te veel op één kurk nl. breigarens. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat het beter is zich te specialiseren op één pro- dukt. Met specialisatie is het mogelijk een sterkere positie op te bouwen in de EEG-markt. „In Nederland staan we bo venaan", aldus de directeur. Niettemin blijft men actief. Doet zich de mogelijk heid voor een bedrijf over te nemen of daarin te participeren, dan zal men dit voorzichtig bekijken. Een opmerking werd gemaakt door de Vereniging Effectenbescherming, dat de rentabiliteit van het zichtbare eigen ver mogen jaarlijks daalt. Over 1967''68 was dit 18,2 procent en over 1968/'69 16,5 pet. Het bestuur gaf als oorzaak op de loon stijgingen en de vaste prijzen. Aan het personeel werd in het afgelopen boek jaar volgens het winstdelingsreglement f 500.000 uitgekeerd. De stijgende kosten hoopt men te kunnen bijhouden door prijsverhogingen, als de prijsstop wordt opgeheven. Als totaal verzekerde waarde van de bedrijven werd een cijfer opgegeven van f 24 min. (incl. België). De produktie in België loopt makkelijker dan in Ne derland. Het is geen probleem aldaar om vrouwelijke werkkrachten te krij gen; bovendien liggen de lonen voor vrouwen lager, zo werd nog medege deeld. ongeloofwaardig dat je de kinderen in tien of meer rubrieken kunt splitsen". Waarom zijn algemeen vormend on derwijs en beroepsonderwijs geschei den?" Hij vraagt zich ook af of het wel zinrijk is de kinderen al op zo jeugdi ge leeftijd naar het beroepsonderwijs (LTS, land-èen tuinbouwschool, huis houdschool etc.) te sturen. Staatssecretaris Grosheide onder wiens verantwoordelijkheid aan de nieuwe wet wordt gewerkt, zegt dat op de lagere school meer aandacht aan het actieve taalgebruik moet worden be steed, aan de taal als expressemiddel. De school moet aandacht schenken aan het „creatief zelfstandig denken en aan verantwoordelijkheid". Hij vreest dat niet alle stof die de leerlingen nu voorgeschoteld krijgen zinrijk is. Hij gelooft dat vakken als aardrijkskunde en geschiedenis mis schien nog te veel ballast bevatten. „Zestienhonderd, slag bij Nieuwpoort", zegt hij, „is dat zinvol?" Maar dat weet men al jaren en er verandert niets? Mr. J. H. Grosheide zegt dat de ac centen wel degelijk verschuiven. Hij merkt dat ook aan zijn kinderen. Be gon hij vroeger bij de geschiedenisles bij „De Bataven komen in ons land", tegenwoordig wordt begonnen bij de eigen stad. Staatssecretaris Grosheide: „Zolang er onderwijs wordt gegeven, zal worden gediscussieerd over de vraag wat mini maal aan feitenkennis vereist is. Te genwoordig wordt, dacht ik, veel beter ingezien dat kennis een functie voor de ontplooiing moet hebben. Vroeger was DEN HAAG Ongeacht hun rang kunnen alle luchtverkeersleiders van Schiphol en Zestienhoven op hun 55ste jaar ontslag krijgen. Dit functionele leeftijdsontslag is - op aanbeveling van de Rijkslucht vaartdienst - ingevoerd om medische redenen. De verkeersleiders hebben sinds enkele jaren voor een dergelijke regeling gepleit. Het ontslag geldt niet voor de ver keersleiders op de vliegvelden van Eel- de en Beek. Zij moeten tot hun 65ste jaar in functie blijven. Daarover heb ben de ambtenarencentralen gezegd, dat zij niet inzien waarom voor Beek en Eelde een uitzondering moet wor den gemaakt. DEN HAAG In het Kuinderbos of de omgeving ervan komt geen raket basis. Het gebied is bestemd voor de aanleg van een infanterieschietterrein. Dat antwoordt minister Den Toom (defensie) op schriftelijke vragen Van het Tweede-Kamerlid Harmsen (Bin ding Rechts). Mede namens minister Schut (ruim telijke ordening) zegt minister Den Toom dat bij de aanleg van het ter rein, waarop conventionele munitie zal worden opgeslagen, alle aandacht zal worden geschonken aan de veiligheid. ADVERTENTIE Zeker niet die mevrouw die zich vorige week met andere broodjes in de vingers sneed. Alleen King Corn Koninkjes en Kornetten zijn dagenlanger vers en...voorgesneden! Snij u dus nooit meer in de vingers en vraag voortaan uitdrukkelijk om King Com broodjes. (alleen King Corn kan dat zeggen)m de kennis op zichzelf belangrijker. Een bepaald aantal weetjes zal altijd nodig blijven". „We moeten echter veel meer naden ken over de vraag wat we met ons on derwijs willen. Dat begint nu te komen." „De schooldeuren moeten worden opengegooid. De school moet ook in de samenleving een centrum van activitei ten zijn. De mensen moeten ervaren wat er in de school gebeurt". Hij is ervoor dat op school meer aan dacht aan expressievakken wordt gege ven. „Dan zullen de andere vakken iets moeten laten vallen". Ten stelligste ontkent mr. J. H. Grosheide dat er aan het kleuteron derwijs te weinig aandacht wordt be steed. Hij zegt dat er geen overschot Aan kleuterleidsters is, dat nj werk loos naar een baan zit uit te kijken. Dat was in september vorig jaar wel het geval. Over twee maanden zal dat weer het geval zijn. Hij meent dat een dergelijk overschot zich altijd aan het begin van het school jaar voordoet. Zijn verklaring is dat de kleuterklas sen aan het begin van het schooljaar altijd het kleinst zijn. Niet alle kleuters gaan in dezelfde maand naar school. De overvolle klassen komen aan het einde van het schooljaar voor. Volgens mr. Grosheide krijgen in de loop van het schooljaar de meeste kleu terleidsters wel degelijk een baan. Tien procent van de meisjes, die de oplei ding hebben voltooid, kiezen, meent hij, ook als er een tekort aan kleuter leidsters is een andere betrekking. Vóór mr. J. H. Grosheide in 1963 staatssecretaris werd was hij juridisch medewerker van het Bureau van de schoolraad voor scholen met de bijbel. Hij was in die tijd tegen de Mammoet wet. Nu werkt hij correct aan de uit voering mee. Waarom? „Om het simpele feit dat ik zie dat de invoering van de wet stimulerend heeft gewerkt op de inrichting van het onderwijs. Ik heb vroeger meer op de vorm dan op de inhoud van de wet ge let. Het is een moeilijke wet Hij zit op het breukvlak van twee tijden. Een deel is alweer verouderd". Minister Veringa en n lijken elkaar te inspireren? „Het onderwijs is inderdaad een on gelooflijk boeiende zaak. Het is een ge weldige uitdaging om er iets aardigs van te maken. Je ziet de tekortkomin gen en vraagt je af hoe je dat anders zou kunnen doen". Het ministerie van Defensie opent de aanval op de zogeheten „leegloop" bU herhalingsoefeningen. Hoge militairen zoeken naarstig naar de steen der wU- zen om de „herhaling" weer geloofwaardig te maken. Gedacht wordt onder meer aan het uitsmeren van by voorbeeld drie weken herhaling over vier tot zes jaar. Daarnaast sleutelt Defensie aan een methode die er voor moet zor gen dat bij herhalingsoefeningen niet meer geld wordt uitgegeven dan strikt noodzakelijk is. De NAVO schrUft voor dat een met groot verlof gegane militair twee weken per jaar of vier weken in de twee jaar voor herhaling in dienst moet. „Die NAVO-norm halen we niet ook om financiële redenen", zegt ons kolonel R. Th. Overakker, hoofd G3 van het hoofdkwartier van de land macht. „De herhalingsoefeningen kosten het leger 35 gulden per man per dag". In 1967 werden nog zeventienduizend man voor herhaling opgeroepen. Dat aantal daalde in 1968 en 1969 tot tienduizend. Het ziet er met het oog op de kosten naar uit dat de legerleiding er in 1970 moeite mee zal hebben niet onder dat minimum van tienduizend te zakken. DEN HAAG Drie Tweede-Kamerleden van de KVP de heren Kleister- lee, Jansen en Maenen zijn onlangs in vragen aan minister Den Toom (De fensie) tot de kern van de malaise met de herhalingsoefeningen gekomen. Voor vele militairen moet die tijd als volstrekt verloren worden beschouwd, meen den zij. Dat betekent geldverspilling en dat in een periode waarin de minister zegt de centen juist zo hard nodig te hebben. ADVERTENTIE BREDA De bewoners van Breda- noord zullen niet het kruispunt in de noordelijke rondweg bezetten, dat door het grote aantal ongelukken de vrees van de hele wijk heeft opgewekt. In de raadsvergadering van gisteravond hebben B. en W. van Breda aangekon digd, dat binnen vier weken voorlopige verkeerslichten op het kruispunt Nieu we Kadijk - Kapittelweg zullen worden ingeschakeld, en enkele weken later de finitieve lichten op een ander gevaar lijk kruispunt in de noordelijke rond weg. Een comité van bewoners uit Breda- noord had gedreigd het kruispunt te be zetten als niet op zeer korte termijn afdoende beveiligingsmaatregelen ge nomen zouden worden. DEN HAAG Ongeveer 45 procent van de Nederlandse gezinnen heeft vo rig jaar geen vakantie buitenshuis door gebracht. Van hen die wel op pad gin gen, bleef 55*/« in Nederland en trok vUftien procent naar het zonnige zuiden. Die conclusie heeft de n.v. voorheen Nederlandse Stichting voor de Statistiek getrokken uit een onderzoek naar de vakantiebesteding onder zeshonderd ge zinnen. Het onderzoek had betrekking op vorig jaar en de eerste zes maanden van dit jaar. Te voorzién is dat dit jaar 46 procent van de Nederlandse gezinnen geen vakantie buitenshuis zal genieten. Van de buitenlandse vakantielanden werd Duitsland vorig jaar het meest be zocht, daarop volgde Spanje en dan Oos tenrijk en Italië gezamenlijk. Van de uitverkoren plekjes in Nederland staat de Veluwe bovenaan, de Achterhoek komt op de tweede plaats en Zuid-Lim burg en Zeeland gezamenlijk op de der de. De huisvrouw draagt volgens het on derzoek meer bij tot de keuze van de vakantiebestemming, de man meer tot de keuze van de data. De kinderen heb ben over het algemeen blijkbaar niet veel zeg in de bepaling van de vakantie. Het maken van vakantieplannen ver schaft de gezinnen wel „voorpret". Naarmate de vakantie nadert nemen meer vakantieplannen vorm aan. In het najaar van 1968 had vijftien procent van de ondervraagde gezinnen al vast omlijnde plannen voor een vakantie in 1969; in januari was dat bij 23 procent en in juni bij 42 procent van de gezin nen het geval. Eén op de vijf vakantiegangers beslist pas op het laatste moment waar de reis naar toe zal gaah. Vier procent van de mensen heeft steeds hetzelfde doel: een zomerhuisje of iets dergelijks. Uit het onderzoek is gebleken dat de Nederlanders hun vakanties geleidelijk vervroegen. In de eerste helft van augustus trok in 1968 vijftien procent van de vakantiegangers er op uit in 1969 nog maar zes procent. Voor de tweede helft van juli waren de cijfers: veertig procent in 1968 en 35 in 1969; voor de eerste helft van juli: 22 procent in 1968 en 33 procent in 1969 en voor de tweede helft van juni: tien pro cent in 1968 en vijftien procent in 1969. Aangezien wij nog midden in de va kantie-periode zitten, kunnen de vakan tiegangers die op het laatste moment beslissen, de percentages voor juli en augustus nog beïnvloeden. Een kwart van alle vakantiegangers gaat meer dan één keer per jaar met vakantie, aldus het onderzoek. DEN HAAG In de miniatuurstad Madurodam werkt men hard aan de voltooiing van de nieuwe luchthaven Schiphol. Er is reeds vijf maanden aan gewerkt, maar pas volgend jaar zal het nieuwe Schiphol kunnen worden overgedragen. DEN HAAG De bonden van amb tenaren en staatssecretaris Van Veen (binnenlandse zaken) zijn het gisteren niet eens geworden over de vorm van de duurtetoeslag voor de ambtenaren. De bonden wilden een gelijk bedrag voor allen. De regering kon daar niet mee akkoord gaan en de staatssecreta ris stelde de bonden voor om een be drag op basis van één procent van het jaarsalaris te geven, met een mini mum van honderd gulden en een maxi mum van driehonderd gulden. Met grote meerderheid wezen de bonden dit af. Vier van de vijf bij het overleg be trokken bonden dienden een nieuw voorstel in, waarbij het minimum tot 125 gulden werd opgetrokken en het maximum op 300 gulden bleef. Alleen de hogere ambtenaren steunden het voorstel niet: zij zijn tegen een maxi mum bedrag. Vandaag zal de Ministerraad zich over dit voorstel buigen. Volgens de voorzitter van de Algemene bond van ambtenaren, de heer A. van Rossen, is de kans groot dat de regering het maximum omlaag zal brengen als zij met de verhoging van het minimum akkoord gaat. Het Rotterdamse Kamerlid C. F. Kleisterlee kwam op de nog steeds niet beantwoordde vragen door een hartekreet op het congres van de KVP in maart. De kringsecretaris van Den Helder, J. Meijer, had het daar over „de nutteloosheid van herhalingsoefe ningen". De heer Kleisterlee: „Ik heb hem na derhand gevraagd over welke gege vens hij beschikte. Er moet alles aan worden gedaan om geldverspilling te voorkomen". „Meijer vertelde me het overigens oude verhaal van dat vergeten kanon op die boerderij. Ook had hij het over twee kilometer telefoondraad die in Brabant achteloos was achtergelaten". „Ik hoorde ook van herhalers die driekwart van de tijd niet of nauwe lijks bezig waren geweest, van het ver slepen van wapens van de ene plaat» naar de andere, het op- en afladen van munitie. Gedurende de hele herhalings tij d vertelde Meijer was er geen schot gelost". De heer Kleisterlee gelooft dat nie mand gelukkig ia met het bestaande systeem van de herhalingsoefeningen. „Ik kan mij voorstellen dat de leger leiding het logistieke apparaat van tijd tot tijd wil toetsen, maar dan zal toch een andere methode moeten worden gevolgd". „Het voor vier of zes weken opko men en daarvan vier weken rondhan gen is natuurlijk ontoelaatbaar. Het zal anders moeten. Ik heb wel de Indruk dat er binnenkort iets verandert". Kolonel Overakker van het hoofd kwartier van de landmacht geeft toe dat een zekere leegloop optreedt. „Het is wel eens moeilijk om een gewone chauffeur voortdurend bezig te houden. Het is bij herhalingsoefeningen een kwestie van functie-indeling". De kolonel: „Overigens vindt de een eerder dat hij loopt te niksen dan de ander. Soms ook is het een beetje wachten geblazen". Hij haait er het bekende kwartiertje bij: „De kolonel zegt: om zeven uur aantreden. De kapitein maakt daar' kwart voor zeven van, de tweede luite nant half zeven en het slot van het liedje is dat de korporaal zijn jongens al om half zes uit de bedden haalt. Een dergelijke uitbundige voorbereidings tijd, waarbij elkeen „zich veilig voelt", is natuurlijk fnuikend voor de troep. Dan wordt het al gauw 'balen met de hele hap". Er ls nog een ander probleem. Kolo nel Overakker: „We proberen de juiste man op de juiste plaats te brengen. Op papier lukt dat allemaal feilloos, maar de praktijk is anders. Wij roepen iemand op. Die iemand vraagt en krijgt uitstel en we moeten maar weer een ander zien te vinden die zijn plaats inneemt". „Vaak wordt bijzander laat uitstel aangevraagd. Dat schept moeilijkheden. Daarom schrijven we altijd vijf pro cent dienstplichtigen meer aan dan we nodig hebben. Uit die vijf procent is dan aanvulling mogelijk". „Bij de onlangs in Ossendrecht ge houden herhalingsoefeningen kwam van de officieren twintig procent en van de onderofficieren twaalf procent niet op". TILBURG Gisteravond omstreeks 6 uur botsten in Tilburg op de Ring weg-zuid ter hoogte van het kruispunt met de Broekhovenseweg twee bussen afkomstig uit Rétie (België), toen zij achterelkaar reden en de eerste wagen voor en verkeerssein abrupt stopte. De inzittenden van beide bussen - in de eerste auto zaten 18 volwassenen en 37 kinderen, in de tweede bus 20 vol wassenen en 33 kinderen - werden door elkaar geslingerd. Het merendeel van de passagiers liep schrammen, builen en snijwonden op. Zes kinderen en twee dames moesten naar een zieknhuis wor den vervoerd voor nadere behandeling. Na de hulpverlening konden ook zij te rugkeren naar Rétie. Mede als gevolg van het hinderlijke toekijken van zeer vele passanten werd de politie en GGD het werken ernstig belemmerd en moest de drukke verkeersweg extra lang wor den afgesloten. LEIDEN Vier studenten van de katholieke studentenparochie in Leiden hebben 34.500 handtekeningen verza meld ter ondersteuning van een actie voor voedselhulp aan Biafra. De handtekeningen zullen met enkele brieven worden aangeboden aan minis ter Luns (Buitenlandse Zaken). In de brieven wordt aangedrongen op een uiterste poging van Nederland om de impasse in de voedselhulp aan Biafra te doorbreken.

De Vallei | 1969 | | pagina 7