Nederland sloeg pover figuur in zeslanden-atletiekontmoeting Jan Janssen voelt niets meer voor de Tour Roger van Hamburg verbeterde in één race drie records Sensationele zege van Ree tegen Stein In Tsjecho-Slowakije Ton Vissers wil volgend jaar met sterkere ploeg naar de Tour Wereldprestaties van Franse atleten Wagtmans nam hele meute in de maling Nederlanders goed gestart in w.k. Flying Junior Twee zwemmers over het IJsselemeer Engelse baanploeg versloeg verzwakt Nederlands team Leen de Groot won in Dinteloord Snelle 800 m van Wilma Schippers ia Keizer-Laman en Maria Gommers maakten goede tijden In IBM-schaaktoernooi COUPE GALEA Jan Verhaard en Mieke Jaapies kanokampioenen Niet de enige Geen verschil Boven limiet Ann Jones en Emerson winnen in Frankrijk Overweldigend Opslag Recht op pechprijs I MAANDAG 21 JULI 1969 MADRID De kleine Zeeuw Piet Vonck, die in de laatste twee ronden van de 10 km zwaaiend over de baan ging en kort voor de finish zelfs twee maal tegen het tartan sloeg, heeft zon der het te willen een duidelijk beeld ge tekend van de Nederlandse herenatle- tiek. In de eerste editie van de zeslan- denwedstrijd tussen de kleine Europe se atletieknaties Spanje, Zwitserland, België, Oostenrijk, Denemarken en Ne derland gingen onze landgenoten met de zesde plaats en het schamele totaal van 54 punten kansloos ten onder. Het absolute dieptepunt was echter de schan dalige vertoning, die zich op de 10.000 meter afspeelde en waar de 23-jarige Piet Vonck het slachroffer van werd. Wat in de laatste 800 meter van het langste baannummer gebeurde had to taal niets meer met sport te maken. Vonck, die zich in het hoofd had ge prent, op het tartan van het Vallehër- inosa-stadion in het broeiend warme Madrid een goede tijd op de klok te brengen, werd het slachtoffer van de kortzichtigheid van de Spaanse juryleden en de wisselende houding van de Nederlandse ploegleider, die zich, toen Vonck werkelijk niet meer kon, van de baan liet duwen. Vonck, die snel van start was ge gaan, en lange tijd bijzonder fit ruim voor zijn tegenstanders had gelopen, raakte met nog twee kilometer voor de boeg zijn ritme kwijt, ging achterover lopen en maakte zeer duidelijk de in druk niet meer te weten wat hij aan het doen was. Alleen op zijn wilskracht bleef de kleine Zeeuw overeind. Het pleitte echter niet voor de Nederlandse leiders, dat zij hun loper toen al niet uit de strijd namen. Weliswaar werden na afloop, toen Vonck volkomen bewegings loos naas de baan lag en er vergeefs om een brancard en een zuurstofapparaat werd geroepen, allerlei excuses aange voerd. De Spaanse juryleden zouden de Nederlanders, die Vonck uit de baan hadden willen halen, geslagen en vast gehouden hebben, maar dat deed niets af aan het feit, dat men de Zeeuw desnoods met geweld 't verder lopen onmogelijk had moeten maken. Nadat Vonck geruime tijd op het gras had gelegen en men uiteindelijk tot de ontdekking was gekomen, dat in het naburige zwembad wel eens een zuurstofapparaat voorhanden kon zijn, werd de kleine Nederlander wegge dragen voor verdere verzorging. In het zwembad kreeg hij de nodige zuurstof toegediend, waarna hij naar een Ma- drileens ziekenhuis gebracht werd waar men hem een nacht in observatie wil de houden. Overigens was Piet Vonck niet de enige, die het in de broeierige warmte te kwaad had. Ook de Belg Willy Pol- leunis, die toch al een 10 km-tijd van 29.11.8 achter zijn naam heeft staan en voor wie het tempo van Vonck niet te machtig hoeft te zijn, klaagde na af loop: „Op een gegeven moment zag ik niets meer. Het werd helemaal zwart voor mijn ogen, maar dat ging na eep ronde gelukkig over. Toen ik Vonck 900 meter voor de meet voorbij ging, heb ik hem nog toegeroepen te gaan wandelen. Hij wilde zelfs nog met mij meegaan en dat heeft hem geknakt. 't Is voor mij onbegrijpelijk, dat men hem heeft laten doorlopen." Voor Nederland maakte het weinig uit, dat het niveau van deze ontmoe ting wat verlaagd is nu Frankrijk, West-Duitsland en Italië zijn vervan gen door dé zwakkere landen Spanje, Oostenrijk en Denemarken. In dit be scheiden milieu waren slechts twee in dividuele overwinningen voor de Neder- se atleten weggelegd. De soepel lopende Aad Steylen zegevierde op de marathon en de 23-jarige Hans van Enkhuizen werd de verrassende winnaar op de 110 meter horden. Deze pupil van oud- PARIJS Tijdens de Franse atle- tiekkampioenschappen in Parijs liep de 27-jarige Jean Wadoux zondag de 1500 m in 3 min. 39.0 sec., de beste wereld- prestatie van dit seizoen. De Franse Olympische kampioene op de 400 m, Colette Besson, leed haar eerste neder laag sinds de Spelen. Zij werd op de streep geklopt door Nicole Duclos. Voor beiden werd 52,8 sec. afgedrukt, eveneens de beste prestatie in het hui dige seizoden. Jean-Claude Naliet maak te op de 400 m heren een tijd van 45,9 sec. en Sylvit Telliez bevestigde haar sprintkwaliteiten door een zege op de 200 m in 23,3 sec. PARIJS Het gebeurde op de voor laatste dag van de Tour. De karavaan kreeg al om zeven uur in de ochtend het vertreksein van Tourbaas Le- vitan. Er was meteen opschudding. Van de meet af was Rini Wagtmans gedemarreerd en reed voor de meute uit de ochtendlucht tegemoet. Ieder een had het hoofd geschud over de ..onbezonnenheid" van de Nederlan der, want de etappe was immers bijna 330 kilometer lang. Toch kwamen er spoedig tegen acties. Van Van Schil, Van David, Van Raymond, van Santambrosio, van Galera en van Vandenbossche. Voor op bleef Wagtmans echter onbereik baar. Toen zijn winst was uitgegroeid tot één minuut reden hij en ploeglei der Vissers na een hoek een zij straatje in en bleven daar staan loe ren wat er zou gebeuren. Zij zagen de meute in een flits langs draven. Het tweetal ging weer de route op en kreeg aansluiting aan de staart van het peloton. Vooraan ech ter had men dat niet bemerkt en nog zeker tien kilometer lang bleef men op Wagtmans jagen. ,,Wij (Vissers en ik) hadden het vrijdagavond zo afge sproken. Het leek ons een goede pu bliciteitsstunt," zei Wagtmans later lachend. De opzet was geslaagd. Want alle radiostations in Frankrijk en Luxem burg, die vele malen per dag repor tages van de Tour geven, hadden het avontuur van de Nederlander breed uitgesponnen. Men was dankbaar voor de story in de eerste moeilijke uren ran het défilé van zaterdag. hordenkampioen Peter Nederhand fi nishte voor atleten, die dit seizoen al beneden de 14 seconden hebben gelo pen, in 14,1 seconden. Dat zou een nieuw Nederlands récord zijn geweest, ware het niet, dat de Spaanse windme ters met zuidelijke nonchalance waren opgesteld. De ene meter wees namelijk een rugwind van twee meter per se conde aan, dus de maximaal toelaatba re snelheid. De andere echter drie me ter.... Hans van Enkhuizen was de enige Ne derlandse loper, die duidelijk profiteer de van de kunststofbedekking van de baan. De anderen hadden de groot ste moeite hun loopritme en techniek aan het verende materiaal aan te pas sen. Mede daardoor openden zich wei nig perspectieven voor de Europese kampioenschappen in Athene. Aad Stey len voldeed niet aan de norm, maar kreeg voor zijn fraaie zege toch reeds een ticket „aangeboden". Van Enkhui zen zal nog eens tenminste 14.2 secon den moeten lopen, wil hij voor uitzen ding in aanmerking komen. Tienkam per Ed de Noorlander kwam met een totaal van 7315 punten zes punten hoger uit dan enkele weken geleden in Lei den. Een zwakke eerste dag (o.a. 100 MUIDEN Een armada van bijna vijftig Flying Juniors uit negen landen is zondag voor de eerste keer van start gegaan in de strijd om het wereldkam pioenschap in de Flying Juniorklasse. Een klasse, die de aanloop kan worden genoemd tot het grotere werk, de Fly ing Dutchman. In totaal worden deze week zes wedstrijden gezeild, waarvan de beste vijf resultaten van elke deel nemers meetellen voor de wereldtitel. De Nederlandse deelnemers hebben op de eerste dag een grote rol gespeeld. Uit een veld van zeilers uit Zweden, Canada, Finland, Frankrijk, Italië en Amerika wisten vijf Nederlanders zich bij de eerste tien te rangschikken. Dat is een hoopvol resultaat voor de ko mende dagen. De uitslag was: 1. Petterson (Zwe.); 2. M. Heineke (Ned.), 3. Ven Ravesteyn^ (Ned.), 4. Dudok v. Heel (Ned.); 5. Andersson (Zwe.); 6. Butler (Canada); 7. Schim- mer (Ned.), 8. Mottola (It.), 9. De Wilde (Ned.); 10. Jonson (Zwe.). MEDEMBLIK De Haagse lange- afstandzwemmer Jan van SchijndeJ. is er niet in geslaagd het IJsselmeer in beide richtingen over te steken. Hij vertrok in de nacht van vrijdag op za terdag om half één uit Medemblik en legde de 25 kilometer naar het Friese Staveren af in 6 uur en 40 min., 50 mi nuten sneller dan de tijd, die hij vorig jaar realiseerde. Bij een kalme zee maakte Van Schijndel onmiddellijk rechtsomkeert en zette koers naar Me demblik. Na 8 km kreeg hij echter last van zijn rechterarm, zodat hij in de volgboot moest stappen. De 18-jarige Jan Visser uit Den Hel der zag zijn poging met succes be kroond. Hij ging om tien uur in Stave ren van start en arriveerde zeven uur en tien minuten later in Medemblik. Visser had gedurende zijn tocht de wind en de stroom tegen, hetgeen zijn prestatie des te groter maakt. HILVERSUM Een verzwakte Ne derlandse baanploeg heeft zaterdag in Hilversum op de Gooise wielerbaan een povere indruk achtergelaten. De tweede wedstrijd tegen de Engelse ama teurs eindigde in 6-6. Het Britse kwar tet was echter het sterkst in de ploegen- achtervolging, zodat de eindzege naar de gasten ging. De nationale ploeg was, met uitzondering van Leijn Loevesijn en Jan Jansen, geen schaduw van het team, dat donderdag in Amsterdam met 10-5 van Engeland won. Toen had men echter de steun van Fedor den Hertog die nu niet van de partij was. Boven dien werd in Hilversum het tandemon derdeel, dat ongetwijfeld in een zege voar Loevestijn-Jansen zou zijn geëin- digt, van het programma geschrapt. De uitslagen: Sprint eerste serie: 1. Jansen (N.) 12,9 sec. over de laat ste 200 mtr; 2. Bicknell (GB). Tweede serie 1. Loevesijn (Ned.) 13,8 sec.; 2. Booker (GB). Derde serie: 1. Loeve- Jansen 12,7; 2. Booker, Vijfde serie: 1. Janssen 12,7; 2. Booker. Vijfde serie: 1. Loevesijn 14,4; 2. Jansen. Zesde serie: 1. Bicknell 13,0; 2. Booker. Eindstand: 1. Loevesijn, 2. Jansen, 3. Bicknell, 4. Booker. Tijdrit over 1000 meter: 1. Loevesijn 1.17.1; 2. Bick nell 1.18.5. Poegenachtervolging: I. Engeland (Moore, Booker, Whiteside en Breackhurst). 2. Nederland (Fens, Duin v.d. Sloot en Moret), ingelopen na 3400 meter (de tijd van Engeland was toen 4.59.0). Individuele achtervolging: 1. Moore, die na vijftien ronden (3000 meter) Van der Sloot inhaalde in 4.25.1. Eindstand: 1. Engeland 6 punten; 2. Nederland 6 punten (de ploegenachter- volging was beslissend). DINTELOORD De Utrechter Leen de Groot heeft zaterdag in de Brabant se plaats Dinteloord een wedstrijd voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 120 km af in 3 uur 16 min. 7 sec. Vlak voor het einde ontstond een kop groep van vijf man, van wie Leen de Groot zich in de sprint de snelste toonde. Tweede werd Jan van Katwijk (Oploo). De uitslag: 1. Leen de Groot (Utr.) 120 km in 3.16.07; 2. Jan v. Katwijk (Oploo) z.t.; 3. Harry Steevens (Els- loo) z.t.; 4. Jan Serpenti (Amsterdam) z.t.; 5. Gert Bongers (Apeldoorn) z.t.; op 150 meter: 6. Peter Heynig (R'dam). meter in 11.3) was er de oorzaak van, dat hij tamelijk ver verwijderd bleef van de limiet, die op 7450 punten is ge steld. Het is in Madrid overigens wel duidelijk geworden, dat de aandacht, die De Noorlander heeft besteed aan de technische nummers, ten koste is gegaan van zijn loopsnelheid. Op dit zware on derdeel deed Hans Smeman het met een totaal van 6922 punten zeker niet slecht. De 4 x 100 meter-ploeg, bestaande uit Coen Jansen, Ad de Jong, Piet Tammin- ga en Leo de Winter, bleef met een tijd van 40.03 sec.. "0.3 sec. ook boven de limiet, die de KNAU gesteld heeft voor uitzending naar Athene. Indien de ploeg nog enkele startgelegenheden krijgt, zal Leo de Winter, die dit na jaar zijn studie in de Ver. Staten voort zet, enkele weken langer in Europa blijven. Komende zaterdag loopt de ploeg in Blankenberghe. Voor het overige hadden de 7000 toe schouwers, die op beide dagen aanwe zig waren indien zij daar althans belangstelling voor hadden kunnen opmerken, dat Braaksma en Van den Heuvel de beste Nederlandse seizoen tijden liepen op de 400 meter horden (53.6) en de 400 meter (47.4.) Daaraan kunnen echter weinig conclusies wor den verbonden. Braaksma kwam duide lijk conditie tekort, omdat hij sinds zijn examen aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding nog maar kort in training is en van den Heuvel miste de durf om vanaf het begin in een hoog tempo mee te gaan. Met een dergelijke instelling blijft een scherpe eindtijd na tuurlijk een illusie... De eindstand is: 1. Zwitserland 114 punten, 2. Spanje 105, 3. België 82, 4. Oostenrijk 67, 5. Denemarken 60, 6. Ne derland 54. BÜDERICH. - Tijdens de meisjes-atle- tiekinterland West Duitsland-Nederland in Büderich heeft Wilma Schippers (Tion/Enschede) het Nederlands junio renrecord op de 800 meter verbeterd en gebracht op 2 min 12,1 sec. Zij bleef met deze tijd 1,9 sec binnen de door de KNAU gestelde limiet voor dit nieuwe nummer. De prestatie leverde haar de tweede plaats op achter de Westduitse Angelika Bittich, die met 2.11,2 een nieuw nationaal record vestigde. De enige dubbele Nederlandse over winning werd geboekt op het versprin- en door Riet van den Berg (5.75 meter) en Marietje Valkenberg (5.61 meter). De Duitse meisjes wonnen de inter land met 77 tegen 40 punten. LONDEN Twee Nederlandse atle tes hebben bij de open Britse dames- atletiekkampioenschappen op de tartan- baan van het Londense Crystalpalace zaterdag uitstekende prestaties geleverd. Ex-wereldrecordhoudster Maria Gom mers won de 1500 meter in 4 minuten 16,0 seconden, een tijd die slechts een seconde boven haar Nederlandse record ligt. Zij had een voorsprong van bijna tien seconden op de als tweede aanko mende Engelse Ridley. Ilja Keizer-Laman legde bij de 800 me ter beslag op de tweede plaats in 2.03,5, haar beste seizoentijd. Winnares werd de Engelse Pat Lowe, die 0,2 seconden sneller was. Het tweetal eindigde ver rassend voor Vera-Nikolic (Z.-Sl.), die vorig jaar tijdens deze wedstrijden het wereldrecord bracht op 2.00,5 seconden. Olympisch kampioene Lia Manoliu (Roemenië) won het discuswerpen met een afstand van 55.57 meter. De Britse Payne werd tweede met 49.57 m. De Nederlandse Anneke de Bruin legde be slag op de derde plaats met een overi gens matige worp van 48.48 m., ruim vier meter onder haar beste seizoen prestatie van 52.52 m. Maria Gommers tijdens de wed strijden in Londen in gesprek met de coach van de Nederlandse ploeg, Fanny Blankers-Koen. PARIJS „Zo'n Tour al die van dit jaar, zo zwaar, gaat je tegenstaan. Dan heb je er niet veel interesse meer in, vooral niet als je, zoals ik, een jaartje ouder wordt". Jan Janssen, ondanks een zeer goede tijdrit vastgeklonken op de tiende plaats in het eindklassement, zat op de pelouse van de wielerbaan in Vincennes, waar hij een jaar gele den zijn triomfale intocht als Tourwin naar hield. „Ik heb ditmaal te veel moeten af zien in de Tour. Ik geloof niet, dat ik er nog eens aan zal beginnen. Het lijkt me nu genoeg. In zeven jaar tijd heb ik de Tour gewonnen, ben tweede, vijf de en nu tiende geworden en heb drie groene truien mee naar huis gebracht". Peinzend keek Janssen toe, hoe Eddy Merckx het middelpunt werd van een uitbundige huldiging. „Die man steekt boven alles uit. Maar je vraagt je wel af, of hij de wielersport een goede dienst heeft bewezen door zo nadrukke lijk alles te winnen. Anquetil had het beslist anders en naar mijn mening ook beter gespeeld. Nu wordt het moei lijk om een wedstrijd te organiseren, wanneer Merckx er niet bij is. Dan komt er waarschijnlijk niemand kij ken". Of Janssen financieel nadeel zal lij den van zijn openhartige woorden naar aaleiding van de dopingaffaire uit de Giro? „Zeker niet. Als oud-Tourwin naar en oud-wereldkampioen heb ik de normale reeks contracten af te werken. Het merkwaardige is, dat ik zelf ge woon met Merckx omga. Het zijn de buitenstaanders, die zo kwaad zijn om dat ik toen de waarheid heb gezegd. Die schreeuwen het hardst. Maar als je bij ze komt zwijgen ze als het graf". Janssen, die bij zijn intrede op de piste door een loeiend boe-geroep was begeleid, ging zijn spullen pakken. Hij was niet ontevreden. „Die ene slechte dag in de Alpen heeft me de das om gedaan. Anders was ik zeker vierde of vijfde geworden. Ik vind, dat ik me na die inzinking toch goed geweerd heb". Janssen keek alweer vooruit: „Op 5 en 6 augustus rijd ik Parijs - Luxem burg als voorbereiding voor het we reldkampioenschap op de weg op 10 augustus in Zolder. Daar zal ik me weer eens laten zien". AMSTERDAM I)e sensatie van de zaterdag gespeelde vijfde ronde in de grootmeestergroep van het IBM-toer- nooi was de fraaie aanvalszege van de Nederlandse kampioen Hans Ree op de Russische favoriet-grootmeester Leonid Stein. De Nederlander bracht tegen het einde van de speeltijd nadat het spel geruime tijd zeer gecompliceerd was geweest een stukoffer, dat snel tot materiaalwinst leidde. Aanvankelijk werd het duel nog afgebroken, doch de meervoudige Russische kampioen zag van verder spelen af. Daarnaast deden Hartoch en Langeweg goed werk door puntendelingen tegen de grootmeesters Gheorghiu en Kava- lek. Barendregt en Donner verloren van respectievelijk Portisch en Byrne. Dat Portisch, de Hongaarse kampioen, zeer gebaat is bij de zege van Ree op Stein, spreekt voor zichzelf. De gevaar lijkste Rus is voorlopig teruggedrongen. In de meestergroep smaakte de Tsjech Ujtelky eindelijk het zoet der overwinning. Dit ten koste van de Ne derlander Zuidema. In de stand veran derde weinig. Vandaag volgt de zesde ronde in de meestergroepen. Grootmeestergroep Ivkov (Zuid-Sl) Wasjoekov (Rus) Vi'-Vj Barendregt (Ned) Portisch (Hong) 0-1; Hartoch (Ned) Gheor ghiu (Roem) */«-*/*; Tatai (It) Dar- ga (O.-Dld.) Vt-V/i; Donner (Ned.)Byr ne (VS) 0-1; Liberson (Rusl.) Dam- janovic (Zuid-Sl) Vi-Vi; Langeweg (Ned) *«*Kavalek (Tsj) Vi-Vt; Ree (Ned) Stein (Rusl) 1-0. De stand in de grootmeestergroep is: 1. Portisch 4 punten. 2/3. Liberson en Wasjoekov 3.5 pnt.; 4/7. Darga, Kava- lek, Stein en Tatai 3 pnt.; 8/11. Byrne, Damjanovic, Hartoch en Ivkov 2,5 pnt.; 12. Ree 2 pnt.; 13/14. Barendregt en Gheorghiu 1,5 pnt.; 15/16. Donner en Langeweg 1 pnt. Meestergroep: Mader (Odld) Johannessen (Noor wegen) 1-0; Van Scheltinga (Ned) Gerusel (Odld) Vi-V«; Van Baarle (Ned) Scholl (Ned) afgebroken; Ostojic (Zuid-Sl) De Rooi (Ned) 1-0; Ujtelky (Tsj) Zuidema (Ned) 1-0; Csom (Hong.)Diez Del Coral (Spa) V«-V«. De stand in de meestergroep is: Vt Csom en Ostojic 4 punten; 3. Ma- der 3,5 pnt.; 4/5. Diez del Coral en Jo hannessen 3 pnt.; 6. Scholl 2,5 en 1; 7. Van Scheltinga 2,5 pnt.; 8. Gerussel 2 pnt.; 9. Zuidema 1 en 1; 10/11. De Rooi en Ujtelky 1 pnt.; 12. Van Baarle Vi en 2. AIX-EN-PROVENCE De als eer ste geplaatste Australische professional Roy Emerson heeft zondag in de Fran se plaats Aix-en-Provence het heren enkelspel van het „Gouden Racket"- toernooi gewonnen. Hij versloeg in de finale de Westduitser Harald Elsen- broich, die eerder van Taylor en Drys- dale won, met 6-3, 6-4, 8-6. De Engelse Wimbleéon-kampioene Ann Jones heeft het dames-enkelspel gewonnen. Zij versloeg in de finale Frangoise Dürr (Fra.) met 6-1, 6-1. Roger van Hamburg werd na zijn succesvolle race op de 1500 meter gelukgewenst door Dick Langerhorst, die zijn record kwijt raakte. DUSSELDORP De uitslagen van de wedstrijden, die het afgelopen week einde voor het tennistoernooi om de Coupe Galea werden gespeeld, zijn: Krems: Zwitserland - Hongarije 4-1, Oostenrijk - Portugal 5-0, Bad Mondorf: Polen - Mexico 4-1, Denemarken - Lu xemburg 3-0, Plovdiv: Bulgarije - Grie kenland 3-0, Oost-Duitsland - Turkije 2-0. De indeling voor de halve finales is nu: Het Zoute: Rusland, Roemenië, België en Polen; Barcelona: Neder land, Zweden, Spanje en Brazilië; Ma- rianske Lazne: Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije. GRAFTDIJK De 20-jarige Jan Verhaard is zondag op het Noordhol lands kanaal bij, Graftdijk Nederlands kano-kampioen over 10.000 m gewor den. In een felle eindsprint versloeg hij Helder en Kracht. Bij de dames ging de titel K I 2000 m naar favoriete Mie ke Jaapies, die geen moeite had met haar tegenstandsters. De K I 3000 m bij de junioren werd gewonnen door Van der Klei uit Zaandam. De uitslagen zijn: K I 10.000 m he ren: 1. Verhaard (Beatrix) 47.04,0 sec; 2. Helder (Argonauten) 47.04.8 sec; 3. Kracht (De Geuzen) 47.04.8 sec. K I 2000 m dames: 1. Mieke Jaapies (De Geuzen) 8.44.6; 2. Maria Blijleven (Helmon) 8.47.3. K II 500 m heren (niet meetellend voor het kampioenschap): 1. Ruheman/ Helder 2.05.0. K I 500 m dames (niet meetellend voor het kampioenschap): 1. Mieke Jaapies 2.09.8. BREDA Het vertrek van Dick Lan gerhorst en Ada Kok uit de rijen van de actieve zwem-beoefenaren heeft, al thans wat de lange afstand betreft, geen grote gaten geslagen In de Neder landse zwemsportgeiederen. De vijf tienjarige Roger van Hamburg en de één jaar jongere Linda de Boer toon den zich zondag waardige opvolgers. Roger van Hamburg maakte van de ouverture van de Nederlandse zwem- kampioenschappen in het prachtige re creatie-bad „De Wolfslaar" in Breda zelfs iets heel bijzondres. Op de 1500 meter vrije slag, een num mer dat in voorgaande jaren apart werd gehouden, maar nu is gekoppeld aan de rest van het in totaal 89 onder delen tellende programma, verbeterde hij in één race drie Nederlandse re cords. Zijn tussentijd op de 800 meter, 9 min. 11.4 sec. betekende een nieuw nationaal jeugdrecord. De 1500 meter beïindigde hij in 17.18.8 en daarmee bleef hij 6.2 sec beneden de 17.25.0, waarop Dick Langerhorst vorig jaar bleef steken bij zijn pogingen zich op dit nummer voor de Olympische Spe len te kwalificeren. Zijn eigen adspi- rantenrecord verbeterde hij met niet minder dan 14.7 sec. Linda de Boer, de snel omhooggekomen pupil van Wil Bunschoten - van Breukelen, haalde met een totaaltijd van 19.24.7 het adspl- rantenrecord van Yvonne van Kuilen burg ruim 25 sec. omlaag. Ze benader de zelfs het Nederlands seniorenrecord van Ada Kok (19.21.3) tot op enkele seconden. Gebrek aan tegenstand was er de oorzaak van, dat Roger van Hamburg zijn eigen schema (uitkomend op 17.15.0) niet geheel kon aanhouden. Sinds Dick Langerhorst bij gebrek aan training de afstanden boven de 200 meter te zwaar vindt en Johan Schans tot de beroeps- rijen is toegetreden, is de thans één jaar in ons land verblijvende Roger van Ham burg onbedreigd heerser op de lange afstand. Waarschijnlijk zou hij dat ook zijn geweest, als de beste Mexico-gan gers actief waren gebleven. Dat be wees Roger wel met een vinnige eind sprint op de laatste baan, toen zijn benen „overschakelden" op een zes- takt en hij er 1.05.3 voor de laatste honderd meter uitperste. De eerste 700 m zwom hij met een gemiddelde van 1.09.2 tot 1.09.8, het tweede gedeel te van de race bleef hij constant rond de 1.10.4. De rest van het veld kon tegen dit geweld van de Australische Nederlan der in het geheel niet op. Al na 1200 meter had Roger drie tegenstanders een „lap" van 100 m bezorgd en toen hij finishste waren alleen nog Rinua van Beek (tweede in 18.09.6) en Henk Mulder (18.29.1) nog niet ingelopen. Hoezeer het jeugdzwemmen in enke le jaren is aangeslagen, bleek wel in Breda bij de nummers onder twaalf jaar, waar ondanks vrij scherpe limiet tijden een overweldigend aantal jon-, gens en meisjes de startblokken beklom. Het peil lag weer beduidend hoger dan vorig jaar en - zoals gebruikelijk in deze leeftijdsklasse - de meisjes zwom men sneller dan de jongens. Uitblinkers waren de 12-jarige ZIAN-zwemmer Ed die de Wit, die zowel de vlinderslag (1.19.4) als de rugslag (1.20.0) won en tweede werd op de vrije slag (1.12.1). Nel Bos, sinds de Olympische Spelen actief als trainster, was aanwezig met een pupil (Ronny Kerver), die in 1.29.0 de schoolslag voor zijn rekening nam. Hansje Bunschoten, het dochtertje van Wil van Bunschoten - van Breukelen, was het snelst op de vrije slag (1.09.3). De Jan Stender-pupil Anke Schras won de vlinderslag (1.18.3). Wilma Pors, lid van het succesvolle VZC-team van Jaap Ploeg, zwom zich op alle vier de onderdelen in de prij zen. Ze werd driemaal tweede en een maal derde. Voor haar tweede plaats op de vrije slag (in 1.09.7) mocht ze echter niet op het ere-platform komen. In de jongste leeftijdsgroep is het maximum aantal starts per dag drie. Wilma Pors had een race teveel ge zwommen, constateerden de officials achteraf. Derhalve werd ze doodgezwe gen bij het omroepen van de uitslag, een niet al te hoffelijk gebaar Ook de schoolslag tenslotte wekt de verwachting, dat Nederland binnen niet al te lange tijd over een zwemster van formaat kan beschikken. De flink uit de kluiten gewassen HDZ-zwemster Els de Jong won in de perspectief bie dende tijd van 1.25.8. Bij het senioren- nummer - waarvoor slechts vijf zwem sters hebben ingeschreven - zijn er en kelen, die een dergelijke tijd niet ha len. PARIJS Volgend jaar wordt de Tour toch weer met merkenploegen ge reden. Daarom zal ik mijn baas voor stellen een deel van de ploeg we hebben nu 28 renners af te stoten en een veel sterkere kern te formeren. Ploegleider Ton Vissers van Willemll/ Gazelle was na afloop van zijn eerste Tour de France in Parijs niet ontevre den, maar hij wil in 1970 beter uit de bus komen. „Ik wil proberen een paar jonge Ne derlanders aan te trekken, die geschikt zijn voor het zware werk. Daarnaast ben ik bezig met twee Belgen. Om de onderhandelingen niet te verstoren, kan ik nu nog niet zeggen wie het zijn. Maar het zijn typische klassementsrij ders", aldus Vissers. Hij kondigde aan, dat zijn voorstel aan de directie zal zijn om tot een groep van 15, 16 ren ners te komen. „Daar moeten er dan wel zo'n twaalf tot dertien bij zijn waaruit ik voor de grote wedstrijden kan putten. Ik wil sterker naar de Tour van volgend jaar en minstens drie of vier man hebben om tot een betere plaats in het ploegenklassement te ko men. Het is spijtig als je, zoals nu, on deraan bengelt". Overigens was Vissers best tevreden over de resultaten van de afgelopen ronde. „Het is gelopen zoals we ons voorgesteld hadden. Het stond vast, dat er een paar zouden moeten opgeven: Van Nijdam en van Van Looy wisten we dat zeker. Het is echter jammer, dat Pijnen en Poortvliet er ook uitgin gen. Want in de bergen had ik naast Wagtmans, die in deze Tour is doorge broken, ook op Pijnen gerekend. Daar naast had ik zeker verwacht, dat Poort vliet in Parijs zou aankomen. Hij had nog een grote rol kunnen spelen in de vlakke etappes". Eén ding zit Vissers dwars: „Ik heb een gevoel van wrevel, dat geen Neder lander een rit heeft kunnen winnen en dat, terwijl we er toch enkele keren dicht bij zijn geweest. Zaterdag nog in Mantgaris met Ottenbros, zondagoch tend weer met Dolman in Creteil. Het lijkt wel, of het dit keer niet mocht". Er werd zaterdag in de rit van Cler mont-Ferrand naar Montgaris vaak zo tergend langzaam gereden, dat de grap penmakers volop de gelegenheid had den hun stunts uit te halen. Na enkele tientallen kilometers liet Ottenbros, die voorin de groep fietste, zich afzakken tot de ploegleiderswagen van Ton Vis sers. Wat kwam hij doen? „Even een praatje maken", zei de vrolijke Otters bros. Toen hij in de wagen de verant woordelijke man Willem II/Gazelle be merkte, voegde hij eraan toe: „En om opslag vragen". Even later stapte Ottenbros af en ging naast zijn fiets lopen. „Je moet toch even de benen strekken. Bij dat langzame tempo roesten ze vast", zei Harm. Als er een pechprijs uitgeloofd was voor de Nederlanders, die de Tour heb ben uitgereden, zou die zonder twijfel moeten worden toegekend aan Eddy Beugels. De Limburger kwam zaterdag in de etappe van Clermont-Ferrand naar Montgaris voor de derde maal in deze Tour ten val. „Ik moest de dagelijkse premiespurt aantrekken voor Riotte. Maar ook Leman had daar het oog op en greep mij bij mijn trui. We vielen beiden. Leman kon weer snel doorgaan, maar mijn fiets bleef midden op de weg liggen, terwijl ik zelf als een ko nijn tussen het publiek rolde. Pas toen ik weer op de fiets zat, bemerkte ik, dat mijn achterwiel was gebroken. Maar mijn ploegleider, Magne, was net ver trokken. Hij reed 25 meter voor me uit en hoorde me niet meer". Beugels kwam binnen met 13,5 minuut achter stand. „Ik heb nog nooit zo ongelukkig gekoerst. De grootste desillusie was wel voor mij, dat ik die rit naar Revel niet kon winnen". De Limburger heeft nu het oog gericht op Bordeaux-Parijs, die 7 september wordt gereden. „Op die wedstrijd ga ik më helemaal instellen".

De Vallei | 1969 | | pagina 11