Veenendaals dagblad DE EERSTE STAPPEN Maanlanding ontketende overal enthousiasme Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vele miljoenen mensen zagen via t.v. Armstrong's historische wandeling Dit is een klein stapje voor een mensmaar een gigantische sprong voor de mensheid HOUSTON Voor de eerste maal hebben aardbewo ners op 21 juli 1969 een ander hemellichaam betreden en daarmee voor de mensheid het tijdperk van bemande landingsvluchten in ons zonnestelsel ingeluid. Indrukwekkende prestatie VOLKSLIED LUIK DICHT maanreis Agenda voor Mevr. Armstrong verheugd STIJGMOTOR Baby in bed gestikt zingende dolfijnen... dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410 - 2569. „Eerste stap" Paus: „Nadenken" VRIJ WARM Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 21 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I68 ARMSTRONG COLLINS ALDRIN Eerste stap van mens op de maan aarde keek geboeid toe De hartslag van de twee astronau- Armstrong. De hoge piek van Arm- ten varieerde gedurende hun verblijf strong kwam toen hij bezig was dozen op de maan van 90 tot 125 per minuut met maangesteente in de maansloep voor Aldrin en van 90 tot 160 voor te laden. Ongeveer zes en een half uur na hun landing op de •aan, ruim drie uur vroe ger dan op het programma stond, verlieten de 38-jarige Neil Armstrong en de 39-jarige Edwin Aldrin vanochtend vroeg (Ned. tijd) het maanlandingsvaar tuig Eagle" en wijdden zich in een ongeveer twee uur en drie kwartier du rend verblijf op de maanbodein aan belangrijke wetenschappelijke verrichtin gen. Op de circa 380.000 km van hen verwijderde aarde beleefden vele mil joenen mensen over de gehele wereld via hun televisie schermen in een rechtstreekse uit zending het span nende ogenblik, dat Armstrong om 3.56 uur als eerste mens de maan betrad. Even historisch als dit moment waren de woorden, die de ruimtevaarder daarbij sprak: „Dit is een klein stapje voor een mens, maar een gigantische sprong voor de mens heid". Toen de partner van Armstrong, Al- dring, dertien minuten later op de inaanbodem stapte waren zijn woor den: „Wat een prachtig gezicht." De twee mannen lieten op de maan een kleine plaquette achter, waarop de beide halfronden van de aarde gegra veerd zijn en dat het opschrift draagt: „Hier zetten mensen van de planeet aarde voor het eerst voet op de maan juli 1969 a.d. wij kwamen in vre de namens de gehele mensheid". Op de plaquette staan voorts de handteke ningen van de drie Apollo-11-astronau ten: Armstrong, Aldrin en Collins, als mede die van president Nixon. Langzaam en uiterst behoedzaam en na urenlange voorbereidingen in het op de maan staande maanvoertuig, al spoedig omgedoopt in „Tranquility base" (Zee der Stilte-basis), daalde Armstrong de trap af eq waagde, na een ogenblik om zich heen te hebben gespeurd, de eerste voetstap in het on bekende kraterlandschap. Terwijl Al drin van achter het venster van de „Eagle" toekeek en het derde beman ningslid van de Apollo-cabine met het moederschip „Columbia" om de maan cirkelde, maakte Armstrong bij een zwaartekracht, die slechts een zesde van die op aarde bedraagt, zijn eerste Zeven minuten na de landing van het Amerikaanse landings vaartuig op de maan heeft het Rus sische persbureau Tass de gebeurte nis wereldkundig gemaakt. In een kort bericht werd bovendien meege deeld, dat de eerste astronaut in de ochtend van de 21ste juli voet zal zetten op de maan. De officiële nieuwsmedia in Rusland handelden echter vanmorgen de eerste maan- wandeling heel koeltjes af. tastende schreden. In het pulverachti ge maaqzand lieten zijn voetstappen slechts enkele centimeters diepe in drukken achter. Zijn eerste zorg was vervolgens het verzamelen van wat los gesteente, waaruit de geleerden nu eindelijk hun juiste conclusie over het ont staan van de maan of zelfs het ont staan van het heelal hopen te kun nen trekken. Ook Aldrin die dertien minuten later volgde, hield zich met het oprapen van maanstenen bezig, zodat men niet met lege handen naar huis zou hoeven wanneer de missie plotseling zou moeten worden afge broken. Daartoe kwam het gelukkig niet, beiden namen ruim de tijd om foto's te maken, de tv-camera te han teren en instrumenten voor weten schappelijk onderzoek te plaatsen. Armstrong installeerde op aanwijzin gen van Houston een vaste televisie camera op enige afstand van de Eagle, waardoor men op aarde zowel dit voer tuig als de bewegingen van de astro nauten duidelijk kon volgen. Aldrin bracht even een lichte noot in de ove rigens strak zakelijk verlopen operatie door als een kangeroe over het maan oppervlak te huppelen en de kijkers te demonstreren hoe gemakkelijk men zich daar kon voortbewegen. In beelden van bijna ongelooflijke scherpte konden de aardbewoners zien hoe beide astronauten zich licht als bal letdansers over de maan bewogen, daarachter de bodem van de planeet als een wit glanzend decor. Aldrin zei, dat de maan op hem de indruk maak te van een woestijn in de Verenigde Staten, doch van een eigen schoonheid. De oppervlakte bleek tamelijk zacht te zijn. Bij het verzamelen van materiaal met de maanschop stootte men echter hier en daar op hard gesteente. Aldrin ontvouwde voorts een stuk aluminiumfolie voor de registratie van „zonnewind", de door de zon af gestoten elektrisch geladen gasdeel- tjes. Het opstellen van een seismo graaf voor het meten van trillingen en een laser-reflector voor een exac te meting van de afstand tussen aar de en maan completeerden de weten schappelijke taken van de beide ruimtemannen. Om 4.42 uur plaatsten zij een Ame rikaanse vlag op de maan, waarbij vanuit Houston het volkslied ten ge hore werd gebracht. President Nixon sprak vervolgens vanu't het Witte Huis de ruimtevaarders toe. Hij sprak de hoop uit, dat de verovering g|) Via de televisie waren vele mil joenen mensen getuige van de histo rische maanwandeling van Arm strong en Aldrin. De beeldkwaliteit was over het algemeen goed; deze foto laat Armstrong zien tijdens zijn werkzaamheden op de maanbo dein. van de maan zou bijdragen tot de vrede op aarde. Armstrong dankte de president voor zijn woorden, waarna hjj en Aldrin een militaire groet brachten. Wij hopen u donderdag op de „Hornet" (Amerikaans vlie'gdek- schip in de Stille Oceaan) terug te zien, zei Nixon ten afscheid. Tegen zes uur keerde Aldrin in het maanvaartuig terug, terwijl Armstrong buiten nog enkele laatste werkzaamhe den verrichtte. Een kwartier later was ook hij binnen en werd het luik geslo ten. Dat moest later nog even open om enkele overbodig geworden stukken, zo als de zuurstofkisten die de astronau- MAANDAG 21 JULI Na hun maanwandeling, begon van morgen om tien minuten over half acht voor Armstrong en Aldrin een rustperiode van 8 uur en 50 mi nuten. 16.55: De «astronauten gebruiken een maaltijd. 18.50: De stijgmotor wordt ontstoken, die zeven minuten moet draai en om de astronauten in een aanvankelijke baan om de maan te brengen variërend van 17 tot 83 km. 22.26: Kleinere stuurraketten wor den enige malen ontstoken om de LM in dezelfde baan te brengen als het moederschip om zo later de twee ruimte schepen weer aan elkaar te kunnen koppelen. DINSDAG 22 JULI 00.26: Armstron en Aldrin voegen zich bij Collins in het moeder schip. 02.20: De maansloep wordt van de neus van het commandoschip afgestoten. 05.57: De hoofdmotor van het com mandoschip wordt ontstoken om de Apollo uit de baan om de maan te brengen en de terugreis naar de aarde te be ginnen. ten bij hun maanwandeling op de rug droegen, overboord te zetten. Toen de ze laatste taak was vervuld kregen Armstrong en Aldrin van Houston toe stemming te gaan slapen om uitgerust aan de nieuwe opdracht te kunnen be ginnen: het starten van de „Eagle" om 18.54 uur voor de terugkeer naar de Apollo-cabine, waarin Collins zijn een zame banen -om de aarde draait. Bij deze terugkeer gaat het om le ven of dood voor de twee tot dusver zo succesvolle maanwandelaars. De stijgmotor moet, ruim zeven minuten lang ononderbroken een stuwkracht van 1587 kilogram leveren om te bereiken, dat het moederschip en de maansloep elkaar op een tevoren vastgesteld punt in een baan om de maan ontmoeten. Het rendez-vous en het voor morgen ochtend, op het programma staande ma noeuvreren van de Apollo-combinatie in een baan voor terugkeer naar aarde is al bij de vluchten met de Apollo's-8 en -10 gerepeteerd. Tot eind 1972 staan nog negen bemande maanvluchten op het Amerikaanse ruimtevaartprogramma. Het maanavontuur van Armstrong en Aldrin begon zondag om 21.18 met het neerzetten van de Eagle in de „Zee der Stilte". De laatste fase van de vlucht verliep met grote precisie. (Hierover meer elders in dit blad). Een van de weinige Amerikanen die niets van de maanwandeling hebben ge zien is astronaut Michael Collins, die het moederschip „Columbia", wach tend op de terugkeer van zijn partners, in banen om de maan stuurt. De Apol- la-cabine had namelijk alleen radiocon tact via het grondstation in Houson. Gedurende drie uur nadat Armstrong en Aldrin het luik van het maanlan dingsvaartuig sloten, bleef de op de maan geplaatste televisiecamera het beeld van de maanlander, met de Ame rikaanse vlag op de voorgrond, uitzen den. Voordat zij het apparaat via af standsbediening uitschakelden zei grondstation Houston: „Dank u zeer. We geloven dat u vandaag prachtig werk hebt gedaan." De astronauten antwoordden: „Dank u. Het was een lange dag." LEERSUM Zondagavond is het drie maanden oude zoontje van de fa milie Van de G. uit Amerongen in zijn bedje gestikt. Het kind logeerde bij zijn grootouders in Leersum. De vader en moeder van het kind waren een dagje uit. In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.0'0 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (oo zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN UUWESTRAND RONDVAART Na deze fascinerende maan-naeht die een groot deel van de wereldbevol king geboeid aan radio- of tv-tocstel heeft doorgebracht, is het nu maan dag geworden. Maandag in de dubbe le betekenis van het woord: de eer ste, meestal nogal ontnuchterende dag van de werkweek, maar ook de dag waarop een mens zijn eerste schuchtere voetstappen op de maan heeft staan en zich nu voor de vraag gesteld ziet: wat nu? Want met maandagse nuchterheid be schouwd is dit wel duidelijk: hoe gran dioos deze prestatie ook is en al len die erbij betrokken zijn verdie nen een welgemeende gelukwens het is nog maar een begin. De ruim tevaarder van nu is nog een kind dat zijn eerste wankele stapjes heeft gezet. Een kind leert steeds beter lo pen. gaat zijn omgeving verkennen, eerst te voet dicht bij huis, later op de fiets, per brommer, per auto. Zijn woonplaats, zijn land, de buurlanden, de wereld leert hij zo kennen. Voor diezelfde ontwikkeling staat de ruinv- tevaarder. Dat lopen op de maan lijkt nu nog adembenemend maar straks zal die ruimtevaarder die maan gaan verkennen, in kaart brengen, explo reren. Hij zal dat niet te voet kun nen doen hoe dan wel weten we niet want we staan immers nog maar aan het begin. We weten alleen dat het zal gebeuren. En dat het bij de maan niet zal blijven: de ruimte vaart is nu werkelijk begonnen. Welke invloed dit alles zal "hebben op ons, aardbewoners, is al evenmin te voorspellen. Het kind dat lopen leert, fietsen leert, de wereld ontdekt, groeit ook mee in verstandelijk en geestelijk opzicht. Zo zal het met de mensheid ook gaan zoals het nu doodgewoon is om in een vliegtuig te stappen en enkele uren later in een ander werelddeel te landen, zo zal wellicht straks het gaan naar een an dere planeet gewoon zijn. Het zal de blik verruimen dat ongetwijfeld, maar de mens zal gewoon mens blij ven. Wat humeurig misschien en wat moeizaam op gang komend op maan dagmorgen. Soms blij en tevreden en soms verdrietig en teleurgesteld. Hij zal z'n vakantie misschien op de maan doorbrengen maar het al dan niet slagen van zo'n vakantie zal net zo goed van zijn innerlijke ge steldheid afhangen als nu onze va kantie aan zee of in de bossen. Ook de mens van de toekomst zal niets menselijks vreemd zyn. Blijft de vraag of dit alles ook veran dering zal brengen in de wereldpoli tiek. Of de vredeskansen door deze ontwikkeling groter worden. Deskun digen zien op dat punt perspectieven. Het de aarde kunnen overzien van uit de ruimte maakt in militair op zicht de oorlog nog zinlozer dan die al was. Bovendien zal in mentaal op zicht de saamhorigheid kunnen groei en: vanuit de ruimte gezien is onze aarde immers maar een nietig pla neetje Maar dit alles zijn toekomstdromen laten we nu, op deze maandagmor gen, met onze benen op de maan blij ven staan. En nuchter constateren dat we pas aan het begin staan: hoe we dit nieuwe ruimtetijdperk gaan vullen zal van ons allemaal samen afhangen. A^WWVWWWWWWWVWVWWWWWyN 0 In El Nago (Texas) was me vrouw Armstrong, de echtgenote van de eerste man op de maan, bijzon der verheugd over het vlotte verloop van de maanlanding. Zij kruist hier haar vingers ten teken, dat zij voor de A polio-bemanning zal blijven „duimen" voor het verdere verloop van de reis. |>e maanlanding ontketende gister- avond overal ter wereld groot en thousiasme. Hoe groot bleek misschien het best in de volkssterrenwacht Simon Stevin in Oudenbosch. Tientallen bezoe kers applaudisseerden toen ze op de tv hoorden, dat de landing was gelukt. De geestdrift werd niet getemperd door de trieste omstandigheid dat de amateur-radio-astrologen zelf slechts onverstaanbaar gekraak uit de ruimte hadden opgevist. Prof. ir. J. P. Mazure, voorzitter van de Eerste Kamer, sprak in een verkla ring van „een groots avontuur, waar mee iedere aardbewoner zich verbonden kan voelen". Hij prees de openheid van de Amerikanen, waardoor de landing „een symbool van alles waartoe de mensheid bij eendrachtige samenwer king in staat is" geworden is. De beroemde Leidse sterrenkundige prof. dr. J. H. Oort, zei dat hij het liefst zelf zou zijn meegelanceérd. Hij zei de astronauten te beschouwen als ontdekkingsreizigers van het soort, waarvan elke mens iets in zich heeft. Volgens hem, is met de landing de eerste stap gezet naar het onderzoek naar het voorkomen van leven buiten de aarde. De Utrechtse hoogleraar in de astro fysica prof. dr. C. de Jager zei, even eens benieuwd te zijn of sporen van vroeger leven op het maanoppervlak zouden worden ontdekt. „Het directe onderzoek van het maan- materiaal, dat nu mogelijk gaat wor den, opent nieuwe perspectieven voor het ruimte-onderzoek. Daarnaast zal het gewone ruimte-onderzoek met be hulp van al dan niet gestabiliseerde ra ketten of satellieten natuurlijk voort gaan. Dit onderzoek is voornamelijk gericht op de bestudering van de omge ving van de aarde en verder op de pla neten, zon en sterren, en wordt niet ge wijzigd door het maanonderzoek van de Apollo-ll-bemanning", aldus prof. De Jager. Paus Paulus heeft in zijn zomerresi dentie Castel Gandolfo de gelovigen op geroepen na te denken over de beteke nis van de maanlanding. „Het is een grote, historische dag wanneer twee mensen voet op de maan zetten, maar men mag de noodzaak en de plicht van de mens zichzelf te over winnen niet vergeten. In Vietnam, Afri ka en het Midden-Oosten, en sinds eni ge dagen ook in Midden-Amerika wor den oorlogen gevoerd. Gehele volkeren lijden nog honger. Waar- is de werke lijke mensheid, de broederschap, de vrede?", aldus paus Paulus. „Wat zal de werkelijke vooruitgang van de mens zijn indien deze toestand voortduurt of erger wordt?" „Prijs God van wie alle zegeningen komen", zei de moeder van Neil Arm strong na het bericht over de geslaag de landing. „Wij hebben gebeden dat alles goed zou gaan", aldus mevrouw Armstrong. Ook haar man zei zich dankbaar te voelen. De ouders van Armstrong toonden zich wat geërgerd over de aanwezigheid van de Loena 15 bij de maan. „Wat de Russen er ook aan het doen zijn, wij hopen dat ook zij in hun bedoelin gen zullen slagen", zo voegden zij er aan toe. I~\e afgelopen dagen breidde een gebied van hoge luchtdruk zich uit van de Azoren tot boven West en Midden-Europa. Met de zuid westelijke en westelijke stroming, die dit systeem tot stand bracht, wordt de komende dagen vochtige en vrij warme lucht naar onze om geving gevoerd. Gisteren kwam in ons land nog veel bewolking voor, zodat de middagtemperaturen niet hoger kwamen dan omstreeks 22 graden. In Frankrijk, Italië en Spanje daarentegen, waar vrijwel geen bewolking voorkwam, steeg de temperatuur tot 30 a 35 graden en in Madrid zelfs tot 38 graden. Het komende etmaal trekt de kern van het hogedrukgebied geleidelijk van het zeegebied ten westen van Frankrijk naar het vasteland, ter wijl storingen van de Oceaan langs de westflank naar IJsland trekken. Hierdoor zal het ook morgen droog en enigszins drukkend weer zijn, met wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden. De temperaturen kunnen hierbij tot zomerse waar den stijgen. Maan op: 13.44 onder: 23.15 Morgen: Zon op: 04.46 onder 20.45

De Vallei | 1969 | | pagina 1