„Vaart" van kerk is alleen uit de naam verdwenen Interieur fraai door soberheid Buiten voor Grebbeberg voetgangers en fietsers veiliger Zr. G. h. Feitsma 25 jaar in Rhenen en Achterberg Enorme belangstelling voor ruiter demonstraties Aanhanger hout met rolt van Grebbeberg Het blijft gevaarlijk n Avondmarkt in Renswoude Banken Verkeers maatregelen Auto vloog uit bocht: chauffeur ernstig gewond KWEKER NOEMT DAHLIA'S NAAR ASTRONAUTEN NV OVERSTEEK VOOR FUIK" IN RIJKSWEG Comité wil jubileumgeschenk aanbieden PARACHUTISTEN ZORGDEN VOOR SPECTACULAIRE SHOW Programma Valleiruiters was te vol V alleivogels hoopt op hetere tijd Twee wedvluchten van,DeOrdonnans' Spechten-lore BEKENDMAKING MAANDAG 21 JULI 1969 „brugkerk"na restauratie weer in gebruik genomen EENENDA AL De doleantie uit de tweede helft van de vorige eeuw ging ook Veenendaal niet voorbij. De toen ontstane kerkstrijd is zelfs nu nog niet geheel vergeten: 9udere Veenen- dalers plegen nog over de ..doleren den" te spreken als zij de leden van de Gereformeerde Kerk bedoelen. Van die doleantie heeft Veenendaal een voor ieder zichtbaar monument over gehouden: Het voor de jaren negentig van de vorige eeuw typische kerkge bouw bij de Vaartbrug. De stoere een voud van het gebouw is kenmerkend voor de kerkbouw in dat niet door briljantheid van architectuur uitmun tend tijdperk zoals de kerken van de doleantie deze in die jaren overal in den lande lieten uitvoeren. Nog jarenlang zal Veenendaal dit monument kunnen behouden zij het dan alleen uiterlijk. Zondag namen de leden van de Veenendaalse Gere formeerde Kerk dit oude gebouw weer in gebruik nadat het interieur een verjongingskuur had ondergaan, die 't plotsklaps tot een der fraaiste kerkge bouwen van Veenendaal heeft omge toverd. Wie de hoofdingang' van de „brug- krk" zoals het gebouw thans blij kens een stevig houten naambord naast die ingang heet (de „vaart" in deze kerk is alleen maar in de naam ver dwenen, verzekerde ds. Blanken) binnengaat wordt eensklaps van het laatst van de vorige eeuw in de tweede helft van deze gezet. Hoewel architect C. M. Ploeg uit Veenendaal de band tussen ex- en interieur heeft weten te handhaven, is het interieur van 'n stijl volle modere frisheid. De aandacht wordt bij binnenkomst direct bepaald bij een felrode hout sculptuur in kruisvorm van de Veenen daalse kunstenaar Do Hoogenboom. De ze sculptuur verbindt de horizontale lij nen zinnebeeld van het menselijk doen en de intermenselijke verhoudin gen op een bijzonder aansprekende wijze met de verticale lijnen, als zin nebeeld van de verhouding God-Mens. Het kruis beheerst geplaatst tegen een fraaie muur van „schoon" metsel werk het liturgisch centrum, bestaan de uit de wat terzijde geplaatste preek stoel, avondmaalstafel, doopvont en le zenaar. Woord en sacrament zijn op een moderne functionele wijze symbolisch bijeengebracht. Een hand geknoopte smyrnaloper in een fraaie, warmrode kleur „doorsnijdt" het cen trum. De loper is een geschenk van de gereformeerde vrouwenvereniging. Met de voorbereiding mee heeft het tapijt aan de leden van deze vereniging on geveer 800 uur werk gekost. Het gebouw is misschien een ty- YJanouds is het bij de buitenman geweten, dat de groene specht een goede weervoorspeller is. Niet voor niets noemt het landvolk hem watervogel, regenpieper en gietvo- gelal kan de laatste naam even goed op het geluid slaan. Deze grasgroene figuur van het bos zou altoos dorst hebben, omdat hij zich toen de Schepper na het voltooien der aarde, door alle dieren een gro te vijver liet graven, van elke ar- beide onthield, uit vrees zijn mooi gekleurde veren vuil te maken. Hte verbolgen Opperwezen bepaalde daarop in zijn gramschap zo stond het in ons schoolleesboek ..Stofgoud" dat de luie vogel tot straf ten eeuwigen dagen uit geen kolk of v\jver drinken zou. Daarom ziet men de specht nooit anders *ijn dorst lessen dan uit karsporen met regenwater en bij langdurige droog te kan iedereen, die in 't bos woont, hem klagend en obstinaat horen roepen ,,Giet, giet" en dan erbarmt God zich wel eens, laat het regenen dat het giet en zo werd de specht tot weerprofeet. Over de grote zwarte specht gaat een ander verhaal, volgens hetwelk Christus op zijn omwandelingen eens met Petrus een boerenhuis binnentrad, waar zij een vrouw (Geertrui) aantroffen. De apostel vroeg haar een pannekoek voor hen te bakken, doch zij maakte zulk een klein beslag, dat het de moeite niet loonde. Toch rees het tot een groot, feestelijk baksel. Wacht", zei de vrouw, ,,deze viel veel te groot uit" en zij begon met nóg minder deeg wederom. Ook deze groeide ver buiten normale proporties en Geer trui nam voor no. 3 nóg minder in grediënten. Toen werd zij tot straf voor haar inhaligheid in een vogel veranderd, die angstig fladderend door de schoorsteen vluchtte en de ze ravezwart verliet. Op de kop droeg het dier de rode muts en voorts had hij klimvoeten, dus geen raaf, maar een specht: de zwarte specht. 21 juli '69 A. B. WIGMAN. pisch Calvinistisch trekje fraai door soberheid. Alle overdreven luxe is ge weerd, ondanks het feit dat de rozetten op de ankerbalken verguld zijn. De vloer is met een antracietgrijze tegel belegd; de banken die voor kerk banken gemakkelijk zitten zijn van een fraaie roodachtige houtsoort. „Een voudige" bolvormige lampen zetten het geheel van de ruimte in een overvloed van niet-storend licht. Voordat de gemeente zondagmorgen bezit nam van het verjongde kerkge bouw werd er zaterdagavond een kor te bijeenkomst gehouden, waarin de „restauratie"-commissie het gebouw weer overdroeg aan de commissie van beheer van de Gereformeerde kerk. Tij dens deze bijeenkomst kregen verschei dene sprekers de gelegenheid het hun ne te zeggen en aan te bieden. De voor zitter van de restauratiecommissie, de heer Van Schuppen leidde de bijeen komst. Hij omschreef de restauratie als „Een grote opknapbeurt eigenlijk". Architect Ploeg dankte allen die heb ben meegeholpen zijn plannen zo fraai uit te voeren. Vooral de aannemer, Aan nemersbedrijf J. Kroes en Zonen, kreeg een compliment. Mede namens de aan nemer bood hij een console voor de doopvont het „oude" zilveren schaal tje aan. Mevrouw Kroes kwam het reeds beschreven tapijt aanbie den. Namens de werkcommissie, die voor de banken in de kerk zorgde werd mee gedeeld, dal het benodigde bedrag van f 25.000 nog niet bijeen was. De com missie had nog f 5.000 nodig. Hiervoor wordt een „centenactie" georganiseerd. In de hal van de kerk wordt een em mer geplaatst waarin (uitsluitend) cen ten verwacht worden. Men hoopt hier mee de benodigde 500.000 centen spoe dig bijeen te hebben. De leden van de RHENEN Het afgelopen weekein de heeft opnieuw een verkeersongeval opgeleverd in de scherpe onoverzichte lijke bocht op de steile helling van de Grebbeberg voor hotel „De Grebbe". Ditmaal betrof het een houttransport. Een tractor met aanhanger, volgens de rijkspolitie wel wat tt zwaar beladen met steigermateriaal, kwam in bedoel de bocht in moeilijkheden. De chauffeur, een inwoner uit Boven-Leeuwen. kon op een gegeven moment de tractor niet meer besturen, doordat de vracht ach ter hem niet meer viel af te remmen. De combinatie kwam tegen de vang rail terecht, klapte daar dubbel en sloeg over de kop. De chauffeur raakte beklemd tussen de tractor en de aan hanger. Hij moest zwaar gewond wor den overgebracht naar het Julianazie- kenhuis. De ravage was groot. kerk wordt gevraagd voor iedere kilo meter die ze in hun vakantie afleggen één cent in de emmer te doen. De heer Kroes jr. bood namens de jeugd het kunstwerk van Do Hogen- doorn aan. Bovendien overhandigde hij de heer Van Schuppen een cheque. De heer J. v.d. Bosch nam namens de kerkeraad en commissie van beheer het kerkgebouw over van de héér Van Schuppen. Samen plaatsten zij het zwa re naambord na afloop van de bijeen komst op de daarvoor bestemde palen voor de kerk. De kerkeraad van de herv. wijkge- meente Sola Fide werd dank gebracht voor de gastvrijheid, tijdens de „op knapbeurt", waarna ds. G. C. Vijzelaaf namens deze gemeente het woord möcht voeren. Hij bood een klok aan voor een der bijgebouwen. Ds. Blanken mocht aan het eind van de bijeenkomst als eerste bezit nemen van de preekstoel om de avond met een „stichtelijk" woord, gebed en zang te besluiten. Na afloop van de bijeenkomst voor genodigden was er voor de gehele ge meente gelegenheid het nieuwe kerkge bouw te bezichtigen. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhènen brengen ter open bare kennis, dat de raad dier gemente in zijn vergadering van 8 juli 1969, nr. 19 heeft besloten: Voor de zuidzijde van het hoge weg gedeelte van het Fred. v.d. Paltshof; ge legen tussen de Torenstraat en garage „de Rhoter", door plaatsing van bord 49 van bijlage II van het reglement verkeersregels en verkeerstekens het parkeren te verbieden gedurende de dag en uren, dat op het lagen gedeelte van het Fred. v.d. Paltshof warenmarkt wordt gehouden. Bovengenoemd besluit is in afschrift verzonden aan de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat in het Ar rondissement Utrecht en aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, die beharti ging van verk eersbei a ngen ten doel hebben. Rhenen. 16 juli 1969. B. en W. voornoemd. De secr. W. C. Pieters, De burg. L. Bosch v. Rosenthal. LEERSUM De 26-jarige J. B. uft Veenendaal is vrijdagavond ernstig ge wond geraakt toen hij met zijn auto in Leersum uit de bocht raakte en te gen een boom vloog. B. brak bij het on geval zijn rechterarm en liep vrij ern stige verwondingen aan zijn gelaat op en moest naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal worden overgebracht.. De auto waarin bij zat werd zwaar be schadigd. RHENEN De Rhenense kweker A. van Luyck, specialist in de dahlia cultuur gaat drie nieuwe dahliasoorten de namen geven van de maanreizi- gers Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Mike Collins. De heer van Luyck maak te zijn beslissing vanochtend na de suc cesvolle maanoperaties bekend. De na men van de drie dahliasoorten zullen pas officieel van kracht zijn wanneer de astronauten hiervoor persoonlijk hun toestemming hebben verleend. De Rhenense kweker zal daartoe on middellijk na de landing op aarde con tact trachten op te nemen met de maanreizigers. Aan hun toestemming wordt echter niet getwijfeld. Een zuiver bruine, grootsoortige dah lia, het meest fraaie resultaat van en kerlij aan de Rijn in Rhenen, krijgt de kerij aan de Rijn in Rhenen, krijtd de naam van de eerste mens die voet zet te op de maanbodem, Neil Armstrong. Een Indisch gele dahlia wordt ge noemd naar dc tweede maanwande- laar Edwin Aldrin. terwijl het derde nieuwe kweekprodukt, een sterdahlia rood met gele punten de naam krijgt van de eenzame bestuurder van de Apollocapsule Mike Collins. Bij het ter perse gaan van dit blad werd bekend dat de Amerikaanse Ambassade in ons land de heer A. van Luyck toezegde onmiddellijk contact op te zullen nemen met Houston-con trol. Een woordvoerder van de ambassade verzekerde de kweker dat alle moge lijke moeite zal worden gedaan de as tronauten nog tijdens de vlucht tus sen door van de naamgeving op de hoogte te stellen. Of de vluchtleiders hiermee akkoord zullen gaan is niet zeker. Op de ambassade toonde men zich in ieder geval enthousiast over de geste van de Rhenense kweker. 55 RHENEN Een samenwerking tussen de dienst van gemeentewerken Rhenen en de Rijkswaterstaat heeft ertoe geleid, dat in de kortst mogelijke tijd op de Grebbeberg voorzieningen scheppen voor fietsers en voetgangers. Achter de bomen voor het restaurant „Koningstafel" ligt nu een geasfalteerd pad van behoorlijke breedte. Aan het begin en het einde daarvan zijn aan overspanningen borden geplaatst, die aanduiden dat dit pad uitsluitend mag worden gebruikt voor de genoemde ca tegorie van weggebruikers. Naast de woning van de directeur van het die renpark en ook voor diens huis zijn ge leidingen gemaakt voor wielrijders en voetgangers die uit de richting Wage- ningen komen. Even voorbij de hoofdin gang van het dierenpark zijn wielrij ders verplicht af te buigen op het nieuw aangelegde gedeelte. Met de veiligheidsmaatregelen wordt bereikt dat de zogenaamde fuik in de rijksweg zoveel mogelijk wordt gevrij waard van fietsers. Wielrijders die uit de richting Rhenen komen met bestem ming zwembad en dierenpark worden voor de fuik via een oversteek naar het pad achter de bomen verwezen. Alleen RHENEN Er is een comité samen gesteld om zuster G. H. Heitsma. wijk verpleegster in dienst van Ziekenzorg, een passend geschenk aan te bieden, wanneer zij zaterdag 16 augustus haar zilveren jubileum zal vieren. Zuster Feitsma zal dan vijf en twintig jaar werkzaam zijn in Rhenen en Achter berg. In het comité hebben zitting burge meester jhr. mr. L. H. N.v F. M. Bosch ridder van Rosenthal en de dames en heren J. Blankenstijn-Buitenhuis (Rhe- ne), A. Koster (Achterberg), J. Ma- dewijk- Schut (Achterberg), J. Ma- gauer (Rhenen) en H. W. van Wijk- Verwoert (Rhenen). Inmiddels hebben alle ingezetenen van de Grebbestad een circulaire in de brievenbus gekregen, waarin zij worden opgewekt een bijdrage te storten op gi ro 145132 van „Van Hoboken en Co's Bank" te Rhenen met vermelding „ju bileumgeschenk zr. Feitsma". Voorts kan men bijdragen bezorgen op de adressen Achterbergsestraatweg 180, Boslandweg 60, Grebbeweg 46 en Nieu we Veenendaalseweg 116. Het comité verzoekt de bijdragen uiterlijk 2 au gustus te storten. SCHERPENZEEL Er heerste zaterdagavond een enorme drukte aan de Glashorst tijdens de jaarlijkse de monstratie van landelijke rijverenigin- gen ..De Valleiruiters". Het sensatie- nummer. het landen van de 3 parachu tisten van de vereniging Icarus oefende een zeer grote aantrekkingskracht uit op het publiek. De drukte was zelfs zo groot dat de rijkspolitie versterking liet aanrukken om het verkeer in goe de banen te leiden. Het programma was, evenals vorig jaar, weer overladen zodat verschillen de nummers niet konden doorgaan we gens tijdgebrek. Dit was te betreuren voor de politiehonden-dressuur-vereni- ging uit Scherpenzeel, waarvan de op tredens van het programma moesten worden geschrapt. Na een kort welkomst-woord van de voorzitter van „De Valleiruiters, de heer Van Straten, werd het woord ge geven aan burgemeester Heij van Scher penzeel, die de vereniging namens het gemeentebestuur van Scherpenzeel har telijk welkom heette. Hij gaf een over zicht van de historie van de vereniging en deed een beroep op de jongeren om lid te worden van de club. Het eerste optreden was van de pony afdeling onder leiding van mej. Henny van Laar. Vooral het rijden met de een- spantuigpaarden was een prachtig gezicht en de jury bestaande uit de heren J. Nijhuis uit Nijkerk, W. J. Vernooy uit Odijk en C. v. Willigen uit Bunnik had een zware taak, al was het wel spoedig duidelijk dat A. v. d. La- gemaat een zeer goede kans maakte om de wisselbeker voor de derde maal te winnen. Mevr. Heij, die de prijzen uit reikte, kon hem na afloop dan ook in derdaad de wisselbeker overhandigen. Hierna volgde het landen van de pa rachutisten, een nummer dat nog nooit in Scherpenzeel was vertoond. De heren Veldhuizen en Bohne wisten op het nog al kleine terrein te landen, doch de heer Verschoor kwam er juist naast terecht. Het bloemspringen werd gewonnen door H.'v. d. viiert en Annie Apeldoorn. Het met tweespannen rijden was ook weer een spannende aangelegenheid. Hier wist de winnaar van '67 en '68, J. ter Maaten, niet voor de derde maal te ze gevieren; hij moest zich ditmaal met de tweede plaats tevreden stellen. De be ker ging nu voor een jaar naar T. Haan- schoten. Het baragespringen ontbrak niet op deze avond. Hierbij reden mej. A. Apeldoorn en de heer T. Haanschoten een foutloos parcours. In de barage werd mej. Apeldoorn winnares en zij ontving uit handen van mevr. Heij de ereprijs. Na nog een de monstratie van de pony-ruiters werd het slotnummer afgewerkt, waarin de toeschouwers de paarden door een vuur zagen springen. Het programma werd vlot afgewerkt maar men had een te groot aantal nummers gepland. j :,J,: zijn getroffen om méér veiligheid te de fietsers met doorgaande bestemming kunnen nog op het smalle rijwielpad blijven rijden. Door deze maatregelen is de over steek voor bezoekers van het zwembad verplaatst van het topje van de berg naar het punt waar het brede deel van de Grebbeweg overgaat in het smalle gedeelte. Hier is die oversteek aange geven met witte dwarsstrepen over de rijbaan. Het blijft een gevaarlijk punt, zodat het geboden is bijzonder goed op te letten alvorens men hier oversteekt. SCHERPENZEEL Deze week werd de jaarvergadering van de voetbalver eniging Valleivogels gehouden in café Marktzicht. Uit het jaarverslag bleek dat men in het algemeen over het af gelopen verenigingsjaar niet ontevre den was. Over het algemeen hadden de elftallen goed gespeeld. Het eerste elf tal was door een paar ongelukkige Ne derlagen gedegradeerd. Gezien het spelersmateriaal waarover men be schikt hoopt men spoedig het verloren terrein te herwinnen. Het tweede elf tal was ongeslagen kampioen gewor den. De georganiseerde sportevene menten voor de jeugd waren allen zeer goed geslaagd geweest. Het bestuur werd uitgebreid met twee personen. In de vacature ont staan door het aftreden van de heer Jo v.d. Bovenkamp werd gekozen, J. Vlastuin. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: Th. Zegers voorzitter, B. W. Hooijer secretaris, M. de Koning penningmees ter en leden Joh. Bakker, R. v. Manen, Fr. Osnabrugge, H. v. Santen, J. Vlas tuin en D. v. Wijk. In de elftalcommis sie werd gekozen A. C. ter Burg, G. H. v. Dijk, A. Lansing, Th. Zegers. In de jeugdcommissie werden be noemd A. C. ter Burg, H. Ten Broek, W. v.d. Broek, J. Harskamp Beatrix- laan en J. Harskamp Glashorst, H. Robbers, D. v. Wijk en A. Osnabrug ge. Gezien het grote aantal jeugdelftal len is er nog behoefte aan jeugdleiders. Ten gevolge van de zeer sterk geste gen kosten was het "kassaldo terügge- lopen en werd er besloten om dit jaar weer en bazaar té organiseren. RENSWOUDE Op woensdag 30 ju li organiseert de middenstandverenigng in Renswoude weer een zomermarkt. Deze markt, die grootser opgezet is dan vorig jaar, begint 's middags om 4 uur, en zal duren tot 's avonds half elf. Vorige zomer is men voor het eerst met de zomermarkt begonnen. Er bleek direct al veel belangstelling voor te be staan. Er waren vorig jaar 18 kramen, nu komen er 34. Na de sluiting van de verkoop 's avonds volgt er een verloting, waar bij waardevolle prijzen zijn te winnen. Deze markt die groter opgezet is dan terd met muziek. OPHEUSDEN De leden van „De Ordonnans" namen weer deel aan twee vluchten, een voor oude duiven vanaf Survilliers en een voor jonge vanaf Roosendaal. Voor de vlucht vanaf Roosendaal had „De Ordonnans" 373 duiven meegegeven, die een afstand moesten afleggen van ruim 92 km. De duiven werden gelost om 16.25 uur. De eerste duif was van de combinatie Kerkstra-Schaap kwam aan om 17.47.54 uur (snelheid 11.15.08 m per minuut). Als laatste prijsduif kwam in aanmerking een duif van G. de Wit die als 85e werd geklasseerd om 18.37.07 uur. In rayon 3 afdeling Oost werden 1690 duiven meegegeven. Hierin behaalde de combinatie Kerkstra - Schaap een fraaie 2e plaats. Maar ook de 3e, 4e, 5e, 6e en 7e plaats in het rayon waren voor leden van „De Or donnans". In de vereniging was de uit slag: 1, 17, 50, 51, 63, 84 combinatie Kerkstra - Schaap; 2. 11, 19, 58. 74 H. Verwoert; 3, 7, 15, 36, 40. 44. 68, 79 A. Albers (Zetten); 4, 21, 55, 72. J. van Neerbos (Resteren); 5, 18, 23, 38, 45, 52, 81, 83 combinatie Roodbeen - Huibers; 6. 49, 73 Verwoert - Dijkhorst; 8, 12, 27 H. J. Cornelissen; 9. 29, 30, 35, 61, 80 W. Vermeer; 10, 16, 26, 32, 39, 46, 47, 53, 54, 57, 60 D. Lindner (Heteren); 13. 24, 25, 43, 64 T. Verwoert; 14. 42, 48, 59, M v.d. Pol; 20, 37, 69 J. Prijs; 22, 77 H. Hendriksen; 28, 33, 56, 71, 76 H. Hui bers; 31, 75 A. v.d. Kolk; 34, 65, 78 C. Verwoert; 41 H. v. IJmeren; 62 O. de Wit; 66, 67, 70, 82 J. v. IJmeren en 85e G. de Wit. Voor de vlucht vanaf Survilliers gaf „De Ordonnans" 54 duiven mee die een afstand moesten afleggen van ruim 385 km, (gelost 7.00 uur wind NW). De eer ste duif die in Opheusden binnenkwam was van O. de Wit op de tijd van 14.11.43 uur met een snelheid van 891.74 m per minuut. De laatste prijs was voor de combi natie Roodbeen - Huibers. In rayon 3 afdeling Oost waren voor deze vlucht 431 duiven geregistreerd. O. de Wit werd ale lie geklasseerd in deze zware vlucht. De uitslag van de vereniging was: 1, 3, 10 O. de Wit; 2, combinatie Kerkstra - Schaap; 4. 8, J. v. Neerbos (Resteren); 5 C. Verwoert; 6, 9, 11 combinatie Rood been - Huibers en 7 T. Verwoert.

De Vallei | 1969 | | pagina 3