Zondaga vond om 21.17 uur klonk het verlossende woord: Astronauten toonden geen emotie bij loskoppeling JUDEN APOLLO 11 RUIMTErtNNING Zaterdagmiddag, na stoot in maanbaanwerd duidelijk dat reis succes ging worden KLAAR VOOR 'T VERTREK BASIS VAN DE RIJST Privé boodschap mevr. Armstrong voor de maan Ho Tsji minh gelooft niet in verkiezingen De mens heeft gisteren een nieuwe episode toegevoegd aan de geschiedenis. Drie Amerikaanse astronauten zijn hoofdpersonen in deze episode,die alles weg heeft van een fascinerende science-fiction-roman. Heel dichtbij Overgang Zorgvuldig Afleiding Tot ziens Voorbereiden Gesmeerd „Het gaat prima 99 WEDDENSCHAP Ijzig „DE EAGLE MAANDAG 21 JULI 1969 STAAT, DE EAGLE IS GELAND" In de 34 minuten terwijl zij in hun ruimteschip achter de maan om zwaai den, kwam de raketmotor die het in een haan om de maan moest stoten goed in werking. De raketmotor werk te zes minuten en twee seconden en remde de snelheid van het ruimteschip at' met ruim 3217 km per uur tot 6115 km per uur. Er was in die spannende 34 minuten geen radiocontact met de aarde. Toen het ruimteschip zich weer per radio meldde kregen de leiders van de vlucht in NASA's centrum voor bemande ruimteschepen in Houston meteen te horen dat de drie astronauten in hun eerste ellipsbaan om de maan waren gekomen. „Het ging perfect. Alles "ziet cr hier goed uit", meldde Armstrong. De hoogte van d$ baan om de maan varieerde toen van 114 tot 314 km. Met dat resultaat van razend snel op aarde verrichtte berekeningen was Armstrong ingenomen. Enige minuten later begonnen Arm strong. Aldrin en Collins, terwijl de mensheid ademloos toekeek, aan een beschrijving van het deel van het maan landschap dat Armstrong en Aldrin zon dag scherp in het oog zouden moeten houden in de zenuwslopende minuten voor de landing op de maan. Armstong zei: „Wij krijgen nu voor ADVERTENTIE Geslagen In 21,6 karaats gedegen "oud en gezet met tl echte ilauwe ster-salf leren, het sym- joof van de Apollo 11 en het fir- ament. ranje Munt Voorburg huldigt met deze enige penning ter we- .eld. met saffieren, de unieke x-estatie van het astronauten team, dat gezamenlijk bewijst dat tie mensheid de ruimte kan be- neersen. Oe voorzijde toont onder een sterrenkrans van 11 edelstenen Commandant Nell Armstrong, die als eerste en Edwin Aldrin, die als tweede mens voet op de maan zet, alsmede Miohaël Collins die in de Apollo 11 blijft. De achterzijde toont de Apollo 11, het landingsvaartuig de EAGLE" en het maanlandschap. Alle penningen, ook de zilveren, zijn gezet met 11 saffieren; de jouden z|Jn genummerd, voorzien van een garantie Certificaat en gedurende een vol jaar verzekero tegen verlies, vermissing en/of diefstal. A. 1000 exemplaren 7 gram 0 22.8 mm 6 129.- B. 500 exemplaren 12'/a gram 0 28 mm A 189- C. 100 exemplaren 30 gram 0 38 mm 6 f 390. D. 5U exemplaren 60 gram 0 38 mm 6 690.- E. 25 exemplaren 120 gram 0 60 mm A 1350.- F. 10 exemplaren 240 gram O 90 mm 6 2700.- G. zuiver zilver 40 gram 0 38 mm 6 f 89.- H. zuiver zilver 20 gram 0 28 mm 6 49.- G.H. zijn ook met 11 saffieren gezet en zijn speciaal voor de J.S.A. geslagen. Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Een gouden penning, een waarde vol en historisch bezit. Te bestellen bij banken, juweliers jn rechtstreeks bij: NU Ml SM ATI QUE LION d'OR ORANJE MUNT Waalhofflaar, 7 Voorburg Telefoon 070 - 87 06 02". het eerst de plek te zien waar wij zul len landen. De foto's en films ervan die in de Apollo-8 en de Apollo-10 werden gemaakt hadden ons al een goede in druk gegeven van wat wij te zien zou den krijgen. Wat wij zien lijkt daar erg op, maar toch is er een verschil, zoals bijvoorbeeld tussen het bijwonen van een sportwedstrijd en het zien van een televisiereportage daarvan." De drie astronauten gunden zich ook de tijd, in afwachting van het in het gezicht komen van het landingsgebied, om andere delen van het maanland schap te beschrijven. Zij hadden het verzoek gekregen nog eens te letten op de krater Aristarchus. Volgens sommi ge waarnemers op aarde' doen zich' daarin af en toe lichtverschijnselen voor. Armstrong en Aldrin meldden dat zij een lichte plek aan de binnenkant van die krater konden zien. Armstrong ver geleek het schijnsel met fluorescerend licht. Druk met hun camera's werkend toonden de astronauten de mensheid een half uur lang de maan van heel dichtbij. De kleur van de maanbodem was niet overal gelijk. Het hing er van af, zei Aldrin, door welk van de ven sters er naar de maan gekeken werd. De kleuren liepen uiteen van grijsgrauw tot beige. Onder de aardse kijkers die elk woord van de beschrijvingen van het maan landschap goed in zich opnamen was de astronaut Conrad, de gezagvoerder van de volgende expeditie naar de maan (Apollo-12).die in november wordt on dernomen. Verscheidene grote kraters die op aarde altijd sterk verkort worden ge zien omdat zij aan de „rand" van de maan liggen kwamen prachtig in het gezicht. Indrukwekkend was de grote krater Langrenus, met zijn centrale berg, die ook al tijdens de eerste be mande tocht om de maan (Apollo-8) was beschreven. Armstrong, Aldrin en Collins namen ook de kleinere krater Webb goed in zich op. Wanneer Armstrong en Aldrin later aan hun afdaling naar landings plaats no. 2 zouden beginnen zouden zij over de krater Webb heenkomend, nog maar vijf en zes minuten tijd hebben WASHINGTON Na het planten van de Amerikaanse vlag op de maan door de Apollo-astronautensprak president Nixon heide mannen toe over de telefoon. Op de foto: links hei beeld van president Nixon, geprojec teerd over het beeld van de astronau ten bij de vlag. voor een goede landing. Die krater, wis ten zij, was dus een van hun voornaam ste oriëntatiepunten. Het landingsgebied zelf lag op de overgang tussen licht en donker op de maan. en was daarom niet al te duide lijk te zien toen de astronauten er op namen van maakten. Even voordat Armstrong, Aldrin en Collins aan hun derde baan om de maan begonnen kwam de raketmotor van de Columbia opnieuw in werking, gedurende slechts 17 seconden. Het ruimteschip kwam daarna in een baah- die niet zoveel meer van een cirkelbaan afweek. De afstanden tot de mèa'n va- rieërden toen van ruim 121 tot ruim 99 km. Men verwachtte dat onder in vloed van de aantrekkingskracht van de maan die baan spoedig cirkelvormig zou worden. De baanhoogte zou dan 109 km zijn. De maanvaarders lagen toen al vier minuten 39 seconden op hun tijdschema voor. Dat was het gevolg van het feit dat zij eerder in hun baan om de maan terecht waren gekomen. En dat was weer het gevolg van het vervallen van drie van de vier baancorrecties on derweg. „Apollo-11, dit is de Eagle", meldde Aldrin nadat hij de energievoorziening van het maanlandingsvoertuig voor het eerst had ingeschakeld. Van de aarde ontving Aldrin de verheugede medede ling dat de radiosignalen van de Eagle voortreffelijk doorkwamen. Ook de ra dioverbindingen tussen Columbia en Eagle waren uitstekend. Aldrin bevond zich toen in de Eagle, en Armstrong voegde zich bij hem. Zij keken alles zorgvuldig na. „Wij zijn klaar om te vertrekken", meldden zij lakoniek toen dat controlewerk achter de rug was, na twee uren. Het leeuwe- deel van dat nakijkwerk kwam voor re kening van Aldrin. De periode van eten en rusten moest daarna even wachten, want opeens had men op aarde weer slechte radio verbinding met de Columbia. De as tronauten konden daardoor pas een half uur later, terug in de Columbia gaan eten en rusten. In dat halve uur kwam het met de radioverbindingen weer in orde. De astronauten deden een dutje toen hun ruimteschip zondag bezig was aan de zevende baan om de maan. Even voor het begin van de tiende omwente ling zouden zij worden gewekt om te gaan eten en om zich op de lan ding te gaan voorbereiden. Volgens het reisplan moesten zij de landing onder nemen in de 56e minuut van de veer tiende omwenteling. Tegen het einde van de tiende baan om de maan gingen Armstrorig en Al drin de Eagle binnen. Zij hadden zich toen, geruime tijd voor op hun werk schema, al in hun maanpakken gesto ken. 99 Een minuut voordat de raketmotor tjes in werking kwamen zei Armstrong tegen Collins, die in de Columbia in een baan om de maan achterbleef: „Tot ziens". „Jullie koersen recht op U.S. 1 af", zei Collins in zijn microfoon. U.S.l. is de bijnaam die de astronauten heb ben gegeven aan de diepe voor dde vrij dicht bij de landingsplaats loopt. U.S.l. Twee illustraties van de werk zaamheden van de astronauten op de maan: Boven: de astronauten hebben wel grote en zware blokken maanrots be schreven en gefotografeerd, maar van meenemen van dergelijke kolos sen kon natuurlijk geen sprake zijn. Onder: Voor de eerste tv-opnamen op de maan hoefde Armstrong zijn han den niet te gebruiken. De camera werkt terwijl hij op Armstrongs borst hangt. Beide opnamen werden op aarde, dus voor het vertrek van de astronauten, gemaakt. Hoewel ze dus authenticiteit missen gaven we toch de voorkeur bo ven rechtstreekse maanopnamen, om dat de kwaliteit daarvan te slecht bleek voor reproduktie. Het grote gemak waarmee de Eagle van de Columbia los kwam, kon bij de astronauten geen groot enthousiasme wekken. Geduren de deze feilloos verlopen operatie gingen zij gewoon door met het vragen van gegevens en het ge ven van technische informatie. Het radiocontact tijdens de ma noeuvre was feilloos. Nadat de beide ruimtevaartuigen los van elkaar rond de maan snelden, wisselden de bemanningen van Eagle en Columbia voortdu rende gegevens over hun positie met Houston uit. Met steeds gro ter tussenpozen vlogen de opga ven van eindeloze cijfercombina ties over en weer. Voor om acht uur gisteravond de ruimteschepen achter de maan verdwenen en het radiocontact voor drie kwartier uitviel, gaven de astronauten geen biyk van wel ke gevóelens dan ook. De ontkop peling was gelukt en daarmee leek voor hen voorlopig de kous af. Terwijl Armstrong en Aldrin bezig wa ren met het laten uitklappen van de vier poten van het landingsgestel van de Eagle zorgden ruimtevaart-experts in de Sowjetunie voor spanning bren gende afleiding. Volgens de staf van de grote Britse radiotelescoop, Jodrell Bank bij Manchester, was een verande ring in de loopbaan van de Loena-15 gaande. Zij uitten het vermoeden dat de Loena-15, op grote afstand van de Amerikaanse astronauten, de landing op de maan zou gaan waarnemen of wie weet toch zelf een landing zou uit voeren. De baan die de Loena-15 be schreef kreeg toen 32 km als laagste punt. In het centrum voor bemande ruimteschepen nabij Houston bleef men de aandacht volledig bepalen bij de Co lumbia en de "Eagle, omdat de ontkoppe ling van die twee onderdelen van het ruimteschip Apollo een nauw stekende manoeuvre was. Om drie minuten voor zes (Nederland se tijd) kregen Armstrong en Aldrin de mededeling dat zij de ontkoppeling van Columbia en Eagle konden voorbe reiden. De ontkoppeling gebeurde ach ter de maan. Twaalf klampen die de Columbia en de Eagle verbonden scho ten los. Het nieuws van de ontkoppe ling kwam binnen om enkele minuten voor zeven. (Nederlandse tijd). De aan loop naar de landing op de maan was begonnen. Toen de twee delen van het ruimteschip gescheiden van elkaar van achter de maan te voorschijn kwamen, na de dertiende omloop, bevestigden Armstrong en Aldrin dat de scheiding uitstekend was gegaan. ,.De Eagle heeft vleugels", berichtte Neil Arm strong. Op dat moment meldde het persbureau Tass dat de Loena-15 in zijn baan om de maan was afgedaald tot een hoogte van minimaal zestien ki lometer. Kleine raketmotoren van de Columbia kwamen om twaalf minu ten over zeven even in werking op dat er voldoende „licht" tussen bei de ruimteschepen kon komen. De mo toren werkten acht seconden. Het zijn de raketjes die deel uitmaken van het standregelingssysteem van de Columbia. is ook de naam van de verkeersweg nabij Cape Kennedy, die zich voortzet langs de gehele oostkust van de Ver enigde Staten. 5? Om twee minuten voor acht bericht ten de reisleiders aan Armstrong en Aldrin dat zij nog een uur en zestien minuten van het moment van landing verwijderd waren. Het zou dus een lan ding worden om negen uur veertien, precies op het ruim vier minuten ver vroegde tijdstip. En twee minuten over acht kwam de melding dat over vijf minuten, achter de maan. de Eagle zich in de aanloopbaan naar de landing zou stoten. De Eagle kwam achter de maan van daan om 17 minuten voor negen (Ne derlandse tijd). Armstrong en Aldrin maakten zich gereed om de landing te beginnen. „Succes voor jullie twee", wenste men in Houston de twee astro nauten toe. De Columbia lag toen een eindje achter de Eagle. De voorberei ding op de landingsmanoeuvre begon om elf minuten voor negen (Nederland se tijd). „Alles loopt gesmeerd", meldde Arm strong. Even later was de Eagle ge daald tot een hoogte van iets minder dan tien kilometer. De hoogte begon snel af te nemen, terwijl het landings gebied dichterbij kwam. Om twaalf minuten over negen (Nederlandse tijd) was de hoogte afgenomen tot ruim zes kilometer. Daarna ging het snel, razend snel. IJzig kalm meldden de afdalende astro nauten de afnemende hoogten in voeten (ongeveer -30 centimeter): 16.300 voet, 13.000 voet, 9.000 voet, 3.000 voet, 2.000 voet, 1400 voet, 700 voet, 600 voet, 540 voet, 400 voet, 350 voet, 200 voet, 100 voet, 75 voet, 30 voet Tussen 13.000 en 3000 voet kregen Arm strong en Aldrin van Houston nog de mededeling dat zij hun Eagle op de maanbodem konden gaan neerzetten. Tussen 3000 en 2000 voet meldde een van de twee astronauten „We are go" (Het gaat prima). Op 1400 voet hoogte ging alles nog steeds naar wens. Precies een minuut voor de landing zei een van de twee astronauten: Voor waarts, voorwaarts. Op 30 voet van de maan klonk de uitroep „drifting to the right" (Drijven iets naar rechts af). De spanning was te snijden. Toen kwam het verlossende woord» Engine stops (Motor uitgeschakeld). En secon den later: Eagle down. Eagle had lan ded (De Eagle staat. De Eagle is ge land). De klok stond precies op het lan dingsmoment dat uren eerder was vast gesteld: zeventien minuten over negen (Nederlandse tijd). Meteen na de landing gaf Armstrong de landingsplaats een naam: Tranquili ty Base (Basis van Rust). Hij beschreef de plek als een met rotsblokken bezaaid stadion en gaf weer hoe hij zich voelde in een zwaartekrachtveld dat zes maal zo zwak was als het aardse. Houston meldde ongeveer drie kwar tier van de landing dat het grote mo ment van de landing 102 uur 45 irynu- ten en 40 seconden na het vertrek vap Cape Kennedy was gevallen. Voor de bewegingen van de Loena-15 om de maan was geen aandacht meer toen Armstrong en Aldrin aan hun his torische afdaling naar de maan waren begonnen. „jVJijn man heeft een boodschap van mij bij zich voor de maan", onthulde gisteravond de vrouw van Neil Armstrong. Over de inhoud wil de zij niets vertellen: „Die is privé", zei Janet Armstrong. Op haar bed heeft zij de tocht van haar man en metgezellen op de voet gevolgd. „Op mijn kaart kon ik hen van krater naar krater zien gaan". De geslaagde landing van twee Amerikaanse astronauten op de maan heeft cle 26-jarige Engelse vrij gezel David Threlfall een bedrag van ongeveer 86.000 gulden opgele verd. Hij ging vijf jaar geleden een weddenschap aan, dat de landing vóór 1971 zou gebeuren. Het com mentaar van Threlfall: „Ik geloof dat ik mijn deel nu gehad heb. Ik denk niet, dat ik geld zal zetten op de mogelijkheid van een landing van de mens op Mars". Er was tijdens de afdaling een Ijzig ogenblik: de druk in een van de brand stofleidingen naar de raketmotor van de Eagle vertoonde nukken. De reislei ders in Houston zeiden dat het geen ernstige hapering was. Vermoedelijk was de storing van tijdelijke aard, een kleine verstopping van de leiding, dacht men. Tijdens de afdaling was de hartslag van Armstrong 156 per minuut. Dat tempo zakte na de landing tot even bo ven de negentig. Hartslaggegevens over Aldrin waren niet dadelijk beschikbaar. De Eagle landde iets buiten het ellips vormige gebied dat vooraf op de staf kaart voor de landing was aangete kend. HONGKONG Ho Tsji-minh, pre sident van Noord-Vietnam, heeft ge dreigd, dat de verzetsstryd in Viet nam zal worden verhevigd, daarmee voorbygaand aan de recehte vredes voorstellen van Saigon. Ho Tsji-minh, die een verklaring uit gaf bij gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de akkoorden van Ge- nève, die een einde maakten aan de oorlogs tussen de Fransen en de Viet- minh zei, dat waarlijk vrije verkiezin gen in Zuid-Vietnam niet konden be staan. Zolang de Amerikanen in Vietnam zijn en de regering van Van Thieu aan blijft in Saigon zullen de Vietnamezen, aldus Ho Tsji-minh, de strijd voortzet ten en nog verhevigen. Inmiddels hebben Zuidvietnamese troepen in de buurt van de grens met Laos vijfhonderd grote Russische raket ten buitgemaakt. De raketten worden door de guerrilla's uit het noorden voor namelijk gebruikt om de belangrijke steden van Zuid-Vietnam te bestoken. Behalve de raketten vonden de Zuid vietnamese militairen zevenhonderd bommen, zeshonderd granaten, zeven honderd raketgranaten en een grote hoeveelheid munitie voor kleine wa pens.

De Vallei | 1969 | | pagina 5