Hoofdcommissaris Pel: nuttig experiment Slechts een gering aantal misdrijven wordt ontdekt Heinenoordtunnel zal verkeer naar Zeeland doen toenemen ENTHOUSIAST OVER TV-SPEURPROGRAMMA AKTENZEICHEN„XY UN GELOST" Enquête onder studenten Mannen vochten met politie na verboden roeien op Noordzee Maanpostzegels gemaakt „om PTT op proef te stelen NOODZAAK FOLDER 9 SNELLER Ziekenf ondsverzekering voor weduwen BIJ DE FOTO'S Internationaler Mogelijk Identificatie Beperkingen Modedelict Meisje verdronken in Veluwemeer MAANDAG 21 JULI 1969 MORGEN WORDT NIEUWE TU1> ONDER OUDE MAAS GEOPEND HEINENOORD Als dinsdag de tunnel onder de Maas bij Heinenoord bi gebruik wordt genomen, zal op de Zeelandbrug over de Oosterschelde met hoopvolle ogen de toeneming van het verkeer worden geteld. Iedereen verwacht wel dat het verkeer van de Randstad naar de Zuid hollandse eilanden en Zeeland zal toenemen, maar hoeveel durft niemand goed te voorspellen. De heer J. P. de Regt, directeur van de provinciale Zeeuwse VVV gelooft niet dat het zogenaamde verblijfstoerisme in Zeeland, het aantal toeristen dat ook blijft slapen, zal toenemen. „Het dagtoerisme zal wel drukker worden, in ieder geval tijdelijk. Bij al dat soort projecten zijn er direct na de opening een groep mensen die het wel eens willen zien, die wel eens willen kijken hoe vlug en gemakkelijk je nu van de Randstad naar Zeeland kan rijden. H. „Dat zal wel een heel verschil zUn", verwacht de heer De Regt. „Vorige week deed ik er zelf op het avondspits uur met de auto van het Zuidplein in Rotterdam tot over de Barendrechtse brug nog anderhalf uur over". Voor de Zeelandbrug (voor de Ha ringvlietbrug niet, die maakt al winst) is die toeneming bijna een financiële noodzaak. Voorlopig moet de provincie Zeeland nog jaarlijks een miljoen gul den toeleggen op de exploitatie van de ze tolbrug. Als de Heinenoordtunnel open is zal het aantal auto's dat van de Zee landbrug gebruik maakt toenemen en zal dus het tekort worden verminderd, neemt men aan bij de Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij. De directie-assistent M. Klink van de Provinciale Zeeuwse Brugmaat schappij betwijfelt nog of er wel zoveel verkeer bij komt dat men voortaan quit te zal spelen bij de exploitatie van de brug. „Daarvoor zouden we twintig pro- cent verkeer meer moeten hebben. De Hl normale verkeersstijging per jaar is maar acht procent, dus zou er twaalf procent extra verkeer moeten komen door de opening van de Heinenoordtun- nel. Om het te bevorderen zal er op de Oosterscheldebrug een folder over de nieuwe Deltaroute worden uitgereikt, een folder die ook verkrijgbaar is bij de provinciale VW in Middelburg. Ook de Hoeksche Waard wil wel in een verhoogde toeristische belangstel ling meedelen. Daarom heeft de stich ting Hoeksche Waard Nu (waarvan het secretariaat op het gemeentehuis van Heinenoord is gevestigd) een kleurrijke kaart en gids voor de Hoeksche Waard uitgegeven. In samenwerking met de ANWB is er bovendien een Hoeksche Waard Route uitgezet die begint bij de eerste aftakking van de Rijksweg 29 ten zuiden van de tunnel, dus bij de af slag naar het dorp Heinenoord. Ook de Rotterdamse Tramwegmaat schappij, die overigens allang alle (stoom)trams door bussen heeft ver vangen, maakt dankbaar gebruik van de snelle verbindingen die de vervan ging van de uit 1888 daterende Baren drechtse brug mogelijk maakt. Haar nieuwe dienstregeling gaat ook woens dag, direct na de opening van de Hei nenoordtunnel, in. De RET krijgt door de nieuwe tunnel snellere verbindingen met Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waard. Bij de bouw van de tunnel zijn 115 dagen winst op het schema gemaakt. Maar zelfs aan die 115 dagen zullen de DEN HAAG Weduwen in het genot van een weduwenpensioen, wier echt genoten zijn overleden voor 1 januari 1965 zullen onder de verplichte zieken fondsverzekering worden gebracht als hun echtgenoten op het tijdstip van het overlijden eveneens verplicht verzekerd waren. De regeling zal 1 januari ingaan. Dit heeft minister Roolvink meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Lier (P.v.d.A.). directie Wegen en de directie Zuid-Hol land van Rijkswaterstaat niet genoeg hebben om voldoende aansluitingen te geven op het werk dat de directie Slui zen en Stuwen van diezelfde Rijkswater staat zo voorspoedig heeft voltooid. HIERBOVEN: De zuidelijke ingang van de nieuwe Heinenoordtunnel in de Hoeksche Waard. RECHTS BOVENAAN: Dit is voor sommigen misschien een vriendelijk plaatje van een oude brug met een fraai huis van Rijkswaterstaat erbij. Voor het moderne verkeer was de Ba- rendrechtsebrug over de Oude Maas een dagelijkse kwelling. Dinsdag is het allemaal vergeten en vergeven: de tunnel onder de Oude Maas is dan open; de brug gaat naar de schroot hoop. Opbrengst: 650.000 gulden. DEN HAAG Drie Hagenaars de 27-jarige fotografen H. G. de B. en zijn twintigjarige broer E. en de 21-jarige tekenaar P. M. W. hebben toegege ven de makers te zijn van de valse maanpostzegels. Zij hebben de zegels met het opschrift „Nederland 25 c" en „Lunar Module Apollo 11 july 1969" vorige week ge maakt en op brieven naar een aantal kenissen gestuurd. Van het totale aantal van twaalf ze gels heeft de PTT er vier ontdekt bij het sorteren van de post op het Haagse districtskantoor. Na wat studies had het drietal ten slotte een tekening van achttien bij 24 centinjeter ontworpen, waarvan een cli ché was gemaakt. Het kartelen en gom men gebeurde met de hand. De drie Hagenaars zijn zeker niet van plan geweest geld aan hun grapje te verdienen. Zij wilden alleen de PTT eens op de proef stellen. De postale recherche heeft proces verbaal opgemaakt. ENSCHEDE Als het aan de hoofdcommissaris van de Enschedese politie, mr. R. R. Pel, ligt, heeft Nederland binnenkort ook zijn „Aktenzeichen: XY... ungelöst". Mr. Pel fungeerde vrijdagavond als gastheer voor dit Duitse televisieprogramma, dat ook door de AVRO (op Nederland 1) en de Oostenrijkse en Zwitserse televisie werd uitgezonden. Hij is bijzonder enthousiast over dit programma van het- Zweites Deutsches Fernsehen, dat een jaar of twee gele den startte en sindsdien grote faam kreeg. Door de confrontatie met het mil joenenpubliek aan de beeldbuis slaag de de Duitse politie er in moordenaars, oplichters en huwelijkszwendelaars op te sporen, die anders waarschijnlijk nog steeds op vrije voeten zouden zijn. „Wij hier in het oosten van het land zijn met het programma vertrouwd ge raakt", vertelt de Enschedese politie chef. „Ik had ook al eens gedacht: Hé, daar zouden wij aan mee moeten kunnen werken. Ik dacht toen niet eens aan de mogelijkheid om het zelf te doen. Maar de AVRO bleek al plannen te hebben. En ik werd benaderd door de Duitse consul hier in Enschede. Via hem kwam ik in contact met de Duit se autoriteiten en vorig jaar zijn we al met de voorbereidingen begonnen". Mr. Pel reisde naar Wiesbaden, naar de televisiestudio, om een uitzending mee te maken en te praten met de po litiemensen, die meewerkten. Hij heeft daar uitgebreid van gedachten kunnen wisselen, niet alleen met zijn collega'5 maar ook met vertegenwoordigers van justitie, die bij het programma betrok ken waren. Deze ervaringen hebben hem enthou siast gemaakt en daarom heeft hij ook zijn volle medewerking gegeven voor een uitzending vanuit Enschede. En die keuze is ook al niet toevallig. De misdaad wordt steeds internatio naler, als gevolg van de snellere ver bindingen en het wegvallen van som mige grensbarrières. Vaak leidt een spoor, dat in Duitsland begint, naar Oostenrijk, Zwitserland, of... Nederland. En natuurlijk is het ook andersom. Dat houdt in dat de politie nauw moet samenwerken met de collega's uit an dere landen. Dat betekent ook dat het programma „Aktenzeichen" of een equivalent daarvan soms ook een internationaal karakter moet hebben. Her is immers in Duitsland al een er kende en gewaardeerde opsporingsme thode. „Enschede is de enige grote Neder landse gemeente die direct aan de oost grens ligt. Dichtbij ligt bijvoorbeeld een grote Duitse stad als Münster. En dat eist een slagvaardig beleid en een goe de en directe samenwerking", aldus de Enschedese hoofdcommissaris. En daarom vond het experiment in deze Twentse stad plaats. Zeker, mr. Pel ziet het als een experiment. „Het Nederlandse volk kon zo vertrouwd ra ken met zo'n uitzending", zegt hij. „Maar ik hoop wel dat dit het begin van een serie is". Hij ziet het nut van een dergelijk programma scherp voor zich. „Het be treft allemaal zaken waar de politie niet uitgekomen is, dossiers, die in de kast opgeborgen dreigen te worden. Al les wat daar nog uitkomt is winst". De hoofdcommissaris acht in te genstelling tot enkele jaren geleden nu wel de mogelijkheid aanwezig, dat er in Nederland ook een dergelijk pro gramma komt. „Ook de politiehervor- ming, de omschakeling van het hele po litieapparaat, haakt daarop in", meent hij. „We zullen er ook wel toe ge dwongen worden door de ernst van de misdrijven. Neem maar het aantal over vallen. Dan word je toch wel gedwon gen om alles te doen, alle registers open te zetten". „En wat ook nog van grote waarde is: De tegenstelling tot de normale cri minele film. Als daarin geen lijken val len, deugen ze niet. De kijker identifi ceert zich daarin met de dader. De waarde van dit programma is dat de toeschouwer zich identificeert met het opsporingsapparaat. En bovendien wordt de aandacht gevestigd op de el lende van de slachtoffers". Neem nou die treinroof in Engeland. Iedereen zegt: Dat waren nog eens handige jongens. Maar niemand rea liseert zich, dat ze de treinbestuurder voor zijn leven invalide hebben ge maakt. En zo'n pompbediende, die daar zijn brood staat te verdienen en wordt neergeslagen". Mr. Pel laat wel in het midden hoe een dergelijk programma in Neder land opgebouwd moet worden en wie het zou moeten presenteren. „Vakmen sen zijn daarbij niet te ontberen", meent hij. „Niet ieder geval is geschikt voor Het politiebureau ,,De Klomp" in Enschede was vrijdagavond het knooppunt vanwaar de Nederlandse activiteiten in het televisieprogram ma Dossier X.Y. werden gebun deld. de televisie. Een grote fraude in een bedrijf meestal niet, maar wel de vent, die het op kinderen gemunt heeft. Bo vendien bestaat de mogelijkheid, dat er een soort heksenjacht ontstaat. Maar dat ligt ook aan de wijze van presen teren. Ik heb grote bewondering voor de manier waarop Eduard Zimmer- mann, de Duitse presentator, dat doet". „Je moet natuurlijk vrij zeker zijn van de dingen, die je tegen een man in brengt. Als er gegronde twijfel is moet je het niet doen. En daarom zou er een instantie moeten zijn, een commissie of zo, die als een zeef fungeert en de za ken selecteert voor ze pp de televisie komen". De hoofdcommissaris van de Ensche dese politie is niet de enige, die bijzon dere belangstelling heeft voor „Akten zeichen". Dat bleek vrijdagavond uit de aanwezigheid van de procureur-generaal uit Arnhem, mr. J. P. Hustinx, bij de uitzending. „En afgezien van de eventuele resul taten is het al prettig dat we hebben kun ran samenwerken met collega's uit Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk", zegt mr. Pel. GRONINGEN Het aantal misdrijven dat door de justitie wordt ontdekt is maar een uiterst gering percentage van het werkelijk gepleegde aantal. Bij een enquête onder mannelijke studenten aan een Nederlandse universiteit kwam het Criminologisch Instituut in Groningen tot de conclusie, dat van de misdrijven die deze studenten hadden gepleegd, nog geen half procent tot een proces-verbaal had geleid. Prof. dr. W. Buikhuisen, dr. R. W. Jongman en W. Oving, die de resulta ten van het onderzoek publiceren in het Nederlands Tijdschrift voor Cri minologie, maken daaruit de gevolg trekking dat er voor het klassieke den ken over misdadigheid geen plaats meer is. De scheiding tussen mensen met en zonder strafblad, die onder meer wordt gemaakt in het personeelsbeleid van bedrijven en overheid, is niet houdbaar meer, mnen de onderzoekers. Wie per soneel weert dat wel eens is veroor deeld, neemt onbewust toch mensen aan die wel eens misdrijven hebben gepleegd, maar dan misdrijven die - al of niet toevallig - voor de justitie verborgen zijn gebleven. Het onderzoek beperkte zich tot 25 verschillende misdrijven (strafbare fei ten waarop gevangenisstraf staat), voor zover gepleegd na de vijftiende verjaardag. Het „modedelict" van be lediging van een bevriend staatshoofd werd bijvoorbeeld buiten beschouwing gelaten. Slechts zeven procent van de studen ten die aan de enquête meededen (en meer dan negentig procent van de uit- gezochten werkte mee), gaven op geen misdrijven te hebben begaan. Het per centage dat in herhaling was verval len was voor geen enkel misdrijf lager dan vijftig. Statistisch gezien is het zeer normaal misdrijven te plegen, conclu deren de onderzoekers daaruit, en we derom statistisch gesproken is het even normaal dat men er na de eerste keer mee doorgaat. 355 studenten vermeldden gezamen lijk 5196 misdrijven te hebben ge pleegd, gemiddeld 14,6 per man. Het fietsen onder alcoholinvloed vormde daarvan met 1525'gevallen een derde deel (Autorijden onder invloed werd maar 364 keer opgegeven, maar het percentage autobezitters is onder stu denten niet zo groot. Belastingontduiking was met 666 ge vallen een goede tweede. Samen met de opgegeven diefstallen, vooral thuis en in de winkels, zorgt dat-ervoor dat de vermogensdelicten en de verkeers- misdrijven (behalve het rijden onder invloed vooral ook het rijden zonder rij bewijs) het overgrote deel van de cri minaliteit onder de studenten vormen. Op de anonieme enquêteformulieren gaf daarnaast een dertig procent van de studenten toe zich schuldig te heb ben gemaakt aan vernieling en ruim 24 procent aan het gebruik van-geweld tegen personen. Eén student gaf zelfs op een roofoverval te hebben gepleegd. Eén student meldde opium te heb ben gebruikt, een enkeling meer had wel eens LSD gebruikt en ongeveer zes procent had kennis gemaakt tweederde deel van die groep had het niet bij die ene kennismaking gelaten - met marihuana. Een percentage dat schommelde om de vier had zich schuldig gemaakt aan seksuele handelingen tegen de wil van de ander (zeventig procent van die groep meer dan één keer) en een ruim anderhalf keer zo groot percen tage aan geslachtelijke omgang met een meisje onder de zestien jaar. Zowel de schuldigen aan deze zeden delicten als de gebruikers van verdo vende middelen bleken verhoudingsge wijs meer (andere) misdrijven te ple gen dan de andere deelnemers aan de enquête. DEN HAAG Agenten en illegale roeiers zijn elkaar gistermiddag met gummiknuppels en roeispanen te lijf gegaan. Omstreeks kwart over vijf werden drie mannen in een rubber roeiboot op zee ontdekt. Het roeien op zee is verbo den en de roeiers kregen bevel terug te keren. Zij weigerden aanvankelijk maar kwamen eindelijk toch naar de kust, waar de politie hen opwachtte. Bij hun arrestatie ontstond een warm gevecht, waarbij een van de roeiers een verwonding aan het voorhoofd en een blauw oog opliep. Hij moest naar het ziekenhuis voor behandeling. Een van de vijf agenten liep een pijnlijke arm op. Het 15-jarige meisje A. C. C. v. Rem- merde uit Zeist is in het Veluwe-rand- meer verdronken. Zij was op een band drijvende het meer op gegaan. Een zestien maanden oude baby is in het ouderlijk huis in Merkelbeek (Limburg) gestikt. De baby raakte ver strikt in de lus van een gordijnkoord nadat het kindje uit de wieg was ge vallen.

De Vallei | 1969 | | pagina 6