Wat voorafging Utopie Bedoeling Tussenfase Geld Documenten Verborgen Mijngang Krijgslist Onzeker Op zoek Oppositie Beschermelingen Doorgezaagd e breinen verkopen zich aan de vijand De Duitse raketbonzen hebben zich bij de Amerikanen gemeld: de oorlog is verloren, maar de droom van de ruimtevaart leeft verder. Amerikaanse soldaten met hun wetenschappe lijke buit: 1. Dieter Huzel, 2. Magnus von Braun, 3. Generaal Dornberger, 4. Oberstleutnant Herbert Axter, 5. Wernher von Braun, 6. Hans Lindenberg, 7. Bernhard Tessmann. Reutte, Oostenrijk, 13 mei 1945. In de kleine zaal, waar enkele -Amerikaanse officieren achter een tafel zitten, druppelt een enkele kaars wat licht op de gezichten van de zeven Duitsers, die één voor één wor den- binnengevoerd. Wernher von Braun. Magnus von Braun. Generaal Walter Dornberger. Luitenant-kolonel Herbert Axter. Hans Lindenberg. Bernhard Tessmann. Dieter Huzel. Eén voor één worden de namen ingeschreven, de beroepen erachter. Raketspecialisten. Duitslands knappe koppen, een oorlogsbuit, die in geen enkele verhouding meer staat tot de trofeeëndie uit vorige oorlogen wer den meegebracht; achtergelaten door welke overwonnene ook, in de wacht gesleept door het geeft niet welke overwinnaar. Snel genoeg komt een grote Amerikaanse legervrachtwagen om de bonzen van Peene- münde en na het Engelse bombardement op Peenemünde van Nordhausen op te halen. Met een oponthoud van enkele dagen in Peiling worden Von Braun en gezellen naar Garmisch-Partenkirchen gebracht. „De Amerikanen", zegt Von Braun, „had den een grote kazerne ingericht om ons en veel van onze Peenemünder medewerkers op te vangen. Ik ben er zes weken geweest. Van gevangenschap kon je niet spreken. We zaten wel achter prikkeldraad, maar we genoten toch flinke vrijheid." Von Braun pent in alle gemoedsrust een ruimtevaart-utopie neer, die de Amerikaanse rapporteurs over Von Braun zullen doen spreken als de man, die zijn tijd 25 jaar vooruit is. De Amerikanen hadden wel een bedoeling met hun bijzonder lankmoedige houding tegenover de mannen, die het Derde Rijk zijn wonderwapen hadden geschonken. Ze konden dan Von Braun een arrogante jongeman vinden, een iets te joviale figuur, een vent die met alle winden meewaait niemand kan per slot van rekening Von Brauns uitlating over het hoofd zien: „Mijn land heeft twee wereldoorlogen verloren. De volgende keer wil ik aan de kant van de overwinnaar staan" duidelijk was ook, dat Von Braun een geniaal geleerde was, voor wie andere regels golden. Bovendien was daar de bewering van Von Braun cum suis, dat de A-4 raket slechts een door de oorlog afgedwongen tussenfase had doorlopen in de vorm van de V-2. De raket zelf had oneindig veel meer mogelijkheden, toegepast in vredestijd. In Garmisch-Partenkirchen krijgt Von Braun de opdracht een overzicht op schrift te stellen van de ontwikkeling van de raket- tentechniek in Duitsland tot 1945. Dat overzicht voorspelt niet alleen een gouden toekomst aan de raket, waarvan de A-4 slechts een gebrekkige voorloper was. Anno 1945 schrijft Wernher von Braun: „Onzes inziens biedt in de verdere toekomst de ontwikkeling van de raket de volgende mogelijkheden: het bouwen van supersoni sche vliegtuigen en vliegende bommen over langere afstanden; de constructie van meer- trapsraketten, die bovendien bemand zullen zijn. Het construeren en afschieten van een aardsatelliet, die als tussenstation kan die nen voor reizen door de ruimte; de ontwik keling van een station in de ruimte, uitgerust met een gigantische spiegel van metaalfolie... Deze spiegel zou het mogelijk kunnen ma ken, dat bijvoorbeeld een stad ook 's avonds zonlicht ontvangt; reizen naar andere plane ten maar allereerst naar de maan..." Razendvol ideeën zitten Von Braun en zijn mensen. Door naar de Amerikanen over te lopen hebben zij welbewust een keus gedaan. Alleen daar, over de Oceaan, zal genoeg geld zijn om hun ruimtedromen werkelijkheid te laten worden. Heeft de ontwikkeling van Duitslands Vergeldings wapen dat land ook geen vijftien miljard marken gekost? En de sprong in de ruimte zal onnoemelijk veel meer vergen. De Amerikanen hebben de belangrijkste Peenemünders. Zij zullen zoeken naar nog meer vooraanstaande Duitse geleerden. Zij zullen hen langs sluipwegen uit het door de Russen bezette gedeelte van Duitsland halen zolang dat nog mogelijk is. Maar één belang rijk ding missen de Amerikanen nog. Wat betekenen immers die raketspecialis ten zonder hun wetenschappelijke bagage? Dat die bagage een vracht aan tekeningen en paperassen bestaat, lijdt geen twijfel. Maar geen van de geïnterneerde Duitsers is van plan om er ook maar één woord over los te laten. Toch is die geestelijke schat net zo on ontbeerlijk als de geleerden zelf. De schat moet worden gevonden. De Amerikaanse majoor Robert Staver heeft van zijn superieuren de opdracht gekregen de documenten van de gevangen raketspecialisten op te sporen. Medewerkers van Von Braun uit de lagere regionen hebben genoeg bewijzen aangedragen om aan te tonen dat de documenten ergens begraven zijn. Waar, kan niemand zeggen. Bijna niemand weet dan ook, waar de zestigduizend tekeningen correspondentie rond de geboorte van het ruimtevaarttijd perk zich bevinden. Daar heeft Von Braun voor gezorgd in de stormachtige laatste dagen van het Derde Rijk. Voor hem en Dornberger stond vast, dat Hitiers tactiek van de verbrande aarde niet op mocht gaan voor hun geestelijke arbeid van vijftien jaar. Veertien ton documenten moesten worden verstopt, zonder dat iemand er iets van mocht weten. Von Braun laat het aan zijn getrouwen Huzel en Tessmann over om de papieren ergens onder te brengen. Als enige begelei ding kan hij hun transport (drie vracht wagens met kisten) zeven soldaten van Dornberger en een waardeloos papier vol indrukwekkende stempels meegeven. Dan reist Von Braun naar het zuiden. Von Braun in 1945: „Volgen de keer zal ik aan de kant van de overwinnaar staan.Hij kreeg zijn zin. Freiherr Von Braun, thans di rector Von Braun van het Marshall Space Center laat zich in Amerika toe juichen. Ook de vlag verander de. De drie vrachtwagens kruipen over de bergwegen van de Harz. Nu en dan staan ze stil als Amerikaanse jachtbommenwerpers overscheren. Dan bereiken ze het gebied, waar in betere tijden driftig aan zilver- en kopermijnbouw is gedaan. Hier een verlaten mijngang te vinden, zou de zaak oplossen. Na veel vijven en zessen lukt het Huzel en Tessmann inderdaad om zo'n verlaten schacht te vinden, buiten het dorp Dörnten. Als de soldaten en de twee geleerden hun kisten naar binnen hebben gesjouwd, is er een nacht en een dag voorbij. De ontploffing van tweemaal een lading dynamiet sluit de ingang van de berggang af. De laatste kilometers voor Dörnten heeft het militair escorte geblinddoekt in de wa gen gezeten. Ook terug mogen de soldaten niets zien. Dan zijn er maar twee mannen, die weten waar de schat van Von Braun ter aarde is besteld. Huzel en Tessmann zijn op 9 april in Nordhausen terug. De administratief- directeur van het wetenschappelijk centrum in Nordhausen, Karl Otto Fleischer, wordt als „dritte im Bunde" genomen. Dan maken ook Huzel en Tessmann, dat zij naar het zuiden komen, naar Oberjoch, om er de komst van de Amerikanen af te wachten. Het lukt Staver, de Amerikaanse majoor, betrekkelijk vlug om de documenten te achterhalen. Hij doet het met een krijgslist. Hij laat paar om paar de belangrijkste mannen van Nordhausen, die daar of in de buurt van het centrum gevangen zijn geno men, bij zich binnen komen. Dan steekt hij een klein speechje af. Von Braun en Dornberger zouden, aldus de majoor, hebben verklaard, dat de docu menten niet ver van Nordhausen in de Harz verborgen waren. Dat ze vermoedelijk in een oude mijnschacht waren bijeengebracht. En dat Von Braun en Dornberger, hém, Staver, hadden verzekerd, dat juist deze heren hem wel zouden kunnen helpen. Niet vaak behoeft Staver opnieuw te beginnen. Als Fleischer bij hem binnen is, in gezelschap van Walter Riedel, Von Brauns medewerker van het eerste uur, ziet Staver onmiddellijk verwarring in de ogen van de eerste. Fleischer kon vertrekken met de waar schuwing in de oren, dat hij maar eens goed moest nadenken over wat hem was gezegd en dat hij Staver de volgende ochtend maar moest opzoeken. Fleischer wist niet wat hij moest doen. Als zijn superieuren, Von Braun en Dornberger, werkelijk met deze bekentenis op de prop pen waren gekomen en waarom zouden zij dat niet hebben gedaan? dan zou zijn zwijgen de Amerikanen wel eens heel onaan genaam kunnen zijn. Met alle mogelijke gevolgen van dien voor Fleischer. Op de afgesproken tijd de volgende dag kreeg Staver geen bezoek van Fleischer. Wel kreeg hij een telefoontje van Riedel, dat Fleischer samen met dr. Eberhard Rees in een dorp bij Nordhausen op hem zat te wachten en hem iets heel belangrijks wilde vertellen. Als Staver in Dörnten arriveert, zegt Flei scher: „We hebben de documenten ge vonden." Samen met Rees was Fleischer direct na het gesprek op zoek gegaan naar een door een ontploffing versperde mijningang in Dörnten. Een oude mijnwerker had hem op het spoor gebracht van de bewuste schacht, want de juiste ligging had Fleischer van Huzel en Tessmann niet vernomen. Het enige, dat Staver dan nog behoeft te doen, is enkele legertrucs te laten aanrukken om de buit te bergen. Linea recta gaan de kisten met paperassen over de Oceaan naar Aberdeen in de Amerikaanse staat Mary land. Zover is het met de Duitse geleerden nog niet. En toch moet het er van komen, dat ook de mannen achter de papieren naar de nieuwe wereld gaan, alle oppositie ten spijt. Want oppositie is er. Tegen het plan om de leidende figuren onder de Duitse raket specialisten naar Amerika te brengen komt van alle kanten verzet. De onder-staatssecre taris van defensie van de Verenigde Staten, Robert Patterson, zegt in een rede: „Deze mannen zijn onze vijanden. Zij zouden onze oorlogsactiviteiten (in het Verre Oosten) kunnen saboteren..." Vele instanties buigen zich over het com plex van problemen, dat de exodus van de Duitse knappe koppen uit Duitsland naar de nieuwe wereld met zich meebrengt. In Duitsland zelf zitten de Amerikanen met de moeilijkheid, dat de betrokken geleerden eisen, dat er voor hun gezinnen gezorgd wordt. In Amerika wordt er geharreward over de vraag, wie de verantwoordelijkheid moet dragen voor hun overkomst. Moet de FBI deze mannen bewaken? Kan men deze Wernher von Braun heeft zich ven jongsafaan in het hoofd gezet dat hij een raket zal maken, die een mens in de ruimte zal brengen. De Duitse Wehrmacht geeft hem het gereedschap en het geld om aan zijn ideeën te werken, zij het in een vorm, die de oorlog moet dienen. De V-2, die door Von Braun wordt ontwikkeld, heeft niet het effect, dat Hitier en zijn generaals ervan verwachtten. In elk geval wordt dit vergel dingsapparaat te laat in de strijd gebracht om de oorlog nog ten gunste van Duitsland te laten uitvallen. Op het einde van de oorlog maken Von Braun en zijn naaste medewerkers zich uit de voeten naar Beieren. Daar wachten zij de komst van Amerika nen af, aan wie zij zich vrijwillig overgeven. „vijanden" een visum verstrekken? Moeten Von Braun en gezellen in Amerika blijven of zullen zij, na voor Amerika de oorlog tegen Japan te hebben bekort, naar huis worden teruggestuurd? Maar op alle vragen wordt een antwoord gevonden. De Duitsers zullen als „bescher melingen" van het leger naar Amerika wor den gebracht. Het leger zal de verantwoor delijkheid voor de hele operatie die „Overcast" is gedoopt op zich nemen. Het zijn niet de vijfhonderd medewerkers, die Von Braun als noodzakelijk voor het goed functioneren van zijn „bedrijf" heeft aangewezen, die naar Amerika gaan. Het zijn ook nog niet de 127 geleerden, waarmee de Amerikanen uiteindelijk akkoord gaan, maar in totaal zeven Duitsers, die op 29 septem ber 1945 in Amerika voet aan wal zetten. Zij zullen door de 120 anderen worden gevolgd als de tijd daarvoor rijp is. Eerst echter moet deze kopgroep van zeven man spitsroeden lopen tussen een haag van Ame rikaanse geleerden en hoge officieren. Terwijl de zes medewerkers van Von Braun, die samen met hem tien dagen bij Boston in quarantaine zijn geweest, worden losgelaten op de documenten van Aberdeen in Maryland (zij moeten ze schiften, catalo giseren en vertalen), wordt Von Braun naar' Washington ontboden. Twee dagen lang wordt hij in het Pentagon doorgezaagd. Na afloop zeggen de aanwezige officieren: „Wij hebben er goed aan gedaan deze Duitsers naar ons land te halen." Deze Duitsers, dat zijn, behalve Von Braun, Wilhelm Jungert, Ericht Neubert, Theodor Poppel, Eberhard Rees, August Schulze en Walter Schwidetzky. Zij zullen door andere beroemde namen worden ge volgd. Namen die nu verbonden zijn aan Amerika's plannen om de eerste man op de maan te brengen. Von Braun in 1945: „Onzes inziens is de bouw van bemande meertrapsraketten voorreizen in de ruimte (allereerst naar de maan) mogelijk." Von Braun in 1962: Met president Kennedy (links) en vice-president Johnson rechtsvoor een van zijn gigantische Saturnus-raketten. De droom werd waarheid.

De Vallei | 1969 | | pagina 7