Veenendaah dagblad Buiten Sov j et-ruimteschot wellicht mislukt Zweefvlieger (14) ontkomen aan straaljagers Leningrad zond tram voor museum Jacht overvaren: twee zusjes verdronken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei HOOFDMOTOR STUWDE RUIMTESCHIP UIT AANTREKKINGSKRACHT VAN DE MAAN Maannacht" leidde niet tot verzuim op het werk BRAND OPHORNET'SNEL GEBLUST Koppelingsmanoeuvre mei een foutje Agenda voor maanreis >J77rf- Loeua te pletter gevallen Zangeres gedood tijdens optreden TOT TWEEMAAL TOE Monument voor gouden Fokker Gifmenger krijgt vier cel jaar Twee personeels leden van „De Kruisberg" veroordeeld Ouderwets HEIDEMIJ ZOEKT PARTNERS VOOR COMPUTERCENTRUM Kraaispecht FOUTJE VRAAG TE PLETTER RUSLAND Op de IJssel Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 22 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I69 APOLLO BEGON AAN THUISREIS TfOUSTON De drie ruimtevaarders Armstrong, Aldrin en Collins zijn op de thuisreis. Van morgen even voor zes uur stuwde de hoofdmotor de Apollo-11 naar een snelheid van 9200 km per uur, nodig om het ruimteschip aan de aantrekkingskracht van de maan te onttrekken. De reis van 380.000 km naar de aarde, die in ongeveer 59 uur wordt af gelegd, was daarmee begonnen. Vanmiddag raakte de Apollo in het zwaarte krachtveld van de aarde. De snelheid van het ruimteschip werd daardoor steeds hoger en zal oplopen tot 39.000 km per uur vlak voor de terugkeer van de Apollo in de eerste lagen van de dampkring. Tussen de maan en de aarde kunnen drie koerscorrecties worden aangebracht als dat nodig mocht zijn. De laatste ronde van deze opwindende ruimtevlucht is nu ingegaan, waarvan het controlecentrum in Houston geen verrassingen meer verwacht. TELEVISIE VANDAAG Nederland I: 22.3023.00 uur: Over zicht laatste gebeurtenissen en ra- menvatting van ochtenduitzending. Nederland 2: 21.1022.00 uur: Dis cussieprogramma vanuit Amerika over de religieuze aspecten van de ruimtevlucht. WOENSDAG 8.45plm. 9.30 uur: Laatste nieuws over het vluchtverloop van de Apollo-11. 22.15plm. 1.00 uur: Inleiding van uit de studio, overzicht van de laatste gebeurtenissen, waarna om plm. 23.50 uur rechtstreekse beel den uit de Apollo^capsule van aar de en maan. ARNHEM De Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, Pakhoed en de Verenigde Bedrijven Nederhorst willen gezamenlijk een groot onafhan kelijk computercentrum opzetten. Dit zal niet alleen aan de drie partners, maar ook aan anderen z(jn diensten kunnen aanbieden. De kern van waaruit zal worden voortgebouwd, wordt in eerste instan ce overwegend gevormd door RAET, het computercentrum van de Heide maatschappij. Nederhorst werkt al met Pakhoed samen in het onroerend goed. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES KV weeft uit oude tijden menig verhaal om de spechten. De Romeinse dichter Ovidius vertelt een sprookje, waarin een Italiaan se koning door een teleurgestelde nymf tot zulk een bosvogel beto verd werd. Voorts kennen we een overlevering van de oorlogsgod Mars, die voor de opvoeding zijner zonen Romulus en Remus een wol vin benutte en haar als begeleider een specht verstrekte, opdat deze de borelingen na het zogen van vaste spijs kon voorzien. De specht was nl. de heilige figuur van de krijgsgod en verscheidene oude vol ken vereerden hem in soortgelijke zin. Thans zijn deze vogels reeds jaar en dag uit religie en gezindte verbannen doch desondanks treed ik hen in het bos met ingenomen heid tegemoet, wanneer hun lach en roffel klinkt. A. B. WIGMAN L.S.. Nu ik het ziekenhuis na 14 we ken heb kunnen verlatenwordt het tijd de velen, die na het des betreffende redactionele bericht belangstelling toonden in mijn lot, daarvoor hartelijk te bedanken. Tal van abonnees informeerden naar mijn toestandzodat van een bescheiden fanmail kon worden gesproken. Beste lezers (essen) van mijn kolommetje weet, dat ik dit alles zeer op prijs stelde, maar neem van mij aan, dat ik allen onmogelijk een persoonlijk be dankje kan zenden. Gelukkig helpt echter de krant. Sinds een paar weken zette ik thuis reeds ofschoon nog ge handicapt dit rubriekje voort en hoop het weldra, geheel her- steld, nog lang te mogen doen. 22 juli '69 A. B. W. Neil Armstrong en Edwin Aldrin heb ben de terugkeer met de Eagle (LM) naar hun moederschip veilig uitge voerd. Na een serie remmanoeuvres kwamen de twee ruimteschepen steeds dichter bij elkaar. De eerste woorden na de koppeling gingen verloren in het storende geruis van de toen zeer slech te radioverbinding. Houston kon pas tien minuten na de koppeling bevesti gen dat deze geslaagd was. Het ruimte schip begon daarna aan de 27ste om loop rond de maan. Aan het begin van de 31ste schoot de Apollo-11 zich terug naar de aarde. De koppeling van de Eagle met het moederschip, de Columbia, vond plaats om 10 uur 15 gisteravond, drie minu ten later dan de bedoeling was ge weest. Tijdens de koppeling schijnt er iets fout te zijn gegaan met de navi gatie, want de twee ruimteschepen, die gezamenlijk de Apollo-11 vormden, maakten tijdens de koppelingsma noeuvre een schokkende beweging. Dit bleek uit opmerkingen van de astronauten, die op de grond evenwel niet duidelijk doorkwamen. In Houston wees evenwel niets erop dat er iets uit de hand gelopen zou zijn. Het schijnt, dat de Eagle en de Co lumbia al tegen elkaar aan waren ge komen, neus tegen neus, voordat Col lins in de Columbia dit wist. Toen hij zijn capsule als het ware even in hield om te ..voelen" of de Eagle er al was. volgde een tamelijk harde klap. die werd gevolgd door een schok kende beweging van de twee ruimte schepen. Om 17.54 uur gistermiddag werd de laatste grote vraag beantwoord: de op- stijgmotor van de Eagle" op de maan deed het! Niemand had dit absoluut kunnen garanderen en bij weigering zou er voor de twee mannen geen red ding meer geweest zijn. De NASA liet weten dat de maan- vaarders in de Apollo-11 21,5 kg grond monsters van de maanbodem bij zich hebben. Dr. Berry van de medische staf in Houston zei, dat de lichaams reacties van de twee mannen op de maan „binnen de grenzen waren geble ven die men had verwacht voordat de vlucht begon". Dat Armstrong „rond huppelde" was niet veroorzaakt door geestdrift, zei dr. Berry. Hij deed wat hem verzocht was, proberen op welke manieren men op de maan kan lopen. De NASA verwacht er een groot aantal gegevens van. Armstrong heeft aan boord van de Eagle op de maan slecht geslapen. Van de zeven rusturen heeft hij slechts één uur en een kwartier echt geslapen. Toen de Apollo-11 zijn reis naar de aarde was begonnen, zei het ruimte vaartcentrum: „Jullie zitten nu in de juiste baan naar huis". „Zet de deuren van het maanont- vangstlaboratorium maar vast open", zei een verheugde Collins. In dat labo ratorium zullen de drie mannen na hun terugkeer op aarde in quaran taine worden gehouden. De enige an dere die nog wat zei, toen de raketmo tor had gewerkt, was Armstrong: „Dat was een prachtige ontbranding. Het kon niet mooier." Dc Nederlanders, die gisterochtend na de uilzending van de landing op de maan op tijd op hun werk moesten zijn, waren dat in het algemeen ook. Dat blijkt uit de ervaringen van een aantal grote Nederlandse bedrijven en over heidsinstanties. Bij Unilever werd gezeg: „Veel men sen hebben ons wel slaperig aangekeken maar er waren niet veel laatkomers". Bij de scheepswerf van Wilton-Fijen- oord in Schiedam had men de indruk dat wel een heel groot percentage van het personeel de nachtelijke uitzendin gen had gevolgd, maar dat men tevo ren had geslapen. De Nationale Levensverzekering-Bank, de Hoogovens en Shell meldden: „We hebben nauwelijks invloed van de nachtelijke uitzendingen ondervonden". Ook op het ministerie van Defensie was de algemene indruk, dat er gisteroch tend niet meer mensen te laat waren gekomen dan op andere maandagoch tenden. Evenmin werden ergens opvallend veel snipperdagen of ziektemeldingen geregistreerd. kÏt- MOSKOU De Loena-lS heeft gistermiddag het maanoppervlak bereikt op de vastgestelde plaats. Dit is gisteravond bekendgemaakt door het Russische persbureau Tass. Volgens Tass is het onderzoekprogramma van de ruimte in de onmiddellijke nabijheid van de maan nu afgesloten, evenals het beproeven van de nieuwe systemen van de automotische kunstmaan. In de bekendmaking van Tass stond, dat het remsysteem van de Loena-15 te 16.47 uur werd ingeschakeld en dat het ruimteschip daarna uit de baan naar de oppervlakte van de maan is gegaan. Er werd niet bij vermeld welke snel heid het had bij het neerkomen. Tass zei dat de Loena-15 in tegenstelling tot vorige Sovjet-maansatellieten in staat was door baanverandering op de opper vlakte van de maan te landen. Tijdens 52 omlopen rond de maan zijn twee baanveranderingen aangebracht. Bij de tweede kwam het ruimteschip tot op 16 km van het maanoppervlak. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat met de Loena-15 nieuwe automati sche navigatiesystemen zijn beproefd. Professor Kaminski, directeur van het observatorium in het Westduitse plaatsje Bochum, heeft gezegd, dat „men mag vrezen dat de Loena-15 te pletter is geslagen op de maan". De redenen die hij voor het uitgeven van zijn verklaring had, gaf hij niet prijs, volgens zijn zeggen „uit voorzichtig heid". Hij voegde er aan toe, dat hij op dit moment echter een zeker heid had: de Russen zouden er beter aan doen hun politiek van absolute geheimhouding vaarwel te zeggen. Volgens dr. Kaminski leverde de laatste omloopbaan van de Loena-15 (op een hoogte van 15 kilometer van het maanoppervlak) in ieder geval een potentieel gevaar op voor een botsing met een uitspringend deel van de maan. Volgens wetenschapsmensen van Jodrell Bank is de Loena-15 met een snelheid van ongeveer 480 kilometer per uur vanuit de omloopbaan naar het maanoppervlak afgedaald en is ze te recht gekomen in de zogenaamde Zee der Crises. Dit gebied ligt op ongeveer 800 kilometer van de Zee der Stilte, waar op dat moment de Amerikaanse astronauten Armstrong en Aldrin voor bereidingen troffen om met de Eagle de maan te verlaten. Op de voorpagina's van de Sovjet bladen overheerste vreugde, maar niet vanwege de Apollo-11. Grote koppen en stukken tekst op elke voorpagina wa ren gewijd aan de 25ste verjaardag van de communistische machtsovername in Polen. De historische vlucht van de Amerikaanse astronauten stond niet op de voorpagina van dc Pravda of de meeste andere ochtendbladen. In de meeste gevallen werd er melding van gemaakt op een binnenpagina. Een groot blad Sovietskaya Kultura meldde er in het geheel niets over. Op vele voorpagina's stond de bekendma king van Tass van gisteravond over de onbemande Sovjet-Loena-15, die blijk baar op de maan te pletter geslagen Is na er vijf dagen omheen gedraaid te hebben. De beheerste bewoording van Tass en de koppen in de bladen wezen er voor dc ervaren krantenlezer duide lijk op, dat het Sovjet-ruimteschot een mislukking was. In het nieuwsbulletin van vanmorgen van Radio-Moskou werd in het kort meegedeeld, dat de Apollo-11 weer op weg naar de aarde is. De eerste Sov jet-reactie van wetenschappelijke zijde kwam van de academicus Alexander Vinogradof, die de maanlanding van de Apollo toejuichte als een verwerkelij king van een oude droom. „Men kan alleen maar bewondering hebben voor de moed en de zelfbeheer sing van de kosmonauten die zo stout moedig het onbekende tegemoet gin gen", aldus Vinogradof op de achterpa gina van de Pravda. „Ik wil de kosmo nauten met hun grote succes gelukwen sen en wens hun een veilige terugkeer naar de aarde toe". Aan boord van het Amerikaan se vliegdekschip Hornet, dat in de Stille Oceaan op de terug keer van de ruimtevaarders ligt te wachten, is een brandje ont staan dat snel was geblust. Even later vertrok het hefschroefvlieg- tuig, dat president Nixon gaat af halen van het eiland Ford (Ha waii). Kapitein Seiberlicht zei, dat de oefenberging, die is uitgevoerd nadat het brandje was geblust, zeer bevredigend is verlopen. President Nixon arriveert don derdag om vijf uur 's middags aan boord van de Hornet om Neil Arm strong, Edwin Aldrin en Micheal Collins te zien aankomen. Deze moeten om 17.51 uur in de Stille Oceaan landen en zijn dan onge veer een uur later aan boord. Pre sident Nixon en andere hoge gas ten. onder wie minister van Bui tenlandse Zaken Rogers, zullen de landing en berging met verrekij kers volgen en de ruimtevaarders zonder persoonlijk contact begroe ten. Op de foto: de Hornet met de helikopter, die de astronauten uit de oceaan zal oppikken. SAIGON Een Australische zangeres is zondagavond doodgeschoten toen zij bij Da Nang optrad in een club van onderofficieren van het Amerikaanse marinekorps. De 20-jarige Katherine Anne Warnes zong het laatste nummer van het pro gramma toen zij van enige afstand werd neergeschoten. Ongeveer 75 perso nen woonden de show, „Sweeties on parade" bij. HULST Voor de tweede maal binnen vier dagen is de veertienjarige zweefvlieger Erik Lyon uit Hulst ternauwernood aan een botsing met straal jagers ontsnapt. Vrijdagmiddag werd Erik gedwongen de l||n van de hier waarmee zijn zweef vliegtuig werd opgetrokken reeds op 50 meter hoogte te ontkoppelen. Acht Starfighters van nog onbekende natio naliteit vlogen recht op hem af. De laatste piloten van de laatste vier schrokken zo van het zweefvliegtuigje, dat onmiddellijk de formatie werd ver broken. Gistermiddag herhaalde zich de ge schiedenis. Omstreeks drie uur zat Erik, die in het bezit is van een solo-brevet, weer in de lucht toen vier straaljagers op geringe hoogte over hem heen vlo gen. De jonge vlieger zette zijn toestel onmiddellijk aan de grond. De Lucht machtvoorlichtingsdienst ontkende gis termiddag dat Nederlandse Starfighters bij deze incidenten betrokken zijn. De Rijksluchtvaartdienst gaf de zweefvlie gers, die reeds vrijdag hun beklag de den over de zeer laag vliegende straal jagers, het advies een briefje te schrij ven. „Dan zullen we een onderzoek in stellen", zei men. SCHIPHOL De Fokker-fabriek heeft gisteren haar vijftigjarig bestaan ge vierd. Prins Bernhard onthulde ter gelegen heid daarvan op het fabrieksterrein aan de Ringvaart b(j Schiphol 'n monument. Het monument is een geschenk van het gezamenlijk personeel. Het cilinder vormige monument is van de hand van André Volten. De ruim 8000 werk- mers kregen des middags vrij. Op Fokkers gouden jubileumdag nam financieel-directeur H. During afscheid. De heer During ging, na 34 jaren het bedrijf te hebben gediend, met pensioen. Hij speelde vooral een belangrijke rol bij het tot stand brengen van een duur zame samenwerking van de Europese vliegtuigindustrie. De heer During wijdde een groot deel van zijn krachten aan de verbetering van de arbeidsverhoudingen binnen de onderneming. De ondernemingsraad functioneert goed en er kwamen ver scheidene sociale regelingen tot stand. UTRECHT - De rechtbank In Utrecht heeft de 36-jarige bouwkundig tekenaar C. van R. uit Barneveld, we gens poging tot moord met voorbe dachte rade op ztfn 37-jarige zwaar zie ke vrouw, veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek. Tegen de te kenaar was vijf jaar met aftrek geëist. Na twaalf jaar huwelijksleven ont moette de man een 34-jarige vrouw, met wie hij een verhouding aanknoopte. Van R., die zich aanvankelijk voordeed als een ongetrouwde student, werd, toen dit bedrog uitkwam, door de andere vrouw voor een „keuze" geplaatst. Op 15 december van het vorig jaar Van R. was d!ie dag juist dertien jaar getrouwd begon hij zijn echtgenote te vergiftigen. Veertien dagen lang trachtte hij de vrouw te doden door doses thallium door haar koffie te men gen. Dat de vrouw toch in leven is ge bleven, was volgens een getuige-deskun- dige „verbazingwekkend Het Nederlands trammuseum in Velsen heeft een oude tramwagen gekregen uit Leningrad. De wagen is gisteren in de Rotterdamse Waalhaven ontscheept van het Russische schip Kolomna. ZWOLLE Twee meisjes zijn gister middag in de IJssel bij Wilsum, ge meente IJsselmuiden verdronken toen een plezierjachtje werd overvaren door een tankschip. Het waren de elfjarige Marian Huis man uit Sneek en haar veertienjarige zusje Roeline. Dc vader van de meisjes wist zich te redden. De moeder werd op het droge gebracht door haar vijf tienjarige zoon Machiel. BERGUM De verpleegster Detje de Boer (22) uit Suameer (Friesland) is in het Prinses Margrietkanaal bij Bergum verdronken. Zij had zich, hoe wel zij niet kon zwemmen in het wa ter gewaagd. Bij een stoeipartij met en kele vriendinnen is zij vermoedelijk te ver van de kant geraakt. NORG Maandagmiddag is de 18- jarige P. Everinga uit Zevenhuizen, ge meente Leek, tijdens het baden aan het Ronostrand in Norg door verdrinking om het leven gekomen. Mond-op-mond beademing en hartmassage mochten niet meer baten. EMMELOORD De 15-jarige Ebe Slot uit Creil (Noordoostpolder) is maan dagmiddag in de Noordermeertocht dichtbij zijn ouderlijke woning verdron ken. Hoewel hij de zwemkunst niet machtig was, ging hij tijdens de afwe zigheid van zijn ouders toch zwemmen. Toen zijn ouders terugkeerden en hun zoon niet thuis aantroffen, gingen zij hem zoeken bij de tocht, in de veron derstelling dat hij daar was gaan vis sen. De vader vond het slachtoffer. GAASTMEER In het Friese dorp je Gaastmeer is zondagochtend de drie jarige Hotze van Netten verdronken. De jongen voer met zijn vader mee in de melkboot. In de dorpsvaart is de jon gen overboord geslagen. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. ARNHEM. Conform de ei* van de officier van Justitie, heeft de rechtbank te Arnhem vanmorgen de 28-jarige voor malige sociotherapeut van het ryks- psychiatrisch asiel „De Kruisberg" te Doetinchem J. S., veroordeeld tot ze* maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hij wordt ervan verdacht met een Amsterdamse ex-verpleegde van „de Kruisberg", W. F. H„ een overval te hebben gepleegd bij de Raiffeisenbank in Rheden. De overval liep mis, doordat de Am sterdammer S. niet vertrouwde en op het laatste moment de politie een tip gaf. S. had hem voor de overval uit gezocht, omdat hij hem uit de dossiers kende als een „harde knaap". Tegelijkertijd werd de 35-jarige ver pleger H. V. uit Doetinchem, destijds met S. werkzaam op „de Kruisberg", veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, we gens samenwerking met zijn oud-col lega bij een inbraak in Hoog-Keppel. Hierbij maakten de mannen een hoe veelheid antiek buit. Tegen V. was vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. (Van onze weerkundige medewerker) KFet gaat er ouderwets toe op het ogenblik. Het mooie weer hand haaft zich nu al dagen achtereen en dat is voor Nederlandse begrip pen iets ongewoons. De vooruit zichten blijven gunstig. Een hoge- drukgebied van de Azoren tot Midden-Europa is stationair. Langs de westzijde ervan stroomt warme lucht uit zuidwest tot west naar onze streken, waarin de tempera tuur in Gelderland tot 26 a 27 gra den C oploopt. Morgen en overmorgen zijn waar den van tegen de 30 graden niet on mogelijk. In de tweede helft van de week wordt daardoor een lokale onweersreactie wel iets waarschijn lijker. De huidige zomer lijkt in sommige opzichten op het droge en warme seizoen van 1899. Het aantal zo merse dagen in juli en augustus was toen in De Bilt resp. 13 en 12. Morgen: Zon op: 04.48 Maan op: 15.10 onder: 20.44 onder: 23.33

De Vallei | 1969 | | pagina 1