Veenendaals dagblad Frans plan voor Europees topoverleg goed ontvangen Buiten Mail overleden 11a hevige schietpartij in café Vrouw in vaders winkel met bijl neergeslagen In 1972 bemand ruimtestation in baan om aarde Oliebrand stremde verkeer Juan Carlos zal koning van Spanje worden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei cerisebowls Zeer warm JAMIN BRITSE TOETREDING TOT DE EEG OPNIEUW IN STUDIE Conferentie zal in Den Haag worden ontvangen Kennedy s bij begrafenis Mary Kopeehne in Plymouth aanwezig Dode bij botsing TEVREDEN Uitwisseling spionnen Peter en Helen Kroger Luchtreizigers BANKROOF „WOONVERTREK" NAAR HUIS APOLLO-11 OP TV zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410 - 2569. APOLLO-12 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 23 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I70 BRUSSEL De Europese ministerraad heeft gisteren in Brussel een Frans voorstel om dit jaar nog een EEG-topconferentie te houden in Den Haag over de voltooiing, versterking en uitbreiding van de Europese Econo mische Gemeenschap „welwillend" ontvangen, doch nog geen definitieve be slissingen genomen. De reacties van de verschillende delegaties op het voor stel. dat de Franse minister Maurice Schumann gisterochtend direct bij het begin van de vergadering deed, zijn van dien aard geweest, dat besloten kon worden dat... De Europese Commissie zal beginnen haar rapport van september 1967 over de problemen van een Britse toetreding bij te werken. De permanente vertegenwoordigers van de zes landen in Brussel zullen in tussen problemen gaan bestuderen die zich op he.t gebied van de voltooiing der EEG, de versterking van de inte gratie en de mogelijkheid van toetre dingsonderhandelingen met Engeland en andere kandidaten zullen voordoen. De ministers van Buitenlandse Zaken tenslotte zijn van plan kort na de va kantie. mogelijk omstreeks 15 septem ber, bijeen te komen om een topconfe rentie nader voor te bereiden en even tueel een datum vast te stellen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft Den Haag als vergader plaats voorgesteld, omdat dit reeds min of meer was overeengekomen bij be sprekingen, vorig jaar in Rome, tijdens de herdenking van het 20-jarig bestaan van de EEG. De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, De Koster, die als Nederlands woordvoerder optrad, terwijl minister Luns de EEG-verga dering presideerde, verklaarde na af loop zeer tevreden te zijn. Als gevolg van het Franse voorstel voor een EEG-top zijn de zaken kennelijk weer wat in beweging gekomen: zowel de Europese Commissie als de perma nente vertegenwoordigers gaan zich weer beraden over de Britse kandida tuur. Voor Nederland was dit aanlei ding geweest om af te zien van het indienen van een intentieverklaring inzake de Britse toetredig. Er heerste gisteren een nieuwe geest in de raad, aldus de staatssecretaris, en dat is op zichzelf al beter dan een even tuele zwakke intentieverklaring. Overi gens zal nog wel moeten blijken of de nieuwe geest ook tot nieuwe resultaten zal leiden. Minister Schumann had gesteld, dat de EEG toe is aan de definitieve afslui ting van de overgangsfase naar de Euromarkt en aan verdere versterking van de samenwerking. Het is ook dui delijk, zo zei hij, dat geen van ons in beginsel bezwaar heeft tegen toetre ding van nieuwe leden. Maar het is no dig dat wij onderhandelingen beginnen in de zekerheid, dat ze goed zullen ver- lopen en niet tot verzwakking van de gemeenschap zullen leiden. Daarom moeten de Zes onderling een vooraf gaand akkoord zien te bereiken, nadat ze de reële feiten van de uitbreiding onder de ogen hebben gezien. De medewerking van de Europese Commissie achtte de Franse minister daarbij nodig. Op de topconferentie, die hij namens de Franse regering voorstelde, zou naast deze problema tiek ook de rol van de Europese lan den in de wereld aan de orde moeten komen. Minister Luns en ook de ande re collega's verklaarden daarop in be ginsel welwillend tegenover het denk beeld van een topconferentie te staan, doch die zou goed moeten worden voor bereid door de ministers van Buiten landse Zaken. De voorzitter van de Europese Commissie, Jean Rey, legde er nog de nadruk op, dat de Commissie op de topconferentie aanwezig dient te zijn als EEG-zaken behandeld worden. Minister Schumann verklaarde voorts dat na een topconferentie in Den Haag soortgelijke conferenties in an dere EEG-hoofdsteden zouden kunnen volgen. Dit deed aanvankelijk in Europese kringen de vrees rijzen, dat hij bezig was het oude, zeer omstre den plan-Fouchet voor een regerings conferentie die als het ware boven de Europese instellingen zou staan, uit de jjskast te halen. Later legde hjj echter uit, dat de Franse regering niet denkt aan een periodieke topcon ferentie als nieuw EEG-orgaan". Minister Luns heeft als voorzitter van de Europese ministerraad gistermiddag de voorzitter van het Europese parle ment, de Italiaan Scelba, ontvangen, die hem een aantal wensen inzake de versterking der Europese parlementai re bevoegdheden en directe Europese verkiezingen voorlegde. De minister raad besloot na een korte discussie hier over de zaak nader te laten bestuderen door de permanente vertegenwoordigers in Brussel. De Franse minister herhaal de echter het oude standpunt, dat di recte Europese verkiezingen geen zin hebben, zolang het Europese parlement geen reële bevoegdheden heeft. Minis ter Luns heeft hem eraan herinnerd, dat dit nu juist het argument is waar op de zaak reeds jaren vastzit. Want het tegenargument luidt, dat het Euro pese parlement geen reële bevoegdhe den kan hebben als het niet direct wordt gekozen, en zo draait men in een krin getje rond. LONDEN De Britse regering heft besloten de twee spionnen, die onder de naam van Peter en Helen Kroger in Groot-Brittannië voor de Sovjet-Unie hadden gespioneerd, vrij te laten. Zij zullen worden uitgewisseld tegen drie Britten, die in de Sovjet-Unie gevangen zitten, te weten Gerald Broke, Parsons en Lorraine. lU/fet een nylon halsversteviger om de enige aanwijzingdat hij op het kantje een auto-ongeluk had, overleefd verscheen gisteren Ed ward Kennedy samen met zijn vrouw (links) in Plymouth in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Hij woonde er een requiemmis bij voor Mary Jo Kopeehne, de voor malige secretaresse van zijn ver moorde broer Robert, die dit week einde in Edward Kennedy's auto verdronk, toen de wagen in het water van een baai terecht was gekomen. Geheel links op de foto Ethel Kennedy. Edward Kennedy sprak na de dienst kort met de ouders van het meisje, dat zaterdag 29 jaar zou zijn geworden. Kennedy zal maandag voor de rechter moeten verschijnen. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij niet op de plaats is gebleven, waar hij met zijn auto van een smalle brug af het water in was gereden en dat hij pas negen uur na het ongeluk daarvan melding had ge maakt bij de politie. De senatordie al eerder verklaard had, dat hij na het ongeluk her haalde malen naar Mary Jo Ko peehne had gedoken en daarna in shocktoestand had rondgedwaald, droeg zijn halsversteviger boven het rugkorset dat hij sinds 1962, toen hem een vliegtuigongeluk overkwam, aanheeft. In de zomer van 1959 hebben we volop kennis kunnen maken met de moeras-andijviedie toen de on afzienbare slikvlakken van de maagdelijke bodem van Oost-Flevo land met een gouden vacht bedek te, zulks tot vreugde van de bijen houders, want deze plant is bijzon der rijk aan nectar. Toen die im kers het kooraad hadden af ge oogst, kon zonder noemenswaardige verplaatsing van korven en kasten een tweede honing opbrengst wor den vergaard. De moeras-andijvie is een der vele kruiskruiden en men kende haar eigenlijk voor 't eerst van de N.O. Polder. Thans werden wij er weer aan herinnerd in ge wichtloos transport, toen deze zo mer miljoenen zilverige zaadpluis jes door de lucht zweefden. Zij had den van W.-Flevoland al een uren lange reis achter de rug en sche nen soms eikaars gezelschap te zoe ken, want waar ze elkander ont moetten, hechtten ze zich aaneen en vormden grote en kleine luchti ge wolken. Hun avontuur was be gonnen; waar zouden er in de vol gende leute nieuwe generaties van de forse lichtgroene planten met hun holle stengel, zacht behaarde blaren en vele trossen heldergele bloemen opslaan? Wel, daartoe be staat weinig kans, want de moeras- andijvie géén familie van de be kende groente kan alleen op pas dr oog-gevallen grond floreren. Naarmate deze ontwaterd wordt en de cultuur begint, verdwijnt zij en staat haar plaats aan het koolzaad af, doch van elke nieuwe Zuiderzee polder blijft zij de onbestreden pio nierster, die bij ons welkom wordt geheten wegens haar massale ont plooiing, haar spontaniteit en haar gulle honinggift. 23 juli 1969 A. B. WIGMAN. iwVWWWWWWWWWWSAAA/WWVWWVSA/V* MALDEN Dinsdagmiddag om 3.15 uur is in Malden een overval gepleegd in de kruidenierswinkel van de lieer Th. Gommers aan de Rijksweg. Zijn 22-jarige dochter, mevrouw Hedwig Gerrits-Gommers, die even waarnam in de winkel, kreeg, na eerst bedreigd te zijn met een pistool, met een bijl een klap op het hoofd. Daarna verdwenen de overvallers, zeer waarschijnlijk een jong Duits echt paar, met het aanwezige kasgeld in een donkere Volkswagen met een Duits ken teken. Mevr. Gerrits kon, na onder zocht te zijn in het St. Canisiuszieken- hui^ te Nijmegen, weer huiswaarts ke ren. Hoe groot het gestolen bédrag is, is nog niet bekend. Bij een overval op het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Oosterschel- destraat in Middelburg is gistermiddag ongeveer zesduizend gulden buitge maakt. Om drie uur kwam een gewapende man het kantoor binnenrennen. Voor het gebouw liet hij zijn auto stationair draaien om er zo snel mogelijk van door te kunnen gaan. De overvaller eiste van de waarne mend beheerder, de 27-jarige S: C. Klop de inhoud van zijn kassa. De heer Klop liet zich onmiddellijk achter de balie op de grond vallen en zag kans kruipend in de tuin te komen. De over valler sprong over de balie heen en rende de heer Klop achterna. Toen hij hem te pakken had dwong hij hem de plaats aan te wijzen waar geld te vinden was. Met zijn buit is hij er toen onmiddellijk vandoor gegaan in de richting Koudekerk e. Het kenteken van de auto is bekend. Het bankkantoor is twee jaar geleden door de Raiffeisenbank in gebruik ge nomen. Het was niet beveiligd. Er was ten tijde van de overval vrij veel geld aanwezig. RIJNSATERWOUDE Op de pro vinciale weg in de gemeente Rijnsater- woude is dinsdagavond omstreeks ze ven uur de 34-jarige C. A. van der Lans uit Hillegom om het leven gekomen, toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende personenau to, die zich als gevolg van het inhalen van een vrachtauto met aanhanger op de linkerweghelft bevond. De twee me de inzittenden in de auto van het slacht offer en de bestuurder van de inhalende auto, diens echtgenote en twee kinde ren werden niet levensgevaarlijk ge wond. HOUSTON De NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft gisteren meegedeeld, dat het plan bestaat in 1972 een bemand ruimtestation in een baan om de aarde te brengen met het doel de zon en de sterren te bestuderen. In een verklaring wordt gezegd, dat de gigantische Saturnus-5-raket, die tot nu toe de Apollo's naar de maan stuwde, ook voor de lancering van een der gelijk station zal worden gebruikt. Het station is in de eerste plaats be doeld om de geestelijke mens in de ruimte te bestuderen. Daarnaast zal men ook aandacht schenken aan de li chamelijke capaciteiten van een mens, die langere tijd in de ruimte verkeert. Het station zal worden gebracht in een omloopbaam op een hoogte van on geveer 40 km. De bemanning van drie astronauten zal een dag later met een Apollo-raket naar het ruimtestation wor den gelanceerd. Volgens de NASA komen hierbij de eerder gemaakte plannen om in 1971 een kleiner station met een Saturnus- lb/raket te lanceren te vervallen. Op basis van die plannen zou het ruimte station niet op de grond klaar gemaakt worden, maar door de astronauten in de baan rond de aarde- De Satumus- lb-raket heeft nl een kleinere capaci teit dan de Saturnus-5-raket. Volgens de NASA zal het ruimtela boratorium worden gebouwd in de derde etage van de Saturnus-5 raket, waar zich normaal het reservoir voor de vloeibare waterstof bevindt. Dit re servoir, dat een inhoud heeft van 280 m3, wordt verdeeld in twee verdiepin gen: een voor het zg. laboratorium- observatorium, de andere voor het „woonvertrek" van de astronauten. Op de kop van het station zal de te lescoop worden gebouwd. Volgens de plannen zullen de astro nauten voorlopig 28 dagen op het sta tion verblijven. Dit aantal kan later worden uitgebreid tot 56. De juiste da tum voor een dergelijke lancering is niog niet vastgesteld. De Apollo-11 beweegt zich intussen met steeds groter wordende snelheid in de richting van de aarde. De koers voor de landing in de Grote Oceaan is perfect. „Waar je ook heengaat, het is fijn om weer thuis te komen", zei Ed win Aldrin in een televisie-uitzending vanuit het ruimteschip, dat zich op dat moment nog 288.000 km van de aarde bevond. De Apollo-11 zal morgen om 17 uur 49 op 1900 km ten zuidwesten van Ha waii in de Grote Oceaan neerkomen. Wanneer de astronauten met hun ruim teschip de dampkring binnenkomen zul len zij langs de westkust van de Ver enigde Staten een ongewoon groot aan tal lichten zien. De bevolking van een aantal steden is verzocht morgenvroeg de lichten op te steken. Het verzoek is afkomstig van een radiostation te Seattle. DONDERDAG 24 JULI 8.45plm. 9.30 uur: Laatste nieuws over de Apollo-11. 16.45plm. 18.30 uur: Inleidend pro gramma vanuit de studio, vanaf 17.30 uur gevolgd door een recht streekse reportage uit Amerika van de landing van de Apollo-11 in de Stille Oceaan. 21.20plm22.00 uur: Nabeschou wing van de maanvlucht van de Apollo-11. DEN HAAG In een café in de Nieuwe Molstraat in de Haagse binnen stad is het gisteravond tot een schiet partij gekomen tussen een vijftal le den van de familie De G. en twee broers van de familie F. Een van de broers, de 28-jarige bouwvakarbeider F. F., werd daarbij door een kogel uit een pistool in de hartstreek getroffen. Hij werd in kritieke toestand naar het Ziekenhuis Zuidwal vervoerd, waar hij vannacht na een urenlange operatie is overleden. Zijn broer, de 24-jarige stukadoor M. F., is door de politie aangehouden. Bij de schietpartij liep voorts de 23-jarige barkeeper R. de G. een schotwond in het rechter bovenbeen op. Hij werd door ADVERTENTIE HM? In het grootste overdekte Dolfijnen, stadion ter wereld met 2500 zit- plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen .in éèn pro- gramma.tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00-14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART de politie aangehouden in het zieken huis Zuidwal, waar hij zich had laten behandelen. De politie kreeg omstreeks tien voor half elf gisteravond de melding, dat er geschoten werd in het bewuste café en flink ook: in de cafédeur zaten vier kogelgaten en de naast de deurstaande juxebox was eveneens door een kogel doorboord. Tijdens de vecht- en schiet partij was de grote ruit aan de straat zijde van het café gesneuveld, evenals de voorruit van de auto, waarmee de broers F. omstreeks kwart over tien waren gearriveerd. Volgens de politie bestond er allang een vete tussen de families De G. en F. De twee broers F. zouden mogelijk op wraak zijn uitgeweest, toen zij zich gisteravond naar het café begaven, waar zich een vijftal leden van de fa milie De G. bevond. De G's behoren tot de vaste bezoekers van het café in de Nieuwe Molstraat. Na binnenkomst van de beide broers F, moet het direct tot een vechtpartij zijn gekomen, waaf- bij over en weer geschoten zou zijn. Een van de beide broers heeft daarbij ook gebruik gemaakt van een bijl, die later door de politie is aangetroffen en in beslag genomen. Toen de oudste van de gebroeders F. door een schot in de borst getroffen was, moet hij met zijn broer naar bui ten zijn gevlucht, waar de jongste van de twee door enkele leden van de fami lie De G. mishandeld werd. Zowel de zeer ernstig gewonde F. F. als de 23- jarige R. de G. bleek bij aankomst van de politie door hun resp. kennissen naar het Ziekenhuis Zuidwal te zijn ge bracht. De politie heeft geen van de vuurwapens gevonden, waarmee de ru zie tussen de families werd beslecht. Zowel de broers F. als een aantal le den van de familie De G. zijn bij de politie bekend van vroegere vechtpar tijen. De beide broers zijn enkele jaren geleden veroordeeld voor hun aandeel in een schietpartij en beroving in de Haagse binnenstad. ARNHEM Op Ryksweg 12 ter hoogte van de Apeldoorn- seweg bü Arnhem zjjn vanmorgen vaten remolie in brand geraakt waarmee een vrachtwagen met aanhanger was be laden. De combinatie was op weg van Rotterdam naar Ita lië. Met groot materieel rukte de Arnhemse brandweer uit. Ook de Edese en Deelense brandweer verleenden assistentie. De oorzaak van het ongeluk was een lekke band, die is gaan smeulen. De chauffeur, de 26-jarige Dordtenaar J. C. Verheijen, parkeerde de brandende combinatie aanvankelijk aan de rechterkant van de weg, maar toen de vlammen hoog opschoten langs de daar staande dennebomen, verreed bij het gevaarte naar de middenberm om het bos te sparen. Verscheidene vaten remolie explodeerden en veroorzaakten een ravage op de autoweg, waar al het verkeer tot stilstand kwam en even later werd omgelegd door de stad Arnhem. Tot diep in de ochtend was het daar een chaotische toe stand. Om tien uur had het verkeer uit Duitsland weer vrij baan, maar in oostelijke richting deden zich nog groter vertragingen en opstoppingen voor. De technici in het vluchtleidingscen- trum in Houston werden gisteravond opgeschrikt door een geluid vanuit de Apollo-capsule, dat veel leek op "de lach van een monster". Houston vroeg daarop aan de astronauten: „jullie hebben toch zeker niemand bij je daar boven?" Er kon tot nog toe geen ver klaring voor het geluid gegeven worden. De technici stellen een onderzoek in. Geheel volgens plan is het tempo van de verdere tochten van groepen Ame rikaanse astronauten naar de maan wat vertraagd. De volgende reis naar de maan, met de Apollo-12 (met aan boord de astronauten Conrad, B.eart en Gordon) valt in november. Het reis doel zal een van de twee landingsplaat sen in de Oceaan van de stormen (Oceanus Procellarum) zijn. Over zes dagen komt er een televisie reportage uit de ongeving van de pla neet Mars, die zeer indrukwekkend be looft te worden. De Amerikaanse ruim tesonde Mariner-6 begint dan, twee da gen voordat hij Mars zal passeren, met het overseinen van een reeks opnamen van die nog altijd geheimzinnige pla neet over een afstand van 61,8 miljoen mijlen. jYJADRID Spanje zal, zoaL al werd verwacht, tot de monarchie ttrugke - ren. In een historische bijeenkomst van de Cortes, het Spaanse parlement, stel de gisteren generaal Franco, het 76-ja- rige staatshoofd, de 31-jarige prins Ju an Carlos van Bourbon als zijn opvol ger met de titel koning voor. Van de 519 aanwezige afgevaardigden. De Cor tes telt 533 leden, stemden 491 vo»»r en 19 tegen. Er waren negen onthoudingen. De prins nam niet aan de bijeenkomst deel. Hij had al eerder laten weten dat hij een benoeming zou aanvaarden. Vandaag is hij voor de Cortes beëdigd. Met bewogen stem hield Franco, zit tend op een rood en goud gekleurde ze tel, een toespraak waarin hij ondermeer zei: „Mij bewust zijnde van mijn ver antwoordelijkheid tegenover God en de geschiedenis, en in alle objectiviteit de in de persoon van prins Juan Carlos van Bourbon verenigde kwaliteiten be oordelend heb ik besloten hem als mijn opvolger aan het land voor te stellen". De generaal maakte echter duidelijk, dat hij van> plan is tot zijn dood, of minstens zolang hij daartoe nog in staat is de functie van staatshoofd of premier te blijven uitoefenen. Hij on derstreepte, dat het niet om een herstel van de monarchie gaat, maar dat Ju an Carlos een nieuwe dynastie begint. Bij de aan de Cortes voorgelegde wet zal de prins de gelegenheid krijgen „aan mijn zijde zijn kennis van natio nale vraagstukken te vergroten", zo zei Franco. Prins Juan Carlos, gehuwd met de Griekse prinses Sofia en vader van drie kinderen, wordt de eerste vorst van Spanje sinds de toenmalige koning Al- fons in 1931 het land verliet en in Ro me in ballingschap ging leven. De toe spraak van Franco werd herhaaldelijk onderbroken. Toen het resultaat van de stemming werd bekend gemaakt rees het parlement overeind en juichte: „Franco, Franco, Franco". ADVERTENTIE morgen ISO gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! (Van onze weerkundige medewerker) T~|e julizomer bereikt een vroeg hoogtepunt. Nu de luchtstro ming continentaal is geworden, kan de temperatuur vanmiddag bij stralende zonneschijn tot dertig graden C. oplopen. Het hogedruk- gebied van de Golf van Biscaje heeft zich naar Midden-Europa verplaatst. Tegelijkertijd komt over Engeland langzaam een kou front naderbij, dat reikt van Fin land tot dichtbij de Azoren. Onder invloed van dit front is er in de tweede helft van deze week een wat vergrote onweerskans. Ver wacht wordt echter, dat een even tuele inzinking slechts tijdelijk zal zijn: een hoopvol geluid voor de vele duizenden, die dit weekeinde met vakantie gaan! Morgen: Zon op: 04.49 onder: 20.43 Maan op: 16.40 onder 23.59

De Vallei | 1969 | | pagina 1