„Ze zitten ons in het vaarwater en dat beseffen ze best" Wim Keman zesde op 100 meter vrije slag Amerikaans geweld en Zweedse sex GONZENDE BEDRIJVIGHEID Honingzoete (traditie nu in sportpark - honingt goed Moerasandij vie Bijen koning Con A more wijt ledenverlies meisjeskoor aan Ons Genoegen Ons Genoegen: Organisatie Con Amore deugt niet Uitslagen wedvlucht Instuif houdt kinderen weer 2 weken bezig Meisjesoperette Niet bij laten Pupillen van „Valleivogels" gaan kamperen Luxor Theater Veenendaal Twee wedvluchten „Zaterdagvliegers" mm Risico Opbrengst collecte WOENSDAG 23 JULI 1969 De bij zat (of beter natuurlijk: stond) vlak naast een klein drup peltje vocht, op het ruime voor hoofd van een jurylid, dat met drie collega's een aantal korven en kasten inspecteerde, en zich tussen de bedrijven door bezig hield met public-relations activiteiten, door filmers en fotografen in de gele genheid te stellen hun lenzen bij kans te laten proeven van alle strikt symmetrisch geëtaleerde zoetigheid. Een heleboel bijen, een heleboel mensen. Dat is de beste omschrij ving die een leek kan geven van het schouwspel in het sportpark, VEENENDAAL Te mid den van tientallen koninginnen was er in het sportpark Pan huis gisteren één zij 't onge kroonde, maar met goud be hangen, bijenkoning: de 91-ja- rige heer E.C. Hooikaas uit Zuilichem. Al meer dan 74 jaar bezoekt hij de bijenmark- ten, en in die periode kreeg hij drie gouden medailles, met een bij als hoofdmotief. „Ik heb er een speciaal pak voor", vertelde hij, „daar laat ik de medailles opzitten. Dan hoef ik ze niet steeds erop en eraf te doen. Tussen haakjes: ik ben de enige in Nederland die ze mag dragen." „Deze grote heb ik van de koningin gekregen, op de dag dat ik zestig jaar lang aan bij- enmarkten had meegewerkt. Ja, en deze kreeg ik toen ik veertig jaar voorzitter was van de vereniging in Wage- ningen." De heer Hooikaas toonde zich blij met de grote belang stelling voor de markt op Pan huis. ..En toch wordt het min der in de bijenhouderij". zei hij, „toen ik de medaille kreeg, gaf de koningin mij een opdracht, zorgen dat er een opleving kwam, 'n groter aan tal leden voor de vereniging, maar dat is me niet gelukt, en dat is jammer..." waaraan speciaal voor gisteren nog kan worden toegevoegd dat het warm tot zeer warm was. Dat is tevens een verklaring van of zo nodig een excuus voor het feit dat het bier al in de vroege morgen uren driftig schuimend van plaats veranderde door hef veelvuldig tot stand gebrachte contact tussen de halzen van bruine flesjes, en de halzen van bijster dorstige ken ners, handelaren en toeristen. Een praatje met een kenner levert onvermoede perspectieven op die wat meer diepgang geven aan de aspecten van het bijenwezen. Soms zijn de kenners echter wat moei lijk verstaanbaar, omdat ze voort durend een dikke sigaar in hun mond hebben, die door een gaatje in een onontbeerlijke masker-kap van doek en gaasweefsel het con tact met de buitenwereld onder houdt. Eén moment kijkt de arge loze vragensteller vreemd op wan neer de kenner zich uit in ter men als „nieuwe moer en ouwe moer", maar dan blijkt dat het nog steeds over bijen gaat, in het gangbare proza van het jargon. De bijenmarkt verheugde zich gis teren in een flinke belangstelling, en de handelaren maakten prijzen die een extra pilsje rechtvaardig den. Alles was prima. Dat vonden ook de organisatoren, de Veenen- daalse marktcommissie. onder voorzitterschap van de heer J. van Appeldoorn: „Het gaat goed. We zijn erg blij dat we in het sport park onderdak hebben gekregen. De imkers zijn er ook erg over te spreken. Het is hier rustig en., er is gras onder onze voeten. Dal waren de gebreken van onze vori ge marktplaats, bij het raadhuis, waar we ook verleden jaar nog stonden. Daar was het een bezwaar dat de mensen, eigenlijk midden in de stad zich een weg moesten banen door de zwermen bijen. Bo vendien werden daar op die harde grond veel bijen doodgetrapt. De kans daarop is hier veel kleiner door het gras." Een goede markt, goede aanvoer, goede kwaliteit, veel bezoek, alle maal prettige gegevens. En wie zal zich dan nog beklagen over een ferme steek op het voorhoofd, of bij de haargrens in de nek? Toch waren er zulke mensen, wat nie mand hen overigens kwalijk nam. De bijen waren gisteren namelijk bijzonder agressief en steeklustig, en plaatsen veelal zonder aanwijs bare reden onaangename treffers. Dat leverde bij nader inzien ver makelijke tafereeltjes op, voor de genen die er toen op dat moment ontkomen waren. De merkwaardigste lichaamsverhou dingen konden onophoudelijk wor den bestudeerd bij degenen die na een schijnaanval in het defensief waren gedrongen. Toch waren er- de heel dapperen, zoals het al geïntroduceerde jurylid, die zich zonder beschermende kap over het sportpark bewogen, en de ar- gelozen, zoals een paar kleuters die het terrein in zwembroek en „mi ni-bikini" opkuierden. Veel van het leed kon overigens snel worden verholpen, want in de bestuurska mer van de kantine was een prima zalfje aanwezig. Ontelbare bijen waren er, wat op zichzelf een onbevredigend gege ven is. Daarom wat getallen: 537 volken aangevoerd, waarvan 425 in korven, en 112 in kasten. „Dat is iets minder dan verleden jaar", aldus secretaris W. Huibers, „toen waren er meer dan zeshonderd. Dat komt door het warme weer, en vooral doordat op het ogenblik veel volken in de Flevopolder staan, waar de moerasandijvie dit jaar bijzonder goed „honingt". De imkers nemen dan natuurlijk niet het risico van vernieling van het interieur van de korven, door ze bij dit weer te gaan vervoeren." Het was bijzonder warm en benauwd in de kantine toen loco-burgemees ter Ant. de Ruiter om kwart over elf de resultaten van de inspectie door de juryleden bekend maakte. De grote man bleek de Veenenda- ler C. van Holland jr. te zijn. De ze imker kreeg zowel de wisselbe ker van de gemeente ais grootste aanvoerder, als een bedrag van f 1500,- voor de „beste stal kasten met volk en bouw". De overige prijzen waren voor G. J. Roelof- sen uit Ede (f 1000,-), H. T. v.d. Brink uit Renkum (f750,-), en de heer Van Ommeren uit Ommeren (f 750,-). Wethouder De Ruiter reikte de prij zen uit, en ging vervolgens nog even door met overhandigen. Dit maal aan vertegenwoordigers van de Duitse pers en televisie (het programma Die Drehscheibe- Did. II), wier aanwezigheid hoog op prijs werd gesteld. Zij kregen on dermeer een fotoboekje over Vee- nendaal, zoals het vroeger was." imiiimmii iiiiiiiiiiimiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiii iimiiiiiiiiiiimimiiiiiiii RENSWOUDE Er staat Renswoude in het najaar een voor zijn doen omvangrijk cultureel jeugdprogramma te wachten. Zangvereniging Con Amore is al geruime tijd bezig met de organisatie van een uitvoering van de kinder operette Repelsteeltje door haar kinder- en meisjeskoor. De muziekvereniging Ons Genoegen richtte onlangs een jeugdtoneelgroep op en wil die samen met het jeugdmuziekkorps een uitvoering laten geven. Voor het echter werkelijk tot uit voeringen komt zullen er enkele misverstanden tussen beide verenigingen uit de weg moeten worden geruimd. Con Amore is namelijk boos op Ons Genoegen. Het meisjeskoor van Con Amore maakt moeilijke tijden door en in de ogen van het bestuur van de zang vereniging is Ons Genoegen in de per soon van mevr. M. R. Brunt, de opricht ster van de jeugdtoneelgroep, daar de oorzaak van. Mevr. Stoer, penningmeesteres van Con Amore, zegt erover: „De laatste tijd heeft ons meisjeskoor te kampen met een schrikbarend ledenverlies. Zo als het er nu uitziet zullen er na de vakantie van de achttien meisjes niet meer dan een stuk of vijf bij ons terug komen. We zullen dan moeten stoppen, want het is financieel niet verantwoord om voor zo'n kleine groep nog een diri gent te nemen." „We hebben vernomen", vertelt me vr. Stoer, „dat Ons Genoegen een aan tal kinderen onder leiding van mevr. Brunt een meisjesoperette wil laten in studeren. Daarvoor hebben ze meisjes tussen de twaalf en de zestien jaar no dig, precies de meisjes die in ons meisjeskoor zitten. En dan is het wel te begrijpen dat die meisjes overlopen naar Ons Genoegen. Daar kunnen ze met muziek zingen en dat vinden ze leuker. Wat ik echter niet begrijp is dat Ons Genoegen dit heeft opgezet. Ze zit ten er ons vreselijk mee in het vaar water en dat beseffen ze best!" „Hoe komen zij bij Con Amore bij die onzin l" vraagt mevr. M. R. Brunt, leidster van, de toneelgroep voor vol- wasgpjj^e^i'feinds kort pok van de jeugd toneelgroep, zich kwaad af. „Er is hele maal geen sprake van dat wij een meis jesoperette gaan organiseren. En dan nog wel onder mijn leiding! Ik heb in het geheel geen verstand van muziek mijn werkterrein beperkt zich tot het toneel". Ons Genoegen wil de pas opgerichte toneelgroep samen met het jeugdkorps een uitvoering laten geven. „Maar daar zal geen zingen aan te pas komen", ver zekert mevr. Brunt. „Voor onze toneel groep heeft zich dan ook niemand aan gemeld, die voorheen in het meisjeskoor zat. Als dat koor niet goed loopt, dan is dat hun zaak. Als hun organisatie niet deugt, dan moeten ze dat niet op een ander schuiven." Ons genoegen en Con Amore hebben in het verleden dikwijls vruchtbaar sa mengewerkt, zo vertelt de oprichtster en leidster van de jeugdtoneelgroep van Ons Genoegen. „We hebben dan ook helemaal niet de bedoeling om Con Amore in het vaarwater te zitten. Ik liep al lange tijd met het idee voor een jeugdtoneelgroep. We hebben al sinds de oprichting van de vereniging een to neelgroep voor volwassenen en het leek mij aardig nu ook eens met jongeren te gaan werken. Het bestuur van Ons Genoegen stemde met mijn plannen in en we hebben toen een advertentie ge zet in het plaatselijke krantje. Daarin vroegen we naar kinderen tussen de ne gen en veertien jaar met belangstelling voor toneel. Het aantal reacties viel wat tegen, maar we hebben er nu genoeg om van start te kunnen gaan." Bij het vaststellen van de repetitie avonden heeft mevr. Brunt speciaal re kening gehouden met Con Amore. „Ik weet dat zij op donderdagavond oefenen en daarom heb ik onze oefenavonden op dinsdag gezet. Het moet per slot van rekening mogelijk zijjn dat iemand van beide verenigingen deel uitmaakt. Ik zie niet 1b waarohi een kind Zowel in het meisjeskoor als in de toneelgroep zou kunnen zitten." De aantijgingen van Con Amore bren gen de samenwerking tussen beide ver enigingen in groot gevaar. Mevr. Brunt neemt de beschuldigingen van tegen werking niet. „Ik zal het er niet bij la ten!", verklaart zij verontwaardigd. VEENENDAAL Van maandag 28 juli t/m vrijdag 1 augustus en van maandag 4 t/m vrijdag 8 augustus houdt de Instuif in Veenendaal haar jaarlijkse kindervakantieweken. Van 9.00 tot 17.00 uur wordt de kinderen dan dagelijks een afwisselend binnen- en buitenprogramma aangeboden. Op het programma staan onder meer speurtochten door de bossen en wed strijden en spelen in het zwembad. In en rond het jeugdgebouw aan de J. C. Sandbrinkstraat worden ook diverse evenementen georganiseerd. Het is niet verplicht aan een hele vakantieweek deel te nemen. De deel neming, die overigens voor iedereen open staat, wordt per dag geregeld. De kosten zijn f 1,- per kind per dag. Bij deelneming van meer kinde ren uit een gezin gelden de volgende tarieven: twee kinderen f 1,75, drie kin deren f 2,25, vier of meer kinderen f 2,50. De deelnemertjes dienen zelf eten voor tussen de middag mee te nemen. Voor het drinken zorgt de organisa tie. Op thee- en koffietijd wordt de kin deren een versnapering aangeboden. SCHERPENZEEL Het jeugd-be- stuur van de voetbalvereniging Vallei vogels gaat in de week van 26 juli tot 2 augustus met de adspiranten een week kamperen in Oisterwijk in Bra bant. Leden van het jeugdbestuur stel len hiervoor een week vakantie be schikbaar. RHENEN De in Rhenen-Stad ge houden Anjercollecte, waaraan zeven verenigingen hu medewerkig verleen den, heeft f 960.- opgebracht. Dit is min der dan vorig jaar toen de opbrengst ruim f 180.- hoger lag. Toch is het over de laatste tien jaar gerekend nog een behoorlijk bedrag dat er is binnenge komen. Het gemiddelde ligt op ruim f 780,- per jaar. VEENENDAAL De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" in Veenendaal nam deel aan de wedvlucht voor jonge duiven vanaf Strombeek over een afstand van 150 km. De duiven werden om 10.00 uur in vrijheid gesteld. De eerste meldde zich bij de heer H. Beijk om 12.14 uur. De verdere uitslag is: H. Beijk 1, 16; W. J. Dam 2, 6, 11, 14, 36, 37, 38, 48, 57; Barneveld-Tanis 3, 52, 55; A. v. Barne- veld 4, 17, 43; G. Fasse 5, 23, 25, 35, 56; J. v. Koten 7. 45; G. Muller 8; C. v. Ginkel 9, 24, 31; B. H. Schuurman 10, 13, 27, 32, 39, 40, 42; H. v. Kooten 12, 47, 49; J. W. v. Schalk 15, 33, 41, 53; Gebr. Spies 18, 20, 28, 34, 46; A. Versteeg 19, 22, 44; O. Nekeman 21 R. J. v. Kooten 26, 51 en W. Slotboom 50. Bij de „Snelpost" waren de resultaten op deze vlucht als volgt: gelost om 10.00 uur; eerstaankomende duif 12.10.50 uur (snelheid 1152.5 m/p minuut). De uitslag: W. H. Roelofs 1; KI. v.d. Heuvel 2, 52, 80; R. v. Doorn 3, 12, 36, 44, 47; C. Donkelaar 4. 8, 11, 43, 71, 72, 75, 76; H. L. Spies 5, 10, 25, 28. 58, 87, 88; J. 't Veen 6, 7, 23, 37; C. v. Asselt 9, 65, 70; D. G. Schans 13, 91; Joh. Manen 14, 24, 62, 79; D. W. v. Zetten 15, 16, 34, 39, 67; H. Heikamp 17. 21, 33. 48, 77, 92, 93, 95; G. Meerveld 18, 86;D. Versteeg 19, 20, 41, 53; J. Geerenstein 22, 61, 96; J. van Amerongen 26, 40. 42, 50; E. Sukkel 27, 35, 53, 66, 90; A. Leppers 29, 32, 38, 46, 49, 51, 56, 57, 73, 81; N. v. Barneveld 30; H. Uluch 31, 74; A. v. Asselt 45, 59, 60, 63, 64, 85; A. v. Doorn 54; G. Diepeveen 68. 83; A. D. v.d. Bosch 69. 78, 82, 84; Th. Harmsen 94. VEENENDAAL'BREDA Wim Ke man uit Veenendaal heeft gisteravond tijdens de Nederlandse zwemkampioen- schappen in Breda een zesde plaats be haald in de finale 400 meter vrije slag. De VZC-zwemmer finishte in een tijd van 5.11.9, hetgeen 4,1 seconde sneller was dan 's ochtends in de series toen Keman met zijn tijd een achtste plaats innam. Commentaar van Wim na af loop van de finale: „Ik dacht eerlijk dat ik laatste was, maar het valt ge lukkig nogal mee". Donderdag treedt Wim Keman nog maals in het strijdperk. Dan zal hij o.m. uitkomen op de 100 meter vlinderslag, één van zijn favoriete nummers. Trai ner Henk Uri is tot nu toe bijzonder te vreden over de verrichtingen van zijn pupil, die pas een jaar serieus de zwem- training ondergaat. VEENENDAAL Ook deze week heeft het Luxortheater in Veenendaal zijn bioscoopprogramma volgens het bekende misdaad-seks-recept samegesteld. De motorduivels en Ik een vrouw II worden er vertoond, twee matige films, die hun weg naar de liefhebbers echter zeker zullen vinden. Van alle films die over de Ameri kaanse „Heli's Angels" handelen is „De motorduivels" wel de slechtste. Zonder ook maar iets van deze groep buiten de maatschappij staande jon gelui te begrijpen geeft regisseur Da niel Haller een zwart-wit schildering ervan. Haller heeft het in zijn film over de Heli's Angels, die hun verbit tering over de bestaande maatschap pij al in hun naam tot uitdrukking brengen. Door voor de film de namen „De Doodskoppen" en „De Stompers" te gebruiken maakt Haller al duidelijk hoe hij erover denkt. Hij schrijft de „mo torduivels" aanrandingen, brandstich ting, roof en moord toe. Deze uitingen van gewelddadigheid worden zwaar overdreven en voor de werkelijke ideeën van deze jongelui is er in deze film geen plaats. Alleen de leider van de groep komt er enigszins genadig af, maar dat moet ook wel, want hoe moet het anders verder lopen met de roman ce tussen hem en het mooie nette meis je Marianne? Ondanks de zwart-wit schildering is „De Motorduivels" echter een kleurig schouwspel vol actie en geweld, dat de wat minder kritische kijker ongetwij feld zal kunnen bekoren. Toegang i8 jaar; donderdag 19.30 uur, zaterdag 19.00 uur en zondag 15.00 uur. HUWELIJK „Ik een vrouw II" werd door regis seur Mac Ahlberg volgens hetzelfde succesvol gebleken stramien gemaakt als „Ik een vrouw I". De Zweedse schrijfster Siv Holm zorgde weer voor het (autobiografische) verhaaltje. Het gaat nu over Siv's huwelijk met de antiquair Hans Hendrik Holm, dat mis lukt door wat vreemde neigingen van de echtgenoot. Hij maakt onder meer naaktfoto's van zijn vrouw en toont die aan vrienden. Als blijkt dat hij er ge noegen in vindt te zien hoe zijn vrouw met „grof geschut" door anderen het hof gemaakt wordt, besluit Siv hem te verlaten. Zoals meestal geldt voor een vervolg op een succesvolle film: het tweede deel is aardig, maar toch stukken min der dan het eerste deel. Toegang 18 jaar; zaterdag 21.00 uur, zondag en A. van der M. VEENENDAAL De uitslag van de wedvlucht vanaf Survilliers Fosses van V.P.V. „De Zaterdagvliegers" was: los 7 uur; in concours 57 duiven; aankomst le prijswinnende duif 13.46.05 uur, snel heid 962,30 meter per minuut; laatste prijswinnende duif 14.53.58, snelheid 831,36 meter per minuut (wind N.W.). C. J. Stuivenberg: 1, 6, 7; C. W. de Koning: 2, 9; H. Schoeman: 3, 4; C. Bos: 5, 11; R. Muller Fl.: 8; K. v.d. Velde: 10. In het rayon waren in totaal 431 dui ven in concours. Ook hier behaalde de duif van C. J. Stuivenberg de le prijs. C. W. de Koning werd 2e, terwijl de prijzen hier ook veel later waren ver diend dan in de vereniging, hetgeen wel blijkt uit de klassering van de leden van ,De Zaterdagvliegers": C. J. Stuivenberg: 1, 17, 19, 51; C. W. de Koning: 2, 29, 68; H. Schoeman: 5, 6, 12; C. Bos: 10, 34, 49; R. Muller Fl.: 22, 65, 79; K. v.d. Velde: 33, 37, 59, 80; gebr. Gijsbertsen: 38; W. Davelaar: 76. Uitslag wedvlucht Roosendaal: wind N.W.; in concours 346 duiven. Aankomst le prijswinnende duif 17.50.47 uur, snel heid 1071,65 meter per min.; laatste prijswinnende duif 18.40.45 uur, snel heid 685,95 meter per min. P. Vink: 1, 63; W. Davelaar: 2, 33, 36, 41, 56; H. Schoeman: 3, 35; G. v. Wijk: 4; G. Versteeg: 5, 12, 16, 19, 28, 37, 44, 52, 53, 64; H. G. Reede: 6, 31, 49, 58, 60, 66; R. Muller Fl.: 7, 21, 34, 39, 50, 59, 61, 68; M. v. Zetten: 8, 10, 15, 51; A. Quint: 9, 18, 23; K. v.d. Velde: 11, 13, 32; G. Met horst: 14, 24, 25, 26, 27, 47; R. v. Engelen burg: 17; C. W. de Koning: 20, 46, 65; C. Bos: 22, 47, 65; Gebr. Gijsbertsen: 29, 30, 40, 55; Gebr. Bos: 38, 42; J. Aberson: 43; G. v.d. Weerdhof: 54, 57; L. Kwet- ters: 62, 67. In het rayon waren 1690 duiven in concours. Hierin behaalde de duif van P. Vink de 9e prijs, terwijl zich verder bij de eerste 100 prijswinnende duiven klas- S66rd6ni P. Vink: 9; W. Davelaar: 12; H. Schoe man: 25; G. v. Wijk: 27; G. Versteeg: 28, 75; H. G. Reede: 32; R. Muller: 35; M v. Zetten: 43, 61; A. Quint: 53; K. v.d. Velde: 66, 79; G. Methorst: 82. s "17EENENDAAL Of hel steeds de/elfde is geweest weet niemand, maar het viel gewoon op, dat op hetzelfde plekje van hetzelfde voor- i 5 hoofd ongeveer drie kwartier lang een bij op zijn post bleef. Het honk- j|f vaste insekt, vermoedelijk wat verbaasd over de grote belangstelling voor hem en zijn soortgenoten, of moe van het voortdurend bezig-zijn waartoe een wereldwijde reputatie hem verplicht, en die hem verhief tot symbool E van de kleine spaarder, had vanaf die plaats in elk geval een redelijk goed E uitzicht op de gonzende bedrijvigheid en het honingzoet gebeuren in het sportpark Panhuis, waar gisteren de traditionele bijenmarkt, de groot- S ste en belangrijkste van West-Europa een succesvol verloop had, zoals na afloop kan worden vastgesteld, in een tekst vol bij-stellingen. Kap, pijp of forse sigaar is de meest afdoende bescherming, zo constateerden achteraf de pijnlijk getroffenen. Korf op zijn kop bij de keuring: de jury beoordeelt de bouw van de raat met geroutineerd kennersoog.

De Vallei | 1969 | | pagina 3