Indonesië wil West-Irian zelfbestuur aanbieden Sluipschutters in York actief Plaats aangeduid stationsgebouw Kanaaltunnel P. en C.-Lampe: dames- en herenkleding onder één dak denk aan de kleintjes iiiiE III I Stamhoofden in Merauke na „moesjawarair vermoord Arrestaties in Djajapoera Israëlische luchtaanvallen op Egypte en Jordanië De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! I VOEDING Onlusten in Amerikaanse stad Demonstranten als misdadigers behandeld Wapakoneta eert Armstrong Skeletten onder trottoir in Paramaribo WEER IN EUROPA Poolse Volks republiek 25 jaar Nixon op reis Von Rosen weer naar Biafra als u met vakantie gaat en droog uit de hand. KRACHTIGE KOST VOOR RET KIND AMBTENAREN RUSTIG HOUDEN TIEN GEWONDEN Hoog tijd Goedkoper Vals bericht NAAM HOLDING PERSONEEL GEZOND Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, ais pap, geweekt of gemengd met vruch- tesap, fruit, groente... WOENSDAG 23 JULI 1969 TYJAKARTA De Indonesische regering heeft gisteren meegedeeld, dat zij West-Irian zelfbestuur zal aan bieden. De Indonesische minister van Voorlichting, lucht- maarschalk Boediardjo, zei tegen verslaggevers te Djakar ta. dat de regering op het ogenblik plannen voor zelfbe stuur uitwerkt, die „in september aan het volk van West- Irian zullen worden voorgelegd". Op het ogenblik voltrekt zich in West-Irian „de daad van vrije keuze" over de toekomstige status van het gebied. Indonesië heeft maandag reeds gesteld, dat die „daad van vrijf keuze" ten gunste van Indonesië is uitgevallen, nadat meer dan de helft van de 1025 vertegenwoordigers van de bevolking van 800.000 mensen zich ervoor had uitgesproken, dat West-Irian deel moet blijven uitmaken van Indonesië. Indonesië past bij de „daad van vrije keuze", gehouden op grond van de overeenkomst van 1962 over West-Irian, het beginsel toe van de „moesja- warah" het verkrijgen van eenstemmige besluiten door middel van over leg. Het had het beginsel van „één man, één stem" verworpen, omdat de geringe ontwikkeling van de bevolking, het moeilijke terrein en de gebrekki ge verbindingen zulks onmogelijk maakten. Maarschalk Boediardjo heeft verder meegedeeld, dat alle regeringsambte naren die meer dan zes jaar in West- Irian zijn geweest, zullen worden te ruggetrokken. Een groep nieuwe amb tenaren zal binnenkort naar het gebied worden gezonden. In welingelichte kringen in de Indo nesische hoofdstad zei men, dat de re gering van plan is de troepensterkte in West-Irian te beperken na afloop van de „daad van vrije keuze". De „daad van vrije keuze" wordt vandaag voortgezet, nl. te Sorong. Daar bij zullen de speciale vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties, dr. Ortdz Sanz, en de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, generaal Amir Machmoed, aanwezig zijn. Luchtmaar- schalk Boediardjo zei, dat hij en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, op 30 juli weer naar West-Irian zullen gaan om het einde van de „daad van vrije keuze" te kunnen meemaken. President Suharto nam het besluit tot terugtrekking van niet-Irianese ambte naren, nadat de ministers Adam Malik BONDEN De gemeente Havant bij Portsmouth in Zuid-Enge- land heeft de toegangsprijs tot een van haar parken verdubbeld tot vijf tig cent. Dat ontlokte een storm van protesten. Ook van mevrouw Betty Bell van 35 jaar, moeder van vier jonge kinderen, haar man van 42 en nog drie anderen. Het vijftal nam deel aan een zit- demonstratie uit protest tegen de prijsverhoging, die vooral moeders met jonge kinderen treft. Er zouden nog meer van die vreedzame beto gingen komen. Dus wat deed de po litie? Die haalde de tekst te voor schijn van een wet uit 1381. Op grond daarvan werden de vijf vreedzame protesteerders gesommeerd om voor de politierechter te verschijnen van het nabije Petersfield. j Die eiste van de vijf mensen de belofte dat ze niet meer zouden de- j monstreren. Ze weigerden dit, waar- op ze de gevangenis in gingen waar j ze als gewone misdadigers werden behandeld. Dit ontlokte een nieuwe golf van j verontwaardiging, vooral ook omdat het echtpaar Bell en de meesten van zijn medebetogers jonge kinderen j i hebben. In de gevangenis gingen de Bells j en drie anderen prompt in honger- j staking. De minister van binnenlandse za- ken mengde zich in de zaak en gis- j i teren besliste een rechtbank van het i graafschap Hampshire, dat het vijftal tegen een borgsom kon worden vrij- i gelaten. i Toen ze bij het gebouw van de rechtbank arriveerden hadden me- i vrouw en meneer Bell en hun vrien- den handboeien aan. ADVERTENTIE en Boediardjo in een bijeenkomst van het kabinet hadden gerapporteerd over het bezoek dat zij onlangs aan West- Irian hebben gebracht. Waarnemers in Djakarta hebben het besluit uitgelegd als een teken, dat de regering heeft be sloten West-Irian te zuiveren van cor rupte, onbekwame en te harde ambte naren, van wie velen lid waren van de oude garde van president Soekarno. Buitenlandse diplomaten en waarne mers, die West-Irian hebben bezocht, zijn van mening dat de toestand thans beter zou zijn geweest, indien de rege ring had besloten de aanhangers van de vroegere prsident weg te zuiveren. Velen van die ambtenaren hadden kolo nialistische en paternalistische houding jegens de Papoea's zei men. Toen minister Boediardjo het besluit bekend maakte, citeerde hij een lid van de raadgevende vergadering van Nabire die had gezegd: „Wij willen wel deel uitmaken van de Indonesi sche republiek maar degenen die cor rupt zijn, moeten worden teruggeroe pen". Minister Boediardjo gaf geen nadere toelichting, maar van welingelichte zijde werd vernomen, dat het wange drag van ambtenaren die voorname lijk voor eigen belangen hebben ge werkt, hem en minister Adam Malik hadden geschokt. Wel zei de minister van Voorlichting nog, dat minister Amir Machmoed had voorgesteld een „strijdgroep" naar West-Irian te zen den om te helpen het werk op poli tiek, sociaal en economisch terrein te bevorderen. Zeker zes stamhoofden uit het gebied van Merauke zijn naar verluidt door hun eigen mensen vermoord, nadat ze tydens de eerste Moesjawarahbyeen- komst voor de „daad van vrye keuze" in West-Irian op 14 juli voor In donesië hadden gestemd. Drie van hen SUHARTO zuiveren zouden vermoord zijn in het gebied van Moejoe, twee in dat van Mondobi en een in het gebied van Mapi. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. De Indonesische autoriteiten hebben in Djajapoera nieuwe arrestaties laten verrichten in een poging de bevolking rustig te houden bij de nadering van de „daad van vrije keuze", die in de hoofd stad van West-Irian op 4 augustus wordt gehouden. De laatste dagen heb ben militaire eenheden zeker twintig jonge papoea's, die lid zouden zdjn van de ondergrondse beweging Vrij Papoea (OPM), in voorlopige hechtenis geno men. Onder hen bevinden zich vier ver plegers van het plaatselijke ziekenhuis en verscheidene personeelsleden van het bureau van de gouverneur. Er worden nog meer arrestaties verwacht, maar men acht het waarschijnlijk, dat de arrestanten op vrije voeten komen zo dra de „moesjawarah"-bijeenkomst ach ter de rug is. In de woonplaats van astronaut Neil Armstrong, Wapakoneta, is door leden van de plaatselijke Kamer van Koophandel een hord neergezet, dat duidelijk aangeeft dat de eerste mens op de maan uit dit stadje af komstig is. Met het oog op de arrestaties is een aantal papoea's uit Djajapoera het om ringende oerwoud ingevlucht. Zij houden zich schuil bij vrienden. In Djajapoera verzamelen zich al de eersten van de llOafgevaardigden, die de „daad van vrije keuze" zullen ver richten, in een technische school wel ke nog in aanbouw is. De plaats wordt zwaar bewaakt. Enkele afgevaardig den konden zondag jl. naar de kerk, maar werden voortdurend door gewa pende soldaten in het oog gehouden. Vóór 26 juli moeten alle leden van de „raadgevende vergadering" in de hoofdstad zijn gearriveerd, waarna ze gedurende een week geïndoctrineerd worden. Ze krijgen kleding, schoenen, een transistorradio en andere ge schenken. Verteld wordt dat de afge vaardigden ieder een bedrag van 25.000 Westirianese roepia (ca. 2.250 gulden) is toegezegd als ze voor Dja karta stemmen. Dit bedrag komt overeen met het salaris over twee jaar van een ambtenaar uit de mid denklasse. PARAMARIBO Arbeiders van de Surinaamse Waterleidingmaatschappij hebben, tydens werkzaamheden in de Heerenstraat in Paramaribo, op 30 cen timeter diepte een skelet gevonden. Bij het uitgraven, waarvoor de heer P. Bolwerk van het Surinaamse Mu seum zorgdroeg, werd op 40 centimeter diepte een tweede skelet aangetroffen. Naar de heer Bolwerk later meedeelde, zullen geslacht en ras van beide ske letten door een deskundige uit Neder land worden bepaald. Er werd geen aardewerk, zoals bij soortgelijke eerdere opgravingen, aangetroffen. De kuil, waarin de skeletten werden aangetroffen, was schuin afgegraven. De geraamten lagen met het hoofd naar het westen en de armen over de buik gekruist, een houding die bij Indianen weinig voorkomt. Men denkt dan ook niet, dat het hier de stoffelijke resten van Indianen betreft. TEL AVIV Israëlische straalja gers zijn gisteren opnieuw in actie ge komen tegen Arabische stellingen in Egypte en Jordanië. Aan de westkant van het Suezkanaal ter hoogte van El Kantara, bombardeer den enkele toestellen Egyptische artil- leriesellingen. Van deze sellingen uit was geschoten op versterkingen op de Israëlische zijde van het kanaal. De Israëlische luchtactie in Jorda nië was gericht tegen twee bases van de guerrillabeweging El Fatah. De ba ses lagen in het noordelijke deel van de Jordaanvallei. De actie was een ant woord op een artilleriebeschieting van Israëlische stellingen in het dal van Beit Sjan op maandagavond. De aangevallen Jordaanse bases, bij Ma-Ad en Hilber Markaah zouden vol ledig zijn verwoest. In de door Israël bezette stad He- bron werd gisteren een handgranaat geworpen naar een Israëlische vracht wagen. Tien inzittenden, allen emigran ten uit Argentinië, werden gewod. Bij twee andere incidenten, in de strook van Gaza en bij de beschieting van een militaire kolonie aan de noord kust van de Sinaï, liepen zeven Is raëlische militairen verwondingen op. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte .openingstijden. LONDEN Engeland heeft gisteren en zeer belangrijk besluit genomen in zake de Kanaaltunnel naar Frankrijk: de plaats is aangewezen waar de sta tionsgebouwen zullen komen. Het eigenlijke terminal-gebouw komt in Cheriton bij de havenplaats Folke stone, het reizigersstation bij Saltwood ten noorden van Hythe, dat ten westen van Folkestone ligt. Dit besluit is in het Lagerhuis bekend gemaakt door de minister van Verkeer, Richard Marsh. Waar het goederensta tion komt is nog niet vastgesteld. Minister Marsh vond het hoog tijd voor een praktische daad. Per slot van rekening is het denkbeeld voor een tun nel onder het kanaal al in 1803 geop perd, zei hij. Pas wanneer Engeland en Frankrijk het definitieve besluit nemen voor de aanleg van de tunnel begint men in En geland met het onteigenen van de grond waar de stationsgebouwen komen. Wanneer de laatste studie voor dit besluit is beëindigd „die ziet er vrij hoopvol uit" zei de minister kan de aanleg van de tunnel in 1972 beginnen. De ingebruikneming van de treintun- nel verwacht minister Marsh in 1976-'77 De kosten van aanleg worden nu ge schat op 200 tot 250 miljoen pond. Door de Kanaaltunnel kan men straks sneller van Londen naar Parijs dan door de lucht, voorspelde de Britse minister van Verkeer. Waarschijnlijk ook goed koper. Per uur zullen er in beide richtingen vijftien treinen door de Kanaaltunnel rijden. Die worden ingericht voor het vervoer van auto's. De reis door de tun nel duurt 35 minuten. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. YORK Voor de zesde achtereen volgende dag werd de stad York, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, gis teren beheerst door sluipschutters. Een vrouw, die met haar gezin in een auto reed, werd dodelijk getroffen. Vol gens de politie die nu bestaat uit negentig man gemeentepolitie en zestig man staatspolitie was het de eerste WARSCHAU In Warschau ls gis teren het 25-jarig bestaan van de Poolse volksrepubliek gevierd met een militai re parade, die werd bijgewoond door hooggeplaatste binnen- en buitenlandse autoriteiten. Uit Rusland waren partij leider Breznjef en president Podgorni gekomen. Uit Tsjecho-Slowakije partij leider Gustav Husak en president Lud- vik Svoboda en uit Oost-Duitsland pre mier Willi Stoph en een secretaris van het centrale comité, Erich Honecker. In een korte toespraak loofde de Pool se minister van defensie, generaal Wojciech Jaruzelski, de ontwikkeling van Polen tot een socialistische staat. „Het socialisme heeft ons kracht, een toekomst en een positie in de wereld ge geven, het gaf ons bondgenootschappen van onschatbare betekenis voor de ont wikkeling en de veiligheid van Polen" zei de generaal, die in het bijzonder de besprekingen met de Sovjet-Unie ver meldde. keer tijdens de rassenonlusten in York, dat van automatische vuurwapens werd gebruik gemaakt. In de afgelopen dagen zijn zeker dertig mensen door kogels verwond en werden er dertig arrestaties verricht. In de hele "stad zitten sluipschutters verspreid. Zij slaagden er gisteren in de brandweer te beletten aangestoken branden te blussen, die urenlang onge hinderd in de negerwijken hun vernie tigend werk deden. De onlusten in York begonnen don derdag na een vals bericht van een ne gerjongen, dat blanken hem met ben zine hadden overgoten. De jongen had later toegegeven, dat hij met een ben- zine-aansteker had gespeeld. In Columbus, de hoofdstad van Ohio, is 1200 man van de Nationale Garde samengetrokken, nadat daar een 27-ja- rige neger door een blanke was neerge schoten. In antwoord daarop was een 47-jarige blanke door negers gedood en waren er gevechten uitgebroken. Ook waren er branden gesticht en winkels geplunderd. Tenminste dertig mensen werden ge wond. De politie verrichte ongeveer honderd arrestaties. max. temp. gisteren neerslag Amsterdam mist 21 0 De BUt licht bew. 23 0 Deelen mist 26 0 Eelde licht bew. 24 0 Eindhoven mist 27 0 Den Helder mist 19 0 Rotterdam mist 22 0 Twente mist 26 0 Vlissingen licht bew. 23 0 Zuid-Limburg mist 28 0 Aberdeen regen 26 2 Athene half bew. 32 0 Barcelona onbew. 29 0.2 Belgrado zw. bew. 26 0 Berlijn licht bew. 28 0 Bordeaux licht bew. 30 0 Brussel onbew. 25 0 Frankfort licht bew. 29 0 Genève licht bew. 28 0 Grenoble onbew. 29 18 Helsinki zw. bew. 22 0 Innsbruck onbew. 28 0 Kopenhagen zw. bew. 25 0 Lissabon licht bew. 30 0 Locarno geh. bew. 29 0 Londen half bew. 27 0 Luxemburg onbew. 28 0 Madrid onbew. 38 0 Malaga onbew. 31 0 Mallorca mist 34 0 München onbew. 25 0 Nice onbew. 30 0 Oslo onbew. 27 0 Parijs onbew. 28 0 Rome onbew. 32 0 Stockholm onbew. 28 0 Wenen onbew. 25 0 Zürich onbew. 27 0 WASHINGTON President Nixon is gisteravond uit Washington vertrokken voor een wereldreis. Zijn eerste reis doel is het Amerikaanse vliegdekschip Hornet, dat in de Stille Oceaan ligt. Op dit schip zal hij de drie Ameri kaanse astronauten Armstrong, Aldrin en Collins verwelkomen na terugkeer van hun tocht naar de maan. Daarna reist Nixon door naar de Philippijnen, Indonesië, Thailand, In dia, Pakistan, Roemenië en Engeland. STOCKHOLM De 59-jarige Zweed se graaf Von Rosen is weer naar Afri ka gegaan om de steun aan Biafra te hervatten. Met hem zijn ook enige Zweedse vlie gers vertrokken, die zich vrijwillig be schikbaar hebben gesteld. Zij zullen de kleine vliegtuigen met bommen bestu ren, waarmee Von Rosen reeds met suc ces de luchtmacht van Nigeria heeft bestreden. RIJSWIJK In de regionale win kelcentra van Amsterdam-Noord, Zaandam, Leidschendam (Leidschen- hage), Woensel en Rotterdam-Zuid plein willen Peek Cloppenburg zijn heren- en jongensconfectie en Lampe zijn dames- en meisjeskleding onder één gezamenlijk dak brengen. Ook waar dat kan bij hun oude zaken stre ven de beide directies die vier maanden oude fusie-onderhandelin gen nu met succes hebben afgesloten naar een zo snel mogelijke combi natie. „Dan hebben wij de hele zaak bij el kaar", zegt drs. E. A. Bartel, direc teur van Peek, die straks in de nieuwe combinatie voorzitter van de raad van bestuur wordt. „Op papier hebben wij de vestigingen in de nieuwe winkelcentra al voor el kaar en in de bestaande zaken in Am stelveen en Rotterdam wordt het een kwestie van een muur wegbreken om dat Lampe en P. enC. daar buren zijn. Al moeten wij er in Amstelveen rekening mee houden dat wij daar in een huurpand zitten". Het bij elkaar brengen van de dames- en herenkleding is de hoofdbeweegre den van de fusie geweest, aldus de heer Bartel. „Op deze manier kunnen wij de consument beter bedienen. Daar zijn wij voor. Wij verbeelden ons wel eens, dat wij daar het lak aan hebben, maar dat is niet zo." Zal het uitvoeren van de fusie nog ge noeg problemen opleveren, één moei lijkheid treedt al direct levensgroot naar buiten: Het vinden van 'n naam, wat urgent wordt, zodra bijvoorbeeld 'n muur is weggebroken. Drs. Bartel: „Beide namen, P en C en Lampe, hebben marktwaarde, maar de nieuwe naam voluit wordt veel te lang. Misschien vindt de consument er wel een". Evenals C en A (die echter een aan merkelijk grotere omzet heeft zijn de beide fusiepartners nakomelingen van de „mannen met het pak", de Duitse marskramers, die de vorige eeuw de stof die zij o de rug droegen ook in Nederland aan de man trachtten te brengen. „Mevrouw Gerzon heeft er nog over geschreven", weet de heer Bartel zich te herinneren, „zonder dat Gerzon overigens van de marskramers afstamde." Zo bestaat Peek en Cloppenburg in december honderd jaar, maar de heer Bartel wil het feest voor de consument vanwege het slappe seizoen dan een of twee maanden vervroegen. Lampe is in 1834 in Sneek (C en A daar vier jaar later) gesticht door de grootvader van de huidige directeuren, de heer Ebo F. Lampe. Het concern heeft negentien vestigingen, P en C een meer. In september komen er nog eens twee bij wanneer de beide partners in Utrecht-Overvecht elk een nieuwe zaak openen. Die komen echter niet onder één dak. „De bouw is eerder dan de fusie-onder handelingen begonnen en het noodlot wil, dat die twee zaken een eind van elkaar af zijn komen te liggen", zegt de heer Bartel. Eind augustus spreken de aandeelhou ders (van P. en C. 130, van Lampe een kleine groep) zich over de fusie uit. Gaan zij akkoord, dan zal 'n houd stermaatschappij Peek en Cloppenburg -Lampe zijn ontstaan met 1.850 perso neelsleden, van wie er 650 bij Lampe werken en 250 bij de Nederlandse Kle dingindustrie. De heer Bartel bescheiden: „Dit is een wat weidse naam voor onze fabriek, confectie-ateliers in Rotterdam met een dependance in Zevenbergen; omdat wij in Rotterdam niet voldoende meisjes konden krijgen, althans niet voor de confectie." De nieuwe combinatie zal evenals de beide partners trouwens nog met een personeelstekort te kampen hebben. „In de uitvoeringssector zullen wij tekorten houden", licht de directeur van Peek toe, „want dat jonge grut vliegt er toch zo in en weer uit". Een mogelijke verhuizing van het hoofdkantoor van Lampe uit het Am sterdamse huurpand naar de pas ander half jaar bestaande hoofdzetel van P en C in Rijswijk zit er in, al moet hier bij meer in jaren worden gedacht dan in maanden. Toch is drs. Bartel blij altijd zo gebouwd te hebben, dat er voor uitbreidingen eventueel nog een of anderhalf laagje bovenop kan (zoals in Rijswijk en de meeste nieuwe zaken). Veel fusies in de kledingsector zijn er nog niet geweest, maar drs. Bartel ziet wel een concentratietendens: „Die is begonnen bij de spinnerijen en we verijen, sloeg over naar de confectie- ateliers en is nu aangeland bij de de tailhandel. Er zijn al een paar overne mingen geweest: Kreymborg kocht Kat tenburg en Hollenkamp Van den Brul" Daarom is de huidige directeur van Peek en Cloppenburg blij met de fusie. „Twee gezonde bedrijven met een goe de naam hebben elkaar gevonden en je doet nu eenmaal de beste zaken als je allebei een goede zaak doet. Dit hoeft echter niet te betekenen, dat kleine zaken nu geen reden van bestaan meer hebben, mits zij maar zijn aan gesloten bij een inkoopcombinatie. ADVERTENTIE UGA

De Vallei | 1969 | | pagina 6