Paraatheid zakt tot dichtbij „rode lijn" Zakenvrouw uit rancune in kamer neergeslagen Scotch Whisky „VOOR 1980 ZES LANGE AUTOTUNNELS ERBIJ" Belastingvrije invoer aanzienlijk ruimer Med. faculteit in Utrecht verwacht 300 eerste-jaars studenten AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: 4m, AMRO BANK s Kon. Luchtmacht in zorgen door stijging van kosten en lasten iff\o£&cA Verdergaande beperking niet aanvaardbaar Utrecht wil met doorstromings regeling kappen Achtervolging door dankbare politieman Voor duizenden guldens gekocht zonder betalen V Jongetje bracht zijn moeder en zusje op het slechte pad Jongens stalen konijnen en volièrevogels Duitsers krijgen b.t.w. niet langer terug Loonoverleg zit vast bij Bruynzeel Twee personen gearresteerd na tv-programma VERS FRUIT UIT ZEELAND Geraffineerde autodieven veroordeeld Vakmanschap is meesterschap Duiker twee uur klem tussen sluisdeuren Moeilijkheden met caravans biJ Franse douane AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Waarschuwing voor vliegen boven nog niet geopend vliegveld Hulst BENEDENGRENS Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. betadine jodium TEKORTKOMINGEN PLANNEN MINISTER BAKKER KONDIGT AAN BIJ OPENING VAN OVDE-MAASTUNNEL T 'Fordje Grensbewoners Noorwegen is „in" als vakantiedoel voor Nederlanders Bierkenners vragen rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. WOENSDAG 23 JULI 1969 DEN HAAG De chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal A. B. Wolff, is ernstig bezorgd over de zeer hoge exploitatie-uitgaven van de Ko ninklijke Luchtmacht Ieder jaar wordt het partje personeelslasten van de to tale begroting hoger. „Daardoor dreigt het gevaar, dat aan een kapitaalintensief bedrijf als de lucht macht geweld wordt aangedaan. De juiste normen worden steeds meer ver drongen door die van een personeelsintensief bedrijf", zo schrijft generaal Wolff in Mars in Cathedra, het blad van de Koninklijke Vereniging ter beoefe ning van de Krijgswetenschap. De vortdurend stijgende kosten van het materieel maken een zeer grote in vesteringsmarge noodzakelijk. Generaal UTRCHT Door gebrek aan geld wil het Utrechtse gemeentebestuur de zoge naamde doorstromingsregeling op 11 augustus intrekken. De bijna 850.000 gulden, die het Rijk voor 969 heeft uit gekeerd, zijn nagenoeg verbruikt en van een regeling voor volgend jaar is nog niets bekend. Utrecht heeft nog 86 aanvragen in be handeling vijftien aanvragers die van een goedkoop naar een duur huis willen en 71 die van een grote naar een kleine woning willen. Als deze aanvragen nog alle worden toegekend, zal de uitkering van het Rijk enigszins worden over schreden. HULST Het centrale luchtmacht- verkeerscentrum in Nieuw Milligen heeft het militaire luchtverkeer gewe zen op de gevaren, die vliegen over het nog niet geopende vliegveld Hulst met zich meebrengt. Men heeft dit gedaan naar aanleiding van de hachelijke avonturen die de veertienjarige zweefvlieger ric de Lyon tweemaal boven Hulst heeft mee gemaakt. De bestuurders van de zweefvlieg- club in Hulst hebben de jongen overi gens gevraagd zo min mogelijk te ver tellen. Zij zijn er van overtuigd dat de publiciteit rond deze zaak schadelijk is voor de zweefvliegsport. UTRECHT Na een achtervolging dwars door Utrecht heeft een hoofdin specteur van de afdeling Voorlichting van de Utrechtse politie gistermiddag op de Maliebaan de 58-jarige vertegen woordiger J. van der Hoeven uit De Bilt aangehouden. De beduusdheid van de heer Van der Hoeven, die zich van geen kwaad bewust was, werd nog groter, toen hij geen bekeuring of waar schuwing te incasseren kreeg, maar en bedankje plus een grammofoonplaat van het Utrechtse politiemuziekkorps. De vertegenwoordiger had even te voren in de Leidse Veertunnel assisten tie verleend aan een hoofdagent, die tevergeefs probeerde de afgeslagen motor van een invalidewagentje weer op gang te krijgen. Dat was een nogal slopend karwei, want het wagentje blokkeerde de tunnel, waar zich in het drukke spitsuur alras een file ongedul dig claxonnerende auto's vormde. De heer Van der Hoeven zette zijn auto ter bescherming achter het inva lidewagentje, redde de pet, die de in middels „warmgelopen" hoofdagent tij dens het karwei verloor en slaagde er samen met hem in de motor weer op gang te krijgen. De politievoorlichtingsman, die ook vastzat in de file, was zo getroffen door het staaltje van goede verstandhouding tussen burgerij en politie, dat hij de hulpvaardige vertegenwoordiger wilde bedanken. Maar, zoals gezegd, daarin slaagde hij pas na een achtervolging door de drukke binnenstad. AMSTERDAM Wegens flessentrek kerij heeft de Amsterdamse recherche de 58-jarige binnenhuisarchitect-wo ninginrichter F. D. gearresteerd. Van inmiddels vier gevallen heeft hij bekend dat hij artikelen had gekocht zonder ooit te betalen. Hij nam vooral sieraden en ook wel kleding. In de vier gevallen die hij heeft toegegeven, ging het om bij elkaar achttienduizend gul den. De politie heeft de indruk dat er nog wel meer uit zal komen. Wolff zou een ruimte van 25 tot 30 pro cent vor het instandhouden en vernieu wen van het tegenwoordige materieel- park zeker kunnen verdedigen. Het voor de exploitatie van de Luchtmacht over blijvende deel zou dan moeten worden verdeeld over de personeelssector en de materiecl-exploitatie. Met het oog op de zuinigheid is het aantal operationele vliegers en het aan tal vlieguren per vlieger beneden de aanbevelingen van het geallieerde op perbevel in Europa gehouden. Deze tot nu toe aanvaardbare beper king mag, volgens generaal Wolff, niet verder worden voortgezet. „De aan vaardbare operationele vaardigheid, maar vooral de vereiste vlieg- en be drijfsveiligheid vormen een absolute benedengrens. Overschrijding van die grens kost mensenlevens", aldus de be velhebber van de luchtstrijdkrachten. Generaal Wolff wijst ook op de be lastingen en rechten, die op de reserve- delen en brandstoffen rusten. Ook door de noodzakelijke grote invoer van de hoofdwapens uit het buitenland betaalt de Luchtmacht alleen al meer rechten belastingen dan de twee andere ADVERTENTIE en krijgsmachtdelen samen. In 1967 was dat 98 miljoen gulden van de totaal 150 miljoen gulden voor de hele defen sie. De rode streep van paraatheid en ge oefendheid is al zo dicht genaderd dat in de exploitatiesfeer weinig soelaas kan worden gevonden, berekent gene raal Wolff. Slechts een vergaande sa menwerking en integratie in het ver band van de Navo zal, als de ontwikke ling zo dorgaat, nog uitkomst kun nen bieden, hoewel ook een geïntegreer de Luchtmacht van de Navo hoge kos ten vergt. Het huidige beschikbare gevechts pakket van de Luchtmacht is tot de ja ren 1975 - 1977 berekend voor zijn taak, al zijn er dan tekortkomingen waarin op korte termijn moet worden voorzien. Die tekortkomingen zijn: 9 behoefte aan „moderne verkennings- apparatuur", het ontbreken van het vermogen om van onze vliegtuigen uit elektro nische tegenmaatregelen te nemen; dringend behoefte aan actieve en passieve bescherming van onze vliegvelden, radarstations en gelei de-wapenopstellingen. Voor de oplossing van deze door de Luchtmacht als hoogst ernstig aan voelde tekortkomingen zijn de plan nen uitgewerkt. De financiering baart echter zorgen. Na 1975 staat de vervanging op het programma van de Starfighter, de S 11 en eventueel de F-27-vliegtuigen. Ten slotte moet Nederland meedoen aan een aanmerkelijke verbetering van het Hawk-geleide-wapensysteem. Dat sys teem moet namelijk geschikt worden gemaakt voor de verdediging tegen zeer laag vliegende aanvallers (zogeheten Helip). Brigade-generaal der cavalerie A. W. F. van Balluseck, momenteel in specteur der cavalerie, wordt per 1 no vember territoriaal bevelhebber west. Hij volgt als zodanig generaal-majoor F. E. Lagerwerff op. T\e Nijmeegse politie heeft een 34-jarige huisvrouw en haar twee spruiten, een jochie van j twaalf en een meisje van tien, aan- gehouden wegens winkeldiefstal- len. Het drietal was op het verkeerde j pad geraakt op initiatief van het zoontje van mevrouw. De jongen placht zich al geruime tijd op on- eerlijke wijze van snoep te voor- zien. Aanvankelijk had zijn moeder hem daarvoor zonder eten naar bed ge- stuurd, maar toen de jongen haar j in een warenhuis ging verwennen j met gegapte lingerie, hield moeder braaf haar tasje open. Ook het zusje ging ijverig mee- doen, zodat de politie gisteren een J totaalbuit ter waarde van vierhon- j derd gulden kon meenemen. GROUW De rijkspolitie in 't Frie se Grouw heeft zes jongens, in leeftijd variërend van vijftien tot twintig jaar, aangehouden. Zij hebben bekend op veel plaatsen in Friesland konijnen en ver schillende soorten volièrevogels te heb ben gestolen. De konijnen werden op de markt aan een poelier verkocht en de vogels hiel den de jongens zelf. AMSTERDAM De bedrijfsleidster van Chalet Suisse aan het Leidseplein, de Zwitserse mej. C. Bollinger (33), is gisternacht op haar kamer door een man aangevallen en met een hard voor werp op het hoofd geslagen. De man heeft vijfhonderd gulden gestolen. De dader is vermoedelijk een Zwit serse kelner die kort daarvoor werd ont slagen en wraak wilde nemen. Hij is volgens de politie waarschijnlijk ons land al uit. De vrouw had, nadat de zaak was ge sloten, omstreeks drie uur haar boven de zaak liggende kamer opgezocht. Toen zij de badkamer binnenstapte, werd zij van achter beetgepakt bij haar hals. Zij begon te schreeuwen om hulp, waar na de man haar sloeg. Toen zij luider om hulp riep, sloeg hij harder. De be drijfsleidster liet zich daarna op de grond vallen en hield zich bewusteloos. ADVERTENTIE alleen importeur voor nederland: ANDRÉ KERSTENS-TILBURG BARENDRECHT Minister Bakker heeft gisteren bij de opening van de tunnel onder de Oude Maas gezegd dat voor 1980 zes lange verkeerstunnels moeten worden aangelegd. Enkele daar van z(jn zeer orgent en dienen voor 1975 klaar te zijn. De urgentste is de tunnel bij Dor drecht in de rijksweg (no 16) tussen Rot terdam en Breda. Hier is de situatie zeer slecht. Elke avond staan er gro te files. Nog dit jaar zal met de bouw van de tunnel een begin worden ge maakt. Te zijner tijd zal rijksweg 12 worden verbreed totddat er twaalf ba nen zijn. Direct na de Dordtse tunnel zal wor den begonnen met de aanleg van de Buitenhuizertunnel onder het Noord zeekanaal; de vierde verbinding voor het wegverkeer onder dit kanaal. vaart van en naar Dordrecht. De tunnel is 115 dagen eerder klaar gekomen dan was berekend: er is voor lopig echter nog maar een buis voor het verkeer beschikbaar. Minister Bakker opende gisteren de tunnel onder de Oude Maas in een T- Fordje. Niet lang daarna werd de uit 1884 daterende Barendrechtse brug geheven; en daarmee was dan definitief een einde gekomen aan een misère voor het wegverkeer die vele jaren heeft geduurd. Met de tunnel is een knelpunt in de route tussen Randstad en Zeeland verdwenen: het wegverkeer hoeft niet meer te wachten voor een brug, die om de tien minuten zo leek het althans openging voor de scheep DEN HAAG Duitsers die in on; land aankopen doen, krygen na 1 augus tus de b.t.w. niet meer terug. Dat is ge daan, omdat ook West-Duitsland aan Nederlanders geen b.t.w. meer terug zal geven. De regeling van teruggaaf van be lasting op de toegevoegde waarde da teert in ons .land van 12 mei dit jaar. Veel bewoners van de Nederlandse grensstreken doen sinds de invoering van de b.t.w. hun boodschappen in Duitsland, omdat de teruggaaf van b.t.w. hun voordeeltjes oplevert De aanvaller verdween, waarna de bloedende vrouw via enige daken naar het politiebureau aan het Leidseplein klauterde. Daarna is zij naar het Wil- helmina Gasthuis overgebracht. Na be handeling kon zij naar huis terug. PARAMARIBO Bij Bruynzeel in Suriname kan geen overeenstemming worden bereikt over de c.a.o. Uiterlijk 15 september moeten de bon den het met de directie eens worden om de nieuwe c.a.o. op 2 oktober te kunnen laten ingaan, zoals de bedoe ling is. De bonden hebben zich er al over be raden wat hen te doen staat als er te gen die tijd geen akkoord uit de bus komt. Het overleg liep vast op enkele kernpunten, zoals de lonen, de vijf daagse werkweek en de kinderbijslag. De directie heeft de bonden er op ge wezen dat de maatschappij de afgelo pen vier jaar ernstige verliezen heeft geleden, waarvan de zwaarste in de laatste twee jaar. ENSCHEDE Het Duits televisiepro gramma „Aktenzeichen XYunge- gelöst" over onopgeloste misdaden, dat vrijdagavond ook in Nederland werd uitgezonden, heeft geleid tot twee arres taties. In Tirol werd de sinds 1963 gezochte internationale oplichster Hildegard Bush na een tip van een hotelhoudster aangehouden. De politie in Hannover arresteerde Heinrich Kettler, die van inbraak wordt verdacht. Bij de Enschedese politie zijn naar aanleiding van de uitzending tot nu toe ongeveer honderd tips binnengekomen. DEN HAAG Met ingang van 1 augustus a.s. zal de regeling, die aan reizigers de mogelijkheid biedt om goederen met vrijstelling van belas ting in Nederland in te voeren, aan zienlijk worden verruimd. De nieuwe voorschriften houden onder meer in dat souvenirs, cadeaus en goederen voor eigen gebruik, die in de EEG-landen zijn verkregen, belastingvrij kunnen worden ingevoerd tot een bedrag van f 270 (voor goederen uit België en Luxemburg gold reeds een maximum bedrag van f 150 en voor goederen uit andere landen een bedrag van f 90). Voor de belastingvrije invoer van de ze goederen uit landen, die niet tot de EEG behoren, blijft het bedrag van f 90 gehandhaafd. Bij de nieuwe rege ling zijn de maximum hoeveelheden die van bepaalde goederen belastingvrij mogen worden ingevoerd opnieuw vast gesteld. Volgens deze regeling kunnen de Beneluxreizigers voortaan in het al gemeen de dubbele hoeveelheid van deze goederen belastingvrij invoeren. M.i.v. 1 augustus kunnen reizigers, die in Europa wonen, de volgende goe deren vrij invoeren: Tabaksprodukten Sigaretten 200 stuks, of cigarillo's 100 stuks, of sigaren 50, of rooktabak 250 gram, of een evenredige hoeveel heid van deze goederen tezamen. Alcoholische dranken: Dranken met een alcoholgehalte van meer dan 22 pet. 1 liter, of aperitieven met een alcoholgehalte van ten hoogste 22 pet., moesserende wijnen, likeurwij nen 2 liter, of een evenredige hoeveel heid van deze goederen tezamen en niet-moesserende wijnen 2 liter en niet- moesserende Luxemburgse wijnen 8 li- UTRECHT De faculteit van de ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht verwacht dat het aantal nieu we eerstejaars voor het studiejaar 1969- 1970 omstreeks 300 zal liggen. Een re delijk onderwijspeil zou in het eerste studiejaar slechts te verwezenlijken zijn door een numerus fixus, in het tweede jaar door de invoering van wachtlijsten. Deze laatste oplossing, door de Gro ningse faculteit verkozen, acht de fa culteit in Utrecht een nog erger kwaad omdat goede studenten daarvan de du pe zouden kunnen worden. Dit houdt echter niet in dat, behoudens ingrijpen de verbeteringen, een thans aankomen de student niet met lange wachttijden in de klinische fase van zijn studie re kening zal moeten houden. Dit heeft de faculteit van de genees kunde meegedeeld in een namens de faculteit door dr. C. J. J. van den Broek ondertekende verklaring. De faculteit zegt daarin, dat alle belanghebbenden, in het bijzonder adspirant-studenten in de geneeskunde en hun ouders, er goed aan zullen doen te bedenken, dat de maximum-capaciteit van de faculteit nog steeds 250 bedraagt en dat daar door (als de 100 studenten, die het eers te jaar moeten overdoen helemaal niet worden meegeteld) elke student slechts ongeveer 80 procent van het onderwijs zal ontvangen dat voor een goede me dische opleiding nodig is. „Het spreekt vanzelf, dat vooral de zwakkere studenten hieronder lijden... Het toegenomen percentage gezakten vor het propoedeutisch examen spreekt voor zichzelf". KAPELLE Op de Zeeuwse fruit veiling Kapelle-Biezelinge zijn gisteren de eerste bramen aangevoerd. Een doos je met een half pond bracht ruim een gulden op. In Zeeland is ook het nieu we appelseizoen begonnen. De Yellow- transparent was de eerste: een kilo ging voor 84 tot 90 cent van de hand. De kleine soorten brachten een halve gul den op. ter of 10 flessen. Parfum 50 gram en parfumerieën, reukwater (Eau de cologne, enz.) toi letwater (haarwater, gezichtswater en mondwater) 0,25 liter. Koffie 500 gram, of koffie-extracten en -essences 200 gram. Thee 100 gram, of thee-extracten en -essences 40 gram. Aan personen beneden de leeftijd van 15 jaar wordt voor tabaksprodukten, alcoholische dranken en koffie geen vrijstelling verleend. Voor grensbewoners en het personeel van voertuigen in het internationale ver keer zullen dezelfde voorschriften met uitzondering van die voor ta baksprodukten gelden als voor andere reizigers, die in Europa wonen. De maat regelen voor militairen, die voor de uitoefening van de dienst in het buiten land zijn geweest, blijven in het alge meen van kracht. De nieuwe regeling is een uitwerking van een richtlijn, die de Raad van Europese Gemeenschappen heeft vast gesteld voor de vrijstellingen in het internationale rezigersverkeer. Uit deze richtlijn vloeien verder nog zekere be perkingen voort ten aanzien van de belastingvrije verkoop van goederen. Omtrent de toepassing van dit onder deel van de richtlijn zal in het najaar nog EEG-overleg plaatshebben, aldus een mededeling van het ministerie van Financiën. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 31-jarige vertegenwoordiger D. G. V. uit Katwyk veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en diens broer, de 25-jarige A. R. V., eveneens uit Katwijk, tot 1 jaar en acht maanden gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, we gens door hen gepleegde autodiefstallen. In samenwerking hadden verdachten in Antwerpen en omgeving in totaal 46 auto's gestolen en voornamelijk in Utrecht op de automarkt verkocht. In hun systeem kocht de jongste broer autowrakken van een recent bouwjaar en gebruikte daarvan o.a. het nummer bord om de gestolen auto's van het zelfde type en bouwjaar later weer te kunnen verkopen. De officier van Justitie had tegen de verdachten, die beiden reeds eerder zijn veroordeeld, resp. drie jaar en twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist. OSLO De Nederlanders hebben Noorwegen als vakantieland ontdekt, aldus meldt het Noorse persbureau N.T.B. uit Oslo. De toeristenstroom van Nederland naar Noorwegen is in 1968 aanzienlijk toegenomen en die toene ming schijnt zich dit jaar voort te zet ten, aldus heeft een woordvoerder van de Noorse Vereniging voor Toerisme megedeeld. De sterke toeneming begon nadat de Noorse vervoersmaatschappijen de mo gelijkheden van vervoer hadden verbe terd. De Vereniging voor Toerisme be gon in 1968 met een eigen inlichtingen bureau in Amsterdam. Een reisbureau daar heeft een Scandinavische afdeling, die heeft vastgesteld, dat het verkeer van Nederland naar Scandinavië vo rig jaar met zestig procent is toegeno men, grotendeels met toeristen naar Noorwegen. In de jaren daarvoor nam het Neder landse toeristenverkeer naar Noorwegen af als gevolg van onjuiste voorlichting. De Nederlanders hebben Noorwegen echter weer ontdekt nadat zij ingelicht werden over de mogelijkheden, die dat land te bieden heeft. De woordvoerder van de Noorse Ver eniging voor toerisme zei, dat de Ne derlanders inhet bijzonder van het Noorse natuurschoon schijnen te hou den. De Nederlandse bezoekers zijn knap in het vinden van rustige en idyl lische plekjes, zo voegde hij eraan toe. Prins Bernhard is gistermiddag per vliegtuig naar Porto Ercole vertrokken. Koningin Juliana, prinses Irene en prins Ca rel Hugo vertrokken vorige week voor een zomervakantie naar dit Italiaanse vakantieoord. ADVERTENTIE VENLO Twee uur lang heeft de 53-jarige duiker H. van Weelden uit Rotterdam in de Maas te Belfeld onder water tussen twee sluisdeuren bekneld gezeten. Toen werd h(j door een colle ga na veel moeite uit z(jn benarde posi tie bevrijd. De duiker was op de rivierbodem be zig met herstelwerkzaamheden aan de sluis. Door de sterke zuiging van het water kwam hij tussen de sluisdeuren terecht. De heer Van Weelden werd naar het z'iekenhuis te Venlo gebracht waar, na een onderzoek, bleek dat hij geen noemenswaardig letsel had opge lopen. DEN HAAG Het komt nogal eens voor, dat Nederlandse toeristen, die met een caravan of kampeeraanhang- wagen, waarvan het maximum-draag vermogen van de as boven de 500 kg ligt, Frankrijk willen binnenrijden, moeilijkheden krijgen met de Franse douane, zo deelt de ANWB mee. Vol gens de officiële Franse douanevoor schriften, is namelijk geen carnet of triptjek meer vereist voor genoemd soort caravan of kampeerwagen. Daar voor Nederlandse kampeeraan- hangwagens geen officiële papieren be staan, waarop dit gewicht is uitgege ven, veroorzaakt dit in de praktijk veel moeilijkheden en oponthoud aan de Franse grens. Men is overgeleverd aan de persoonlijke interpretatie van de Franse douane-ambtenaar, die dan op het uiterlijk van de kampeerwagen af gaat en in vele gevallen toch een grensdocument eist, waar dit niet no dig is. Heeft men geen grensdocument in dat geval, dan wordt men door de douane teruggewezen om eerst bij een grenskantoor van de Belgische Auto mobielclub een triptiek te gaan aanvra gen, waarvoor een waarborgsom moet worden gedeponeerd. Om langdurig oponthoud aan de Franse grens en onvoorziene onkosten te voorkomen, raadt de ANWB be zitters van caravans en kampeeraan- hangwagens aan om voor hun vertrek uit Nederland bij een ANWB-kantoor toch maar een triptiek aan te vragen, indien de caravan de indruk geeft een „lichtgewicht" te zijn, ook al ligt het draagvermogen van de es boven de 500 kg- Voor kampeerwagens, caravans e.d. met een gewicht boven de 750 kg is ln Nederland een registratiebewijs ver plicht, dat tevens als bewijs voor de Franse douane dienst kan doen, zodat voor deze categorie geen probleem be staat. De moeilijkheden bij de douane bestaan voor de grensgevallen tussen de 500 en de 750 kg, aldus de ANWB. ADVERTENTIE Tot 7% rente! 4% 5% 6% 7% dj

De Vallei | 1969 | | pagina 7