Veenendaals dagblad Landingsplaats van Apollo gewijzigd Buiten Russen laten spion Gerald Brooke vrij HEERLIJKE IJSTAARTEN Minister wil landbouw vergiften verbieden Man belet huis en kinderen in brand te steken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Een heerlijk fris plekje KANS OP ONWEER advocaatbowls JAMIN w MAIS0N KRAMER nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Vluchtplan iets gewijzigd wegens slecht weer Instrumenten op de maan werken niet zo goed Paus zal verbod „de pil! van nimmer herzien Scheepsbo*sino in Micldell. Zee Vier jaar in gevangenschap M Ulbricht ziek? POLY SELECT matras Negeren van inhaalverbod werd fataal Twee broers op s bromfiets verongelukt LASERSTRAAL STORINGEN Zomer-weidwerk BEKEND GEZICHT NOODLANDING BACTERIËN ÉÉN PROCENT VOOR PERSONEEL N.S. WERKKAMP OVERLEG Nijmeegse rechercheur trad kordaat op Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 24 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I7I TTOUSTON Doordat het weer in de Stille Oceaan verslechtert, heeft de vluchtleiding in Houston het punt waar de Apollo-11 vanavond landt, 398 km ver plaatst. De ruimtecabine maakt gebruik van de aërody namische stijgcapaciteit om van het oorspronkelijke naar het nieuwe landingspunt te „vliegen". Voor de bergings- vloot brengt de wijziging geen enkele moeilijkheid met zich mee. De door de Amerikaanse ruimtevaarders Armstrong en Aldrin op de maan achtergelaten seismograaf heeft schokken geregistreerd, aldus is in het controlecentrum voor de ruimtevaart te Houston vernomen. De medede lingen daarover hebben in het centrum groot opzien ge wekt. Deskundigen zijn van mening, dat die schokken niet het gevolg zijn van het neerkomen van de Russische Loena-15. De afstand zou te ver zijn. De Loena kwam neer op ongeveer 800 km afstand van de plaats waar de seismograaf staat opgesteld. Met bezorgdheid heeft men in Houston vastgesteld, dat de temperatuur van de seismograaf buitengewoon hoog is, wat gevolgen zou kunnen hebben voor de le vensduur van het apparaat. De deskundigen hebben geen verklaring voor de doorgeseinde schokken. Moge lijk is het apparaat beschadigd door de hoge temperatuur die het tijdens de maan-dag ondervindt (tot 125 graden Celsius!). Deze temperatuur zou de zonnepa nelen kunnen beschadigen, meent John Small, NASA-leider van de projecten op de oppervlakte van de maan, te Houston. Een andere mogelijkheid is volgens hem beschadiging van het in strument door de hitte van de raket motor die Armstrong en Aldrin weer naar de moedercabine heeft gestuwd. „Mogelijk is daar ook de laserreflec tor door beïnvloed", meent hij. Uit San José (Californië) wordt ver nomen, dat een derde poging om een laserstraal door het instrument op de maan te laten terugkaatsen in de nacht van dinsdag op woensdag eveneens is mislukt. De directeur van het obser vatorium van de universiteit van Cali fornië, dr. R. Kraft, heeft dit meege deeld. Dr. Kraft meent dat het misluk ken van de drie pogingen te wijten is aan een verplaatsing van de spiegel. Misschien is het instrument omgewor pen door de stuwstraal van de „Eagle" tijdens het opstijgen meent hij. Met een snelheid van 39.715 kin per uur duikt de Apollo-11 vanmiddag in de atmosfeer van de aarde. Bij het binnengaan van de dampkring wordt liet hitteschild van de cabine wit gloeiend; het bereikt een tempera tuur van 2700 graden celcius. Veer tien minuten later om 18.49 uur, moet de Apollo-11 in de buurt van het ber- gingsschip „Hornet" in het water neerkomen. ADVERTENTIE morgen 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! ie middenin de zomer ziet, dat de jagersman er op uittrekt om op de rode bok thans veelal in een bruiloftsroes verkerend te weidwerken, pleegt dit vreemd en zelfs wreed te vinden. Anderen zeg gen daarentegen, dat er geen scho ner dood kan worden gedacht dan een die middenin de liefdesroes de minnaar overvalt. Toch moet men dit anders en meer nuchter be schouwen. Enkele weken geleden hebben wij 't er over gehad, dat de bronst der reeën valt in.de periode van mid-juli tot half-augustus. De bedoeling van de beheerder van een revier is hu, om zo mogelijk vóór half juli de bokken te schieten, die kwalitatief bij hun collega's ten achter zijn gebleven en dus dezul ken te sparen die als goede erfla ters dienstig zijn aan de stand, derhalve de echte stamvaders. Van deze mag later een enkel exem plaar sneuvelen, maar voor de ge wenste opbouw blijft het afschot van een zg. oogstbok toch mondjes maat en elke weidelijk denkende en handelende jager zal er steeds op uit zijn, de soortbedervers en slechte verervers uit het veld te verwijderen vóór de eigenlijke blad- of bronsttijd. De eersteklassers blijven behouden. Het surplus aan geiten wordt pas na nieuwjaar ge reguleerd, omdat de kalfjes zich dan ook de moederloze vol doende door het leven kunnen slaan. Tegen midden februari dient in een serieus veld alles gebeurd te wezen, want reeds uit gevoelsover wegingen is het wenselijk een on geboren kalf niet te ver te laten ontwikkelen. Worden de juiste richtlijnen gevolgd, dan komt dit slechts ten goede aan het sierlijke wild van ons land, maar het is niet altoos even gemakkelijk bij Diana of Artemis in 't gevlij te komen. 24-7-1969, A. B. WIGMAN. ftA/»A/«/SAA^/VWVWW*/»A/WVWWW\AA/VWV. Het is duidelijk geworden wat de oor zaak is geweest van de gillende storin gen in de radio, waardoor het co-ntrole- centrum van Houston in de nacht van dinsdag op woensdag is opgeschrikt. Uren naderhand merkte Neil Arm strong terloops op, dat hij een geluids bandje had laten draaien met zijn lieve lingsplaat, getiteld „muziek van de maan". „Klinkt dat even merkwaar dig", zei Houston. Armstrong antwoord de; „Dat moet toch ook". Edwin Aldrin zei daarop dat hij er net zo over dacht als Houston, „maar de tsaar wil het zo". Sinds de Pravda Armstrong „de tsaar van het ruimteschip" heeft ge noemd, spreken zijn collega's hem nog steeds zo aan. In Aldrins bio-medische meetappara tuur heeft de gevoelige hartsonde het begeven, waardoor de registratie in Houston is uitgevallen. Neil Armstrong zal een bekend ge zicht zien, wanneer het luik van de cap sule wordt geopend als deze in het wa ter is neergedaald. Het speciale sterie le omhulsel wordt hem dan aangereikt door Eldridge Neal, die uit de bergings helikopters springt en het rubbervlot gereed houden. Deze 25-jarlge kikvors man kent Neil Armstrong goed. Op 16 maart 1966 voer Neal op de Amerikaan se torpedobootjager „Leonard F. Ma son" in de Stille Oceaan. Het schip be hoorde tot de bergingsvloot voor de ruimtevaart, die over de hele wereld was verspreid. De stemming aan boord was niet erg goed. Alle ruimtevluchten van de VS ein digden in de Atlantische Oceaan bij de Bermuda-eilanden, en de Mason be vond zich alleen uit voorzorg aan de an dere kant van de wereld. Eldrigde ver veelde zich. Totdat in de nacht alarm gegeven werd. De Gemini-8 was na het koppelen aan een onbemande rakettrap, in gevaar, het samenstel raakte in een rolbeweging. Neil Armstrong was com mandant van deze vlucht. Naast hem zat David Scott, die later de stuurcabi- ne van de Apollo-9 bediende. Armstrong greep onmiddellijk zo koelbloedig en voorzichtig in dat men in de NASA er nu nog van overtuigd is, dat dit optre den rechtstreeks geleid heeft tot zijn uitverkiezing voor de historische vlucht met de Apollo-11. De Gemini-commandant neutraliseer de de rolbeweging en moest daarna de eerste en tot dusver enige noodlanding van de Amerikaanse bemande ruimte vaart uitvoeren. Hij had geen tijd meer om het doelgebied in de Atlantische Oceaan te bereiken. Na tien uur en 42 minuten vliegen kwam de Gemini in de Stille Oceaan terecht. Van het schip stegen de hefschroef- vliegtuigen op, in nummer een stond Eldridge Neal klaar om te springen. Hij hoefde niet lang te wachten, want Armstrong had de noodlanding niet al leen perfect uitgevoerd maar zijn ruim tevaartuig zo dicht bij het schip ge bracht dat hij daarmee een record vestigde, namelijk slechts twee kilome ter. Eldrigde bevestigde de drijfkracht- kraag en opende het luik. Vandaag doet hij in de Stille Oceaan hetzelfde. Witte muizen, kwartels, kleine vissen, kakkerlakken en planten zullen blootge- i" VATICAANSTAD Volgens de Os- servatore Romano, het blad van het Vaticaan, zal de paus nooit zijn verbod over „de pil" intrekken of herzien. Dit verbod werd een jaar geleden ingesteld door middel van de encycliek Humanae Vitae en het zal geldend zijn ook voor de opvolgers van paus Paulus VI. In het artikel wordt verder fel van leer getrokken tegen de pers in het al gemeen en de theologen in het bijzon der die zijn voor veranderingen in de kerk. Het stuk is getekend door pater Ermengilde Lio, een Italiaanse Fran ciscaan, die als raadgever verbonden is aan het pauselijke bureau voor toe zicht op de geloofsleer. De schrijver valt ook de Belgische kardinaal Suenens en andere hoge gees telijken die de kardinaal steunen aan bij hun streven naar het vestigen van meer rechtstreekse en hechtere banden tussen de paus en de „kerk achter het Vaticaan". Voorts wordt er een aanval gericht op andere christelijke godsdiensten die liberaler staan tegenover de geboorte beperking en wier opvatting pater Lio als „onwaarachtig" betitelt. steld worden aan maanmonsters, nadat de Apollo-11 op aarde is teruggekeerd. Deze proeven hebben ten doel na te gaan of zich bacterieën op de maan be vinden. De geleerden willen een antwoord op de vraag of er leven is op de maan, wellicht microscopisch en virus-achtig. De astronauten zullen drie weken in quarantaine worden gehouden, zodat men de zekerheid heeft, dat, mochten er maanbacteriën bestaan, deze zich niet zullen verspreiden. UTRECHT Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen ontvangt in september een uitkering ineens van één procent van het jaarsalaris, verhoogd met zes procent. De uitkering van deze duurtetoeslag, waartoe de SER het Nederlandse be drijfsleven heeft geadviseerd, is op de zelfde manier geregeld als die voor het overheidspersoneel, hetgeen betekent, dat aan de toeslag een minimum is ge steld van f 110,- en een maximum van f 260,-. MARSEILLE Het Franse passa giers-vrachtschip „Ville de Majunga" is vannacht ter hoogte van Toulon, aan de Middellandse Zee, in aanvaring ge weest met dé Noorse tanker"van 100.000 ton „Silja". De tanker ontplofte en zonk. Er be vonden zich 39 personen aan boord, on der wie vier vrouwen. 19 opvarenden zijn opgepikt. De overige twintig wor den vermist. Twee opvarenden van het Franse schip, waarvan de voorplecht zwaar is beschadigd, zijn gewond. OSKOU De Londense lector in de Russische taal, Gerald Brooke, die in de Sovjet-Unie gevangen gezeten heeft, is vandaag vrijgelaten en met een Russisch passagiersvliegtuig uit Moskou naar Londen gebracht. De 32-jarige Gerald Brooke werd op 25 april 1965 in Moskou gearresteerd. Hij kwam op 18 april in Moskou aan als leider van een groep van ongeveer dertig jonge toeristen, merendeels aan komende leraren Russisch. Voor de arrestatie van Brooke werd als reden opgegeven, dat hij betrokken was ge weest in ondermijnende activiteit. Op 22 juli 1965 stond Brooke terecht op beschuldiging van agitatie en propa ganda tegen de Sovjet-Unie. Brooke werd tot vijf jaar werkkamp veroor deeld. Van deze straf heeft hij nu meer dan vier jaar uitgezeten. De Britse lec tor werd vanmorgen aan de Britse con sul en de Britse vice-consul overgele verd op een Moskous vliegveld. Brooke heeft indertijd bekend ge werkt te hebben voor een organisatie, die de Russische regering omver wilde werpen. De punten van de tenlasteleg ging waren o.m.: Brooke was in Mos kou als vertegenwoordiger van een Rus sische ballingenorganisatie; hij werd gearresteerd toen hij vlugschriften van deze organisatie wilde verspreiden en ten derde had hij apparatuur Rusland binnengesmokkeld voor het drukken van geschriften met ondermijnende in houd. Brooke heeft een jaar doorgebracht in een gevangenis 130 km ten noorden van Moskou. In mei 1966 werd hij over gebracht naar een werkkamp. Tijdens de gevangenschap van Brooke gaf En geland de Sovjet-Unie te verstaan, dat het de Russische spionnen Helen en Pe ter Kroger niet voor Brooke zou ruilen. De Britse regering was van mening, dat er geen vergelijking tussen Brooke en de Krogers mogelijk was. Dit meisje heeft het goed be- keken: zij zoekt in deze warme dagen bij voorkeur het koelste l plekje op, dat er in haar omgeving te vinden is. WASHINGTON De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft op 22 juli schokken geregistreerd, die er op wijzen dat de Russen in hun proef gebied bij Semipalatinsk een" kernproef hebben verricht, zo is gisteren in Wash ington bekend gemaakt. ADVERTENTIE verkrijgbaar la minute Diverse prijzen. Kerkewijk 21 Telefoon 12365 Veenendaal DEN HAAG Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) gaat paal en perk stellen aan het gebruik van land bouwvergiften. Er is een wet op komst, waarin de toepassing van enkele uiterst gevaar lijke stoffen vrijwel geheel wordt ver boden. Dit antwoordt de minister op vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Lek en Wiebenga (PSP) en mej. Ba- rendrecht (PvdA). De minister is geschrokken van een TNO-onderzoek waaruit blijkt, dat vele roofvogels eind vorig jaar in Zeeland dood zijn gegaan door het oppikken van met bepaald ontsmettingsmiddelen behandelend zaaizaad. Tussen verschillende ministeries wordt inmiddels overleg gepleegd over De Dam te Amsterdam is mo- J menteel een internationale ver- j gaderplaats van jongelui, die er de zoele zomernachten in de open Z lucht doorbrengen. PRAAG In Praag deden gisteren geruchten de ronde volgens welke Wal ter Ulbricht, de leider van Oost-Duits- land ernstig ziek is. Ulbricht is 76 jaar oud. ADVERTENTIE enkele wijzigingen in de Bestrijdings middelenwet. De minister wil op die manier de toelating van nieuwe bestrij dingsmiddelen moeilijker maken. Ir. Lardinois gaat het reeds bestaan de verbod voor het gebruik van de ge chloreerde koolwaterstoffen aldrin, dieldrin en heptachloor verder uitbrei den. Het gebruik van enkele methyl- kwikverbindingèh bij de ontsmetting van zaaigranen zal vanaf het najaar ge heel worden verboden. Op initiatief van het Tweede-Kamer lid Boersma (ARP) heeft zeer onlangs ook het Europese parlement deze stof fen op de zwarte lijst gezet. Over vier jaar wordt een regeling van kracht waarin iedere aanwezigheid van deze giften in groenten en fruit ten strengste strafbaar wordt gesteld. Staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) heeft eerder dit jaar al aan gekondigd, dat het gebruik van DDT trapsgewijze aan banden zal worden ge legd. Gebleken is, dat deze stof kanker verwekkend kan zijn. In Brussel wordt thans in opdracht van het Europese parlement daarnaar een diepgaand on derzoek ingesteld. ADVERTENTIE zie pagina 12 ROOSENDAAL Woensdagmiddag omstreeks hall' zes kwam op de rijks weg van Zevenbergen naar Roosendaal, onder de gemeente Standdaardbuiten, een Belgische koelauto, bestuurd door de 29-jarige H. L. Quisquanter uit Ank- werpen, die met een lading gekoelde vis van IJmuiden op weg was naar Oostende, tijdens een inhaalmanoeuvre in botsing met een tegenliggende truck met oplegger. Enkele andere auto's die achter de betrokken voertuigen reden, botsten op hun beurt daar weer tegen op. De Belgische bestuurder werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis in Breda vervoerd, waar hij la ter overleed. Twee inzittenden van an dere auto's werden gewond naar het ziekenhuis in Roosendaal vervoerd, doch konden na verbonden te zijn huis waarts keren. Het ongeluk gebeurde op een weggedeelte, waar een inhaalver bod geldt. OMMEN Op de Zwolseweg in Om men kwam woensdagmiddag de 31-jari- ge lasser H. Hazelaar uit Hoogvliet om het leven, toen hij met zijn personenau to een bocht met te grote snelheid nam en, na een tegenligger te hebben ge raakt, tegen een boom terecht kwam. Een passagier werd zwaar gewond. NIJMEGEN De 35-jarige bankwer ker F. H. P. van W. uit de Stijn Buys- straat in Nijmegen heeft dinsdagavond de buurt op stelten gezet door in een dronken bui ztfn 32-jarige vrouw te mis handelen met een vork en later te drei gen zichzelf, zijn drie kinderen en zijn huis in brand te zullen steken. Dit werd voorkomen door het optre den van een rechercheur. Hij wist in een kort maar hevig vuistgevecht de man te overrompelen en hem een brandende lucifer tf te ne men die de bankwerker op de met een brandbare vloeistof besprenkelde trap van zijn huis wilde laten vallen. Aan dit gevecht was een gesprek van meer dan een uur voorafgegaan, via de brievenbus en een dakraampje. Van W. dreigde zichzelf en zijn drie kinderen van acht, vijf en 2Vs jaar in brand te zullen steken als de politie het met al lerlei huisraad gebarricadeerde huis zou binnendringen. Zijn woorden zette hij kracht bij door enkele liters brandbaar thinner (ver verdunner) over zich uit te gieten. Van uit het dakraam reciteerde hij in het Engels allerlei kranten en berichten over soortgelijke situaties. Na een uur kreeg een rechercheur de man zover, dat hij de voordeur van zijn huis opende. De politieman nam een duik over de barricades heen en over meesterde de dronken bankwerker na een kort maar hevig gevecht. DEN HAAG In Den Haag zijn gis teren de 2I-jarige C. J. Bijsterveld en zijn 15-jarige broer bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Zij zaten op een bromfiets, die door een passerende vrachtwagen werd ge grepen. De jongens waren op slag dood. De 25-jarige Anton H. Tielen is gis termorgen op de rijksweg Nijmegen - Den Bosch bij Grave aangereden door een Duitse vrachtwagen. De jongeman reed op zijn bromfiets over het rijwiel pad en werd gesneden door de bestuur der van de vrachtwagen die het par keerterrein van een café wilde oprijden. De Nijmegenaar overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Om even over half zes woensdag avond is de 26-jarige mevr. A. C. Blaauwgeers-Soppe bij het oversteker van een niet-beveiligde overweg in Coe- vorden met haar bromfiets door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op plm. 30 meter afstand van de woning van de vrouw. De 19-jaitige kinderverzorgster* R. van der Veen uit Drachten is woens dagmiddag in haar woonplaats op haar bromfiets frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. Zij liep ernstig hersenletsel op en overleed in de loop van de middag in het academisch zie kenhuis te Groningen. De 27-jarige T. v. Antwerpen uit Zwijndrecht is woensdag op de ver- keersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht door tot dus ver onopgehelderde oorzaak van zijn bromfiets gevallen. Over de betonnen afscheiding heen kwam hij op de rij baan terecht. Hij werd aangereden door een tankauto en was op slag dood. Tie hoogste temperatuur in Gel- derland was gisteren 32 gra den, geregistreerd in Deelen. In vele andere plaatsen in ons gewest wezen de thermometers 31 graden aan. De Brabantse vliegbasis Vol- kel werd met 33 graden landelijk topscorer. De afgelopen nacht was met 19 a 20 graden uitzonderlijk warm. Gisteravond laat is het in het wes ten en uiterste noorden van het land al tot zeer actieve onweers verschijnselen gekomen. Leeuwar den kreeg daarbij al 5 mm neer slag. Ook in ons gebied wordt de kans op onweer vandaag groter na het bereiken van maxima tussen 28 en 30 graden. Morgen zal het iets koeler zijn, maar de vooruit zichten voor de bouwvakvakantie blijven toch goed: tijdens het week einde is opnieuw zonniger en war mer weer te verwachten. Morgen Zon op: 04.51 onder: 20.41 Maan op18.08 onder:

De Vallei | 1969 | | pagina 1