Engelse,brassband'op bezoek in Veenendaal Uniek Knaapje deed „flink" Markten Luchtschip maakte op 't publiek grote indruk Kleenex-ploeg in SKF-ronde Hond verdween Wim Keman in Breda zesde Wethouder Ant. de Ruiter: Muziek kent geen grenzen 99 Concert van grote allure in hal van Raadhuis Ook Veenendaalse bevolking koesterde veel belangstelling voor „reuzen-sigaren Romantiek Dagen van tevoren werd de route al aanpekondi\ Uitgebreid oefenprogram voor Renswoude Wielrijder (11) aangereden door bromfietser Strijders Radio ~ar*it».- DONDERDAS 24 JULI 1969 De Engelse brassband (op de voorgrond) concerteerde gister avond in de hal van het Raadhuis. VEENENDAAL De Engelse brass-band „The British Railways Staït' As sociation Silver Band" bracht gisteren op uitnodiging van de jubilerende har monie Caecilia een bezoek aan Veenendaal. "s Avonds gat' het muziekkorps uit het Engelse Swindon een bijzonder goed concert in de hal van het raadhuis. De uitvoeringen die de 28 musici van bekende werken als de ouverture „Bar bier van Sevilla" van Rossini, „The sound of music", „Boom bang a bang" en „Congratulations" gaven, wekten bepaald niet de indruk dat dit een amateur gezelschap was. In kwaliteit en perfectie kan dit in eigen land zeer bekende korps dan ook met de beste beroepsorkesten wedijveren. Het gezelschap van ruim honderd per sonen (musici, echtgenoten, kinderen en Nederlandse vrienden) kwam gister middag omstreeks 14.00 uur met eigen bussen in Veenendaal aan. De enkele tientallen meters van de parkeerplaats naar de trappen van het Raadhuis wer den al musicerend afgelegd. Onder aan de trap van het Raadhuis, waar de Engelse vlag uithing, speelde de brass band achtereenvolgens het Engelse en het Nederlandse volkslied, waarna de wethouders de president van het korps en de vrouwelijke burgemeester van Marlborough de hand drukten. In de raadzaal werd het gezelschap officieel verwelkomd door loco-burge meester A. Ruiter. Een tolk vertaalde de toespraak van de loco-burgemeester in het Engels. „Wat mij in de eerste plaats altijd opvalt bij Engelse muziek korpsen", aldus de heer De Ruiter, „zijn die mooie lange namen, 't Klinkt al als muziek als men die namen uitspreekt." De loco-burgemeester noemde Engeland de bakermat van de populaire muziek en vond het niet voor niets dat Enge land al jaren achtereen bovenaan in het Songfestival staat. „Dat u het nummer Congratulations (Felecitaties) in uw pro gramma hebt opgenomen vind ik 'n bij zonder aardig gebaar tegenover uw gastheren van Caecilia", aldus de heer De Ruiter. „Ik heb gehoord", zo vervolgde hij, „dat er in uw korps verschillende strij ders uit de laatste wereldoorlog zijn. Ik ben blij, dat ik weer eens in de gelegen heid ben om mensen die voor onze vrij heid hebben gezorgd te kunnen bedan ken. En tenslotte: al mogen er dan mis schien taalbarrières zijn, muziek kent geen grenzen." I)e heer De Ruiter verwelkomde ver volgens de belangrijke gast die zich in het Engelse gezelchap bevond: mrs. Lor na Pocock, de vrouwelijke burgemeester van Marlborough, tot welke gemeente Swindon behoort. Hij bood de muzikale leider van de Silver Band, mr. R.H. Barnes, een luchtfoto van Veenendaal met daarop onder meer het Raadhuis aan en sprak daarbij de hoop uit dat er voor deze foto een stukje wand vrij zou zijn in het repetitielokaal van de brass band. s Wethouder Ant. de Ruiter (2de van rechts) verwelkomde gister middag de Engelse gasten. De president van de band van de Britse Spoorwegen, mr. W. Ashley, met bolhoed en zwarte paraplu, bedankte bijgestaan door eigen tolk 'n Neder lands meisje voor de hartelijke ont vangst en verzekerde de heer De Ruiter dat de luchtfoto een mooi plaatsje zou krijgen. Mrs. Pocock bedankte de gast heren voor de bloemenhulde die haar buiten voor het Raadhuis ten deel was gevallen. „Nederland zonder bloemen is als Engeland zonder thee", merkte de vrouwelijke burgemeester op. Na afloop van de officiële bijeenkomst maakte het gezelschap een rondrit door Veenendaal. voor de aanvang van het concert werd samen met Caecilia een korte muzika le rondgang door de Hoofdstraat ge maakt. De publicity officer van de Silver Band, mr. Douglas Wiltshire, vertelde dat het korps een week in Nederland blijft. „We zijn vorige zaterdag geko men en zaterdag a.s. vertrekken we weer. In die tijd hebben we concerten in Apeldoorn, Beekbergen, Volendam en Veenendaal. Gisteren maakten we in Hiversum een radio-opname van een half uur. In september zal die worden uitgezonden." Het gezelschap was over al erg hartelijk ontvangen. „De men sen doen hier alsof ze ons al jaren ken nen", aldus mr. Wiltschire. VEENENDAAL Wegens mishande ling van zijn 9-jarig dochtertje diende de Veenendaler v.d. H. een klacht in by de politie. Z(jn dochtertje speelde in de speeltuin aan de Palmengrift, waarbij ze een penning aan een ket tinkje om haar hals droeg. Een 11-jarige jongen greep op een gegeven moment het kettinkje aan de achterkant, en trok het strak aan. Hy hield dit zolang vol tot het meisje blauw aanliep. Het knaapje zei later tegen de politie dat hy flink wilde doen tegenover zyn vriend jes. RENSWOUDE Ter voorbereiding op de naderende competitie, waarin Renswoude het na het uitstekende de buut van vorig seizoen zeker niet ge makkelijk zal krijgen, heeft het be stuur van de rood Witten een interes sant oefenprogramma samengesteld. Zaterdag 9 aug. start Renswoude met het Taets v. Amerongen-toernooi met als inzet de opnieuw uit te reiken T. v. Amerongen-bokaal voor le elftallen en voor het eerst met de Total-wissel- beker voor 2e elftallen. Deelnemende vereniging zijn DOB, Posta en Vallei vogels. Zaterdag 16 aug. trekt men naar Scherpenzeel om daar aan het Oskadi- toernooi van v.v. Valleivogels deel te nemen. De tegenstanders hier zijn VVOP, Bennekom en Valleivogels. Voor het 2e elftal worden nog besprekingen gevoerd Vnet SDS, Sterrenwijk en P'C Majella. Zaterdag 23 augustus zijn de finales in het T. v. Amerongen-toer nooi voor le en 2e elftallen, terwijl voor het 3e en 4e elftal besprekingen gaande zijn met Batelaar en Advendo. Op een nog nader overeen te komen datum komt DVSA (zondag) uit Ame- rongen naar Renswoude, evenals de militaire selectieploeg uit Ede. Tot slot van deze oefenwedstrijden spelen de Renswoude-veteranen tegen DVSA uit Amerongen. Al met al een aantrekke lijk programma waarin Renswoude verschillende spelers zal kunnen tes ten om tot een sterke ploeg te ko men. VEENENDAAL Een manifestatie van een type dat voor herhaling vatbaar is, beleefde een enthousiast publiek gisteren in het raadhuis van Veenen daal. De volmaakte ontspannen sfeer waarin zich het concert van de Bri tish Railways Staff Association Sil ver Band afspeelde was uniek, en promoveerde het raadhuis tot een open house, dat terecht en met ere nu de naam gemeente-huis mag dra gen. Niet alleen door de uitstekende kwali teit van de muzikale prestatie onder leiding van mr. Robert Barnes was deze avond bepaald een hoogtepunt in de viering van het „Caecilia"-jubi- leum. De gezelligheid, die een voor naam kenmerk van deze vreedzame happening was, de ongedwongenheid, bewees dat het op deze'wijze uiten van belangstelling voor goede en goed gebrachte muziek, ongekende perspec tieven biedt. De brass-band telde onder zijn gehoor o.a. burgemeester en wethouders van Veenendaal, de vrouwelijke burge meester van Marlborough, Mrs. Po cock, veel leden van het ere-comité van „Caecilia", en een groot aantal t^elangstellenden uit Veenendaal. Het publiek, deels in vrijetijdskleding, of in overhemd met losgewrongen stropdas, in navolging van de musici, bezette een deel van de hal, de trap pen en de galerijen op alle verdie pingen, waar men zichtbaar genoot van de Opstijgende klanken, profite rend van onverwacht goede akoesti sche omstandigheden. Voordat het programma begon met „Entry of the Gladiators" sprak de president van de Britse band mr. B. Ashly, het gezelschap toe, waarbij hij beloofde dat het orkest geen al te volumineus geluid zou produceren, omdat hem dat was gevraagd „uit angst dat anders de muren, net als in Jericho, zouden omvallen". Het is er niet van gekomen in het raadhuis, maar het concert was uniek. A. S. PUTTEN Eiermarkt: Aanvoer woensdag 113.000 eieren. Prijs kippeëie- ren f 11 - f 12.25, kg prijs f 1.86 op basis van 63 gram; jongehenneëieren f 8 - f 11; eendeëieren f 13,-, alles per 100 stuks. Handel redelijk. Veemarkt. De ruimte is opengebroken. We staan aan het begin van een nieuw tijdperk, zoals we al zo vaak stonden aan het begin van een nieuwe periode. Toen de eerste boot water koos... De eerste kar zijn intrede deed. Het buskruit. De boekdruk kunst. De telescoop. De stoom machine. Elektriciteit. Motor. Radio en telegrafie. Luchtvaart. Atoomsplitsing en noem ver der maar op. In wezen verandert er toch niet zo veel, na het doorstaan van de eerste schok. En nu de ruim tevaart. Kolossale raketten, zo hoog als de Utrechtse Dom worden door de dampkring ge stuurd, en bereiken de maan, observeren en veroveren. Het mensdom houdt de adem in. Even... Dan is de vakantie plots weer belangrijker. Een maan landing biedt veel avontuur. Er is wetenschap nodig en durf... Eén aspect ontbreekt vrijwel: De romantiek!... Dat was er wel. toen de eerste ballon en het eerste luchtschip omhoog ging. Men kon het met het blote oog volgen. Griezelend genoot men van het schouwspel. Toen op 21 november 1783 Pilate de Rozier en de markies d'Arlandes de eer ste ballontocht maakten, was dat een enorme gebeurtenis, vol avontuur en vol romantiek. Het meest avontuurlijke en romantische luchtvaartuig was het echter ook nog niet. Evenmin als het vliegtuig. Vraag het elke oude Veenendaler welk luchtvoertuig hem het meest heeft aangesproken in zijn leven. Wat de meeste indruk op hem maakte, en wat de meest onvergelijkbaar mooie aanblik bood. Hij zal niet lang aarzelen. Dat was ongetwijfeld Het Luchtschip Een jaar of 50 geleden deden deze reusachtige gassigaren hun intrede. Hoe wel men nog maar pas bekomen was van het feit, dat de „vliegmessien", (vliegtuig) zomaar in de lucht kon blijven, won toch het luchtschip het glans rijk wat de sympathie en de belangstelling van het toekijkend publiek betrof. Men was en is er nog weg van. Een Veenendaler: Dagen van te voren werd aangekondigd welke rou te een luchtschip zou volgen. Via de radio of krant. Zo nu en dan volg de een dergelijk toestel de Rijnrou te, en was dan ook vanuit Veenen- dal duidelijk te zien. Overal in Vee nendaal stonden dan groepjes te kij ken, kinderen, maar ook niet min der volwassenen. Het overvliegen van een luchtschip was een evene ment dat niemand wou missen. Ik kan me nog levendig herinne ren dat we met een hele groep men sen in het Achterkerk, op een hoog punt stonden te wachten en te kij ken. Oud en jong beijverde zich als eerste het luchtschip op te merken. Ieder speurde de hemel af, om het statige en imponerende vaartuig te ontdekken. Ook op de „Meulenpol" (Molenstraat) stond het zwart van de mensen, die vol verwachting de richting van De Baarg uittuurden Plotseling begon er één uit onze groep te brullen: „Daar!...daar! Daar komt-ie aan!"... Ik zie hem nog staan, de ouwe Gaart Schoeman, die vol trots als eerste in de verte wees. Een golf van ontroering ging door de hele groep. Heel in de verte werd een grijze stip zichtbaar. Mannen gingen haastig naar hun kleine huisjes en riepen naarbinnen: „Vrouw, kom gauw! Het luchtschip komt eraan!" Alles liep uit. Moe ders met baby's op hun armen. De stip nam al grotere omvang aan. Sierlijk voer het schip voorbij, als een enorme vogel uit de prehistorie, zonder vleugels. Tot het laatste stip je verdween, bleef men kijken en het bleef nog dagenlang onderwerp van gesprek"... Soms gebeurde het ook, dat er zo maar plotseling een luchtschip over kwam, zonder aangekondigd te zijn. Nog een Veenendaler: „Op een ochtend, om een uur of zeven, hoor de ik plots een hevig gebrom in de lucht. Sterker dan van een „vlieg messien". Ik dook uit mijn bed naar het dakraam, en zag een enorm groot luchtschip naderen, recht over Veenendaal. Ik schoot een oude broek aan en rende naar buiten en brulde langs het huizenblok dat er een luchtschip naderde. In een omme zien stond het achter de huizen vol met mensen, uitgedost in de meest ondenkbare nachtvariaties. Lang niet ieder was vroeger in het bezit van een pyjama of nachtpon... Maar dat was geen bezwaar, het luchtschip mocht men niet missen. Het was dan ook een schitterend gezicht. Het vaartuig was zeer groot en vloog precies over ons huizenblok, althans naar onze waarneming. Och, wat was dat mooi! Toen ik weer naar binnenging, kwam juist m'n broer uit bed. Toen ik hem vertelde dat een luchtschip gepasseerd was, ging hij hevig tegen mij tekeer, dat ik hem niet even gewekt en gewaar schuwd had. Nu had hij het schouw spel moeten missen. Tja, het over vliegen van een luchtschip, was be slist niet alledaags"... Later werden de gevaartes nóg groter. Graf von Zeppelin bouwde super-luchtschepen, die men naar Graf von Zeppelin hem ging noemen. Men sprak toen van 'n Zeppelin. Helaas maakten ver- schhikkelijke rampen met deze lucht reuzen, een einde aan dit tijdperk. De luchtschepen verdwenen van het toneel. De bouw ervan bleek econo misch en qua veiligheid, niet langer verantwoord. Wel zag men vroeger nog wel vaak een luchtballon over- zweven. Soms zelfs bij tientallen te gelijk, in wedstrijdverband. Ook dat was een fraaie aanblik op een zo meravond. Eén maakte er zelfs een keer een noodlanding aan de „Heule" (de heulen bij Emmikhuizen), waar velen gingen kijken uiteraard. Zelfs een vliegtuig maakte eens een nood landing, eveneens aan de „Heule", wat ook enorm veel bekijks trok. Maar het haalde allemaal toch niet bij het overvaren van een lucht schip. Vooral toen een keer op een zondagmorgen, om een uur of elf, een grote Zeppelin, zo laag over vloog, dat men de passagiers in de gondel kon zien zitten. De meeste oudere Veenendalers kunnen zich dat nog wel herinneren. En zo mist men in deze moderne tijd 'n schouw spel. dat door ouderen herhaaldelijk werd gezien. Een produkt dat in de ontwikkeling niet meekwam, maar achterbleef. Voorbije tijd Of?... Juist dezer dagen lazen wij in een tijdschrift een artikel: Het lucht schip doet nog (weer) dienst. Ver volgens lazen we letterlijk: Het is nog maar vijftig jaar geleden dat het luchtschip voor open monden zorgde, nu lijkt het hopeloos ver ouderd, maar bij sommige mensen roepen ze echter een zelfde vertede ring op als oude auto's. Daarom zijn er momenteel weer drie in de V.S. die regelmatig het luchtruim kiezen. Tja, ze zijn er weer. In Florida, Houston en Los Angeles. Gebouwd door Good Year, als reclame attrac tie. Nu gevuld met helium-gas (brandgevaar minimaal) Binnen af zienbare tijd bouwt Good Year er weer een bij. Een gigant. Misschien wel zo groot als een Zeppelin. Wan neer U, tijdens Uw vakantie eventu eel in Los Angeles komt, kunt u een tochtje met zo'n luchtschip maken voor vijf dollar! U moet echter ruim van tevoren aanmelden, want de wachtlijst is zeer lang!... SCHERPENZEEL Aan de SKF- Ronde in Veenendaal /.al ouk een ploeg deelnemen onder leiding van de heer H. A. Rencs uit Scherpen/eel. De fabriek die deze ploeg sponsort is Riinberlv Clark uit Veenendaal. De heer Renes is een fervent wieler sportaanhanger. Hij behoorde tot de hoofdpersonen die de Scherpenzeelse renners Arnold Voogt, Mattie de Ko ning, J. Vlastuin en H. v. Velzen onge veer 8 jaar geleden vergezelden naar de Tour de Junior. Veel hebben de te genwoordig zeer bekende Scherpenzeel se amateurs aan hem te danken. De heer Renes was, toen hij van bo vengenoemde Veenendaalse fabriek het aanbod kreeg om ploegleider te wor den, direct enthousiast. Met zijn ge hele ploeg van amateurs hoopt hij op zaterdag 23 augustus in Veenendaal aan de start te verschijnen. De ploeg beschikt over enkele goede krachten en zij zullen er zeker toe bijdragen de Ronde van SKF tot een succes te ma ken. De wielrenners van de ploeg zijn allen lid van de ren- en toerclub „Amersfoort". Op de foto staand (v.l.n.r.): T. Valkenburg uit Scherpenzeel, J. Sandbrink uit Amersfoort, Aart-Jan Schurink (Woudenberg), Leo Stapel broek (Achterbeld), Sander van Doorn uit Amersfoort, Geert Hummel (Vee nendaal), Henk v. Velzen (Scherpen zeel), Kees van de Boogaard (Amers foort). Herman Hummel (Veenendaal), en ploegleider H. A. Renes. Zittend de twee nieuwelingen Jaap Budding en Henny Hendriks, beiden uit Veenendaal. Op een dergelijk hoge plaats als deze brug op het Panhuis had men een prachtig uitzicht op o.m. een overvliegend luchtschip. VEENENDAAL Op de Hoofdstraat in Veenendaal is gisteren de 11-jarige J.H. op zijn fiets aangereden door een bromfiets. De jeugdige wielrijder liep bij de aanrijding een hersenschudding, een gekneusde knie en een gekneusde schouder op. H. reed op zijn fiets in de richting van de markt toen de 19-jarige bromfietser J.S., die in tegengestelde richting reed, plotseling de weg overstak. Hij reed de jongen op de fiets pardoes tegen de grond. De verwondingen van H. waren van dien aard. dat hij per ambulance naar zijn ouderlijke woning mocht wor den vervoerd. VEENENDAAL Bij de familie v. H. aan de Prins Bernhardlaan werd na een inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag een hond vermist. Bij het po- litie-onderzoek bleek dat de mogelijk heid niet is uitgesloten dat het dier toch min of meer in de familie is ge bleven. v. H. jr., op dit moment nog ge trouwd met een vrouw die in Zevenaar verblijft, maar verwikkeld in een echt scheidingsprocedure, bracht enige tijd geleden zijn hond bij z'n ouders aan de Prins Bernhardlaan. De Rijkspolitie te Zevenaar zal de zaak verder uitzoeken, uitgaande van het vermoeden dat de hond daar t« vinden is. BREDA Nadat de Veenendaler Wim Keman (VZC) zich als achtste en laatste zwemmer in de finale van de 400 meter vrije slag bij de jongens on der de 14 jaar had gezwommen, kwam hij in deze finale tot een betere klasse ring door als zesde aan te tikken. Wim Keman ging in de finale sneller van start dan in de series en kwam telkens tot snelle tussentijden. Na de eerste 100 meter tikte hij als zevende aan in 1.11.8 (in de series maakte hij een tus sentijd van 1.12.5). Ook na 200 en 300 meter bleef Wim in zevende positie via tussentijden van 2.32.3 en 3.53.1, waarte genover hij in de series 2.35.1 en 3.58.4 voor zich liet afdrukken. Op de laatste 100 meter passeerde Wim de Amter- dammer Ferry Reuvecamp (de Dol fijn) en kwam uit op een tijd van 5.11.9. Hiermee was Wim Keman ruim 4 se conden sneller dan in de series, waar in hij tot 5.16.0 kwam. Vandaag komt Wim Keman aan de start op twee nummers. Eerst zwemt hij met nog 30 deelnemers de 100 me ter vlinderslag bij de jongens onder 14 jaar. Hij start in de vierde en laatste serie van dit nummer met David Schad- denhorst (Vitesse), Henk Adema (ZON), Hans de Wit (Raket), Cor Schouten (SNA), Sjaak van der Hooft (De Schel de) en Frank van Haaien (ZIOS). Later op de dag komt Wim Keman aan de start voor de 100 meter rugslag bij de jongens onder 14 jaar. Hij start in de derde serie met Wim de Kam (SVZ), Rudi Cloeck (ZC Haarlem), Joop Glijn (Zwemlust), Adri van Excel (ZC Haar lem), Frank Weijers (HZPC), Henk Vis (EZV) en Eddy Kraayeveld (Vitesse). Voor dit nummer komen 18 deelnemers in het water.

De Vallei | 1969 | | pagina 5