Den Toom te wapen tegen verspilling Andere controle op vleesprijzen bij de slager WAT EEN GEL UK,..!' Twee studenten roeiden de Noordzee over Twee bekende restaurants sluiten Duiker verzucht na redding: Telefonische opdracht van onder water Willen is kunnen" werd bevestigd Burgemeester redt de mosselexporteurs met particulier rapport Honderd man op straat bij Ru teek 's Rotterdam Nieuwe fabrieken van Staatsmijnen in Zuid- Limburg en in Mexico Curasao is er toeristisch weer bovenop KAMERLEDEN GERUSTGESTELD „Op herhaling werd niet alleen ge lanterfant Bonden stellen Delfts bedrijf ultimatum Advies gevraagd over stemmen met een halpen Betaald met valse dollars Paul de Groot vol lof over de maanreis Duitser bekent bankoverval in Susteren Ook Fak-Fak wil aansluiting bij Indonesië In vijftig jaar oude reddingssloep Autobusbedr i j f overgenomen Vrouw, die per abuis been kwijtraakte, krijgt hulp van «remeen te PRINS PROTESTEERT TEGEN PLANNEN VOOR WIN TER- SPORTCENTRUM NOODZ AKELIJK DERTIG JAAR ZIEKENFONDSRAAD ZIEK ZIJNTIEN PROCENT DUURDER VOOR DE TWEEDE KEER Stedebouw kundige kreeg ontslag BOERDERIJBRAND IN BED Ir. Schut verhoogt rijksbijdragen voor woningen WATER NIET VUIL MEER ONBEREIKBAAR MINIMUM if GEEN BESLISSING Ned. Sportmodebeurs in nieuwe banen DONDERDAG 24 JULI 1969 DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) gaat op de penning zitten. Hij zal elk geval van geldverspilling, dat hem tijdig en duidelijk wordt toegespeeld, bekijken. Zo nodig zal hij dan „de voor dat ge val geëigende maatregelen nemen, zo wel ter correctie als om herhaling te voorkomen", zo deelt de minister mee in antwoord op vragen van de KVP- Tweede-Kamerleden Kleisterlee, Jan sen en Maenen. De minister gaat ook in op de leeg loop bij herhalingsoefeningen. Het is de bedoeling dat in 1970 met enige mo bilisabele eenheden een nieuwe op zet van de herhalingsoefeningen wordt beproefd. Daarbij wordt dan meer aan- DELFT Bij Delfland Produkten KV. in Delft dreigt een staking. De be ambten in het bedrijf zullen op 11 au gustus het werk neerleggen als de di rectie op die datum nog niet heeft toe gestemd in een collectieve arbeidsover eenkomst voor hen. De bonden hebben over deze door de directie toegezegde c.a.Q. al twee jaar tevergeefs onderhandeld. Op een ver gadering van-vrijwel alle georganiseer de beambten werd besloten geen ge noegen te nemen met de weigering van de directie/ De bonden hebben aan de directie een ultimatum gesteld waarin wordt ge- eist, dat zij eraan meewerkt voor 8 au gustus een c.a.o. voor de beambten tot stand te brengen. Komt het tot sta king, dan zullen de hoofdbesturen van de bonden daarvoor de verantwoorde lijkheid op zich nemen. Volgens de directie gaat het bij de strijd om twee beambten, die naar haar mening niet en volgens de opvatting van de bonden wel onder de desbetreffende c.a.o. moet vallen. LONDEN Prins Bcrnhard heeft heftig geprotesteerd tegen plannen voor een nieuw wintersportcentrum in Frans Savoye. De Prins deed dit, volgens de En gelse Daily Telegraph, als president van de World Nature Foundation. Het bezwaar van deze organisatie is, dat het wintersportcentrum midden in een uitgestrekt natuurreservaat zal ko men, het park van La Vannoise. President Pompidou zou de Prins een geruststellende brief hebben gestuurd over deze zaak. DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft de Kiesraad advies gevraagd over een wijziging van de Kieswet. Hij wil weten of het mo gelijk is deze Kieswet zodanig te wijzi gen, dat het invullen van een stembil jet voortaan ook kan gebeuren met b.v. een balpen. De minister heeft dit advies gevraagd na schriftelijke vragen van Tweede- Kamerleden. Deze hadden gewezen op het niet accepteren van met een bal pen ingevulde stembiljetten bij de ver kiezing van leden van de Eerste Ka mer op 2 juli. AMSTERDAM Wegens het uitge ven van valse biljetten, beeft de Am sterdamse rechtbank de uit Duitsland afkomstige 39-jarige vrouw I. L. en de in Italië geboren 33-jarige caféhouder T. N. veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden, met aftrek van voorarrest. De in Antwerpen wonende man en vrouw waren op 13 april j.l. in een Amsterdamse nachtclub betrapt op het uitgeven van een vals bankbiljet ter waarde van 20 dollar. Na aanhouding bleek, dat zij ook in diverse andere ge legenheden en winkels in Amsterdam valse dollarbiljetten hadden uitgegeven. Later trof de politie in de auto van de man nog een pakketje valse dollars aan. AMSTERDAM Zelfs de (voormali ge?) leider van de CPN, Paul de Groot beeft bewondering voor de Amerikaan se maanreis. In „De Waarheid" van gisteren schrijft hij: „Het was een prestatie op het gebied van de techniek en niet min der op het gebied van de organisatie, die met trots vervult over het kunnen van de mens, over zijn geestelijke en lichamelijke capaciteiten." Na ook het militaire aspect te hebben belicht, vervolgt Paul de Groot: „Wie het vreemd zou vinden dat een Marxist zich door deze maanreis desondanks genspireerd voelt en er conclusie suit gaat trekken, bewijst alleen maar niets van het Marxisme af te weten." dacht aan de individuele opleiding besteed. functionele Minister Den Toom ontkent, dat tij dens recente herhalingsoefeningen in Ossendrecht veel militairen een groot deel van hun tijd liep te lanterfanten. De verplaatsingen van het onderdeel waren noodzakelijk met het oog op schietoefeningen o.a. in de Harskamp, het deelnemen aan een vijfdaagse oefe ning, een tweedaagse bivakoefening en een colonnerit voor het verbeteren van de rijvaardigheid van de chauffeurs, aldus de minister. Hij weerlegt de be wering dat er geen schot zou zijn ge lost. Bij schietoefeningen werden niet minder dan 17.900 patronen verschoten. De Kamerleden hadden ook gespro ken over een stuk telefoondraad van twee kilometer dat bij Tilburg was ach tergelaten. Minister Den Toom zegt daar over: „In bepaalde gevallen is het on doelmatig of technisch onmogelijk een eenmaal uitgelegde veldtelefoonkabel in te rollen voor opnieuw gebruik. Er wordt rekening gehouden met een ge middeld verlies van twee procent. In on derzoek is nog of in dit geval de kabel ten onrechte is achtergelaten". RIJSWIJK De vleesprijzen bij de slager zullen aan een nadere controle worden onderworpen. Het ministerie van Economische Zaken heeïl een be schikking in de maak, die begin augus tus in werking moet komen. Mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, zei dit gisteren op een vergadering van zijn schap in Rijswijk. Bij de vaststelling van de vleesprijzen doen zich nogal moeilijkheden voor doordat voor leven de slachtdieren geen prijsstop geldt. Het ministerie erkent namelijk de (sterk wisselende) marktprijzen van de ze dieren. VENLO „Wat heb ik geluk ge had! Als het gat groter was geweest, was ik er door de kracht van het wa ter doorheen gezogen. Dan was mijn uitrusting kapot gegaan en ik vraag me af of ik het er dan levend afge bracht had". In het Venlose St. Jozefziekenhuis vertelt de Rotterdamse duiker Harry van Weelden zijn hachelijke avontuur. Dinsdag was hij in het water bij de sluis in Belfeld gedoken om werk zaamheden te verrichten. Plotseling sloeg er een gat onder de sluisdeur door, waardoor de druk van het water zo groot werd, dat hij naar het gat werd toegezogen. Daar bleef hij ste ken. „Gelukkig had ik telefonisch contact met de mensen aan de oppervlakte, zo dat ik hun precies kon vertellen wat ze moesten doen", vertelt hij. „Ik gaf op dracht de druk in het water voor en ach ter de sluisdeur gelijk te maken. Ik had gelukkig goed contact met de mensen boven. De telefoon bleef werken, an ders had ik me geen raad geweten. Tenslotte werd ik er door twee man uitgehaald". Dertig jaar heeft Harry van Weelden al bij diverse bazen als duiker gewerkt. De laatste tijd bleef hij meer aan de oppervlakte, omdat hij uitvoerder ge worden was. Omdat er echter gebrek aan duikers was, was hij zelf het water weer in gegaan. Het gaat nu weer goed DEN HAAG De stijging van de kosten van medische verzorging wordt dit jaar geschat op tien procent. Mi nister De Block (Economische Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. De raming is gemaakt, door de zie kenfondsraad. Van invloed op de stij ging zijn de verhoogde lonen eri' soci ale lasten, de hogere kosten van rente en afschrijving van inrichtingen en in stallaties, terwijl ook de kwaliteitsver betering een rol speelt. AKEN De 29-jarige Heinz R.. die sinds 13 juli wegens een gewapende overval in de Duitse Eifel, in Aken in de gevangenis zit, heeft bekend, op 20 maart en bankoverval te hebben gepleegd in het Limburgse Susteren. Na deze overval had de politie op de wagen van de vluchters geschoten. Twee schoten waren door de deur heen gegaan en hadden een van de da ders geraakt. De politie vond namelijk ook een bloedspoor. Bij Heinz R. werden twee littekens van schotwonden ontdekt. DJAKARTA Het regentschap Fak- Fak in West-Irian heeft zich nu ook uit gesproken voor aansluiting van het ge bied bij Indonesië. Fak-Fak is het vierde regentschap dat zich voor aansluiting heeft uitge sproken. De volksuitspraak moet nu nog in vier regentschappen worden ge houden. In Djajapoera is het bericht dat Indo nesië plannen uitwerkt om West-Irian een zekere mate van zelfbestuur te ge ven, onder de Papoea's met gemengde gevoelens ontvangen. Enkelen zeiden, dat soortgelijke beloften al vaker waren gegeven anderen vreesden een lange interimpe riode van centraal bestuur. De algemene indruk is, dat het Indo nesisch kabinet de toezegging heeft ge daan om de wereldopinie over de volks uitspraak te sussen. De Utrechtse studenten Harry Vermeulen (22) en Evert van 't Hoen'derdaal (21) zijn erin geslaagd met hun oude sloep Sorry" de Noordzee over te roeien. Deze mededeling kwam gistermiddag, kort nadat Humber-radio alle schepen op de Noordzee had ge vraagd naar het tweetal uit te kijken. Sinds zondagmiddag was niets meer van de studen ten gehoord. Hun lijfspreuk Willen is kunnen"die op een spandoek tussen de twee masten van de boot hing, hebben zij nu waar gemaakt. Donderdag 17 juli waren Harry en Evert uit Umui den vertrokken. Voor de tweede keer, want een maand geleden liep hun plan op een mislukking uit. 's Zondags vertrokken zij toen uit IJ muiden, de dag daarop waren zij daar weer terug: wegens gebrek aan nautische ervaring. De twee studenten, van wie er één nog nooit op zee was geweest, waren in zee gegaan met een vijftig jaar oude reddingssloep, zonder motor en zonder zeilen. BENTHUIZEN B. en VA van Bent huizen hebben besloten de Rotterdam se architect B. A. S. S. Stegcman te ont slaan aly stedebouwkundige van de ge meente. Het college nam het besluit in meerderheid. Het ontslag gaat 1 augustus in. De raad van Benthuizen had zich in meerderheid al uitgesproken voor hand having van de heer Stegeman in zijn functie. Als argument voor het ontslag is gezegd, dat er met de architect niet kan worden samengewerkt. De heer Stegeman bevreemdde het ontslag. Hij ontkende niet goed met het college van B. en W. te hebben samengewerkt. KROPSWOLDE In Kropswolde, gemeente Hoogezand, heeft woensdag middag een felle brand een boerderij aan de Woldweg, bewoond door de fa milie Hulshof, in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gered. Ook een grote partij hooi ging verloren. De schade is zeer aanzienlijk. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Harry van Weelden na zijn hachelijk avontuur in het St. Jozef ziekenhuis in Venlo. met Harry van Weelden. „Ze hadden mij niet naar het ziekenhuis moeten brengen", zégt hij, „ik had ook best thuis kunnen genezen". Zijn rechterhand, rechterknie en rechtervoet hebben in de knel gezeten. Van de dokter moest hij dan ook in bed blijven. Toch heeft hij gistermorgen weer even stiekem geprobeerd te staan. „Dat ging wel", vertelt hij. ..Lo pen nog niet helemaal. Maar ik denk toch wel, dat ik vrijdag weer kan gaan werken". DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) heeft de rijksbijdragen voor woningen die op 1 januari 1969 in aanbouw waren verhoogd. Dit gebeurd in verband met de invoering van de BTW. De verhoging bedraagt bijna zeven procent van het bedrag waarmee de bouwkosten door de b.t.w. zijn geste gen. YERSEKE Dank zij een felle ac tie van de burgemeester van Yerseke, is de Oosterschelde weer vrijgegeven voor het vissen van mosselen. Zowel het Rijksinstituut voor visserijonderzoek (Rivo) als het Produktschap voor vis en visprodukten hebben verklaard, dat het water van de Oosterschelde niet meer besmet is. De besmetting, die vooral werd ver oorzaakt door afvalwater uit Goes, dreigde de mosselexporteurs van Yer seke grote schade berokkenen. Het Rivo en het Produktschap hadden de mossel vangst onmogelijk gemaakt. Burgemeester Pijl Hogeweg is direct na zijn terugkeer van vakantie begon nen aan te tonen, dat het water vrij van bacteriën was. Hij riep de hulp in van een bacterio loog. Bovendien maakte Goes bekend dat alleen bij eb geloosd zou worden, waardoor er geen vervuiling bij Yerse ke kon optreden. Mocht er bij veel re genval meer oppervlaktewater komen, dan zal Yerseke zelf met de hand het water chloreren, aldus burgemeester Pijl Hogeweg. Tegen de watermonsters van Yerseke kon het Rivo niets meer inbrengen en moest de Oosterschelde wel vrij geven, zo zei de burgemeester gisteren. Noch het Rivo, noch het Produktschap wilde gisteren enig commentaar geven. De exporteurs in Yerseke halen weer opge lucht adem. Hun verliesposten zijn toch al aanzienlijk groot door het stag neren van- de uitvoer. 1 ROTTERDAM Twee bekende cale-restaurants in het westen van het land gaan dicht. In Rotterdam gaat Ruteck's promenade-restaurant sluiten, in Den Haag De la Paix. De klap komt het hardst aan in Rotterdam, waar honderd mensen op straat komen te staan. De voortdurende stijging van de tas ten en de invoering van de B.T.W. heb ben beide bedrijven de nekslag gegeven. De directeur van het Rotterdams be drijf, de heer C. Dekker, zei dat een voortzetting slechts mogelijk zou zijn na een grondige reorganisatie. D e hoge investeringen die daar voor nodig zijn, zouden slechts over een reeks van jaren rendabel gemaakt kunnen worden. Volgens de directie van Ruteck's zal het echter ook na reorganisatie uiterma te moeilijk zijn het restaurant rendabel te laten draaien, omdat het een zeer hoge huur moet opbrengen. Er is geen kijk op dat het bedrijf nog gered zal worden voor de sluiting, die op 15 september is vastgesteld. Café-restaurant Dc la Paix tegenover bet Vredespaleis in Den Haag. dat eind augustus sluit, heeft de laatste tijd het aantal bezoekers drastisch zien terug lopen. Een bijzonder nadeel voor het bedrijf was, dat hel door de verkeers maatregelen niet of nog maar nauwe lijks te bereiken was. Door de sluiting van het bedrijf komen twintig mensen zonder werk. Ruteck's promenade-restaurant aan de Rotterdamse Lijnbaan werd in 1964 overgenomen door de NV. Handel- en exploitatie maatschappij, „Promenade" nadat de Exploitatie maatschappij Sche- veningen had besloten het bedrijf dicht te doen. Een aantal bedrijven en parti- Ruteck's promenaderestaurant in Rotterdam gaat sluiten. Het populaire bedrijf aan de Lijnbaan telt 100 werknemers, die allen met ingang van 15 september zullen worden ontslagen. culieren, waaronder Heineken's brouwe rijen en de Melkunie, verenigden zich toen in de N.V. Promenade in een po ging het uiterste te doen om het be drijf voor Rotterdam te behouden. Ook na de overneming bleef de exploitatie moeilijk. Directeur Dekker heeft gezegd, dat de aandeelhouders niet bereid zijn, de nodige investeringen te doen voor een rendabele exploitatie. Volgens hem zal het personeel geen afvloeiingsregeling krijgen, die boven het wettelijk mini mum uitkomt. Het personeel kan tot half september blijven werken. De eventueel behaalde positieve resultaten en ook de baten uit de verkoop van de inventaris zullen aan het personeel ten goede komen. Di recteur Dekker is er niet zeker van, dat daaruit de opzegtermijnen van het personeel betaald zullen kunnen wor den. HEERLEN Staatsmijnen/DSM hebben grote plannen op stapel gezet. Bij het polyvinylbedrijf in Beek wordt een installatie voor polyvinylehloride gebouwd, samen met Celanese Mexica- na S.S. en Nylon de Mexico S.A. wordt in Mexico een fabriek neergezet voor de produktie van de nylon grondstof caprolactam. De installatie in Beek krijgt in eer ste aanleg een produktie van 50.000 ton per jaar. In de fabriek, die in de loop van 1971 gereed zal komen, worden enkele tientallen miljoenen guldens ge ïnvesteerd. De fabriek in Mexico, dié in Sala manca komt te staan gaat 40.000 ton caprolactam per jaar maken. Het be drijf gaat in de loop van 1971 draaien en wordt ingericht volgens het proces van DSM, géleverd door de dochteron derneming N.V. Stamicarbon. Ook zijn nadere bijzonderheden be kend gemaakt over de samenwerking met Produits chemiques de Limbourg en Produits de Tessenderloo in België aangaande de gezamenlijke bouw en exploitatie van een fabriek voor mono- vinylchloride. De produktie zal 200.000 ton per jaar bedragen en geschieden op basis van etheen en zoutzuur. DSM zal het zoutzuur leveren en daarvoor zal een nieuwe installatie met een capaciteit van ruim 300.000 ton per jaar worden gebouwd. Over de plaats van vestiging van het nieuwe bedrijf is nog geen beslissing genomen. De nieuwe maatschappij zal voor vijftig procent eigendom zijn van Staatsmijnen en voor het overige deel van beide groepen. De investeringen in de fabriek bedragen meer dan tachtig miljoen gulden. NEW YORK De eerste veertien da gen na die uitbarsting op dertien mei werden gekenmerkt door een ongeloof lijke energie en kracht om Willemstad weer op te bouwen", zegt Edward Alofs, directeur van het economisch bu reau voor de Nederlandse Antillen in New York. „Daarna werd pas goed de onzekerheid voelbaar onder de kleine middenstand, de groep die het zwaarst getroffen werd door de verwoestingen". En die onzekerheid bestaat nog, al dus de heer Alofs, want het zijn niet de toeristenindustrie en de grote Ame rikaanse en andere buitenlandse vesti gingen, die geleden hebben, maar de eigenaars van kleine winkelbedrijven, die hun zaak in vlammen zagen opgaan en niet door verzekeringn gedekt zijn. Juist weer terug van een werkbezoek aan Curacao, gaf de heer Alofs in zijn kantoor te New York een verslag van de stand van zaken op het eiland. De laatste groep vertegenwoordigers van Amerikaanse reisbureaus bracht vorige week een bezoek aan het eiland om zelf de toestand te bekijken en zij toonden zich uiterst tevreden. Bijna vijftig procent van de beschik bare hotelruimte is bezet, terwijl dit buitenseizoen is. Voor het hoogseizoen, rond Kerstmis, rekent men op volledi ge bezetting. Er is dan ook nauwelijks stilstand merkbaar in de uitvoering van plan nen voor nieuwe hotels en uitbreiding van bestaande. Cruiseschepen doen Curacao weer aan en de sombere voorspellingen voor de toeristenindustrie, in de eerste 14 dagen van juni gedaan, bleken ojuist. De hotels leden zeker schade door de geringe bezetting in de eerste weken na de ongeregeldheden, maar uitlatin gen, die gedaan werden als: „Het gaat vijf jaar duren voor we de toeristen hier terug hebben", bleken onjuist. LEEUWARDEN Het Leeuwarder Autobusbedrijf (LAB) zal per 1 septem ber worden overgenomen door de Leeu warder Autobusonderneming (LABO), een dochtermaatschappij van de Ne derlandse Spoorwegen. De LAB was vorig jaar betrokken bij de busstaking in Friesland, omdat de direqteur niet bereid was de cao te on dertekenen. Een van de directeuren van het bedrijf, de heer H. Pols, die meer dan veertig jaar het particuliere bedrijf heeft geleid, verklaarde dat hij jarenlang voor zijn bedrijf heeft ge vochten. Hij ziet nu echter geen moge lijkheden meer. „Zestig cent van elke gulden is voor de chauffeurs, 't bedrijf moet zien rond te" komen met veertig cent", aldus de heer Pols. De LAB verzorgt het streekvervoer in Midden-Friesland. In deze provincie is nu nog maar één particulier streek- voersbedrijf, namelijk „de Zuidwest hoek" in Balk. UTRECHT De Nederlandse Sport- modebeurs, die van 15 tot en met IT september a.s. voor de eerste maal in de Utrechtse Jaarbeurs zal worden ge houden, zal in haar nieuwe opzet een passende voortzetting zijn van de lang zamerhand traditionele halfjaarlijkse presentatie van de nieuwe sportieve en vrijetijdsmode. Toch zal de beurs, die zes jaar lang Hilversum als „domicilie" had, een merkbare vernieuwing en verruiming ondergaan. Allereerst zal op deze beurs de voorjaars- en zomermode 1970 wor den gepresenteerd, maar daarnaast geldt zij als namonsteringsbeurs voor de collecties van het komende winter seizoen. De dagelijkse modellenshow zal op de Sportmodebeurs een voornamer rol gaan spelen dan tot nu toe het geval was. Iedere beursdag is één show ge wijd aan de „Casual Cottons 1970", een presentatie van het Nederlands Katoen Instituut. Voor de vakbeurs bestaat nu al gro te belangstelling. Er is reeds 1200 m2 netto standruimte verhuurd aan 43 deelnemers, die een groot aantal bin nen- en buitenlandse collecties sport- en vrijetijdsmode vertegenwoordigen. Gelijktijdig met de sportmodebeurs, wordt ook de vakbeurs „Het Kind" ge houden. Men hoopt, dat op deze wijze veel bezoekers hun inkoopactiviteiten kunnen combineren. ADVERTENTIE De Amerikaanse negerorganisatie voor gelijke burgerrechten, Student non-violent coordinating committee (SCNN), heeft haar naam gewijzigd. De SNCC heet voortaan Student Natio nal ccordinatig committee. Non-violent, niet-geweldadig, is er niet meer bij. GOUDA Het gemeentebestuur van Gouda is bereid maatregelen te nemen, die het leven van de vrouw, bij wie vorige weck het verkeerde been werd geamputeerd, draageljjk te zullen ma ken. Het college van B. en W. heeft dat geantwoord op vragen van het ge meenteraadslid mejuffrouw J. Wannet. Het gemeentebestuur zal de maatre gelen pas nemen als uit het onderzoek blijkt, dat sprake is van schuldig hande len van de betreffende chirurg.

De Vallei | 1969 | | pagina 6