SPANJE'S TOEKOMST ONZEKER Politieke kansen Ted Kennedy ernstig geschaad OPTIMISME OVER EUROPEES TOPOVERLEG Ook Londen en Bonn bezuinigen op defensie Veel hulp voor door ongeluk getroffen Nederlanders Akkoord over kosten Brits Rijnleger Nasser: vechten voor verloren gebieden WEER IN EUROPA N.P.D. gaat naar Bonn verhuizen FRANCO'S OPVOLGER PRINS JVAN CARLOS: GEEN INTERESSE VOOR SOCIAAL-ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN Zeer katholiek koningshuis" Schoonmoeder actief achter de schermen Rijbewijs werd ingetrokken Rel over tv-film met Soekarno Nieuwe generaal Leger des Heils Russen zouden in Algerije raketbases bouwen Speurtocht naar Engels meisje Twee doden door verdrinking Vakmanschap is meesterschap Citroen gaat auto's verhuren INTRIGES BALLINGSCHAP BRITSE ADEL OFFICIER SOMBER BEZORGD Spaak in wiel Bierkenners vragen DONDERDAG 24 JUU 1969 "IVa vele jaren van onzekerheid heeft Franco eergisteren in de Spaanse Cortes (volksvertegenwoordiging) zijn opvolger bekendgemaakt: de 31 -jarige Juan, Carlos, Alfonso, Victor, Maria de Bourbon, de kleinzoon van de laatst- regerende koning van Spanje, zal na de dood van de Spaanse dictator koning \an Spanje worden. Omdat het zelden voorkomt dat de wens van een dictator na diens dood wordt gerespecteerd, heeft de 31-jarige prins door deze uitspraak slechts ee» zeer breekbare zekerheid gekregen. Tocht zijn er buiten Spanje wel een half dozijn prinsen aan te wijzen, die erg gelukkig zouden zijn als aan hen deze twijfelachtige uitverkiezing ten deel was gevallen. Zelfs mensen die dagelijks met hein omgaan, verkeren in het ongewisse hoe prins Juan Carlos zelf over zijn nieu we positie denkt. Velen beweren dat hij pas echte belangstelling voor de Spaanse troon kreeg na zijn huwelijk in 1962 met de Griekse prinses Sophie. Men schrijft het opvlammen van die belangstelling dan vooral toe aan de schoonmoeder van de jonge prins, de Griekse ex-koningin Frederika, die zich haar hele leven heeft vermeid in poli tieke intriges. Het Spaanse koningshuis is altijd sterk beïnvloed geworden door vrouwen op de achtergrond. Zo is de grootmoe der van prins Juan Carlos een klein dochter van de Engelse koningin Vic toria van grote invloed geweest op het leven van de vader van de prins. Franco heeft zijn uiterste best ge daan om prins Juan Carlos aan de in vloed van zijn schoonmoeder te onttrek ken. Bij de vader van de jonge prins ont dekte de Spaanse dictator de gevolgen van een liberale, Engelse opvoeding: niet alleen spreekt prins Juan evengoed Engels als Spaans maar wat voor Franco rampzaliger is, de nu 56-jarige prins gelooft in een democratische mo narchie, waarin de koning het symboli sche hoofd is van een in de volkswil verankerde regering. Dit is voor Franco een onaanvaard bare regeringsvorm. Hij gelooft in een staatshoofd generaal of koning die de alleen-macht heeft, slechts bijge staan door van hem afhankelijke mi nisters en gesteund door een „volksver tegenwoordiging" die slechts de daden van het staatshoofd mag goedkeuren. Om de nu 31-jarige Juan Carlos dez „hoogste staatsmanswijsheid" bij t< brengen, heeft Franco zich al hee' vroeg met de opvoeding van de prin bemoeid. Prins Juan Carlos werd op 5 januai 1938 in Rome geboren, als oudste zoon van prins Juan die zijn vader koning Alfonso Will in 1931 in ballingschap was gevolgd. Het Spaanse koningshuis werd gete kend door grote rampspoed. Tijdens het actieve koningschap was er zes maal een aanslag op het leven van koning Alfonso gepleegd de eerste keer toen de koning in 1913 met de Engelse prin ses Victoria Eugenie huwde. Nog voor prins Juan Carlos werd ge boren waren twee van zijn ooms ten gevolge van de bloederziekte overleden en zijn derde oom was doofstom. Ook het gezin van prins Juan werd niet gespaard: het jongste zusje van prins Juan Carlos werd blind geboren en zijn enige broer zou in 1956 door een ongeluk om het leven komen. Toen prins Juan Carlos tien jaar was, was hij het typische voorbeeld van een jongetje uit de Britse hoge adel. Zo ontmoette Franco hem: een wat bedeesd jongetje in korte broek en met strak gesneden jasje. De Spaan se dictator besloot daar wat aan te doen. Hoewel hij de vader van het jongetje verbood zich in Spanje te vestigen, wist hij hem wel over te halen de 10- jarige Juan Carlos in Madrid op school te doen. De jonge prins had tot dan toe een vrij eenzaam leven gehad en Franco zocht met de grootste zorg bij de hoge Spaanse adel naar schoolkameraad jes. Juan Carlos kwam in een geheel ander leven terecht dan hij was ge wend, maar hij leerde snel. Hij begon na enige tijd zijn onderdani ge vriendjes zo te tiranniseren, dat zijn vader vanuit Portugal aan de directeur van de school schreef: „Als mijn zoon Terwijl zijn vrouw, prinses Sophie en zijn drie kinderen toeluisteren, legt prins Juan Carlos van Bourbon een verklaring af, dat hij zijn benoeming tot opvolger van Franco aanvaardt. Tijdens een plenaire zitting van de Cortes, het Spaanse parlement, werd de prins gisteravond beëdigd. De kleinzoon van koning Alfonso XIII van Spanje, die de benoeming aannaam zonder veel egards voor zijn vaders aanspraken op de troon, zwoer trouw aan Franco, aan de nationale beweging (de enige ge tolereerde politieke organisatie in Spanje) en de fundamentele weiten van het koninkrijk. met zijn vriendjes vecht, hebben zij 't volste recht om terug te slaan". Na de middelbare school plaatste Franco de jongen op de militaire aca demie van Saragossa, waar hij werd opgeleid tot officier van de zee-, land en luchtmacht. De jonge prins moest ook colleges in het staatsrecht volgen, maar intellectu ele problemen interesseerden hem niet. In het militaire leven, waar lichaams oefening werd gepaard aan technisch vernuft, voelde hij zich het best op zijn gemak. Veel aandacht werd ook geschonken aan zijn godsdienstige opvoeding, want Franco wilde een „zeer katholiek ko ningshuis" herstellen. De godsdienstige gevoelens van de jonge prins leidden in 1956 tot een cri sis. Prins Juan Carlos was*getuige hoe zijn toen 15-jarige broer Alfonzo zich tijdens het spelen met een geweer dood schoot. Dit greep de prins zo aap dat hij overwoog in een klooster te gaan. Dit was niet de enige crisis. In de loop der jaren werd het hem steeds dui delijker dat hij in feite werd opgevoed tot rivaal van zijn vader. Lang bleef Juan Carlos zijn vader getrouw, maar na zijn huwelijk met de Griekse prin ses Sophie werd hij onder invloed van zijn schoonmoeder gereserveerder, vooral toen in de loop der jaren bleek, dat er nog wel enkele andere liefheb bers voor de Spaanse troon waren. Hel kan Juan Carlos echter moeilijk zijn ontgaan, dat alle liefhebbers naar de Spaanse troon in feite slechts steu nen op een uiterst klein groepje mo narchisten in Spanje. Franco dankt voor een niet gering deel zijn macht aan de belofte, dat hij van Spanje een republiek zou maken. De overgrote meerderheid van het Spaanse volk voelt weinig voor een geldverslindende monarchie, te meer niet omdat Spanje vooral op het platteland sociaal-economisch nog steeds in de Middeleeuwen is blijven steken. Nu had Juan Carlos wellicht de sym pathie van het Spaanse volk kunnen winnen als hij zich voor de sociaal- economische problemen van zijn land was gaan interesseren. De prins kan déze belangstelling echter niet opbren gen en Franco moedigt hem niet aan. Volgens Franco moet een koning be dacht zijn op zijn grandeur en moet hij zich niet met „alledaagse" vraagstuk ken bemoeien. Het huwelijk met de Griekse prinses heeft Juan Carlos niet dichter bij de volksgunst gebracht, want ook de prin ses gelooft nog in „de oude waarden van het koningschap". Sinds gisteren heeft Spanje het uit zicht gekregen op een nieuw koning schap. Een dictator wijst echter zelden zijn opvolger aan. De 31-jarige Juan Carlos gaat een onzekere toekomst te gemoet. Spanje ook. WASHINGTON Medesenatoren van Edward Kennedy i\\n ernstig be zorgd over zijn politieke toekomst. Vooral nu de vraag is opgeworpen of Kennedy te veel had gedronken toen hij vrijdagavond laat een auto-onge luk kreeg, waarbij een 28-jarige vrouw om het leven kwam. Mejuffrouw Mary Jo Kopechne, een vroegere secretaresse van Robert Ken nedy, verloor het leven toen de auto van Edward Kennedy bij Edgartown, Massachusetts een baai inreed. De se nator stelde de politie pas acht uur la ter van het ongeluk op de hoogte. Gisteren werd Kennedy's rijbewijs ingetrokken. Hij was er eerder al van beschuldigd, dat hij de plaats van het ongeluk had verlaten. Aanvankelijk hechtten Kennedy's medepolitici niet zoveel betekenis aan het ongeluk. „Het had ieder van ons kunnen gebeuren", zei men. Maar nu de vraag is opgeworpen of de senator teveel had gedronken ziet men diens politieke toekomst op zijn zachtst ge zegd somber in. Men raakt ervan over tuigd, dat Kennedy zichzelf onherstel bare schade heeft berokkend door weg te lopen van de plaats van het ongeluk. Wat de reden hiervoor ook was, het zal Edward Kennedy moeilijk vallen om de indruk, dat hij was gevlucht weg te nemen. Hij zal in dit opzicht op de proef worden gesteld, wanneer hij bij zijn terugkeer in Washington oog in oog komt te staan met zijn collega-senato ren en met de pers. In Hyannis-Port, het familieland goed in Massachusetts, kan de sena tor zich afzonderen. In Washington lukt hem dat niet. De mogelijkheid dat Edward Ken nedy teveel had gedronken werd het eerst geopperd door het Amerikaanse weekblad Newsweek. Kennedy's naaste medewerkers, aldus News week, „zijn altijd al bezorgd geweest om te drinken en te rijden als een gek. Bovendien werd hij altijd week voor een „lief gezichtje"... De aanklager in Edgartown verklaar de gisteren, dat de politie onderzoekt of er op het feest waar Kennedy voor het ongeluk was geweest, stevig was ge dronken. DJAKARTA Twee functionarissen van de Indonesische televisie zijn ge schorst omdat zij zaterdagavond een oude film hadden vertoond met ex-pre sident Soekarno. Soekarno verscheen daarin in vol or naat, als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Hij opende een ballet voorstelling in de buurt van Djokjakar ta. Het kabinet nam de zaak- heel hoog op. Na afloop van z'n vergadering sprak minister Budiardjo (Voorlichting) van een „grote, onvergeeflijke onhandig heid". De zaak is voor verder onderzoek in handen gegeven van de procureur-ge neraal. BRUSSEL PARIJS „Wij zijn op weg naar onderhandelingen met de Britten. Een topconferentie, mits goed voorbereid, kan tot resultaten leiden". Tot deze „gevoelens" kwam gisteren de kersverse voorzitter J. Luns. na twee dagen vergaderen in de minister raad van de Europese Gemeenschap in Brussel. Enkele honderden kilometers verder Sfti een opgetogen Franse minister Schu mann tot zijn •ollega's in Parijs: Een nieuwe stap is gezet bij de opbouw van de Europese eenheid. Zijn initiatief was algemeen in goede aarde gevallen zo vertelde hij het kabinet. Alleen Italië kon wegens de kabinetscrisis geen uitspraak doen. Het ziet er dan ook wel naar uit, dat de topconferentie van staats- en rege ringshoofden dit najaar in Den Haag zal doorgaan, ook al is er in dit op zicht nog geen definitief besluit geno men. Het punt dat werkelijk een spaak in het wiel zou kunnen steken is de dooi de Vijf bepleite aanwezigheid van de Europese Commissie. Een instemmend antwoord van de Fransen hierop moet nog komen. De tweede dag van de ministerraad in Brussel zette al weer snel een dom per op het eerder gewekte optimisme. Met het vroegtijdig vertrek van de Fran se minister Schumann in wiens goe de persoonlijk bedelingen men wel ver trouwen heeft leek ook de welwil lende stemming in de Frnase delegatie verdwenen te zijn. De besprekingen over gemeenschappelijke handelspolitiek lie pen stuk op dezelfde Franse weerstand van weleer. In het najaar zullen de besprekingen ter voorbereiding van de topconferentie beginnen. Op 15 september ontmoeten de ministers van Buitenlandse Zaken elkaar voor het eerst. MüNCHEN Russische instructeurs zijn bezig in Algerije Russische raket ten te plaatsen. Dat meldde de Bayern Kurier, het weekblad van de Beierse tak van de Westduitse Christendemocra tische Unie, gisteren. De hoofdredacteur van dit blad is een persoonlijke medewerker van Franz Josef Strauss, de Westduitse minister van Financiën. LONDEN/BONN Ook in Engeland en West-Duitsland wordt in het militaire apparaat bezuinigd. De vliegeropleidingen worden er echter niet ingrijpend door getroffen. Dit wordt gezegd naar aanleiding van de uitlatingen van generaal A. B. Wolff over de Nederlandse luchtmacht in het blad van de Koninklijke Vereniging ter beoefening van de Krijgswetenschap. In Engeland is en wordt de sterkte van de strijdkrachten drastisch vermin derd. Op een totale defensiebegroting van 2266 miljoen pond is voor de Royal Air Force, de Britse luchtmacht, 592 miljoen pond uitgetrokken. De stroom lijning en bezuiniging gaan niet ten koste van opleiding van de piloten. Wel gebruikt men steeds meer simula- toren om het aantal vlieguren zoveel mogelijk te beperken. Toch blijft men zich steeds voor ogen houden, dat het „eindprodukt" een piloot moet zijn die even goed of beter is opgeleid dan in In heel Zuid-Engeland wordt uitgeke ken naar een meisje met donkerbruin haar en blauwe ogen. Ze heet Diana Davidson, is 21 jaar, werkt op een on derzoekingsinrichting van het Britse ministerie in Kent en is sinds zondag middag verdwenen. Diana werkte als wiskundige aan een nieuw geheim bal listisch project. Zondag keek ze bij Seven Oaks in Kent naar een cricket-wedstrijd waar haar vriend van 22 aan mee deed. Ook hij werkt op de militaire inrichting. Omdat Diana zich verveelde ging ze een eindje wandelen. Sindsdien is ze spoorloos. Omdat Diana alleen maar op de hoogte is van een klein onderdeel van het project waar ze aan werkt, maakt men zich niet ongerust, dat ze bij spio nage is betrokken. Haar vader vertelde gisteren, dat Diana de laatste tijd hard heeft ge werkt en gestudeerd. Ze maakte zich zorgen over haar studie. Een in Tsjecho-SIowakye geboren Canadese staatsburger is gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens spionage. De man, de 47- jarige Rudolph Holota, verbleef al ge ruime tijd in het buitenland. Bij een be zoek aan zijn familie in Tsjecho-Slowa- kije werd hij gearresteerd. LONDEN Het Leger des lleils heeft een nieuwe generaal. Hij is hoofd van deze organisatie voor de gehele wereld. Gisteren werd de Zweed Erik Wickberg met tweederde meerder heid gekozen door de hoogste lei ders van het Leger des Heils uit de gehele wereld, die in Engeland bijeen waren. Hij versloeg bij de laatste stem ming Kaare Westergaardterrito riaal commandant van het Leger des Heils in Nederland. De 65- iarige nieuwe generaal was tot gis teren plaatsvervangend leider en chef van de staf van het Leger des Heils. Op de foto: de nieuwe generaal vordt hier door de Indiër Ghansee- lan (rechts) een bloemenslinger opgehangen. ROZENBURG Woensdagmiddag is in het Briclsemeer de 46-jarige T. van Oudenaarden uit Rozenburg verdron ken. Met zijn gezin was hij naar het Brielsemeer gegaan. Hij kon niet zwem men en verdween op een gegeven mo ment in de diepte. De 33-jarige L. Verheijen uit Til burg is gisteren in Petten verdronken. Tijdens het spelen met een van zijn kinderen, kwam hij in het diepe ge deelte van het duinmeer. Het kind werd gered. LONDEN West-Duitsland en Enge land hebben voor de twee financiële ja ren van 1969 tot 1971 overeenstemming bereikt over een compensatie, die on geveer 80 pet van de legeringskosten van Engelse troepen in de Bondsrepu bliek zal dekken. Dit heeft de Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken. Frcd Mulley, gisteren in het parlement aangekondigd. Men verwacht, aldus Mulley, dat de kosten over de twee jaren ongeveer 198 miljoen pond sterling zullen bedragen. Hiervan zal de Westduitse regering on geveer 106 miljoen pond voor haar Re kening nemen. De bondsrepubliek zal voor ongeveer 47 miljoen pond militai re goederen en diensten kopen, en voor minstens 36 miljoen pond Engelse wa ren. Bovendien zal de Duitse regering bepaalde particuliere verkooptransac- ties helpen bevorderen tot een hoogte van 23 miljoen pond. Buiten deze overeenkomst, die dins dag definitief werd gesloten, zal de bondsrepubliek een bedrag in dollars ter waarde van 500 miljoen DM aan Engeland lenen tegen een gunstige ren te van drie en een half procent, aflosbaar over tien jaar. Een parlementslid van de La- bourfractie, James Dickens, kritiseer de de overeenkomst als een „miserabel allegaartje van afspraken", bedoeld om de werkelijke kosten van het Engelse Rijnleger voor het publiek te verdoeze len. Hij stelde voor de troepen geleide lijk uit West-Duitsland terug te trekken als onderdeel van een Europees veilig- 1 heidsakkoord. het verleden. Wanneer in Londen gesproken wordt over meer integratie en samenwerking in de Navo. zoals generaal Wolf bepleit, dan wordt meteen de MRCA, het plan voor een nieuw gevechtsvliegtuig als op volger van de Starfighter, waaraan Ne derland niet meedoet, genoemd. Over andere mogelijkheden voor sa menwerking, die kostenbesparend zou den kunnen werken laat me zich niet uit. In Wesrt-Duitsland kost de opleiding van een straaljagerpiloot 1,2 miljoen mark. Dit gepeperde bedrag hangt sa men met het feit dat de opleiding van de Westduitse piloten geheel in Ameri ka plaatsheeft. Men heeft de hoge kosten Van de luchtmachtscholing als min of meer on vermijdelijk geaccepteerd. De vraag hoever de opleidingen bsnoeid zouden kunnen worden zonder dat de veiligheid in gevaar komt, is tot nog toe in West- Duitsland dan ook niet als een acuut probleem beschouwd. ADVERTENTIE CAIRO De Egyptische president Nasser, heeft gisteren gezegd, dat Egypte zal vechten om alle door Israël veroverde gebieden te heroveren. „Dat zal een kostbare operatie wor den", zei hij. „Het betekent oorlog. We zullen vechten om het op ons veroverde land terug te krijgen". Nassers strijdlustige woorden werden met applaus begroet in het nationale congres van de Egyptische socialisti sche unie. Tevoren had Nasser zijn misnoegen geuit over de Verenigde Staten en En geland omdat zij hun hulp aan Israël voortzetten. Amerika blijft Israël steu nen, zei hij, terwijl het laatste land zijn bezetting van de Arabische gebieden handhaaft. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur max.temp. gisteren OI ctt c/} B 1 e Amsterdam onweer 30 ~T De Bilt onweer 31 Deelen licht bew. 32 0 Eelde zw. bew. 29 0 Eindhoven onbew. 31 0 Den Helder licht bew. 23 1 Rotterdam zw. bew. 30 0 Twente onbew. 30 0 Vlissingen zw. bew. 27 0 Zuid-Limburg half bew. 32 0 Aberdeen regen 23 1 Athene licht bew. 30 0 Barcelona half bew. 29 0 Belgrado onbew. 27 0 Berlijn onbew. 30 0 Bordeaux zw. bew. 33 0 Brussel mist 31 0 Frankforl zw. bew 32 0 Genève onbew. 30 0 Grenoble onbew. 31 0 Helsinki half bew. 25 0 Innsbruck onbew. 30 0 Kopenhagf mist 23 0 Lissabon icht bew. 29 0 Locarno zw. bew. 29 0 Londen geh. bew. 28 0 Luxemburg onbew. 30 0 Madrid half bew. 37 0 München onbew. 28 0 DONN De extreemrechtse Na- tional Demokratische Partei Deutschlands treft al voorbereidin gen om haar hoofdkwartier te ver plaatsen van Hannover naar Bonn. De ultra nationalistische volgelin gen van Adolf von Thadden (48) zijn ervan overtuigd, dat zij bij de ver kiezingen eind september hun intre de in de Bondsdag zullen doen. Dan wil de partij zich definitief vestigen^ in de regeringswijk van de hoofdstad liefst vlak bij het parlementsgebouw. Op het ogenblik speuren medewer kers van het kleine bureau dat Von Thadden reeds nu in Bonn heeft ingericht, naar een representatieve villa of een fraai gelegen stuk bouw grond. Von Thadden zelf wil het liefst een voornaam bureaugebouw van ettelij ke verdiepingen neerzetten, waar ook de krant van de NPD „Deutsche Nachrichten" zou kunnen intrekken. De overheid heeft geen enkel recht om de partij het bouwen of kopen van een gebouw te verhinderen. Geldgebrek heeft de NPD ook niet, want als niet-verboden, dus wette lijk toegelaten, politieke partij heeft zij pas 1,2 miljoen mark van de staat gekregen. Dat is de door de wet voor geschreven subsidie om te kunnen deelnemen aan de verkiezingsstrijd. LYON Vorige weck vrijdag ver ongelukte de auto van het Nederlandse gezin Pasker uit Hoogland, dat de va kantie in Spanje had doorgebracht, in de buurt van L.yon. Om een uur 's mor gens botste de kleine Volkswagen op-de route Nationale nr. 6 frontaal tegen een vrachtwagen. Mevrouw M. Pasker werd op slag gedood en het 4-jarig zoontje Bastiaan overleed na aankomst in het zieken huis van Villefranche-sur- Saöne. De heer A. Pasker (30) werd gewond, maar zijn 5-jarige dochter Helena, kwam er goed vanaf. In de Lyonese bladen van gisteren stond in verband met een en ander, te lezen dat een 22 jarige Lyonees, Alain Vegnant, het gezin Pasker bijzonder van dienst is geweest. Hij was in de buurt toen het ongeluk gebeurde en ver leende onmiddellijk eerste hulp. Hij bleef bij het gezin, toen dit naar het ziekenhuis werd gebracht en bood aan bloed te geven, doch dit was niet nodig. De volgende dag vroeg Vegnant aan zijn baas hij werkt op een fabriek in West-Duitsland een week extra verlof, en kreeg dit. Zijn activiteit kende geen grenzen. Hij kon familie van de Paskers in Nederland bereiken en ervoor zrgen, dat iemand Helena kwam halen. Hij nam voorts contact op met het naaste Nederlandse consulaat en zat er achter heen, dat de lichamen van mevrouw Pasker en de kleine Bastiaan zo spoedig mogelijk naar Nederland konden worden gebracht en tenslotte zorgde hij ervoor dat de heer Pasker, die ondertussen bezoek had gekregen van een Nederlandse vriend, inderhaast, een plaats kon krijgen op een machine van de „Air France", die van Lyon naar Parijs vloog, waar men kon over stappen naar Amsterdam. De beide Nederlanders vertrokken woensdagmorgen vroeg uit Lyon en de heer Pasker kon nu op tijd zijn voor de begrafenis van zijn vrouw en zoon tje, die vandaag in Hoogland plaats heeft. PARIJS De Franse autofabriek Ci- troën gaat auto's verhuren. Daartoe is opgericht het autoverhuurbedrijf „Ci ter". De activiteiten zullen zich tot in het buitenland uitstrekken. Henry Ford, de Amerikaanse industrieel, is met vrouw en kinderen aan een ongeluk ontsnapt. Bij een vis partij op zee raakte hun boot in brand. Kustvaartuigen slaagden erin het vuur tijdig te deven.

De Vallei | 1969 | | pagina 7