Veenendaals dagblad Buiten Engeland laat spionnen- echtpaar Kroger vrij Warmte plaatselijk door noodweer verdreven Hevige gevechten aan Suezkanaal Gelders-Utrechtse streekeourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prins Claus in Suriname Toeslag voor anderhalf miljoen man KVP en D'66 in Veenendaal samen in de verkiezingen Meer zon JAMIN WERNHER VON BRAVN: „BINEEN JAAR BEMANDE VLECHT NAAR MARS MOGELIJK" Apollo-12 vertrekt 14 november Ernstige botsing in Lelystad Messteek omdat eten te Iaat op tafel kwam Zes Migs neergeschoten Geen remolie maar licht ontvlambare vloeistof KUNSTROOF BINNEN EEN JAAR DRIE UUR Pijpekoppen morgen melkhazelnootjes MENSELIJK LASAPPARAAT STOND ONDER STROOM DREIGING „GEEN ZWAKTE" zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel.03410-2569. IN DE BOUW Bur. voor radactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 25 JULI I94? 43» JAARGANG no. I72 ASTRONAUTEN GEZOND TERUG r|e grootste reis in de geschiedenis van de mensheid is volbracht. De ruimtevaarders Neil Armstrong, F.dwin Aldrin en Michael Collins zijn gistermiddag in goede gezondheid te ruggekeerd van hun reis naar de maan. Zij kwamen bij het ochtendgrauwen (17.50 uur Nederlandse tijd) in de Stil le Oceaan terecht en kwamen een uur en zeven minuten daarna aan op het Amerikaanse vliegdekschip Hornet. De president van de Verenigde Sta ten, Richard Nixon, sprak hen via een microfoon toe nadat zij in een mobiel quarantainestation eerst op verhaal waren gekomen. Nixon noemde hun reis een „fantastische en grootse" pres tatie waarmee al meer dan honderd staatshoofden hem hadden gelukge wenst. Amiens, de geboorteplaats van Ju les Verne, besloot de drie maanvaar- ders ereburgers te maken. Dr. Wernher von Braun, directeur van bet NASA-centrum in Huntsville voor liet voorbereiden van ruimte- vluchten, heeft gisteren verklaard dat onbemande verkenningsvluchten naar Mars vóór het einde van deze maand meer zullen onthullen, dan ooit bekend is geworden omtrent de buitenkant van die planeet. „Als de beelden aantonen dat Mars belang wekkend genoeg is, geloof ik dat er binnen een jaar opdracht gegeven zal worden voor een bemande vlucht naar Mars", aldus Von Braun. Michael Collins zal met ingang van 5 september bevorderd worden tot ko lonel. Dit nieuws werd hem vanmor gen op de Hornet meegedeeld. De Apollo-12, die een landing gaat ondernemen in de op de maan gele gen „Oceaan der Stormen", gaat ver trekken op 14 november. De beman ning, geheel behorend tot de Ameri kaanse marine, zal bestaan uit Char les Conrad, Richard Gordon en Alan Bean. Conrad en Bean zullen op de maan landen, terwijl Gordon om de maan zal blijven cirkelen, zoals Col lins dit heeft gedaan bij de vlucht van de Apollo-11. De nieuwe landing zal plaatsvinden ten westen van de plaats waar de mannen van de Apollo-11 zijn geweest, en wel op een deel van de maan dat geologisch ouder is. Het is van groot belang om de stenen en stof, die door Aldrin en Armstrong zijn verzameld te vergelijken met die welke men uit de „Oceaan der Stormen" zal probe ren mee te nemen. De plaats waar de Apollo-12 heen gaat op dè maan ligt dicht bij het punt, waar een onbemand Amerikaans ruimteschip van het type Surveyor in april 1967 is gedaald. Het ligt in de bedoeling, dat Conrad en Bean enkele malen uit hun maan landingsvaartuig op de maan zullen Corns zien we op een oud, verlaten kwekerijtje, zo maar middenin 't bos of op een achterafhoek van een tot verval neigend buitengoed de schone kleuren van hoog-oprij- zende vingerhoedskruiden. Ze pron ken in wit en zalm, geranium en coral-rose, champagnelila en bis cuit, welke kleuren een fraaie con trastwerking geven met het loof hout en naaldenbrans rondom. De digitalis verrukken het oog door hun rijzige verschijningen? en hun spontane presentie, als wilgeroosjes op een kaalslag. Haast altoos ziin het verwilderde exemplaren, m.aar dat hindert niet. Ze slaan gemak kelijk t.an, uit de zaaddozen ver spreidt de plant zich door de wind en voorts worden de zaadjes ver sleept door vogels, muizen en soms ook door mensen. Het volgend jaar treffen we vooreerst bladrozetten aan, want de pijpekop is 2-jarig en bloeit dus pas het tweede jaar. Digitalis vormt een waardevol ge neeskruid en wordt voor onze far- macopie veel geteeld. Verder kun nen we van deze welkome decora tie lang genieten, want ze bloeien ..van onderen op", zoals de platte landstuinman zegt, zodat van de zeer lange tros de bovenste bloe men nog in de knop zitten, terwijl onderaan de stengel de zaaddoosjes reeds openspringen. Parterre trek ken ze de aandacht van pimpeltjes en zwartkopmezen, terwijl enkele verdiepingen hoger de tuinhommels te gast gaan. Niettemin vormen de bladeren („folia digitalis" in de apo theek) een sterk werkend vergij, doch de zaden lijken onschadelijk. Pas in de loop' van juli en later raken de pijpekoppen uitgebloeid, evenals de lantaarns der St. Teunis bloemen, maar eindelijk kunnen we toch met Wordsworth in „The Prelude" spreken: „Stood of all dismantled, save the last left at the tapering .ladders top 25-7-1969 A. B. WIGMAN afdalen en daar elke keer misschien wel drie uur achtereen zullen blijven. In tegenstelling tot AkVrin en Arm strong van de Apollo-Jl zullen C'onrad en Bean zich veel verder van de L.M. af bewegen. Amerika wil in totaal tien maan landingen ondernemen. Kort na hun aankomst op de Hornet heeft president Nixon de drie astrona- ten als volgt toegesproken: „Dit is de grootste week uit de geschiedenis van de wereld sedert de schepping ge wéést. Als resultaat van wat u drieën hebt gedaan is de wereld kleiner ge worden en kunnen wij in Washington ons werk gemakkelijker doen en nu gaan reiken naar de sterren." Toen nodigde hij de drie astronauten uit voor een groot erediner, dat op 13 augustus in Los Angeles zal worden gehouden en waarop een groot aantal gasten aanwezig zal zijn. In de eerste plaats de echtgenotes van de astronau ten en verder diplomaten, hogere re geringsfunctionarissen en alle Ameri kaanse ruimtevaarders voor zover die niet door werk verhinderd zullen zijn om te komen. Na het eerste medische onderzoek, dat de ruimtevaarders hebben on dergaan, werd meegedeeld, dat de drie mannen van de Apollo-11 zich in een uitstekende conditie bevinden. Er zijn geen aanwijzingen dat de astronauten op de maan een ziekte hebben opge lopen. Wel heeft een van de drie wat Gestoken in groene isolatie pakken en met zwemvesten aan wachten de drie maanvaarders totdat een van de kikvorsmanne(links) het luik van de Apollo-11 heeft gesloten. last van oorontsteking. Wie dat is werd niet bekend gemaakt. Zie ook elders in dit blad. LELYSTAD Donderdag omstreeks drie uur verleende in Lelystad een vrachtauto geen voorrang aan 'n perso nenauto. De vier inzittenden van dit laatste voertuig werden gewond. Een van hen, de 73-jarige heer L. Marrink uit Drachten, is in de loop van de dag in het ziekenhuis te Harderwijk overleden. EMMELOORD Donderdagmiddag is in Emmeloord de 74-jarige M. Koop man uit Kampen om het leven geko men. Hij stak op zijn bromfiets een drukke voorrangsweg over zonder vol doende op het verkeer te letten. Hij werd door een vrachtauto aangereden en zwaar gewond opgenomen in het Dr. Jansenziekenhuis in Emmeloord, waar hij in de loop van de avond overleed. BRAXDEX EX 'ZEESCHADE LONDEN Engeland zal .het spionnencchtpaar Peter en Helen Kroger vrij laten. Daarover is een akkoord met de Sovjet-Unie gesloten. Dit heeft mi nister van Buitenlandse Zaken Stewart gisteren in het Britse parlement meege deeld. De spionnenruil Rusland liet gisteren de in 1965 in Moskou gearres teerde Gerald Brooke vrij is het resultaat van Brits-Russische onderhande lingen. De Krogers kregen in 1961 twintig jaar gevangenisstraf voor het doorge ven van geheime documenten van de Britse marine aan de Russen. Zij zul len binnen drie maanden op vrije voe ten worden gesteld en mogen dan gaan waarheen zij willen. Volgens Engeland zijn Kroger en zijn echtgenote Ameri kaanse staatsburgers, doch de Sovjet- Unie en Polen beschouwen hen als Pools. Brooke werd op 25 april 1965 in Mos kou gearresteerd. Een rechtbank ver oordeelde hem wegens anti-Russische propaganda en agitatie tot vijf jaar werkkamp. De Brit bekende gewerkt te hebben voor een organisatie, die de Russische regering omver wilde wer pen. Minister Stewart maakte voorts be kend, dat de Russische autoriteiten heb ben toegezegd, dat zij na de vrijlating van het echtpaar Kroger twee Britten, Parsons en Lorraine, uit gevangenis schap zullen ontslaan. Zij zijn in 1968 tot respectievelijk vier en drie jaar ge- ADVERTENTIE 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst vangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van verdovende middelen naar de Sovjet-Unie. Voorts krijgen drie Britse onderda nen, die al geruime tijd wachten op toe lating tot de Sovjet-Unie om daar met Russen in het huwelijk te treden, nu spoedig een visum. Hun partners zul len daarna vrij zijn het land te ver laten. Minister Stewart rechtvaardigde de ruil op drie gronden, n.l. uit menselijk oogpunt, omdat de Sovjet-Unie Enge land op 28 april had laten weten dat een nieuw proces tegen Brooke in voorbe reiding was en dat op grond van de daar ingebracht beschuldigingen waarschijnlijk een zwaardere veroorde ling zou volgen. In verband met de slechte gezondheid van de Brit zou zulks ernstige consequenties kunnen hebben. Het tweede argument was, dat de Kro gers ruim achteneenhalf jaar gevangen hebben gezeten en dus al in aanzien lijke mate voor hun daden hebben ge boet. Tenslotte gold het perspectief op een soepelere Russische houding wat betreft contacten van de Britse diploma tieke vertegenwoordigingen met in de Sovjet-Unie gevangen gehouden Britse onderdanen. Tot Lagerhuisleden, die hadden op gemerkt dat Engeland voor Russische chantage is bezweken, hetgeen huns inziens onvoorstelbare gevolgen voor de toekomst zou kunnen hebben, zei mi nister Stewart dat naar zijn mening de handelwijze van zijn regering juist is geweest DE BILT Hevige hagel- en on weersbuien hebben gisteren in het noor den, oosten en zuiden van het land de warmte met geweld verdrongen. Door het onderlopen van huizen en het platslaan van gewassen is daarbij heel wat schade ontstaan. Ook ontston den door blikseminslag diverse branden. Omstreeks half drie in de middag heb ben korte maar hevige hagelbuien, waarbij hagelstenen van een gemiddel de grootte van twee cm vielen, gepaard gaande met onweersbuien, in Zuid-Lim burg vooral in de plaatsen Noorbeek, Wijlre, Heer en omgeving, vrij ernstige schade toegebracht aan de appel-, pe ren- en kersenkweek. De schade aan de appel- en peren- oogst zal pas over enkele dagen vast gesteld kunnen worden aan de hand van bruine plekken op de vruchten, die daarna gaan rotten. Wat de kersen- oogst betreft, heeft de aangerichte scha de betrekking op de zogenaamde mo- rellenkweek. Op verscheidene velden werd de morel!enoogst door de grote hagelstenen volledig vernield. De scha de loopt in de tienduizenden guldens. In het midden van Friesland zijn een molen en een boerderij door de blik sem getroffen. In Tijnje bij Heerenveen werd een oude door een familie be woonde molen door het vuur volkomen verwoest. De bewoners konden zich in veiligheid stellen. De inboedel ging geheel verloren. In Rotstergaast (gem. Haskerland) bij het Tjeukermeer sloeg de bliksem in in een boerderij. De brandweren van Joure en Heerenveen wisten een totaal uitbranden van de veestal te voorko men. Ook een boerderij in Koufurder- rige werd door de bliksem getroffen. Het betrof hier een vuurbol, die scha de aanrichtte in een kast. Op landerijen in de buurt van Balk en van Sint-Johannesga werden twee koeien door het hemelvuur gedood. Tijdens hevige slagregens in Friesland viel op sommige plaatsen meer dan LEEUWARDEN De 48-jarige los werk man G. M. uit Leeuwarden heeft zijn huisgenote, Grietje H. met een zakmes in het gezicht verwond. Toen de politie van Leeuwarden d eman wilde arresteren, bedreigde hij een agent met het mes. Pas toen deze zijn wapenstok tevoor schijn haalde, koos M. eieren voor zijn geld. Hij liet zich toen gewillig meevoeren naar het politiebureau. Hij zal zich moeten verantwoorden wegens een poging tot doodslag. De werkman maakte ruzie met zijn vrouw en huisgenote, omdat het eten te laat zou zijn opgediend. De echtgenote en de huisgenote, een zuster van de vrouw, vluchtten naar de buren en slo ten zich daar op. M. vernielde echter de grendel van de deur en sleepte zijn schoonzuster mee onder bedreiging mqt een mes. Zij kreeg hierbij een snij- wond. tien millimeter water in tien minuten tijd. ACHTERHOEK Tijdens een hevig onweer, dat don derdagmiddag langer dan een uur bo ven Varsseveld en omgeving woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerde rij van de familie Pennings in de buurt schap Sinderen. De boerderij ging ge heel verloren. Hiermee is een bedrag gemoeid, dat naar schatting rond de honderdduizend gulden ligt. Op het moment van de inslag was op de boerderij alleen een familielid van het gezin Pennings als oppas aanwe zig. De familie Pennings was een dagje uit met de kinderen. De veestapel kon door de oppas en gealarmeerde buren worden gered. Op verschillende andere plaatsen in en om Varsseveld deed zich bliksem inslag voor, evenwel zonder ernstige schade te veroorzaken. Vele straten stonden urenlang tientallen centimeters onder water. CUYK In Cuyk is donderdag de twaalfjarige Gerard van Keysteren door een schok van elektrische stroom gedood. Op de boerderij van zijn vader kwam hij in de schuur in aanraking met een elektrisch lasapparaat, dat on der stroom stond. ^TVEL AVIV In alle hevigheid laaide gisteren de strijd tussen Israël en Egypte aan weerszijden van het Suezkanaal op. Israël liet weten, dat het tijdens deze gevechten zes Egyptische Migs uit het luchtruim had gescho ten. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv werden de Migs omlaag ge haald, toen de Egyptische luchtstrijdkrachten aanvallen uitvoerden op Is raëlische posities in de Sinaï. Die aanvallen volgden twee uur, nadat Israël zelf een aanval had gedaan op militaire doelen in Egypte in het gebied van Suez. Ook op de groad werd over het Suez kanaal heen felle strijd geleverd. Daar bij werden zwaar geschut, tanks en ra ketwapens gebruikt, aldus een melding uit Cairo. Egypte meldde ook, dat het zes Israëlische vliegtuigen had neer geschoten, maar Tel Aviv heeft dit ont kend. De verwoede aanvallen van giste ren volgden op een verklaring van de Egyptische president, Nasser, eergis teren, dat de Egyptische strijdkrach ten nu gereed en in staat waren om Israël op grote schaal klappen toe te brengen. Generaal Mosje Dajan, de Israëli sche minister van Defensie, verklaar de gisteren in Hebron tegenover jour nalisten, dat Nassers woorden de drei ging inhielden, dat Egypte wel eens Tel Aviv tot doelwit van een bombar dement zou kunnen uitkiezen. Hij voegde eraan toe, dat hij echter niet in een directe hervatting van de oorlog geloofde. Mosje Dajan bezocht Hebron om zich op de hoogte te stel len van de guerrilla-activiteiten, die daar de laatste tijd hoe langer hoe meer door de Palestijnen aan de dag worden gelegd. Gisteren is opnieuw voor dit ge bied een uitgangsverbod ingesteld. Premier Golda Meir van Israël heeft et gisteravond bij Egypte en de andere Arabische buurlanden op aangedron gen zich te houden aan de overeenkomst tot een staakt-het-vuren. Mevrouw Meir zei dat de Arabieren best zouden begrijpen, dar ze deze uitspraak niet deed omdat Israël zich zwak zou voe len. „Na de gebeurtenissen van van daag mag ik dit wel zeggen", voegde zij er aan toe. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma, tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART VERDROXKEX BOEKEL Donderdagmiddag is in het recreatieoord „Boekels Ven" in Boe kei de 22-jarige M. Nedermowe, patiënt van de psychiatrische inrichting „Hui ze Padua" verdronken. De man was met enkele andere patiënten, onder toe zicht van een paar verplegers, in het recreatieoord gaan zwemmen. Men ver moedt, dat hij in het water een toeval heeft gekregen. De werd naar het zie kenhuis in Veghel overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Prins Claus vertoeft momenteel in Suriname. Bij zijn aankomst op het vliegveld Zanderij werd hij onder meer begroet door gouverneur Ferrier (op de foto links). UTRECHT. - Anderhalf miljoen werk nemers in ons land krijgen een uitke ring ineens van één procent van het jaarloon. Dit heeft het loonbureau van het Ne derlands Katholiek Vakverbond bekend gemaakt. Volgens het NKV. zal het hele be drijfsleven zich houden aan het advies waarin de uitkering werd aanbevolen. In de bouwnijverheid wordt het extra- tje gegeven uit het vakantiefonds. Te gen inlevering van vakantiezegels krij gen de werknemers hun uitkering van het sociaal Fonds Bouwbedrijf. Voor bijna twee miljoen werknemers zijn inmiddels nieuwe c.a.o's afgesloten. De stijging van de loonkosten Is ge middeld 8,8 procent. Voor 75.000 werk nemers moeten de contracten nog wor den goedgekeurd. O VEENENDAAL Op basis van een gezamenlijk minimum-program, gaan de Veenendaalse afdelingen van de KVP en D'66 de gemeenteraadsverkie zingen van 1970 tegemoet. Een twee maanden durend overleg voerde de par tijen tot overeenstemming over een aan tal kernpunten, die nog niet openbaar zijn gemaakt, in afwachting van de de finitieve beslissing, die eind augustus wordt verwacht. D '66 doet in Veenendaal voor het eerst mee aan de verkiezingen voor de gemeenteraad. De partij heeft zich in het afgelopen jaar door middel van een werkgroep op de plaatselijke poli tieke situatie georiënteerd. De combinatie rekent op drie zetels in de nieuwe raad (21 leden), uitgaan de van de verwachting, dat de enige KVP-vertegenwoordiger zich zal hand haven. ARNHEM Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de vaten, waarmee de vrachtwagen was geladen, die woens dag op Rijksweg 12 bij Arnhem in brand vloog geen remolie bevatten. De 130 vaten waren gevuld met een nauw aan aceton verwante, zeer licht brandbare vloeistof. Deze vloeistof komt voor op de lijst van gevaarlijke stoffen. De auto was niet voorzien van twee brandblusapparaten, zoals voor het ver voer van deze stof is voorgeschreven. IZMIR Uit het archeologisch mu seum in Izmir (Turkije) is voor ruim twintig miljoen gulden aan antieke ju welen etc. gestolen. De dieven had den eerst de nachtwaker gebonden en gewurgd. Het museum ligt en een groot park waar ieder jaar een internationa le beurs wordt gehouden. De collectie antieke voorwerpen die het bevat, is we reldberoemd. T angs de oostflank van een hoge- drukgebied, dat zich van de Azoren naar de Britse eilanden uit breidde, is in de nacht van donder dag op vrijdag koele lucht ons land binnengestroomd. In de warme continentale lucht kwamen donderdag plaatselijk hagel- en omveersbuien tot ontwik keling, waarbij hier en daar meer dan 10 mm regen is gevallen. De as van het hogedrukgebied zal morgen dicht bij ons land liggen, waardoor er weinig wind zal zijn. Er worden zonnige perioden ver wacht, waarbij de temperatuien dezelfde waarden zullen bercii.'n als vandaag of iets hoger w< Morgen: Zon op: 04.52 onde 0 Maan op: 19.22 ondc 11

De Vallei | 1969 | | pagina 1