Claim op drie zetels op basis) van gezamenlijk minimum-program Andere partijen ook uitgenodigd KERKDIENSTEN mssm Geen finale voor Wim Keman Hu welij ksmoeili j kheden in de meerderheid Polio-inenting Wijkgebouw bijna gereed CHEVROLET p E L Joegoslavische vrouwen komen naar Kesteren Jaarverslag herv. commissie voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging toont aan Gift Brokken Hand tekeningen Laatste der Mohikanen Samen beroepen Verontrusten HORLOGERIE VAN MANEN VAN WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL De K.V.P. en D'66 in Veenendaal gaan hand in hand de gemeenteraadsverkiezingen van be gin 1970 tegemoet. Dit is bvestigd door zowel het K.V.P.- raadslid M. G. H. Hendriks, als door de voorzitter van D'66, de heer J. de Ruiter. De samenwerking waaraan volgens verwacntiiig weinig meer in de weg zal worden ge legd is het uitvloeisel van intensief en vruchtbaar contact tussen de beide afdelingen, dat nu al meer dan twee maan den wordt onderhouden. De partijen zullen niet met een gezamenlijke lijst uitkomen, maar wel elkaar zoveel mo gelijk steun verlenen bij de uitvoering van 'n gezamenlijk minimumprogram. Op basis van dit gegeven rekent de combinatie op een totaal van tenminste drie zetels in de nieuwe gemeenteraad. Uitdiepen Niet eens Bundeling BURGERLIJKE STAND V.A.B. KIRPESTEIN Weekenddiensten mat Myftufydü tijd! VRIJDAG 25 JULI 1969 KVP EN D'66 GAAN IN VEENENDAAL SAMEN Naar mijn bescheiden mening zouden we hier best wat meer folklore kun nen gebruiken: Naast sigaren in al le mogelijke maten, strengen wol, hang- en sluitwerk en weet ik wat we al niet meer aan de man te bren gen hebben vind ik folklore toch ook altijd een artikel dat goed aan de markt ligt. En om de handelsgeest nog even vaardig over me te laten blijven je kunt er nooit mee blij ven zitten want het is niet aan mo de of andere grilligheden van de con sument onderworpen. Ik zal me wel wachten om zo'n uit spraak recht op de man af op een in het eigenaardige vak gevormde folklorist te lanceren. Dan zou ik nog niet jarig wezen. Maar zo in het al gemeen durf ik zo'n mening er best uit te gooien. Hoogstens kan er nu een brief uit de een of andere his torische hoek komen in de geest van „Man, ben je nou helemaal van een wilde diersoort gebeten. Folklore laat zich niet maken. Het was er vroeger. En het is er op de dag van vandaag nog. Waarom het in stand gebleven is valt eigenlijk niet goed te verkla ren. In ieder geval niet kunstmatig, want dan zou het geen folklore meer zijn". Ik weet het, rechtgeaarde folklorist, die mij nog niet geschreven heeft, maar het best eens zou kunnen doen. Onder folklore verstaan we oude ge bruiken en overleveringen. Toestanden die niet meer passen in een tijdsbeeld waarin onze adem hoogstens nog even stokt als mensen als een pluisje zo zacht op een maanakkertje neerstrij ken. Maar daarom ook toestanden die met het jaar interessanter wor den omdat we er steeds meer van staan te kijken dat de mensen vroe ger zo vreemd hebben kunnen doen. Het leuke is, dat echte folklore nergens toe diende. Het midwinterblazen in de Achterhoek, het ringrijden in Zeeland, het planten van een mei boom in Limburg, het waren alle maal nutteloze zaken. Wij hebben er in Veenendaal nog twee over. De lampegietersavond en de palmpaas-optocht. Inderdaad niet veel, maar ik dacht toch ook niet gek voor een plaats die, gerekend naar de gemiddelde ouderdom van de Nederlandse gemeenten, met vier honderd jaar nog maar net boven de jongensbroek uit is. U denkt natuurlijk dat ik een lokaal folkloristisch evenement over de kop zie: de aloude bijenmarkt, waarvan het programma juist deze week weer is afgewerkt. Nee, dat doe ik niet. Ik vergeet niks, maar de bijenmarkt is een nog enigszins renderende be zigheid en als zodanig niet geheel en al onder de folklore te plaatsen. Wel een gedeelte ervan namelijk het eten van de peultjes en de wortel4- tjes. Op de historische plaats aan de Nieuweweg, kwam in de belen dende herberg van Van Kessel de technicolour nog op de borden. En via het ritueel van vele kleine glaas jes gingen de bijenboeren hun eet lusten botvieren op de peulen en de penen. Kijk, en dat nou juist dit gedeelte uit de historische show moest vervallen, dat vind ik ronduit jammer. Het was een stukje onvervalste folklore en ik zou willen voorstellen dat we er des noods met man en 'macht voor zor gen, dat de schranspartij weer in ere hersteld wordt. Mogelijk krijg ik het bestuur van de plaatselijke imkersgenootschap te gen me, maar dat risico wil ik lopen. De secretaris van de club van bijen melkers heeft verklaard, dat men het nooit zou aansturen op een kunst matig in mekaar gedraaide bijen markt met van alles erop en eraan. Het ging volgens hem om de han del en daarmee uit. Akkoord, maar ik dacht dat zo'n con sumptieve omlijsting toch geen af breuk aan het geheel zou doen. Dat het integendeel inboorling en vreem deling aantrekt, want het overkomt je niet iedere dag dat je zo massaal de warme muis ziet gebruiken. Na tuurlijk, dat is een voorwaarde: de maaltijd moet in het openbaar wor den verwerkt en een kleine toegangs prijs zou ik daarom wel aanneme lijk vinden. Het is volgens mij ook verantwoord, dat de plaatselijke overheid borg staat voor het tekort. Met één wisselbeker tje houd je nu eenmaal geen brok folklore in stand... Wout Blauwkous. ADVERTENTIE D *66 neemt in Veenendaal voor het eerst aan de verkiezingen deel, en be staat als afdeling officieel ruim een maand. Een jaar lang heeft een Werk groep Gemeentepolitiek Veenendaal van de partij zich georiënteerd op de plaatselijke omstandigheden, waarbij contact is gezocht met alle partij-afde lingen. Het resultaat daarvan is dat de K.V.P. het dichtst bij D '66 blijkt te staan. D "66 heeft als eerste twee lijst trekkers personen tussen 25 en 30 jaar aangewezen. De claim op de drie ze tels is gebaseerd op de overweging dat de KV P-zetel zeker bezet zal blijven. „Wij gaan ervan uit dat met name de jongere Veenendalers zich het sterkst tot D '66 aangetrokken voelen", aldus voorzitter J. de Ruiter, „maar dat blijft voorlopig een hypothese. In het kader van onze oriëntatie hebben we nagegaan hoeveel Veenendalers bij de laatste kamerverkiezingen op D '66 hebben gestemd. Dat waren er 1500, wat overigens nauwelijks dienst kan doen als basis voor de verwachtingen omtrent de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen in het komende jaar. Wel mag worden aangenomen dat onze kiezers voornamelijk zullen behoren tot de politiek niet-gebonde- nen K.V.P.-raadslid M. G. H. Hendriks: „Wij hebben elkaar gevonden op een aantal essentiële punten, die wat be treft de K.V.P. deel uitmaken van na genoeg hetzelfde actuele program van 1966. Wij hebben afgesproken dat wij de gedachten van D-66 nog nader zullen uitdiepen, en omgekeerd doen zij het met de onze. Eind augustus of begin september komen we bij elkaar om waarschijnlijk de samenwerkings vorm definitief vast te stellen. Dan moet een en ander uiteraard nog aan de res pectieve leden worden voorgelegd. Laat mij nogmaals duidelijk stellen dat het uitgesloten is met een gecom bineerde lijst aan de verkiezingen mee te doen. Dat laat de gemeentewet niet toe. We nemen ieder afzonderlijk als partij deel, maar met een gezamen lijk minimumprogramma." Zowel de heer Hendriks als de heer De Ruiter zeggen dat, afgezien van de ze ontmoeting van D-66 en K.V.P., er naar wordt gestreefd nog andere, en zoveel mogelijk partijen te laten mee doen aan de combinatie. Met name wordt gadacht aan de Partij van de Ar beid, hoewel de heer De Ruiter ver klaart: „wij weten dat het P. v.d. A.- hoofdbestuur de plaatselijke afdelin gen het advies heeft gegeven zo mo gelijk zelfstandig te blijven opereren. Overigens heeft D-66 alle Veenendaal- se politieke partijen dezelfde uitnodi ging gestuurd, als die waarop het con tact met de K.V.P. nu tot stand is ge komen". Het lijkt erop dat dit voorlopig de enige vorm van daadwerkelijke toena dering tussen de Veenendaalse politie ke partijen zal zijn, zeker bezien in het licht van de aanstaande verkiezingen. Zo wordt momenteel nog altijd er van uitgegaan dat ook de C.H.U. en de A.R.P. het niet in voldoende mate met elkaar eens zullen worden. Dat is op provinciaal niveau sinds kort wel het geval. Samen met de K.V.P. hebben de beide partijen een conceptprogram opge steld, dat een confessioneel-radicale concentratie beoogt, en dat gisteren werd gepubliceerd. De situatie in Veenendaal is in dit opzicht zo niet „hopeloos", dan toch wel enigszins „uitzichtloos", getuige de verklaringen van CH- en AR-vertegen>- woordigers. De heer A. Visser, frac tieleider CHU: „Wij hebben er nog niet over gesproken, en ik zie voorlopig ook nog geen samenwerking ontstaan". De heer H. van Manen, fractieleider ARP: „We benaderen elkaar allervriende lijkst, maar definitief contact bestaat er nog niet. Op bestuursniveau heeft wel eens een gesprek plaatsgevonden, maar tussen fracties zeker niet." In dit kader past ook een uitspraak van A.R.-voorzitter H. Hiensch van enige maanden geleden: „De weder zijdse standpunten worden wel gere specteerd, maar voorshands geeft dat nog geen aanleiding om ons volledig M. G. M. HENDRIKS (KVP) bundeling van krachten bij elkaar aan te sluiten." Het oordeel over een samengaan met de KVP is van beide zijden, negatief. De heer Hendriks (KVP) ten slotte spreekt met klem zijn teleurstelling uit over het uitblijven van 'de toenadering, die volgens hem alleen maar nuttige gevolgen kan hebben. „We hebben twee jaar geleden een gesprek gehad met verscheidene mensen van de A.R., on der anderen met de heer Hiensch. De ze zei toen, dat hij er persoonllijk wel voor voelde. Maar er zijn veel mensen bij de AR die er nog niet aan toe zijn. De heer Hiensch zei ook dat men eerst aansluiting wilde zoeken met de CH en daar was men toen al twee jaar mee doende. Van ons uit", aldus de heer Hendriks, „is in elk geval doelbewust naar toena dering gestreefd. Zelfs dit jaar hebben we nog een A.R.-vergadering bijge woond. en opnieuw bleek weinig per spectief te verwachten. Ik zie er dan ook de eerste jaren nog niets van komen. Dat is erg jammer, want zo'n samen bundeling van krachten kan alleen maar de plaatselijke gemeenschap ten goede komen. Als je meer bestuurs kracht kunt bundelen zal het gemakke lijker zijn de juiste man op de juiste plaats te zetten. Ik betwijfel of dat nu, in de huidige constellatie het ge val is. Veenendaal kan ongetwijfeld een veel sterker bestuursorgaan op de been brengen, los van het feit dat de nu zittende raadsleden allemaal hun best doen." VEENENDAAL Dezer dagen is van de zijde van de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid een publikatie verschenen over de mo gelijkheid tot na-inenting tegen kinder verlamming, in verband met het feit dat een aantal nieuwe gevallen van kinderverlamming is geconstateerd. Naar aanleiding hiervan deelt het ge meentebestuur van Veenendaal ons me de, dat kinderen tot en met de leeftijd van 19 jaar alsnog kunnen worden in geënt, als zij nog niet of niet volledig zijn gevaccineerd. Men kan zich hier voor wenden tot het raadhuis, afde ling bevolking (tussen 8.30 en 12.30 uur). Later ontvangt men dan bericht waar en wanneer de inenting zal plaats vinden. KESTEREN KESTEREN Geboren: Johannes H. C., z.v. H. C. van den Brenk en A. Vlieger, Dalwagenseweg 103 te Opheus den; Johanna, d.v. K. Huibers en H. M. de Vree, Dalwagenseweg 45 te Opheus- den; Jacomina, d.v. P. van de Woes- tijne en D. Bor, Lijsterstraat 2 te Op- heusden: René Alexander, z.v. A. A. Devèrs en M. Kortenbosch. C. Huij- gensstr. 10 te Kesteren; Neeltje, d.v. A. van IJmeren en N. Bos, Patrijsstraat 16 te Opheusden. ADVERTENTIE TfflTDmAAL CITT-MOTOM - IDS KESTEREN De eerste helft van de zeventig Joegoslavische vrouwen, die in Veenendaal in diverse fabrieken te werkgesteld zullen worden, vestigt zich omstreeks half augustus in het vroe gere stations-koffiehuis in Kesteren. De tweede helft wordt veertien dagen la ter verwacht. Het gebouw is reeds in gereedheid 'gebracht om de eerste 35 vrouwen te kunnen ontvangen. Beheerster van het tehuis wordt ver moedelijk mevrouw Van Neerbosch. Zij was reeds eerder beheerster van dit gebouw, in de tijd namelijk dat er Turkse gastarbeiders in gehuisvest wa ren. De Joegoslavische vrouwen zullen onder leiding staan van een landgeno te, die door een lang verblijf in Ne derland met de zeden en gewoonten van ons land vertrouwd geraakt is. „De gastarbeidsters zullen weliswaar in Veenendaal werkzaam zijn", ver klaarde de heer J. den Hartog, wet houder van Kesteren, „maar we mo gen toch niet zeggen dat zij tot last van onze gemeente komen. Er wonen in Kesteren en Opheusden immers zoveel mensen die elders werken". „We moe ten deze ontwikkeling zien in het raam van de gehele industrialisatie van ons land", aldus de heer Den Hartog. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Oude kerk, 9.30 uur: ds. I. Kok uit Baarn; 17.00 uur: ds. A. Wisgerhof (H. Doop). Julianakerk, 9.30 uur: ds. Bakker; 17.00 uur: ds D. v. d. Berg uit Huizen. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. J. C. Stelwagen uit Delft; 17.00 uur: ds. H. Jongerden. Sionskerk, 9.30 uur: ds. D. v. d. Berg uit Huizen; 17.00 uur: ds. J. den Hoed uit Meerkerk. t Poortkerk, 10.30 uur: ds. H. Jongerden. 18.30 uur: ds. Bakker. Bejaardencentrum, 9.00 uur: ds. H. Jongerden. Veeneind, 15.00 uur: kandidaat B. A. de Groot uit Goudriaan. Woensdag 30 juli, 19.30 uur: ds. Middelkoop uit Zwolle. Dijkstraat 14.45 uur: dhr. J. v. Beusi- chem. Herv. gem. „Sola Fide" 10.00 uur: dr. Thoomes en 17.30 uur: ds. Vijzelaar. Geref. Kerk Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Blanken en 17.00 uur geen opgave. Petrakerk, 9.30 uur geen opgave en 17.00 uur: ds. Blanken. Geref. kerk (vrjjgem.) 9.00 en 16.30 uur: ds. Kuiper van Axel. Chr.-Geref. kerk Bethelkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Lang broek. Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: kand. De Romp te Apeldoorn. Geref. Gem. (Ned.) 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. (Syn.) 9.30 en 17.00 uur: ds. T. Harinck uit Den Haag ('t Holle Goed). 10.30 uur: ds. Hoekema te Heemstede. R.-K^-kerk Salvatorkerk, zaterdag 18.45 uur en zondag 9.00 en 11.00 uur: H. Mis.v Willibrorduskerk, 9.00 en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen 9.30 uur: Openbare vergadering; 10.30 uur: „Wachttoren"-studie. Di. 19.30 uur: Theocr. bedieningsschool. 20.30 uur: Dienstvergadering. Alle bijeen komsten in 't NW-gebouw a.d. Tuin straat. RHENEN Ned. Herv. Kerk Cunerakerk, 9.00 uur: ds. Van Estrik uit Genemuiden; 10.30 uur: ds. Dek ker, em. pred. uit Apeldoorn; 13.30 uur ds. Chr. Verwoert uit Menaldum. Bergschool, 9.00 uur: ds. Dekker uit Apeldoorn. Geref. Kerk 10.00 uur: ds. J. Goldschmeding; 17.00 uur: drs. W. E. M. Honig uit Wagenin- gen. Oud-Geref. Gem. 10.00 en 18.00 uur: leesdienst. Maan dag 28 juli, 19.00 uur: ds. Gebraad. Geref. Gem. Syn. 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned. 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot Bond Geen dienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: dhr. C. H. W. Kuipéri uit Leersum; 18.30 uur: jeugddienst, dhr. Bosch uit Tiel. Geref. Kerk 10.00 uur: ds. Lugtigheid; 18.30 uur: ds. L. Zwaan. Ned. Prot Bond 10.30 uur: ds. J. v. d. Guchte uit Wage- ningen. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10.00 en 18.30 uur: ds. J. van Noort. Oud Geref. Gem. 10.00 en 18.30 uur: leesdienst; vrijdag 1 augustus, 19.00 uur: ds. v. d. Poel. ELST Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.00 uur: kand. Vróegindewey uit Bergambacht. LEERSUM Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: ds. Wisgerhof uit Veenen daal; 18.30 uur: eerw. heer Kuipéri. Geref. Kerk 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 18.30 uur: ds. Lugtigheid. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: ds. W. Bouwsma uit Wage- ningen; 18.30 uur: ds. H. Amstel uit Ernst. Geref. Kerk 10.00 uur: ds. J. P. Bos; 18.30 uur: ds. P. v. Strien uit Woudenberg. Vrije Evang. Gem. 10.30 uur: evang. F. J. Nijkamp uit Utrecht. Deze dienst wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Mo lenweg. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr B. Roest. Geref. Gem. (uitgetr.) 10.00 en 18.30 uur: leesdienst in het noodgebouw aan de Holevoetlaan. R.-K. Kerk 8.30 uur: H. Mis (verenigingsgebouw aan de Molenweg). RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: ds. W. J. C. van Rennes uit Streefkerk; 18.30 uur: ds. E. E. de Loo- ze uit Hilversum. Geref. Kerk 10.00 en 18.30 uur: ds. De Fijter uit Rhenen. EDE Oud-Geref. Gem. 10.00 en 18.30 uur: ds. v. d. Poel. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.30 uur: ds. B. J. Wiegeraad uit Bennekom (9.30 uur: H. Doop). Geref. Gem. in Ned. 9.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 19.00 uur: leesdienst. KESTEREN Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: dhr. Jansen uit Driedorp; 18.30 uur: ds. Dus uit Rijswijk. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk 10.00 en 18.30 uur: ds. Muilwijk. Geref. Gem. Syn. 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned. 10.00 en 18.30 uur: ds. Van Beek. SCHERPENZEEL Het wijkgebouw van de Wilhelminaziekenverple- ging dat op de hoek Vijverlaan-Molenweg in Scherpenzeel wordt gebouwd, nadert zijn voltooiing. Er wordt aangenomen, dat het nieuwe onderkomen van de ziekenverpleging medio augustus gereed zal komen. Het oude wijk gebouw aan de Dorpsstraat moet per 1 september zijn ontruimd. Wan neer de wijkverpleging de nieuwbouw zal betrekken is nog niet bekend. Op de Nederlandse zwemkampioen- schappen, welke deze week in het zwem bad „Wolfslaar" in Breda worden ge houden kwam de Veenendaler Wim Keman gisteren zowel op de 100 meter vlinderslag als op de 100 meter rug slag bij de jongens onder 14 jaar tien den van een seconde tekort om tot de finales door te dringen. Op de 100 meter vlinderslag zwom Keman iets te geforceerd om tot een tijd te komen, die goed genoeg was voor een finaleplaats. Hij kwam tot ee twaalfde plaats met een tijd van 1.17.7, waarmee hij slechts 0.7 tekort kwam voor een finaleplaats. Misschien was voor Wim Keman, die nog geen jaar in training is en nog betrekkelijk weinig ervaring op een 50 meter baan heeft, de spanning iets te groot, temeer daar hij een potentiële finalist is. Ook op de 100 meter rugslag bleef Keman iets beneden zijn beste seizoen prestatie. Hij finishte in 1.19.8, waar mee hij bijna twee seconden te lang zaam was voor de finale. Vandaag start Keman (VZC) op de 100 meter vrije slag bij de jongens on der 14 jaar. Op dit nummer zijn slechts drie series, met n totaal 22 deelnemers. Wim Keman start in de laatste serie op de buitenbaan, met als tegenstanders Frank Weyers (HZPC Den Haag), Rudy Wanninkhof (Swift Den Haag), Henk Vis (EZV Enkhuizen), Peter Oosterhoff (KZC Beverwijk), Adri van Excel (ZC Haarlem) en Joop Glijn (Zwemlust Utrecht). Veenendaal Arts: zaterdag 26 juli: N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 221, tel. 10885; zondag 27 juli: J. Schilperoort, Kerkewijk 40, tel. 12134. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Rhenen Arts: zaterdag 26 juli: dokter Rienstra, Herenstraat 63, tel 2577; zondag 27 juli: dokter Almekinders, Herenstraat 59, tel. 2432. Apotheek: voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek in Wageningen. Eist, Amerongen en Leersum Arts: L. W. S. van de Burg, Rijksstraat weg 153, Leefsum, tel. 03434-1388. Wijkverpleging: Amerongen, zr. B. A. Reuyl, Kon. Wilhelminaweg 67, telef. 1759 tot zaterdag 12 u., daarna zr. Rijsbergen in Leersum. Leersum: zr. A. G. Rijsbergen, Kon. Julianalaan 50, tel. 1423 tot maandag morgen 8 uur. Scherpenzeel en Woudenberg Arts: dokter jhr. H. Backer, Stationsweg 6, Woudenberg, tel. 03498-1330. Ederveen, Renswoude en De Klomp Arts: dr. Th. ter Velde. Oude Holleweg 4, Renswoude, tel. 08387-450. Dierenarts: dr. Nutma, Hoofdweg 49a, Ederveen, tel. 08387-457. Opheusden Arts: dokter Tromp uit Dodewaard, tel. 08885-213. Wijkverpleging: zuster E. de Winter, Opheusden, tel. 08887-210. Kesteren Arts: dokter v. d. Veen uit Lienden, tel. 03443-220. Wijkverpleging: zuster S. Westerhof, Kesteren, tel. 08886-210. Veenendaal en Rhenen Tandarts: voor spoedgevallen bellen: 08385-19049. Uit het jaarverslag van de hervormde commissie voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging, dat deze commissie heeft uitgebracht aan de diaconie van de hervormde gemeente te Veenendaal blijkt o.m., dat de maatschappelijk werkster mej. Moll in 1968 in totaal 610 keer om raad is gevraagd. Hierbij waren 117 gezinnen betrokken. Opvallend is dat de be sprekingen over huwelijksmoeilijkheden in de meerderheid zijn geweest, nl. 111 op de veertien gezinnen. Onmiddellijk daarop volgen de gesprekken over financiële en materiële problemen, precies 100, te verdelen over ne gentien gezinnen. zin werd in 1772 hervormd, n.l. de weduwe van Hendrik Roekamp sa men met haar acht kinderen. De pastoor van Renswoude Alexander Nooy öf Noey gaf op verzoek van het gezin bereidwillig extracten uit het Doopboek an ders gezegd: de doopbewijzen af. Vermoedelijk, aldus „De Schakel", heeft deze weduwe door haar over gang een ruimere ondersteuning voor haar talrijk gezin kunnen krij gen van de hervormde diaconie in Lunteren. Deze wijsheid komt niet van de kroniekschrijver in „De Schakel" maar uit „De Geschiede nis van de Neder-Veluwe" van T. en H. van Gortel. Ds. A. Vroegindeweij, predikant van de hervormde wijkgemeente „De Engelenburg" te Veenendaal ont ving een gift van driehonderd gul den die hij pondpondsgewijze be stemde voor de wijk-centra in Vee- nendaal-West en de Engelenburg. De overige gesprekken konden oa. naar de volgende groepen worden in gedeeld: aanpassings- en levensmoei lijkheden, huisvesting, hulp in de huishouding, ziekte en invaliditeit, bejaardenzorg, werkzoekenden etc. Het aantal hulpeenheden, ofwel ge zinnen, steeg van 93 in 1967 naar 117 het vorige jaar. Het aantal bespre kingen bleef over de twee laatste ja ren nagenoeg gelijk. In het kader van de gezinsverzor ging, een apart hoofdstuk van het verslag, steeg het aantal verzorgings- dagen van 6500 in 1967 tot 6989 in 1968. De dagen zijn berekend naar negen uur. Van deze totale tijd werden 3402 dagen besteed aan be jaarden en chronisch zieken. Het aantal gezinnen dat in 1968 werd ge holpen was 150 tegen 142 in 1967. Wat de kosten van beide vormen van hulpverlening betreft: de totale uitgave stegen van 231.500 gulden in 1967 naar 301.000 gulden in het af gelopen jaar. Vergeleken bij 1967, toen de uitgaven 147.000 gulden be droegen, bijna een verdubbeling. De gezinsverzorging kostte het vorige jaar 264.000 gulden, het maatschap pelijke werk 37.000 gulden. Aan subsidie kwam binnen 235.000 gulden. Hierbij gerekend 31.500 gul den aan retributie en 2500 aan bij dragen van de met de hervormden samenwerkende beide gereformeer de gemeenten te Veenendaal komt men op een tekort van 32.000 gulden, dat ten laste van de hervormde diakonie komt. De kosten per ver zorgingsdag bedroegen bijna 38 gul den. Ook de pogingen tot samenwer king worden in het verslag niet on besproken gelaten. De drie plaatse lijke instellingen richtten tezamen een verzoek tot de gemeenteraad om van het voorgenomen subsidiepla fond af te zien. Hierover is nog geen beslissing genomen, maar in her vormde kringen meent men dat de aktie niet zonder resultaat is geble ven. Dit jaar is het overleg over mogelijke samenwerking voortge zet. Gezien het prille stadium waar in dit overleg verkeert wil men niet op eventuele resultaten vooruitlo pen. De reeds bestaande samenwer king met de beide gereformeerde gemeenten werd volgens het verslag op plezierige wijze voortgezet. Ongeveer 180 mensen hebben j.l. zondag hun handtekening gezet in de r.k. Salvatorkerk te Veenendaal ter ondersteuning van het plan Mid delkoop. Deze arts heeft op 4 juli j.l., toen hij net terug was uit Biafra, voorgesteld om Nederland bemidde lend te laten optreden in het conflict tussen Nigeria en Biafra, waar het ging om voedselvluchten te organi seren naar Biafra. De handtekenin gen van de Veenendaalse parochia nen zijn met vele andere inmid dels verzonden naar de griffie van van de Tweede Kamer. Het is nog mogelijk om adhesie te betuigen. Nagekomen betuigingen kunnen ook naar de Tweede Kamer worden ge stuurd. De r.k. parochie van Veenendaal bestrijkt een groot gebied, want be halve Veenendaal behoren nog ver schillende omliggende plaatsen er toe. In het parochieblad voor Sal va- tor- en Willibrordkerk „De Schakel" lezen we, dat de parochie in de achttiende eeuw nog uitgestrekter is geweest en helemaal tot aan Lun teren reikte. Daar waren nog enkele gezinnen de moederkerk trouw ge bleven. Het laatste katholieke ge- predikanten onder haar cliënten, brokken langs de weg. Dit is vastge steld door een grote maatschappij voor autoverzekeringen in Ameri ka, die tot haar leedwezen de groot ste verliespost heeft in een aantal predikheren onder haar cliënten. De maatschappij vermoedt dat de oorzaak hiervan gelgen is in het feit, dat predikanten met hun ge dachten vaak in hogere sferen le ven en bovendien omdat zij op de meest onmogelijke tijdstippen langs de weg zijn. Politiemensen brengen het er beter af. Zij zijn het meest voordelig voor de verzekeringsmaat schappij. De hervormde gemeente en de ge reformeerde kerk van Veldhoven (bij Eindhoven) gaan zeer direct sa menwerken. Beide kerken hebben namelijk samen één predikant be roepen: de gereformeerde drs. Th. Vollenhoven. Èr zit ook een prak tische kant aan deze samenwer king. De hervormde gemeente van Veldhoven is te groot voor ds. H. Nobel die er werkzaam is. De ge reformeerde kerk is te klein voor een predikant. De nieuwe predikant zal nu tweederde van zijn tijd onder de gereformeerden gaan werken en voor éénderde onder de hervorm den. Volgens het gereformeerde Cen traal Weekblad heeft iedere kerk in Nederland op het ogenblik haar ver ontrusten. Maar allen die zo genoemd worden hebben in hun hart vol gens C.W. althans een hekel aan die naam. Daarom heeft dr. M. J. Arntzen nu voorgesteld om de ver ontrusten in de gereformeerde ker ken te noemen „confessioneel gere formeerden." Ook de rooms-katho- lieke verontrusten voelep zich onge lukkig met dit etiket. Tijdens een zitting van het pastoraal concilie werd voorgesteld te spreken van „prociezen" tegenover progressieve „kerkelijken". Maar terugkeer tot die achttiende eeuwse term is nooit gelukt. Naar de mening van Cen traal Weekblad zit er in de uitdruk king „confessioneel gereformeerden" in zekere zin een verinstitutionalise ring. De kans bestaat dat er een soort gereformeerde bond in de ge reformeerde kerken worden gesticht.

De Vallei | 1969 | | pagina 3