Vier PSP'ers treden uit partijbestuur Militairen ruïneren Brabants landschap Koningin vond de maanreis een fan tastische ervaring )voor[v,B awvm moet U bij J [FUJKINjiJw slijter zijn! Zuidafrikaan se advocaat Letlakha krijgt hier voorlopig geen asiel Volgend jaar de hele familie in Porto Er cole, hoopt gelukkige Oma Voor woningwet- huizen behoeven geen bouwlcges te worden Wie zei er ook weer dat alle verpakte broodjes hetzelfde waren? King Com ..A enige dat u weggooit, is de verpakking Journalisten bezorgd over ontslag van Lammers bij „De Groene" „GIFMAATREGEL" TREFT LANDBOUW NIET ZWAAR Slagboom ging voor bromfiets door de knieën bil de Spar Islekker niet duur Na conflict om senatoren-verkiezing REFERENDUM- VRAAG IN „RADIKAAL" Tramlus ontbrak aan bekroond ontwerp: geen eerste prijs TURKSE TOLK PLEIT VOOR JONGE TWENT Advies bepleit duurtetoeslag rentetrekkers Minister Schut erkent: Zien wat Engeland doel Villa is niet te koop WEER IN EUROPA Studenten in de diergeneeskunde door loting aangewezen „VERDRAAGZAAM" „ONSCHULDIG" NOG UITPRATEN V Het is nu stil zonder de prinsjes, maar: TEN ONRECHTE ra VOOR ONDERWIJZERS OP KLEINE SCHOLEN IS VRIJSTELLING NOG MOGELIJK „ONZUIVER" VERBIJSTEREND MEER fVERK GAS ONTBRANDDE IN KEUKEN DOOR WAAKVLAMMETJE VRIJDAG 25 JULI 1969 DEN HAAG Vier leden van het partijbestuur van de P.S.P. hebben hun functies neergelegd. Het zijn mevrouw J. van der Veen-Woelders en de heren A. de Roode. W. Koerts en P. Kloosterman. De reden van hun aftreden ligt in het conflict over het 'bezetten van de derde zetel in de Eerste Kamer en over de houding van het partijbestuur in deze zaak. Zoals bekend, brachten bij de jongste senaatsverkiezingen vijf Statenleden van de PSP in Noord-Holland een voor keurstem uit op nummer zeven van de lijst, de heer D. A. Noordewier uit De venter. Mede daardoor werd de heer Noordewier verkozen boven nummer één, de vroegere fractieleider in de Tweede Kamer, de heer H. J. Lank- horst. De meerderheid van het partijbe stuur achtte de handelswijze van de vijf Statenleden onjuist. Die stonden echter op het standpunt, dat zij de vrijheid bezaten om een voorkeur uit te spre ken. Het partijbestuur besloot daarop door middel van een referendum het oordeel van de leden te vragen. De tekst van de vraagstelling luidt: Is een Statenlid van de PSP vrij om uit de volgens het huis houdelijk reglement opgestelde kandi datenlijst voor de Eerste Kamer een keuze naar eigen goeddunken te doen. Ja of nee? In het partijblad „Radikaal" schrijft de heer De Roode hoe hij erover denkt: ..Het partijbestuur heeft niet de moed opgebracht om tegen de vijf Statenle den maatregelen te nemen. Daarmee heeft het partijbestuur zich een brevet aan onvermogen gegeven". „Het zei dat de vijf Statenleden niet In overeenstemming met de democrati sche spelregels handelden. Welnu, dan moet men niet die regels ter discussie stellen want dat doet men in feite met het uitschrijven van een referen- OEN HAAG De architecten T. A. J. Gruisen uit Terneuzen, M. H. J. Kerst- jens uit Den Haag en J. A. van Wage- ningen uit Dordrecht hebben met hun ontwerp „Quartier Mariahoeve" de openbare prijsvraag van de dr. H. P. Berlagestichting gewonnen. Deze stichting had een prijsvraag uit geschreven voor een ontwerp voor de buurt rondom het station in de Haagse woonwijk Mariahoeve. De inzenders krijgen echter niet de eerste prijs van vierduizend gulden uit gekeerd omdat ze de in het programma voorgeschreven tramlus in hun ont werp niet hadden opgenomen. Zij gaan echter wel met de eer strijken, want hun ontwerp is door de jury voorge dragen aan de Berlagestichting voor uitwerking en realisering. dum over deze zaak ,maar de posi tie van hen, die ondemocratisch te werk gingen". De heer A. Kemmink verdedigt ook in „Radikaal" het standpunt van de vijf Statenleden: „In de keus van de 5 hebben het belang van het socialisme in Nederland en dat van de partij cen traal gestaan. Het geheel overziende vraag ik me wel af waar onze ver draagzaamheid is gebleven. En dat alle maal voor een zetel in de door ons als „flauwekul" bestempelde Eerste Ka mer." Het Tweede-Kamerlid H. Gortzak, na mens de meerderheid van het partijbe stuur, in „Radikaal": „Het gaat niet om het recht, maar om de wijze waar op door de vijf Statenleden en het nieuw gekozen Eerste-Kamerlid met het ALMELO De Turkse tolk van het Nijverdal ten Cate-concern, de heer T. Atabek, zal volgende week in Ankara proberen een brief van de Almelose rechter, mr. M. Rutgers van der Loeff, te overhandigen aan de Turkse minister van Justitie. In de brief wordt de Turkse minis ter verzocht de 23-jarige Enschedeër H. B. H., die in het Turkse Edirne ge vangen wordt gehouden, vrij te laten. Bodo, zoals de jongen door zijn vrien den wordt genoemd zijn moeder is overleden, zijn vader is stervende zit al sedert oktober vorig jaar in een Turkse cel. Hij wordt ervan verdacht met autonummers te hebben geknoeid en getracht te hebben illegaal een wa gen over de grens te vervoeren. Op weg naar huis werd hij bij de grens gearresteerd. Hij heeft zijn Enschedese verloofde geschreven, dat hij onschuldig is. Hij moet nog worden berecht. Bodo rekent op vijf jaar gevangenis straf, de minimale straf in Turkije voor een dergelijk delict, naar hij heeft ge hoord. „Ik word gek als ik eraan denk dat ik vijf jaar moet zitten voor iets wat ik niet gedaan heb," schreef hij zijn verloofde. UTRECHT De Stichting van de Arbeid wil een uitkering ineens als duurtetoeslag voor de rentetrekkers. Zü heeft een bedrag van 65 gulden voor gehuwde en van 45 gulden voor ongehuwde a.o.w.-trekkers geadviseerd. Wat de kinderbijslagen betreft vindt de Stichting geen aanvullende maatre gelen nodig. DEN HAAG „Een geruïneerd ge bied." Zo noemde gisteren minister Schut (ruimtelijke ordening) de oefenterreinen b(j Oirschot die het leger nu gebruikt. Hij was er in een helikopter overheen gevlogen. De minister bezigde de uitdrukking tegenover leden van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant en afgevaardig den van de agglomeratieraad Eindho ven. De Brabanders klaagden in Den Haag hun nood over de plannen van Defensie om het oefenterrein van twaalf honderd hectare uit te breiden tot ruim drieduizend hectare. Zij vonden, dat rondom de agglome ratie Eindhoven een groene gordel moet blijven bestaan. Die loopt nu gevaar. De Brabantse bestuurders twijfelen ook aan de toezegging van Defensie bij monde van brigadegeneraal IJsselstein, dat het gewenste terrein „zeer voorzich tig" zal worden gebruikt omdat het ook geschikt moet blijven voor de recreatie. Minister Schut heeft al laten weten, dat de nieuw aan te werven 1800 hectare alleen buiten de werkdagen voor recre atie worden vrijgegeven. De Brabanders lieten merken dat zij het liefst zouden zien, dat het hele oefen- gebied bij Oirschot wordt opgeheven. Een beslissing is nog niet gevallen, deelde minister Schut mee. Hij moet de kwestie nog in het kabinet uitpraten. Daarna zal een nota aan de Tweede Kamer worden gestuurd. Verwacht wordt dat die nota pas na Prinsjesdag de Kamer zal bereiken. Afgevaardigden van het provinciaal bestuur van Gelderland brachten giste ren ook bezwaren in bij minister Schut. Die gingen over de uitbreiding van het oefenterrein bij de Harskamp. referendum inzake de samenstelling van de lijst voor de Senaat wordt om gesprongen. Met andere woorden: of de democra tische spelregels die in de PSP bestaan en in statuten en huishoudelijk regle ment zijn vastgelegd, door elk lid of een groep van leden op eigen wijze kan en mag worden uitgelegd. Met nog an dere woorden: of met de democratische wilsvorming in de PSP de hand kan en mag worden gelicht als het in de een of andere kraam te pas komt". De leden moeten het antwoord op de referendumvraag voor 1 september a.s. insturen aan het partijbureau in Am sterdam. ADVERTENTIE DEN HAAG Het ministerie van justitie neemt voorlopig geen beslissing over een eventueel politiek asiel voor de 43-jarige Zuidafrikaanse advocaat dr. Tsepo Letlakha. Amnesty International had een per manente verblijfsvergunning gevraagd omdat de advocaat door Engeland, waar hij op het ogenblik verblijft, PORTO ERCOLE Koningin Juliana heeft gisteren de maanvaart van Apol lo-1 1 „een fantastische ervaring" genoemd. Voor haar schoonzoon, prins Claus, die haar van Houston uit had opgebeld, was de lancering „het opwindendste geweest, dat hij ooit had meegemaakt". De Koningin had met haar dochters Irene en Margriet en hun echtgenoten zondag en maandag enige uren naar de tv gekeken. Prins Bernhard, die pas dinsdag in de villa „De Gelukkig Oli fant" was aangekomen, vertelde dat hij van 2 uur 's nachts tot maandagmor gen acht uur voor de tv had gezeten. „Claus vertelde", aldus de Koningin, „dat de plaats, waar hij bij de lance ring stond zo heet was als een oven. Maar hij zei dat het de moeite waard was". „Claus zei dat het 36 graden was", vulde prins Bernhard aan. „En het was daar niet als hier. alleen maar een hemd en een broek. Nee, hij had zijn colbert aan en een das om". Koningin Juliana was jaloers op haar man, die op de Nederlandse televisie de rechtstreekse uitzending van de maanwandeling had kunnen zien. „Maar", zei zij gisteravond „het neer komen op de Stille Oceaan zal ook door de Italiaanse televisie rechtstreeks wor den uitgezonden. Ik zal het niet missen". De Koningin en de Prins spraken gis teren ongedwongen met journalisten op het terras van hun villa. De Prins ont kende de opnieuw opduikende geruchten dat de villa te koop is en dat dit de laatste zomer van de koninklijke fami lie in Porto Ercole zou zijn. „Wij zijn hier graag", zei prins Bern hard. „De villa zal niet verkocht wor den voordat de Middellandse Zee een ijsvlakte wordt". Koningin Juliana hoopte, dat volgend jaar zomer het hele gezin in Porto Er cole bijeen zal zijn. „Ik hoop dat ik al mijn kleinkinderen hierheen kan halen". Glimlachend herinnerde zij er aan, dat al haar getrouwde dochters in ver wachting zijn: prinses Beatrix ver wacht een kind in oktober, pripses Mar griet om en nabij het nieuwe jaar en prinses Irene in februari. „Is dat nie' heerlijk?", zei de Koningin. Prinses Irene zag er ontspannen en fit uit in haar rode broek en zwarte blouse. Haar man had zijn vakantie in Porto Ercole onderbroken en was dins dag naar Parijs vertrokken, dezelfde dag waarop Franco don Juan Carlos tot zijn opvolger benoemde. Het ver trek van prins Carel Hugo was onver wacht. Toen prinses Irene werd gevraagd of zij wilde antwoorden op 'n paar vra gen, zei zij: „Neen". Later gaf zij ech ter toch wel antwoord op deze vraag: „Geeft u de voorkeur aan een jongen of een meisje als eerste kind?" „Dat maakt voor mij geen verschil", merkte de prinses op. Koningin Juliana zei dat zij haar kleinkinderen miste. „Maar", voegde zij daar aan toe, „het was voor Bea trix dit jaar niet doenlijk om met haar kinderennaarltaliëtekomen". kinderen naar Italië te komen". ADVERTENTIE Zeker niet die mevrouw die zich vorige week met andere broodjes in de vingers sneed. Alleen King Corn Koninkjes en Kornetten zijn dagenlanger vers en... voorgesneden! Snij u dus nooit meer in de vingers en vraag voortaan uitdrukkelijk om King Corn broodjes. f GESNEDEN KORNETTEN VI alleen King Corn kan dat zeggen) DEN HAAG Voor woningwetwo ningen behoeven geen bouwlcges te wor den betaald. Dit arrest van de Hoge Raad betekent een verlies van zeker 20 mil joen gulden voor alle Nederlandse ge meenten te zamen. Het is tevens een nieuwe aderlating voor de gemeenten, die toch al met fi nanciële moeilijkheden hebben te kam pen, aldus een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. „Wij hebben zelf een proefproces aangespannen om deze leges uit de we reld te helpen". „Begin van deze maand heeft de Ho ge Raad tenslotte uitspraak gedaan. Wij zullen ons moeten beraden op de nieuwe tegenslag. Wellicht kunnen wij iets ondernemen in een voorstel om de woningwet te wijzigen", aldus de woord voerder. Volgens het arrest van de Hoge Raad hebben alle Nederlandse Gemeenten vier jaar lang ten onrechte bouwieges ontvangen. Op grond van artikel 73 van de woningwet van 1 augustus 1965 be hoeven volgens het college deze leges niet te worden betaald. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten komt tot het verlies van twin tig miljoen gulden door uit te gaan van de bouw van 50.000 woningwetwoningen per jaar. Gemiddeld bedragen de bouw- leges 400 gulden per woning. Koningin Juliana, prins Bern hard, prinses Irene, prinses Margriet en mr. P. van Vollen hoven lieten zich gisteren, tijdens een ontvangst voor de pers in Porto Ercole, geduldig fotogra feren. •WW^A/WW^/VWVSA/WSAAAAAA/VSAAA/SA^A' Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. a w u OJ V c <u X f? ra ÖJ 2 .2 bfl c Amsterdam geh. bew. 27 0 De Bilt motregen 29 0,6 Deelen regen 31 8 Eelde half bew. 29 1 Eindhoven regen 31 16 Den Helder zw. bew. 24 6 Rotterdam geh. bew. 26 0 Twente regen 31 8 Vlissingen regenbui 24 4 Zuid-Limburg motregen 31 8 Aberdeen zw. bew. 0 Athene licht bew. 0 Barcelona onweer 29 0 Belgrado onbew. 28 0 Berlijn half bew. 33 0 Bordeaux mist 26 3 Brussel motregen 29 15 Frankfort zw. bew. 34 0 Genève onbew. 31 0 Grenoble licht bew. 33 0 Helsinki half bew. 30 0 Innsbruck zw. bew. 32 0 Kopenhagen zw. bew. 25 21 Lissabon zw. bew. 0 Locarno licht bew. 30 0 Londen zw. bew. 20 0 Luxemburg zw. bew. 32 0,4 München licht bew. 29 0 Oslo onbew. 17 10 Parijs geh. bew. 30 9 Rome half bew. 31 0 Stockholm zw. bew. 29 0 Wenen onbew. 30 0 Zürich licht bew. 31 17 naar Congo is uitgewezen. Het ministerie van Justitie zegt, dat zowel Nederland als Engeland aan de zelfde conventie wat uitwijzingen be treft is gebonden. Als blijkt, dat de man in Congo geen gevaar loopt, is er voor Nederland geen aanleiding een verblijfsvergunning te geven. Is er wel gevaar dan zal eerst Engeland daar van moeten worden overtuigd voordat Nederland stappen doet. Een lid van Amnesty International, de heer Ruitenberg uit Scheveningen, is gisteren naar Londen vertrokken om met de Engelse regering te praten. Mislukt dit, zo heeft het ministerie van Justitie in Den Haag laten weten, dan zal de zaak opnieuw worden be keken. DEN HAAG Voor onderwijzers, die een vacature op scholen met minder dan veertig leerlingen willen vervullen, be staat in zeer bijzondere gevallen nog steeds de mogelijkheid om uitstel of vrijstelling van militaire dienst te krij gen. Minister Den Toom (Defensie) deelt dat mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid J. A. van Bennekom (ARP). Vorig jaar werd een eerder voor on derwijzers aan kleine scholen getroffen regeling ingetrokken. Met het ruimer beschikbaar komen van onderwijzend personeel bestond aan die regeling geen behoefte meer. Wel is echter de mogelijkheid open gelaten om „in geval van uitzonderlijke moeilijkheden waarin geen andere op lossing mogelijk blijkt om in de voort gang van het onderwijs te voorzien" uitstel of vrijstelling te overwegen. Van deze mogelijkheid wordt inderdaad ge bruik gemaakt aldus de minister. De uitvoer v. .mveeprodukten is in de eerste nelft van dit jaar met bijna twintig procent gestegen. De export beliep 341 miljoen gulden. Aan consumptie-eendeeieren werd een re- kordaantal uitgevoerd: negen maal zo veel als vorig jaar. AMSTERDAM Het bestuur van de Amsterdamse Pers heeft de directie van het weekblad „De Groene Amster dammer" gevraagd het ontslag van de journalist Han Lammers in te trekken. De A.P., een afdeling van de Neder landse Vereniging van Journalisten schrijft in een brief aan de directie van „De Groene", verontrust en geschokt te zijn door het ontslag, dat is aange zegd wegens de activiteiten van Han Lammers voor en in de Partij van de Arbeid. Aan het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam is door de directie van „De Groene" een ontslagvergunning gevraagd, omdat de heer Lammers niet met het ontslag akkoord gaat. Het is het principiële recht van iede re journalist, zo zegt het bestuur van de A.P., om als Nederlands staatsbur ger het algemeen belang te dienen, zo als hem dat juist voorkomt Het recht dient onaangetast te blijven. „Een on zuiver element wordt in de Nederlandse journalistiek geïntroduceerd als privé- opvattingen en activiteiten van journa listen basis voor ontslag kunnen vor men". Het bestuur van de Amsterdamse journalistenvereniging verwijt „De Groene" grove inconsequentie. „Aan de journalistieke integriteit van Lam mers bestaat kennelijk geen twijfel, gezien de verklaring (afgedrukt in „De Groene" van vorige week), dat men al le waardering heeft voor de loyale wij ze, waarop Lammers in zijn redactio nele beleid zijn verantwoordelijkheden gescheiden heeft gehouden". „Des te meer verbijstert het ons dat u toch tot dit ontslag bent overgegaan, louter op basis van een gevoelen. In de verklaring staat namelijk, dat de re dacteuren hunnerzijds in grove in consequentie met het voorafgaande toch van gevoelen zijn, dat de combina tie van Lammers' partij-activiteiten met zijn redacteurschap tot voor hen on overkomelijke moeilijkheden leidt". Het bestuur van de A.P. besloot bui ten aanwezigheid van zijn voorzitter Lammers tot het schrijven van de brief. WAGENINGEN Volgens ir. L. P. Flipse, hoofd van het bureau bestrij dingsmiddelen van de commissie voor fytofarmacie in Wageningen, betekent de maatregel van minister Lardinois ter beperking van het gebruik van bestrij dingsmiddelen geen grote ramp voor het grootste deel van het graanareaal: het graan voor consumptiedoeleinden. Het zou wel een grote slag kunnen be tekenen voor het zaaigraan voor ver- meerderheidsdoeleinden, omdat de Ne derlandse algemene keuringsdienst voor landbouwzaden (N.A.K.) hoge eisen stelt aan dit zaaigraan op het punt van de besmetting met schimmels. Methyl- kwikverbindingen zijn het grootste wapen tegen deze schimmelaantasting. Voor de zaaigranen zal echter een uitzondering op het verbod gemaakt worden, omdat anders de kwaliteit van het Nederlandse zaaigraan direct ach teruit zou gaan. Het betreft hier drie tot vier procent van het totale Neder landse graanareaal. Volgens ir. Flipse is het onmogelijk dat de kwikverbin dingen later vanuit het zaaigraan wor den overgëbracht in het graan voor consumptiedoeleinden. Hij is er wel van overtuigd dat de al gemene inspectie dienst meer werk krijgt, omdat deze dienst scherp zal Drie Nederlandse douanebeambten aan de grensover gang Glanerbrug bij Enschede be kijken hun ver- kronkelde slag boom, die slacht offer geworden is van, waar het naar uitziet, een vlucht naar het westen. Gisternacht om halfeen raasde een juffrouw op een solex door de slagboom heen. Ze liep geen schrammetje op, haar brommertje had slechts een deuk, maar de slagboom ging als slagroom door de knieën. moeten toezien op het eventuele illega le gebruik van de verboden middelen door landbouwers. De tot dusver door de chemische in dustrieën gevonden kwikvrije middelen tegen schimmelziekten zijn onvoldoende voor graan. Wel is er, volgens if. Flip se, een vervangend middel voor aldrin en dieldrin. Dat laatste wordt bevestigd door een woordvoerder van Shell-Ne- derland, één van de grootste producen ten van landbouwbestrijdingsmiddelen. Het nieuwe middel heet lindaan, is wel een gechloreerde koolwaterstof, maar minder giftig. De maatregel van minister Lardinois berokkent Shell-Nederland „niet het grootste verlies dat kan worden gele den." UTRECHT In een woning aan de Petrarcalaan in Utrecht heeft woens dagmiddag een korte brand gewoed, die een schade veroorzaakte van ruim f 5.000. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De brandweer had de vuur haard spoedig onder controle. De brand was omstreeks half vijf ont staan, nadat de 19-jarige H. van Nieu- wenhuijze, een zoon van de hoofdbe woner, in de keuken enkele branders niet goed op een butagasstel had aan gesloten. De keuken stroomde hierdoor vol gas, dat door de aanwezigheid van het waakvlammetje in de gasgeiser vrij snel tot ontbranding kwam. De benedenverdieping van de woning liep veel schade op. ADVERTENTIE t m UTRECHT Door loting onder toe zicht van een notaris zijn uit de 224 die zich hadden aangemeld, de honderd studenten gekozen, die dit jaar in elk geval kunnen beginnen met hun studie diergeneeskunde aan de Utrechtse uni versiteit. Van de overigen hebben er veertig bij de loting de nummers 101 tot en met 140 een goede kans dat ze ook worden geplaatst. Wie ook buiten die groep van veertig valt behoeft volgens de faculteit, toch ook nog niet alle hoop op te geven, omdat er nog steeds wordt gezocht naar een oplossing voor het plaatsgebrek. v-

De Vallei | 1969 | | pagina 6