Drie astronauten in goede conditie APOLLO OP ZIJN KOP IN ZEE Maanreis duurde ruim 195 uur en 18 minuten BRAAT! Russen onder indruk van maanvlucht Mijnen rendabel maken door gas winning uit kolen Letlakha op de vlucht voor Afrika's politieke troebelen KEUKENS? Groep van Tien in augustus weer bijeen Vakmanschap is meesterschap Nederlander in Denemarken in arrest wegens handel in drugs Onmiddellijk in quarantaine Abortusexpert geen Svoboda sprak met Breznjef praktijk doen Te veel perziken Gelukwensen van beide Kamers Opvolger Nibova Meer fusies in grafische bedri ,ven Bierkenners vragen Handje bezeerd. Flinkerd zijn. Mama heeft jodium. Zonder pijn betadine jodium OPHIJSEN mag GEEN TOESPRAKEN SCHOONSPUITEN ONDERZOEK Vaticaan Nederland Collegiaal KOSTEN TWEE MILJOEN AFGEWEZEN VLUCHT ONGELDIG Anjers zijn er du volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. VRIJDAG 25 JULI 1969 1 i i l i 'I i rI'm ..l li i li— i i i Verwachting in enquête -m AMSTERDAM De fusiegolf In de grafische industrie is nog niet voorbij. Een groot aantal ondernemers in de drukkerswereld verwacht dat nog meer bedrijven zich aaneen zullen slui ten. Een enquête, gehouden onder 200 drukkerijen door Roe Marketing Ne derland N.V. te Amsterdam wijst dit uit. Praktisch alle drukkers met twin tig of meer mensen in dienst verwach ten. dat de fusies in hun tak van be drijf door zullen gaan. In de bedrijven met minder personeel is 85 procent de ze mening toegedaan. Bij de allergroot ste drukkerijen vindt 90 procent ver dere fusie gewenst. Vijftig tot vijfenzestig procent van alle drukkers vinden dat er voldoende wordt gedaan om de nadelige gevolgen van de automatisering op te vangen. Ruim de helft van alle drukkerijen vindt dat exportbevordering en cen traal speurwerk gezamenlijk moeten worden gefinancierd. ADVERTENTIE De ruimtevaarders Armstrong, Aidrin en Collins, gekleed in hun speciale isolatie pakken^ver laten hier de helikopter die hen uit zee oppikte om over te stappen in de mobiele quarantaine kamer. Nadat de Apollo 11-astronauten (v.l.n.r, Armstrong, Collins en Aldrin) aan boord van het vliegdekschip Hornet hadden plaats genomen in de mobiele quarantainekamer werden zij door president Nixon (r.) toegesproken. (vervolg van pag. 1) VLIEGDEKSCHIP HORNET Op zijn kop is de Apollo-11 gistermiddag terecht gekomen in de Stille Oceaan, die zo woelig was dat in de laatste uren voor de landing de plaats van terugkeer moest worden verlegd. Een paar minuten later kantelden snel opgeblazen ballon nen het geblakerde ruimteschip, zodat het met het hitte schild naar onderen ging drijven. De reis naar de maan en terug had precies 195 uur en 18 minuten 21 seconden ge duurd. Armstrong, Aldrin en Collins kwamen ongeveer 45 secon den eerder aan dan de tijd die op het reisplan stond ver meld. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR KOPENHAGEN De politie te Ko penhagen heeft een Westduitser en een Nederlander gearresteerd in verband met de grootste zaak van handel in verdovende middelen tot nu toe in De nemarken. De twee mannen, wier na men niet bekend werden gemaakt de Duitser was 44 en de Nederlander 40 jaar oud werden in staat van be schuldiging gesteld wegens het illegaal Invoeren van 90 kilogram hasjiesj en negen kilogram opium. De opium werd in een doos op een Deens spoorwegstation aangetroffen, maar de hasjiesj was al verkocht. Het tweetal had in zijn bezit een bedrag van 172.000 kronen, dat door de politie in beslag werd genomen. Van de hasjiesj is bekend dat deze in Istanboel werd gekocht. Een Iraanse burger, die ook in het komplot zat, ging eerst in Denemarken de mogelijkheden tot verkoop bestuderen en toen die gunstig bleken te zijn, telegrafeerde hij de twee mannen in Istanboel: „Stuur een bus met 60 plaatsen!" De verdovende middelen werden in derdaad in de bus naar West-Duitsland gebracht en vandaar, in twee automo bielen, naar Denemarken. Binnen de vijf dagen was de hasjiesj verkocht. De Westduitser en de Nederlander werden gearresteerd in e^n hotel, nadat de politie ergens in een pension te Ko penhagen acht kilogram hasjiesj had gevonden. ADVERTENTIE De plaats van terugkeer was maar een paar honderd meter van de plek, die enkele uren eerder was aangewezen, in verband met ruw weer in het gebied van de oorspronkelijk uitgekozen landingsplek. Armstrong, Aldrin en Collins waren in prima conditie toen hun ruimteschip op de golven dobberde. Het was Collins, die dat per radio meldde. De kikvorsman nen, die in zee waren gedoken kregen van Collins te horen: „Doe alles maar op jullie gemak". President Nixon keek op de brug van het vliegdekschip Hornet, dat snel naar de landingsplek was gevaren, toe ter wijl de kikvorsmannen Armstrong, Al drin en Collins uit het ruimteschip Apol lo-11 hielpen en hun tijdrovend ont- smettingswerk deden. Toen het luik luik van de Apollo-11 niet dicht wilde klappen hielp een van drie astronauten een handje. Het ophijsen van Armstrong, Aldrin en Collins in helikopter nr. 66 ging, het slechte weer in aanmerking genomen, bijzonder snel. Binnen een minuut wa ren de drie maanvaarders in de heli kopter. Toen Armstrong Aldrin en Col lins op het dek van de Hornet landden begon het te regenen. In de isolatiepakken die zij na de lan- PRAAG De Tsjechoslowaakse pre sident, Svoboda, heeft in Warschau be sprekingen gevoerd met de Russische partijleider. Breznjef, en de Russische president, Podgorny. Svoboda was in Polen wegens de her denking van het vijfentwintigjarig be staan van de republiek. LONDEN In Engeland heeft een tuchtcommissie de medicus dr. Herman Tarnesby zijn praktijk-bevoegdheid ont zegd, omdat hij zou hebben geprobeerd abortuspatiënten aan te trekken door mee te werken aan een artikel in het Westduitse blad „Stern". Hij is ge schrapt uit het medisch register. In het blad werd vermeld, dat dr. Tarnesby talloze brieven ontving van Duitse vrouwen, die vroegen of in Enge land legale abortus voor hen mogelijk was. De 48-jarige in Duitsland geboren me dicus kwam in 1939 naar Engeland, waar hij een bloeiende abortus-praktijk opbouwde. Hij verklaarde tegenover de tuchtcommissie van de algemene medi sche raad, dat hij gemiddeld 20 abor tussen per week uitvoerde, waarvan vijf of zes bij Duitse vrouwen. Verleden jaar mei had „Stern" vol gens dr. Tarnesby een artikel over genomen van een Engels zondagsblad, waarin hij werd geciteerd over abortus bij Duitse vrouwen. In een brief aan de redactie protesteerde hij tegen de vorm van het stuk, waarna „Stern" hem interviewde voor een serieus artikel, zoals hem dat voor ogen stond. Hierbij had hij met tegenzin erin toe gestemd in een operatiekamer te wor- den gefotografeerd en een foto laten maken van een embryo op sterk water. Dr. Tarnesby zei erg kwaad te zijn over do uiteindelijke presentatie van het artikel, dat hem niet vooraf ter le zing was toegestuurd. BRUSSEL Behalve een teveel aan boter en graan dreigt er nu ook een overschot aan perziken in de Europe se Gemeenschap. - De Europese Commissie zegt in antwoord op een Europese parlemen taire vraag dat er wel nieuwe boom gaarden worden aangelegd, maar geen oude worden gerooid. Zij hoopt binnenkort voorstellen aan de ministerraad te doen om de over- produktie tegen te gaan. ding in hun ruimteschip hadden aange trokken stapten Armstrong,Aldrin en Collins het dek van de Hornet op. Te gen de verwachtingen in kreeg de vol spanning toekijkende wereld toch een glimp van het drietal te zien. De lucht- sluis van doorzichtig plastic die naar het mobiele quarantaine station voerde bleef ongebruikt. Armstrong, Aldrin en Collins wuifden en stapten toen heel snel naar de in gang van het mobiele quarantainesta- tion waarin zij naar het quarantainesta tion bij Houston zullen worden gebracht Door de ondanks alles toch zeer stren ge afzonderingsmaatregelen bleven de toespraakjes meteen na aankomst en an dere formaliteiten achterwege. Alleen president Nixon richtte enige woorden tot de Apollo-helden. Een aalmoezenier van de „Hornet" sprak een gebed uit. Zodra de deur van het mobiele qua rantainestation achter de drie maan vaarders was dichtgeklapt begon iemand van de onstmettingsploeg de paar me ter die zij hadden afgelegd te bespui ten met een desinfectiemiddel. En ook stelden zich toen wachtposten rondom het mobiele quarantainestation op. Armstrong, Aldrin en Collins trokken in het mobiele quarantainestation dade lijk hun isolatiepakken uit en onder wierpen zich aan een eerste geneeskun dig onderzoek. Dichtbij de Hornet bleven kikvorsman nen om de Apollo-11 met zijn kostba re lading maanstenen en maanstof zwemmen in afwachting van het ogen blik dat die aan boord zou worden ge hesen. De twee metgezellen van de drie maanvaarders in het mobiele quarantai nestation zijn dr. William Carpentier, een 33-jarige geneesheer en John Hira- saki, een 28-jarige technicus. Hirasaki is een van de ontwerpers van het mo biele quarantainestation. DEN HAAG De voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal heb ben de voorzitters van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden van de Verenigde Staten telegrafisch geluk wensen aangeboden met het succes van de Amerikaanse maanvlucht. Het tele gram luidde: „Tezamen met u dankbaar voor de veilige terugkeer op aarde van de held haftige astronauten, die als eerste men sen voet op de maan hebben gezet, bie den wij u, namens de beide Kamers der Staten-Generaal, warme gelukwen sen aan. Wij hebben de grootste bewon dering voor het schitterende weten schappelijke en technische „teamwork" van allen, die de landing op de maan mogelijk gemaakt hebben. Moge dit grootse ogenblik in de ge schiedenis der mensheid een prikkel zijn voor allen, die waar ook, politieke verantwoordelijkheid dragen om zich bewust te blijven van de beroemde woorden: Een wereld of geen". NAIROBI Jomo Kenyatta, de Ke- niase president, heeft de minister van Financiën van de Oostafrikaanse ge meenschap, Joseph Odero Jowi, be noemd als opvolger van de eerder de ze maand vermoorde minister Tom Mboya. |Ae Russische president, Niko'ai Podgorny, behoorde tot de eer sten, die gisteren president Nixon en de drie astronauten gelukwensten met de geslaagde terugkeer van de Apollo-11. Zijn telegram luidde: „Ik wens u geluk met de succesvolle voltooiing van de uitstekende vlucht van het ruimteschip Apollo-11, de landing op de maan en de behouden terugkeer van de Amerikaanse kosmonauten op aarde. Wij verzoeken u aan de moedige ruimtevaarders Neil Arm strong, Edwin Aldrin en Michael Collins onze gelukwensen over te brengen". Radio-Moskou verklaarde, dat met de veilige terugkeer van de drie mannen „de eeuwenoude droom van sprookjesschrijvers werkelijkheid is geworden". Een rechtstreekse repor tage gaven de Russische radio en te levisie niet. paus Paulus zond zijn gelukwensen de „onderzoekers van de maan" in een telegram aan president Nixon. „Wij danken God'V aldus de paus, „voor de veilige terugkeer van de onderzoekers van de maan en we bidden, dat deze geweldige prestatie de vrede en de bloei van wetenschap pelijke en morele vooruitgang voor alle mensen moge bevorderen". Huis van Afgevaardigden. Hun tele gram luidde: „Tezamen met u dank baar voor de veilige terugkeer op aarde van de heldhaftige astronauten die als eerste mensen voet op de maan gezet hebben, bieden wij u na mens de beide Kamers der Staten- Generaal warme gelukwensen aan. Wij hebben de grootste bewondering voor het schitterende wetenschappe lijke en techniscche „teamwork" van •allen die de landing op de maan mo gelijk hebben gemaakt. Moge dit grootse ogenblik in de geschiedenis der mensheid een prikkel zijn voor allen, die. waar ook, politieke ver antwoordelijkheid dragen om zich be wust te blijven van de beroemde woorden: één wereld of geen". Namens de Nederlandse regering telegrafeerde prof. dr. H. J. Witte- veen, als waarnemend premier: „Na de voorspoedige landing van de Apol lo-11 met zijn moedige bemanning, bied ik u namens de Nederlandse re gering mijn oprechte gelukwensen aan met het nu volledig slagen van de eerste vlucht naar de maan". De voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal verzonden telegrammen aan de voorziter van de Amerikaanse senaat en van het pen collegiale gelukwens kwam van de veertien Russische kos monauten. Zij lieten weten: „Wij wen sen u uit de grond van ons hart ge luk met de voleinding van uw ge denkwaardige vlucht naar de maan en veilige terugkeer op aarde". Mstislaf Keldysh, de president van de Russische Academie van we tenschappen, sprak in een telegram aan de Nasa van „een grote bijdra ge tot de verkenning van de kosmos en de vooruitgang van de weten schap in de wereld". TYÜSSELDORF De steenkolen in het Ruhrgebied staan weer in het brandpunt van de belangstelling. Deskundigen zeggen dat enkele mij nen te vroeg zijn gesloten. Want de kolenwinning is niet alleen rendabel maar zelfs zeer winstgevend te maken door gas uit de kolen te halen. Dit gas zou kunnen concurreren tegen het aardgas dat in de Bondsrepubliek uit eigen bodem wordt gehaald en*uit Nederland wordt ingevoerd. De Akense professor Schuiten heeft in de atoomcehtrale van Jülich een reactor gebouwd, die in zijn eindfase een heliummengsel tot 1200 graden Cel sius kan verhitten. Daardoor is een succesvolle en rendabele gaswinning uit het kolenbekken aan Ruhr en Rijn mogelijk. Het hoogwaardige gas kan uit steen- en bruinkool worden gewonnen. Op het ogenblik kost een miljard ca lorieën gas bij winning door reactoren nog elf mark. Bij een produktie in grote reactoren rekent men er op dat de kosten tot drie mark gedrukt kunnen worden. Met ongeveer twee miljard mark is het mogelijk op deze wijze vanaf 1974, in het hele Ruhrgebied een energiegor del te bouwen, een volledige band van atoomkrachtcentrales waarin het gas op basis van kolen en bruinkolen wordt ge wonnen. Via pijpleidingen zal het aan staalindustrieën, chemische bedrijven en stedelijke verwarmingscentrales gele verd worden, terwijl het wellicht ook voor de ontwikkeling van vloeibare brandstof kan worden gebruikt. In één gasbedrijf naar dit nieuwe principe, kunnen volgens deskundigen minstens twee miljoen ton kolen per jaar worden verbruikt. Op grond daar van heeft staatssecretaris Leo Brandt van Noordrijnland-Westfalen gezegd, dat in het Ruhrgebied enige mijnen te vroeg zijn gesloten. Hij geldt als expert wat betreft mijnonderzoekingen. Volgens Brandt zal zich niet mogen herhalen, dat in het Ruhrgebied enige van de bes te kolenmijnen van Europa worden ge sloten. Het gas, uit de kolen gehaald, zou duchtig partij kunnen geven aan het aardgas. De kansen van gaslevering aan de Bondsrepubliek door Rusland worden er geringer door, ook de prijs van het Nederlandse aardgas dat naar Duits land wordt geëxporteerd zou er door in het geding kunnen komen. PARIJS Nadat gistermorgen uit de „Groep van Tien" (rijkste landen ter wereld) nog minder optimistische gelui den werden vernomen over het bijzon dere trekkingsrecht werd later toch af gesproken dat voor deze rechten een beginperiode van drie jaar zal gelden. Het bedrag komt tussen de 3 miljard en 3,5 miljard per jaar te liggen. Over de herzieningen van de bijdra gen aan het Internationale Monetaire Fonds voor de vijf jaren na 1970 werd derhalve nog geen definitieve overeen stemming- bereikt. De deelnemers aan de bijeenkomst in Parijs zijn wel een stuk dichter tot elkaar gekomen. Eind augustus komt de groep weer bij elkaar. Dan zal worden geprobeerd een compromis te sluiten over de hele kwestie, voordat op 29 september de jaarvergadering van het I.M.F. begint. De landen van de E.E.G. binnen de groep zijn het wel eens geworden over de omvang van de speciale trekkings rechten: 2,5 miljard per jaar over een periode van drie jaar. Enkele afgevaardigden, onder wie die van Frankrijk, Japan en West-Duits- land, gaven te kennen terug te willen naar het ideaal van Bretton Woods in 1944: het bereiken van een evenwicht tussen monetaire invloed en het aan deel in de liquiditeit. De landen met een overschot op de betalingsbalans merkten op, dat de hui dige stemmenverdeling in het I.M.F. niet overeenstemt met de werkelijke ontwikkeling van het bruto nationaal produkt. LONDEN In dc Londense gevangenis Pentonville zit een man in hech tenis dié al zijn hoop had gevestigd op Nederland. In zijn eigen land. Zuid-Afrika, kan hij niet meer wonen, veel andere Afrikaanse landen geven hem alleen maar een tijdelijke verblijfsvergunning. Engeland wil hem uitwij zen. Geen wonder dat Tsepo Letlakha de wanhoop nabij is, vol zorg over zijn leven en zijn toekomst. Ondanks alles is hij in zijn gevangeniscel uiterlijk nog vrij opgewekt. Tsepo Letlakha, 43 jaar, advocaat en onderwijzer, is een Zuidafrikaanse Bantoe. Hij is tenger, heeft een zachte stem. Toen hij 4 juli op Londen Airport aankwam uit de vroegere Belgische Kongo, zonder visum, werd hij onmid dellijk in hechtenis genomen. Hij vroeg politiek asiel, omdat hij vindt dat zijn leven gevaar loopt als hij wordt terug gestuurd naar Kongo. Het Britse ministerie van Binnenland se Zaken heeft zijn asielverzoek afge wezen. Het vindt dat Letlakha geen ge vaar loopt in Kongo, hij moet er dus weer heen. Hij had al maandag (21 ju li) zullen worden uitgewezen. Dat dit niet gebeurde is te danken aan de pogingen in Nederland om Tse po Letlakha een verblijfsvergunning te geven. Zoals men weet heeft het Ge meenschappelijk Administratiekantoor (GAK) in Amsterdam hem werk aange boden. Het Nederlandse ministerie heeft echter een afwachtende houding aange nomen en wil voorlopig in deze kwes tie geen beslissing nemen. Engeland zou niets liever willen dan deze Zuidafrikaanse advocaat naar Ne derland te laten gaan. Het is dan af van een netelig probleem. Door de toespitsing van het rassen vraagstuk in Groot-Brittannië wordt het hier steeds moeilijker voor niet-blanken om asiel te krijgen. Amnesty International en de Nationa le Raad voor de burgerrechten span nen zich in Engeland zeer in voor de Zuidafrikaanse verschoppeling. Die is niets dan een speelbal, slachtoffer van de apartheidspolitiek in zijn land en van onderlinge tweedracht, rivaliteit, haat en nijd in andere Afrikaanse lan den waarvan men mocht verwachten dat zij een man als Letlakha met open armen zouden ontvangen. Hij is vooral ook slachtoffer van de tweespalt onder politieke vluchtelingen uit Zuid-Afrika. Dit is een bekend ver schijnsel dat men bij deze mensen, uit alle mogelijke landen, dikwijls vindt. In 1959 begon Tsepo Letlakha zijn werk als advocaat in Zuid-Afrika. Hij was lid van het Pan Afrikaanse Con gres, (PAC), dat later is verboden. Hij verdedigde vooral landgenoten die door hun politieke opvattingen en door de apartheidspolitiek in moeilijkheden wa ren geraakt. Door dit werk maakt men zich in Zuid-Afrika niet erg bemind bij de over heid. Hij kreeg dan zelf ook steeds meer moeilijkheden. In 1963 vluchtte hij met vrouw en drie kinderen naar het vroegere Lesotho, het vroegere Britse protectoraat Basoetoland. Ook daar kon hij als advocaat aan de slag. Letlakha verdedigde er met na me politici van de oppositiepartij die verwikkeld waren in een onverkwikke lijk conflict met hun regering. Er heers te een sfeer van corruptie en aantij gingen over geknoei bij verkiezingen. In sommige "vallen won Letlakha, enkele keren Mfs tot in "het hoogge rechtshof. Ook daar dus maakte hij zich niet po pulair bij de overheid. In 1967 werd hij uitgewezen. Zambia was zijn volgende land. Hij kreeg er asiel als strijder voor de vrij heid. Maar geen werkvergunning. Zambia, net als zoveel andere nieuwe Afrikaanse landen, geeft in de eerste plaats werk aan zijn eigen mensen. In Zambia was Letlakha zeer actief in het Pan Afrikaanse Congres, maar dit was door interne strijd verscheurd. Hij koos de verkeerde kant en hij moest daardoor ook uit Zambia ver trekken. Tanzania volgde, maar ook dat wees hem uit om dezelfde reden. Bemidde ling door de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid om de breuk in het PAC te helen mocht niet baten. Eind 1968 be reikte de Zuidafrikaanse advocaat Ke nia. Ook daar kreeg hij geen werk en verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd, dus ging hij naar Kongo. Dat gaf hem een bezoekersvisum voor twee jaar. Om de een of andere vreemde reden maakte hij dit weer ongeldig door na enkele maanden voor een conferentie naar Ethippië te gaan. Alles wat hij bij terugkeer kreeg was een visum als be zoeker voor maar twee maanden. In tussen was zijn gezin in Kongo aange komen. Hij kon er niet werken, Letlak ha had er geen geld. Daarom ging hij deze maand naar Engeland. Dat Tsepo Letlakha niet terug wil naar Kongo komt ook doordat hij geen Frans spreekt. En de onzekere politie ke toestand verschaft hem geen rechts zekerheid .Bovendien heeft hij veel poli tieke vijanden in Afrika. Ook in Kongo krijgt hij geen werkvergunning. ADVERTENTIE Neem vaker een bloemetje mee!

De Vallei | 1969 | | pagina 7