Wc weten "t, maar zelfs dit helpt niet meer... Jaarbeurs van het Oosten weer groter k Een komen en gaan van merkwaardige figuren SYNDROOM IN GLAZEN HUIZEN Subsidie voor regionale bibliotheek De lucht is blauw en de schoolmeester dronken" Relig leus Het schoolhuis Naast de schout Dronken Tuinman Op gladde banden het ziekenhuis in Hercontrole Smalle straten Mechanisch speelgoed SCHAKEN door H. KRAMER DAMMEN door J. M. BOM BRIDGE Vb door H. W. FILARSKI CRYPTOGRAM Onderwijs in Renswoude leverde aardig stukje geschiedenis op Tn Renswoude dacht men in de 17e eeuw aan geheel an dere zaken dan aan het stich ten van een school. De voor het merendeel van de land bouw levende bevolking had alle energie nodig om het hoofd boven water te houden. Elk jaar dienden op tijd pacht en tienden te worden betaald. Jn die omstandigheden waren de kinderen dan ook zeer be langrijk voor het verrichten van allerlei karweitjes. Toen echter in 1639 de eer ste steen van de Hervormde Koepelkerk gelegd werd en de band met het dorp Scherpen- zeel steeds losser, ging men wat dieper over de zin van het eigen bestaan nadenken. Spoedig, het werd 1641, zou de eigen kerk gereed zijn, een eigen predikant zou beroepen worden en men ging zelfs reeds uitzien naar een ge schikte koster of custos. Inder daad verliep de zaak zoals men verwacht had. Het pro test van de heer Van Scher- penzeel, die fel tegen de af splitsing van de Renswoudse parochianen was, vond geen gehoor. De heer Van Rens woude, Johan van Reede, zag zijn kerk in 1641 gereed en met grote dank namen de Renswoudenaren het nieuwe Godshuis in gebruik. Tijdens een kerkeraadsver- gadering, die op 4 nov. 1642 werd gehouden, kwam het idee naar voren de koster Jan Wil- lems tevens tot schoolmeester te benoemen. Jan Willems, die op de boerderij „de Borgwal" achter de Herv. Kerk inwoon de bij Bart Janse, wilde do minee Van Middelhoven niet teleurstellen en nam de be noeming aan. Koster-schoolmeester Jan Willems wist daarmee wel wat hij te doen had. Behalve het schoonhouden van de kerk moest hij al het in de kerk aanwezige koper poetsen, de klok op de kerk schoonmaken, na verloop van tijd werd hij voorlezer en voorzanger, moest hij publicaties voorle zen en assisteren met de ca- thechisatie. En dan moest hij dus ook lesgeven. Het aantal kinderen dat de school bezocht was be slist niet groot. Er was bo vendien geen verplichting tot schoolgaan; de leerplichtwet kwam eerst in 1901 tot stand. hield de plattelands- schoolmeester zich zoal mee bezig in de school? Aanvankelijk droeg alle on derwijs een religieus karak ter. Meester Jan Willems kreeg evenals alle schoolmeesters in de provincie Utrecht in 1654 duidelijke instructies in han den. In de toen gepubliceerde ..Schoolordening ten plattelan- de binnen Utrecht" werd voor geschreven, dat de school meesters „zullen voornamelijk leeren de eerste fundamenten der Christelijke religie, den kleinen en grooten catechis mus, het vragenboekje van Aldegonde, de Zondagsche Evangeliën, het gecorrigeerde Titelboekje, de Zendbrieven, de Historiën van David, de Spiegel der Jeugd, de Letter kunst en voorts geschreven stichtelijke brieven; mits eeni- ge daarvan eerst worden ge corrigeerd in zulke plaatsen, die naar het Pausdom smaken of anderszins onstichtelijk zijn en bij de eerste beginselen bij gedrukt en den kinderen ge leerd worden; het Formulier van de belijdenis der zonden, die gedaan wordt vóór de pre dicate". Wanneer men dit zo in ogenschouw neemt dan zal men begrijpen, dat men de kinderen toch eerst moest le ren lezen en schrijven, alvo rens ze deze zware kost kon den slikken. Inderdaad, er er gens tussen in komen we „de letterkunst" tegen. Het is niet uitgesloten dat de school te Renswoude tij den gesloten was; gedurende tientallen jaren wordt de naam van de schoolmeester niet eens genoemd! Eerst rond 1700 krijgen we vaste grond onder de voet. Het onderwijs geven wordt wat degelijker aangepakt. Zelfs is er sprake van avondschool, waarvoor de schoolmeester ex tra betaald werd. De leerlin gen betaalden behalve enkele stuivers voor de avondlessen ook een paar kaarsen als schoolgeld. Tn diezelfde tijd komen we voor het eerst het school huis tegen. Gerrit Overeem, die van 1700 tot 1710 school meester was, woonde in de Dorpsstraat te Renswoude in het Schoolhuis, waar dus te vens les gegeven werd. Als eigendom van de Herv. Kerk werd het huis regelmatig na gekeken en opgeknapt. In 1704 werd een raam in de turfhoek gemaakt en vrijwel ieder jaar werden nieuwe ruiten ingezet. De lieve jeugd liet vele ramen sneuvelen! In 1707 kwam er een ander of een geheel nieuw schoolbord. Tijdens de ambtsperiode van meester D. D. Hart, die er tot 1720 les gaf, werden vele her stelwerkzaamheden verricht. Op 3 aug. 1712 werden het kamertje, de zolder, de bed stee en verscheidene ramen tweemaal geverfd. In 1717 kwam er een nieuw hek voor het schoolhuis, er werden 333 rode estrikken geleverd, het kruisraam boven in het huis werd opgeknapt en er werd voor twee gulden een boek voor de meester gekocht. Het is heel jammer dat we niet weten welk boek dit was! In 1720 kwam er een nieu we meester, namelijk Hendrik Timmer. We weten van hem slechts, dat hij tevens koster was en meehielp met het stel len van de klok op de kerk. Abraham Vermeer was de volgende schoolmeester. Hij kwam met zijn vrouw Adria ns van Dijck in 1722 uit Utrecht en vertrok reeds in het daaropvolgende jaar naar Woensdrecht. Van zijn opvolger Gerrit van der Kruijssen weten we slechts, dat hij in 1723 uit Utrecht kwam, in 1724 te Renswoude huwde met Ever- tje Corse en dat ze aldaar drie kinderen kregen. Hij stierf reeds in 1727. Tets uitvoeriger kunnen we zijn over de nieuwe school meester Reinier van Lend Hij arriveerde op 25 april 1729 met zijn vrouw Barbara van Ammers uit Utrecht. Ze namen hun intrek in het schoolhuis en wisten zich .spoedig geheel in het dorps- gebeuren in te leven. Zo zeer zelfs, dat Reinier menigmaal de schout in zijn werkzaam heden moest bijstaan. Spoe dig kwam er een ondermees ter bij, te weten Lambrecht Nederhouw. We krijgen ech ter de indruk, dat Nederhouw het volledige schoolwerk te doen kreeg, want Van Lendt werd secretaris van de Heer lijkheid Renswoude en Em- mickhuyzen. Tot zijn dood bleef hij in dit dorp wonen, zij het sinds 1738 in een an dere woning. In 1768 stierf hij en „tot op de huidige dag is zijn graf bij ons". Op een van de weinige grafzerken die in de Herv. Koepelkerk van Renswoude te vinden zijn ko men zijn initialen voor en het grafboek geeft het nummer, 20 en zijn naam aan. Het is slechts een simpele steen. De enige dochter, die in 1733 werd gedoopt en de namen Annetje Elisabeth ontving, bleef ook haar leven lang te Renswoude. Zij huwde met Reinier Maarseveen, winke lier aldaar, en stierf op 9 nov. 1806, in de ouderdom van 73 jaar. W7e keren echter terug naar de schoolmeesters. In 1738 kwam als zodanig te Renswou de Jan Willem van Hoeven met zijn vrouw Suzanna van Ommeren uit Rhenen. Het is spijtig, maar er valt over Van Hoeven niet zo veel fraais te zeggen. Tot 1750 schijnt alles goed te gaan, doch dan, tij dens de ambtsperiode van do minee Kleman komen de klachten binnen. Naar men zegt moet meester Van Hoe ven wegens dronkenschap on bekwaam zijn tot lesgeven. Ook tijdens de avondschool was hij dronken. Van Hoeven moest voor de kerkeraad ver schijnen en beloofde beter schap. In 1752 begon het weer. De meester „stonk naar de je never" en was zelfs dronken tijdens cathechisatie. In 1763 werd het toch al te bar. Dominee Du Tour vertel de aan zijn kerkeraad het vol gende verhaal. „Des avonts zijnde de twee de maert is Van Hoeven zoo stomdronken geweest dat hij in het water is gevallen en daar wederom uitgekomen zijnde, het egter zoo verre ge- bragt heeft, dat hij tot voor het huys van mij predikant alhier is nedergevallen, kun nende zig zelve niet meer op- bueren, en zoude mogelijk daer van de kou zijn omgeko men, zoo niet door eene gun stige bestelling van Godts Hooge Voorzienigheijdt, ie- mandt meenende, dat er on- raadt aan mijn huys was, de tuynman en boer van de plaat se van de Vrouwe dit hadt gecommuniceert, die daerop na mijn huys komende, hem zoo van het hooft tot de voe ten nat en stomdronken vin dende na huys hebben gebragt, waarop hij als een blijk van een onberouwelijk bestaan over het zelve op den bede dag des smorgens 3 kleyne glaasjes jannever weer heeft gedronken, gelijk hij, dit al les zelfs beleeden heeft bij mij". Nadien geraakt Van Hoe ven uit het nieuws. Heeft hij toch zijn leven gebeterd? Tot 1773 bleef hij in functie. Daar na kwam een nieuwe school meester. Jan Willem van Hoeven stierf in 1778 te Renswoude. Ook van hem is een grafsteen in de Herv. Kerk bewaard ge bleven. HPoen Van Hoeven in 1773 als schoolmeester stopte kwam in dat zelfde jaar voor hem in de plaats Abraham Kalt. Hij was gehuwd met Teuntje van Meerbeek waar mee hij uit Heeze kwam. Evenals zijn voorgangers was Kalt koster en verricht te hij tal van bezigheden in en rond de kerk. Volgens de voor 1940 nog aanwezige fa miliepapieren, waarover Ba ron Max. J. L. Taets van Amerongen bij het schrijven van zijn boek in 19!4 be schikte. was Kalt na verloop van lijd tuinman van het kasteel. Tijdens de afwezig heid van de familie Taets van Amerongen was hij huisbe waarder. Is ons over zijn schoolmees terschap niets bekend, over zijn huiselijke omstandighe den zijn we meer ingelicht, al raken ook hier de feiten slechts de armzalige buiten kant. Enkele jaren achtereen moest Kalt een lid van zijn gezin ten grave dragen. Dit was voor hem reden om een graf in de Herv. Kerk van Renswoude te kopen. Dit graf ligt binnen de pilaren en is genummerd met 7. Het is een van de weinige graven of al thans grafzerken die nu nog in de kerk terug te vinden zijn. De eenvoudige steen draagt de naam B. Kalt, al hoewel hij er zelf niet begra ven is. Op 9 nov. 1784 begroef Kalt zijn dochter Jacomina, op 26 jan. 1785 zijn dochter Gerar- da Agnetta en op 7 maart 1787 zijn vrouw. Het graf boek, dat door Kalt zelf werd bijgehouden, geeft daarvan de volgende mededeling: 1 maart 1787 de vrouw van Abraham Kalt in den Heere ontslapen 's morgens half 8 aan een bloedstorting". TJet was Barend ter Wogt, die als nauwelijks 20 jaar oude ondermeester uit Utrecht kwam met zijn vrouw Mag- dalena Francken, om de taak van Kalt te verlichten. Over hem is verder niets bekend. De tijden waren roerig, eerst door het rumoer der patriot ten en vervolgens door de tussenkomst der Pruisische troepen, die ook te Renswou de ingekwartierd werden. De jeugd zal in die dagen meer aandacht voor de kleurige uni formen gehad hebben dan voor de school! Ter Wogt ver dween en als nieuwe onder meester dook een zekere J. de Bruin op. Intussen had Kalt genoeg gekregen van zijn dubbele taak. Met zijn tweede vrouw Geertje Landweer vertrok hij in 1801 naar Haarlem. Met hem werd weer een periode, zelfs een eeuw afgesloten. In de ingetreden 19e eeuw zouden zich vele veranderin gen en verbeteringen bij het onderwijs voordoen. Een nieu we wet was reeds in de maak. S. Laansma. Tn het boekje „Politie, Auto en Veilig Verkeer" hebben prof. dr. Buikhuizen en dr. van Weringh hun bevindingen ge publiceerd inzake hun onder zoek of acties van de politie op het gebied van de verkeers veiligheid effect hebben. Zij hebben het onderzoek ge daan aan de hand van gladde banden. De „onderzoekers" zijn 's nachts in Groningen en Leeuwarden kentekens van au to's gaan noteren, die op glad de banden stonden. In beide steden noteerde men 500 ken tekens. Men heeft toen in Gro ningen op ruime schaal be kend gemaakt dat bandencon trole zou gaan plaatsvinden. De politie heeft toen in Gro ningen in 5 dagen ruim 14000 auto's gecontroleerd. In Leeu warden deed men dit niet. Hierna zijn de „onderzoe kers" 's nachts weer op pad gegaan om de hup bekende auto's te controleren. Geble ken is, dat 54 pet. van het aantal „gladde banden rijders" andere banden hadden laten monteren. In Leeuwarden waar de politie geen actie had ge voerd waren slechts 27 pet. van de gladde banden verwis seld. In Groningen heeft echter toch 46 pre. niet gereageerd op de politie-actie en ook hiernaar heeft prof. dr. Buikhuizen als directeur van het Criminolo gisch Instituut van de Rijks universiteit in Groningen een onderzoek ingesteld. I Tit interviews bleek, dat au- tomobilisten die toch op gladde banden blijven door rijden, jonger zijn en een lager opleidingsniveau hebben dat zij oudere auto's kopen en daar langer in rondrijden dat zij ook vaker iets op een autosloperij kopen en er ook geen bezwaar in zien een tweedehands band te kopen in plaats van een nieuwe. Dat dit automobilisten zijn die zich eigenlijk niet goed een au to kunnen veroorloven en .dat hun enige zorg is: hoe houd ik met zo min mogelijke kosten mijn auto rijdende? Typerend was hoe deze mensen kans zien aan controles van de po litie te ontkomen: „Gewoon veel door smalle straten rij den. Daar kunnen ze je niet aanhouden, want als ze dat toch doen, dan geeft dit ver keersopstoppingen" gaf er één als antwoord. lVTensen die voortdurend tussen glazen wanden le ven en werken worden door een vreemde ziekte bevangen. Het is een geestesstoornis, die de psychiaters „lichtsyndroom" noemen, aldus „Volkshuisves ting", tijdschrift van het Chr. Sociaal Centrum voor Volks huisvesting. Wie eraan lijdt heeft vaak een obsessie voortdurend be spied te worden en een sterk verlangen zich in donkere hoe ken terug te trekken. Velen lijden ook aan zgn. vertigo. Dit betekent dat men even wichtsstoornissen ondervindt. Het verschijnsel heeft vele Amerikaanse architecten en aannemers aan het denken ge zet. De eerste symptomen van „licht-syndroom" werden in de nieuwste New Yorkse wolken krabbers ontdekt. Het perso neel schoof de bureaus steeds verder van de ramen weg. IJTet onderwerp werd onlangs door de architect James F. Fitch, professor in architec tuur aan de Columbia Univer siteit in New York, behandeld. Fitch vertelde van gezinnen, die in dure nieuwe hoekflats waren getrokken, met glazen wanden rondom, doch reeds na enkele maanden waren vertrokken, omdat zij niet lan ger in een „goudvissenkom" konden leven. Ook een van de bekendste New Yorkse bin nenhuisarchitecten, William Pahlmann, vertelde veel ver zoeken te hebben gekregen om het uitzicht van grote glazen ramen te blokkeren. T"|e gemeente Deventer heeft van de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk bericht ontvangen dat voor 1969 f 68.000, subsidie zal worden verleend voor de Athenaeumbibliotheek, als re gionale steunbibliotheek. Dit subsidie is bestemd voor hono rering achteraf voor verleende diensten op het terrein van de wetenschappelijke literatuur voorziening aan niet-universi- tair studerenden en voor aan koop van belangrijk bibliogra fisch materiaal en naslagwer ken. Verwacht wordt, dat ook in de toekomst rijkssteun aan deze regionalisering en decen tralisering zal worden verleend. TTe Athenaeumbibliotheek te Deventer voorziet als re gionale wetenschappelijke bi bliotheek reeds lang voor het gebied Overijssel en een groot gedeelte van Gelderland in de leemte tussen Universiteitsbi bliotheken en plaatselijke openbare bibliotheken. Het subsidie betekent een erken ning van deze feitelijke situa tie en is een eerste resultaat van een advies, dat een in 1963 ingestelde werkcommissie uitbracht. Voor de gebruikers van de Athenaeumbibliotheek bete kent deze erkenning een snel ler verloop van het postleen- verkeer en de literatuurvoor ziening. TTit het onderzoek blijkt, dat exPos'he acties van de politie toch \7"an 22 juli tot en met 15 sep- preventief werken, aldus „Er- tember zal er in het ge- kenning", het blad van de Ned. meentemuseum De Waag, Bond voor Autorijschoolhou- Brink 57 te Deventer, een col- ders. lectie mechanisch speelgoed Het is onbegrijpelijk, dat ten toon worden gesteld, waar banden en remmen, toch De collectie is eigendom van wel de meest kwetsbare zaken de heer J. Stekelenburg te De- aan het motorvoertuig, er nog venter. Het speelgoed is ver dikwijls zo onverantwoordelijk vaardigd in de tweede helft mee gereden wordt. Het is be- van de vorige eeuw en in het grijpelijk, dat wanneer uit de- begin van deze eeuw. Voorts ze onverantwoordelijkheid on- zal in een der zalen een verza- gelukken ontstaan het geen meling „antieke" fietsen voor vraag meer is mea culpa! het publiek te bezichtigen zijn. J"kp de 13e Jaarbeurs van het Oosten die van 17 t.m. 24 september in Zutphen wordt georganiseerd, expose ren ongeveer 250 standhou ders. Deze stands vertegen woordigen ca. 50 branches. De deelnemende bedrijven ko men uit geheel Nederland, waarvan ca. 60 procent uit de Randstad. Evenals het vorige jaar zullen alle bedrijven die bij de Kamers van Koophan del in Gelderland en een deel van Overijssel staan inge schreven, met een reductie- kaart persoonlijk worden uit genodigd. Meer dan 60.000 on dernemers zullen hierdoor at tent worden gemaakt op de Zutphense Jaarbeurs, dit is meer dan 10 procent van alle ingeschreven Nederlandse be drijven. De directie van de beurs verwacht dit jaar weer een belangstelling van 45.000 bezoekers. De gemiddelde op pervlakte per stand is groter geworden. Mede door de gro te belangstelling van exposan ten werd het noodzakelijk om reeds dit jaar het aansluiten de complex Buitensociëteit aan de beurs teo te voegen Hierdoor is de beursoppervlak te gegroeid tot ca. 16.000 m2 TTe kwaliteit van de deelnt mende bedrijven garan deert ook dit jaar weer een jaarbeurs van goed gehalte; ook zijn enkele, voor het be drijfsleven interessante, voor lichtingsstands aanwezig, b.v. de P.T.T. met moderne com municatiemiddelen, het Ne derlands Normalisatie Insti tuut, een Computercentrum e.d. In samenwerking met het genoemde computercentrum zullen dagelijks verkoopgege vens en de samenstelling van het bezoekersaantal worden verwerkt. Deze gegevens wor den zo veel mogelijk voor be langstellenden ter beschikking gesteld. Door de samenwerking met enkele Duitse Kamers van Koophandel wordt dit jaar een groter bezoek uit Duits land verwacht. Onder andere treedt de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel te Düsseldorf als vertegenwoor diger op van de Jaarbeurs van het Oosten. Dit jaar worden in samen werking met de Nederlandse Spoorwegen gecombineerde Trein-Toengangsbiljetten ver kocht aan 40 NS-stations. Deze TT-biljetten geven belangrijke korting op de toegangsprijs van de beurs en op de trein reis. Tevens geeft een TT-bil- jet gratis vervoer met de stadsbusdienst, die de verbin ding vormt met de beurster reinen. In het sterk bezette toernooi le Bltsum heeft de West-Duitser Mathias Gerusel «en schitterend resultaat behaald door beslag te leggen op de derde plaats achter Larsen en Polugajewsky, maar vóór spelers als Gligo ric, Ivkov Saizew, Bobuzow en vele anderen. De Duitser heeft zelfs een ogenblik kans gehad op een grootmeesterresultaat want kort voor het einde van de wedstrijd had hij nog "slechts" een overwwinning nodig op Gligoric om de benodigde IO'/j punt te be halen. Het is niet een grote verrassing, dat deze overwinning uitbleef en dat het zelfs een nederlaag werd. De Zuidslavischc groot meester Svetoza'r Gligoric behoort nog altijd tot de sterkste schakers ter wereld. Men ziet hem zijn 46-jarige leeftijd beslist niet aan wat wel mede het gevolg is van zijn leven swijze: veel sport, veel rusten en veel wande len. De levenswijze die hij gemeen heeft met andere groten op het schaakbord, zoals Eu we, Botwinnik en Keres. Hieronder de geciteerde partij. Wit: GLIGORIC. Zwart: GERUSEL (Büsum 1969.) Slavische verdediging. Id2—d4, d7—d5 2. c2-o4, c7-o6 3. Pgl-fl, Pg8-P6 4. Pbl-c3, d5xc4 5. a2-a4. Lc8-f5 6. e2—e3, e7-e6 7. Lflxc4, Lf8-b4 8. 0-0 (Een bekende variant uit de dertiger jaren. De stelling kwam veel voor in' de beide tccekampen tussen Euwe en Aljechin in' 1935 en 1937.) 8Pb8-d7 9. Ddl—e2, Lf5-g6 (Ge bruikelijker is 90-0. De tekstzet kwam overigens ook al voor in de tweekamp Euwe—Aljechin 1937.) 10. e3—e4!? (Een interessant pionoffer. Het voorzichtige 10. Ld3, Lxd3 11. Dxd3, 0-0 levert overigens niets op.) 10Lb4xc3 11. b2xc3, Pf6xe4 (Slecht is 11Lxe4 12. Pg5, Lf5 13. La3 met verhin dering van zwarts rochade.) 12. Lcl-a3, Dd8-c7 (Vooral niet 12 Pxc3? wegens 13. Db2, Pa4 14. Db3, Pb6 15. Lxe6!) 13. De2~e3!? (Deze zet geeft de wwitspe- ler zelf in zijn monografie over deze opening ais slecht aan.) 1 3Pd7-b6 14. Lc4-b3 (In een partij Sajtar—Vukovic, Belgrado 1948 volgde: 14. Pe5, f6! 15. Pxgó, hxgö 16. h3, Pxc4 17. Dxe4, Kf7 ten gunste van zwart) 1 4Pb6-c8 15. Tfl—el, Pe4-d6 16. De3-f4, 0-0 17. PB-e5, TfB-e8 18, Tel—e3, Dc7-b6 19. Lb3~a2, Pd6-f5 20. Te3—f3 (Voor de geofferde pion heeft wit het loperpaar en druk op de vijandelijke stelling. Voorlopig is dat alles.) 20Pc8—e7 21. g2-g4, Pf5-h6 22. Pe5—c4, Db6-a6 23. Pc4-d6, Da6xa4 24. c3—c4!, Te8-b8 25. Df4-g5. !7-f6 26. Dg5-e3, e6—e5 (Qm. 27. dxe5 met 27 Pxg4 te beantwoorden.) 27. h2-h3. Pe7—c8 28. c4-c5f, Kg8-h8 29. d4xe5, Pc8xd6 (Vrijwel noodzakelijk om dat 29fxe5 op 30. Tf8t en mat faalt.) 30. c5xd6, f6xe5 31. De3xe5, Tb8~e8 GERUSEL GLIGORIC De opgave van de week: hoe besliste Gli goric met wit de partij vanuit de diagram stelling? De oplossing komt in de volgende ru briek. OPLOSSING De stand was: Git (Bochdansky): Khl, Dd3, Tfl en g2, Lb2, Pb5, pionnen a2, b3, c4, e3, g3 en h2; Zwart (Roth): Kc8, Dh3, Th8 en h6, Lb6 en g4, pionnen a7, b7, c5, d6,17, g7. Er volgde: 23Lg4-f3ü 24. Tflxf3, Dh3xh2f! 25. Tg2xb2, Th6xh2| 26. Khl-gl, Th2—hlf 27. Kgl-12, Th8-h2 mat. Wereldkampioen Andreiko is een omstre den figuur. Herhaaldelijk kan men horen en lezen, dat hij voortdurend een onbegrijpelijk geluk heeft en blijkbaar bizonder nauw e (en goede!) betrekkingen onderhoudt met Vrou we Fortuna.' Inderdaad is de schijn, als gevolg van zijn speeltrant, tegen hem. Echter wereldkam pioen worden met tegenstanders als Koeper- man en Tsjegolev. eerste worden in tour- nooien met dezelfde tegenstanders en daar bij dan nog spelers als Sybrands en Kuyken, kan niet alleem maar met "geluk". Destijds, zo'n dertig jaar geleden, heerste in ons land dezelfde stemming ten aanzien van Mairice Raichenbach, tot ex-wereldkampioen Ben Sprinter eens fijntjes opmerkte: Inderdaad •onbegrijpelijk, al dat succes, maarzou het misschien ook kunnen, dat hij sterk damt? Dat dit zeker ook geldt voor And ris An dreiko mag blijken uit onderstaande partij: Wit: A. Andreiko; Zwart: Baba Sy; Hoogezand 1969. 1. 32-28 18-23; 2.33-29 23x32; 3. 37x28 17-22; 4. 28x17 11x22; 5.39-33 12-18; De theorie geeft (13-18) aan, dat zeker beter lijkt 6. 44-39 19-23; 7. 41-37 14-19; 8. 37-32 7—12; 9. 50-44 6-11; 10. 46-41 11-17; 11. 42-37 10-14; 12. 48-42 5-10; 13. 31-26 Andreiko is een expert in het creëren en handhaven van spanningen. Hij wacht met de centruraactie 32—28 totdat, zwart niet meer analoog kan antwoorden. Bovendien daagt hij zwart gelijkertijd uit tot een flankaanval met (22-27) Zwart kiest de eerste mogelijkheid: 13. 20—25; 14. 36-31 Weer een bewijs, hoe scherp de wereldkampioen speelt. Op het geijkte 37—31 blijft de strijd om het centrum nog onbeslist: (14-20) 31-27 (22x31) 26x37 (20-24) 29x20 (25x14) en 32-28 kan weer later beantwoord worden door (19-23) 14. 14-20; 15.32-28 23x32; 16.37x28 20-24; 29x20 25x14; 18. 34-29 Waarmede wit het centrum, ook na (19-23) beheerst en zwarts rechter vleugel ontwikkelingsmoeilij kheden heeft; 18. 14-20; 19. 41—36 19-23? Een mis vatting van de situatie. De halve hekstelling heeft door zwarts opstelling rechts weinig zin. Vanaf dit ogenblik toont Andreiko zijn kracht: 20. 28x19 13x24; 21. 40-34 9-13; 22. 34-30 3-9; 23. 30x19 13x24; 24. 45 -40 10-14; 25. 40-34 14-19; 26'. 34-30! Ver breekt de halve hekstelling van zwart en leidt gelijkertijd de aanval tegen de bewe-, gingloze rechtervleugel van de Senegalees m: 26. 20-25; 27. 29x20 25x14; 28. 38-321 18-23; 29. 42-38! 1-7; Op (12-18) volgt 32—28! met dodelijke hekstelling; 30.32-27! 12-18; 31.38-32 Anders volgt (17-21) 32. 8—12; Om'op 43—38 de tegenaan val (23-28) te lanceren. 33. 33-28!! 22x33; 34. 39x28 (zie dia gram) Onbarmhartig legt wit de zwaktes in de zwarte positie bloot: Er dreigt 30—24, maar ook 43-38. 34. 4-10; 35. 44-39! Niet direct 43-38 wegens (18-22) 27x29 (19-24) 30x19 (14x34) 35. 2—8; 36. 39—33! Nu zijn zowel (15-20) als (14-20) belet door 27-21 ge volgd door 30-24 of 30-25. 36. -17-21; 37.26x17 12x21; 38.31-26 7-12; 39. 26x17 12x21; Zwart schijnt de erg ste gevaren bezworen te hebben, maar 40.43-39!! en met deze mokerslag is zwarts lot bezegeld. Weer zijn (14— en 15—20) ver boden. 40.40. - 21-26; Aan onze lezers deze week de opgave: Hoe forceerde wit na deze zet "de winst? OPLOSSING De stand was: Wit: Andreiko: 26, 27, 29, 31, 33, 34, 36, 37, 38,39,43,44 (12 st.) Zwart (Sybrands): 7,11, 12,13,14,16,17, 18,22,23,25,30 (12 st) Op (14-20) of (14-19) zou gevolgd zijn 26-21! (17x26) 37-32 (26x28) 44-40! (22x31) 33x22 (18x27) 29x9 met minstens re mise. Behalve de in de partij gespeelde zet (13-19) blijft dus alleen nog oven (30-35) hierop volgt: 29-24! en na b.v, (14—19) speelt wit: 38-32! (19x30) 26-21 (17x26) 33—28! (22x33) 39x6 en na (30x50) speelt wit de schitterende zet: 32—28!! met remise, want (50x17) wordt beantwoord met 27—21! enz. en (50x22) door 37-32 (26x28) 6-1 (22x31) 1x26! Dus gedwongen (50xJLl) 6x17 gelijk spel. Eén van de beste wedstrijden die te Oslo tijdens de Europese kampioenschappen voor bridgerama werd gespeeld, was die tus sen Italië en Frankrijk. De Fransen, die bij deze gelegenheid speelden in de opstelling Boulenger-Svarc met Stoppa-Roudinesco deden het voortreffelijk en wisten de "pres- tigestrijd" met 7-1 te winnen. Op welk ni veau hier bridge werd gespeeld, toont een iardig spel uit de eerste helft: A V 10 7 6 O 8 5 O A 8 5 B 8 7 kon hebben, doch zelf niet kwetsbaar zijnde tegen kwetsbare tegenstanders, hoopte hij NZ uit een ipanchebod weg te bluffen. In zoverre had hij gelijk, dat NZ zowel drie SA als vier schoppen kunnen maken, alleen:... dit werd niet geboden aan de ande re tafel. Want daar opende de Italiaan Bian- chi (zuid) in de derde hand met één klaver OW pasten - noord bopd tien twee schoppen - en zuid gaf de strijd op. Door de gunstige kaurtvcrdeling 'werden; er 10 sla gen gemaakt. De score was onbelangrijk: H 8 2 B 9 5 O 9 6 2 N W O jo A H B O 7 6 4 3 z 1 O V 9 V 6 3 9 4 2 43 4 10 7 O V 4 3 O H B 10 2 O A H 10 5 Bclladonna-Garozzo hadden 200 punten erloren met 4 down te gaan, aan de andere tafel hadden hun partners 170 teruggewon nen. zodat het verschil slechts 30 punten in Fran's voordeel bedroeg: ééil matchpunt! Moeilijke slem Noord gever, NZ kwetsbaar. In de open r kamer paste noord en opende de Italiaan d"e'fd' w=d«r,,d Frukrnk-toW Belladonna her oostspel me. mee.harren krt8e" btld' ,c,m5 sle"'bod 'F*1" (zwakke twee). Zuid paste alleszins begrij pelijk nadat noord al had gepast waarna met talrijke mogelijkheden. Ik stel u voor op Garozzo (west) bood.... vier harten! Natuur- de noordplaats te gaan zitten bij deze kaart- lijk wist hij dat dit contract geen enkele kans verdeling tussen NZ: Oost gever. OG kwetsbaar. Oost paste - zuid opende één klaver (conventioneel, sterk spel aangevend) ca west paste - hierop bood noord één harten (positief spel aangevend) - zuid vier harten - gaarop noord naar zes harten stevende. Tegen dit zes-hartenbod speelde oost d« klaverheer voor - aan u de vraag, hoe of u dit spet zou afwerken. Indien u in slag I oost klaverheer laat hoüden. speelt oost schop pen acht na. In slag 1 valt bij wgst de klaver zeven. Nu maar diep nadenken, al staat voor u dan niet de Europese bridgetitel op het spel! Oplossing volgende.weck! Horizontaal: 1. Het slopen van de boosdoeners (8) 4. Dwaze hoop (6) 8. Zo'n kreet is hard 8) 9. De volgende generatie (6) 10. Hij is een volwaardige partner (8) 11Dit is reeds opnieuw 6) 13. Het kleine hoofddeksel zit op de pot (10) 17. Beurs met koorden 10) 21Dit komt altijd achteraan (6) z2. Na zijn overlijden kan men er zijn ge mak van nemen (8) 23. Stad der aanvoerders (6) 25. Dit heeft niets met boos opzet te maken (8) 26. Boos op temperatuur (6) 27. Dos-a-dos in de landbouw (4) 28. De god in de keuken (3) Verticaal: 1Wat hiermee eindigt loopt wel los (6) 2. Dit is evenwel onvervalst (6) 3. Hieraan lijkt geen eind te komen 10) 5. Deze vogel kan je dol maken (8) 6. Hier maakt schuld een belofte (8) 7. De ateliers van Fortuna (8) 12. Hierbij moet het van twee kanten ko men (10) 14. Dat kan nooit lang duren (8) 15. Muzikaal is er niets moderns aan (8) 16. Rug aan rug te water (4) 18. De ene die niet twijfelt (6) 19. Vliegenvanger (6) 20. Als ze klein zijn, zijn ze oud 6) 24. Een vooraanstaande plaats (3) OPLOSSING Horizontaal: 1. april; 6. maart; 11. sirene; 12. antiek; 14. Made; 15. tiend; 16. sneu; 18. opa, 19. bed; 20. iep; 21. tui; 22. r.p.; 24. re kel; 27. je; 28. risee; 31. nar; 32. sober; 34. agenda; 36. Amiens; 37. ellende; 38. finale; 41. eerste; 45. roede; 46. big; 48. rotan, 49. i.l.; 50..moker; 52. h; 53. ski; 55. wed; 56. wal; 57. heg; 58. oord; 60. leges; 61. zone; 62. smerig; 64. sproet; 66. a-saga; 67. taats. Verticaal: 1. Aida; 2. pre; 3. re; 4. inter; 5. Leiden; 6. manier; 7. Andel; 8. A.T.; 9. ris; 10. tent; 11. sappig; 13. kleuren; 14. Morra'; 17. uiers; 23. den; 25. Kamerik; 26. ooi; 29. Seine; 30. edele; 32. smeer; 33. beest; 35 ale; 36. ade; 38. Friso; 39,Iolkos; 40. Ada; 42. rok; 43. talent; 44. enige; 46. bodega; 47. gewest; 50. melig; 51.- raspa; 54. Irma; 57. hoes; 59. des; 61. zot; 63. Ra; 65. ra.

De Vallei | 1969 | | pagina 15