Veenendaals dagblad Rijksplan voor bouw be j aardenoorden Onderzoek toonde veel ondoelmatigheid aan Buiten Mensen trokken struisvogels veren uit Kennedy ontkent invloed alcohol Woonboot klem onder brug Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Felle brand in Nij megen Industrie in Sloegebied schade te doen aan gewassen Als het nu niaar helpt. KORPS MARINIERS GAAT PARAATHEID OPVOEREN Zomers weekeind VOOR EEN BETERE SPREIDING INTELSAT-3 GELANCEERD Botsing van drie Ned. auto's in Frankrijk lijkt Rijkswaterstaat legt deel Maas vrijwel droog Vrouw stal 25 mille van haar werkgever Wereldzeiler onopgemerkt in Europoort Militairen zijn vaak slordige autorijders Lang wachten op uitkering in Nijmegen Vanavond eerste maanfilms op tv NIXON IN MANILLA Roofvogels elders Ten onrechte PROEF BIJ ARISHEM IS GEEN SUCCES Verklaring voor Ir omr auto-ongeluk Reddingspogingen AMFIBISCHE GEVECHTSGROEPEN Indeling Nieuwe eenheid CHAUFFEUR HAAKT BRANDENDE OPLEGGER LOS Tevreden zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harriemijk-TeL 03410-25». Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortxetting een bet nieuwsblad JO» tttfe»", opgericht In 192& Urtg.i Wegener* Co««mten Concern me. Advertentietarieven op aanwaeg. ZATERDAG 26 JULI 196? - 43* JAARGANG no. 173 DEN HAAG De regering wil een grotere greep krijgen op de bouw van bejaardenoorden door middel van de vaststelling van een rijksplan. Bovendien zal zij in bepaalde plattelandsgebieden de bouw van bejaardenwoningen met daarbij behorende dienstencentra sterk opvoeren. Volgens dr. G. Hendriks, directeur-generaal Maatschappelijk Werk van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wordt op het ogen blik over dat laatste intensief overleg gepleegd met minister Schut (Volkshuis vesting. NIJMEGEN Een felle uitslaande brand heeft vrijdagavond het pand Voor- stadlaan 240 in Nijmegen in korte tijd volledig in de as geleged. In het pand was de firma Wilfa in kamperarti kelen en de verhuur van gasflessen ge vestigd. Om circa half elf werden brandweer en politie gealarmeerd dat in het pand een gasfles in brand was geraakt. Toen men ter plaatse arriveerde, stond het hele pand reeds in lichterlaaie. Na ongeveer anderhalf uur kon met de nablussing worden begonnen. Het uitgebrande pand bestond uit twee verdiepingen plus een zolderruimte. De winkelruimte waar de brand ontstond bevond zich in de benedenverdieping. Op de tweede verdieping was een gezin van zes mensen gehuisvest, van wie er drie de vader en twee zoons op het moment, dat de brand uitbrak, thuis waren. Als vermoedelijke oorzaak van de brand denkt men aan een lek in een gasfles, waarna het gas tot ontbranding moet zijn gekomen. Een onderzoek naar de juiste toedracht wordt door de Nij meegse recherche ingesteld. CAPE KENNEDY Van Cape Ken nedy is gisteravond een nieuwe commu nicatiekunstmaan gelanceerd, de Intel- 8at-3, die stationair op 36.500 km boven de Atlantische Oceaan moet komen te ..hangen." De kunstmaan werd met een Thor-Delta-raket omhoog gebracht. Intelsat-3 moet een zelfde soort kunst maan vervangen, die in december vorjg jaar werd gelanceerd maar vorige maand uitviel doordat de antenne niet meer werkte. ^erwijl het bij ons met de grijp- vogels droevig gesteld blijft, ko men er uit andere landen vreemde berichten omtrent hun voorkomen en achtervolging. We vinden min of meer een equivalent bij de ooie vaars die te onzent met kunst- en vliegwerk moet worden gered, maar o.m. in Spanje, Marokko, Turkije een heel gewone verschij ning is. Wat evenwel de roofvogels betreft, daarvoor blijft de situatie in geheel Europa kritiek. In Duits land mogen geen jongen (bv. voor de valkerij) uit het nest worden ge haald; men noemt dit ,,uithorsten" Niettemin worden er 's winters nog legaal tienduizenden haviken en buizerds afgeschoten. Het doet voorts vreemd aan, dat nog onlangs in Frankrijk een munitiefabriek een nationale wedstrijd in het afschie ten van roofvogels organiseerde! In Zweden loopt het aantal slacht offers in de tienduizenden en in Spanje gaat de slechtvalk ondanks beschermingsmaatregelen hard achteruit. Het is merkwaardig te lezen, dat men voor zulke verliezen het vluchtbedrijf aansprakelijk stelt. In Italië hebben weliswaar Duitse valkeniers 38 slechtvalken uitgehorst; de soort geniet daar nl. geen bescherming. Voorts hebben Hongaren sakers naar Duitsland verkocht en betalen Arabische olie- sheiks hoge prijzen voor de zeldza me wittegeervalken.WatNederland me witte geervalken. Wat Neder land betreft gaan de valkers vrij uit. Er wordt geen enkel haviksjong uitgehorst en de 5 a 6 exemplaren dezer roofvogels, die het Ned. Val keniersverbond per jaar nodig heeft, leggen geen gewicht in de schaal bij de massale moordpar tijen, die zowel legaal als illegaal in Europa plaats vinden. ,,Adriaan Mollen" houdt heus zijn blazoen wel ongerept en past er goed voor op niet in een kwaad daglicht te worden gesteld. 26-7-1969, A. B. WIG MAN Het rijksplan zal het de minister mogelijk maken in sommige provincies of rayons de bouw van bejaardenoor den af te remmen en in andere delen van het land juist te bevorderen. Een onlangs door CMR afgesloten onder zoek toont aan dat de bejaardenoorden zeer onregelmatig en daardoor ondoel matig over ons land staan verspreid. Intussen hebben de provinciale be sturen aan wie op dit ogenblik het toezicht op de bejaardenoorden is toe vertrouwd, wensen, suggesties en me ningen bij het ministerie ingediend. Het wetsontwerp, waarin het rijksplan zal zijn opgenomen wordt nog dit jaar bij de Kamer ingediend. Dr. Hendriks deelde mee, dat de aanpak van het bejaardenhuisvestings probleem los staat van de plannen om de bijstandsuitkeringen te beperken. Wel gaf hij toe, dat een doelmatiger bouw- en huisvestingsbeleid voor be jaarden ongetwijfeld op langere ter termijn efficiënter en daardoor goed koper zou kunnen werken. Uit een onderzoek van C.R.M. blijkt dat vele bejaarden in zekere zin ten onrechte in bejaardenhuizen zijn opge nomen. De gegevens en cjjfers van dit onderzoek zullen in september verschij nen. Binnenkort zal overleg worden ge pleegd met de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de Nederlandse Fe deratie voor bejaardenzorg en de pro vinciale besturen. Dr. Hendriks: „Ik vind het jammer dat onrust is ontstaan over de vage berichten, dat een wets ontwerp voor bejaardenzorg op stapel staat. Ik kan u wel verklaren dat de nieuwe wet maar op één ding is gericht: het welzijn van de bejaarden". CHAGNY Een Nederlandse toerist is vrijdagmiddag omgekomen bjj een auto-ongeluk in Bourgone by Chagny (Saóne et Loire). Bij het passeren van een vrachtwagen, botste een personenauto, bestuurd door de 23-jarige C. Robbe uit Tilburg op een andere auto, toebehorend aan de 21- jarige Van Versch uit Gulpen en be stuurd door de 22-jarlge L. Vluggen. De laatste auto sloeg naar links en raakte een derde auto, bestuurd door de 59-jarige H. van Cauveren uit Am sterdam, en kwam tegen een boom tot stilstand. Een van de passagiers uit de tweede auto, Anton Benen, is bij aankomst in het ziekenhuis van Chalon-sur-Saóne overleden. De andere drie inzittenden werden ernstig gewond. DOORNSPIJK Vrijdagavond om streeks half zeven is op de Zuiderzee straatweg een personenauto tydens een inhaalmanoeuvre in vrijwel frontale bot sing gekomen met een tegemoetkomende motorrijder. Deze laatste, de 16-jarige Norbert Baatwyk uit Duisburg-Meide- rich, overleed ter plaatse. VLISSINGEN Het Instituut voor Planteziektenkundig Onderzoek in Wa ningen onderzoekt ziekteverschijnselen onder landbouwgewassen nabij het Zeeuwse Sloegebied. Deze houden mo gelijk verband met luchtverontreiniging door zwavelzuur. Bij een boerderij niet ver van de che mische fabriek Moechst is speciale meet apparatuur geplaatst. Het is te ver wachten dat Hoechst aansprakelijk zal worden gesteld, als blijkt, dat de scha de aangericht wordt door afvalstoffen van dit bedrijf. Over het onderzoek is nog niets be kend. Het IPO verwacht, dat dit nog wel enige tijd in beslag zal nemen. De Centrale Suiker Maatschappij in Goes gaat maandag monsters op een bietenveld nemen in het Sloegebied. Daar worden veel onregelmatige plek ken gevonden, wat mogelijk ook een gevolg is van het neerslaan van che mische stoffen. ARNHEM. In het Burgers Dieren park te Arnhem, in het nieuwe gedeelte waar sinds kort verschillende uitheemse dieren rondlopen, hebben bezoekers veren uit enkele struisvogels getrokken. Het gebeurde tijdens een experiment, waarbij de bezoekers vrij tussen de beesten mochten rondlopen. Oppassers zagen hoe de mensen schichtig om zich heen keken, snel de veren uit de staart van de vogels trokken, ijlings de benen namen, de souvenirs in hun auto borgen en er vandoor gingen. „Het experiment is mislukt", aldus directeur J. van Hooff van het dierenpark. Ook is het gebeurd dat een struisvogel bekneld raakte achter de bumper van een auto. De automobilist reed weg en de vogel werd meegesleurd. Ernstig ge wond is het dier opgenomen in het die rentuinhospitaal. NIJMEGEN Van vanmorgen acht uur af is de Maas tussen Roermond en Lith gesloten voor alle scheepvaartver keer. De rivier zal ruim een week over een afstand van meer dan honderd kilome ter bjjna geheel worden drooggelegd. Rijkswaterstaat doet dit omdat voor het eerst sinds de kanalisatie in de twintiger jaren de stuwen gecontroleerd zullen worden. Het waterpeil van de rivier zal in de loop van vandaag en morgen langzaam zakken. De snelheid, waarmee het wa ter daalt is ongeveer tien centimeter per uur. Maandagmorgen zal het laag ste punt bereikt zijn. Het water bij de sluis in Grave zal dan nog hooguit twintig centimeter hoog staan. Op zaterdag 2 augustus worden de stuwen weer gesteld. Wanneer de wa terstand weer normaal zal zijn, hangt af van het wateraanbod. TYANN1SPORT (Massachusetts) Senator Edward Kennedy (37) heeft verklaard, dat er geen waarheid schuilt in het gerucht over immoreel gedrag \an hemzelf met Mary Jo Kopechne, de jonge vrouw die vorige week vrijdag na een ongeluk in zijn auto het leven verloor. Hij ontkende eveneens, dat hij onder invloed van alcohol zou zijn geweest toen het ongeluk gebeur de. De senator zei dat hij op de avond van het ongeluk met twee van zijn vrien den naar de plaats van het ongeluk is gegaan om te proberen het lijk van de 28-jarige vrouw te bergen. Zij had den dat met enig levensgevaar gedaan, maar zonder succes. Edward Kennedy legde deze verkla ring gisteravond af voor de televisie, nadat hij tot twee maanden voorwaar delijk was veroordeeld wegens het ver laten van de plaats van het ongeluk. Hij vroeg het publiek hem te helpen be slissen of hij als senator moet aftreden of niet. Hij acht het niet te verontschul digen, dat hij het ongeluk niet onmid dellijk aan de politie heelt gemeld. Kennedy zei dat hij niet juist gehan deld zou hebben, wanneer hij commen taar op de kwestie had gegeven, voor dat hij voor de rechters was versche nen. Zijn vrouw was op de dag voor het ongeluk om gezondheidsredenen thuis gebleven. „Toen ik om 11.15 in de avond het feestje verliet werd ik vergezeld door een van de secretares sen van mijn broer Robert, Mary Jo Kopechne, een van de meest oegewij- de medewerkers van zijn staf", zei Kennedy. Na het ongeluk had hij eerst zelf vruchteloze pogingen gedaan om het meisje te redden. Allerlei vragen gingen hem door het hoofd, of Mary Jo misschien de wagen had kunnen ver laten en leefde en „of er een afschuwe lijke vloek hing boven alle Kennedy's". Hij werd geplaagd door verdriet, vrees twijfel en paniek. Nadat hij met zijn vrienden naar de Op hun laatste werkdag voor de vakantie hebben bouwvak arbeiders gisteren in de Bijlmer meer een zelfgemaakte regenver- jager" in de takel van een kraan gehangen DEN HAAG Mevr. W. C. K.-S. uit Den Haag heeft tegen de Haagse poli tie toegegeven in ongeveer twee jaar bijna 25.000 gulden te hebben gestolen van haar werkgever. Op ongezette tijden nam zij uit het geldkistje van de speelgoedzaak in Rijs wijk, waar zij werkte, een paar hon derd gulden. Bij controle van de boeken ontdekte de werkgever de tekorten, waarop hij de biljetten begon te merken. Van het verdwenen geld is vrijwel niets meer over. i eeeeeeewwweeeaeea■■■■■■eesesasaissaaaasaeaaos Deze woonboot, die voor onderhoud op de helling moest, voer gisteren klem onder een brug in Amsterdam. Nadat het schip met stenen en basaltblokken was verzwaard, kon het van de brug worden losgemaakt en werd de doorvaart met mankracht verwezenlijkt. ROTTERDAM Het Korp* Mari niers gaat de paraatheid opvoeren. Am fibische gevechtstroepen moeten zorgen dat de operatieplannen beter kunnen worden uitgevoerd. In Nederland wordt de nieuwe organi satie van het korps al beproefd. Binnen kort gebeurt dat in de Nederlandse An tillen. Ook tijdens de herhalingsoefe- gen in september zullen mariniers in amfibische gevechtstroepen worden ondergebracht. EUROPOORT In het diepste ge heim is de Vlaardingsc caféhouder Bertus Zijdenbos met zijn zeiljacht „Santé Maria" gistermiddag in Euro poort afgemeerd. Vandaag pas zou hij aan het einde van zijn reis om de we reld feestelijk worden binnengehaald. Ongemerkt meerde het jacht in de Beneluxhaven, op een plek waar op dat ogenblik geen ander schip in de buurt was. De zeezeiler wilde een reparatie verrichten aan zijn motor. Hij wilde niet het risico lopen dat hij vandaag bij windstil weer niet zou kunnen bin nenlopen wegens een haperende motor. Tot vannacht bleef de Santa Maria op het eenzaam plekje in Europoort lig gen. Voor het krieken van de dag wil de Bertus Zijdenbos opnieuw buiten de pieren van Hoek van Holland zijn om zich klaar te maken voor de feestelijke binnenvaart. Terwijl haar man in Eu ropoort lag, verscheen mevrouw Zijden bos gisteravond op de televisie in „De Vuist" van Willem Duys. Zij vertelde dat haar twee zoons in Engeland aan boord van de Santa Maria waren ge stapt. DEN HAAG De bevelhebber van de landstrijdkrachten heeft in een brief aan alle onderdelen zijn verontrusting uitgesproken over het toenemend aan tal ongevallen met particuliere voertui gen, waarbij militairen zijn betrokken. De Legerkoerier spreekt ook van een „schrikbarend hoog aantal gevallen van verwaarlozing". Het officiële orgaan van de Land macht herinnert eraan, dat elke com mandant door de Marechaussee een con trole kan laten houden op de particulie re auto's, die in of bij de kazerne wor den geparkeerd. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar behandelde de krijgsraad in Den Haag een zeer groot aantal verkeerszaken: Vierentwintig gevallen, waarbij auto, motor of brommer in slechte staat ver keerde, acht gevallen van rijden zon der geldig rijbewijs of kentekenbewijs, vijftig gevallen waarbij men zich niet vloed, twaalf gevallen van doorrijden na een ongeluk, vijftien gevallen van aanrijdingen met doden of gewonden, vijftie gevallen waarbij me zich niet aan één of meer verkeerstekens stoor de, tien gevallen zonder verzekerings papieren en andere verkeersfouten. De totale sterkte van de amfibische gevechtsgroep (vredesorganisatie) zal 783 man bedragen, die van de groep in oorlogstijd komt nagenoeg overeen met de oude bataljonsterkte: 1235 man. In de oude organisatie van het Korps Ma riniers vormden de compagnieën met hun eigen logistieke verzorging en c der steuning de grootste eenheden wa - over in vredestijd kon worden beschikt. De amfibische gevechtsgroepen be staan uit een staf- en verzorgingscom pagnie, 'n ondersteuningscompagnie en twee interfanteriecompagnleën. Het on dersteuningspeloton van de infanterie- compagnie zal weer gaan werken met onder meer de zestig-millimetermortier, een wapen dat enkele jaren in de kast heeft geleken. Ook andere landen van de NAVO halen deze mortier weer voor de dag. Met name voor eenheden die, zoals het Korps Mariniers, met helikop ters, rubberboten en andere lichte vaar tuigen moeten kunnen worden ingezet. Ook een nieuwe eenheid zal bjj het korps haar intrede doen:,het infanterie- peloton van de ondersteuningscompag nie. Het peloton, bestaande uit een com mandogroep en twee secties (27 man) kan licht werk doen zoals het bouwen van „overgangsmiddelen" en arbeid verrichten, die vroeger voor specialis ten was weggelegd: zoals het leggen en ruimen van mijnen, het uitvoeren van vernielingen en het gebruiken van springmiddelen. UTRECHT Bij het viaduct Houten- se pad in Utrecht is gisternacht een vrachtauto met ongebluste kalk in brand gevlogen. De chauffeur, de 26-jarige Claus Lin ke uit Duisburg, ontdekte dat een van de banden van de oplegger in brand was gevlogen. Hij stapte opnieuw in de cabine om het gevaarte uit de buurt van enkele huizen te halen en koppel de daarna het al brandende onderstel los van de trekker. De brandweer wist de tank intact te houden. NIJMEGEN Aanvragen om uitke ring bü de sociale dienst van Nijme gen rijn soms zo lang in behandeling, dat sommige mensen hun huisraad moeten verkopen om in leven te blij ven. Die conclusie staat in een rapport van de afdeling Nijmegen van de P.S.P. Deze afdeling heeft een onderzoek gedaan naar het functioneren van de plaatselijke sociale dienst. De vragen werden gesteld aan bezoekers van de sociale dienst. In het gebouw mocht niet worden ondervraagd, omdat de ge meente daar bezwaar tegen had. Uit het onderzoek bleek dat aanvragen, die normaal binnen tien dagen gehonnoreerd zijn, soms twee tot drie maanden op antwoord wachten. De gemeenteraad van Nijmegen zal het rapport overhan digd krijgen. aanlegsteiger van de veerpont was te ruggekeerd sprong hij in het water en zwom heen en weer, waarbij hij op nieuw bijna verdronk. Tegen twee uur in de nacht keerde hij in zijn hotel te rug, waar hij zijn bewustzijn verloor. In de ochtend belde hij zijn advocaat op. De moeder van de verdronken Mary Kopechne heeft gezegd tevreden te zijn niet de verklaring van Edward Kenne dy. „Ik hoop dat hij zjjn zetel in de senaat zal behouden", zei zij een half uur nadat Kennedy zijn toespraak had gehouden. Mike Mansfield, leider der Democra ten in de senaat, heeft gezegd, dat hij hoopt, dat senator Edward Kennedy on middellijk zijn werk als plaatsvervan gende fractie-aanvoerder der democra ten zal hervatten. „Hij heeft mijn volle vertrouwen en steun", aldus Mansfield. Zie ook elders in dit blad. Vanavond zullen op de televisie de eerste films worden vertoond die de be manning van de Apollo-11 heeft ge maakt. Het programma Zo maar een zomer avond van de VARA zal hiervoor tussen 21.00 en 21.30 uur (Nederland 2) wor den onderbroken. In een extra-uitzen ding van Achter het Nieuws later van avond zal een reportage worden uitge zonden over de in Amerika werkende Duitse raketspecialisten. De drie namen van de eerste personen die als eregast zjjn uitgenodigd om de Olympische Spelen van 1972, die te Münchcn worden gehouden, b(j te wo nen zjjn bekend geworden: de astronau ten Aldrin, Armstrong en Collins. De uitnodiging aan de bemanning van de Apollo -11 ls gisteren door de voorzitter van het Comité Olympische Spelen 1972, dhr. Willy Daume, verzonden. MANILLA President Richard Nixon van de Verenigde Staten ie vandaag in Manilla aangekomen. Hij verklaarde b(J zijn aankomst, dat de Aziaten zelf het heft in handen moesten nemen ten aan zien van hun verdediging en economi sche vooruitgang en het totstandbrengen van vrede in het verre oosten. Zijn gastheer, president Ferdinand Marcos der Philippijnen, leek het op de voornaamste.punten met Nixon eens te - HIJ verenigde zich met het stand punt, dat er geen oppermachtige Ameri kaanse heerschappij met Amerikaanse troepen behoorde te zijn, hoewel hij zei bezorgd te zijn over een eventuele alge hele terugtrekking van de Verenigde Staten uit Azië. Nixon sprak zijn oproep voor meer Aziatisch initiatief uit bij de landing op de internationale luchthaven van Ma nilla. Hem werd daar een hartelijke en kleurige ontvangst bereid. Het vliegveld was evenwel zwaar bewaakt. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnen jn éfen pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 13.00-14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VEL U WESTRAND RONDVAART (Van onze weerkundige medewer ker). Het ziet er voor het komende weekeind heel goed uit. Het weer zal droog en overwegend zonnig zijn met iedere dag een iets hogere temperatuur. Zondag zal het in Gel derland weer 26 tot 28 graden C kunnen worden. Als reactie hierop is er later vermoedelijk pas maandag een vergrote onweers kans. Ook in Duitsland stijgt de tempe ratuur,verder, terwijl Oost-Europa zomerweer houdt van 30 graden C. Het mooie weer is te danken aan een Noordzee-hogedrukgebied, dat zich in oostelijke richting ver plaatst.

De Vallei | 1969 | | pagina 1