Kennedy tot twee maanden voorwaardelijk veroordeeld na Gouden KLM houdt in Utrecht jubileumexpositie keuring is een enorm bedrag*" Voorstel Landbouwschap: drie procent stijging agrarisch prijsniveau Defregger in Oostenrijks dorpje ondergedoken Bonn wil gesprek over opslag van chemische wapens Senator zal „door hetgeen gebeurd is veel zwaarder worden gestraft dan door straf die de rechtbank kan opleggen9* AFWIJZEND BEZORGDHEID SCHULDIG PROC.-GENERAAL NIET GELUKKIG MET BIJKOMENDE STRAF VOOR S.J.-SECRETARIS Bejaarde man lag maand dood in zijn woning TOT 11 AUGUSTUS Bedrijfsarts in Medisch Contact": Oorzaken Medische economie Slachtoffer Wetsontwerp Libanon vraagt EEG om voedselhulp t Wi'* ZATERDAG 26 JULI 1969 8ËSIËÜ EDGARTOWN (Mass.) Senator Edward Kennedy is gisteren door de dis trictsrechtbank van Edgartown tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld wegens het voortijdig verlaten van de plaats van een ongeluk. De straf Is voorwaardelijk gezien de kwaliteiten van de senator, die, naar be kend. yorige week betrokken was bij een auto-ongeluk, waarbij een vroegere secretaresse van zijn broer, die in zijn auto zat, verdronk. Senator Edward Kennedy wandelde gisteren door de regen naar het gerechts gebouw in Edgartown. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN mm AFWASMACHINES MMWJ9£M LIIBHtWNEOERlANONV 0?Ö-9462U7 AMSTERDAM DEN HAAG Het Landbouwschap is van mening dat in de EEG voor 1970-1971 een gemiddelde stijging van het agrarisch prijsniveau met drie procent mogelijk en redelijk is. Een delegatie van het Landbouwschap heeft dit meegedeeld aan de minister van Landbouw en Visserij tijdens een bespreking naar aanleiding van de .jongste prijsvoorstellen van de Europese Commissie en de recente discussies in de raad van Landbouwministers van de EEG-landen. Uit de in de rapporten van de Euro pese Commissie vermelde gegevens kan. aldus het Landbouwschap, de con clusie worden getrokken dat de pro- duktiekosten in de EEG in de agrari sche sector trendmatig toenemen met ongeveer vijf procent per jaar. Tegen over deze kostenstijging staat een toe name van de produktiviteit, die gemid- derld drie vier procent bedraagt. Ge zien de in de afgelopen jaren ontstane achterstand in de landbouw ten opzich te van het algemene welvaartsniveau zou het redelijk zijn wanneer een deel van de produktiviteitsstijging aan de landbouw zou toevallen, aldus het land bouwschap. In het gesprek met de minister van Landbouw en Visserij heeft het Land bouwschap voorts zijn ontevredenheid tot uiting gebracht over de wijze waar op de prijsvoorstellen van de Europese Commissie tot stand zijn gekomen. Er ls namelijk van te voren geen overleg gepleegd met het georganiseerde be drijfsleven, aldus het schap. Het Landbouwschap staat afwijzend tegenover het uitgangspunt van de Eu ropese Commissie dat prijsverhoging slechts mogelijk zal zijn. zodra de vraag het aanbod in de EEG zal heb ben overtroffen. Het prijsbeleid dient niet alleen met de marktomstandighe den, maar ook met de kostenontwikke ling van rationeel gevoerde bedrijven en met de inkomensvorming in de land bouw rekening te houden, aldus het Landbouwschap, dat de Europese Com missie verwijt haar voorstellen op on voldoende wijze te hebben gebaseerd. Minister Lardinois heeft in zijn ant woord aan het Landbouwschap o.m. ge zegd dat de nationale belangen in de EEG nog steeds overheersen. Hij on derschreef de wens van het Landbouw schap om meer objectieve gegevens als grondslag voor het EEG-landbouwbe- leid te verkrijgen. De bewindsman deel de voorts mee dat de discussies over het markt- en prijsbeleid voor 1970- 1971 waarschijnlijk pas in het najaar goed op gang zullen komen, al achtte hij het wel mogelijk dat volgende week in de bijeenkomst van de raad van EEG-landbouw-ministers in Brussel al in algemene zin over het verder te voe ren prijsbeleid zal worden gesproken. Het Landbouwschap heeft in het ge sprek met de minister zijn bezorgd heid uitgesproken over de prijsvorming van granen, die vaak zelfs de inter ventieprijs niet halen. Het schap wees erop dat de vooruitzichten voor de graanmarkt de eerstkomende weken zeer ongunstig zijn en dat daarom een soepel en slagvaardig interventiebeleid gewenst is. Het schap vindt dat bij de granen ADVERTENTIE de gerstprijs relatief meer zou moe ten worden verhoogd dan de tarwe- prijs om een betere oriëntatie van de produktie te krijgen. Met het oog op de belangen van de veredelingspro- duktie zal de maisprijs volgens het Landbouwschap niet meer mogen toe nemen dan de gerstprijs. De minister vroeg het Landbouwschap meer gede tailleerd terug te komen op het graan- prijsbeleid. In de nacht van vrijdag op zaterdag raakte Kennedy, na afloop van 'n feest je, met zijn auto te water. Mary Jo Kopechne, die zich in de auto bevond, verdronk. De jonge senator uit Massachusetts, die een enigszins gespannen indruk maakte, verklaarde na het voorlezen \an de aanklacht dat hij zich schuldig achtte aan het ten laste gelegde, het voortijdig verlaten van de plaats van een ongeluk. De straf op dit delict va rieert van twee maanden tot twee jaar, maar wordt meestal voorwaardelijk opgelegd. Toen Kennedy het woord „schuldig'' uitsprak ging een geroezemoes door het zaaltje, waar alle 137 plaatsen be zet waren. Eerst acht uur nadat hij met zijn auto van een brug was gereden die het eiland Chappaquiddick, waar het feestje werd gehouden, met het vaste land verbindt, meldde Kennedy zich bij de politie. Hij verklaarde deze ver traging door een shock die hij bij het ongeluk had opgelopen. Rechter James A. Boyle zei te me nen dat Kennedy door hetgeen is ge beurd veel zwaarder zal worden ge straft dan door een straf die de recht bank kan opleggen. „Ik veroordeel de verdachte daarom voorwaardelijk tot de minimumstraf". De zitting, die door talrijke journa listen, fotografen en cameralieden werd bijgewoond, duurde slechts tien minuten Kennedy werd vergezeld door zijn vrouw, Joan, en zjjn zwager, Stephen Smith, en drie advocaten, onder wie Robert Clark, oud-rechter in een dis- strictsrechtbank in Massachusetts. Kennedy zat met gebogen hoofd en gesloten vuisten toen rechter Boyle de zaal betrad. Gedurende de gehele zit ting sprak hij één woord, een nauwe lijks hoorbaar „schuldig". Slechts één getuige werd gehoord, het hoofd van de politie van Edgar- town, die verslag deed van het ongeluk. Het hoofd van de politie, Dominick Arena, verklaarde dat er geen aanwij zingen waren voor nalatigheid van Kennedy, maar dat hij zich niet on middellijk na het ongeluk bij de politie had gemeld. Toen de eigenaar van de auto na dat het lijk van Mary Kopechne was geborgen was vastgesteld en pogin gen in het werk waren gesteld om hem op te sporen, vernam Arena dat Kennedy zich bij de politie had ge meld. AMSTERDAM De procureur-gene raal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. J. H. Kemper, is niet gelukkig met de bijkomende straf, die de politie rechter in Amsterdam, mr. G. H. No- mes, begin vorige maand oplegde aan de algemeen secretaris van het dis trict Amsterdam van de Socialistische Jeugd, de 20-jarige illustrator Jan H. van der M. Verdachte werd op 9 juni wegens opzettelijke belediging van en kele leven van 't Koninklijk Huis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van voorarrest. De bijkomende straf luidde: ontzetting van het recht oim te diener^blj de ge wapende macht en het actief en pas sief kiesrecht voor de tijd van 5 jaar. De procureur-generaal achtte beledi ging van een lid van het koninklijk huis bewezen en vroeg het hof gister middag de gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek te handhaven. De SJ-secretaris, die zelf onmiddel lijk in hoger beroep was gegaan na het vonnis van de politierechter, was gis termiddag niet op de zitting van het hof aanwezig. De procureur-generaal achtte het niet in het belang van de democratie de secretaris het kiesrecht te ontnemen. Dit zou hem beletten om via de normale en wettelijke weg te strijden voor zijn politieke overtuiging. De ontzetting van het recht om in het leger te dienen zou volgens de procu reur-generaal voor vele andere jonge lui, die de militaire dienst wilen ont lopen, aanleiding kunnen zijn om soort gelijke delicten te begaan. Op donder dag 7 augustus zal het hof laten weten of het de mening van de procureur-ge neraal kan delen of niet. HAARLEM Toen fomilieleden don derdag een bezoek wilden brengen aan de 73-jarige H. Groot aan de Roerdomp straat in Haarlem-noord, troffen zij hem dood aan. Vermoed wordt dat de man al een maand geleden is overle den. Volgens de politie zou hij een na tuurlijke dood zijn gestorven. De doch ter was enige weken met vakantie ge weest en wilde haar vader bezoeken. Ook de buren, die contact onderhielden met de alleenwonende weduwnaar, wa ren enige tijd afwezig geweest. SITTINGBOURNE Engeland De jeugdige leden van de Premie Club tijdens de training in hun mini-racers, voor de wedstrijd te gen Nederland, zondag op Zeeburg, Amsterdam. De wagentjes, die met een automatische bak zijn uitge rust., kunnen een snelheid van meer dan 90 km u halen. ROME De hulpbisschop van Mün- chen, dr. Matthias Dcfregger. tegen wie de Italiaanse justitie een gerechte lijk onderzoek heeft ingesteld wegens de executie van Italianen in 1944, blijkt te zijn ondergedoken in het Oostenrijk se dorpje Amlach bjj Linz (Oost-Tirool). Dit heeft het Westduitse geïllustreer de blad „Der Stern" bericht. In een vraaggesprek met dit blad heeft Defregger o.m. gezegd: „Ik ben voor niemand bang. Ik ben alleen over mijn toeren heen en ik heb rust nodig om mij voor de volgende ronde in vorm te brengen." De bisschop dacht er niet over zich binnenkort over de beschul digingen in het openbaar uit te spre ken. „Der Stern" heeft ook een interview gehad met de voormalige Wehrmacht- luitenant Paul Ehlert. Deze heeft over de executie van 1944 verklaard: „De fregger heeft het bevel aan mij over gedragen. Dat bevel luidde: „Vrouwen en kinderen moeten worden uitgezon derd. Alle mannen van het dorp moe ten worden doodgeschoten. Alle huizen moeten worden platgebrand." MOSKOU De Russische minister van posterijen, ^Nikolai Psoerzew, heeft gisteren in Moskou een internationale telefoonverbinding tussen Japan, de Sovjet-Unie en Europa geopend, die 14.000 kilometer lang is en 120 kanalen heeft. Vier machtige straalmotoren zullen de 747 voortjagen een snelheid van 1000 km/u. UTRECHT „De luchtvaart zal met steeds minder vliegtuigen steeds meer miljoenen ton-kilometers produ ceren. In 1971 zal het nieuwste vlieg tuigtype van de KLM. de Boeing 747, waarmee 353 passagiers kunnen wor den vervoerd, In gebruik wor den genomen. In een volgend type maximum snelheid circa 1000 kilometer per uur kunnen wellicht 800 passa giers een plaats vinden, maar er wordt ook al gesproken over vliegtuigen met 1000 zitplaatsen". Dit zei gisteren admiraal W. J. Kruys, directeur-generaal van de Rijks-Lucht vaartdienst, in de Beatrixhal van de Jaarbeurs in Utrecht, waar hij de ju bileumtentoonstelling ter gelegenheid van 't vijftigjarig bestaan van de KLM officieel opende. Volgens hem valt niet te voorspellen wanneer de evolutie van de luchtvaart eindigt. Wel is het naar zijn oordeel zeker dat de ontwikkeling zich in de komende decennia in een versneld tem po zal voltrekken. De heer Kruys me moreerde, dat irt 1968 van de totaal 130 miljoen grensoverschrijdingen van Ne derlanders er vier miljoen voor reke ning van het vliegtuig kwamen. De Boeing 747 zal ongeveer 88 mil joen gulden gaan kosten en heeft een jaarproduktie van 150 miljoen ton/ kilometers, dat is tweemaal zoveel als het huidige grootste KLM-vliegtuig, de CC8. De snelheden van de toekomstige vliegtuigen zullen steeds hoger worden. In luchtvaartkringen werkt men op pa pier al aan hypersone verkeersvliegtui gen met snelheden van zes- tot zeven duizend kilometer per uur. De heer Kruys zei, dat de luchtvaart expositie in Utrecht wordt gehouden omdat deze stad in het hart van Ne derland ligt. Bij het veertigjarig be staan van de nationale luchtvaartmaat schappij zijn enkele prognoses over de toekomstige ontwikkeling van de lucht vaart in een der muren van de Utrecht se Dom gemetseld. De heer Kruys ver klaarde dat op 7 oktober (de eigenlij ke oprichtingsdatum van de KLM) van het jaar 2000 de in 1959 gedane progno ses zullen worden „opgegraven". De jubileumtentoonstelling die tot en met 10 augustus in Utrecht blijft, geeft een volledig beeld van verleden, heden en toekomst van de gouden KLM. Op het 1400 vierkante meter grote expositieterrein ziet de bezoekers foto's, kranteknipsels, vliegtuigmodellen, do cumenten en bijzondere plaquettes. Het heden wordt vertegenwoordigd door on der meer een straalmotor, het interieur van een cockpit en het neuswiel van de DC 8. De opbrengst van de exposi tie entreeprijs voor volwassenen een gulden en voor kinderen tot en met negen jaar vijftig cent komt ten goede aan de Mgr. Bekkersstichting. Het nationaal luchtvaartmuseum „Aviodome" zal begin 1970 voor het pu bliek worden geopend. WM Een blik in de toekomst: v.l.n.r. lt.- generaal b.d. Schaper, president-direc teur G. v. d. Wal, de directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst, ad miraal b.d. W. Kruys en de heer J. C. Nieuwenhuizen, verkeersadviseur van het ministerie van Buitenlandse Za ken, in de cabine van de Boeing 747-b. UTRECHT De bedrijfsarts G. R. van Urk (39) uit Oegstgeest heeft gisteren ln Medisch Contact de aanstellingskeuringen en met name de afkeuringen „een be drog van enorme omvang" genoemd. De arts vertelde ons, dat hjj dit probleem nu aansnjjdt omdat het al twintig jaar onder de tafel is geveegd en omdat een aantal wettelijke maatregelen wordt voorbereid inzake de bedrijfsgeneeskunde waarbij het gevaar dreigt, dat men „vergeet" eek beroepsprocedure te scheppen voor de genen die om medische redenen niet worden aangesteld. Enkele tientallen jaren geleden ging het bij de keuring alleen om het we ren van duidelijke risico's, maar nu speelt de geschiktheid voor de functie de belangrijkste rol. Dokter Van Urk acht het evenwel vrjjwel geheel uitge sloten, dat er door middel van een me disch onderzoek voor kan worden ge zorgd, dat de juiste man op de juiste plaats komt. „En toch", zo zegt hij, „speelt de ge neeskunde dagelijks het bedrieglijke spel als ware dit mogelijk. Als gevolg daarvan worden jaarlijks duizenden mensen weggehouden uit een functie die zij graag zouden hebben gehad en die zij wellicht tot ieders tevredenheid en tot niemands schade zouden heb ben vervuld. Terwijl de medici nog met beide benen in de fase van waarne ming. beschrijving en onderzoek op dit gebied staan, handelen zij alsof ze al de kennis en middelen bezitten om zinvolle uitspraken te doen. Duizen den afkeuringen berusten jaarlijks op niets anders dan onzin". Volgens de heer Van Urk wordt op deze manier ieder jaar niet alleen het leven van duizenden mensen nodeloos bemoeilijkt, maar worden bovendien jaarlijks honderden bedrijven „bedro gen". Als voorbeeld haalt hij een Engels onderzoek aan, waarbij 140 mensen die al jarenlang een goede beoordeling hadden voor wat de uitoefening van hun functie betrof en die in verband met overplaatsing naar overigens de zelfde functies elders, opnieuw wer den gekeurd. De Engelse onderzoeker kwam tot de óonclusie, dat de uitslag van de keuring net zo goed veel uitste kende werknemers van de functie kan uitsluiten als ongeschikten. Dokter Van Urk noemt twee oorza ken van dit „massale bedrog" van de medici. In de eerste plaats is de arts eraan gewend dat hij irrationeel han delt („de mens Ijjdt veel maar de arts weet Velatief weinig"). De irrationele middelen gezag, suggestieve beïnvloeding en dergelijke hebben een functie bij de hulp aan de patiënt. Maar, aldus de heer Van Urk, deze medische houding van „maar wat te zeggen en maar wat te doen" wordt in een geheel andere maatschap pelijke samerihang tot wezenlijk bedrog. „Als de medische uitspraak tot ver strekkende gevolgen voor mensen en bedrijven leidt, wordt de hebbelijkheid van maar wat te zeggen en te doen een zeer kwa' jke aangelegenheid". Als een tweede oorzaak ziet dokter Van Urk de menselijke neiging, zich waar te willen maken. „Als men sug gereert, de juiste man op de juiste plaats te kunnen brengen, dan ontstaat de behoefte, de schijn te wekken dat dit lukt: een afkeuring nu en dan lijkt zin te geven aan het volumineuze da gelijkse medische werk". Volgens verschillende opvattingen over de bedrijfskeuring staat het me disch onderzoek min of meer direct in dienst van de produktie-capaciteit. Een rapport van de Algemene Neder landse Vereniging voor Sociale Genees kunde zegt bijvoorbeeld, dat de be drijfskeuring een onderdeel van de per- soneelsselectie is en dat bij de keuring ook moet worden bepaald of er een verhoogd bedrijfs- en verzekeringsrisi co bestaat als gevolg van lichamelijke of geestelijke afwijkingen. Zo gezien is de sociale geneeskunde een stuk medische economie. Het be drijfsleven gaat ervan uit dat de me dici in staat zijn, ziekte-, invaliditeits- en pensioenfondsrisico te weren. De heer Van Urk zegt, dat men ook wat dit betreft de artsen teveel eer geeft, aangezien ze ook dat niet kunnen. Het bedrijfsleven handelt voor zover het met de bedrijfsgeneeskundige diensten me dische economie denkt te bedrijven, in feite absurd aldus de heer Van Urk maar zodra één bedrijf ermee be gint volgen natuurlijk de andere uit vrees voor de daardoor optredende ne gatieve selectie voor eigen bedrijf. „Zo dringen de bedrijven elkaar wegens een verondersteld voordeel dure bedrijfsge neeskundige diensten op". De heer Van Urk voegt hieraan toe, dat dat allemaal niet zo erg zou zijn als niet jaarlijks duizenden mensen het slachtoffer werden. Volgens hem weren de artsen niet de functioneel ongeschikten en degenen met een hoog ziekterisico (omdat ze dat niet kunnen beoordelen), maar een spe ciaal type mensen, die in door de „harden" gecultiveerde autoritaire ge zagsstructuren als een bedreiging wor den ervaren: de nerveuzen, de hollen- of stilstaan naturen, de ongedwongenen en de temperamenten van het onver wachte en onberekenbare. De heer Van Urk stelt in dit verband dat de artsen in de bedrijven waar schijnlijk ongemerkt werken voor de handhaving van bestaande sociale si tuaties, de bevoordeling van bepaalde groepen boven andere. Hij vraagt zich af of dat mag en of de arts, ook al zou hij economisch belangrijke uitspra ken kunnen doen, daartoe wel gerech tigd is, of het zwaarder laten wegen van een economisch belang dan van een persoonlijk belang niet in strijd is met de traditie der geneeskunst, met ge zondheidszorg en gezondheidsbescher ming. De Tweede Kamer gaat binnenkort een wetsontwerp tot wijziging van de Veiligheidswet van 1934 behandelen. Dit ontwerp leidt naar de mening van de heer Van Urk tot een in beginsel on beperkte groei van de bedrijfsgenees kundige en daarmee van de aanstel lingskeuring. Hij vindt, dat bij een herziening van de bepalingen inzake de bedrijfsge neeskunde in ieder geval een beroeps procedure in de wet moet worden op genomen. Het artikel over het ziekte verzuim zal zijns inziens helemaal uit het wetsontwerp moeten verdwijnen, omdat, zolang het woord „verzuim" wordt gehandhaafd, de intentie geen ge zondheidszorg is maar medische econo mie. Ongeacht deze wijziging in de veilig heidswet hoopt de heer Van Urk, dat de Tweede Kamer de minister zal ver zoeken, de staatscommissie De Vreeze, die een nieuwe wet op de uitoefening van de geneeskunst moet voorbereiden, te vragen of de gehele bedrijfsgenees kunde niet beter in deze nieuwe wet kan worden geregeld dan in de Vei ligheidswet. BONN West-Duitsland zal waar schijnlijk van het recente incident met zenuwgas op Okinawa besprekingen met de Verenigde Staten beginnen over de opslag van chemische en bacterio logische wapens in de bondsrepubliek. Het is logisch te veronderstellen dat de Amerikanen dergelijke wapens op Westduits gebied hebben opgeslagen. Ze weten dat de potentiële vijand die ook bezit, zei regeringswoordvoerder Diehl vrijdag op een persconferentie. Mededelingen daarover waren de West duitse regering echter nooit verstrekt. De verantwoordelijkheid berustte ge heel bij de geallieerden. Nu op Okina wa kortgeleden een ongeluk met ze nuwgas was gebeurd zou het echter nuttig zijn wanneer de Amerikanen om inlichtinge werden gevraagd. Deze zouden worden doorgegeven aan het parlement, aldus Diehl. Bij het ongeluk op Okinawa, dat op 8 juli gebeurde, werden vierentwintig Amerikanen gewond. In Japan, dat met. de VS in onderhandeling is over terug gave van het eiland, stak een storm van protest op, waarna het Pentagon bekend maakte dat het de chemische wapens van Okinawa zou terughalen. BRUSSELM 8 Libanon heeft de EEG dringend voedselhulp gevraagd in de vorm van 50.000 ton tarwe. De Libane se regering wijst bij haar verzoek op moeilijkheden als gevolg van het toe nemend aantal Palestijnse vluchtelin gen, va nwie er op het ogenblik reeds 268.000, of circa tien procent van de to tale bevolking, ln Libanon zouden ver blijven. Bovendien zijn de jongste oogsten in Libanon ongunstig uitgevallen. Ook Syrië heeft de EEG voedselhulp gevraagd. In een brief aan Brussel is verklaard dat in geval van een schen king van 75.000 ton tarwe Syrië wel licht ook nog eens zo'n hoeveelheid EEG-graan zou kopen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5