Bob Schoutsen demonstreerde zijn grote klasse in sterke race op 200 m rugslag Weekend-sport op radio en t.v. Nederlandse resultaten in IBM-toernooi blijven pover Tennismeisjes snel uitgeschakeld Lea Pericoli sterker dan Billie Jean King Om de Coup Galea 150 deelnemers aan marathon Enschede Axel Holm bijna Europees kampioen Elvström vooraan in Solingklasse Dudok van Heel bleef wereldkampioen Voor het overige slechts zeer matige resultaten Nederlandse arbiters veel gevraagd Weer wijzigingen in atletiekploeg Y.S. Nederlandse ploeg vertrokken naar Koninkrijks Spelen van Looy in Belgische w.k.-ploeg f -a - U #5 - -13 Islfii Henk van Vught in Ronde van Schotland beste Nederlander Duitse ruiters in Londen succesvol Jeugdruiters uit Y.S. naar Nederland Wereldtitel 5,5 m voor Le Guillou Geslaagde „Coup" Apart niveau Uitzichtloos Eén record Uitslagen finales Zwitsal maakte jodium voor astronauten Interwaarden wordt overgenomen door Alg. Fondsenbezit ZATERDAG 26 JULI 1969 Le TOUQUET Nederland heeft zich vrijdag in Le Touquet niet kunnen plaat sen voor de halve finales van het toer nooi om de Coupe Annie Soisbault voor landenploegen van tennisspeelsters tot 21 jaar. In de kwartfinales liepen de Nederlandse meisjes tegen Hongarije een beslissende achterstand van 20 op. In het eerste enkelspel verloor Ju dith Salomé met 64, 62 van Judit Szorenyz. Daarna leed Nora Blom een nederlaag tegen Agnes Graczol: 64, 4—6, 7—5. Naast Hongarije plaatsten ook Bus- land (3—0 tegen Spanje), Frankrijk (3 0 tegen Zuid-Slavië) en Tsjecho-Slowa- kije (30 tegen België) zich voor de halve eindstrijden. De meest opgewekte trainer bij de na tionale zwemkampioenschappen in Breda is ongetwijfeld Jaap Ploeg van de Vlaardingse Zwem Club VZC. Heel wat van zijn pupillen veroverden al medailles. GSTAAD Billie Jean Kind, de ont troonde drievoudige Wimbledonkam- pioene, zal in de open Zwitserse tennis kampioenschappen in Gstaad haar re vanche op de Britse Ann Jones niet krij gen. In de kwartfinale van 't damesen kelspel schakelde de charmante Italiaan se Lea Pericoli haar vrijdag in twee sets uit. Ondanks pijnstillende injecties had Billie Jean King, die dit jaar de Wimbledontitel aan Ann Jones moest laten, zeer veel last van een verwon ding aan de elleboog. De als tweede ge plaatste Amerikaanse verloor met 63, 63. Ann Jones had niet de minste moeite met de uit Ecuador afkomstige Maria Guzman. De cijfers waren 62, 6-0. In de halve-finales komt Ann Jones uit tegen Frangoise Dürr (Fr.) en Lea Pericoli tegen de Amerikaanse Rosema ry Casals. De Australische professional Roy Emerson bereikte de halve eind strijden heren-enkelspel door een zege op de Zuidslaviër Jan Kukal: 86, 64. De als eerste geplaatste Tom Okker heeft in 'de kwartfinales van het he renenkelspel de Britse beroepsspeler Ro ger Taylor verslagen met 1-6, 6-4, 6-3. In de halve-finales ontmoet Okker nu de Fransman Francois Jauffret, die op verrassende wijze de Amerikaanse pro fessional Marty Riessen met 2-6, 9-7, 9-7 uitschakelde. Naast Roy Emerson bereikte ook de Zuidafrikaan Cliff Drys- dale de laatste vier. Hij versloeg de trainer van de succesvolle Britse Da- vis Cupploeg, Owen Davidson (Austr), met 6-3, 6-2. PALMA NOVA In het toernooi om de Coupe Galea stond Nederland in de halve-finale-groep in het Spaanse Pal- ma Nova na twee enkelspelen gelijk met Zweden: 11. Fred Hemmes ver sloeg vrijdag in het eerste enkelspel Bir- ger Andersen met 86, 16, 62, maar Terje Larsen bracht de stand dank zij 'n overwinning op Jan Hordijk (46, 64, 63) in evenwicht. De overige uitslagen van de halve-fi nales van dit toernooi voor spelers tot 21 jaar zijn: Het Zoute: Rusland Roe menië 32, Polen België 32; Tu rijn: West-Duitsland Bulgarije 32, Italië Zuid-Slavië 50; Marianske Lazne (Tsjecho-Slowakije): Tsjecho-Slo- wakije Zwitserland 40, Frankrijk Engeland 31; Palma Nova (Spanje): Nederland Zweden 1J. ENSCHEDE Voor de 22e internatio nale marathon van Enschede, die za terdag 16 aug. wordt gehouden, heb ben zich reeds 150 deelnemers uit twaalf landen aangemeld. Aan de start komen onder meer een zestigtal Nderlandse lopers, 42 Engelse en 30 Westduitse. Ver tegenwoordigd zijn voorts nog Japan, Turkije, Polen, Tsjecho-Slowakije, Oos tenrijk. Zwitserland, België, Australië en China in de persoon van Chang, die voor de Amsterdamse vereniging AV'23 uitkomt. THUN De Deen Axel Holm heeft vrijdag op het Meer van Thun (Zwits.) de vijfde race gewonnen in de strijd om het Europees kampioenschap zeilen in de Drakenklasse. Holm heeft, met nog een wedstrijd te zeilen, de beste kan sen op de Europese titel. Het was de tweede dagoverwinning van Holm. De Rus Joeri Anissimov, vorig jaar kam pioen, viel verder terug. Hij ging als elfde door de finish. In het algemeen klassement is de Rus nu gezakt naar de vijfde positie. De algemene rangschikking na de vijfde en voorlaatste race is: 1. Holm (Den.) 12,0 pnt.; 2. Borowski (O. Did.) 18.0 pnt.: 3. Schwarz (W. Did.) 20,5 pnt.; 4. Schuldt (W. Did.) 21,0 pnt.; 5. Anissimov (Rusl.) 25,0 punten. SANDHAMM De Franse zeiler Jean-Marie le Goullou heeft beslag ge legd op het wereldkampioenschap in de 5,5 m-klasse. Hij won bij de Zweedse plaats Sandhamm de zevende en laat ste race. De Amerikaan Shumway, die na de zesde wedstrijd nog aan kop stond in de algemene rangschikking, moest wegens een aanvaring de strijd staken. De uitslag van de zevende race is: 1. Le Goullou (Fra.) met „Cybele"; 2. Carlsson (Zwe.) met „Vasa"; 3. Nat- horst (Zwe.) met „Tomatoe". De einduitslag: 1. Le Goullou 23,1 pnt.; 2. Sundelin (Zwe.) 31,7 pnt.; 3. Nathorst 39.1 punten. KOPENHAGEN De Deen Poul Elv ström heeft vrijdag zowel de derde als de vierde race voor het eerste wereld kampioenschap zeilen in de Solingklasse gewonnen. De 41-jarige zeilmaker en botenbouwer had ook reeds d eerste twee races als eerste beëindigd. De wedstrijden worden bij Kopenhagen, zijn woonplaats, gehouden. De Soling klasse staat in 1972 voor het eerst op het programma van de Olympische Spelen. Het algemeen klassement na drie ra ces is: 1. Elvström (Den.) 0 punten, 2. Petterson (Zwe.) 11,0 pnt.; 3. Pattisson (Gbr.) 17,4 pnt. MUIDEN De Nederlander Duuk Dudok van Heel heeft vrijdag op het IJsselmeer bij Muiden zijn wereldtitel in de Flying Junior-klasse behouden. In de zesde en laatste race van het vierde wereldkampioenschap in deze zeilklasse eindigde hij als negende, vol doende om zijn voorsprong op Martin Heineke, die deze race won, te behou den. De uitslag van de zesde en laatste race is: 1. Heineke (Ned), 2. Balfour (Cari), 3. Van der Vlugt (Ned), 4. Pet- tersson (Zwe), 5. Schimmer (Ned), 6. Carnevali (It), 7. Andersson (Zwe), 8. Randazzo (It), 9. Dudok van Heel (Ned), 10. Van Ravesteijn (Ned). Het eindklassement luidt: 1. Duuk Dudok van Heel 27,4 pnt, 2. Martin Heineke 35 pnt, 3. Carl Pettersson 38,4 pnt, 4. Tom Schimmer 59 pnt, 5. Jan Zwagermap (Ned) 59 pnt, 6. Tom Lof- stedt (Zwe) 62 pnt, 7. Arnold van Ra- vensteijn 69,7 pnt, 8. Agostino Randaz zo 70,7 pnt, 9. Kees van der Vlugt 74,7 pnt, 10 Ulf Andersson 75,7 pnt. Winnaar van de FD-week, die gelijk met het wereldkampioenschap werd ge houden, werd Van den Einden (20,7 pnt). Tweede werd Cortlever (36,4) en derde Van der Berg (41,7 pnt). BREDA Bob Schoutsen zou mis schien de allerbeste rugslagzwemmer ter wereld kunnen zijn. De stuwings- vlakken van zijn octopusarmen en -be nen zjjn groter dan van wie ook, inet uitzondering van de Oostduitse wereld recordhouder Roland Matthes. De ma nier waarop hij door het water gaat is een lust voor het oog. Maar Bob Schout sen mist de overtuiging, dat het belang rijk is wat hij doet. Eén race, daar kan hij zich voor inzetten. Zoals op de Olympische honderd meterfinale, waar op hij zesde werd. Maar dan is het op. Zijn speelse geest is niet meer tot con centratie te dwingen. Vrijdag, op de zesde dag van de na tionale kampioenschappen in Breda, zette Bob Schoutsen voor eenmaal het kenmerkende flegma overboord. De 100 meter rugslag was enkele dagen tevo ren door een gemist keerpunt geëin digd in een gênant slechte tijd (1.03,6). Daar moest een rehabilitatie op vol gen. Dat gebeurde op zijn beste af stand: de 200 meter rugslag. Nadat de starter de zwemmers veel te lang had laten „hangen", ging Schoutsen energiek aan het werk. Zó energiek zelfs, dat hij op de laatste baan in de touwen verzeild raakte. Het kostte tijd om zijn arm eronder van daan te halen. Maar meer tijd ver speelde hij bij de keerpunten. Want on danks Bobs klachten is de vlaggetjes- lijn niet dichter naar de bassinwand toegebracht. Hij moest twee- of drie maal kijken eer hij keerde. Ondanks dat kwam hij uit op 2.13.9, de op een na beste prestatie uit zijn carrière. Zelfs op de Olympische Spelen bleef Schout sen verder verwijderd van het natio nale record, dat hij vorig jaar met 2.12,0 in Stockholm vestigde. Onmiddellijk na die explosie was Schoutsen weer de met weinig optimis me toegeruste introvert van weleer. „Hoe staat het met je kansen voor de Europese kampioenschappen van volgend jaar?" „Ik zal wat meer moeten trainen. Maar daar zal wel niet zoveel van ko men, omdat ik eindexamen moet doen". „Maar de Europese kampioenschap pen vallen in september. Dan kun je de hele zomer trainen. Denk je dat dat genoeg is?" „Nee, ik denk van niet eigenlijk". Achter de tribunes besprak Dick Lan- gerhorst, die na zijn geslaagde „coup' op de 200 meter vrije slag in een bij zonder zonnig humeur was en zowaar de haren van zijn benen heeft afge schoren om sneller door het water te gaan, zijn kansen op de 100 meter vrije slag. „De sterkste doet niet mee. Dat ver hoogt mijn kans". Er volgden enkele gissingen, wie dat dan wel mocht zijn. Tot Dick Langerhorst zelf Bob Schout sen aanwees. „Hij kan 55 seconden ma ken". Dat bewees de Dolfijn-zwemmer zélf later bij de clubestafettes 4 x 100 meter vrije slag, die door het deelne men van enkele coryfeeën uit een voor bije periode het karakter van een reünie kregen. Bondsadviseur Jan Jiskoot be gaf zich voor Het Y te water, Johan Bontekoe, de Europese kampioen van 1962, startte voor HPC. Beiden kwamen uit op rond de 58 se conden. Langerhorst maakte als start- zwemmer voor HZPC 57,7 sec. Allen werden echter ver overtroffen door Bob Schoutsen, die zijn twee banen afroffel de in 55,6 seconden, nadat het uiterma te laat tot hem was doorgedrongen, dat de tweede Dolgijnman, van wie hij moest overnemen, gefinished was. Maar plannen voor de vrije slag heeft Schoutsen niet. „Ach, het is helemaal geen leuke slag. Je moet er zo hard voor zwem- zette knie. Kamioene werd ZAR-zwem- ster Mia Plantinga, die de naar opzij kijkende Gerda Lassooy op de laatste meters achterhaalde. Tijden: 2.36.2 en 2.36.3. Cobie Sikkens, Cobie Buter (nu derde) en Bep Weeteling waren vorig jaar aanzienlijk sneller. De dertienjarige Wilma van Beek, een ander talent, dat het vorig jaar met vreugde werd begroet, zwom de 200 me ter schoolslag onder veertien jaar in de uitzichtloze tijd van 3.00.5. De kleine Zian-zwemster, die op de schoolslag „dood" zit, heeft haar aandacht de laat ste tijd gericht op andere zwemslagen. Met als resultaat een eerste plaats op de vlinderslag en de beste serietijd op de 400 meter wisselslag ónder zestien jaar (5.47.2). In de series van de 100 meter vrije slag was niet Anke Rijn- ders het snelste, maar Woudi de Rui ter van Die Haghe, die het vorig jaar bij de ondertwaalfjarigen een geduchte concurrente voor het Amersfoortse meis je was. De tijden (1.05.5 en 1.05.6) geven hoop, dat Nederland binnen niet al te lange tijd weer over vrije-slagsprint- sters van formaat kan beschikken. Vrijdag werd slechts één record ge broken, dat op de 4 x 100 meter wissel slag estafette voor jongens onder zes tien jaar. Ruud Beele, Roel Pieterman, Roger van Hamburg en Sjaak Bot won nen in 4.36.3 en veroverden daarmee de 29e medaille voor VZC, als men ten minste de nummers voor de onder twaalfjarigen niet meetelt. Daarvan heeft Roger van Hamburg er acht bin nengebracht: zes eerste en twee derde plaatsen. Roger wer vrijdag derde op de 200 meter rugslag onder de zestien in de nieuwe persoonlijke recordtijd van 2.24.6. 200 m rugslag (meisjes onder 16 jr.): 1. Harma Pomfr (Jonas) 2.37,0; 2. Anne- marie Groen (Naarden) 2.37,1; 3. Els Droog (De Kikker) 2.37,7; 4. Marjan Vis- kil (VZC) 2.41,5; 5. Marjan Vermaat (VZC) 2.42,5. 200 m rugslag (dames): 1. Mia Plantin ga (ZAR) 2.36,2; 2. Gerda Lassooy (HDZ) 2.36,3; 3. Cobie Buter (Zwemlust) 2.04,5; 4. Tineke Maat (VZC) 2.43,4; 5. Wies Koopmans (HPC) 2.44,3; 6. Annemarie Groen (Naarden) 2.45,9. 200 m rugslag (jongens onder de 16 jr.: 1. Jan Elbertsen (De Kikker) 2.21,4; 2. Hans Piederiet (De Baronie) 2.24,5; 3. Roger van Hamburg (VZC) 2.24,6; 4. Bert Elzerman (ZIAN) 2.27,2; 5. Gerdie van Lent (PSV) 2.27,9; 6. Rene de Nijs (MOSA) 2.32,2. 200 m rugslag (heren): 1. Bob Schout sen (De Dolfijn) 2.13,9; 2. Pieter Schille- mans (De Dolfijn) 2.19,6; 3. Rob Weij- henke (HZPC) 2.19,9; 4. Gerard Gielen (MOSA) 2.20,5; 5. Brend Breve (De Ba ronie) 2.25,5; 6. Dick van Elsas (HPC) 2.25,5; 7. Herman Deekens (Jonas) 2.28,6. 200 m schoolslag (meisjes onder 14 jr.); 1. Wilma van Beek (ZIAN) 3.00,5; 2. Pe tra But (VZC) 3.01,5; 3. Gisela Christen- husz (OZPG) 3.01,5; 4. Astrid Alberts (DZPC) 3.03,5; 5. Els de Jong (HDZ) 3.04,1. 200 meter schoolslag (jongens onder 14 jaar): 1. Gerco Schonewilde (AZPC) 2.53.2; 2. Rudi Beaufort (RZV) 2.58.1; 3. John Hooyer (Het Y) 2.58.5; 4. Gerard Met al zijn tekortkomingen blijft Bob Schoutsen toch op een volstrekt apart niveau in het Nederlandse zwemwereld- je. Wat de anderen presteerden in de 41e tot en met 50e finales, die vrijdag werden gezwommen, was ronduit ma tig. Annemarie Groen, die het Wil Bun schoten-motto „strijd maakt sterk" aan den lijve heeft ondervonden en achter eenvolgens in het water werd gestuurd om de 1500 en 800 meter vrijeslag af te leggen, verscheen uitgeblust aan de start voor weer twee finales: de 200 meter rugslag voor meisjes onder zes tien en het seniorennummer. Bij de meisjes werd ze met gering verschil geklopt door Harma Pomp (Jonas), bij de dames eindigde ze in de achterhoe de. Ireen Arens, het opkomende HPC- sterretje van vorig jaar, plaatste zich moeizaam voor de eindstrijd, maar liet daarin verstek gaan wegens een opge- DEN HAAG De KNVB heeft voor diverse Europa Cup- en landenwedstrij- den in de maanden augustus, september en oktober de volgende scheidsrechters aangewezen: 27 augustus (Europa Cup bekerwin naars); Wenen: Rapid Wien Torpedo Moskou. Scheidsrechter Van Ravens, grensrechters Elsinga en Keizer. 10 september (voorronden wereldkam pioenschap), Oslo: Noorwegen Frankrijk. Scheidsrechter Boogaerts, grensrechters Van Gemert en Berre- voets. 10 september (vriendschappelijk), Ko penhagen: Denemarken Finland. Scheidsrechter Boosten, grensrechters Bom en Well inga. 24 september (vriendschappelijk), Stockholm: Zvyeden Hongarije. Scheidsrechter Dorpmans, grensrech ters Corver en Van der Kroft. 1 oktober (Europa Cup landskampioe nen), Vaexjoe: Oester Vaexjoe Flo- rentana. Scheidsrechter Boogaerts, grensrechters Brouwer en Geurens. 1 oktober (Europa Cup bekerwin naars), Kuopio: Kuopion Palloseura Academica Coimbra. Scheidsrechter Dorpmans, grensrechters Beek en Weernink. Op de Loosdrechtse Plassen is gisteren de Internationale Holland Week 1969 begonnen. De foto toont een veld 16 m2 bij het ronden van een boei. Bob Schoutsen: hij zou de beste kun nen zijn Elbertsen (De Kikker) 2.58.9; 5. Gerard Wen tink (Naarden) 3.00.5. 4 x 100 meter vrye slag heren: 1. HPC (Heemstede 3.49.5 (Johan Bontekoe, Ale van der Veen, Rob Bosson en Wim Geurtsen); 2. De Dolfijn (Amsterdam) 3.50.7; 3. ZIAN (Den Haag) 3.51.7 4. Het Y (Amsterdam) 3.53.9; 5. Zwemlust (Utrecht) 3.56.9; 6. HZPC (Den Haag) 3.59.2. 4 x 100 meter wisselslag meisjes on der 16 jaar: 1. VZC (Vlaardingen) 5.00.4 (Tineke Maat, Petra But, Frieke Buys en Cora Schat) 2. ZIAN (Den Haag) 5.04.0; 3. De Kikker (Emmen) 5.06.6; 4. HPC (Heemstede) 5.11.2; 5. RDZ (Rotter dam) 5.14.6; 6. PSV (Eindhoven) 5.14.8; 7. AZPC (Amersfoort) 5.18.9; 8. De De- vel (Zwijndrecht) 5.19.5. 4 x 100 meter wisselslag jongens on der 16 jaar: 1. VZC (Vlaardingen) 4.36.3, nieuw Nederlands adspirantenrecord (Ruud Beele, Roel Pieterman, Roger van Hamburg, Sjaak Bot); 2. HZPC (Den Haag) 4.40.8; 3. HPC (Heemstede) 4.47.2; 4. De Kikker (Emmen) 4.50.4; 5. ZIAN (Den Haag) 4.51.1; 6. DWR (Haarlem) 4.57.6. NEW YORK De samenstelling van de Amerikaanse atletiekploeg, die op 30 en 31 juli in Stuttgart tegen Eu ropa uitkomt, heeft opnieuw endge wij zigingen ondergaan. Na Matson, Mur- ro en Fosbury, die wegens studie en werkzaamheden de reis niet kunnen meemaken, hebben nu ook Tate, Daven port, Crockett, Tracy Smith, Shinnick en Tipton afgezegd. Olympisch kampioen 100 meter hor den Willie Davenpoort zal wel starten in de beide landen wedstrijden tegen West-Duitsland en Engeland, doch zal voor de intercontinentale match ver vangen worden door Gary Powers (beste tijd 13,5 seconden). Sprinter Ivory Crockett, de revelatie van het seizoen op de 100 meter, vindt een waardige vervanger in Charlie Greene, een der drie wereldrecordhouders met 9,9 seconden. Bij het verspringen neemt Stan Whitley, vorige week bij de wedstrijd Verenigde Staten - Rus land - Gemenebest overwinnaar van Beamon en Ter Ovanesian, de plaats in van Phil Shinnick, eveneens een 8- meter-springer. Hinkstapspringer Norr Tate wordt vervangen door Henry Jackson (15.91 meter) en 5000-meter-lo- per Tracy Smith waarschijnlijk door de Mexicaan Juan Martinez, die dan zowel de 5000 als de 10.000 meter voor zijn rekening moet nemen. Bij het speerwerpen tenslotte komt Bill Skin ner in de plaats van Les Tipton, die overigens dit jaar ruim drie meter minder wierp dan zijn remplagant. SCHIPHOL Vrijdagmorgen is de 59 leden tellende Nederlandse afvaar diging naar de Koninkrijksspelen, die dit jaar in Suriname gehouden wor den, van Schiphol naar Paramaribo vertrokken. De ploeg, die uitsluitend bestaat uit jeugdspelers, neemt deel aan voetbal, tennis, atletiek, judo en zwmmen. Chef d'equipe is de heer J. Timman, bestuurslid van de KNVB, en voorts reizen mee o.a. bondscoach George Kessler, W. A. G. M. Meule- man, voorzitter van de KNVB, en voet- valscheidsrechter Theo Boosten. Vandaag zullen de spelen, die een week zullen duren, officieel geopend worden door prins Claus in zijn kwali teit van ere-voorzitter van de Konink lijke Sportliga. BRUSSEL Oud-wereldkampioen Rik van Looy, onder contract bij de Ne derlandse fabrieksploeg Willem II/Ga- zelle, is gekozen in de Belgische ploeg voor de strijd om het wereldkampioen schap op de weg voor beroepsrenners, die op zondag 10 augustus in Zolder wordt gehouden. De ploeg bestaat uit de volgende ren ners: Eddy Merckx, Julien Stevens, Ro ger Swerts, Jos Spruyt, Guido Rey- broeck, Roger de Vlaeminck, Eric Le- man, Walter Godefroot, Herman van Springel en Rik van Looy. Eerste reser ve is Frans Verbeek en tweede inval ler is Willy Vekemans. Het NOS-televisieprogramma „Stu dio Sport", dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland 1 wordt uigezonden, bevat reportages van: de Bosbaan Regatta in Amsterdam; de nationale zwemkampioenschap pen in Breda; de 24-uurs-autorace op het Circuit van Francorchamps in België; het Nederlandse kampioenschap aei- len (Regenbogen); de honkbalwedstrijd ABC Haar lem Nicols in Haarlem; de Royal Horse Show in Londen. In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio (14.3017.30 uur en 18.1018.30 uur via Hilversum II) wordt aandacht besteed aan: de Bosbaan Regatta in Amsterdam; de nationale zwemkampioenschap pen in Breda; de Holland week 1 op de Loosdrecht se Plassen; de Koninkijksspelen in Suriname; uitslagen van de paardenkoersen in Alkmaar en Em mei oord. De NOS-televisie zendt zondag van 1600 tot 17.00 uur via Nederland 1 recht streekse reportages uit van de nationa le zwemkampioenschappen, die in het zwembad „De Wolfslaer" in Breda wor den gehouden, en de Bosbaan Regatta in Amsterdam. Verslaggevers in Breda zijn Rob Kerkhoven en Jean Smits. Commentator in Amsterdam is Aad van Leeuwen. Aan beide sportevenementen wordt ook aandacht besteed in de sport - rubriek van het programma „Scala", dat zaterdag van 19.03 tot 19.30 via Ne derland 2 wordt uigezonden. In het RONO-programma „Sport voor sport" wordt zondag aandacht be steed aan de voetbalwedstrijden Pardu bice GVAVGo Ahead Szombierki en Bellenzona NEC. Verder komen de motorsportevenementen in Haaksbergen, Doetinchem en Venraij-IJsselstein aan de orde. Cobie Sikkens is aanwezig bij de nationale zwemkampioenschappen in Breda. Uitslagen, verslagen, interview» en commentaren completeren het pro gramma. AMSTERDAM Er valt (nog) weinig te zeggen over de resultaten van de 9e ronde in het IBM-toernooi. Er werden namelijk niet minder dan 5 partijen af gebroken. De belangrijkste beslissing was wel de remise tussen Liberson en Portisch. De zwartspeler, die fier op kop gaat, hield door deze puntendeling een sterke concurrent op afstand. In hoeverre dat ook zo zal blijken te zijn ten aanzien van Wasjoekow is een open vraag. De Rus heeft zwart tegen Hartoch en hij staat op zijn minst com fortabel. Stein de gedoodverfde kanshebber miste weer een pracht kans op winst. Nu ontsnapte Byrne uit precaire posi tie. Tenslotte moest landskampioen Ree het onderspit delven tegen grootmeester Darga. In de meestergroep heeft leider Csom, Hongarije, weer gewonnen. De enige Nederlander die in deze afdeling nog een kans op een meesterresultaat heeft (7 punt) is Zuidema. Hij brak tegen De Rooi in prettige stand af. Van Scheltinga werd door de Zuid slaviër Ostojic verslagen. j - - - wmwm 5 §tmmm --* m> - - r l' - S 7 - wwm U - mm» -x:.Ï WmÊ DUNBAR De Schot Bill Bilsland heeft vrijdag de vierde en voorlaatste etappe van de Ronide van Schotland ge wonnen. Hij legde de 167 kilometer van Dumfries naar Dunbar af in 4 uur en 45 seconden. De Engelsman Brain Jol ly behoudt de leiding in het algemeen klassement. Bilsland had met de Engels man Wiles een voorsprong van bijna een minuut op het peloton, waarin Adri Wouters en Wim Prinsen als vijf de en zesde over de streep gingen. In het algemeen klassement is Henk van Vught de beste Nederlander. Hij is zes de met een achterstand varï 2 minuten 22 seconden op Brain Jolly. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Bilsland (Soh.) 4.00,45; 2. Wiles (Eng.) z.t.; 3. Pauwels (Belg.) 4.01.44; 4. Hor ton (Eng.) z.t.; 5 Wouters (Ned) z.t; 6 Prinsen (Ned.) z.t. Het algemeen klassement is: 1 Jolly (Eng.) 16.24.47; 2. Horton 16.25.15; 3. Bartonicek (Tsj.) 16.26.39; 6. Van Vught (Ned.) 16.27.09 LONDEN Een Westduitse equipe, bestaande uit Hans Günter Winkler, Al- win Schöckemöhle, Hartwig Steenken en Lutz Merkel, heeft vrijdag tijdens het internationale concours hippique op Wembley (Londen) de wedstrijd om de Grote Prijs der Naties gewonnen. Wink ler, Schöckemöhle en Steenken bleven zonder fouten, Merkel liep in de twee de omloop acht strafpunten op. De re sultaten van de drie beste combinaties telden echter, zodat Duitsland foutloos bleef. Tweede werd Groot-Brittannië met als best geplaatsten: Allison West- wood, Anneli Drummond-Hay en Harve Smith. De Engelsen kwamen tot 12 strafpunten. De Europese kampioen David Broome ging met „Mister Softee' in de tweede manche niet meer van start, omdat de uitslag al vaststond... DEN HAAG Amerikaanse jeugd ruiters zullen op 10 aug. in het nieuwe hippische centrum in Deurne deelne men aan een samengestelde wedstrijd. Het betreft hier een uitwisseling van Amerikaanse en Nederlandse jeugdrui ters, die tot stand kwam door samen werking tussen de Nederlandse Bond van Rij- en Jacht verenigingen en het door wijlen president Eisenhower op gerichte People to People Sports Com mittee. Hiervan is president Richard Nixon momenteel ere-voorzitter. De uitslagen van de vrijdag gespeeld* partijen: Grootmeestergroep (negende ronde): HartochWasjoekow afgebr.; Tatai Barendregt afgebr.; DonnerIvkov af gebr.; LibersonPortisch a/tLange- wegGheorghiu afgebr.; ReeDarga 0—1; Stein—Byrne VtV»; Kavalek— Damjanovic afgebr. Stand na 9 ronden: 1. L. Portisch (Hong.) 7V«; 2. W. Liberson (Rusl.) 6; 3. E. Wasjoekow (Rusl.) 51/» 1 afgebr.; 4. B. Ivkov (Z.-Sl.) 5 1 af gebr.; 5/7: Burne (V.S.), K. Darga (W.- Dld.), L. Stein (Rusl.) 5; 8/9: M. Damja novic (Z.-Sl.), L. Kavalek (Tsj.-Sl.) 4'/. 1 afgebr.; 10. F. Gheorghiu (Roem.) 4+1 afgebr.; 11. R. Hartoch (Ned.) 3V» 1 afgebr.; 12. H. Ree (Ned.) 8V«; 13. S. Tatai (It.) 3 1 afgebr.; 14. J. T. Baren dregt (Ned.) 2 1 afgebr; 15/16 J. H. Donner (Ned.), K. Langeweg (Ned.) lVt 1 afgebr. Uitslagen meestergroep: Van BaarleJohannessen afgebr.; OstojicVan Scheltinga 10; Ujtelky Mader afgebr.; Csom—Gerusel 1-0; Diez del CorralScholl afgebr.; ZuidemaDe Rooi afgebr. Stand na 9 ronden: 1. I. Csom (Hong.) T»/«; 2. P. Ostojic (Z.-Sl.) 6Vt; 3. K. Mëder (W.-Dld.) 6 1 afgebr.; 4. J. Diez del Corral (Sp.) 4V« 1 afgebr.; 5/6 S. Johannessen (Noorw.) C. Zuidema (Ned.) 4 1 afgebr.; 7. T. D van Scheltinga (Ned.) 4; 8. M. Gerusel (W.-Dld.) 3V«; 9/11 J. van Baarle (Ned.), E. Scholl (Ned.); M. Ujtelky (Tsj.-Sl.) 3 J+ 1 afgebr.; 12. P. de Rooi (Ned.) 1 1 afgebr. De presentator van de televisie-uitzen dingen over de maanreis, Henk Terlln- gen, vertelde donderdagmiddag vol trots, dat de maanreizigers na hun aan komst in de Stille Zuidzee bestreken waren met een ontsmettingsmiddel, dat door de Zwitsalfabriek in Apeldoorn was gemaakt. De directie van de Zwitsalfabriek, die wij hiernaar vroegen, kon dit niet met dezelfde zekerheid bevestigen, maar wel vertelde hij ons, dat de gebruikte ontsmettingsstof een uitvinding is van de Amerikaanse Internal Latex Corpo ration en dat deze vervaardiging van de stof in de handel Betadine ge noemd, maar in vakkringen bekend als polyvinyl pyrolidon jodium in licen tie in de Zwitsalfabrieken plaats vindt. Er zijn echter meer fabrieken in het bui tenland, die eveneens Betadine produ ceren en het is dus niet zeker, dat de voor de maanreizigers gebruikte jodium- verbinding uit de Zwitsalfabriek afkom stig is. Onmogelijk is het echter niet. Betadine heeft als bijzondere eigen schap, dat het zeer desinfecterend werkt en in water oplosbaar en afwas- baar is. AMSTERDAM Beheerders van het Algemeen Fondsenbezit en direc tie en raad van commissarissen van In terwaarden maken bekend, dat zij in principe overeenstemming hebben be reikt omtrent een aanbod aan aandeel houders Interwaarden om hun aande len om te ruilen in participatiebewijzen Algemeen Fondsenbezit. Het ligt in de bedoeling de omwisse ling op basis van de gegevens per 31 ju li 1969 te doen plaatsvinden, waarbij globaal zal worden uitgegaan van de ba sis, c.q. intrinsieke waarde van beid* beleggingsfondsen. Zowel op 30 juni j.l. als op 14 juli j.l. was er slechts een fractioneel verschil in deze waarden en zou de omwisselingsverhouding 1 1 zijn geweest. Het prospectus, waarin het omwisse lingsaanbod zal worden toegelicht, zal medio augustus verschijnen. Het ver mogen van het Algemeen Fondsenbezit bedroeg per 10 juni j.l. f 23,60 min, dat van Interwaarden f 5,49 min.

De Vallei | 1969 | | pagina 7