Veenendaals dagblad Buiten Samen met Duitsers tegen vervuiling van water en lucht P.v.d.A. moet fors gaan bezuinigen NOODWEER IN OOSTENRIJK i Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brokje maan voor Suharto Eerste ontmoeting na maanreis Apollo Noor dood bij scheepsbrand in Amsterdam Jongelui met auto tegen boom: 3 doden en 2 gewonden Maanstenen onder de loep CHINA: NIEUWE AMERIKAANSE AZIË-POLITIEK BEOOGT ANTI-PEKING GERICHT BONDGENOOTSCHAP" FS losser van Verre Oosten Ernstige botsing in Apeldoorn P I Geen miljoen in Duitse lotto Ongeregeldheden in West-Berlijn Staatssecretaris Kruisinga: Manoeuvres in Tsj.-Slowakije AANVAL OP VS-BASIS IN THAILAND Arrestaties na dodelijke ongelukken Zomer even uit de pas Landelijke bouwkunst ALLIANTIE AGRESSIEF STEEDS MINDER INKOMSTEN IN SLAAP VERRAST DDT tmMÈiêm MISTBANKEN WEGGESLINGERD Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 28 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I74 FELLE KRITIEK OP REDE NIXON HpOKIO Communistisch China heeft vandaag verklaard, dat president Nixon zich aangesteld heeft tijdens zijn verblijf op de Philippijnen en dat zijn voorstel voor een groter Aziatisch aandeel in de regionale verdediging was bedoeld als een voorstel voor de vorming van een nieuw, tegen Peking gericht bondgenootschap. laaaaaaaaaaai TIJAKARTA President Suhan- to van Indonesië kan te zijner- tijd een klein stukje van de maan tegemoet zien. Dit is hem beloofd door president Nixon tijdens diens bezoek aan Djakarta. Maar het kan nog even duren. Eerst moeten de stenen grondig bestudeerd zijn door de Amerikaanse geleerden, en dan pas kunnen ze als kleine wereldwon dertjes de aardse ruimte in ver dwijnen. Voor de stenen en het gruis van de maan bestaat een enorme be langstelling overal in de wereld. Een vermaarde toekomstvoorspeller te Rome was de eerste die Washington een telegram zond met het verzoek om 200 gram gruis te mogen kopen. Daaruit kon hij dan vaststellen wan neer de VS naar Mars gaan, en of er leven heerst op die planeet. nmiiiti APELDOORN Een dode en twee levensgevaarlijk gewonden waren za terdagmiddag het gevolg van een aan rijding tussen een scooter en een auto. Op het kruispunt Maasstraat/Debussv- laan/Oude Beekbergerweg verleende de 20-jarige scooterrijder J. K. met op de duo zijn 32-jarige broer G. J. K., beiden uit Beekbergen, geen voorrang aan een met grote snelheid uit de Maasstraat komende auto, bestuurd door de 20-ja- rige G. J. K. uit Den Helder. Bij de óanrijding drong de scooter door het portier in de auto en werd meegesleurd. De duopassagier G. J. K. liep ernstig hersenletsel en een ingedrukte borstkas op, de bestuurder J. K. een schedelba- ^isfractuur, een open been- en enkel breuk en de chauffeur van de auto her- senkneuzingen en inwendige bloedingen. Zij werden evenals twee inzittende jon gens van de auto, die slechts lichte ver wondingen hadden opgelopen, naar het St. Liduïnaziekenhuis overgebracht, waar de 32-jarige G. J. K. kort na aan komst aan zijn verwondingen is bezwe ken. n mijn bescheiden rubriekje wek s JjÊ ik meestal op enige aandacht te hebben voor landschap, plant en dier. Komen er boeken in dit genre j uit, dan maak ik daarvan tevens s melding, daar men goede, niet al te wetenschappelijke voorlichting moeilijk kan ontberen, want niet altoos hebt ge op de wandeling een deskundige tot gezelschap, die alles E uitlegt. Uw geest wordt echter E evenzeer verrijkt en het oog wordt E evenzeer bekoord, wanneer we in 't agrarische land geconfronteerd worden met staaltjes van nobele landelijke architectuur uit vroeger dagen, doorgaans prachtig aange- E past aan klimaat en landschap. We E zien, hoe onze voorouders in mate- E riaal en constructie zo'n boerenhoe- E ve ambachtelijk konden benaderen we mogen wel zeggen met liefde E en begrip. Er bestaat nog maar E weinig populaire literatuur over en E s als we vergelijken wat er over kas- telen en molens gepubliceerd werd, S juichen we het verschijnen van het E royale fotoboek „Oude Boerde- S E rijen" door C. Post en uitgegeven E E bij N. Kluwer N.V. te Deventer, E E van harte toe. Uit deze welgeslaog- j dé zelfkeur blijkt, dat er in ons j land gelukkig nog honderden oude l hofsteden en hoeven bewaard zijn E gebleven. Meer dan 150 volleblad- foto's op albumformaat uit alle E provincies doen onze gedachten on- S willekeurig uitgaan naar het ver- E leden en daar houd ik wel van. jj E Zij prikkelen de verbeelding en in 't jj E voorbijgaan kijken we geanimeerd E E naar deze stoere bouwsels, ge- E groeid uit en in volkomen harmo- E nie met het landschap. Traditie en E vakmanschap spreken uit iedere afbeelding in dit met luxe uitge- E voerde werk, dat als waardig ge- s schenk menige buitenman welkom E E zal wezen, want zulk een schilder- E E achtigheid is hem dierbaar. Voor S plm. f80,-, misschien wel duur, S maar voor wat men krijgt, niet 5 tè 28 juli 1969, A. B. WIGMAN. IflIiltlfIMIIItl IIMMMItlMMtl Deze verklaring van het persbureau Nieuw China was de eerste officiële re actie van Peking op het bezoek van Nixon aan de Philippijnen. Nixon, aldus het persbureau, is de god van pest en oorlog en zijn verblijf op de Philippij nen ging vergezeld van uitgesproken anti-Amerikaanse demonstraties. Nieuw-China zei verder over Nixons rede: „hieruit blijkt de poging der Amerikaanse imperialisten om een nieuw militair bondgenootschap tegen China, tegen het communisme en te gen het volk zelf te vormen. Nixon wil dienen als toneelmeester om zijn agres sie tegen Azië uit te breiden en slim mer zijn toevlucht te nemen tot de con tra-revolutionaire tactiek door de Azia ten te overreden tegen Aziaten te vech ten". In een ander telegram zei Nieuw- China, dat de Indonesische leiders de anti-Peking alliantie steunen. Ameri ka begaat inmiddels „agressie tegen Indonesië op politiek, militair en eco nomisch gebied", aldus het persagent schap. „Nixon heeft in Indonesië mi litaire bases aangelegd om het land te maken tot een bruggehoofd voor zijn agressie in Azië". Drie van deze bases werden verleden jaar aange legd in Sahang op Sumatra, Bitoeng op Noord-Soelawesi en Tjilatjap op Midden-Java. Amerika wil losser van Zuidoost-Azië. President Nixon heeft dit laten door schemeren tijdens gesprekken met zijn ambtsgenoten van de Philippijnen en Indonesië. Nixon, die een reis om de wereld maakt, zei, dat Azië op eigen benen moet leren staan en dat het moet breken met het paternalisme van Ame rika. Een tweede Vietnam zal niet meer voorkomen, aldus Nixon. Zowel in Manilla, waar Nixon zater dag de Philippijnse president, Ferdi nand Marcos, bezocht, als in Djakarta, waar hij gisteren gesprekken voerde met president Suharto, bezigde Nixon deze woorden. Hij zei dat de Aziatische landen zich alleen beschermd mogen weten door „de paraplu van het atoom wapen" dat Amerika in tijd van nood boven hun hoofd kan ontvouwen. President Nixon hield zijn Philippijn se ambtsgenoot voor, dat de Aziatische problemen dienen te worden opgelost met Aziatische middelen. Amerika, zei hij, is niet langer van plan in de bres te springen, tenzij de dreiging komt van een kant, die over atoomwapens kon beschikken. Nixon doelde hierbij kennelijk op Chi na. dat hij in Manilla een agressief en oorlogszuchtig land en de grootste be dreiging van de vrede in de wereld noemde. In Djakarta legde Nixon er de nadruk op, dat hij niet zou trachten Indonesië's neutrale houding te veranderen. Hij zei, dat hij Indonesië het liefst zag als een steunpilaar van politieke en economi sche kracht zonder dat het verstrikt raakte in banden, die het niet wilde. Niettemin vertelde hij ook aan Suhar to, dat Amerika's militaire kracht be schouwd kon worden als een scherm, waaronder ook Indonesië beschut kon staan als er ooit een aanval van China zou komen. De Aziatische reis van de Amerikaan se president heeft hem inmiddels naar Thailand gebracht, waar hij begroet werd door koning Bhoemibol en konin gin Sirikit, generaals en opgewekte jon gelui. BONN Deelnemers aan de West duitse lotto moeten voorlopig een ge dachte aan een hoofdprijs van een mil joen mark maar laten varen. De Westduitse deelstaten hebben de lottomaatschappijen laten weten dat er geen sprake kan zijn van verdubbeling van de hoofdprijs, die nu een half mil joen mark bedraagt. Ook het troostprijsje voor „drie goe de" wordt niet verhoogd. BERLIJN Enkele honderden jonge lui hebben zondagavond in West-Berlijn ongeregeldheden veroorzaakt, nadat ze ven deserteurs van het Westduitse le ger enige uren tevoren met een gechar terd toestel van de British Midland Air ways uit West-Berlijn naar Hannover waren overgevlogen. De demonstran ten op de Kurfürstendamm op te gen het kantoor van de British Europea Airways en vernielden met stenen en stokken de ruiten van het BEA-kantoor en die van een Chinees restaurant. Toen een sterke politiemacht arriveer de bliezen de jongelui tijdelijk de af tocht en verzamelden zich opnieuw, waarna zij de rijweg van de Kurfürsten damm blokkeerden en barricaden op wierpen van voorhanden zijnd bouwma teriaal. Op borden met teksten als „geen hulp van ambtenaren voor mensenroof", eisten de jongelui de terugyoering van de deserteurs naar West-Berlijn. SCHIPHOL Nederland en Duitsland gaan nauw samenwerken by de bestrijding van de verontreiniging van lucht, water en bodem. Dit verklaarde zaterdagmiddag de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. H. Kruisinga, na zjjn terugkeer uit Boston. Daar had hij samen met de directeur-generaal voor de volksgezondheid, dr. P. Si- derius, in de afgelopen twee weken de jaarlijkse assemblee van de wereldgezond heidsorganisatie WHO bijgewoond. DEN HAAG Drastische bezuinigingen tot een totaal van meer dan een half mil joen zullen nodig zijn om de Party van de Arbeid financieel weer jong te maken. De partijraad zal begin september daarover moeten beslissen aan de hand van voorstellen van het partijbestuur, dat voor het komende jaar een tekort van 585.000 gulden moet zien weg te werken. Het partijapparaat is de afge lopen jaren steeds duurder geworden, terwijl het aantal leden alsmaar terug liep, in drie jaar tijds zelfs met dertig duizend. Het partijbestuur rekent voor de ko mende jaren met een gemiddeld leden tal dat schommelt tussen de 100.000 en de 110.000. De bezuiniging treft in de eerste plaats het partijsecretariaat, dat ruim AMSTERDAM Bij een felle scheepsbrand in Amsterdam is de 28- jarige motordrijver Rolf Olsen uit Ber gen in Noorwegen om het leven geko men. De man, die zaterdag al kort na het uitbreken van de brand op het Noorse vrachtschip Roy werd vermist, is waarschijnlijk in zijn slaap door de vlammen verrast. Zijn verkoolde li chaam werd, nadat het vuur was be dwongen, in een hut gevonden. De brand ontstond in de bemannings- verblijven op het achterdek van het 2875 ton metende schip, dat voor repa ratie in een dok lag van de Amster damse Droogdok Maatschappij (ADM). Onder toezicht van een brandwacht werden enkele huidplaten weggebrand. Enkele malen was daarbij al een be gin van brand onderdrukt. Een regen van wegspattende vonken zette plotseling het achterdek in lich terlaaie. Dikke grijze rookwolken hin derden het verkeer in de dichtbij gele gen IJtunnel. Met het oog op gevaar voor explosies, moest de politie de be langstellenden op een afstand houden. Er deden zich overigens slechts enkele lichte ontploffingen voor. Het duurde twee uur voor de brandweer het vuur onder de knie had. Twee brandweerlieden, twee werf- beiders en een opvarendfe van de Roy werden licht gewond. Het was de twee de maal in korte tijd, dat bij de ADM een scheepsbrand woedde. PRAAG In Tsjecho-Slowakije zul len van 18 tot 25 augustus Russisch- Tsjechoslowaakse manoeuvres worden gehouden die samenvallen met de eerste verjaardag van de inval van het War- schau-pact in Tsjecho-Slowakije. 140.000 gulden goedkoper moet worden. Op wetenschappelijke bijdragen (de Wiardi Beckmanstichting en het Koos Vorrink-instituut) wordt een ton gekort. Zeventig mille wordt er minder be steed aan het verkiezingsfonds, dat voorshands zal moeten worden gevoed uit de opbrengsten van de één-procents actie van dr. Vondeling onder de „rij ke" leden. Het omstreden sociologisch onderzoek „Proeftuin der democratie" van de Nieuw-Linkser drs. Van Damm krijgt geen cent meer, wat 44 mille oplevert. Met nog een reeks andere weg te schrappen posten denkt het bestuur van de PvdA het tekort voor 1970 te vermin deren tot een halve ton. E Gisteren zagen Pat Collins, Jan S E Armstrong en Joan Aldrin (van E E links naar rechtshun mannen voor E het eerst sinds hun maanreis van S dichtbij. Dat gebeurde op het vlieg- veld bij het maanontvangst-labora- torium in Houston. De astronauten E (v.l.n.r. Armstrong, Aldrin en Coir E Unsmoesten^evenwel in hun qua- E rantaine-caravan blijven. BANGKOK Enkele uren voordat president Nixon in Bangkok zou aanko men, hebben Thailandse guerillastrij- ders voor het eerst sinds een jaar weer een Amerikaanse militaire basis aan gevallen. Dit is van ambtelijke zijde in Bangkok meegedeeld. Het was de basis Oedorn in het noord oosten van het land. Er ontplofte een bom, waardoor twee vliegtuigen en de radarpost beschadigd werden; gewon den vielen er niet. De bom is over de versperring geworpen die de basis om geeft. De staatssecretaris is met zijn West duitse ambtgenoot, prof. Manger Koe nig, overeengekomen, dat zal worden nagegaan in hoeverre beide landen het wetenschappelijke onderzoek op het ge bied van de milieuhygiëne gezamenlijk kunnen uitvoeren. Een verdere uitbrei ding van de samenwerking op dit ge bied zal nader worden bestudeerd en tijdens een begin september in Boeda pest te houden vergadering van de re gio Europa van de WHO nader worden uitgewerkt. De Nederlandse delegatie heeft, al dus dr. Kruisinga, de directeur-generaal van de WHO verzocht om zich met zijn collega van de voedsel- en land bouworganisatie te beraden over de methoden om voor de milieu-hygiëne schadelijke landbouwchemicaliën, zo als DDT, te vervangen door andere. Vo rig jaar bedroeg het wereldgebruik van DDT driehonderd duizend ton. Hiervan werd vijftien procent gebruikt voor me dische doeleinden, zoals de bestrijding van malaria. Tijdens de assemblee kwamen ook de bestrijding van pokken, geboortenrege- ling en controle op uitvoer van genees middelen ter sprake. Dr. Kruisinga ver wacht, dat er binnen tien jaar in Neder land geen pokkenvaccinaties meer nodig zullen zijn. TILBURG In een ziekenhuis te Tilburg is vannacht de tienjarige Chris in 't Groen uit die stad overleden aan de verwondingen, die hy zondagavond had opgelopen bij een aanrijding op de Ringbaan-Zuid. De jongeman stak het kruispunt met de Broekhovenseweg op de fiets over, toen voor hem het licht op groen stond. Hij werd aangereden door een personenauto, waarvan de be stuurder het rode licht negeerde. Zonder zich om de ernstig gewonde jongen te bekommeren, reed de auto mobilist door. Na enige tijd werd de auto opgespoord. De bestuurder, de 39-jarige J. van M. uit Dordrecht, kon worden aangehouden. Hij bleek onder invloed van alcohol. De man werd -op gesloten. TEXEL De rijkspolitie\van Texel heeft vannacht een fotograaf uit Keulen gearresteerd, nadat deze met zijn auto de 16-jarige mej. A. E. Neef «it Kor- tenhoef op de Pontweg bij De Koog had doodgereden. De man had ver schillende cafés bezocht en daar be hoorlijk gedronken. Hij weigerde een bloedproef. Het meisje kampeerde met haar ouders in De Koog. Zij was wan delend op weg naar het kampeerter rein. INNSBRUCK Zware onweers- buien hebben in sommige de len van Oostenrijk wateroverlast veroorzaakt. Twee mensen kwamen om het leven. Een aantal kleine bruggen en wegen werden bescha digd. In Inzing ten westen van Inns bruck heeft, naar een mededeling van de plaatselijke Verkehrsverein, geen enkele toerist letsel opgelopen. „Eigenlijk niets aan de hand". Dat is de visie op de overstromin gen in Oostenrijk van de heer A. Schamanek, die in dit land het Alk- maarse reisbureau De Magneet ver tegenwoordigt. De heer Schamanek woont in St Johan. Volgens hem zijn er wat loka le onweersbuien geweest, „waardoor een aantal beekjes buiten hun oevers traden". Twee Oostenrijkers uit Bruck werden in het zwembad van Inzing door een aardlawine verrast en kwamen om. „Dit soort voorvallen is bij ons in Oostenrijk echter niet zeldzaam en de radio besteedde er hier dan ook nauwelijks aandacht aan." Ook de ANWB neemt aan „dat er in ons land onnodig paniek is ge weest". „Wij hebben geen meldingen van Nederlanders gekregen die hulp nodig hadden, wat ook niet was te verwachten. De plaatsjes waarbo ven de onweersbuien zich hebben ontladen, zijn zeer klein en het is zeer de vraag of daar Nederlanders zitten". De Bergland Expres, die gister morgen om even over tienen in Den Haag moest aankomen, was vier uur te laat. Op de foto: ernstige schade werd aangericht in verscheidene delen van Tirol. Inzing (waarvan hier een beeld) werd het zwaarst getroffen. HAARLO In een flauwe, doch ge vaarlijke, door waarschuwingsborden aangegeven bocht in de Eibergseweg tussen Haarlo en Eibergen is vannacht omstreeks half twee een auto met ver moedelijk hoge snelheid tegen een boom gebotst, waardoor drie inzittenden het leven lieten en twee anderen werden ge wond. De namen van de betrokkenen zijn: J. te Veldhuis (22 jaar, uit Borculo), die ter plaatse overleed, en mejuffrouw J. A. Sprokreef (18 jaar, uit Markelo), die in het ziekenhuis te Lochem over leed. De naam van de derde dode is nog niet bekend, aangezien deze nog niet geïdentificeerd kon worden. De naam van de bestuurder is H. H. S. (22 jaar, uit Markelo), die een shock en lichte verwondingen opliep. De tweede gewonde is G. J. H. Klein T. (19 jaar) uit Markelo). Deze liep o.a.brandwon- den op. Het ongeluk gebeurde terwijl boven de Eibergseweg mistbanken hingen. Nadat de wagen tegen de boom was ge botst, vloog deze in brand. De bestuur der liep, zo snel zijn toestand het toe liet, in paniek naar de dichtsbijzijnde boerderij, namelijk die van de heer Leerink. Inmiddels was het ongeluk niet onop gemerkt gebleven. Een automobilist, die de laaiende vuurzee ontdekte, ging snel hulp halen bij in de buurt wonen de mensen, waardoor de brandweer, de politie en de dokter snel ter plaatse konden zijn. Inmiddels echter was de heer Hiet- brink, die aan de Eibergseweg woont, wakker geworden door de om hulp schreeuwende redders. Hij is snel met een auto naar het als een fakkel bran dende wrak van de auto gereden en slaagde er nog net in mejuffrouw S. naar buiten te slepen. Later is het meisje overleden. Eén inzittende vond met later in een sloot en één man lag in een roggeveld. Beiden waren door de klap waarmee de auto tegen de boom botste, naar buiten geslingerd. Toen de autobrand was geblust, ont dekte men tot zijn schrik ook nog het verkoolde lijk van een vijfde inzitten de, die nog niet kon worden geïdenti ficeerd. Naar verluidt, zouden de jongelui een bar in Groenlo hebben bezocht. HOUSTON Eén van dc maanmon- sters heeft glimmende plekjes, die er glasachtig uitzien. De geleerden in het maanlaboratorium in Houston ont dekten dat gisteravond toen ze een klein maanmonster (7x4x2 centime ter) in het vacuümkamertje, waarin dc eerste doos met maanstenen is ge opend, wat beter onder de loep namen. Dr. Albert King, één van de geleer den, vertelde dat het monster bestaat uit fijn-korrelig steen. Het vertoont op zijn minst vier minerale sporen, zo zei hij. Verder zitten er putjes in de maan steen die volgens de geleerden ontstaan zijn door inslag van micrometeoriet- jes bij zeer grote snelheid. Na nog eenmaal een flink hoge E ij temperatuur (in Gelderland .van- S E middag 27-29 graden C.), raakt de zomer in een depressie. Een nog in betekenis toenemend minimum uit de Golf van Biscaje trekt in noord- i oostelijke richting. Het doet van vanavond af de kans op regen toe nemen, waarna ook het weer van morgen onbestendig zal blijven. E Plaatselijk onweer is niet uitgeslo ten. Na het doorkomen van een zuidwestelijke luchtstroming wordt de temperatuur lager. Ter gerust- stelling van de vakantiegangers kan gezegd worden, dat ook deze terug gang slechts tijdelijk zal zijn. Om streeks het midden van de week vindt er geïnspireerd door het Azoren-hogedrukgebied een her stel van het weer plaats: het wordt dan zonniger en opnieuw warmer. Morgen: Zon op: 04.57. onder: 20.15. Maan op: 21.15, onder: 04.47. llllllllIlllllllllflIlliaiMIMIIIIIItMlMIMtMIMMIIIIIM'

De Vallei | 1969 | | pagina 1