Het evenwicht in de natuur opnieuw in „De 21ste eeuw" Financiële notities KZO uit Cryoton Kasteelconcert in het „Prinsenhof" Country and Western donderdag op t.v. Extra sport op radio en t.v. Dossier XY" had in twee gevallen succes Gelders programma van de RONO Komische film in vakantieprogramma Etherpiraten in „Radiorama' RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Kleiner verlies bij Hollandia Kattenburg PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN PERSONEEL UIT DE KERKEN Pagina 2 MAAND A© 28 JUtT 1969 De hoofdzaak is er voor te zorgen dat Tracy op een aangename manier bezig wordt gehouden en te proberen mevrouw Hedge zoveel moge lijk overal buiten te houden zonder dat zij daar aanstoot aan neemt." „Zon en frisse lucht," had de dokter gezegd terwijl hij ijverig een recept schreef. „Ja," zei ik tegen Allison, mijn mond open alsof ik van een lepel wilde happen. „Ja, ik begrijpt het," zei ik, gehoorzaam mijn medicijn innemend. „Er zijn geen andere kinderen op de boerderij behalve de baby van de pach ter en zeker niemand die met Tracy kan spelen. Dat brengt me op mijn eerste vraag terug. Kan je goed met kinderen omgaan? „Ik weet het niet," zei ik eerlijk. „Ik heb altijd goed met ze kunnen op schieten. Ik heb eigenlijk nooit veel met kinderen te maken gehad." „Geen jongere broers of zusters? Ik schudde mijn hoofd. „Nee, nie mand." Ze liep weer met haar snelle, elegante stappen door het vertrek en ging achter het burau zitten. In gedachten verzon ken maakte ze een aantekening op de blocnote die voor haar lag. „Je bent hier alleen in de stad? Haar stem klonk als een beschuldi ging- „Mijn familie woont nog in Ohio. Ik huur hier een kamer en ga naar school. Madame Justine's school is de beste," zei ik met het eigenaardige gevoel alsof ik me verweren moest, „en ik wilde mijn opleiding bij haar hebben." Ze keek op. „Ben je goed in wat je doet? „Dansen? Ik dacht even na. „Niet zo goed als ik wel zou willen. Niet zo goed als ik eens hoop te worden." „Je bent dus eerzuchtig? „Ja," zei ik koeltjes. „Waarom neem je dan een vakantie baantje? Veel zal je er niet mee verdie nen en je zou je daar wel eens erg eenzaam kunnen voelen. Redbrook is een typisch plattelandsstadje en ik kan het bepaald niet aanbevelen voor iemand die op zoek is naar een man." Ik had zin mijn vuisten te ballen maar wist me weloverwogen te beheersen. „Het is me niet duidelijk wat dit met mijn verzorgen van het kind te maken heeft. Volgens mijn informatie was dit baantje alleen voor de zomer bedoeld en op die basis ben ik bereid het te accepteren." „Het heeft er alles mee te maken," zei ze nog steeds glimlachend. „Je bent nogal gauw op je tenen getrapt, is het niet? De kwestie is dat we niet willen dat je achter allerlei afspraakjes aangaat als je verondersteld wordt op Tracy te passen. Om je de waarheid te zeggen zal ik waarschijnlijk van de zomer ook op Hedgerow zijn. Zo heel erg kan het dus niet voor je zijn, is 't wel? „Ik begrijp het niet," zei ik verbijs terd. „Het buitenleven," zei ze, alsof ze tegen zichzelf sprak. „Jij bent vermoedelijk juist het type om het buitenleven heerlijk te vinden. Ik ben verloofd met Christophers zoon, Simon," voegde ze er plotseling aan toe terwijl ze haar hand uitstak om me haar ring te laten zien. Ik voelde dat er iets vreemds was aan de situatie. Ik boog mij voorover op het moment dat ze haar hand terugtrok, de plam naar boven gekeerd. „Kan je je voorstellen," mompelde ze vertrouwelijk, alsof we dikke vriendin nen waren, „kan je mij ook maar in de verste verte in de rol van de echtgenote van een boer zien, die opstaat bij het morgenkrieken en nog vroeger kraait dan de haan? Ik bof waarschijnlijk nog dat Christopher en Simon op z'n best gedeeltelijk boer zijn, hoewel het me een raadsel is waarom volwassen man nen zich zo nodig ieder weekend met een hooivork moeten vermaken." „Wat het kind betreft..." „Jij kan je maar op één ding concen treren, hè? En ik ben ook vlug op mijn tenen getrapt, dacht ik. „Het baantje is heel belangrijk voor me," zei ik. Ze haalde haar schouders op. „Waar schijnlijk is het wèl zo goed dat je geen doetje bent die Tracy in alles haar zin zou geven. Als je me dan nu eens alles over jezelf vertelde." Zonlicht, dacht ik, en de avondwind geurig en koel en het lange gras dat als zijde aanvoelt onder mijn blote voeten of de korte grasstoppels scherp en akelig zodat mijn tenen omkrullen. Melk die als een waterval schuimend in een stenen kan stroomt en het patroon van bladeren, dat glimmerende zich altijd veranderende zomerbaldakijn van gebladerte tegen de hemel en de zomer op komst met iedere dag warmte en vrolijkheid en het geluid van de voet stappen van een kind als echo van de mijne. Ik beet op mijii lip. Ik vertelde haar dat ik twintig was en mijn dagen en avonden besteedde aan studeren en oefenen, dat mijn enige vrienden in de stad leerlingen van de school waren en Madame Justine mij zelf had voor- mmmHÊBmwmmmmammm gesteld naar dit baantje te solliciteren. Ik zei, dat ik volkomen van mijn longontsteking hersteld was, maar ten minste twee maanden niet mocht dan sen omdat de dokter van mening was dat zenuwuitputting en oververmoeid heid de oorzaak van mijn ziekte ge weest waren. Dat ik deze zomer niet naar Ohio terug wilde omdat ik vast van plan was mijn studie in de herfst voort te zetten en me volledig in staat voelde Tracy onder mijn hoede te nemen en stel me toch alsjeblieft, alsjeblieft, bad ik in stilte, terwijl ik naar haar keek, niet nog meer vragen en geef me dit baantje. Maar hoe graag ik dit ook wilde, toch had ik me vast voorgeno men dit niet door mijn blik kenbaar te maken. Niet aan jou, dacht ik naar Allison starend met haar blote, bruine armen en haar tere huid, niet aan jou die hier in dit koele kantoor zit, zo onberispelijk, zo onbereikbaar, zo kil, aan jou, die in airconditioned isolement door de hitte van de zomer schrijdt. Maar aan jou, had ik bijna hardop gezegd, terwijl ik mijn hoofd omdraaide om naar de lange man te kijken die juist de buitendeur achter zich dichttrok. „En wie hebben we hier? zei hij, op zijn hielen wippend. „Dit is juffrouw Costain," zei Allison. „Ik hoop dat je het niet erg vindt, Chris, maar ik meende er goed aan te doen haar maar vast te interviewen totdat jij kwam." Geen van die vragen was dus nodig geweest. Ze had tegen me gelogen. Ik schraapte mijn keel en Allison glimlach te minzaam, vast overtuigd dat ik haar niet zou verraden. „Er valt niets te interviewen," zei Christopher Hedge. „Juffrouw Costain en ik hebben blijkbaar een gemeen schappelijke vriendin en wel Madame Justine." Hij draaide zich naar mij om en glimlachte. „Ze vertelt me zulke wonderschone dingen over je, dat ik al met verlangen uitzie naar het ogenblik dat ik je zal zien dansen. Intussen zou ik graag van je willen horen of je voor mij op mijn Tracy zou willen passen." „O, ja," zei ik gretig, „dolgraag." „Maar ik zou één ding van je willen weten," zei hij. „Ja? „Kan je chaufferen? „Ik heb een rijbewijs. Ik kan rijden, maar heb het niet meer gedaan sinds ik in New York ben." „Als je eenmaal kunt rijden, leer je het nooit meer af," zei hij. „Er zijn van die dingen, die je nooit meer afleert, zoals autorijden en eten en verliefd zijn, is 't niet zo? „Ik weet het niet," zei ik. Hij wierp zijn hoofd achterover en lachte. „Wat ben je nog jong! Zijn blik werd ernstiger. „Ik ben vergeten hoe jongemeisjes zijn. Isabelle..." Hij trok zijn wenkbrauwen op. „Laten we het daar niet over hebben. In ieder geval zou ik graag willen dat je mijn auto naar Hedgerow reed. Ik zal je nauwkeurig aanwijzingen geven. Paula dat is mevrouw Hedge is daar op het ogenblik en vindt het erg lastig geen auto ter beschikking te hebben. Jeremy gebruikt de kleine bestelauto, maar daaraan heeft ze niets, (worat vervolgd) 4180. De koude verstijfde Seth Besh's ledematen zo zeer, dat hij in het begin niet eens voelde hoe zich en kele gespierde tentakels om zijn benen slingerden. Pas toen hij omlaag getrokken werd, besefte hij wat er gebeurde en begon hij zich heftig te verzetten. Hij trachtte zich los te trappen en sloeg met zijn armen om zich heen, tot zijn hand vasthaakte in de harige vacht van een zijner belagers. Hij trok eraan als een bezetene, en tegelijk voelde hij hoe zijn voet iets weeks raakte. Daarop schopte hij enkele malen extra hard 36. Tekko begon zich op zijn hoge zitplaats meer en meer op zijn gemak te voelen en had weldra zijn goe de humeur weer in zijn geheel terug. „Waar zou die Patrick toch uithangen?" vroeg hij zich alleen nog steeds af. „Zo'n dikkert zou je eigenlijk toch direct moeten op merken? Wacht, ik zal de verrekijker er maar eens bijnemen!" Hij deed wat hem ingevallen was en zocht door de verrekijker het omliggende terrein af. Plotseling echter uitte hij een luide angstkreet want in de verte ontdekte hij zijn kameraad, die door het hoge gras naar zijn geschoten reuzenhert toesnelde. Maar daarom gilde hij niet. Hij zag nog iets anders In de serie kasteelconcerten, die de NOS-radio in samenwerking met de Ne derlandse Kastelen Stichting organi- èseert, wordt woensdag van 19.05 tot20.15 uur via Hilversum I een concert uitge zonden uit het Prinsenhof in Delft, eens het woonhuis van prins Willem van Oranje. Aan het concert werken mee het Om- roepdubbelkwartet onder leiding van Antoon Krelage en 't trio Di Fiati, be staande uit Cor Coppens, hobo, Gijs Karten, klarinet, en Arnold Swillens, fa got. Op het programma staan Oudne derlandse liederen van onder anderen Jan Belle en Servaes v.d. Muelen, gees telijke liederen van Joseph en Michael Haydn en W. A. Mozart, koorwerken van Sem Dresden en Franois Poulenc, liederen van Claude Debussy, Diverti mento van Franois Devienne en Trio van George Auric. In het programma is een vraaggesprek opgenomen van Herman Felderhof, Hoofd Dienst Radio programma van de NOS, met drs. D. H. G. Bolten, directeur van het Stede lijk Museum Prinsenhof, over de ge schiedenis en de huidige functie van het gebouw. In de serie kasteelconcerten volgen in september nog twee program ma's, één uit het kasteel Fraijelema- borg in Slochteren en één uit het kas teel Laarwoud in Zuidlaren. Regelmatig zendt de NCRV-tv pro gramma's uit gewijd aan de country and western muziek. Donderdag 31 ju li kan men weer een dergelijk program ma zien en horen om 19.07 uur. Op die dag is het precies vijf jaar geleden dat de legendarische Jim Ree ves bij een vliegtuigongeluk het leven verloor. Daarom ook is in dit program ma een gesprek opgenomen met Mary Reeves, de echtgenote van Jim Reeves, dat in Nederland werd gemaakt. De rest van deze uitzending, getiteld „Ze noemen het country and western" is afkomstig uit Amerika en vertelt muzikaal de geschiedenis van deze vorm van muziek, die in Amerika en ook ver daarbuiten een groot aantal be wonderaars heeft gevonden. Medewerkenden zijn onder meer: Eddy Arnold (met „Cattle call", „Noth ing but time" en „Make the world go away"), Roy Acuff en The Smoky Mountain Boys (met „Wabash Cannon- ball"), Buck Owens and The Bucka- roos (met „Tiger by the tail"), Minnie Pearl (met „Maple on the hill"), Mar ty Robbins, Dottie West, Jimmy Rod- gers, Hank Williams, Tex Ritters en Lester Flat and Earl Scruggs. Dit programma wordt in kleur uitge zonden. Woensdag en donderdag worden in het Neckar Stadion in Stuttgart atletiekwedstrijden tussen Europa en de Verenigde Staten gehouden. De NOS-radio zendt hiervan woensdag re portages uit van 20.20 tot 20.30 uur en van 21.20 tot 21.30 uur via Hilversum I en donderdag op dezelfde tijdstippen, eveneens via Hilversum I, in 't NCRV- programma. Verslaggever is Wim Hoo- gendoorn. De NOS-televisie zendt in kleur sa mengevatte reportages uit en wel woensdag van 22.40 tot 23.10 uur en donderdag van 22.45 tot 23.15 uur, bei- de keren via Nederland I. Verslagge- vers zijn Jan Kamlag en Bob Spaak. HILVERSUM I NCRV 18.00 Stereo: Meisjeskoor met gr. muz. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Ver slag IBM-schaaktoernooi in Amsterdam 19.03 Literama: radiokroniek over boe ken, schrijver en toneel. 19.20 Kerkor- gelconc. 19.35 Stereo:Muz. rond de klok van achten: licht gev. muz. progr. (opn). 20.30 Noord-Hollands Philharmonisch Ork. en sol.: klas. en mod. muz. (opn). 21.35 Stereo: Lichte gr. muz. 22.00 Stereo: L. ork. muz. (gr). 22.20 avond overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Blaasmuz. vroeger en nu, muzikale 1 zing. 23.15 Mozart, schrijver van muz. en brieven, muzikale lezing. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II AVRO 18.00 Nws. 18.11 Rad.jrn.18.30 Stereo:Tafelmuz. 19.30 Nws. 1*9.35 R.V.U. De communicatiesatelliet als middel voor radiotelefonie en T.V.-overdracht over grote afstanden. Spreker: Ir. F. Möhring. N.O.S.: 20.05 Vrouw, man en maatschappij, discussie. 20.30 King's College Chapel Choir en het Leonhardt Consort met zangsolisten: oude muziek. 2120 Gamma van alpha en bèta: een pr. over recente vorderingen in de weten schap. Rond zonder naam: 22.20 bak ze niet te bruin, lezing. 22.30 N.O.S.:Nw 22.40. AVRO's Radiojrn. N.O.S.: 22.55 Radiorama: veertiendaags mini-maga zine. 23.25 Jazz uit het historisch archief 23.55 24.00 Nws. NEDERLAND I N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.0 Journ. TROS: 19.07 Progr. overz. 19.10 Mr. Rose The one woman, T.V.-feul- leton. N.O.S.: 20.00 Journ. TROS: 20.20 Muzikale show met Marcel Amont. (her. van 22.11.1968) 21.15 De dader op het spoor, T.V-detective-serie. I. De moord in het circus. N.O.S.: 22.35-22.40 Joum. NEDERLAND II N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Joural. 19.03 Scala: informatief progr. KRO: 19.30 KLeur: Rond de wereld in zang 19.03 Scala: inform, prgr. KRO: 19.30 Kleur Rond de wereld in zang an dans: Argentinië. N.O.S.: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kleur: Politie New-York: Chantage, TV-serie. 20.45 Bioscoopsuc cessen van weleer: La fin du jour, speelfilm uit 1939. N.O.S.: 22.25-22.30 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 't Lev. woord, 7.15 Op 't eerste gehoor: li. gr.muz, met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: gew. muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Vak.- tips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00 - 9.10 Gymn. voor de huisvrouw). 9.35 Waterst. 9.40 Stereo: Weense am.muz. (gr.). 10.00 Taal en symbool, lez. over de bijbel. 10.15 Hoogtepunten uit de ope ra La Somnabula van Vincenzo Bellini (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operette- muz. (gr.). 11.15 Voor de zieken, ca. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van 12 tot 2: gev. pr. (12.22 Wij v. 't land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.00 Stereo: Promen^de-o^.: am.muz. 14 Pizzicato: muz. midaag-mag. f16.00 - 16.02 Nws.). Overheidsvoorl.: 17.00 Nws. I/a De NOS-radio zal dagelijks een korte reportage verzorgen van de Mac- cabiah, de Joodse Spelen die vanaf van avond tot en met woensdag 6 augustus in Tel Aviv worden gehouden. De re portages zijn voornamelijk te horen in de actualiteitenrubrieken van de AVRO en de VARA. Verslaggever is Rien Bal. uit de Ned. Antillen. Spreker: Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: li. gr.muz. (8.30 - 8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NOS: 9.00 Uitgebr. rep. of herh. NOS-pr. 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit.:. pop. verzoekplatenpr. (11.00 - 11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: pr. voor de vrouw. (Om 11.55 Beursber.). 12.30 Overheids voorl.: uitz. voor de landb. 12.40 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Klein Chanson. 14.30 Spie gel v. België: Muz. en nws. v. onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Twee hoorns: klass. muz. 15.15 Stereo: Voorburgs Jongerenkoor: oude en mod. liederen. 15.35 Stereo: klass. vierhandig pianosp. (opn.). 16.00 Nws. 16.02 Land der Mu zen: kunstkroniek. 16.20 Stereo: kamer- ork. v.d. BRT en sol.: klass. en mod. muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. muz. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum, ca. 17.55 Mededelingen1. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallende .vrolijke gev. visite. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: li. platenpr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 - 18.00 Mix: 1L platenpr. (17.00 - 17.02 Nws.). NEDERLAND I NOS: 16.00 - 17.10 Ged. kleur: Vak.pr. voor de jeugd. DUITSLAND I (Regionaal progr. NDR.: 18.00 Hafen- krankenhaus: T.V.serie. 18.30 Zandman netje. 18.40 Act. 18.55 Sportjoum. 19.26 Kleur: Gefahrlicher Alltag: TV-serie. 19.59 Progr.-overz. WDR.:18.00 Kleur: Prgr.-overz. Aansl.: Der Western-Held TV-serie. 18.30 Kleur; Voor de kleuters: Seid Ihr alle da? 18.40 Journ., act. en Goedenavond. 19.20 Kleur: Jürgen Gos- lar vertelt. 19.30 Kleur: Progr.-overz. van het progr. Interm. voor de maand augustus. 19.40 Kleur: Lieder der Völke 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Mdnitor: act. reportages. 21.00 Salvatore Adamo: Muz. reportage. 21.45 Vorbeugen 1st besser als heilen: progr over gezond heidspolitiek. 22.30 Journ., commentaar en weerbericht. 22.50 Pianomuz. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Sen- sationen zwischen Himmel und Erde: circusprogr. 19.20 Kleur: Süss, aber ein bisschen verrückt, TV-serie. 19.45 Nws., act. en weerber. 20.15 Zwischen Kaiser und Computer: Discussie. Aansluitend: Nws. 21.00 Besondere Kennzeichen kein Poolse speelfilm. 22.15 Nws. en weerber. DUITSLAND I jJO.OO Nws. 10.05 Nws. en act. (herh. v. gisteravond.r 1(130 Monkey-Business: Apestreken: muz. grap. 11.15 Reisen in Dqutschland: muz. am.pr, 12.05 Moni tor: act. rep. 12.50 Int. persoverzicht, 13.00 - 13.30 Journaal. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen: Die lustige Flimmer- kiste. 16.50 Voor de kinderen: Der Jun- ge am Meer: Russische speelfilm. 17.55 - 18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Ulrich und Ulrike: tv-film. doch hoewel hij steeds voltreffers plaatste, verslapte de greep om zijn benen geen moment. Gestadig werd hij dieper getrokken, terwijl zijn woedend tegenstrib belen verflauwde tot sporadische rukken. Volkomen uitgeput liet hij zich meesleuren tot waar de menigte Naugish rond Drago schoolde. Deze staakte even zijn betoog en sperde de ogen wijd open. „Ziedaar! Alweer een Vorak-spion"riep hij uit. „Een nieuw bewijs, dat men ons op het spoor is en dat wij zo spoedig moge lijk hier weg moeten". ook en dat was werkelijk angstwekkend. Op de rotsen in de richting waarvan Sir Patrick zich met rasse schreden bewoog, ontdekte hij enkele reuzengestalten die op gevlekte leeuwen geleken en die enorme lange slagtanden hadden. Verscheurende monsters dus. Tek ko kon hen door zijn kijker nauwkeurig' waarnemen. Het moesten wel sabeltijgers zijn. Bloeddorstige wil de dieren! Eén ervan deed zich reeds tegoed aan het gevelde hert, maar de andere drie keken vanaf de rot sen in afwachting naar de naderende prooi. En die prooi zou, wanneer er niet gauw iets bijzonders ge beurde, Sir Patrick zijn, die niets vermoedend op zijn reuzenhert afstevende. In de tweede aflevering van de se rie „De 21ste eeuw", die de NOS-tele visie op woensdag 30 juli van 20.25 tot 20.50 uur via Nederland 1 zal uitzen den, wordt verder ingegaan op het evenwicht in de natuur, wat ook het onderwerp was van de eerste afleve ring, die op 16 juli jl. werd uitgezon den. Op onze aarde heerst een zorgvuldig evenwicht tussen planten en dieren on derling én tussen die planten en die ren en hun omgeving. Het opsporen van de verbanden is de taak van de wetenschap der ecologie, hier in Ne derland nog geen zelfstandige tak van wetenschap. Eigenlijk heeft de mens nooit anders gedaan dan dat even wicht verstoren, maar door dé gerin ge bevolkingsgrootte en het beperkt technisch vermogen van de mens is dat menselijk ingrijpen tot dusver bij na nooit werkelijk fataal geweest. De rijkdom, grootheid en macht der natuur, de gastvrouw van de mens, leek onaantastbaar. Maar met ons geweldige aantal van 372 miljard en onze techno logische vorderingen zijn we langzaam bezig de natuur te verstikken. En een gast die zijn gastvrouw opeet moet wel verkommeren. Dus moet er iets gedaan worden om ons welzijn te garanderen, het wordt letterlijk een levensbelang dat er maatregelen worden genomen. MR! WIMi Gesteld bij voorbeeld dat in Ameri kaanse winkels mensenvlees te koop zou zijn en dat men daar ook origine le moedermelk in de verkoop zou wil len brengen, dan zou de ambtenaar van de Keuringsdienst voor Waren daar snel een stokje voor steken om dat mensenvlees evenals de melk van Amerikaanse moeders een zo hoog ge halte aan DDT bezit, dat het onge schikt voor menselijke consumptie zou worden bevonden. Is het gebruik van DDT dan verwer pelijk? Een woordvoerder van de Ame rikaanse DDT-producenten, Samuel Rotrosen, zegt erover „...als je ook eens let op de voordelen die DDT ons heeft gebracht. Het heeft levens ge red, epidemische ziekten in grote de len van de wereld weggevaagd." Wat we nodig hebben zijn betrouw bare gegevens om op goede gronden maatregelen te kunnen treffen en waar we bovenal behoefte aan hebben is een visie, teneinde nog voordat de 21ste eeuw aanbreekt ook maatregelen te kunnen treffen Het Nederlandse commentaar bij de ze CBS-produktie, die in kleur kan worden ontvangen, wordt gesproken door Jan Roelands. ff 1301. Boer Knolle was naar de mulder geweest en reed met enkele zakken meel weer terug naar huis. Hij nam de kortste weg door het Rijkhuizer Bos en genoot van het prachtige herfstweer. Dal zich zojuist zo'n afschuwelijk drama had afge speeld in dat bos, was hem onbekend en daarom verwonderde het hem wel een beetje, dat hij plot seling de koene veldwachter op de landweg zag staan. „Halt! In naam der wet: stopp'n!" gelast te'Eelco. „Ach Eelco, je liekt wel niet goed snik", grinnikte boer Knolle. „Ik rij hier toch zekers met de schillehit en de peerde-wagen. Dan hoef je me toch niet te controleren op riebewies en belasting papieren?" „Niks controleer'n", zei Eelco grimmig. „Vandaag is vorder'n het parool! Ik vorder deze waag'n in naam der wet om er een kale kerel mee te vervoer'n, die bijkans gek van de zenuw'n .jeword'n is. We mott'n hem naar de dokter bren- g'n, Knolle!" In één oogopslag zag boer Knolle hoe ernstig Gozewijn van Uylen er aantoe was. „Ja, die manskerel heeft een dokter nodig", zei hij bezorgd. „Help 'es een handje Eelco. Dan leggen we hem op de meelzakken. Voorzichtig aan..., ja, daar gaat-ie. Zie zo..., kom jij nou maar voor op de bok zitten en vertel me es precies wat er alle maal gebeurd is." „Da's van Uyl'n uit Ravelijn", begon Eelco te vertellen. „Ze hebben hem zojuist lestolen..., misschien wel veur méér dan een mil joen!" En zo dokkerde boer Knolle's paard-en-wa- gen het Rijkhuizer Bos uit op weg naar het dorp, waarvan het kerktorentje in de verte boven de bo men uitpriemde.... Kort nadat op vrijdag 18 juli de AVRO-Televisie in samenwerking met het Zweites Deutsches Fernsehen, de österreichischer Rundfunk en de Schwei zerische Radio und Fernseh Gesellschaft het programma „Aktenzeichen X Y un- gelöst" op het scherm bracht, werden twee van de acht misdrijven opgelost. Het betreft de aanhouding in de nacht van vrijdag op zaterdag jl van de 41-jarige Hildegard Bush uit Wenen, die in Stumm im Zillertal door de Oos tenrijkse gendarmerie werd gearres teerd. Hildegard Bush werd verdacht van het afgeven van valse cheques in Oostenrijk, Italië en de Verenigde Sta ten en was op 15 augustus 1963 in We nen uit voorarrest ontvlucht. De tweede succesvolle opsporing be treft de 37-jarige Heinrich Kettler uit Volpriehausen. Hij werd verdacht van talrijke inbraken in Nedersaksen, Hes sen en Noordrijn-Westfalen. In de nacht van zaterdag op zondag werd hij door 'n televisiekijker in 'n straat in Hann over herkend en door de plaatselijke politie gearresteerd. Voorlopig blijven dus de smokkelaf- faire Leadbetter, de „onbekende dode" in Pinneberg, de moord in München, de roofoverval in Neurenberg, de opspo ring van Xaver Vlnciguerra en de zaak van de „tachograaf" onopgelost. In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag een klankbeeld uitgezonden over de oude papiermolen de middelste molen, in Loenen. In dit programma wordt gesproken over de wijze, waarop in deze molen het papier wordt bereid. De uitleg wordt gegeven door de heren Schut uit Loenen, direc teuren van de papierfabriek aldaar. In de rubriek Greui en bleui, vertelt Johan Vos uit Doetinchem over de ci- choreiplant. In het Gelders programma van de RONO wordt vrijdag aandacht geschon ken aan het dialect vah Vaassen en wel speciaal aan die woorden, die ontleend zijn aan de kremertaal. Daartoe heeft dr. Entjes een vraaggesprek met de heer J. Wienold uit Vaassen. In de ru briek „Van het beukenschap", worden twee streekromans van de Varsse- veldse auteur Hendrik Lansink bespro ken door J. Vredenberg. Het Gelders programma kan worden beluisterd op golflengte FM 96,2 (kanaal 31). Op dinsdagavond tussen 18.30 en 19.15 uur en op vrijdag tussen 19.15 en 20.00 uur. In de reeks vakantie-programma's, die de NOS-televisie op dinsdag- en don derdagmiddag uitzendt wordt ook op dinsdag 29 juli op Nederland 1 van 16.00 tot 16.15 uur weer een komische eenakter „Uit de oude filmdoos" ver toond, waarvan de titel luidt „Chaplin als playboy". Na de verkenningen in de ongerepte natuur, die van 16.15 tot 16.40 uur in de serie „natuurgetrouw" te zien zijn, volgt van 16.40 tot 17.05 uur de Doris Day-show met de afleve ring „Doris d'eend". Het vijf minuten durende programma „Verkenningen door Nederland" (17.05 tot 17.10 uur) laat ditmaal iets zien van het stadje Wijk bij Duurstede. In de twee-wekelijkse rubriek „Radio rama" van de NOS-radio wordt maan dag (22.55-23.25 uur via Hilversum II) aandacht besteed aan de etherpiraten, zoals die de laatste tijd veelvuldig op treden in het oosten van ons land. Het programma bestaat onder meer uit ge sprekken met etherpiraten in Drente en Overijssel en met functionarissen van de PTT. Ook zijn enkele illegale uitzendingen in het programma opgeno men. „Radiorama" wordt gepresenteerd door Hilde Smit en Philip Bloemendaal. De produktie heeft Bob Uschi. AMSTERDAM In het boekjaar 1967/68 heeft Hollandia Kattenburg N.V. een gevoelig verlies geleden, dat echter aanzienlijk kleiner was dan in het voor afgaande jaar. Het grootste gedeelte van dit verlies werd geleden in de eer ste helft van het boekjaar, voornamelijk als gevolg van gebrek aan evenwicht tussen produktie-omzetomvang en het bedrag' aan overhead-kosten. Een forse reorganisatie werd in de tweede helft van het boekjaar ingezet. Deze maatre gelen leidden enerzijds tot een bedui dende verlaging van de overheadkosten, doch anderzijds brachten zij de aan de ze reorganisatie verbonden eenmalige kosten met zich mee. In de loop van de tweede helft van het boekjaar werden de genomen maat regelen geëffectueerd. Hoewel hierdoor een belangrijke verlaging van de kost prijs van het produkt verkregen kon worden, leidde dit niet tot een voldoen de verbetering der marges. Het gemid delde prijsniveau der artikelen daalde, terwijl ook de omvang van de omzet in stuks door vele tegenwerkende fac toren terugliep. Dit zegt de directie (drs. J. D. M. Ke telaar) in het jaarverslag, dat als het laatste beschouwd kan worden van Hollandia Kattenburg als zelfstandige N.V. Daar de noodzaak tot schaalver groting in de vormende EEG- en EFTA- markt zich ook aan de confectie-indus- trie opdringt, was het van het grootste belang dat de aansluiting met een fi nancieel sterke onderneming als Chas Macintosh N.V. tot stand kwam. Naar mening van de directie zijn door deze aansluiting de belangen van alle bij Hol landia Kattenburg betrokken partijen op de beste wijze gediend. Al hetgeen in de loop van het 53-jarig bestaan in het be«- drijf is geïnvesteerd,krijgt door het sa mengaan met Chas Macintosh nieuwe mogelijkheden. De directie wil niet verhelen, dat een aantal personeelsleden, die een belang rijk deel van hun leven met volle ener gie de belangen van Hollandia Katten burg hebben gediend, voor henzelf be slissingen hebben moeten nemen, welke zeer zwaar zijn gevallen door hun ge bondenheid aan persoonlijke en familie omstandigheden. De directie betuigt haar dank aan allen, die tijdens het be staan van Hollandia Kattenburg hun werkkracht aan de onderneming heb ben gegeven, en wenst alle succes toe aan de velen, die in het verband van Chas Macintosh 'n nieuwe toekomst te gemoet gaan. Hierbij strekt het tot gro te voldoening, dat voor de bedrijven te Volendam, Tilburg, Brescia (Italië) en Manchester (Engeland) in het concern- verband nieuwe, betere mogelijkheden aanwezig zijn. Met name zal de voor de vereiste omzetstijging beoogde exploita tie van de marktartikelen Falcon en Big Ben in voldoende mate kunnen plaatsvinden, zegt het verslag. Blijkens de geconsolideerde cijfers bedroeg het verlies over 1967/68 f 1,02 miljoen (v.j. f 2,41 miljoen). De aandelen Hollandia Kattenburg zullen verdwijnen uit de prijscourant van de effectenbeurs. Voor het laatst werd hierop dividend uitge keerd over het boekjaar 1963/64. Dat was vier procent. De in het lopende boekjaar tot dusver behaalde resultaten waren negatief. Hoewel de verkoop voor het najaar zich gunstiger ontwik kelt dan voor het voorjaar, is er geen aanleiding tot de gedachte, dat dit jaar de rentabiliteit zal worden herwonnen. ff ARNHEM Koninklijke Zout-Orga non N.V. heeft met haar medefirman ten in Cryoton v.o.f. overeenstemming bereikt, waarbij haar 50 pet. aandeel in deze vennootschap door haar mede participanten Aga Nederland N.V. en N.V. W.A. Hoek's Machine- en Zuur- stoffabriek wordt overgenomen. Cryoton V.O.F. houdt zich bezig met de fabricage van gasvormige en vloei bare zuurstof en stikstof door middel van luchtscheiding en exploiteert daar voor een installatie, welke gevestigd is in het Botlekgebied bij Rotterdam op het terrein, waar ook de roetfabrieken van Ketjen Carbon en een zwavelzuur- fabriek van Ketjen zijn gevestigd. Het bedrijven van de installatie wordt on gewijzigd voortgezet door de bedrijfs leiding en het personeel van Ketjen en Ketjen Carbon, zodat een en ander- geen gevolgen meebrengt voor het al daar werkzame personeel. De directie over Cryoton werd gevoerd door N.V. Koninklijke Nederlandsche Zoutindus- trie en wordt overgenomen door de participanten. De transactie kan worden gezien als een logisch gevolg op de overdracht van enkele jaren geleden door KZO aan Aga Nederland N.V. van de N.V. Elec tro Zuur- en Waterstoffabriek, welke zich eveneens beweegt op het gebied van de luchtscheiding en de verkoop van industriële gassen. De overdracht geschiedt tegen betaling in contanten. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Kats en Wilhelminadorp: P.Pannekoek, kandidaat te Aalsmeer; te Oldemarkt c.a.; M. Schukken, kan didaat te Utrecht; te Scharmer c.a. en te Veenwouden: Tj. G. Sijtsema, kan didaat te Groningen. Aangenomen: naar Tietjerk (toez.): L. Westland, kandidaat te Huizen (N.-H.). Geref. Kerken: Aangenomen: de benoeming als leger- predikant te Naarden: J. Roggeveen, kandidaat te Utrecht. In verband met de verminderde vraag naar postzegeld van 30, 35, 50. 85 en 95 cent, zal de normale verkoop hiervan met ingang van 1 september a.s. worden gestaakt. Deze zegels zul len nadien uitsluitend nog aan filate listenloketten verkrijgbaar zijn, zo deelt de PTT mede.

De Vallei | 1969 | | pagina 2