Droogvallende Maas gaf geheimen prijs Prins Claus in militair tenue Samen in de erekrans Vlaardingen haalde oceaanzeiler in Twijfels blijven in Kennedy-affaire Engelsman fantaseerde reis per zeilschip rond de wereld VN-waar nemer bij Suezkanaal omgekomen 111 Vliegramp Sohard I Weekendverkeer eiste weer vele levens Defregger zal ambt niet neerleggen Wraak motief voor moord op timmerman WEER IN EUROPA JACHT GEVONDEN; CROWHURST SPOORLOOS Munitie enbrandkast gevonden Vele de veren uit vaart PROTESTLIED Geen concessies meer van Thieu te verwachten Stuk huidplaat gevonden van goudschip Steun van Democraten DOORWAADBAAR 35 DODEN TE WATER TEGEN BOOM mm ONRUST OVER GIFGAS IN BONDSREPUBLIEK TWEE HAGENAARS IN BELGIË VERDACHT VAN DIEFSTAL VAN CARAVANS VOORPROEFJE Intact Zwaarmoedig Chichester VERSTERKT JONGENS IN ARREST NA AFPERSING ONENIGHEID STROPER MAANDAG 28 JULI 1969 MAASTRICHT De brede stroom der Maas, die volgens het Limburgse volkslied statig zeewaarts vloeit, is in Noord-Limburg ineengeschrompeld tot een open riool. Toen zaterdagmorgen de stuwen van Belfeld, Sambeek, Gra ve en Lith tegelijk werden gestreken, zakte het peil snel. Zondagmiddag no teerde men bij de stuw van Belfeld al een val van 3,45 meter. Stroomafwaarts stond toen nog 1,80 m water in de bed ding. Volgens de plannen van Rijks waterstaat, moest de Maas daar in de loop van de nacht nog 75 cm zakken. Tussen Roermond en Belfeld waren de gevolgen van het openzetten van de stuwen het snelst merkbaar. De droog gevallen oevers gaven prijs wat het water tot nu toe verborg: een meters brede stinkende woestenij van keien, slib en algen, bezaaid met een onbe schrijfelijke sortering aangespoelde rom mel. In Kessel, Neer, Velden, Arcen, Te- gelen en Wanssum, is op de droge bed ding verroeste munitie uit de Tweede Wereldoorlog gevonden: handgranaten, mortiergranaten en lichte vliegtuigbom men. In Venlo werd een opengebroken brandkast in de Maas ontdekt. De po litie is met een onderzoek begonnen. Vele automobilisten moesten zondag bij de veerponten rechtsomkeert ma ken. De véren waren uit de vaart ge nomen of namen slechts voetgangers en CAIRO Bij een artillerieduel tus sen Israëliërs en Egyptenaren is gis teren een waarnemer van de Verenigde Naties, de Zweedse majoor Plane (37), gedood. Het was voor het eerst sinds de oor log van 1967, dat een lid van het VN- korps bij het Suezkanaal het leven liet. Het artillerieduel tussen Israëlische en Egyptische troepen van gisteren volgde op een aanval van Egyptische vliegtuigen op Israëlische stellingen. De aanval, die volgens Tel Aviv zeer kort duurde, verwondde zeven Israëli sche militairen. Het Israëlische lucht doelgeschut wist de Egyptenaren snel te verdrijven, aldus een woordvoerder voor het Israëlische leger. ALGIERS Een vliegramp in het noordelijke deel van de Sahara heeft zaterdagochtend vroeg het leven gekost aan 35 mensen. Slechts de gezagvoerder en de tweede vlieger van de Caravelle overleefden de ramp. Het toestel was door een olie maatschappij gehuurd van de Algerijn se luchtvaartmaatschappij. Het voerde een vlucht uit van Parijs naar Hassi Messaoud, een centrum van olieborin gen in het zuiden van Algerië. Op driehonderd kilometer ten zuiden van Algiers brak brand in het toestel uit. Voor de gezagvoerder het vliegtuig in de woestijn aan de grond kon zetten, stortte het neer. De beide overlevenden liepen urenlang verdwaasd door de woestijn rond voor ze werden ontdekt. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur i I 1 gisteren Dl ra I C Amsterdam licht bew. 24 0 De Bilt mist 25 0 Deelen mist 26 0 Eelde mist 26 0 Eindhoven onbewolkt 26 0 Den Helder licht bew. 23 0 Rotterdam mist 24 0 Twente mist 26 0 Vlissingen licht bew. 22 0 Zuid-Limburg onbew. 26 0 Aberdeen zwaar bew. 19 0 Athene onbewolkt 29 0 Barcelona licht bew. 29 0 Belgrado onbewolkt 32 0 Berlijn onbewolkt 31 0 Bordeaux onbewolkt 31 0 Brussel onbewolkt 26 0 Frankfort zwaar bew. 29 0 Genève onbewolkt 28 0 Grenoble onbewolkt 29 0 Helsinki onbewolkt 24 0 Innsbruck licht bew. 29 10 Kopenhagen geh. bew. 21 0 Lissabon licht bew. 28 0 Locarno licht bew. 29 0 Londen regen 27 0,1 Luxemburg mist 26 0 Madrid half bew. 35 0 Malaga half bew. 29 0 Mallorca onbewolkt 28 0 München onbewolkt 28 0 Nice onbewolkt 28 0 Oslo geh. bew. 21 2 Parijs onbewolkt 29 0 Rome onbewolkt 30 0 Stockholm mbewolkt 25 0 Wenen onbewolkt 33 0 Zürich onbewolkt 25 7 fietsen mee. Op heel wat plaatsen werd de oversteek van de Maas voor voet gangers een peuleschil. De avontuur- lijksten onder hen rolden de broekspij pen op en waadden naar de overkant. Enkele boten waren met zware slag zij in het midden van de bijna droog gevallen bedding achtergebleven. De bemanning van de stuwen heeft het af gelopen weekeinde hard moeten wer ken. De heer P. Peeters, al meer dan 26 jaar pachter van de stuw van Bel feld: „We hebben een heel karwei ge had aan het omhoogtrekken van de schuiven. Bovendien moeten we nauw keurig op toezien, dat het water slechts tien centimeter per uur zakt. Het peil moet in totaal vier meter omlaag." „Dat betekent dat we daar veertig uur werk aan hebben. Daalt het water snel ler, dan blijft er te veel grondwater in de oevers achter en kunnen zich ern stige verzakkingen voordoen." Op verscheidene plaatsen in Limburg en Brabant kreeg het vee in de weiden Hooguit tien centimeter water stond, er gisteren nog in de Maas nadat zaterdagmorgen alle stuwen tussen Roermond en Lith waren ge sloten. Het fraaie weer lokte onmid dellijk liefhebbers van pootje-baden naar de rivier. Op de voorgrond geen vliegtuigbom, zoals er vele op de drooggevallen bodem zijn gevon den, maar een boei en een oud olie- blik. langs de Maas gebrek aan drinkwater doordat met het dalen van de rivier het grondwater werd weggezogen. „Het valt moeilijk te schatten hoeveel schade de scheepvaart door de ingreep van rijkswaterstaat zal lijden", aldus mr. L. H. A. Kessen, directeur-secreta ris van de Limburgse Scheepvaart-ver eniging. „De Maas wordt nogal inten sief gebruikt voor het vrachtverkeer. In 1968 passeerden zestigduizend sche pen met een laadruimte van derfig miljoen ton de sluis van Maasbracht." BRUNSSUM De 22-jarige Theo Yij- gen uit Schaesberg en de 27-jarige me vrouw A. Veld-Dohmen uit Versilien- bosch zijn omgekomen, toen de twee auto's waarin zij zaten, op elkaar bots ten. Het ongeluk ontstond doordat de heer Vijgen geen voorrang verleende. De bestuurder van de andere auto, de heer L. Veld, kreeg een zware her senschudding. De 21-jarige Gert Postma uit Zwol le moest zaterdagmiddag met zijn- mo tor in Chagny (Frankrijk) plotseling remmen. Hij smakte tegen de grond en kreeg een schedelbasisfractuur. De jongeman overleed kort na aankomst in het ziekenhuis van Chalon sur Mar- ne. De 28-jarige I. L. Noldus uit Ter- heijden vloog zaterdagavond met zijn auto uit een bocht in de rijksweg Bre da - Moerdijk. De man werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De auto kwam in een sloot terecht en brandde uit. Zaterdagavond is in Meerkerk een personenauto vanaf de Grote-kanaaldijk te water geraakt. De bestuurder, de 51-jarige J. van Veen uit Vianen, kwam hierbij door verdrinking om het leven. Op de Leimuiderdijk in Hoofdorp is in de nacht van zaterdag op zondag de 42-jarige kwekersnecht A. C. Tol uit Purmerend, die met zijn fiets op de rijweg was gevallen, door een perso nenauto overreden. Hij werd zwaar ge wond naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De zeventienjarige monteur J. de Groot uit Heerhugowaard is zondag avond om het leven gekomen, tdesi 'hij met zijn bromfiets geen voorrang ver leende aan een volkswagenbusje op de A. C. de Graafweg in Opmeer. In Slochteren reed de 18-jarige tim merman J. A. Pijper uit Siddeburen in de nacht van zaterdag op zondag met zijn bromfiets tegen een op de weg naar Siddeburen geparkeerde vrachauto. Hij was op slag dood. De negenjarige Aaltje Janssen uit Buinen,.die dinsdag, toen zij voor haar woning fietste, door een auto werd overreden en zwaar gewond werd, is zondagochtend in het Wilhelmina Zie kenhuis in Assen overleden. De 28-jarige grondwerker G. P. Ol- deheuvel uit De Luttte (gem Losser) is zondagmiddag om het leven geko men toen de personenauto, waarin hij als passagier meereed, uit de bocht vloog en tegen een boom reed. De be stuurder werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Olden- zaal. In de Heikantstraat te Waalre is ROME Een 22-jarige studente uit Amerka, Suzanna Harris, heeft giste ren op het St. Pietersplein in Rome een protestlied gezongen tegen de uitspraak van de paus over de geboortenbeper- king. Het meisje, dat zichzelf op de gitaar begeleidde, mocht haar lied uitzingen voordat de paleiswacht haar met zach te hand verwijderde. Suzanna verklaar de, dat zij wel wist van 's pausen afwe zigheid, maar „dat hij er wel over zou worden ingelicht". zaterdagnacht een personenauto met snelheid van de weg geraakt in een s-bocht en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 19-jarige J. C. P. J. van Beek uit Eindhoven, was op slag dood. Op de Bosschebaan in St. Michiels gestel is vrijdagmiddag een fietser, die de auto weg opreed om over te stken, aangereden door een personenauto. Het slachtoffer, de 12-jarige J. M. A. van de Ven uit St. Michielsgestel, is ter plaatse overleden. In Herwen en Aerdt is vrijdagmid dag op de Schravenwaardsedijk een kleuter vanachter de woning de rijbaan opgelopen en door een auto gegrepen. Het kind, de 4-jarige F. H. J. Pelen uit Tolkamer, overleed ter plaatse. SAIGON Zuidvietnamese president Nhuyen Van Thieu, heeft verklaard, dat hij niet van plan is verdere conces sies aan de communisten te doen. Zijn vredesvoorstel van 11 juli is het laatste geweest, aldus Thieu. Thieu voegde eraan toe, dat het eni ge altenatief was: voortzetting van de strijd als de communisten zijn voorstel blijven afwijzen. ADVERTENTIE TERSCHELLING Het goudschip Lu- tine heeft opnieuw een spoortje van zijn identiteit moeten prijsgeven. Op de Noordvaarder een zandplaat bij Ter schelling is een stukje huidplaat ge vonden van het schip, dat in 1799 met een lading goud verging. De vondst komt op naam van de 43- jarige onderwijzer en amateur-histori cus W. Conijn van Terschelling. Het stukje huidplaat is veertig cm lang en is gemerkt MR WAR RD Jan 1795 met daaronder het getal 32. Gebleken is dat het opschrift betrek king heeft op een werf beurt, die het Franse schip in 1795 op een Britse scheepswerf heeft ondergaan. Eerder had de heer Conijn al drie munten met de beeltenis van George III en afkom stig van de Lutine gevonden. De heer Conijn zoekt regelmatig op zijn knieën het strand af. „Het merk waardige is", zegt hij, „dat deze voor werpen op het strand te vinden zijn, terwijl het schip mijlen uit de kust is vergaan". Uit 't water van zijkanaal I in Am sterdam Noord is zaterdag het lijk op gevist van de 52-jarige A. J. Dunne bier. De man, die slecht zag, woonde op een in het kanaal liggend scheepje. Hij is vermoedelijk 's nachts te water ge raakt en verdronken. Prins Claus in militair tenue, hem beschikbaar gesteld door de Troepenmacht Suriname. De prins ging aldus gekleed toen hij tijdens een informeel bezoek aan de Suri naamse binnenlanden het Indianen dorp Apetina aandeed. Zaterdag middag opende prins Claus officieel de Koninkrijksspelen in het Suri naamse stadion in Paramaribo. BONN Wijbisschop Defregger (53) die in 1944 als officier een massa executie liet uitvoeren in Italiaanse dorpje Filetto zal zijn bisschops ambt niet neerleggen. Dit heeft het se cretariaat van het aartsbisdom Mün- chen bekend gemaakt. Defregger is intussen met onbekende bestemming op reis gegaan, in gezel schap van de aartsbisschop, kardinaal Döpfner, die zich uitdrukkelijk achter de bisschop had gesteld. Sinds het bekend worden van het dra ma uit 1944 had de bisschop zich terug getrokken in 't Oostenrijkse bergdorpje Amlach in Oost-Tirol. Toen de affaire rond Defregger zich toespitste, reisde ook kardinaal Döpfner daar heen. Beide geestelijken zijn samen uit Amlach ver trokken zonder dat het doel van de reis bekend werd gemaakt. Bij het gerechtelijk vooronderzoek dat in Italië tegen Defregger is geopend, is nu ook een oud politierapport terugge vonden. Dit stuk, vlak na het bloed bad opgemaakt door de commandant van de carabinieri in het naburige Pa- ganica, is het enige officiële verslag van de executie. De officier van justitie in Frankfort die ook zijn onderzoek weer voortzet, zal in de komende dagen drie oud-militai ren van Defregger's compagnie als ge tuigen horen. BONN. De in de oppositie zijnde Vrije Democratische Partij in West- Dutisland wil een volledige opgave van de in de Bondsrepubliek aanwezige voorraden gifgas van het Amerikaanse leger. De militaire deskundige van de FDP zei gisteren, dat minister van De fensie Schroder op zijn minst de parle mentaire defensiecommissie dient in te licht, gezien de onrust onder de bevol king over mogelijke voorraden Ameri kaans gifgas in de Bondsrepubliek." Hij toonde zich verbaasd over berichten, dat de Westduitse regering geen invloed heeft op de mogelijke opslag van deze gassen en dat zij zich had verbonden over het bestaan ervan het stilzwijgen te bewaren. Regeringswoordvoerder Diehl zei op een persconferentie, dat West-Duitsland waarschijnlijk naar aanleiding van het recente incident met zenuwgas op Oki nawa besprekingen met de Verenigde Staten zal beginnen over de opslag van chemische en bacteriologische wapens in de Bondsrepubliek. ANTWERPEN De politie van Scho ten, een plaatsje nabij Antwerpen, heeft twee Hagenaars gearresteerd toen deze probeerden met een gestolen caravan via de Schotense Hoogmolenburg naar de Nederlandse grens te ontkomen. De laatste maanden is in Schoten en omstreken een groot aantal caravans gestolen. Nog niet is bekend of de bei de Hagenaars, A. W. (20) en R. W. (19) ook hiervoor verantwoordelijk zijn. Ook in Zeeland (Goes) werden de laatste tijd kampeerwagens ontvreemd. Als een kampioen werd de Vlaardingse zeezeiler zaterdag ingehaald. Met hem in een enorme krans zijn vrouw. VLAARDINGEN De intocht van oceaanzeiler Bertus Zijdenbos (62) uit Vlaar dingen is zaterdag uitgelopen op een spectaculaire vlootschouw op de Nieuwe Waterweg. Geëscorteerd door tal van motor- en zeiljachten, legde het ranke jacht Santa Ma ria de laatste van ongeveer veertigduizend zeemijlen af. De zeilen stonden haast bol door de enthousiatse toejuichingen, die van de boorden van de Waterweg op de Santa Maria neerdaalden. Bertus Zijdenbos is thuis. En nuchter Vlaardingen heeft het geweten. Nadat Zijdenbos met zijn zoons Bertus en Louis aan boord vrijdag al de Europapoort was binnengeslopen om een reparatie aan zijn motor te la ten verrichten, gleed de Santa Maria zaterdagmorgen ten tweede male en nu officieel tussen de pieren bij Hoek van Holland door. Een vloot van schepen legde een be schermend escorte rondom het jacht. Zijdenbos stapte over op de R.P. 25 van de rijkspolitie te water, waarop zich het ontvangstcomité onder aanvoering van Vlaardingens burgemeester, mr. J. Heusdens en mevrouw Zijdenbos had den ingescheept. Passerende zeeschepen en automobilisten langs de kant riepen de zeiler een luidruchtig welkom toe. Langs de Maasboulevard van zijn woonplaats kreeg Zijcjenbos al een voorproefje van wat hém in de Oude Haven te wachten stond: honderden mensen applaudiseerden opgetogen. Langs de haven van Vlaardingen wa ren dranghekken nodig om de menig te op een afstand te houden. Er werden bloemen op de Santa Ma ria geworpen. Jongens doken in het wa ter om met het jacht mee te zwemmen. Onder luid gejuich meerde Zijdenbos af bij de Visbank. Louter vriendelijke en waarderende woorden van burge- WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft dit weekeinde duizen den betuigingen van sympathie ontvangen na zijn emotionele televisie rede, waarin hij de kiezers van Massachusetts verzocht hem hun vertrouwen te blijven schenken. Na Kennedy's openbare verklaring over 't auto-ongeluk, dat aan de 28-jarige secretaresse van zijn broer Robert Kennedy het leven kostte, hebben de de mocraten de gelederen achter hem gesloten. Van de steun van zijn partij vrienden kan Kennedy zich verzekerd achten. De democratische fractieleider Mike Mans- field zie „Kennedy heeft mdjn volle ver trouwen". Niettemin heeft het televisie-verslag van Edward Kennedy de geheimzinnig- T ONDEN Donald Crowhurst wiens jacht op 10 juli bij de Azo- ren is gevonden, zonder deze Engelse zeiler erin, heeft nooit rond de wereld gezeild. Zijn logboek, dat met zijn zeilschip is geborgen, heeft dit geheim na zorgvul dig onderzoek in Engeland prijsgege ven. Crowhurst heeft ook misleidende radioboodschappen uitgezonden om de indruk te wekken dat hij rond de we reld zeilde als deelnemer aan de wed strijd van de Sunday Times. Onthuld is nu dat hij nooit verder is gekomen dan de Atlantische Odeaan en dat hij zelfs twee dagen aan land is ge weest in Argentinië Dat op zichzelf is al in strijd met de wedstrijdregels. Het logboek en vele tientallen ge luidsbanden met opnamen die hij voor de BBC maakte, hebben duidelijk ge maakt dat Crowhurst tijdens zijn reis onder zware geestelijke spanning stond. Wat er precies is gebeurd met de 36- jarige zeiler is niet bekend. Zijn jacht was volkomen intaci toen het op 10 juli in de buurt van de Azoren door een voorbij varend schip werd gevonden Maar van de Engelsman zelf vond men geen spoor. Van begin tot eind ondervond deze elektrotechnicus pech. Zijn voorberei ding voor de reis rond de wereld, die hij dacht te winnen, was volkomen onvol doende. Allerlei belangrijke onderdelen voor herstellingen onderweg, verdwenen voor zijn vertrek op geheimzinnige ma nier van boord. Niet alleen kampte hij al tijdens de eerste weken met slecht weer, ook aller lei mankementen aan zeilen en tuig en lekkages stelden hem zwaar op de proef. Zijn logboek verraadt, dat hij op zeker moment op het punt stond zijn po ging op te geven. Tijdens de V*?/ dagen die Donald Crowhurst zizaggend over de Atlanti sche Oceaan koerste, legde hij 14.500 mijl af. Waarschijnlijk al vrij in het be gin kreeg hij geestelijke moeilijkheden. Zijn reisverslagen wemelen van vreemde en zwaarmoedige gedachten. Uit wat hij tijdens zijn laatste dagen in het logboek schreei blijkt zonneklaar dat hij aan het eind was van zijn geeste lijke krachten. Ook dat hij er zich mee had verzoend dat men hem zou door zien. Robin Knox-Johnston, die is uitgeroe pen tot winnaar van de zeiltocht non stop rond de wereld, heeft zijn prijs van vijfduizend pond (42.500 gulden) ter beschikking gesteld van mevrouw Crowhurst en haar vier kinderen. „Niemand moet hem hard beoorde len. Lange-afstandzeielers zullenbegrij- pen welke spanning Donald Crowhurst heeft doorstaan", zei de winnaar van de solozeiltocht rond de wereld. Sir Francis Chichester, de eerste solo zeiler rond de wereld van onze tijd, en voorzitter van de jury, begreep al eni ge tijd geleden dat er iets niet in de haak was met Donald Crowhurst. Elf weken lang zond hij geen radiobood schappen. Niemand nam hem waar in het zui den van de Atlantische Oceaan. Er waren nog andere vreemde dingen: bijvoorbeeld dat Crowhurst volgens zijn radioverslagen twaalf dagen nodig had om de 400 mijl af te leggen van Kaap Hoorn naar de Falkland eilanden. Er staat daar altijd veel wind. Intussen blijft men in Engeland me vrouw Crowhurst en haar kinderen steu nen door middel van een landelijke in zameling. Vooral ook na de tragische onthullingen over de omgekomen zeiler. heid rond het ongeluk niet kunnen weg nemen. De reacties uit Massachusetts op Kennedy's televiisierede waren sterk ten gunste van de senator, maar elders in het land bleef twijfel en een gevoel van onvoldaanheid bestaan over de ve le vragen die niet werden beantwoord. Waarom bevond Kennedy zich op de onverharde weg, die naar de smalle houten brug voerde, waar zijn auto in het water reed? Ook legde hij niet uit waarom twee vrienden die kort na het ongeluk door hem waren ingelicht, eveneens de hele nacht zwegen. Waar om hadden zij, wat voor de hand lag, niet de autoriteiten gewaarschuwd? De twijfel over Kennedys handelwij ze werd zaterdag nog versterkt, nadat John Farrar, de duiker die het lijk van Mary Kopechne uit de verongelukte auto van Edward Kennedy heeft gebor gen, verklaarde dat er een kans zou zijn geweest het leven van het meisje te redden als de autoriteiten onmiddel lijk na het ongeluk zouden zijn ge waarschuwd. „Een van de ramen van de auto stond open. Te oordelen naar haar hou ding heeft ze geprobeerd zo lang mo gelijk in leven te blijven op de nog in de auto aanwezige lucht", aldus Far rar. Hij voegde er aan toe dat een mens ongeveer vijf uur in leven kan blijven wanneer hij onder water in een auto is opgesloten. Als men hem had ge waarschuwd zou hij binnen drie kwar tier op de plaats van het ongeluk zijn geweest, meende Farrar. EINDHOVEN Wegens afpersing en bedreiging heeft de Eindhovense politie gisternacht drie jongens aangehouden. G. L. (19), J. van G. (17) en F. K. (17) hadden twee mannen van resp. 54 en 52 jaar bedreigd met geweld als er geen geld werd gegeven. Hun auto zou indien dit niet gebeurde, ook worden vernield. De jongens kregen dertig gul den. Bij hun arrestatie hadden zij het geld nog bij zich. meester Heusdens werden daar zijn deel. Het Wilhelmus weerklonk. Een bonte stoet trok tenslotte naar het stadhuis, waar ook afgevaardigden van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk hulde brachten en een glas hieven op het welzijn van die ene man: Bertus Zij denbos. ST. WILLEBRORD Wraak is waarschijnlijk het motief geweest voor de moord op dé 27-jarige timmerman Bart van Gooi, zaterdagavond in St. Willebrord. De 58-jarige werkloze Mar- tinus de J. is als vermoedelijke dader gearresteerd. Hij ontkent. De heer Van Gooi werd omstreeks half tweelf voor zijn kosthuis aan de Irenestraat gevonden met een kogel in zijn lichaam. Hij moet zijn beslopen en neergeschoten terwijl hij zat te wach ten tot Raoul de Vink (32) thuiskwam, bij wie hij sinds maart vorig jaar woon de en werkte. De timmerman moet vrij wel onmiddellijk dood zijn geweest na het heupschot, dat De J. van zeer dicht bij op hem moet hebben afgevuurd. De huls is op de plaats van de moord teruggevonden. Het wapen een Flobertgeweer is nog zoek. Dader en slachtoffer hadden al eni ge tijd ruzie. Op 10 mei was die tot een uitbarsting gekomen. De heer Van Gooi sloeg De J. toen met een kaak- fractuur het ziekenhuis in. Hij zou zich daar juist deze week voor de rechter voor hebben moeten verantwoorden. De ruzies, die hebben geleid tot het dodelijke schot, zijn voortgevloeid uit een onenigheid tussen Raoul de Vink, kostbaas van het siachtoffer, en de ver moedelijke dader De J. De heer De Vink vertelde: „In no vember is De J. zomaar op een nacht met zijn woonwagen op mijn grond ko men staan. Ik heb er nooit wat van gezegd; leven en laten leven". „Maar de laatste tijd verdreef hij me als het ware van mijn eigen grond. Dat was in januari. Ik heb er verder geen woord over vuil gemaakt en ben een ci viel proces begonnen". „Maar De J. zat dat niet lekker. Op mij kreeg hij geen vat. Hij begon daar op Bart te treiteren. Dat liep uit op de vechtpartij van 10 mei". „Toen Martinus uit het ziekenhuis kwam liep hij rond te bazuinen, dat hij Van Gooi overhoop zou schieten. Schieten daar was hij goed in. Op klaarlichte dag, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, schoot hij met zijn geweer op vogels of gewoon op stuk jes papier. Het was hier wild-west, net Bonanza". „Zaterdagavond is gebeurd wat wij allang hadden zien aankomen. Ik heb de politie al meermalen gewaarschuwd dat De J. een geweer had. Hij had zijn vader al eens door een arm ge schoten, zijn moeder van 82 jaar oud afgetuigd, zijn dochtertje bedreigd. Het is een bruut, vooral als hij dronken is". Kapitein K. de Maat van de districts recherche van de Rijkspolitie in Bre da vertelde: „We wisten dat De J. een geweer had, hij was tenslotte stroper. Verscheidene keren hebben wij ernaar gezocht, maar nooit hebben we iets ge vonden". De J. heeft veroordelingen achter de rug voor diefstal en mishandeling. „Zaterdagmorgen", vertelde kapitein De Maat, „heeft De J. nog zijn duiven gekorfd; zoals gebruikelijk heeft hij 's middags veel gedronken. En ook die middag was er een fikse scheldpartij tussen hem en het slachtoffer geweest". Gistermiddag heeft dr. J. Zeldenrust sectie op het lijk verricht. De patho loog-anatoom verbaasde zich erover dat de kogel zover in het lichaam zat. De kogel had een rib geraakt, was door een long gegaan en via de binnenzijde van het Tiart, de lichaamsslagader en een ruggewervel in het vlies blijven steken. Gistermorgen is Martinus de J. in zijn woonwagen aangehouden. De poli tie heeft wel een geluiddemper bij De J. gevonden. Niet het wapen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5