Adembenemende finish van de ongestuurde twee van Willem 3 Emerson in finale baas over Okker John Hofland kampioen bij Regenbogen Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige koüektie Porsche superieur op Francorchamps Wereldrecord voor Karin Balzer op 100 meter horden Prins Claus opende Koninkrijksspelen Vierde plaats voor Jan Wienese PORTISCH OPNIEUW BELANGRIJKSTE MAN Brian Jolly won Ronde van Schotland Prachtige zege Nog geen conditie Nederlander won met Riessen wel dubbelspeltitel Meer verwacht Kwetsbare groep Versnippering Dodelijk ongeluk Voortreffelijke prestaties IBM-toernooi MAANDAG 28 JULI 1969 PARAMARIBO Prins Claus heeft zaterdag in het Surinaamse stadion in Paramaribo de Koninkrijksspelen ge opend. De prins zei in zijn openings woord: „Ik ben zeer verheugd dat ook dit jaar de jeugd uit de Nederlandse Antillen, Suriname en Nederland el kaar in het raam van de Koninkrijks spelen treft. Gaarne spreek ik de hoop uit dat deze sportieve ontmoeting tot uitstekende resultaten zal leiden en in de meest kameraadschappelijke sfeer zal verlopen". De Koninkrijksspelen begonnen met de atletiekwedstrijden waarin de Ne derlandse jeugd zeer duidelijk domineer de. Er werden zaterdagmiddag zeven nummers verwerkt, waarvan alleen de honderd meter niet in een Nederland se zege eindigde. De Antilliaan Wiel won het nummer in 10.6 seconden. Na de eerste dag van de atletiekwed strijden leidt Nederland met 67 punten voor Suriname (40) en Nederlandse An tillen (37). De Bosbaan-regatta bracht succes sen voor de Nederlandse ploegen. Hier de elite vier met stuurman van Laga, die de gewonnen beker maar meteen in gebruik nam. Eerste tussen balans niet al te bemoedigend BREDA Tijd en ruimte. Dat vroegen de clubtrainers. toen de KNZB brak met het centraliserende systeem van een bondscoach. „Geef ons tijd en ruimte om te trainen en bescherm ons tegen bemoeizucht van buiten af. Dan zorgen wij, dat de Nederlandse zwemsport een nieuwe bloeiperiode tegemoet gaat", klonk het van Appelscha tot Heerlen. De sportcommissie stemde toemen legde na het vertrek van Rob Kerkhoven alle macht in handen van de club- trainers en vond vier leraren M.O bereid voor technisch advies te zorgen. AMSTERDAM Eenmaal maar kon den de Nederlandse supporters rond de zonnige roeibaan met recht uitbun dig juichen. Dat gebeurde zondag, toen de ongestuurde twee van Willem 3 voor een a.dembenedende finish zorgde. Als vtffde en voorlaatste passeerden Steenkist en Benecke de 500-meterHjn. Daarna begonnen de Amsterdammers aan een indrukwekkende opmars. Hal verwege de baan was de kop van het veld bereikt. Bulgarije werd voor het 1500-metermerkteken gepasseerd. Al- fons Slusarski en Jerzy Broniec, gran dioze winnaars op de Rotsee, schenen onbereikbaar. De indrukwekkende eind sprint van Steenkist en Benecke was zelfs de befaamde twee van Dukla Praag te machtig. Vrijwel op de streep schoof het puntje van de Amsterdamse twee voorbij de Tsjechische boot. spelen. De zege van Laga in de kleine finale was weinig meer dan een troost- Het was een prachtige zege, behaald op een sterk veld en bevochten door een ploeg, die op beide dagen in het voorste gelid streed. Dat kon ondanks de overwinningen die werden geboekt van de andere nationale formaties niet gezegd worden. Daarbij komt nog, dat op diverse nummers waarin Nederlan ders succes hadden, het deelnemers veld minder sterk was dan aanvan kelijk werd verwacht. De Westduitse afvaardiging, op papier zeer sterk, is namelijk maar ten dele naar het Am sterdamse roei-evenement gekomen. Teneinde de regatta in Hannover ten minste enige waarde te geven had dr. Hess, voorzitter van de West-Duitse bond, pressie op de topploegen van zijn land uitgeoefend. Dat betekende, dat de gestuurde 4 van Neptun Konstanz/Wetzlar zijn in schrijving voor Amsterdam introk en naar Hannover reisde. Diezelfde be slissing namen onder meer skiffeur Wolfgang Glock en de vier .zonder van Etuf Essen de Berliner RC. Karl Adam, coach van de Deutschland Ach ter, die voor nieuw goud moet zorgen, liet de woorden van de roeibondprae- ses voor wat ze waren en liet z'n nieuw ste creatie in Amsterdam debuteren. Het boeiende duel van de achten op beide dagen heeft de wedstrijdenreeks voor een belangrijk deel gered. De Nederlandse ploegen hebben in het „hoofdnummer" geen rol kunnen Groot was uiteraard de belangstel ling voor de eerste start van Olym pisch skifkampioen Jan Wienese. De Amstel-sculler kwam beide dagen echter niet verder dan een vierde plaats. Verbazingwekkend is dat niet, want dit jaar telt voor de blonde Am sterdammer slechts één evenement: de Europese kampioenschappen in septem ber in Klagenfurt. Op dat moment wil Wienese zijn topvorm bereiken. Juist als verleden jaar offert hij er graag de rest van het seizoen aan op. Zaterdag scheen Wienese nauwelijks geïnteres seerd. Rustig roeiend trotk hij zijn baan. Zondag toonde hij even z'n vecht lust, toen hij de vierde plaats binnen bereik bracht. „Het ontbreekt me nog aan conditie", zei de Amsterdammer later, „dat is overigens niet vreemd als je amateur bent. Ik heb gewoon geen tijd om erg hard te trainen". Helemaal op waarde kan men zijn woorden nooit waarderen. In de periode voor de titelstrijd maakt de Nederlander zijn rivalen graag zo min mogelijk wijzer. Laga zorgde zondag voor grote vreugde in het Delfste kamp door een zege in het hoofdnummer van de vier met stuur man in een alleszins acceptabele 6 min. 27.96 sec. Een dag tevoren hadden de Delftenaren de zege met ruim verschil aan Nereus moeten laten. Verrassend was voorts de overwinning van het Groningse Aegir bij de ongestuurde AMSTERDAM Ook het IBM-toer nooi heeft zich niet kunnen onttrekken aan een zekere zaterdagsfeer. Het spel lijkt dan van luchtiger allure te zijn dan tijdens de grimmige „echte" schaakwerkdagen. Misschien lag het daar aan dat Wasjoekow, die zeer goed stond tegen de Zuidslaviër Damjano- vic, zich door een frivole tegencombi- natie lees wanhoopsactie van de wijs liet brengen en achter elkaar ver loor. Dat was uiteraard onnodig, zoals het evenmin vanzelfsprekend was lat Darga een stuk won tegen niemand minder dan Stein. Die zette daarna nog wel urenlang zijn stekels op tot in de avond toe doch hij verloor. Deze nederlagen betekenen, dat de Russen geen rol meer spelen in de strijd om de eerste plaats. Zij zullen moeten vechten om de tweede plaats. De partij Ivkov-Liberson eindigde in remise, dat ging zoals het hoorde. Onredelijk verliep Barendregt-Donner, wit verkreeg zeer groot voordeel, doch liet zich foppen, remise. De partijen Byrne-Kavalek en Gheorghiu tegen Ree werden puntdelin- gen. Bij de analyse kwam naar voren, dat Ree uitermate conforhabel had ge staan toen hij de vrede tekende. Hij had de eigen mogelijkheden duchtig onder schat. Portisch was opnieuw de belang rijkste man. Hij versloeg Lange weg in vierentwintig zetten: ronduit klasse- werk. In de meestergroep heeft de Westduitser Mader, winnaar van het Niemeijen-toernooi, het meesterresultaat behaald. Wat een dergelijk succes be treft hebben alle Nederlanders gefaald omdat ook Zuidema is uitgeschakeld. Vandaag volgt de elfde ronde. Voor de meestergroep is dat tevens de laatste. Standen: Grootmeestergroep: 1. Portisch 8% pnt.; 2. Damjanovic en Liberson 6x/6; 4 Darga 6; 5. Ivkov en Wasjoekov 5% 4- 1, 7. Byrne 5%; 8. Stein, Gheorghiu en Ka- valek 5; 11. Ree 4; 12. Hartoch 3Vz 2 13. Tatai 3 Vt 1; 14. Barendregt 3; 15, Donner 2 1; 16. Langeweg 2. Meestergroep: 1. Csom 8 pnt.; 2. Ma- der 7; 3. Ostojic 6^; 4. Diez del Corral 6; 5. Zuidema en Johannessen 5; 7. Van Baarle en Van Scheltinga 49. Gerus sel, Scholl en Ujtelky 4; 12. De Rooi 1% vieren, waar gevreesde combinaties uit Denemarken werden verslagen. Op de tweede wedstrijddag herstelden de ploegen uit Kopenhagen zich en eisten de eerste plaatsen op. Voor Karl Adam bracht het slotnum mer op geen van beide dagen een ze ge. Daar had de kleine Duitse „roei- professor" ook niet op gerekend. „Mijn formatie is nog in de opbouw", had de man van de Ratzeburg roei- academde tevoren al bij herhaling naar voren gebracht. Ook bij hem telt dit jaar alleen de uitslag van de eindstrijd in Klagenfurt. In Santiago de Chile heeft het elftal van Chili zondag de kwalificatie wedstrijd voor het toernooi om het we reldkampioenschap (groep 12) tegen Ecuador met 41 gewonnen. Henk Nieuwkamp uit Borne heeft zondag een amateurkoers over 85 kilometer in Ruurlo gewonnen. Tweede werd Derkink (Hengelo) en derde Rib- bers (Belteren). AALSMEER De 20 deelnemers aan het nationale kampioenschap in de Regenboogklasse hebben dit weekeinde met bijzonder weinig wind moeten zei len. Het kampioenschap, dat onder wis selende weersomstandigheden (het vo rige weekeinde stond er veel wind), plaatsvond, heeft een „complete" over winnaar opgeleverd. De Rotterdamse textielhandelaar John Hofland prolon geerde z(jn titel. Hofland, die na de eerste drie wed strijden van het vorige weekeinde op het Alkmaarder meer een al comforta bele positie had opgebouwd, werd dit weekeinde nog bedreigd door Bouw van Wijk en Jan van Staveren, maar met een score van 1-1-3-5-4 kwam hij toch als overwinnaar uit de strijd? Na de wedstrijd van zaterdag, die een overwinning opleverde voor Metze- laer Van Staveren werd tweede, Van Wijk derde en Hofland vijfde waren er nog drie kandidaten voor het kampioenschap, nl. John Hofland, Bouw van Wijk en Jan van Staveren De strt bracht zondagmorgen, door ge brek aan wind, veel problemen. Er werd een half uur gewacht. Toen men echter besloot de 20 schepen weg te sturen, werd het toch een complete drijf partij. Bij de eerste boei zat de „77" van Do van der Hulst op kop, ge volgd door Ge Buis, Van Wijk en De Goederen. Hofland en Van Staveren lagen in een hoek waar het absoluut bladstil was. Zij waren trouwens ook als laatsten van start gegaan. Na het eerste rak lag Van de Hulst nog steeds vooraan, gevolgd door De Goederen, De Wilde en Van Wijk met Van Staveren en Hofland respectieve lijk op de zevende en achtste plaats. Van der Hulst maakte daarna fouten en verspeelde veel terrein, v. Wijk slaag de er als eerste in de wind in de zei len te krijgen, nam de koppositie over en vergrootte zijn voorsprong geleide lijk. Voor het begin van de laatste race kwamen alleen Van Wijk, toen eerste in het algemeen klassement, en John Hofland nog in aanmerking voor de blauwe kampioenswimpel. Jan van Sta veren uit Oude Wetering was in de ra ce van zondagmorgen afgevallen van de lijst van kanshebbers. Van Wijk en Hofland hebben elkaar in de slotrace als een schaduw gevolgd. Hofland, die een foute start maakte en opnieuw de lijn moest passeren, her stelde zich uitstekend en lag spoedig naast zijn concurrent, wie hij halverwe ge de wedstrijd voorbijging. De aan vallen, die Van Wijk inzette, pareerde hij vakkundig. Vooral in de kruisrak- ken was de oude en nieuwe kampioen Hofland behaalde de titel in de re genbogen drie jaar achter elkaar en was zes keer nationaal kampioen zeer sterk. De Rotterdammer verover de een vierde plaats in de laatste wed strijd, waarmee hij Van Wijk voorbleef en van de eerste plaats in het klasse ment verdrong. GSTAAD Tom Okker heeft in de finale heren-enkelspel van de open Zwitserse tenniskampioenschappen in vier sets verloren van de Australische prof Roy Emerson. De setstanden waren 6—1, 12—14, 6—4, 64. Roy Emerson en Tom Okker hebben in een blakerende zon drie uur en en kwartier op de baan gestaan in Gstaad. De tweede set alleen al duurde meer dan anderhalf uur. Okker maakte een wat vermoeide indruk, speelde ook niet zo zeker als eerder in dit seizoen terwijl Emerson daarentegen geleidelijk terug komt op het niveau dat hij dit jaar slechts sporadisch heeft gehaald. Emer son was in de eerste set duidelijk beter en pas in de tweede set, toen de Aus traliër een voorsprong van 65 had ge nomen, herstelde Okker zich. Op 98 moest de Nederlander twee setpoints wegwerken, maar op 1211 kreeg hij vier keer de kans de set uit te maken. Hij slaagde er pas in bij 1412. In de derde set begon Okker goed met een doorbraak op de service van Emerson, maar Okker miste de kracht om Emer son van zijn vijfde overwinning in bet enkelspel bij het toernooi te Gstaad af te houden. In het dubbelspel won Okker wel in de eindstrijd. Met Marty Riessen versloeg hij het Australische paar Owen David son/Fred Stolle met 61 en 64. Van de vier beroepsspeelsters die op de baan kwamen voor de eindstrijd van het dames-dubbelspel was het paar Ro sy Casals/Billie Jean King-Moffitt het stekst. De Amerikaanse speelsters won nen met 8-6 en 6-3 van Frangoise Dur- (Fra.) en Ann Jones-Haydon (G.-Br.) Frangoise Durr, die het toernooi te Gstaad in 1965 ook had gewonnen, zij versloeg toen Maria Bueno in de eind strijd, stond in de eerste set tegen Ro semary Casals met 13 achter, maar won met 64. In de tweede set kwam zij met 20 voor, en verloor met 46. In de beslissende reeks kwam Rosema ry Casals voor met 20, daarna maak te Frangoise Duur zes games achter el kaar om de set en de wedstrijd te win nen. Bij de nationale kampioenschappen ki Breda kon deze week een eerste tussen balans worden opgemaakt. De resulta ten zijn niet al te bemoedigend ondanks het vele talent in de categorie van de allerjongsten, ondanks de voortgezette opmars van Roger van Hamburg en Yvonne van Kuilenburg, en ondanks de bevestiging van klasse door Bob Schout- sen en Henny Pentermann. Met name bü de senioren en de 15-16-jarigen is een benauwend gebrek aan klasse te constateren. De KNZB is geconfron teerd met het oude dilemma: een bonds coach kan door specialisatie en centra lisatie een smalle top creëren van in ternationaal gehalte. Al gaat dat ten koste van de kracht in de breedte. De clubtrainers werken in de breedte, maar kunnen vrijwel geen top formeren. Met de Europese kampioenschappen van Barcelona in het vooruitzicht is dat geen bemoedigend perspectief. De KNZB heeft de hoop gevestigd op de coördi nator voor wie in het nieuwe bestel een centrale plaats is ingeruimd. „Wy zyn meer dan ooit ervan overtuigd dat zo'n man er moet komen. Zonder ie mand die de contacten met overheid, gemeentelijke instanties en baddirec- ties intensiveert komen we er niet", aldus sportcommissie-voorzitter Klaas van der Pol. Maar zo'n functionaris kan ook geen yzer met handen breken. Voor alsnog zullen de clubtrainers, net als in het verleden, onder bijzondere ongun stige omstandigheden hun werk moeten blijven doen. „De onverwikkelijke toestanden rond de Olympische selectie en het falen van de ploeg in Mexico heeft veel kwaad gedaan", is een veel gehoorde opmer king. Maar dat is een slogan zonder veel inhoud. Het is normaal dat in een na-olympisch jaar oude bekenden af scheid nemen. Misschien is ook wel een enkeling teleurgesteld uit de "wedstrijd sport gestapt omdat verwachtingen niet werden ingelost. Maar het gros van de deelnemers aan de nationale kamioen- schappen heeft daar nooit iets mee te maken gehad. Zeker niet degenen die zich bij de ontwikkeling van het jeugd- zwemmen als sterretje in de dop aan dienden. Om enkele namen te noemen: Ellen van der Woude, Jan Elbertsen, Tineke van Rheenen, Bert Hoetmer, Liesbeth Klumper, Wilma van Beek, Anneke Haarsma, Inge Schaaphok, An- nemarie Groen en Els Droog. Van- hen allen werd meer verwacht dan er tot dusver is uitgekomen. In enkele geval len is gebrek aan tijd en ruimte inder daad de oorzaak geweest. Vaker ech ter waren er andere factoren in het spel. Zoals de clubtrainers de centrale coach hebben verweten roofbouw te plegen op het breedtefront, zo pleegt de KNZB thans roofbouw op de club trainers. Nederlands meest succesvolle trainer Jaap Ploeg heeft deze zomer elke dag een uur werkverlet genomen. Zijn vrouw werkt mee om de clubkas te spekken. Maar wie betaalt Jaap Ploeg? Niemand. „Wij kunnen onmoge lijk meer uitgeven dan de kwart mil joen, die we ter beschikking hebben", aldus KNZB-voorzitter Jaap van der Krol. „We hebben een ideale toestand op papier gezet. Het kostte acht tpn per jaar. We waren wel gedwongen te schrappen". De clubtrainers aan wie de KNZB het toekomstige Nederlandse zwemmen in handen heeft gelegd, vor men een wonderlijk allegaartje. De meesten getroosten zich ongelooflijke opofferingen. Maar aan hun vakbe kwaamheid wordt van KNZB-zijde geen enekele eis gesteld. Ieder, die zin heeft om bij het ochtendkrieken met schallen de stem commando's langs de basin- rand te roepen, mag dat doen. Ver baasd hebben de vier adviseurs de af gelopen week bemerkt hoeveel er schort aan de basistechniek van sommi ge deelnemers. Men is begonnen lezin gen te organiseren om het peil omhoog te brengen. Wie het interessant vindt, komt. De rest blijft weg. Zonder een aanmerking te willen maken op de ve le voortreffelijke werkers blijft het feit dat enkele trainers zich meer jeugd- herbergvader voelen dan kweker van sportbeoefenaars. Als de jongens en meisjes, zestien, zeventien jaar zijn ont staan er grote conflicten. Anderen stel len te zware disciplinaire eisen, weer anderen schort het aan psychologisch inzicht. Daarbij komt dat men te maken krijgt met andere problemen dan vroe ger. De invoering van het jeugdzwem- men heeft hen de supervisie gegeven over een zeer kwetsbare groep. Het ge vaar ligt daarbij - zo men een zeer voorzichtige conclusie mag trekken - niet zozeer bij het eerst begin als wel bij het vervolg. Een negen- of tienja rige kan goed gedoseerde training best verdragen. Maar er kunnen in een wat later stadium complicaties voorkomen. De „groeispurt" heeft zodanig invloed, dat er een teruggang in prestaties ont staat. Wat te doen in die gevallen? Damesleidster Wil Storm: „We weten zo weinig wat het lichaaam kan ver dragen in die omstandigheden. Je gaat naar je gevoel te werk. Maar het zou beter zijn als de jongens en meisjes in die leeftijdsklassen goed medisch be geleid zouden worden" Het gevoel voor een muur te staan, niet meer vooruit te komen, heeft menig veelbelovend ta lent er toe gebracht - tijdelijk of voor goed met de wedstrijdsport te stoppen. Jaap Ploeg heeft daar niet zoveel mee te maken gehadl „Ik geloof dat dat komt doordat ook een heel stel jongens en meisjes heb die ongeveer gelijkwaar dig zijn. Ze zien dat ze niet de enigen zijn die het moeilijk hebben. Zo komen ze er met elkaar overheen. In een kleine vereniging geeft zo'n jongen of meisje er veel gauwer de brui aan". Dat slaat dan op de geweldige ver snippering die in de KNZB heerst. In Den Haag maken zo'n twintig vereni gingen gebruik van het zelfde bad. Sa nering zou een betere salariëring van de clubtrainers in de hand werken. En aan beter gesalarieerde trainers mag DUNBAR Brian Jolly, de Engel se amateur-wegkampioen, heeft zater dag de Ronde van Schotland op zijn naam geschreven. Het tweede gedeel te van de vijfde en laatste etappe werd gewonnen door Chris Pepels, die der tig kilometer voor de finish uit het pe loton ontsnapte en met een voorsprong van vijftien seconden finishte. Tweede in deze rit over 73 kilometer in een gestaag neervallende regen werd de Brit Barras, die Ger Harings juist voorbleef. De Engelse ploeg werd win naar van het algemeen ploegenklas- sement voor Nederland. Eindklassement: 1. Jolly (G.-Br.) 18.42,25; 2. Horton (G.-Br.) op 36 se conden; 3. Bartonicek (Tsj.) op 1.43; 4. Pauwels (Bel.) op 2.24; 5. Smith (G.-Br.) op 225; 8. Pepels op 3.58; 10 ex aequo Prinsen op 5.29; 14. Van Vught op 8.20; 19. Harings op 9.47. men hogere eisen stellen. De vier bonds- adviseurs hebben tijdens de nationale kampioenschappen hun oor te luisteren gelegd. Ze zijn zeer terughoudend ge weest in hun commentaar en hebben er op die manier toe bijgedragen dat de sfeer waarin de wedstrijden wer den gehouden oneindig veel beter was dan vorig jaar in Utrecht. Er is een nieuwe vertrouwensbasis gelegd. „We kijken en we bespreken alles wat we zien. Te zijner tijd trekken we daar uit de conclusies", aldus woordvoerder Nico van Dam. „Vergeet niet dat we officieel pas in september beginnen" ADVERTENTIE PRISMA"7 edelstaal herenhorloge, automatisch datumwaterdicht 149- (automatische herenhorloges reer!° iaf 125.-) PRISMA" gouden herenhorloge, extra plat, onyx cijfer tekens 235.- (gouden herenhorloges reeds vanaf 195.-) PRISMA7 edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- chronograph modellen reeds vanaf 189.-) AUe Prisma horloges Incabloc Shockproof SPA De 24-uurwedstrijd van Fran corchamps is dit weekeinde in een vier voudige overwinning voor Porsche geëindigd. De sterkste van de vier Porsche's, die zondagmiddag het veld aanvoerden, was die van de Fransen Gerard Chasseuil en Claude Ballot-Le na, die in 24 uur 4.272.231 kilometer af legden en daarmee het oude record van Jackie Ickx en Hubert liane (in 4048.368 km in een BMW 2000 TI) ver beterden. Chasseuil en Ballot-Lena namen kort na de start de leiding, maar moesten die later afstaan aan de Frans/Belgi sche combinatie Larousse/Gaban, die eveneens in een Porsche reden. Larous- se en Gaban beheersten de strijd tot de volgende morgen vijf uur, toen zij met motorpech terugvielen. Een half uur later gaven zij op. Chasseuil en Ballot- Lena kwam toen wèer vooraan en ble ven, ondanks een sterk wisselende voorsprong, tot het einde in deze po sitie. De enige wagens, die zich in het ge weld van de Porsche's konden handha ven. waren de Japanze Mazda's. Twee R 100's met een wankelmotor eindigden direct achter de vier Porches op de vijfde en zesde plaats. Ongeveer drie uur na de start werd de race overschaduwd door een onge luk, dat de 57-jarige Belg Leon Der nier het leven kostte. Door onbekende oorzaak raakte Dernier met zijn Maz da een nieuwe verschijning op de Europese circuits van de baan. Het verwachte optreden van Merce des op Francorchamps ging niet door. Zaterdag, enkele uren voor de start, maakte de fabriek bekend niet te zul len starten. In een verklaring gaf het Duitse team als reden voor de terug trekking dat door de grote warmte de vrees bestond voor breuken in de ban- De Franse equipe Guy Chasseuil- Claude Ballot-Lena heeft de 24-uurs- race van Francorchamps gewonnen. Hier gaat de winnende Porsche 911 doo de finsh. den. Dit euvel kon alleen worden verhol pen met bredere banden, docht dit is volgens de reglementen van de interna tionale bond niet toegestaan. Mercedes achtte het gevaar voor toeschouwers en coureurs te groot. Onder de 28 wagens, die de strijd vol brachten, bevond zich ook de Neder landse equipe Ortmans/Lubin. Zeven tien uur lang reden zij in een Ford Escort met een defecte versnellings bak, de laatste twee uur hadden zij nog slechts de beschikking over een versnelling. Uitslag: 1. Causseuil/Ballot (Frank rijk) met Porsche 911, 4.300.5 km, ge- midd. 179.120 km/u., beide nieuw re cord van de 24 uren; 2. Haldi/Chene- vière (Zwi) met Porsche-911; op 3 ronden, 3. Duvigneaud/Staelpart. (Bel) met Porsche 911; op 13 ronden, 4. Moe- renhout/Braillard (Bel) met Porsche- 911, op 17 ronden, 5. Deprez/Kataya- ma (Bel./Jap.) met Mazda; 6. Kataku- ra/Taketchi (Jap) met Mazda; 7. Her mann Schuller (WD1) met Porsche-911; 8. Damseaux/Berger (Bel./Fra.) met Alfa Romeo GTA); 9. Koob/Kei leners (Lux WD1) met BMW Alpine 2800; 10. Brunninghausen/Alix (Bel) met BMW 2000. LEIPZIG De Oostduitse Karin Bal zer heeft zondagmiddag tijdens atle tiekwedstrijden in Leipzig het wereldre cord op de 100 meter horden verbeterd en gebracht op 13 sec. Karin Balzer was met 13.3 sec. sedert 20 juni (Warschau) al medehoudster van het wereldrecord. Ook Pamela Kil- born (Australië) en Teresa Sukniewiez (Polen) hebben dit jaa reeds 13.3 se conden gelopen. Door haar prestatie in Leipzig is de 31- jarige Karin Balzer de grote favoriete geworden voor de hordentitel bij de Eu- pese kampioenschappen, die van 16 t/m 21 september in Athene wordt ge houden. Karin Balzer werd in Leipzig gesteund door een toelaatbare rugwind van 1,6 per seconde. Zij leverde haar prestatie voor bijna 100.000 toeschou- wens, de in het stadion van Leipzig bij eengekomen waren voor een massale demonstratie ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de „Duitse Demo cratisch Republiek". Behalve Karin Balzer leverden ook Ri ta Schmidt en Manfred Matuschsweki voortreffelijke prestaties. Rita Sshmidt, die in Mexico bij het hoogspringen faal de, blijkt weer in uitstekende vorm te aijn. De achttienjarige Oostduitse sprong over 1,86 meter, waarmee zij de beste wereldprestatie Van het seizoen leverde. Manfred Matuschewski, in 1962 (Bel grado) en 1966 (Boedapest) Europees kampioen op de 800 meter, liep zijn specialiteit in 1 minuut en 45.7- sec., waarmee hij zijn Oostduitse record, dat hij vrijdag reeds geëvenaard had, met 0,2 sec. verbeterde. De tijd van de 30- jarige Matuschewski, Is de snelste dit seizoen in Europa gelopen. In Werdohl (W Did) toonde wereldre cordhoudster discuswerpen, Liesl Wes- termann, opnieuw aan dat de zestig- metergrens haar geen probleem meer oplevert. De Westduitse won met 60.18 meter. In Potsdam liep Hermann Burde als tweede Oostduitse sprinter na Detlef Lewandowski de 100 meter in 10,1 sec. In Cardiff behaalde 25-jarige Chi Chen (Formosa) zaterdag drie overwin ningen tijdens internationale wedstrij den. Zij won de 100 en 200 meter in resp. 11,5 en 23,4 sec. en toonde zich met 13.4 sec. voor de 100 meter horden ook de sterkste op dit nummer.

De Vallei | 1969 | | pagina 7