Veenendaals dagblad Mede door vakantiegangers grote kapitaalschaarste Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Noodkreet van gemeenten Bomen open: auto onder sneltrein Schuilkelderplannen voor de luchtvloot lijken te duur Meer getuigen in zaak- Defregger JAMIN Bankenrijk en gemeenten in geldnood Minimumprijs voor brood doet het goed sinaassnippers Voetafdrukken I in het I maanstof .4? tV"' wn t Kinderen in zwembaden verdronken Voorlopig geen geld Nigeria verwerpt bestand Salvador trekt troepen terug Drie VN-posten gesloten Kritiek in senaat op rede president Nixon ontmoette rrvi v C Ihieu in baigon Ortiz Sanz bijna verdronken Oostenwind GEEN GEVOLGEN Modderbad j OORZAKEN US ERMELO SPELEN ONDER EEN VRACHTAUTO HAD DODELIJK GEVOLG Weg door omgewaaide bomen gestremd E.E.G.-CONVENTIE AFRIKAANSE LANDEN ONDERTEKEND VERMISTE MAN BLEEK MET BROMFIETS TE WATER GERAAKT GEHEIM STEUN Dampkring NEERSCHIETEN SLECHTER zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410 2569. v Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.r Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 30 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I 76 DEN HAAG Banken, gemeenten en rijk zijn in een penibele situatie terecht gekomen als gevolg van kapitaalschaarste. Deze is mede door vakantiegangers veroorzaakt. Gisteren heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een brandbrief ge publiceerd, waarin zij de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën zegt dat de gemeenten er financieel niet meer uit komen. Zij vragen onmiddellijk hulp. Juist gisteren bleek echter ook, dat het rijk diep in de schuld is geraakt bij de Nederlandsche Bank. En ook de banken waarbij de gemeenten nogal eens aankloppen hebben uit geldnood enorme schulden bij de Nederlandsche Bank gemaakt. In dit klimaat schreven de Neder landse gemeenten gisteren: „De nood situatie waarin de gemeenten verkeren, maakt het wenselijk, dat u maatrege len neemt, die op 'n onmiddellijke ver betering zijn gericht", aldus de brief aan de ministers. „Wij hebben er begrip voor, dat in het belang van de nationale economie offers moeten worden gebracht. Wij kunnen ons echter niet aan de indruk onttrekken, dat de gevolgen van de ka pitaalschaarste in het bijzonder op de gemeenten worden afgewenteld." Voor het publiek, dat krediet zou moe ten opnemen, heeft de moeilijke situa- DEN HAAG In dertig gemeenten is gisteren de minimumbroodprijs van 71 cent van kracht geworden. Opval lend weinig winkels hebben ontheffing gevraagd van het verbod om goedkoper brood aan te bieden. Volgens de verordening van het Pro- duktschap voor granen, zaden en peul vruchten was die mogelijkheid inge bouwd. Lager dan 65 cent mag ondanks een ontheffing niet worden gegaan met de broodprijs. Slechts drie van de „stunters" met de broodprijs hebben ontheffing gevraagd. De verwachting was dat op grote schaal zou worden geprobeerd om toch onder de 71 cent brood te verkopen. ADVERTENTIE morgen 200 gram van 104 voor 94 niet te geloven voor die prijst l j^Teer nog dan het edelhert is het A zwarte borsteldier gesteld op j z modder en slijk in zijn revier, de z.g. „zoelen", waarin het zich j evenals onze huisvarkens gaar- ne wentelt, om te bekomen van de E aanvallen van luizen, teken en an- E E der bloedzuigend ongedierte, dat 5 E tevreden in het harige zwoerd E huist. Daarom schuurt het de z E huid graag aan ruwe stammen, z doorgaans nabij zo'n zoel. Ik her- z inner mij de ultra-droge zomer van 1959, toen zich haast nergens meer water bevond en de zwijnen erdoor jjj in de knel raakten. Niet zelden jj bleek de oerbank door de hitte ge- E barsten, zodat zij geen vocht meer E E hield. Een kunstmatige bode'm l van beton is duur en onpraktisch, E s doch de moderne Amerikaanse techniek bracht bereids soepele z E waterdichte matten in de handel, z die het wegsijpelen tegengaan, zo- z als Gulfseal en Hydromat. De Ne- derlandse industrie ontwikkelde z het z.g. Hydrofaan, zijnde een ge- E vulde bitume-compositie met een j bewapening van sterk, niet-rottend E weefsel. Het geheel waarborgt een E lange levensduur en weerstand te- E gen mechanische beschadiging, z E Drinkkolken in het weiland zijn E door zulk een bekleding gevrij- z E waard tegen het stuklopen door het vee en ook wildzoelen kunnen er op E praktische wijs mee worden uitge- rust. Het groeien van planten dóór jj E de laag is onmogelijk, zulks in te- genstelling tot asfalt-bitume. Al- E E met-al kunnen door die vorderin- E gen der techniek op vlugge en E goedkope wijze in zwijnenrevieren E prima badgelegenheden worden E E aangebracht, want het rottingsvrije E E materiaal verdraagt een flinke E E laag modder, zonder welke de var- E E kens zich niet prettig zouden E E voelen. E E 30 juli 1969 A. B. WIGMAN tvvtftiiaaitiMvi mm a n tie, waarin de banken zijn komen te verkeren, geen direct gevolg. Wel worden getroffen bedrijven en lagere overheid, waaronder de gemeenten, die gewend waren kortlopend krediet op te nemen. De rente daarvan ligt tussen de negen en tien procent. De gemeenten worden aldus flink ge troffen door een trieste speling van het lot. De oorzaken van de schulden van rijk en banken zijn: 1. De banken hebben nog grote bedra gen in het buitenland uitstaan, waar zij kunnen profiteren van de hoge rente 2. De groeiende stroom vakantiegan gers, waardoor praktisch geen cent te rugkomt in de kassen van de banken. Het rijk zit intussen nog steeds met een lege schatkist. Vorige week moest opnieuw een renteloos voorschot (dit maal van 80,2 miljoen) bij de Neder landsche Bank worden opgenomen. De schuld van het rijk is nu tot 122,1 miljoen opgelopen, die van de banken tot 1.04 miljard. Door de vakanties is de geldomloop tot de recordhoogte van 9,37 miljard gulden geklommen. UTRECHT In Ermelo is gister avond op een met de hand te bedie nen overweg een auto onder de snel trein Amsterdam - Leeuwarden geko men. De bestuurder van de wagen, de zestigjarige M. Quik uit Ermelo, was op slag dood. De overweg was door een misver stand van de overwegbediende open blijven staan. De trein reed op het ogenblik van de botsing ongeveer 140 kilometer per uur. De overwegwachter is onmiddellijk van zijn post ontheven. De autoslaaptrein uit Zuid-Frankrijk is gisteren op een onbeveiligde over weg tussen Best en Boxtel in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder, de textielhandelaar P. A. Maas (33) uit Best, kwam daarbij om het leven. Het heeft reddingsploegen van de Nederlandse Spoorwegen ruim een uur gekost, het wrak van de auto onder de trein vandaan te halen. Het stoffelijk overschot van'het slachtoffer moest uit het wrak worden gezaagd. De trein vervoerde alleen de auto's van vakantiegangers, die tevoren in een an dere trein de overweg w'aren gepas seerd. Op het traject Eindhoven - Den Bosch ontstonden vertragingen van on geveer een kwartier. PUTTEN De anderhalf jaar oude Klazina Van Donkersgoed uit Putten is gisteravond door 'n vrachtauto over reden. Het kindje zat onder de auto te spelen. De chauffeur reed weg zonder haar te hebben opgemerkt. De 77-jarige bromfietser J. Jooster uit Venlo botste gistermorgen in zijn woon plaats frontaal tegen een militaire les auto. De bejaarde man werd zo zwaar gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis overleed. BORGER Tijdens een kort maar hevig onweer, gepaard gaande met windhoos en blikseminslag, is gisteren op de provinciale weg tussen Belling- wolde en Nieuweschans een vijftal bo men omgewaaid. De weg raakte voor het verkeer gestremd. Ook tussen Oudeschans en Nieuwe Schans en m het dorp Bellingwolde sneuvelde een aantal bomen. Een scha kelkast van de PTT werd door blik seminslag vernield. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. JAOENDE In Jaoende (Kameroen) is gisteren een nieuwe conventie onder tekend tussen de Europese Economische Gemeenschap en zeventien geassocieer de Afrikaanse landen en Madagascar. Onder deze conventie, die voor vijf jaar geldt en in 1970 van kracht zal worden, zullen deze landen een aantal handels voordelen krijgen, Deze worden deels teniet gedaan door de lagere EEG- invoerrechten op bepaalde verbruiks- goederen uit niet-geassocieerde ontwik kelingslanden. Eén van de boeiende foto'sdie door de astronauten tijdens hun maanreis werden gemaakt: de Ame rikaanse vlag in het maanzand ge plant; daaromheen de voetafdrukken van Armstrong en Aldrin (zie ook el ders in dit blad). BERGUM De 32-jarige ongehuw de fabrieksarbeider W. Woudwijk uit Zwaagwesteinde, die sedert zondag avond vermist werd. blijkt te zijn ver ongelukt. De Rijkspolitie heeft dinsdag avond zijn lichaam opgehaald uit een bermsloot onder Noordbergum. In de sloot lag ook de bromfiets van het slachtoffer. AMSTERDAM Een aanrijding tus sen een auto en een bromfiets heeft dinsdag op het kruispunt Sloterweg- Vlaardingenlaan in Amsterdam-West het leven gekost aan de 63-jarige me vrouw Poot-Berghoefs, die bij haar 74- jarige man op de duo van de brom fiets zat. De heer Poot had de auto geen voorrang verleend. Hij moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. ULRUM De 84-jarige Amsterdam mer A. Broere is om het leven geko men bij een aanrijding te Ulrum, waar bij twee personenauto's betrokken wa ren als gevolg van het niet verlenen van voorrang door een der automobi listen. Het slachtoffer zat als passa gier in een van de auto's. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis te Gronin gen. HELLEVOETSLUIS Op de Rijks straatweg in Hellevoetsluis is gister avond omstreeks half zes een perso nenauto met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een muur gereden. De bestuurster, de 19-jarige mej. E. H. Troost uit Hellevoetsluis, was op slag dood. AMSTERDAM In het Slotcrbad in Amsterdam-West is gistermiddag de elf-jarige Hendrik Vonk uit Lopik ver dronken. Zijn stoffelijk overschot werd om half negen 's avonds opgedregd. Vriendjes, die hem misten en zijn kle ren vonden, hadden nog enige tijd te vergeefs naar hem gezocht. De jongen, die goed kon zwemmen, logeerde bij familie in Amsterdam-Osdorp. MAARHEEZE Dinsdagmiddag is in het zwembad, Cranendonk in Maar- heeze de zesjarige Ronnie de Romijn uit die plaats verdronken. Het kind werd in het diepe bad opgemerkt door een zwemmer. Kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten. KERKWIJK Gistermiddag is in de Maas bij Bern (gemeente Kerkwijk) tijdens het zwemmen de 16-jarige jon gen Van de Griendt uit Oud-Heusden verdronken. DEN HAAG Het vierjarig jongetje Fransje Kleijweg uit Den Haag is gistermiddag niet ver van de ouder lijke woning in het water langs de Suezkade terechtgekomen en verdron ken. Het jongetje moet zijn gestruikeld en achterover in het water zijn geval len, via de steil aflopende stenen ka de, die zonder afscheiding aan het trottoir grenst. DEN HAAG Bij de Kon. Lucht macht bestaan plannen om op alle Ne derlandse militaire vliegvelden onder komens voor de luchtvloot te bouwen. Deze schuilkelders, die van beton zul len worden gemaakt en één vliegtuig kunnen beschermen, zullen circa een half miljoen gulden per stuk gaan kos ten. Voorlopig beschikt de luchtmacht niet over het geld om de plannen ook inderdaad uit te voeren. Wel bestaat de mogelijkheid dat het project met behulp van het zogeheten bouwpotje van de Navo kan worden ge- LAGOS Nigeria heeft het Bia- fraanse voorstel verworpen om gedu rende het bezoek van de paus aan Afri ka een wapenstilstand in acht te ne men. De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, deed dit voorstel in verband met het bezoek van paus Paulus aan Oeganda. Een woordvoerder van de federale regering in Lagos noemde het voorstel van de Biafraanse leider belachelijk. Men verwacht" dat de paus tijdens zijn driedaags verblijf in Afrika zal trachten Nigeria en Biafra aan de on derhandelingstafel te krijgen met pre sident Milton Obote uit Oeganda in de functie van bemiddelaar. Zowel Ni geria als Biafra zal tijdens het bezoek van de paus in Oeganda vertegenwoor digd zijn door delegaties. financierd. Ook zullen met het oog op de bescherming van het personeel van de Luchtmacht, dat in geval van oorlog voor het verrichten van noodzakelijke diensten op het onderdeel moet blij ven, in de komende jaren schuilplaat sen moeten worden aangelegd. Voor de ze passieve verdedigingsvoorbereidingen zijn evenmin de middelen beschikbaar. WASHINGTON El Salvador heeft bekendgemaakt zjjn troepen van Hondu- rees gebied terug te trekken. De Salvadoriaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Guerrero, deelde gis teren het besluit mee op een. bijeen komst van de ministerraad van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die juist economische sancties tegen El Salvador zou gaan overwegen. NEW YORK —Het hoofd van de V.N. -waarnemers in het Midden-Oosten, lui tenant-generaal Odd Bull, heeft secre taris-generaal Oe Thant meegedeeld, dat drie waarnemingsposten aan het zuidelijk eind van het Suez-kanaal zijn gesloten. Dit was gebeurd „met het oog op de toeneming van de vuurge vechten de laatste dagen in de sector. Suez, en de groeiende gevaren waaraan de militaire V.N.-waarnemers zijn blootgesteld", aldus de generaal. De posten zullen opnieuw worden bemand zodra hij ervan overtuigd is dat er schuilplaatsen voor de waarnemers zijn die aan de eisen voldoen. SAIGON President Nixon van de Verenigde Staten en zijn echtgenote zijn vanmorgen uit Thailand in Zuid-Vietnam aangekomen. Het presi dentiële paar arriveerde op het vliegveld van Saigon, Tan Son Nhoet en werd ontvangen door de Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Sjanh Hhanh. In het gezelschap van Nixon bevonden zich o.m. de Ameri- kaande ambassadeur in Saigon. Bunker en de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Crieghton Abrams. President Nixon ging vervolgens aan boord van een hefschroefvliegtuig, dat hem naar het paleis van president Thieu bracht. Hier werd kort geconfe reerd over de politieke en militaire si tuatie in Zuid-Vietnam. Het onverwach te bezoek van Nixon aan Vietnam heeft angeveer vyfeneenhalf uur geduurd. President Nixon's verklaring, dat de Verenigde Staten aan de z(jde van Thailand trots het hoofd zullen bieden aan externe of interne dreigingen, is gisteren in de Amerikaanse senaat door Democratische leden van de com missie voor buitenlandse betrekkingen, die een nieuw Vietnam vrezen, gehe keld. Zij waarschuwden, dat de president van de V.S. buiten de beperkingen van het ZOAVO-verdrag scheen te gaan en moeilijkheden zou krijgen met de se naat als hij probeerde de Amerikaan se verplicht* tot Thailand uit te breiden. Senator t -urne Peil verklaarde, dat het ZOAVO-verdrag geen steun geeft aan de opvatting, dat de V.S. be halve het plegen van overleg eniger lei verplichting hebben om Thailand te gen een binnenlandse vijand te verde digen. Senator Albert Gore zei, dat de Ame rikaanse senaat niet akkoord gaat met geheime overeenkomsten tussen de V.S. en Thailand. De regering-Johnson had een overeenkomst aangegaan, maar de president der V.S. kan vol gens Gore geen bindende toezegging doen zonder goedkeuring van het Con gres. Senator William Fulbricht, voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse. betrekkingen, zei dat hij het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken ten derde male zou ver zoeken de geheime verplichting te ont hullen, waarover senator Gore het had gehad. Indonesische en Amerikaanse func tionarissen in Djakarta hebben een be richt van het Pekingse persbureau Nieuw China tegengesproken volgens welk de Amerikanen in Indonesië op het ogenblik bases bouwen. „Het be richt is geheel onjuist. „Indonesië zet zijn politiek van niet-gebondenheid voort overeenkomstig zijn grondwet", aldus Soebagio, chef perszaken van het ministerie van Voorlichting. Pre sident Suharto herhaalde gisteren, dat president Nixon tijdens zijn bezoek In donesië niet had verzocht toe te tre den tot een militair pact. Thanat Koman, de Thailandse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft te genover de pers verklaard dat presi dent Nixon de Amerikaanse verplich tingen jegens Thailand heeft beves tigd en de nodige uitrusting heeft be loofd voor de bestrijding van de com munisten. Afgesproken is dat de 48.000 Amerikaanse militairen voorlopig in Thailand blijven. Amerika heeft hulp toegezegd bij de ontwikkeling van af gelegen gebieden, teneinde deze ster ker te maken in de strijd tegen het communisme. Men was het er over eens, dat de aanwezigheid van Amerikaanse troe pen in Thailand afhangt van de toe stand in Zuidoost-Azië. Overigens, al dus de minister, zijn de Amerikanen in Thailand om het einde van de oor log in Vietnam te bespoedigen en niet direct voor de verdediging van het land zelf. Thailand acht zichzelf voor zijn defensie verantwoordelijk, maar hoopt dat vrienden als Amerika mate riële hulp willen bieden. DJAKARTA De V.N.-afgezant Fer nando Ortiz Sanz van Bolivia is bijna verdronken toen de kano, waarmee hij in West-Irian een tocht op een rivier maakte omsloeg, zo meldt de Djakarta Times. De kano van Ortiz Sanz werd omgeworpen door een golf. De afgezant en zijn roeiers kwamen in het wilde wa ter terecht en gingen kopje onder, maar iedereen bleef ongedeerd. Eerste t.v.-opnamen van Mars DAS ADEN A (Calif ornic) Vanoch- tend zün op de Amerikaanse televi sieschermen en ook elders de eerste beelden van Mars verschenen, die door het onbemande Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-6 van de pla neet zijn genomen. Deze beelden wer den door de Mariner-6 reeds ongeveer een dag eerder opgenomen op een af stand van ongeveer 1.240.000 km van Mars verwijderd. De Mariner-6 zal vandaag Mars tot op 3.200 km naderen. Op 4 augustus zal de Mariner-6 en -7 zullen aantonen of zijn. Verwacht wordt, dat de televisie beelden en andere waarnemingen van de mariner-6 en -7 zullen aantonen of er leven in aardse zin op de „Rode Planeet" mogelijk is of niet. De eer ste foto's van de Mariner-6 gaven een ei-vormig beeld van Mars te zien, waarop een witte stip aan de rechter kant, de ijskap van de zuidpool van Mars. Men wil te weten komen of de ze ijskap bestaat uit gasachtig ijs dan wel uit water-ijs. De Mariner-6 en -7 zullen verder gege vens zenden over de chemische sa menstelling van de dampkring van Mars. De eerste resultaten van de we tenschappelijke waarnemingen van de Mariner-6 zullen vrijdag op een persconferentie in Pasadana bekend gemaakt worden. Geleerden van het laboratorium in Pa sadena hebben gezegd, „een beetje te leurgesteld" te zijn over het gebrek aan contrast in de uitgezonden beel den van Mars. Zij verwachten even wel, dat het contrast scherper zal wor den als de foto's in het fotografisch laboratorium te Pasadena een behan deling hebben ondergaan. De Mariner-6 werd op 24 februari gelan ceerd en legde een afstand af van meer dan 380 miljoen km alvorens beelden van Mars te nemen. Ten tijde van de uitzending van de Mars-beel den was de Mariner-6, die een snel heid heeft van 41.000 km per uur, 700.000 km van Mars verwijderd. BONN Bij de justitie in Frankfort, die het onderzoek voert in de zaak-Dc- fregger, hebben zich opnieuw ettelijke oud-militairen gemeld, die willen op treden als getuige inzake de massa executie in het Italiaanse dorpje Fi- letto in 1944. Deze mensen zullen in de komende dagen door de officier van justitie, dr. Dietrich Rahn, worden gehoord. Hulpbisschop Matthias Defregger, die destijds als beroepsofficier de exe cutie liet uitvoeren, heeft intussen de vrouwelijke advocaat dr. Marianna Thora met de behartiging van zijn be langen belast. Uit de verklaringen van Westduitse en Italiaanse getuigen, die de justitie al eerder had gehoord, is bekend ge worden dat de toenmalige kapitein De fregger bevel had gekregen om alle mannelijke inwoners van Filetto te la ten neerschieten. Defregger probeerde vergeefs zijn di visiecommandant, de na de oorlog ge storven generaal-majoor Boelsen, te overreden om de dorpelingen alleen ge vangen te nemen en ze dwangarbeid te laten doen bij de aanleg van verster kingen. Boelsen handhaafde zijn bevel lot executie, maar gaf toestemming' jon gens en grijsaards ongemoeid te laten. In Filetto is de aanvankelijk verzoe ningsgezinde stemming jegens de bis schop verslechterd. Tientallen dorpe lingen hebben een petitie ondertekend, waarin de uitlevering en berechting van Defregger wordt geëist. De dorpspastoor, don Demetrio, die vurig pleit voor vergiffenis, heeft maar enkele medestanders gevonden. De Münchense hulpbisschop heeft gis teren ontkend, dat hij betrokken zou zijn geweest bij andere Duitse oorlogs misdaden in Italië, zoals eerder was gesuggereerd. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in éèn pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00-14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VEIUWESTRAND RONDVAART Een depressie trok dinsdag van Het Kanaal over de Noordzee naar het noordoosten, daarbij in beteke nis afnemend. Een bijbehorend kou front had omstreeks het middagvm het zuidwesten van ons land be reikt. In Vlissingen weid toen een temperatuur van 19 graden geme ten, terwijl op het vliegveld Eelde het kwik 34 graden aanwees. On danks de grote temperatuurver schillen, was het front niet actief en passeerde het ons land zonder noe menswaardige hoeveelheden regen te veroorzaken. Vanmorgen was het boven Denemarken vrijwel tot stil stand gekomen. Boven de Golf van Biscaje lag toen een hogedrukgebieè. met een uitloper over de Britse eilanden. Hierdoor was gr in onze omgeving een noordelijke wind, die veel be wolking van boven de Noordzee aan voerde. Genoemd hogdrukgebied zal zich donderdag boven de Noord zee bevinden en zal dan een ver binding vormen met een ander ge bied met hoge barometerstanden boven Rusland. Omdat boven de Middellandse Zee de druk betrekke lijk laag blijft, zal de wind hierdoor oostelijk worden, waarna de tempe raturen geleidelijk weer omhoog zullen gaan. Morgen: Zon op: 05.00, onder: 20.32. Maan op: 21.45, onder: 07.56. llVVI

De Vallei | 1969 | | pagina 1