Centrale installatie voor vuilverbranding in provincie Utrecht Zeist 7 meest gunstig gelegen Kleuter van drukke rijbaan gehaald r Studie-commissie in rapport: Uitslagen vluchten „Zaterdagvliegers" Wedvluchten „De Postduif" Curatoren weer in „floodlight"? Man die echlpaar doodreed mag zes jaar niet rijden :x X Sh =-V Expositie in gemeentehuis Amerongen vanavond open Uitslagen van De Luchtpost Oni tuinlouwlioeh VEILINGEN Bezinning Moeilijkheden SCHIETUITSLAGEN Taak WOENSDAG 30 JULI 1969 UTRECHT De studiecommissie verwerking van vaste afvalstoffen in de provincie Utrecht is in haar gisteren verschenen rapport tot de conclusie ge komen dat de methode van verbranden als de enige verantwoorde en doeltref fende oplossing van het vuilverwerkingsprobleem in Utrecht moet worden be schouwd. Uit algemene en economische overwegingen adviseert de commissie de oprich ting van één centrale verbrandingsinstallatie, die ten zuidwesten van de woon kern Zeist gevestigd zou moeten worden. Dc centrale verbrandingsinstallatie zal, aldus de commissie, in verband met de belangen van de volksgezondheid aan de hoogste eisen* voor wat betreft de bestrijding van luchtverontreiniging moeten voldoen. De situering bij Zeist is de meest gunstige gebleken bij afwe gingen van de uit de betrokken woon kernen af te voeren hoeveelheden af valstoffen en de rij-afstanden van die kernen tot een centrale vuilverbran ding. Omdat de aanbevolen plaats bo vendien zeer dicht bij een aftappunt van de nog vóór het gereedkomen van een eventuele verbrandingsinstallatie aan te leggen zuidelijke randweg Zeist ligt, zal de aanvoer van het te verbran den afval bijna geheel over de grote rijks- en provinciale wegen kunnen plaatsvinden. De gedeputeerde statten van Utrecht riepen begin 1966 de studiecommissie verwerking van vaste afvalstoffen in de provincie Utrecht in het leven. De commissie kreeg tot taak na te gaan welke oplossing uit hygiënisch, technisch economisch en ruimtelijk oogpunt de voorkeur verdient. In het gisteren uit gekomen rapport wijst de commissie erop dat niet alleen de jaarlijkse hoe veelheid afvalstoffen per hoofd van de bevolking stijgt, maar dat ook de groei van de bevolking en van de industrie en de eisen die aan de leefbaarheid van het milieu gesteld dienen te worden nopen AMERONGEN De postduivenver eniging „De Postduif" uit Amerongen nam deel aan een wedvlucht vanaf St. Kath. Waver over ca. 123 km en aan een wedvlucht vanaf Surv. Fosses over ca. 384 km. St. Kath. Waver: De 357 duiven wer den om 10.00 uur gelost met een NW- wi«nd: aankomst eerste duif 11.43,06 uur; snelheid 1197,8 meter per minuut; uit slagen: Jac. Veenhof 1, 21, 47, 71; A. Burgstede 2-5-37-70; C. H. Wiestra 3-15- 34_45_53_54_60, R. C. Brinkman 4-65- 67, H. Zunbrink 6-10-22-23, A. van Dom 7-11-12-17-40, H. Blankestijn 8- 14-49-51, G. van Mourik 9-16-29-38, J. Wildeman 13-28-39-68, J. G. van Mou rik 18-25-32-46-56, J. C. van Musten 19- 41-43, J. Bruin en Co 20-33-61-69, B. Lutjes 26-30, H. Rebergen 24-42, A. Nellestijn 27, J. Hendriks en Zn 31-48- 50-52, G. v.d. Grift 35-57-58, A. Bruyink 36-44-64, A. van Ommeren 55-66, J. Keiman 63. Surv. Fosses: De 49 duiven werden om 11.00 uur gelost met een nw-wind; aankomst eerste duif 16.44,08 uur; snel heid 1115,0 meter per minuut; uitsla gen: C. H. Wiestra 1-6, R. C. Brink man 2, Jac. Veenhof 3-5-10, H. Zum- brink 4, A. Burgstede 7, J. Hendriks en Zn 8, G. Rebergen 9. tot een bezinning op het vuilverwijde- ringsprobleem. Bij het vaststellen van de jaarlijks te verwerken hoeveelheden afval moest de commissie zich beperken tot het ma ken van schattingen, omdat bleek dat de meeste gemeenten in de provincie Utrecht niet over betrouwbare gegevens beschikten. Regelmatige metingen van volume en/of gewicht vonden tot op he den namelijk niet plaats. Als basis nam dc commissie daarom een gemiddelde hoeveelheid stedelijke afvalstoffen in 1964 van 2000 kg per inwoner per jaar, die verkregen werd uit o.a. de gegevens van een gehouden enquête voor de klei nere stedelijke agglomeraties. Uitgaande van deze basis schat de commissie de hoeveelheden afvalstoffen gemiddeld per inwoner per jaar voor de kleinere stedelijke agglomeraties op 240 resp. 325 kg voor het jaar 1970 resp. 1980. De vermelde gegevens gelden voor de stedelijke afvalstoffen uit de be bouwingskernen, daarin in het algemeen van de verspreide bebouwingen van de industrie geen afvalstoffen worden opgehaald In het rapport worden op deze wijze voor alle afzonderlijke ge meenten de hoeveelheden afvalstoffen (stedelijke en normale industriële) be rekend. Voor Veenendaal komt de com- mjssie tot een hoeveelheid van 9000 ton in 1970 en een hoeveelheid tussen 12300 en 16400 ton in 1980. In het jaar 2000 zal volgens de commissie de hoeveel heid afvalstoffen van Veenendaal tus sen de 16500 en de 22000 ton bedragen. Uit de getallen die zo voor de Utrecht se gemeenten gevonden zijn trekt de studiecommissie de conclusie dat veel gemeenten in dc komende jaren in ern stige moeilijkheden zullen raken ten aanzien van de verwerking van deze afvalstoffen. Het vinden van aanvaard bare stortplaatsen wordt in verband met de hogere eisen die aan de hygiëne gesteld moeten worden steeds moeilij ker, terwijl ook de huidige methode van verwerking door storten steeds meer weerstanden oproept. In het rapport belicht de studiecom missie de verschillende methoden van verwerking van afvalstoffen uitvoerig en stelt zij de voor- en nadelen van de diverse methoden vast. Dat leidt tot de conclusie dat verbranding van het afval in de provincie Utrecht de enige verant woorde en doeltreffende oplossing zal zijn. Voor de toepassing van de methode van verbranden geldt echter in het al gemeen dat in dit verband met de hoge investeringskosten de minimum-aan voeren van afvalstoffen verhoudingsge wijs groot moeten zijn om de vaste kos ten op een aanvaardbare hoogte te hou den. Daarvoor zal samenwerking tus sen meer gemeenten of liever nog een samenwerking in groter verband nodig zijn, aldus de commissie. Voor de meest economische toepas sing van de methode van verbranding is volgens de commissie van doorslag gevende betekenis dat de gezamenlijke kosten van verbranden en vervoer per ton zo laag mogelijk zijn. Voor het vast stellen van de meest economische toe passing is daartoe een vergelijkend on derzoek ingesteld^ naar het verschil in totale kosten per ton bij verbranden in 1 centrale installatie voor de gehele pro vincie. Tevens is een onderzoek inge steld naar de technische voor- en na delen van grote en kleine ver brandingsinstallaties. Bij deze onder zoeken bleek dat er zuiver technisch gezien geen voorkeur voor één van bei de mogelijkheden kon bestaan, maar dat in economisch opzicht het gebruik van één centrale installatie veel aan trekkelijker Is. De vuilnisstortplaats van de ge meente Rhenen, die op Betuws grondgebied is gelegen. aan wie de commissie haar rapport heeft aangeboden, hebben daarom het rapport voorgelegd aan alle gemeente besturen in de provincie Utrecht met het verzoek zich te willen beraden op de uitvoering van de aanbevelingen van de studiecommissie en op de daarvoor te kiezen bestuursvorm. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse Schietvereniging scho ten op de buitenbaan deze week de vol gende resultaten. Geweer 100 meter J. Overeem 46, J. Koudijs 45, A. C. v. Dusschoten 45. H. K. Berendse 45, M. Berendse 45, K. Schepel 44, A. v. Eist 44, J. La Bastide 44, A. ter Burg 44, P. Engelenburg 44, J. v. Eist 43, H. v. Ginkel 43, A. Blanken 42, H. Pater 41, B. Geefshuizen 41, L. v. Hoeyen 41, J. ten Broek 40, H. Veldhuizen 40, T. v. Rustenhoven 40, A. J. Bookelman 40, W. v. Leuveren 40, A. Wittenberg 38, C. P. Hoytema van Konijnenberg 38, E. J. Reems 37. Met petite carabine over 100 meter was de uitslag. M. Berendse 47, K. Schepel 47, J. ten Broek 46, P. Engelenburg 44, A. C. v. Dusschoten 43, H. Veldhuizen 42, J. Koudijs 42, J. v. Eist 42, T. v. Rusten hoven 41. J. La Bastide 41, H. v. Gi- kel 40, W. v. Leuveren 39, A. v. Gar deren 38, A. Wittenberg 37, H. Pater 37, L. v. Hoeyen 36, B. Geefshuizen 35, A. J. Reems 35 en A. Blanken 25. Op 11 augustus doet de Scherpenzeelse Schietvereniging mee aan een militai re wedstrijd te Ede. Hiervoor is er za terdag een extra oefenmiddag op de schietbaan. Dit is noodzakelijk omdat er dan in verschillende standen ge schoten moet worden zoals staande, knielend en liggend. RHENEN Eind vorige week kwam het bovenste gedeelte van de Cunera- toren met de fraaie spits opnieuw uit de steigers. Voor het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Rhenen was dit aanleiding het gemeentebestuur te verzoeken in over weging te nemen op korte termijn het bovenstuk van de toren weer in flood light te zetten. Reeds vele maanden is de verlichting uitgeschakeld, omdat 't nu niet een bepaald fraai gezich is een massa steigcrwerk te verlichten. Nu én de spits én het open achtkant weer „vrij" gemaakt zijn. is er naar de me ning van de plaatselijke VVV alle aan leiding voor de schijnwerpers weer te ontsteken. RHENEN Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft de kioskhouder Van de P. onderaan de steile helling van de Grebbeberg een ongeveer twee jarig kleutertje vermoedelijk van een ongeval gered. Het kind was onver wachts van de kant van de weg naar het midden van de ter plaatse zeer drukke en bovendien levensgevaarlijke rijbaan gefietst en midden op de witte streep blijven staan. Vari beide kanten kwam op hetzelf de moment bijzonder veel verkeer. De automobilisten van de eerste wagens remden uit alle macht. Terwijl ook het verkeer vanaf de helling met flinke snelheid naderde holde de heer v.d. P. de rijbaan op om het in gevaar ver kerende kind te grijpen. Niemand kende de kleuter, totdat na ongeveer vijf minuten de moeder kwam opdagen. Het kind kreeg een standje, waarop twee toeristen commentaar le verden in de geest van: „feitelijk ver diende de moeder een uitbrander, ze had beter op haar kind moeten let ten". ARNHEM De Arnhemse recht bank veroordeelde gisteren de 29^ jarige chauffeur Gerrit van den H. uit Overberg bij Amerongen tot in het ge heel veertien maanden gevangenis straf, zes jaar ontzegging van de rij bevoegdheid en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van/ de regering. Van den H. maakte m mei van dit jaar met zijn vrachtauto een dodenrit door de Betuwe, die op de Cuneraweg in Rhenen eindigde in de dood van een echtpaar waarvan de auto door de wa gen van de chauffeur volledig werd ver pletterd. Een andere automobilist kwam er met een beenbreuk af. Van den H. had meer dan dertien ci troen-jenevers gedronken toen hij, zon der rijbewijs, van Geldermalsen af zijn tocht begon. Een automobilist die al die tijd achter hem had gereden zag hoe verschillende tegenliggers in de berm de wijk moesten zoeken. „Er moest wel iets gebeuren, het was alleen de vraag wanneer", zei hij er van. Van den H. kreeg een deel van de straf, groot zes maanden en een jaar ontzegging, opgelegd omdat hij in een periode dat hij zijn vrouw had verla ten in Velp en Arnhem een serie op lichtingen en flessetrekkerijen pleegde. VEENENDAAL De meeste kampeerbedrijven op de Utrechtse Heuvel rug, in de Gelderse Vallei en de Betuwe zijn nagenoeg volgeboekt. De be zoekersaantallen slaan ook dit jaar weer alle records. Zelfs in de Betuwe mag men dit jaar met recht van vakantiedrukte spreken. In Overberg is het aantal kampeerders stellig het grootst. Op de campings staan caravans en tenten dicht op elkaar en nog slechts weinigen zullen op dit moment een plaatsje gunnen vinden. Na de vakantie van de bouwvakkers zal de drukte stellig wat afnemen, doch algemeen wordt aangenomen dat het hoogsei zoen voor de recreatiebedrijven in verhand met de vakantiespreiding zal blijven aanhouden tot eind augustus. «i m VEENENDAAL De uitslag van de wedvlucht vanaf Bordeaux (laatste oude-duivenvlucht) van VPV „De Za terdagvliegers" was17-7-1969 om 13.00 uur windstil. In concours 30 dui ven. Aankomst le prijswinnende duif vrijdag 18-7-1969 om 13.14.17 uur snel heid 882,70 meter per minuut. Laatste prijswinnende duif zaterdag 19-7-1969 om 15.54.28 uur, snelheid 490.86 meter per min. K. v.d. Velde'l, 2; C. W. de Koning 3, 8; C. Bos 4; R. Muller Fl. 5, 7; C. J. Stuivenberg 6. In het rayon werden in totaal 229 duiven meegegeven. Ook hierin behaal de de duif van K. v.d. Velde de le prijs. K, v.d. Velde 1, 13; C. W. de Koning 16, 47; C. Bos 23; R. Muller Fl. 30, 40; C. J. Stuivenberg 35. De uitslag van de vlucht vanaf Vil voorde was: los 7.10 uur; in concours 314 duiven. Aank. le prijsw. duif 8, 57, 45 uur, snelheid 1352,93 meter per min. aankomst laatste prijswinnende duif 9.32.15 uür, snelheid 1015,67 meter per min. G. Methorst 1, 17, 19, 23, 38, 46; R. Muller Fl. 2, 9. 24, 33. 54, 56; K. v.d. Velde 3, 32; H. G. Reede 4, 29, 34, 45; G. Versteeg 5. 11. 13, 28. 44, 51, 57; G. v.d. Weerdhof 6, 21, 22, 47, 55, 62; A. Valkenburg 7, 52; H. Schoeman 8, 14, 53, 59, 60, 61; G. v. Wijk 10; G. v. Rotterdam 12; A. Quint 15, 16, 27, 30, 31, 40, 41, 42, 43; P. Vink 18, 26; M. v. Zetten 20; Gebr. Gijsbertsen 25, 39; Gebr. v.d. Bos 35; C. J. Stuivenberg 36, 58; C. Bos 37, 50; H. v. Dijk 48, 49; T. Anbeek 63. In het rayon werden in totaal 1578 duivèn. meegegeven. Hierin behaalde de duif van G. Methorst de tweede prijs. Bij de eerste 100 prijswinnende duiven klasseerden zich: G. Methorst 2; R. Muller 15, 63; K. v. d. Velde 16; H. G. Reede 17; G. Ver steeg 31, 92; G. v.d. Weerdhof 46; A. Valkenburg 47; H. Schoeman 51; G. v. Wijk 91; G. v. Rotterdam 93. SCHERPENZEEL De Luchtpost deed mee aan een tweetal wedvluchten. De vlucht met de meeste duiven was vanaf St. Chislain-Hornu, 'n afstand van 216 km. In concours waren 193 duiven. Zij werden gelost om 12.40 u. en de eer ste duif arriveerde om 15.33 te Scher- penzeel. De laatste om 16.21 uur. De uitslagen waren: T. H. Aarsen 1, 17, 21. 34 en 39; J. v. Oostrum 2, 9, 12, 22; Jo v.d. Bovenkamp 3, 24,; P. v. Eist 4, 10, 32, 35; M. Rotte 5, 8, 15; A. Rustenhoben 6, 16, 19, 25, 26. 27; W. v. Schaik 7, 18, 29,; C. ter Burg 11, 20, 30 31; C. Gijsbertsen 13, 37; C. Koster 14, 23, 28, 33; J. Bakker 36 en G. Schipper 38. De tweede wedvlucht was vanaf Bergerac een afstand van 885 km. Hier waren in concours 32 duiven. Zij werden gelost om 13 uur en de eerste duiven waren de vogende dag om 13.04 te Scherpenzeel. De uitslagen waren C. ter Burg 1; C. A. v.d. Wete ring 2, 4, 5; J. v. Oostrum 3; en W. Wagensveld 6. AMERONGEN In het gemeentehuis opent Amerongens burgemeester, jhr. mr. O. R. v.d. Bosch, vanavond om acht uur de expositie van beeldende kunst Van profs, semi-profs en amateurs, die vanaf morgen tot 16 augustus toegankelijk is. Naar verwacht wordt zjjn bjj de openingsceremonie o.a. de commissaris van de Koninging in de provincie Utrecht en de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken aanwezig. Op de foto een overzicht van de expositieruimte in dc raadzaal. Het is verleidelijk een. Gloxinia te kopen die volop bloeit. Neem liever een plant met enkele open bloemen en met nog veel bloemknoppen, daar kan men veel langer van genieten. Zet de plant nooit in de zon, wel ver langt zij veel licht. De potgrond nor maal vochtig houden en wekelijks bemesting geven. Is de Gloxinia straks uitgebloeid, geeft dan geen wa ter meer en geen bemesting, laat de plant dus afsterven. Dan zet men haar met pot en al in een kamer- kast en laat het geval de hele winter staan. Eind februari neemt men de knol uit de pot, verwijdert de oude en droge grond en pot de knol op in verse bloemistengrond. De pot wordt op een warm plekje in de kamer ge zet en wanneer de jonge scheutjes ongeveer 5 cm lang zijn zet men haar op een plaats voor het raam, waar de zon niet kan komen. Dan weer water geven naar behoefte en wekelijks bemesten. Zowel bij bloemisten als op de markt word^ de Plumbago Capensis (veel al mannetrouw genoemd) aangebo den. De bloemtrossen doen veel aan Phloxen denken. De mannentrouw wil het in de kamer goed doen, als men maar zorgt voor een vochtige at mosfeer door het blad iedere dag met lauw water te besproeien. Ze kan de gehele zomer doorbloeien. Maakt u zich niet ongerust wanneer de plant tegen de winter veel blad laat vallen. De plant vraagt dan om rust. Dus minder water geven en geen bemesting meer toedienen. Te gen maart worden de lange scheuten ingekort, men kan gerust een der de deel wegsnijden, en de plant met een verpotten in de bekende bloemis tengrond. Een algemeen bekende kamerplant, waaraan men veel genoegen kan be leven is de ster van Bethlehem (Cam panula isophilla alba). Deze wordt momenteel aangeboden. Plaatst de Ster voor een raam op het oosten of noorden. Niet voor een zonnig raam plaatsen! Koopt geen plant die vol op in de bloemen zit, neem een plant die enkele open bloemen heeft en ver der heel veel bloemknopjes. Men heeft dan zeer geruime tijd plezier van de bloei. Geeft bemesting om de nieuwe knopvorming te stimuleren, bdorre bloemresten met schaartje wegknippen om zaadvorming te voor komen. Door zaadvorming geraakt de plant totaal uitgeput en de bloei loopt dan te vroegtijdig ten einde. Na de Omdat de vuiiverwijdering altijd een gemeentelijke taak is geweest, is de provincie van mening dat een cen trale vuilverbranding door samenwer king van de gemeenten tot stand zal moeten komen. De gedeputeerde staten bloei de ranken flink terugsnijden en dan in een niet te warme kamer plaat sen. In de winter natuurlijk vorst- vrij! Tegen maart de plant verpotten in verse bloemistengrond. Ook het leuke plantje Crossandra ven- dulata (Rosientje genoemd) zien we weer volop aangeboden. Zijn die zalmkleurige bloempjes niet erg lief? Zorg voor een vochtige atmosfeer (veel sproeien met lauw water) en ze zal tot laat in de herfst doorbloei en. De potgrond moet normaal voch tig zijn. Ze is niet bestand tegen koud water, geef 'Rosientje' dus steeds lauw water. Het is niet erg wanneer ze in de winter enkele blaadjes ver liest, in het voorjaar komt dat wel weer terecht. Te hoog opgroeiende planten kan men wel e^n weinig te rugsnijden. Bescherm uw Rosientje in de zomer vooral tegen de felle zon, ze kan daar niet tegen. Jonge scheut- tjes, ter lengte van 7 8 cm kan men stekken in een potje met zanderige grond, waarin ze gemakkelijk wor- jes, ter lengte van 7 a 8 cm kan men zo'n Rosientje, u zult er plezier van hebben. Nog een prachtige bloeister? Neem dan een „Columnea", een uit Zuid-Ameri- ka afkomstige fraaie hangplant. Een bijzondere en rijkbloeiende plant, die wel een goede verzorging vraagt. De bloemen zijn van een bijzondere schoonheid! Ze vraagt veel licht, te gen de felle zon beschermen. Zolang de plant niet in bloei staat, moet ze veel besproeid worden met lauw wa ter. Het is een plant die men eigenlijk op de „diepe-bord-methode" moet kweken: een diep bord met water vullen, daarin een omgekeerd thee- schoteltje en wel zo, dat de bodem van het schoteltje boven het water uitkomt. Hierop wordt de pot gezet en de plant staat dan wel met de voet vlak boven het water, doch niet in het water. De plant heeft dan steeds de vochtige atmosfeer. In de winter moet de plant minder water hebben op de potgrond en ook mag dan niet bemest worden. Wordt in het voorjaar nieuwe groei verwacht (tegen maart) dan de plant verpotten in goede bloemengrond met er nog extra een beetje turfmolm doorheen gemengd. Jonge scheuten, ter leng te van ongeveer 10 cm zullen in een pot met zanderige grond, waardoor vooral turfmolm gemengd is, vrij spoedig wortels vormen. Plaats vijf stekken in een pot, u krijgt dan een mooi gevulde plant. Volgt bovenstaan de raad op en u zult succes hebben. Antwoord aan abonnee J. v. d. W.-G. Ik heb begrepen, dat u een Begonia Corrallina heeft omdat u schrijft dat zij haar bladeren heeft opgesierd met grijze stippen en met lichtroze grote trossen bloeit. Uw klacht, dat de plant volwassen bladeren laat val len is er een uit vele. Jammer, maar daar is weinig tegen te doen. U kunt dit euvel zoveel mogelijk tegengaan door het blad dagelijks met lauw wa ter te besproeien. De plant heeft veel bemesting nodig. Zet haar in de win ter vooral op een licht en zonnig plek je, in de zomer mag de plaats niet zonnig zijn. Op een jampotje met wa ter zullen jonge scheuten van 15 cm lengte wortels vormen. RHENEN, E. J. GRIJSEN TIEL Vruchtenveiling „Tiel cn Om streken", Veilbericht van di. 29-7-'69. Appelen Yellow Transparant I: 70/75 56-68, 65 70 55-65, 60/65 41-56. Yellow Transparant II: 70/75 49-50, 65/70 43-58, 60/65 35-53, I 20-40, II 15-21 Stark Earliest I: 70/75 85-103, 65/70 82-96, 60/65 56-82. Stark Earliest II: 65/70 71-75, 60/65 51-71, I 30-63, II 10-29. Bessen: Rode bessen: per doosje van 250 gr: E 25-32, I 21-28. Rode bessen: E 66-99, I 50-57. Frambozen: per doosje van 250 gr: E 61-66, I 41-55. Kruisbessen: E 120-135, I 85-114. Pruimen: Early Laxton: E 112-155, I 67-105, II 20-45. Eldense blauwe: E 75-115, 167-85. Diversen: Aardappelen: middel 22-27; Princessc- bonen: 40-65. Alles in ets per kg tenzij anders ver meld.

De Vallei | 1969 | | pagina 3