Bustocht voor invaliden en bejaarden Veenendaal Voor f 1100,- gestolen uit weekendhuisje Onderwijzer/voorzitter, beschuldigd van „zieltjes winnen bij Advendo": „Het is onvoorstelbaar Lange hete zomer; hoe lang nog? Moeizame honkbalzege op een fel vechtend Italië HOMMELES OM HOMMES GTWgeen verdere inkrimping van streekvervoer Inenting tegen polio In Veenendaal verdwijnt in 1970 de draadomroep Slager mist na „bezoek" 2100 gulden Indeling Sparta en Kesteren Om Europese titel Geen duidelijke winnaar Plezi ler Verdubbeld Verontwaardigd 'Aanmeldingstermijn sluit op 8 augustus ZIGEUNERS IN RENSWOUDE WOENSDAG 30 JULI 1969 VEENENDAAL Op donderdag 28 augustus organiseert de vereniging Oranjedag de 22e Yeenendaal.se bejaardentocht. De rit gaat via de Betuwe en Waardenburg naar VHertogenbosch, waar in de Brabanthallen koffie wordt gedronken. Aansluitend volgt een rondrit in de omgeving van Den Bosch, en door een deel van de Bommelerwaard. 's Middags wordt, opnieuw in de Bra banthallen, een Brabantse koffietafel geserveerd. In de loop van de middag wordt de rit voortgezet via Rosmalen. Grave en Nijmegen naar Berg en Dal, waar de deelnemers zich in hotel „Erica" enige tijd kunnen verpozen. De route terug naar Veenendaal gaat via Nijmegen, Arnhem en Ede. Belangstellenden voor de tocht kun nen zich tot en met vrijdag 8 augustus aanmelden, gebruik makend van het formulier elders in deze krant. Het kan worden ingeleverd bij: firma T. M. van Beek, Gortstraat 5: sigarenmagazijn en postagentschap „Zuid", p/a W. van Walsem, Dr. Slotemaker de Bruïne- plein 31; Raadhuis (afdeling bevolking). Voor de bewoners van het Hervormd Bejaardencentrum „De Engelenburgh" geldt een afzonderlijke regeling. Via de RENSWOUDE In de laatste weken zijn gevallen van kinderverlamming voorgekomen in enkele plaatsen van ons land. Er zijn 12 gevallen aangege ven, waarvan in 10 gevallen de diagno se met zekerheid vaststaat. Geen van deze patiënten bleek ooit volledig tegen kinderverlamming te zijn ingeënt. De gebruikelijke vaccinatie tegen kinder- veerlamming per injectie biedt een uit stekende bescherming tegen deze ge vreesde ziekte. Wanneer een voldoende hoog percen tage van kinderen en adolescenten is gevaccineerd, is een belangrijke bar rière opgeworpen tegen het optreden van een plaatselijke epidemie van kin derverlamming. Het is daarom aan te raden dat ieder tot en met de leeftijd van 19 jaar, die niet of niet volledig legen kinderverlamming is ingeënt, dit alsnog te laten doen. Men kan zich hiertoe wenden tot het gemeentehuis, afdeling inentingen, waar inlichtingen worden verschaft over plaats en tijd waarop door de plaatse lijke, entgemeenschap gelegenheid tot inenting wordt gegeven. De burgemeester van Renswoude. administratie van het centrum worden zij tot aanmelding in de gelegenheid ge steld. De volgende activiteit van „Oranje dag" is de organisatie van een „inva- lidentocht", die op zaterdag 6 septem ber wordt gehouden. De route is gelijk aan die van de bejaardentocht. De aan melding kan op dezelfde wijze geschie den. Voor de invalidentocht kunnen de formulieren bovendien worden ingele verd bij de Streekwerkplaats. Zuivel- straat 11. Om aan de bejaardentocht te kunnen deelnemen moet de deelnemer zelf, dan wel zijn of haar echtgeno(o)t(e), minstens 65 jaar oud zijn. Voor de in validentocht geldt geen leeftijdsgrens. Deelneming aan beide tochten door de zelfde persoon in niet mogelijk. Voor de bejaardentocht wordt geen gebruik meer gemaakt van particuliere auto's maar van bussen, hetgeen extra kosten meebrengt. Het organiserend comité hoopt deze te kunnen opvangen door bij dragen van de plaatselijke autobezitters. MENDEN Bij een inbraak in het weekendhuisje van de Edese leraar II. S. Brouwer, staande aan de Zilverland- seweg onder de buurtschap Aalst, heb ben dieven voor een waarde van meer dan 1100 gulden gestolen. De inbraak moet reeds hebben plaats gehad tussen 14 en 18 juli. Op 14 juli was de heer Brouwer nog in zijn eenzaam gelegen weekendhuis je geweest en hij ging toen met vakan tie. Tijdens zijn afwezigheid zou zijn zwager het draagbare tv-toestel mogen gebruiken. Om dat op te halen, reed deze op 18 juli naar Aalst. Hij ontdek te toen. dat via een ingedrukt keuken raam was ingebroken. Daar hij de heer Brouwer nog niet kon bereiken om overleg te plegen, ging hij nog niet naar de politie om aangifte te doen. Toen de eigenaar dezer dagen terug keerde, zag hij ook, dat er ingebroken was, waarop aangifte bij de rijkspolitie van de groep Lienden volgde. Behalve de draagbare tv, waren twee slaapzak ken, twee ligstoelen, een elektrisch scheerapparaat en een antieke petro leumlamp gestolen, alles bij elkaar voor meer dan f 1100.-. De rijkspolitie heeft de technische recherche uit Arnhem ingeschakeld, maar bruikbare vingerafdrukken wer den niet gevonden. De heer Brouwer is nog niet zo lang eigenaar van het huisje. De vorige eige naar, die sinds november 1968 niet in zijn woning was geweest en daarin in maart terugkeerde, vond niets meer vari alles wat erin gestaan had. Zelfs zijn VEENENDAAL In het kader van een ministeriële beslissing daterend uit 1964 zal per 1 augustus 1970 in Vee nendaal de draadomroep van de PTT worden opgeheven. De in totaal nog 403 aangesloten abonnees in deze ge meenten zijn van de opheffing inmid dels schriftelijk op de hoogte gesteld. De liquidatie zelf wordt pas volgend jaar zomer doorgevoerd, tegelijk met een aantal andere Nederlandse netten, waarbij nationaal gezien in totaal on geveer 30.000 abonnees zijn betrok ken, verspreid over 85 netten en 7 netgedeelten, wat neerkomt op tien procent van het aantal aansluitingen. Er blijven dan nog 97 netten over, met samen 264.000 aansluitingen. Deze zijn overigens ook tot verdwijnen ge doemd, als gevolg van een beslissing van de regering, die al in 1964 is ge nomen. Ruim 400 Veenendaalse aangeslote nen zullen naar andere mogelijkheden moeten omzien, evenals b.v. 235 in Bar- neveld, 140 in Culemborg, 149 in Leer dam, 170 in Nijkerk, 192 in Oudewa ter. en 359 in Woerden. Ook voor de Veenendaalse bedrijven heeft het verdwijnen van de draadom roep gevolgen. De PTT heeft echter verklaard, dat voor bedrijven die ge bruik maken van een zgn. „bijzondere draadomroepinrichting" (een hoofdaan sluiting met groot aantal nevenaanslui tingen) een regeling is te treffen: men kan de installatie overnemen. Het is dan echter wel noodzakelijk zelf voor de muziek te zorgen. bed, ledikant en al het serviesgoed was gestolen. Dicht in de buurt staat een kippen hok van de landbouwer G. A. van den Hof. Reeds drie winters achtereen werd een aantal kippen uit het hok gestolen. Het is dus een gevaarlijke en voor die ven blijkbaar aantrekkelijke omgeving. RENSWOUDE Het bezoek van een gezelschap zigeunerachtige typen zal de Renswoudse slager Eykèlkamp nog lang heugen. Enkele minuten na slui tingstijd betraden gistermiddag een groot aantal leden van de groep zijn winkel. Een paar uur later bleek dat uit de kas een bedrag van 2100 gulden werd vermist. De zigeuners wier aantal wordt ge schat op dertig tot veertig, legden in Renswoude aan, kennelijk met de be doeling zich van mondvoorraad te voor zien. Diverse winkels kregen bezoek waaronder een radiozaak, waar een twintigtal binnenstapte, nadat de eige naar G. van de Vendel de deur had ge opend voor twee van hen die aan de deurkruk morrelden. Toen zij binnen waren, volgde direct een grotere groep die zich door het hele pand verspreid de. Tot op de bovenverdieping, het ma gazijn en de werkplaats. De heer Van de Vendel was met een late klant al leen in de winkel en kreeg argwaan. Met zachte hand wist hij de zigeuners te bewegen zijn zaak te verlaten nadat hij het woord „Polizei" had laten val len. Getuigen in Renswoude verklaarden onafhankelijk van elkaar, dat de zigeu ners drie transistorradio's hebben mee genomen. Tot op heden heeft de heer Van de Vendel nog géén vermissing vastgesteld. De zigeuners verplaatsen zich met een zevental grote personenauto's en verdwenen na hun bezoek aan Renswou de in de richting Veenendaal. Eerder deze week zou de groep zijn gesignaleerd in Bennekom. Ze zou ruim een maand geleden in ons land zijn gearriveerd. Haar auto's zijn voorzien van Fran se. Italiaanse, Duitse en Nederlandse kentekens. VEENENDAAL De Veenenda- lers zijn zichzelf niet meer. en dat met reden. Overal waren Kisteren de symptomen te zien van de epide mische gevolgen die een lange hete zomer heeft. De stropdas heeft na genoeg afgedaan, de mensen komen zo weinig mogelijk op straat. Liever zoeken ze verkoeling, voorzover hun het daaglijks werk niet roept, in 't zwembad of langs de rivieren en plassen in de Betuwe. Een enkeling probeert het zich in eigen huis zo aangenaam mogelijk te maken, wat resulteert in een scala van lakens en zonneschermen voor ramen en op balkons, die de ergste hitte buiten moeten houden. De voorspelde koelte bleef giste ren uit, en velen hadden dat kenne lijk verwacht. De markt kreeg in de vroege morgenuren het meeste be zoek. en 's middags was het in het centrum van Veenendaal minder druk dan was voorzien, met het oog op de enorme stroom van vakantie gangers en toeristen die voor hun in kopen op Veendaal zijn aangewezen. Het verkeer op de provinciale we gen was al evenzeer gereduceerd tot onder het gemiddelde van nor male zomerse dagen. Een van de activiteiten die wèl tot ongekende hoagten zijn gestegen is de verkoop van frisdranken, bier en ijs, terwijl ook het waterverbruik aantoonbaar is toegenomen. (Dat is logisch, wan neer wordt overwogen dat het bij milder weer niet gebruikelijk is dat dames op het kantoor hun voeten af koelen in een bak vol water). Het bedrijfsleven trekt zich overi gens het lot van de nog werkenden wel aan. Sommige bedrijven, waar onder de SKF in Veenendaal en Rec- ticel in Kesteren gaven hun perso neel een half uur eerder vrij. Intussen een hoopgevend geluid van een oude schipper aan de Rijn in Rhepen: r.We krijgen verandering in het weer", zegt hij, wijzend op de schuchtere wolkjes, maar dat heeft het KNMI ook al aangekondigd.... WIESBADEN Het Nederlands honkbalteam heeft dinsdag in de strijd om het Europese kampioenschap in Wiesbaden een moeizame zege behaald op een verbeten vechtend Italië. Na ruim 2'/t uur aanvaardbaar honkbal werd het 8-4. Het machtige wapen van de homerun, dat in het begin van de wedstrijd spectaculair door Hudson John, Hamilton Richardson en Herman Beidschat werd gehanteerd en het dui delijke falen van de Italiaanse defensie in de vijfde inning, brachten de Ne derlandse zege tot stand. De Italianen gaven elf honkslagen tegen Nederland zes, waaronder drie homeruns. Herman Beidschat hield het uit tot de vijfde slagbeurt, daarna moest Jan Dik Leurs in actie komen. De Ita lianen gebruikten drie werpers. Tijdens deze wedstrijd raakte Johnny Jonkers geblesseerd .Tonny de Jager verving hem. In de zesde innings raakten de gemoederen verhit rond de thuisplaats, waar Wim Crouwel, na de Italiaan Mo- relli te hebben uitgetikt, deed alsof hij hem wilde trappen. In het Italiaanse kamp werd dit uiteraard hoog opge nomen. De rust was echter snel her steld, doch Crouwel en Morelli keerden niet terug. Vier innings lang was Nederland - Italië een spannende wedstrijd, waarin een duidelijke winnaar was aan te wij zen. Herman Beidschat hield de Itali anen tot de vierde inning van de hon ken en Nederland scoorde dank zij solo-homers van Hudson John en Ha milton Richardson in de tweede en derde inning. Italië kwam echter ver rassend terug. In de vierde inning kwa men Passarotto en Rossi tot gave honk- OPHEUSDEN De speeldata voor de eerste helft van de zaterdagcompeti tie zijn bekend gemaakt. Voor Sparta uit Opheusden en Kesteren uitkomen de in de vierde klasse van de KNVB is het programma ongunstig uitgeval len. Beide ploegen beginnen i melijk 30 augustus met een uitwedstrijd: Spar ta tegen Harskamp en Kesteren tegen Blauwgeel-Ede. Op 6 september ontmoet Kesteren thuis Harskamp en krijgt Sparta be zoek van een oude bekende, namelijk AZSV uit Aalten. Op 13 september ont moet Kesteren dezé club en bindt Spar ta de strijd aan met DVOV uit Velp. Op 20 september vermeldt het program ma de wedstrijden Sparta-Ostrable en Kesteren-DVOL (Velp). Op 27 septem ber is vastgesteld Kesteren-Ostrable en heeft Sparta een vrije dag. Op 4 okto ber komen de beide rivalen tegen el kaar in het veld. Op 11 oktober ont vangt Sparta Otterlo en is Kesteren vrij. Op 18 oktober gaat de Opheusden- se formatie naar VVS in Nijmegen en Kesteren naar Otterlo. VVS is 1 novem ber de tegenstander voor Kesteren en Sparta bekampt dan Redichem. Voor 8 november zijn vastgesteld Bennekom - Sparta en Redichem-Kesteren. De eer ste helft van de competitie wordt 15 no vember afgesloten met twee thuiswed strijden en wel van Kesteren tegen Bennekom en Sparta tegen Blauw Geel. lagen waarna een gelukkige homeslag van Monaco voor 2-2 zorgde. Herman Beidschat nam in de gelijkmakende slagbeurt wraak: met Van de Dungen Gronovius op de honken sloeg hij een homerun. Dit geschiedde nog steeds op het werpen van Gianni Clerici. Toen Cresto en Cripa in de vijfde inning Beidschat weer vol raakten, werd Jan Dik Leurs naar de heuvel geroepen. Hoewel de Italianen ook op zijn werpen hun slagkwaliteit toonden hield Leurs dank zij wederom foutloos spelend veld de thuisplaat schoon tot de zevende in ning. De strijd was op dat moment be slist. De 4-2 voorsprong werd in de vijf de Nederlandse slagbeurt namelijk op gevoerd tot 7-2 door Boudewijn Maat, Hudson John en Wim Crouwel ten ge volge van vier Italiaanse veldfouten. In de zesde inning bracht een twee-honk- slag van Boudewijn Maat vervolgens Hamilton Richardson over de thuisplaat (8-2). Een Italiaans debacle werd verwacht. De „Azzurri" herstelden zich echter en scoorden in de zevende inning op honk slagen van Passarotto en Castelli 8-4. In de laatste slagbeurt zorgde Leurs voor een overtuigend slot door drie van zijn laatste vier tegenstanders met drie naar de kant te sturen. De gedetailleer de uitslag luidde: Nederland 0-1-1-2-3-1 0-0-x is 8. Italië 0-0-0-2-0-0-2-0-0- is 4. DOETINCHEM De Geldcrscbe Tramwegen zullen geen maatregelen treffen om het streekvervoer nog ver der in te krimpen. Dit deelde ir. A. H. H. Robbe-Groskamp, directeur, mede in de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering. De situatie in het streekpersonenvervoer blijft onrenda- dabel, doch verdere inkrimping bete kent een afbraak van dit vervoer tot beneden het toelaatbare minimum. In dit verband wees de heer Gros kamp erop, dat de streekvervoersbe- drijven niet altijd commercieel mogen kijken. Doorrijden betekent echter ook dat de overheid nog meer dan thans de helpende hand zal moeten bieden om dit vervoer in stand te houden. Dit jaar hebben de streek vervoersbedrij ven een rijksbijdrage van 3 miljoen gulden ontvangen, welk bedrag te enen male onvoldoende is. Voor 1970 schatte de heer Groskamp het totale verlies der streekpersonenvervoersbedrijven op 50 miljoen. Het aandeel dat de GTW uit de rijks pot heeft gekregen vielde directeur niet tegep, hoewql het op geen stukken na toereikend is. Voor 1970 zal dan ook een veel hoger bedrag uit de bus moe ten komen. Bij de GTW is een ver dere besparing op het streekpersonen- vervoer niet meer mogelijk. Het reizi- gersvervoers liep bij de GTW vorig jaar met 2l/2 procent terug. Een gunstig cijfer, vergeleken bij het landelijk ge middelde. Wat de busbezetting betreft, achtte hij die in de streek de Liemers bene den de maat. Plannen zijn in voorbe reiding tot het invoeren van diverse re ductietarieven. Een 10-rittenkaart op kleine afstanden is inmiddels een feit geworden. Hij pleitte voorts faciliteiten voor het busvervoer, onder andere aparte stoplichten, voorrang in drukke straten en voorrang bij het wegrijden van bushaltes. Besloten werd de winst ad. f 10.309 over te boeken naar de nieuwe rekening. Ir. A. J. -Ingen Housz te Arnhem werd als commissaris her kozen. VEENENDAAL/DE KLOMP De Ederveense voetbalvereniging Advendo heeft niet lang plezier gehad van de nieuwe voorzitter, die de club in het begin van dit jaar met algemene stemmen koos. De praeses, de heer J. H. Hommes, nam zijn functie in januari boordevol optimisme aan, maar zijn elan verdween al snel toen hij werd geconfronteerd met alle soorten van kritiek en beschuldi gingen. geuit door leden en bestuursleden van Advendo. Langzamerhand ging het plezier er voor hem af en hij dacht er sterk over om het voorzitterschap er bij neer te leggen. Onlangs deelde hij het bestuur mee, dat hij van is om dat 11 augustus, op een buitengewone ledenvergadering, inderdaad te gaan doen, want toen men de heer Hommes in het dagelijks leven hoofdonderwijzer van de openbare lagere school in Ederveen ook nog ging verwijten dat hij onder de jeugd van Ad vendo zieltjes zou winnen voor zijn school, was het hek van de dam. Dat werd de rustige, in Groningen geboren onderwijzer/voorzitter te veel Hij had in de verste verten niet verwacht dat het al zo gauw hommeles zou wor den bij de Ederveense club. „Het is onvoorstelbaar", verzuchtte de heer Hommes gisteravond in zijn ruime huis in De Klomp, waar hij nu on geveer twee jaar woont. „Dat dit is ge beurd heeft me geschokt want ik heb, toen men mij verzocht om voorzitter te worden van Advendo, onmiddellijk ge zegd dat er geen enkel verband mocht worden gelegd tussen de school en de voetbalclub. Dat was de enige eis die ik stelde". De hoofdonderwijzer accepteerde het voorzitterschap er waren twee be stuursleden bij hem geweest met het verzoek om praeses te worden en er was op de vergadering niemand tegen zijn benoeming. De heer Hommes: ..Ik had er reuze veel plezier in. De eerste J. H. HOMMES gevoel van onbehagen maanden was het een geweldige hobby voor me. maar sinds twee maanden loop ik me te ergeren en dat gevoel var^ onbehagen resulteerde ten slotte in de mededeling aan het bestuur dat ik aftreed in augustus". De hoofdreden hiervan is dat men frekuent suggereert dat de 28-jarige voorzitter geen scheidingslijn kan trek ken tussen zijn school en de voetbal club. Maar er zijn nog andere aanstoot gevende punten volgens hem. „Het is allemaal begonnen met de uiterst ver velende omstandigheid dat mei. beslis singen buiten bestuursleden om nam. Op de vergaderingen werd er wel ge stemd. maar dat had in feite niets om het lijf, want wanneer bijvoorbeeld de meerderheid van het bestuur tegen was, werd enkele dagen later toch an ders besloten", aldus de teleurgestelde onderwijzer. Hij was het ook niet eens met het financiële beleid en met de weinig hel dere taakverdeling. Bovendien werd hij bedolven onder kritiek. „Ik heb onmiddelli jk gezegd, dat men mij gerust mag bekritiseren, maar dan moet er natuurlijk wel een aanleiding zijn. Aan achterbakse verdachtmakin gen en roddelpraatjes heb ik echter niets. Als „buitenlander" sta je daaraan toch veel eerder bloot naar mijn me ning", vertelde hij. Over dat zieltjes winnen raakt hij niet uitgepraat. „Die beschuldigingen hebben me woedend gemaakt. Ik vind het laag deze gevaarlijke zaken te sug gereren", aldus de heer Hommes. „Het gaat uitstekend met mijn school. Sinds we in Ederveen zijn gevestigd is het leerlingenaantal verdubbeld. Op zoiets ben je als hoofd enorm trots natuurlijk. En die trots laat ik niet aanvreten door deze beschuldigingen. Ik heb veel plezier in mijn school werk en ik ben blij, dat het zo uitste kend gaat. En om dan nu alles kapot te laten maken... nee, daar vecht ik te gen". Ook de laatste tijd zijn er enkele nieuwe leerlingen bijgekomen op de openbare lagere school, maar de twee christelijke scholen hebben deze pupil len niet verloren aan de school van de heer Hommes omdat deze zich bezig heeft gehouden met zieltjes winnen. Dat zei een deel van de leden (en zelfs bestuursleden) wel. De heer Hommes: „Als ik een jeugd- elftal van Advendo vergezelde en dat deed ik nog wel eens omdat ik wer ken met de jeugd nu eenmaal fijn vind dan zei men alweer: „Kijk daar gaat hij weer. Zeker weer nieuwe leer lingen aantrekken. Ik ben blij dat de nieuwe leerlingen van de laatste tijd niets uitstaande hebben met Advendo", is de mening van de verontwaardigde De openbare lagere school in Eder veen. Sinds de school in Ederveen is gevestigd is het leerlingenaantal verdubbeld, maar niet als gevolg van het zieltjes winnen" van hoofdonder wijzer en Advendo-voorzitter Hommes. hoofdonderwijzer. Het spijt hem dat het zo is gelopen. Hij was één van de mannen die streef den naar een sportvereniging in Eder veen, want een enquête wees uit dat er flink wat belangstelling bestond voor tafeltennis, volleybal en gymnastiek. Met dit werk heeft hij zich in Holten al eens beziggehouden en dat schonk hem veel voldoening. Ook was de heer Hommes trots op het feit, dat het terrein van Advendo in de naaste toekomst zal worden uitge breid waardoor er gelegenheid bestaat om eindelijk eens een verenigingsge bouw te realiseren. Als lid van Advendo zal hij dat nog wel eens meemaken, doch als praeses volstrekt niet meer. Daarvoor is het al te veel hommeles geweest... V

De Vallei | 1969 | | pagina 5