Koeznetsof in Londen zoek Bonn informeert bij V.S. over chem. wapens Gezicht op Zee der Rust MUIZEN IN CONTACT MET MAANSTOF bi] de Spar lebber niet uur Zes mannen bestalen werkgever Vissterfte in de Main Politici zouden betrokken zijn bij speculaties in bouwgrond STORM MAAKT EINDE AAN ZOMERWEER IN ENGELAND Roemenië stelt congres uit Olieveld in Sahara ontdekt 24 DODEN BIJ BUSONGELUK Hüls vindt ons gas te duur Akkoord over invoering van „papieren goud" Speurtocht naar bekende Russische schrijver Hercules neemt Ten Horn over RENPAARDEN VERBRAND ONDER WATER SENSATIE ENTHOUSIASME VERRASSING Geruchten Belasteren SCHANDAAL IN WEST-DUITSLAND „KONING" VAKANTIE Rozen! Na binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. WOENSDAG 30 JULI 1969 T ONDEN/MOSKOU De liberale Russische schrijver, Anatoly Koeznet- sof, is tijdens een bezoek aan Londen „verdwenen". De Russische am bassade stelde gistermiddag het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken daarvan in kennis, waarna Scotland Yard werd ingeschakeld. Men houdt re kening met de mogelijkheid, dat de 40-jarige Koeznetsof. die in zijn land door conservatieve bladen fel bekritiseerd is, politiek asiel zal vragen. Koeznetsof was vorige week donder- tg voor een bezoek van twee weken in tïngeland aangekomen, mogelijk met hetzelfde vliegtuig, waarmee de uit Russische gevangenschap ontslagen Britse lector Gerald Brooke terugkeer de. Maandagavond omstreeks elf uur is hij het laatst in zijn hotel in Londen gezien. Hij kwam binnen, bleef enkele minuten op zijn kamer en ging daarna weer weg. De politie doorzocht gister avond zijn kamer en ontdekte, dat de schrijver zijn bagage had achtergela ten. Het hotel had zijn „verdwijning" niet aan de politie gemeld. Het komt ge regeld voor dat gasten een nacht weg blijven, zed men daar. Koeznetsof was vergezeld van een vriend, professor Andjapazidze, die Engelse letterkunde LONDEN De drie weken van on afgebroken warm zomerweer in Zuid en YVest-Engeland, zijn ruw onderbro ken. Storm en regen maakten gisteren met één slag een einde aan een der beste zomers, die dit deel van Engeland deze eeuw heeft gehad. In Londen stroomde de regen giste ren onafgebroken neer. Voor veel toe risten, die moeite hebben om een on derkomen te vinden, is dit een extra tegenslag. Veei campings in het westen zijn on dergelopen, jachten sloegen om, lande rijen en wegen kwamen onder water te staan. En man kwam om toen zijn zeilboot kapseisde. Een grote vlootrevue voor de Engel se zuidwestkust werd gisteren een nat te bedoening. Koningin Elizabeth, die haar zogenaamde westelijke vloot een nieuwe standaard gaf, deed dit in de hangar van een vliegdekschip in plaats van boven aan dek. De enigen, die erg blij zijn met de plotselinge nat tigheid zijn de boeren. Die hadden re gen dringend nodig. Ook Frankrijk had met slecht weer te kampen. Le Havre werd getroffen door een flinke storm en geweldige re genbuien. Veel kelders liepen vol en tal van automobilisten konden niet ver der en moesten hun auto's achterlaten. BOEKAREST De opening van het Tiende Congres van de Roemeense com munistische partij is twee dagen uit gesteld. Het Congres begint nu op 6 augustus. Voor het uitstel werd geen reden gege ven, maar men vermoedt dat het sa menhangt met het bezoek van presi dent Nixon aan Roemenië op 2 en 3 augustus. De Roemeense autoriteiten zouden willen vermijden, dat de komst van Nixon samenvalt met de aankomst van de communistische delegaties die ami het Congres deelnemen. PARIJS Een nieuw, groot olieveld is in de Sahara ontdekt. Het ligt aan de Algerijns-Lybische grens, even ten noorden van Edjeleh en ten westen van Chanet. Volgens de eerste schattingen kan het enkele miljoenen tonnen ruwe olie per jaar opleveren. Voldoen de resultaten aan de ver wachtingen, dan zal dit olieveld onge veer twintig procent van de gehele Al gerijnse olieproduktie voor zijn reke ning nemen. DEN HAAG De Amerikaanse Her cules Inc. heeft de Chemische Verfstof- fenfabriek v/h L. Ttf ten Horn in Maastricht geheel in haar bezit gekre gen. Hercules had al een minderheids belang. Ten Hom is een belangrijke produ cent van pigmentkleurstoffen die op grote schaal worden gebruikt in o.a. de verf-, drukinkt-, rubber- en kunststof industrie. Ten Horn heeft een meerder heidsaandeel in de Franse pigmentfa- briek Société Frangaise des coleurs Ten Hom bij Parijs. De overneming van Ten Hom zal geen gevolgen heb ben voor het beledd, de verkoop en het personeel. Ook de directie blijft onge wijzigd. BONN Kort na de vergiftiging van de visstand in de Rijn, wordt nu de Madn geteisterd door een massale vis sterfte. Aan de oevers van de rivier zijn duizenden vissen, voornamelijk witvis, dood aangespoeld. Het scheikundig laboratorium van de deelstaat Hessen in Wiesbaden heeft vastgesteld, dat de vissen zijn gestikt door gebrek aan zuurstof in het water. Dit zuurstofgebrek wordt veroorzaakt door de steeds grotere massa's afval water, die de fabrieken lozen in de Main. Sedert de Apollo-11 op 19 juli in een baan om de maan kwam en [de bemanning zich gereed maakte voor de landing is in het noordoos- ten van de Verenigde Staten vrijwel onafgebroken regen gevallen. Dit is i er oorzaak van, dat de telefoons bij de meteorologische diensten en de radio- en televisiestations roodgloei end staan. Honderden mensen bel len dagelijks op om aan de hand van Bijbelteksten duidelijk te maken, dat nu het einde van de wereld in zicht is, omdat God in woede ontstoken zou zijn over de hoogmoed van de mens voet op de maan te zetten. De meteorologische diensten houden echter vol, dat het slechte weer een natuurlijke oorzaak heeft en komen slechts tot de slotsom, dat de maand juli de slechtste is die de Verenigde Staten in 25 jaar hebben gekend. doceert aan de universiteit van Mos kou. Ook deze was gisteravond onvind baar. Koeznetsof, lid van de communis tische partij sinds 1955, veroorzaakte in 1967 in zijn land sensatie met zijn roman „Babi Yar" over de massa moord van de nazi's op duizenden Joden in een Oekraiens ravijn. Russi sche critici verweten hem, dat hij zich teveel bepaald had tot de Jood se slachtoffers en te weinig aandacht had besteed aan het „historische feit", dat daar ook mensen van een ander ras waren vermoord. Het boek is in vele talen in het Westen gepubli ceerd. Deze maand werd hij opnieuw aangevallen na de verschijning van zijn jongste roman, „Vuur", waarin hij het leven in een Russische fa brieksstad beschrijft, waar de mensen gedemoraliseerd zijn en de plaatselij ke partijleider een schurk is. Een kennis van de schrijver vertelde gisteravond vanuit Koeznetsof's woon plaats Toela, dat de familie zich al wat ongerust had gemaakt, omdat Koeznet sof sinds zijn vertrek naar Engeland niets meer van zich had laten horen. Zijn vrouw was maandag met vakantie naar een plaats in Zuid-Rusland ge gaan. Uit andere bron wordt vernomen, dat Koeznetsof naar Engeland was ge gaan als vertegenwoordiger van de Rus sische schrijversbond om er een serie verhalen te schrijven over het verblijf van Lenin in Londen. Vorige week werd bekend, dat Koeznetsof was opgenomen in de redactie van het populaire letter kundig tijdschrift voor jongeren, Joe- nost, na het ontslag van drie andere bekende liberale auteurs - de dichter Jevtoesjenko, de romanschrijver Aksio- nof en de toneelschrijver Rozof. BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken heeft een stap gedaan bij de Amerikaanse regering met betrekking tot het vraagstuk van de opslag van Amerikaanse chemische en bacteriologische wapens in West- Duitsland. Het hoofd van de Westduitse rege ringsvoorlichting, Günther Diehl, heeft gisteren te verstaan gegeven, dat een antwoord van de V.S. zeer spoedig te verwachten is. De Westduitse rege ring meent, aldus Diehl, dat deze zaak, die nog nooit aan de orde is geweest, door Washington en Bonn besproken dient te worden. Vorige week heeft Diehl reeds ge zegd, dat de Westduitse regering niet op de hoogte is gesteld van het op slaan van B- en C-wapens in West- Duitsland. Met de mogelijkheid, dat er dergelijke wapens waren opgeslagen in West-Duitsland zou evenwel reke ning gehouden moeten worden, daar de strijdkrachten van het Pact van Warschau zeker met dergelijke wapens uitgerust zijn. „Bonn wil echter in de ze aangelegenheid gekend worden", al dus Diehl. Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van Defensie heeft giste ren tegengesproken, dat de vergifti ging van het Rijnwater van een maand geleden veroorzaakt zou zijn door een heden van de Westduitse marine, die voor West-Duitsland verboden chemi sche en bacteriologische wapens zou den hebben vervoerd. Volgens de West duitse defensie-woordvoerder heeft geen enkele vlooteenheid van West- Duitsland op de Rijn of de zijrivieren ervan als depot van B- of C-wapens dienst gedaan. De Westduitse marine heeft, naar de woordvoerder zei, nim mer B- en C-wapens in haar bezit ge had. 0) De eerste originele maanfoto's zijn gisteren, na de ontsmettings periode, prijsgegeven. Hier vanuit de Eagle (LM) een gezicht op de maan bodem in de Zee der Rust met ongeveer in het midden van de foto de wetenschappelijke apparatuur, die er door de astronauten van Apollo-11 werd neergezet. De scha duw op de voorgrond is een van de raketmotoren van de Eagle. HOUSTON Dc drie ruimtevaar ders Armstrong, Aldrin en Collins hebben gisteren in het maanont- vangstlaboratorium naar de film ge keken die van de eerste stappen op de maan is gemaakt. Deze film was de eerste die ontsmet is en getoond kon worden. Het is een kleurenfilm die genomen is bij het opstijgen van de maan. Er zijn duidelijk de voet stappen van de twee ruimtevaarders Armstrong en Aldrin in het donkere maanstof op te zien. Op de beelden die tijdens de lan ding gemaakt zijn is duidelijk het opwervelen van maanstof te zien, dat volgens de ruimtevaarders het uitzicht gedeeltelijk ontnam tijdens de laatste ogenblikken, waarin zij boven het ruige terrein weg moesten om een andere plaats te zoeken voor de landing. Op de films is ook het loskoppelen en later het weer vastkoppelen van de Eagle (LM) en het moederschip Columbia te zien, en de terugkeer naar de aarde. Het opvallendste van de film is de diepte van de schadu wen, terwijl Armstrong van de lad der op de maan stapte. De fotolaboranten en anderen die maanstof aan hun handen hadden gekregen bij het openen van het eer ste pak met film dit weekeinde, heb ben tot dusver geen nadelige ver schijnselen daarvan ondervonden. De ruimtevaarders en de anderen die in quarantaine zijn genieten „een buitengewoon goede gezond heid". Inmiddels is maanstof in con tact gebracht met muizen, die ste riel zijn opgekweekt om vast te stel len of het stof al of niet besmette lijk is. Andere vormen van leven, zoals vissen, sprinkhanen, vogels, planten menselijke en dierlijke weef sels zullen eveneens in contact ge bracht worden met het maanstof, voordat dit wordt vrijgegeven. Tijdens de onderzoekingen van gis teren gaf het maanstof zoveel van zijn donkere geheimen prijs dat de geleerden elkaar van enthousiasme gingen tegenspreken. Een hoogleraar in de chemie, prof. dr. Harold C. Urey, Nobelprijswin naar in 1934, die al twintig jaar vol houdt dat de maan koud en hard is, begon ernstig te twijfelen aan zich zelf toen hij van de ontdekkingen in Houston hoorde. „Ik zal overwegen of ik mijn mening niet moet herzien" zo gaf hij aarzelend toe. Dit werd van het stof bekend: 0 Het bestaat voor een kwart tot een derde uit heel kleine helder glan zende glasachtige bolletjes. Kleur: van bruin via geel tot glazig. 0 Volgens de geleerden in Houston was het vergelijkbaar met sommige harde grondsoorten op aarde, waar op niets wil groeien. 0 De bolletjes moeten volgens en kele onderzoekers ontstaan zijn door condensatie van gassen tijdens de kratervorming op de maan. 0 Het bevat verder vrij veel tita nium, een stof, die gebruikt wordt voor alliages en die op aarde weinig voorkomt. 0 Volgens voorlopige aanwijzingen zit er ook nikkel en ijzer in. 0 Verder komen er vermoedelijk mineralen in voor die ook op aarde bekend zijn. De maanstenen die tot nog toe zijn onderzocht, zijn vermoedelijk ontstaan bij vulkaanuitbarstingen. Voor veel geleerden bleek dat een verrassing. „De stenen hadden" zo zeiden enkelen, „evengoed op aarde gevonden kunnen zijn". Prof. Euge ne Schoemaker verklaarde stomver baasd te zijn dat de maan-„zeeën" blijkbaar bestaan uit gestolde lava. Tussen de maanmonsters zat ook een klein halfrond glinsterend steen tje (doorsnee enkele millimeters). Onder een microscoop lichtte het zo helder op dat het de geleerden aan een parel deed denken. Erhard in conflict met kinpenmagnaat ADVERTENTIE PRAAB Een busongeluk in Bez- decin in Bohemen heeft aan 23 passa giers en de chauffeur van de bus het leven gekost. Dertig mensen werden gewond. De bus werd gegrepen door een trein op een overweg, waarvan de bomen niet waren neergelaten. BONN Professor Ludwig Erhard, de voormalige Bondskanselier van West-Duitsland, ligt overhoop met zijn nieuwe chef, de Amerikaanse kippenmagnaat John. B. Bauer. Erhard meent dat Bauer zijn naam te grabbel heeft gegooid om specula tiewinsten op te strijken. Bauer daarentegen beweert, dat Er- AMSTERDAM Hethaalde pogin gen van het grote Westduitse chemische bedrijf, de Chemische Werke Hüls, om tegen een redelijke prijs Nederlands aardgas te betrekken, hebben tot niets geleid. Op grond hiervan heeft het bedrijf be sloten om samen met 'n elektriciteitsbe drijf een kerncentrale te bouwen met een vermogen van zevenhonderd mega watt. Hierdoor wil Hüls het nijpende probleem van de energievoorziening op lossen. hard hem bekladt om zelf de' han den vrij te krijgen voor een andere baan. De oud-Bondskanselier zegt nu: „Ik heb ontslag genomen bij Bauer". Deze houdt vol: „Ik heb Erhard ont slagen". Beiden hebben hun advoca ten aan het werk gezet. Nadat Erhard in 1966 was afgetreden als Bondskanselier, werd hij voor een jaarinkomen van twee ton advi seur van het Bauerconcern, dat diep gevroren haantjes en kalkoenebou ten exporteert over de hele wereld. Toen de Duitse professor kortgeleden naar Amerika reisde, deden plotse ling allerlei geruchten de ronde, dat hij voor een Westduitse belangen groep probeerde om de aandelen van de Amerikaanse staalonderneming Alan Wood op te kopen. Erhard, die verzekert van niets te we ten, werd zelfs naar een soort feeste lijke ontvangst met de staalbazen ge loodst, maar onttrok zich woedend aan deze bijeenkomst. oud-Bondskanselier gelooft dat Bau er zijn naam heeft misbruikt in een geruchtencampagne om de koers om- hoog te jagen van een pakket Wood- aandelen, dat in Bauers handen is. Erhard heeft nu ontslag genomen als adviseur van de kippenkoning en hij diende in West-Duitsland een aan klacht in om alvast de herkomst op te sporen van telegrammen, die ten onrechte zijn naam droegen. Bauers verweer: Erhard heeft voor ons nooit iets gepresteerd, alleen maar geld opgestreken. Omdat hij nu voor namelijk werkt voor de beleggings maatschappij Argenta heb ik hem ontslagen. Bauer wil Erhard nu dag vaarden wegens het belasteren en in diskrediet brengen van zijn onderne ming. Intussen is in deze affaire een geheim zinnige derde man opgedoken: een onbekende zakenman die Josef Er- hart heet, en die zich siert met een twijfelachtige doctorstitel. De vraag is nu, of de medewerkers van Bauer al dan niet deze naamgenoot van de Duitse welvaartsprofessor voor hun karretje hebben gespannen om door een listig spel van misverstan den een haussestemming te kweken rondom de staalaandelen van Alan Wood. WASHINGTON In East Saint Louis in de Amerikaanse staat Illinois zijn 32 renpaarden levend verbrand toen de stal waarin zij stonden in vlammen opging. De stalhouder vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De waar de van de verloren paarden loöpt in de honderdduizenden guldens. BONN Twee maanden voor de parlementeverkiesingen ontwikkelt xich in Bremen een schandaal, zoals deze Westduitse deelstaat nog niet heeft be leefd. Ettelijke vooraanstaande politici en ambtenaren worden ervan verdacht hun kennis van vertrouwelijke gegeven te hebben misbruikt om vriendjes winst gevende speculatietips toe te spelen voor de aankoop van bouwgrond. Een parlementaire enquête-commissie en de Bremer Rekenkamer hebben nu opdracht gekregen deze kwestie uit t# zoeken. De centrale figuur in het schandaal is de sociaal-democratische vakbonds leider Richard Boljahn, die om zijn po litieke machtspositie de bijnaam „Ko ning Richard" heeft. Boljahn is ook de grote promotor van de bouw van de satellietstad Neue Vahr, die door de burgers van Bremen „Boljahnograd" wordt genoemd. Boljahn en zijn partijgenoot Wilhelm Blase, de senator voor bouwnijverheid, zouden o.m. hun vriend, de makelaar Wilhelm Lohmann (bijnaam „Mil- joenen-Willie") van te voren hebben gewaarschuwd om stukken grond te ko pen, die voor de bouwplannen van de overheid plotseling enorm in waarde zouden stijgen. Boljahn heeft al zijn partijfuncties neergelegd en voelt opeens behoefte aan vakantie houden in Japan. Hoewel ook politici van de andere partijen bij de affaire zijn betrokken, vreest voor al de sociaal-democratische SPD door dit schandaal stemmenverlies bij de verkiezingen. WASHINGTON Het Internationale Monetaire Fonds heeft meegedeeld, dat 't plan voor de invoering van bijzonder® trekkingsrechten kan doorgaan. Van d# 111 bU het I.M.F. aangesloten landen hebben nu 67 het plan aanvaard. De ze hebben 80 procent van de stemmen in het I.M.F. en dat is voldoende om het te laten doorgaan. Het betekent dat de laatste belemme ring voor het scheppen van z.g. papie ren goud is weggenomen. Aan deze aan vulling op het goud en de vrij inwissel bare valuta's is ongeveer vier jaar ge dokterd. Het gaat om een kunstmatige injectie van 't internationale monetaire stelsel met een nieuwe reserve-geld- eenheid waarmee de landen elkaar kun nen betalen. De uitbreiding van deze internationale liquiditeiten werd nodig geacht omdat de toeneming van de monetaire reserve# goud en deviezen de groei van d# wereldhandel niet kon bijhouden. Voor het eerste jaar van de over eenkomst 1970 zal de aanvulling van de liquiditeit 3,5 miljard bedragen en voor de twee volgende jaren elk 3 miljard. In de jaarvergadering van het I.M.F. in september zal worden meegedeeld wanneer de bijzondere trekkingsrechten ter beschikking moeten komen. De deel nemende landen zullen verplicht zijn deze trekkingsrechten, die worden aan geduid met s.d.r. (special drawing rights) als betaalmiddel te aanvaarden. AMSTERDAM Zes personeelsle den van een elektrotechnische groot handel in de binnenstad van Amster dam hebben bekend dat zij voor ette lijke tienduizenden guldens aan koel kasten, radiotoestellen, mixers en an dere elektrische huishoudelijke appara ten uit hun bedrijf hebben gestolen. Sinds enige weken werden geregeld artikelen vermist. Een controleur van het bedrijf vond aanwijzingen dat een chauffeur de 41-jarige C. S., er meer van moest weten. Rechercheurs van de Amsterdamse politie, die uitkijkposten uitzetten, ont dekten op een nacht, dat de chauffeur een koelkast uit het bedrijf in zijn auto laadde en er mee naar huis reed, waar een ander hem later kwam ophalen. Na de aanhouding van de chauffeur kwam aan het licht, dat hij met mede werking van bewakend personeel van 't bedrijf binnen kon komen, kostbare ap paraten kon meenemen en aan helers verkopen. In arrest zitten nu behalve de chauf feur de 51-jarige bewaker J. G. van der M, zijn 43-jarige collega K. T. H., de 63-jarige K. K., ook een bewaker, de arbeiders E. A. V. (41) en T. de V. (40). ADVERTENTIE Heem vaker een bloemetje mee!

De Vallei | 1969 | | pagina 6