Maatregel van Den Toom verbaast a.s.-tandartsen Na 20.000 zeemijlen in veilige haven Ambassadeur geeft geen commentaar op deining „Cetonia" te laat binnen voor gouden bruiloft Broeders kunnen niet slapen sterrenwacht huur opgezegd Rotterdamse haven in '89 viermaal zo druk als nu Vijfde opleiding nu in feite totaal overbodig gemaakt Dag vol chaos op de stations van Meppel en Zwolle Scotch Whisky Medische regeling" afgeschaft Lofzang op Portugees bewind in Afrika fel gekritiseerd Moordenaar krijgt zijn zin: langere straf zonder t.b.r. Opgeviste mijn gedemonteerd Kelner bekent mishandeling werkgeefster Vrouw is bang maar schipper zet stug door Juist nu „Oudenbosch" bekendheid krijgt WEER IN EUROPA Veel drukte om in beslag genomen auto Gestadige groei van emigratie naar Australië Tomaten naar de mestvaalt Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. Tomadofabriek in Engeland ONDERBEZET VERGADERING NA FEESTJE ZWARE MISHANDELING INDRUKWEKKEND IN OPSPRAAK ISA ONTSPORING GEBROKEN AS VROEGE DIENST VOOR AMBTENAREN WEGENS DE WARMTE GELDNOOD HERKENNING „EEN HEL AMERIKAANS BUREAU VOORSPELT: TOERISTEN GEDUPEERD KAMPIOENSCHAPPEN VOOR PONYRUITERS OVERSLAG betadine jodium TheWhite Horse Cellar WOENSDAG 30 JULI 1969 GRONINGEN In de tandheelkundige sub-faculteiten in Groningen, Utrecht, Nijmegen en Amsterdam vraagt men zich af wat minister Den Toom (Defensie) mag hebben bewogen om de „medische regeling" af te schaffen. Volgens deze regeling kregen studenten, die medicijnen of tandheelkunde wil den gaan studeren, uitstel van militaire dienst tot na hun opleiding. Enkele weken geleden trok de minis- neemt om de toevloed van medische stu- neemt om de toevloed van medische st denten wat in te dammen. Waarom moet dat echter ook voor studenten in de tandheelkunde gelden, zo vraagt men zich af. Toen vorig jaar de capaciteit van de vier bestaande opleidingen in het ge drang kwam, werd in recordtijd 'n vijf de opleiding (aan de Vrije Universiteit van Amsterdam) uit de grond gestampt. Die vijfde opleiding kreeg een voorlopi ge capaciteit van zestig studenten. Door het afschaffen van de medische regeling moeten ongeveer zeventig ad- spirant-studenten tandheelkunde plotse ling in dienst. In feite is die hele vijfde opleiding, een investering van tientallen miljoenen, dus overbodig gemaakt. Aangezien echter de totale hoeveel heid studenten ieder jaar keurig over alle universiteiten wordt verdeeld, bete kent het in de praktijk, dat alle oplei dingen (behalve Utrecht) dit jaar onder bezet zullen zijn. Professor J. G. van der Ven, voorzit ter van de subfaculteit voor tandheel kunde aan de rijksuniversiteit in Gro ningen, gebruikt het woord „merkwaar dig", als hem naar zijn mening over de onverwachte ministeriële maatregel wordt gevraagd. „Er is een groot tekort aan tandart sen. Daarom hebben alle subfaculteiten er steeds naar gestreefd zoveel moge lijk studenten op te nemen, opdat er in de toekomst voldoende tandartsen zou den komen", aldus de Groningse hoog leraar. Persoonlijk vindt hij het „ronduit heerlijk", dat de meeste opleidingen niet volbezet zullen zijn. Hoe minder studenten, hoe beter de opleiding zou kunnen zijn. Maar anderzijds: „In de toekomst is er een belangrijk aantal tandartsen méér nodig". Het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde komt donderdag in vergadering bjjeen. Waar schijnlijk zal dan worden gesproken over de mogelijkheid om de minister te overtuigen van het ongewenste van zijn maatregel voor de tandheelkundige sub faculteiten. De capaciteit voor de opleidingen van tandartsen in ons land is op het ogen blik: Utrecht 85, Groningen 90, Nijme gen 90, de universiteit van Amsterdam 90 en de Vrije Universiteit te Amster dam 60. In totaal hebben zich dit jaar ongeveer 450 studenten voor tandheel kunde opgegeven. VENLO Wegens zware mishande ling van zijn kostbaas M. B. heeft de politie te Venlo N. X. gearresteerd. Na een feestje wilde de aangehoudene zijn hospita met een bierfles te lijf gaan, hetgeen echter door de kostbaas werd verijdeld. Deze slaagde er in X. buiten de deur te zetten. X wist evenwel later op nieuw binnen te komen en sloeg B. met een porseleinen beeld, dat hij van een kast greep, op zijn hoofd. Beiden wer den zodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Hier bleek, dat de kostbaas door de slag op zijn hoofd een scheur in zijn schedel had opgelopen. X. zal vrijdag voor de officier van Justitie worden geleid. DEN HAAG Mr. G. E. Baron van Ittersum, de Nederlandse ambassadeur in Portugal, weigert enig commentaar te geven op de deining die hij in Neder land heeft veroorzaakt met zijn lof zang op het Portugese bewind in Afri ka. In een telefoongesprek met een journalist van het Algemeen Handels blad weigerde hij ook in te gaar. op de vragen, die het Tweede-Kamerlid Wie- ringa (PvdA) over zyn uitlatingen aan minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft gesteld. Baron van Ittersum zou zoals be kend na een dienstreis door de Portu gese kolonie Mozambique in Afrika in het Portugese dagblad Noticias hebben gezegd, dat hij daar kon gaan waar hij wilde en „alles onpartijdig" heeft waar genomen. De ambassadeur zou ook hebben ver klaard: „Om uw (de Portugese) politiek tê begrijpen, zouden alle landen ter we reld eerlijke afgevaardigden hierheen moeten zènden teneinde verslag uit te brengen over het indrukwekkende werk van de Portugezen in Afrika". Vooral hieraan hebben het Kamerlid Wieringa en het Angola-comité in Ne derland zich gestoten. Het Kamerlid denkt daarbij aan de vijftigduizend Portugese militairen in Mozambique, de razzia's, de dwangarbeid en de poli tieke gevangenen. Hij wil weten of de ambassadeur het officiële standpunt van de Nederlandse regering heeft weergegeven. En op die vraag is eigenlijk niet on middellijk een antwoord te geven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat na of de gedachten van de ambassa deur in het dagbladartikel en in de Ne derlandse vertaling daarvan goed zijn weergegeven. Nederlandse ambassa deurs spreken namens de regering en houden geen ruggespraak met Den Haag, is de enige reactie tot nu toe van het ministerie. Een lid van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken in de Tweede Ka mer had gisteren wel commentaar: „Als de woorden van Baron van Itter sum juist zijn weergegeven, valt me dat HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft gisteren de dertigjarige los- werkman G. K. uit Muntendam ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De man stond terecht voor diefstal en geweldpleging, die de dood tot ge volg had. Op 19 februari van dit jaar had de man de 78-jarige Amsterdam mer H. Sandbergén in een keet in Haarlem om het leven gebracht. Daar na ging hij er vandoor met diens geld en horloge. Verdachte verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad de man te doden. De officier had acht jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. K. had toen ge zegd, dat hij liever een langere gevange nisstraf had dan naar een inrichting te moeten. van hem tegen. In Europees verband heeft hij in het verleden veel goeds ge daan, maar als diplomaat is hij uitge gleden". De 64-jarige Baron van Ittersum kwam enige tijd geleden ook in op spraak toen hij een lid van de jonge renorganisatie van de VVD berispend toesprak. De jongen had het gewaagd uiterst kritisch te spreken over de Por tugese politiek in de koloniën. Dat gaf geen pas, vond Baron van Ittersum, ze ker als dit gebeurde in nota bene de hoofdstad van Portugal. DEN HAAG De mijnopruimings- dienst heeft gisteren voor de Scheve- ningse kust een Engelse contactmijn uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. De Stellendam 7, een vissers schip, had de mijn in haar netten opge vist. Dit jaar zijn al 65 mijnen, bommen of andere explosieven gedemonteerd. In 1968 waren het er 92. ZWOLLE Vele honderden vakan tiegangers hebben gisteren vertragingen van een half uur ondervonden door het treinongeluk, dat maandagavond op het baanvak Meppel-Zwolle onder De Lichtmis gebeurde. Het grootste deel van de morgen on derhielden afgeladen bussen de verbin ding tussen beide plaatsen. Nadat één spoor weer in gebruik was genomen, konden de vertragingen wor den teruggebracht tot ruim twintig mi nuten. Op de stations in Meppel en Zwolle was het 's morgens een grote chaos. Dik wijls stonden honderden mensen, voor het merendeel vakantiegangers, voor de stations te wachten bp de bus. De stationsrestauraties waren tot de laat ste plaats bezet. Veel mensen misten de aansluiting met andere doorgaande trei nen. Tegen de avond kon het spoorwegver keer weer over beide banen worden geleid. Het ongeluk was ontstaan toen een aspot van een met compost beladen goe derenwagen oververhit raakte, waardoor de as brak. De wagen ontspoorde, maar read nog ongeveer 300 meter door. Nog vijf andere goederenwagons raakten uit de rails. Drie ketelwagens kantelden. Dwarsliggers werden beschadigd, spoorstaven ontwricht. Een mast van de bovenleiding brak. De schade bedraagt ruim een ton. ZWOLLE De tien ambtenaren van de gemeentesecretarie in Heino, een dorpje van 5000 inwoners tussen Zwol le en Raalte, beginnen sinds vrijdag 's morgens om zes uur met hun werk en zij houden hiermee weer om half drie 's middags op. Zij doen dit omdat het door het war me weer overdag haast niet uit te hou den is in het houten noodgebouw waarin ze zitten. AMSTERDAM De 21-jarige kelner A.S., die door de politie werd gezocht als verdachte van een aanval op de Zwitserse mej. C. Bollinger, heeft zich bij de politie gemeld. Hij heeft bekend de directrice van restaurant Petite Suisse in de Korte Leidsedwarsstraat in haar kamer te hebben aangevallen en mishandeld. De vrouw was vorige week in de nacht van maandag op dinsdag om streeks drie uur in haar boven het re staurant gelegen woning door een man van achteren vastgegrepen en met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Er was direct verdenking tegen de kelner, die kort daarvoor door mej. Bollinger was ontslagen. De kelner was echter onvindbaar. Maandag meldde hij zich bij de Zwitserse consul in de hoofd stad. Deze stuurde hem door naar de politie. De kelner verklaarde tegen de politie dat hij uit geldnood de woning was binnengedrongen en daar vijfhon derd gulden had gestolen. Hij had niet, zoals eerder werd aangenomen, uit wraak gehandeld. HOEK VAN HOLLAND De „Cetonia" is binnen. Getekend door weer en wind en een vaak onbarmhartige zon, gleed gistermiddag het jacht van de Australisch-Nederlandse familie Van Slobbe de Berghoven bij Hoek van Hol land in. Rond twintigduizend mijl legde de „Cetonia" af sinds het vertrek uit Gladstone in het noordoosten van Australië, precies een jaar geleden. Schipper Theo van Slobbe (51) had in mei graag de gouden bruiloft van zijn ouders in Loosduinen meegemaakt, maar dat heeft hij niet gehaald. Met wind en stroom tegen, voer de „Cetonia" tegen het middaguur op de motor de Nieuwe Waterweg op. Gerou tineerd klom het jacht in de hekgolf van een passerende tanker voor het de Berghaven ingleed. Geen fanfares voor de bemanning, die nog pas de halve wereld is rond- gezeild. We4 enthousiaste familieleden op de steiger, met veel bloemen in hun bagage. Het was tenslotte twintig jaar geleden sinds Theo en zijn vrouw Ine uit Nederland vertrokken. Dochter Ma rijke (18), een charmante volmatroos, had niemand ooit gezien. De tijd had zijn werk goed gedaan: de stuurlui aan de wal stonden de verrichtingen van de opvarenden gespannen aan te zien; mi nutenlang bleef het betrekkelijk stil. Theo van Slobbe - slechts gekleed in korte blauwe broek en rode vechtpet en verder het prototype van de ge slaagde emigrant - brak het ijs. Zijn stem daverde over de Berghaven: „Wie z(jn jullie allemaal?" Toen begon het feest der herkenning. Zijn eerste serieuze vraag gold Ber- tus Zijdenbos. „Hebben jullie al iets van hem gehoord?" Die was drie da gen geleden gearriveerd. „Zo kort ge leden nog maar? Hij is een week voor ons van de Azoren vertrokken." En in eens stond ook Bertus Zijdenbos op de steiger. „Dag Bertus." „Dag Theo." De beide mannen zijn op het traject van Australië naar Nederland langdurig in eikaars gezelschap geweest. „We hebben elkaar in Darwin ontmoet," ver telde Theo van Slobbe. „Op de Indische Oceaan bleven we lange tijd bij elk aar tot de wind ons uiteen dreef. Ook in Zuid-Afrika waren we veel samen." Volgens de heer Van Slobbe was de „Cetonia" nooit in moeilijkheden ge weest. „Okee, in Straat Torres hebben we op een rif gezeten, maar het lek was niet groot en ik heb het zelf ge repareerd. Alles bij elkaar genomen ging het geweldig." Zijn vrouw Ine dacht er even anders over. „Het was een hel." Zelfs na een jaar stond zij nog volmaakt onwennig op het dek. Theo en Marijke moesten het werk doen. Die werden sinds Kaap stad geassiteerd door David Williams, een jonge Zuidafrikaan. Mevrouw Van Slobbe heeft het niet begrepen op de zee. „Als het stormt en de anderen zijn voorop met de zei len bezig, denk ik dat ik alleen aan boord ben. Dan ga ik altijd naar be neden, de kajuit in. Meestal duurt het dan niet lang of het hele schip staat vol. Dan is wekenlang alles nat, tot de bedden toe." Zij kan niet zwemmen. „Of eigenlijk wel, maar ik ben twee keer bijna verdronken en het lijkt er dus op, dat ik het niet kan. Daarom ben ik waarschijnlijk zo bang." En nogmaals: „Het was verschrikke lijk. En dan die mist in het Kanaal. Je wordt overvaren voor je het weet. Het ergste is, dat Theo met de boot terug wil. Zodoende zijn we nu pas op de helft." Ine van Slobbe kan haar angst voorlopig opbergen, want haar man is van plan „een jaar of zo" in Neder land te blijven. „Dan gaan we terug" zegt hij resoluut. „Door het Panama kanaal." Bloemen voor de zeehelden. Op het dek van de Cetonia van rechts naar links: Ine van Slobbe, dochter Marijke, Theo van Slobbe en de Zuidafrikaan David Williams. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer max. tem] neerslag Amsterdam zw. bewolkt 31 0 De Bilt zw. bewolkt 31 0 Deelen zw. bewolkt 33 0 Eelde geh. bewolkt 34 0 Eindhoven licht bew. 30 0 Den Helder motregen 30 0.1 Rotterdam motregen 29 0.1 Twente zw. bewolkt 32 0 Vlissingen motregen 24 0.2 Zuid-Limburg geh. bewolkt 29 0 Aberdeen onbewolkt 18 0 Athene onbewolkt 34 0 Barcelona zw. bew. 26 6 Belgrado onweer 27 2 Berlijn onbewolkt 31 0 Bordeaux licht bew. 22 1 Brussel geh. bew. 27 0.2 Frankfort regenbui 33 5 Genève regen 26 11 Grenoble zw. bew. 26 0 Helsinki onbewolkt 26 0 Innsbruck regen 33 7 Kopenhagen onbewolkt 25 0 Lissabon onbewolkt 26 0 Locarno onweer 30 0 r_,onden onbewolkt 18 5 Luxemburg mist 25 1 Madrid onbewolkt 31 0 Malaga half bew. 31 0 Mallorca zw. bew. 29 0 München regen 31 0.1 Nice zw. bew. 28 0 Oslo licht bew. 24 0.4 Parijs gehe. bew. 20 1 Rome zw. bew. 30 0 Stockholm onbewolkt 28 0 Wenen licht bew. 28 0 Zürich zw. bew. 27 8 DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteravond heel wat te stellen gehad met een 25-jarige natuursteen- bewerker uit de Residentie, die zon der in het bezit te zijn van rijbewijz of autopapieren, met een naar het oordeel van de politie ondeugdelijke auto zijn familie van het strand wilde ophalen. Een politieman had de man op de Strandweg te Scheveningen aangehou den voor controle. Rijbewijs of autopa pieren had de man nooit in zijn bezit gehad. Een agent en een hoofdagent, die de auto aan een technisch onder zoek onderwierpen, merkten op, dat de banden waren versleten en dat er nog wel het een en ander aan de auto mankeerde. Zij namen de wagen in be slag, zeer tot ongenoegen van de na tuursteenbewerker en diens inmiddels gearriveerde vrouw, schoonmoeder en vijf kinderen. Terwijl de vrouw enkele van haar eigendommen uit de wagen haalde, greep de natuursteenbewerker een ha mer uit de kofferruimte en begon daar mee het dak van de auto te bewerken. De beide vrouwen gingen de politie mannen te lijf, die het echtpaar en hun vijf kinderen tenslotte mee wisten te krijgen naar het bureau. De schoon moeder was toen al van het strijdto neel verdwenen. Op het bureau werd proces-verbaal tegen de echtelieden opgemaakt, o.m. wegens verzet tegen de politie, alsook omdat de man zich had schuldig ge maakt aan vernieling van in beslag ge nomen goederen, in casu zijn eigen voormalige auto. Man, vrouw en kinderen bleven uren lang onafscheidelijk bij elkaar op het bureau tot alles in de boeken stond ge noteerd. De kinderen, die zo rond etenstijd wel wat trek hadden gekre gen, mochten hun honger stillen met de fles melk, die de wachtcomman dant van huis had meegenomen om bij zijn boterhammen op te drinken. DEN HAAG De immigratie van Nederlanders in Australië blijft de ge stadige groei vertonen van de laatste jaren, zo blijkt uit door de Australische ambassade in Den Haag vrijgegeven cijfers. In de periode 1 juli 1968 tot 30 juni 196» vertrokken uit Nederland 3.286 emigranten naar Australië. In de zelfde periode een jaar terug was dit aantal 2.684 en in de periode 1966/67 1.951. Een woordvoerder van de Australi sche ambassade zei, dat een van de voor naamste redenen voor deze stijging van de emigratiecijfers is de tegemoetko ming ten bedrage van f 100 in de over- tochtskosten. Australië zoekt, volgens deze woordvoerder, nog steeds naar wegen om de immigratie te bevorde ren. Zo is het sinds kort mogelijk ook echtgenotes en kinderen naar Australië te laten overkomen met een subsidie voor de overtochtkosten. Tegen een betaling van 25 Austr. dollars kunnen echtgenotes van emigranten naar Aus tralië reizen; onder dezelfde voorwaar den reizen kinderen beneden de 19 jaar gratis. OUDENBOSCH De volksstcrrenwacht in Oudenbosch dreigt voor een deel dak loos te worden. De overste van de Broeders van Saint Louis, in wier klooster de sterrenwacht is ondergebracht, wil dat per 31 januari 1970 het kantoor, een opslag ruimte en een tentoonstellingszaaltje worden ontruimd. De sterrenwacht,- die door observe ringen van de Apollo 10 en 11 enorm populair is geworden, lokt zoveel men sen naar het instituut van Saint Louis, een internaat, dat de broeders die er wonen er hinder van hebben. De be langrijkste vertrekken van de sterren wacht liggen namelijk in het woonge deelte van het klooster. De overste broeder Marcianus, zegt waardering te hebben voort de voort varendheid van de nieuwe directeur, de heer T. Vermeesch, maar het gaat hem te ver dat dat ten koste van de (nacht-) rust in het klooster gaat. „Tijdens het observeren van de Apollo 10 kwamen er tot diep in de nacht mensen over de vloer, die vaak verkeerd liepen, zo dat de broeders geen oog dicht deden," zegt hij. Ook is het hem wat koud op het dak gevallen dat zoveel toeristen de sterren wacht in hun dagtochtjes zijn gaan op nemen, terwijl schoolkindern zelfs bij bussen vol door de gangen van zijn klooster naar de sterrenwacht worden geleid. „Het is trouwens niet alleen een kwestie van rust, ook onze privacy lijdt onder de drukte." Een paar maanden geleden heeft broeder Marcianus voor gesteld om de tentoonstelling te ver plaatsen naar een oude kapel buiten de woongangen. Dat plan stuitte evenwel op ernstige bewaren. Daarom is nu de huur opgezegd van drie van de acht ruimten, waarover de sterrenwacht be schikt. De broeders hebben de sterren wacht een andere ruimte aangeboden (in een niet bewoond deel van het klooster en met een aparte ingang). Directeur Vermeesch die zich ernstig gedupeerd voelt door de maatregel, vindt de ruimte niet geschikt. „Het zou ten minste tienduizend gulden kosten om die zaal voor ons doel geschikt te maken", zegt hij. Ook voelt hij er niets voor om de activiteiten van de sterrenwacht, die juist enige betekenis en bekendheid ge- gonnen te krijgen, in te gaan krimpen. Zijn hoop blijft gevestigd op een bete re oplossing en op mogelijkheden om de nieuwbouwplannen van de sterren wacht te realiseren. APELDOORN Op een byzonder fraai terrein naby de koninklijke stal len van het paleis „Het Loo" te Apel doorn. worden vrydag en zaterdag a.s. de NPC-Kampioenschapsdagen voor pon.vruiters gehouden. Omdat er al leen gevorderde ruiters aan deelne men (tot 18 jaar) kan men goede ver richtingen verwachten. Zowel pony's als ruiters hebben al de nodige erva ring opgedaan. Het is nu de bedoeling om eens te kijken of er alweer vooruitgang te be speuren is, want de ponyruiter van he den is de grote paardenruiter van mor gen. Voor de wedstrijden zijn meer dan 90 pony's en berijders opgegeven. Dat kan een mooie strijd worden: 76 in dres suur, 70 in de cross-country en 76 in het springconcours. Verder nog een aantal aangespannen pony's en 18 in de duo klasse. Voorts ruim 58 deelnemers aan het concours bestgaande rij pony, welke wedstrijd een onderdeel is van de selec tie-keuring voor 't nationaal kampioen schap, dat ter gelegenheid van het tweedaagse concours hippique te Utrecht in augustus zal worden gehou den. De wedstrijden beginnen beide dagen om tien uur. Op het terrein is gele genheid verversingen te gebruiken. ROTTERDAM De goederenover slag in het havengebied van Rotterdam zal over twintig jaar zeshonderd mil joen ton bedragen. Dit is vier maal zoveel als nu. Tot deze conclusie komt het Ameri kaanse bureau van Management Scien ces in een economische studie, waartoe Rotterdam en Rijnmond gezamenlijk opdracht hadden gegeven. De onderzoekers spreken de verwach ting uit, dat het stukgoedverkeer in 1990 zestig miljoen ton zal omvatten. Een derde hiervan zal in containers worden aan- of afgevoerd. De goederenstroom zal voor ruim de helft bestaan uit ruwe olie en oliepro- dukten. Deze verhouding kent de Rot terdamse haven al geruime tijd. De functie van Rotterdam als distri butiecentrum voor graan en ertsen zal sterk in betekenis toenemen. Grote hoeveelheden graan en ertsen vooral bestemd voor Engeland zul len in Rotterdam uit mammoetschepen voor doorvoer worden overgeslagen in kleinere schepen. Rotterdam en Rijnmond beschouwen de Amerikaanse studie als een uniek stuk gereedschap. Het rapport kan van jaar tot jaar worden gebruikt als een handleiding bij het vaststellen van nood zakelijke uitbreidingen. De nieuwe studie over de toekom stige ontwikkeling van het Rotterdamse havengebied is een onderdeel van een algemeen onderzoek, waarin ook het verkeer wordt betrokken. De resultaten van de economische studie, die nu is voltooid, zullen dienen als hoekstenen voor het rapport over de te verwachten verkeersstromen in het gebied van Rijn mond. In de economische studie wordt de SCHIJNDEL Maandagmiddag is in de Zuid-Willemsvaart tijdens het zwem men om het leven gekomen de 17-jarige R. van der Ven. De jongeman was te water gegaan hoewel hij niet kon zwem men. Een vriend heeft nog getracht hem te redden, maar deze reddingspo gingen zijn mislukt. vestiging voorspeld van een hoogoven- annex staalbedrijf op de Maasvlakte met een jaarlijkse capaciteit van vijf miljoen ton. Er wordt rekening gehou den met de verlenging van de Maas vlakte en de aanleg van de Rijnpoort- haven. Er zal een pijpleiding komen naar België en de capaciteit van de raf finaderijen in Nederland zal in 1990 hon derddertig miljoen ton bedragen. De werkgelegenheid in Rijnmond zal jaarlijks met 1,8 procent toenemen tot 669.000 arbeidsplaatsen over twintig jaar. Deze snelle groei, zo wordt ge zegd, wordt vooral veroorzaakt door het hoge groeicijfer van de chemische in dustrie. VENLO - Een kwartmiljoen tomaten zijn gisteren op Limburgse veilingen naar de mestvaalt verwezen. Zij haal den de gestelde minimumprijs niet. Het warme weer had gezorgd voor enorm grote aanvoeren, waardoor zelfs tomaten van exportkwaliteit niet de laagste prijs opbrachten. Ook de aan voer van kas- en natuuraugurken was groot op de veilingen van Venlo en Grubbenvorst: negenhonderduizend kilo. De prijzen zakten ook belangrijk. De kleinste augurken brachten zestig cent per kilo minder op dan zaterdag. ADVERTENTIE f V. DORDRECHT Tornado heeft naast vestigingen in Frankrijk, België, Duitsland en ons land nu ook een be drijf in Engeland: Tornado Ltd. Het is 'n gezamenlijke onderneming met Tins- ley Wire Industries Ltd. in Sheffield. Tinsley is een van de grootste Engelse fabrikanten van draadprodukten. Tornado Ltd. bouwt een fabriek in Spennymoor bij Newcastle en heeft daartoe een terrein aangekocht van on geveer vijf hectare. De fabriek krijgt voorlopig 'n oppervlakte van 6500 vier kante meter en zal veel overeenkomst vertonen met de vestigingen van Torna do in Etten-Leur en Puurs (België). De mechanisatie zal ver worden doorge voerd. Er zullen 150 mensen kunnen werken. In 1970 zal de fabriek klaar zijn. De Engelse Tornado zal ook de Ne derlandse en Belgische Tomado-produk- ten op de Engelse markt brengen. Voor 1970 wordt een omzet verwacht van f 3 tot f 4 miljoen. Brigade-generaal der cavalerie A. W. F. von Balluseck, die momenteel in specteur der cavalerie is, is benoemd tot territoriaal bevelhebben West. Hij volgt in die functie generaal-majoor F. E. Lagerwerff op, die met ingang van 1 november van dit jaar gepen sioneerd wordt. ADVERTENTIE Vf alleen importeur voor nederland: ANDRÉ KERSTENS-TILBURG

De Vallei | 1969 | | pagina 7