Ajax gelijk tegen Wuppertaler S V ontslag in Liberson: verbeten achtervolger van leider Portisch Teams voor de WK motocross EUROPA LEIDT NA EERSTE DAG PROTEST F.I.F.A. VINDT GEHOOR BIJ BRUNDAGE Hoe vaak hoor je niet: Royal Club Tonic zal wel veel duurder zijn dan gewone tonic - T.sÜft Royal Club Wagtmans winnaar Niet-blanken in DC Abebe Bikila op Spelen gehandicapten ITALIË VERSLOEG BELGIË MET 7-3 Nederlander kwam in derde set tegen Oostenrijker Pokorny met 4-1 achter te staan Geen killer Ook PSV DWS verloor ADO won Geen treffers Veel moeite Geen poot Weggeveegd Herhaling Okker tweede geplaatst Langs afgronden Wilma v. d. Berg Atletiekontmoeting met Amerika Hockey Niet boeien Uitgefloten 1 Indian Tonic I Quinine EK Honkbal Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. DONDERDAG 31 JULI 1969 Okker balanceerde op rand van de afgrond HILVERSUM Het zweet gutste de organisatoren van het tennistoernooi in Hilversum gisteren van het klamme voorhoofd. Maar ditmaal kwam dat niet door de warmte maar door Tom Okker, troetelkind en trekpleister in dit va derlandse tennisgebeuren hij balanceerde tegen de onbeduidende Oostenrijker Peter Pokorny langdurig op de rand van een dramatische nederlaag. Tot ontsteltenis van alle Okkerlief- hebbers, die zich genoeglijk koutend rond het centrecourt hadden geschaard, verspeelde de gretig begonnen Haar lemmer de tweede set en kwam in de beslissende derde met 4-1 achter te staan. In de zevende game was Pokor ny zelfs slechts één klap verwijderd van een voorsprong van 52. Tot onuitsprekelijke opluchting van het doodstille publiek slaagde Okker er echter met grote moeite in die belang rijke game te pakken. Eindelijk be vrijd van de verlammende angst, die Okker duidelijk in zijn greep had ge had, stootte de Haarlemmer daarna, /.onder nog één game te verspelen, door naar winst: 6-3, 7-9, 6-4. In de kwartfinales treft hij nu de Tsjech Kukal, die de Fransman Barc lay aan de kant zette. Okker is en blijft een vriendelijke jongeman. Dat siert hem natuurlijk. Toch is het geen eigenschap, die hem het leven als prof gemakkelijk zal ma ken. Okker is, in tegenstelling tot de meeste andere vedetten, geen "killer. Hij kan zijn tegenstander niet afma ken. Mannen als Newcombe, Roche en Laver laten geen gelegenheid voorbij gaan om uit te roepen, dat je ervoor moet zorgen weer zo snel mogelijk van de baan te zijn. Een markante uitspraak van Laver in dit verband: „Ik heb in het verleden teveel partijen verloren doordat ik het leuk vond om te spelen". Op één of andere manier blijkt Ok ker een partij niet snel te kunnen uit maken. Zelfs Knol gunde hij dinsdag vijf games. En dat is, hoe onredelijk WUPPERTAL Ajax is in zijn oe fenwedstrijd tegen Wuppertaler SV niet verder gekomen dan een gelijk spel: 11. De beide doelpunten werden in de eerste helft gescoord. De Amsterdammers speelden uitste kend in deze boeiende wedstrijd. De ruim twaalfduizend toeschouwers za gen in de vierde minuut Pröpper sco ren. Zes minuten voor de rust zorgde Cruyff voor de gelijkmaker. PSV speelde eveneens met 11 ge lijk. In West-Berlijn was de Bun- desligaclub Hertha BSC de tegenstan der. Bij de rust hadden de Eindhove- naren met 10 de leiding. PSV had het moeilijk tegen de op winst beluste Westduitsers. Ondanks het overwicht van Hertha bezorgde Van der Dungen kort voor rust zijn ploeg een voorsprong. De gelijkmaker kwam in de 51e minuut van Gayer. Huddersfield Town won woensdag avond in het Olympisch Stadion van Amsterdam met 21 van DWS. Bij de rust leidde de Engelse eerste di visieclub met 10. Er waren 4100 toe schouwers. De Amsterdammers hebben de voor de Koninkrijksspelen in Suriname ver- loevende Stanley Bish in de eerste oe fenwedstrijd tegen Huddersfield Town node gemist. Ze hadden namelijk een „afmaker" in deze vaak te harde ont moeting best kunnen gebruiken. Zeker in het eerste kwartier, toen vooral Klaas Nuninga vaart in de aanvallen bracht. Daarna ebde het offensief van de Amsterdammers weg. De Engelsen namen het initiatief over, kwamen door Worthingtown via 'n fout van Jong bloed op 01 en na rust op 02, voor dat DWS kon tegenscoren. Tekenend was, dat dit doelpunt op naam van ver dediger Dijkstra kwam te staan. Na diens verre trap liet de Engelse doel man Poolde de bal vallen, die toen langzaam over de lijn rolde. Het was een zeer matig duel. Ruim 10.006 toeschouwers hebben ADO woensdagavond een verdien de overwinning zien behalen op Spar- ta-Praag. In deze, op redelijk peil staan de, wedstrijd liet de afwerking van de Tsjechische aanvallen te wensen over en was juist de verdediging van ADO in goede vorm. De beide Scandinavi sche spelers van de Hagenaars, Berg en Holström, bleken duidelijke aan winsten. Sparta Praag beschikte wel over een goede middenveldbezetting' doch een schutter ontbrak. Na een doel puntloze eerste helft bracht Berg in de eerste minuut na de hervatting de bal voor het Sparta-doel. Pas schoot tegen de achterspeler Migas en via diens been caramboleerde de bal in het doel (1—0). De goed leidende scheidsrechter Van der Veer keurde in de 61e minuut een tweede doelpunt van ADO, wederom van de voet van Pas, om onduidelijke redenen af. De ontmoeting tussen Vitesse en de Duitse club Rot Weiss Essen, voor 4000 toeschouwers in Arnhem gespeeld, is geëindigd zonder dat er werd ge scoord. Het was een vinnige, maar te vens matige wedstrijd waarin niet min der dan 33 spelers in het veld kwamen. Beide coaches zetten zowel spelers van de A- als de B-selectie in. dat ook moge klinken, teveel. Okker speelt dit jaar tien maanden tennis, met een onderbreking van slechts één maand. Onder deze omstandigheden kan hij het zich niet permitteren tegen een speler als Pokorny zo'n anderhalf Uur op de baan te staan. Dat kost kracht en juist de geringe fysiek van Okker is op wereldniveau zijn voor naamste handicap. Waarom Tom Okker vaak veel moei te heeft met kwalitatief veel zwakkere tegenstanders verleden jaar werd hij er bijna uitgeslagen door de nog onbe duidender Pancho Gorostiaga is moeilijk te doorgronden. Hij begon gis teren zeer sterk, demonstreerde en pas sant zijn formidabele snelheid, maar toen de eerste set binnen was leek het alsof hij de concentratie niet meer kon opbrengen. Dat is ook moeilijk. Maar het is wel noodzakelijk wanneer je tien maanden tennis op hoog niveau speelt. Tien maanden tennis betekent roofbouw op je lichaam en je zult dus uiterst be hoedzaam met je krachten moeten om springen. Okker kan dat nog steeds niet. Hij zal dat toch moeten leren. Het ging gisteren trouwens toch heet toe in het herenenkelspel. De beide fi nalisten van verleden jaar, de Zuid afrikaan Maud en de Hongaar Gulyas, sneuvelden tegen respectievelijk Le- clercq en Zednik. De 29-jarige Fransman Michel Le- clercq, die zich in Hilversums bosrijke omgeving ontspannen recreërt in het gezelschap van zijn echtgenote en die slechts incidenteel op internationaal ni veau wordt waargenomen, trof titel houder Maud in een weinig impone rende vorm. De eerste service van de Zuidafri kaan, één van zijn belangrijkste wa pens, mislukte vaak en de vastheid van de pleziertennisser Leclerq bleek toen voldoende voor een plaats in de kwart eindstrijd. 6-0; Gulyas/Varga (Hong.) Gorostia ga .'Pokorny (Bol/Oost) 6-8, 6-3, 6-2. üamesdubbelspel, eerste ronde: Brummer/Van Deventer (Z-A) IJs- paard/Taphoorn Baas (Ned) 7-5, Suur- beek/Bakker (Ned) 8-6, 2-6, 6-4; Hunt/ Martines (Aus/VS) Groenman/Stö- ve (Ned) 5-7, 6-1, 6-3. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Astrid Suurbeek/Soeters (Ned) Het ty Taphoon-Baas/Tajcnar (Ned/Tsj) 6-0, 6-4; Marina Proter/Maud (Z-A) Angela Solame/Varg (Ned/Hong) 6-0, 6-1; Lalena Pameova/Holecek (Tsj) Judith Salomé'Buding (Ned/Wdl) 3-6, 4-6; Helen Gourlay/Hemmes (Aus Ned) Annemiek Blom/Vaarties (Ned) 6-1, 6-0; Frances Taylor/Taylor (G-B) Patricia Went/Welschen (Ned) 6-1, 6-0; Els Veentjer-Spruyt/De Ko ning (Ned) Anita van Deventer/ Bertram (Z-A) 6-3, 0-6. 6-2; Phillips Moore/Phillips Moore (Aus) Tine Zwaan/Varga (Ned/Hon) 2-6, 10-12 Marijke Schaar-Janssen/Gulyas (Ned VIon) Cecilia Martines/Gorostiaga (VS/Bol) 6-4, 6-3; Marie Neumanova Zednik (Tsj) Ada Bakker/Fleury (Ned) 8-6, 6-4; Vlasta Vopickova/Kukal (Tsj) Laura Rossouw/Leclercq (Z- Af/Fr) 2-6, 6-5; Rossouw/Leclercq te ruggetrokken Madeleine Brummer/ Seegers (Z-Af) Trudy Groenman/ Schotz (Ned) 6-4, 6-4, Betty Stöve/ Plötz (Ned'W-Dl) Lesley Hunt/ Matthews (Aus/Z-Af) 4-6, 7-5, 6-3; Len- ka Kodes/Kodes (Tsj.) Dita IJs- paard/Pokorny (Ned/Oost) 6-4, 6-2. Tweede ronde: Karen Krantzcke/ Okker (Aus/Ned) Astrid Suurbeek/ Soeters (Ned) 6-0, 6-1; Vlasta Vopicko va/Kukal (Tsj) Madeleine Brummer Seegers (Z-Af) 6-2, 6-3. VLAARDINGEN Jaap Ploeg heeft als trainer van de Vlaardingse zwem vereniging VZC zijn ontslag ingediend. Hij heeft een aanbieding van een nog onbekende club geaccepteerd om voor halve dagen als opzichter en voor hal ve dagen als trainer in dienst te tre den. Jaap Ploeg, die na zijn recente suc cessen in (Breda voor twee) weken vakantie naar Frankrijk vertrok, zou VZC eerder hebben voorgesteld om hem als fulltime trainer in dienst te nemen. Voorzitter Verwey van VZC verklaarde dat zoiets op korte termijn nog niet tot de mogelijkheden behoort. Bij de nationale zwemkampioenschap- pen in Breda viel de Vlaardingse ploeg van Jaap Ploeg op toen zij daar zeven tien maal goud, zestien maal zilver en dertien maal brons veroverde. Ploeg had zich met zijn 25 pupillen, onder wie Rodger van Hamburg, Tineke Maat en Frieke Buys, maandenlang op de natio nale kampioenschappen voorbereid. A Rini Wagtmans krijgt hier het tra ditionele kusje van de ,,ronde-miss" voor zijn overwinning in de prof- ronde van Ulvenhout. ULVENHOUT Rini Wagtmans heeft in de profronden van Ulvenhout opnieuw getoond, dat hij voortreffelijk in vorm is. De renner uit St. Willebrord reed een sterke course en toonde zich in de eindsprint de snelste van een groep van 22 renners. Talloze vluchtpogingen leverden slechts tijdelijk succes op, zodat in de slotfase een vrij grote groep op de fi nish afkwam. Wagtmans kreeg het nog even moeilijk toen Gerard Vianen naar voren kwam, maar won toch met dui delijk verschil. Uitslag: 1. Wagtmans, 120 km in 2 uur 55 min. 56 sec.; 2. Vianen; 3. Stee- vens; 4. Van der Vleuten; 5. Holst; 6. Van Katwijk; 7. Zoet; 8. Nijdam; 9. Ji menez; 10. Rosiers, allen zelfde tijd. Istan Gulyas, die verleden jaar in de halve finales Tom Okker voortijdig uit het toernooi verwijderde, kreeg tegen de ruim uitgevoerde Tsjech Wladimir Zednik, genadeloos hard serverend en beschikkend over een voortreffelijke volley, had in zijn partijen tegen Ron van Gelder en Ingo Budding zegge en schrijve vijf games verspeeld. Gisteren gunde hij de verbouwereer de Hongaar niet meer dan één game. Met 6-0 raasde hij door de eerste set, waarin hij een keer drie aces in een game produceerde. Ook in de tweede set terroriseerde de 22-jarige kracht patser zijn vijftien jaar oudere tegen stander op onbarmhartige wijze en met 6-1 sloot hij zijn bliksemoptreden af. Verwacht mag worden dat Okker deze agressieve Tsjech in de halve finales zal tegenkomen. Gisteren kwam ook het einde voor Nederlands laatste Davic-Cupspeler. Jan Hordijk mocht tegen de Westduit ser Christian Kuhnke de eerste game winnen en daarmee was het gebeurd. Met 6-1, 6-0 werd de negentienjarige Rotterdammer van de baan geveegd. Hordijk, na afloop een tikje mismoe dig: „Ik zal nu eerst maar eens de Nederlandse kampioenschappen af wachten. Wanneer het daar wéér zo slecht gaat, geloof ik toch wel dat ik het verder voor gezien houd. Ik heb al eens eerder gezegd, dat ik met tennis sen zou stoppen wanneer ik geen voor uitgang meer kan constateren. Afijn, ik ga me nu samen met Jan Hajer inten sief op de „nationale" voorbereiden en dan zien we Wel weer verder". Bij de dames zorgde de Groningse Trudy Groenman opnieuw voor een ge weldige prestatie. Deze keer werd de Zuidafrikaanse Maryna Procter, die in de eerste ronde Betty Stöve had versla gen, het slachtoffer. Met 6-1, 7-5 drong Trudy Groenman door tot de kwartfi nales en gaf ze de Nederlandse dames top opnieuw iets om in de veertien da gen, die men nog vran de Nederlandse kampioenschappen is verwijderd, over na te denken. Els Veentjer kon het tegen de Austra lische Kerry Melville niet redden. Ze verloor met 6-2, 6-1. De uitslagen waren: Herenenkelspel, tweede ronde: Kühn- ke (W. Did) Hordijk 6-1, 6-0. Acht ste finales: Leclercq (Fr) Maud (Z.-Af) 6-0, 4-6, 6-3; Zednik (Tsj) Gul yas (Hon) 6-0, 6-1; Kodes (Tsj) Var- ga (Hon) 6-4, 6-3; Philips Moore (Aus) Plötz (W. Dl) 6-1, 6-3; Okker (Ned) Pokorny (Oos) 6-3; 7-9, 6-4; Kukal (Tsj) Barclay (Fr) 6-8, 6-2, 7-5; Kühnke (W-Dl) Tajcnar (Tsj) 0-1, 6-1, 6-1. Damesenkelspel, tweede ronde: Al- mut Sturm (W-Dl) Francis Taylor Mac Lennan (GB) 4-6, 6-1, 6-2; Ker ry Melville (Aus) Els Veentjer Spruyt (Ned) 6-2, 6-1. Achtste finales: Vlast Copickova (Tsj) Madeleine Brummer (Z-Af) 6-2. 6-2; Trudy Groen man Marina Procter (Z-Af) 6-1, 7-5; Karen Krantzcke (Aus) Alena Pal- meova (Tsj) 6-1 6-4; Pat Walkden (Z.- Af) M. Neummanova (Tsj) 7-5, 0-6, 6-1, Herendubbelspel, eerste ronde: Go- rostiaga/Pokerny (Bol/Oost) Vaar- ties/Schmietz (Ned) 6-1, 6-2; Tajcnar/ Leclerq (Tsj./Fr) Scholtz/Strad- meyer (Ned) 6-4, 10-8. Tweede ronde: Maud/Millan (Z.- Af) Hemmes/Soeters (Ned) 9-11, 6-4, 6-0, Barclay/Phillips Moore (Fr/Aus) Bertram/Seegers (Z-Af) 6-2, 6-2; Buding/Kühnke (W-Dld) Baleson Matthews (Z-A) 6-2, 6-4, Holecek/Zed- nik (Tsj) Fleury/Hordijk (Ned) 6-4, 11-9; Kodes'Kukal (Tsj) Van Eys- den/Van Gelder (Ned) 6-3, 6-4; Plötz/ Phomann (W-Dld) Leclercq Tajcnar (Fr/Tsj) 6-0, 6-4; Maud'Millan (Z.- A) Hemmes/Soeters (Ned) 9-11, 6-4, AMSTERDAM Over de Russische grootmeester Liberson wint zich geen sterveling op. Hij komt in de uitslagen tabel voor en daarmee blijkbaar basta. Een misverstand zouden we het willen noemen dat inmiddels al een hard nekkigheid van royaal veertien dagen heeft. Grootmeester Liberson, geboren in 1937, ingenieur van beroep, heeft tot nu toe in de loodzware topgroep van het IBM-schaaktoernooi vijf maal gewon nen en acht maal remise gespeeld. Opgesteld 9 punten met 9Va heeft hij een (nieuw) grootmeesterresultaat in handen. Hij moet nog spelen tegen Donner en Wasjoekof en zal het dus wel halen. Daarnaast is hij de verbe ten achtervolger van Portisch, die door deze wedstrijd heenspeelt als ware hij van superklasse. Misschien is dat ook wel waar. Hoe het ook zij, Liberson won dan gisteren van Tatai. Op de vijftiende set stond hij om te zingen, toen ging hij op zijn ARNHEM De Centrale Sportcom- missie van de K.N.M.V. heeft de beide teams bekend gemaakt, die afgevaar digd worden naar de wereldkampioen schappen motocross voor landenteams, in de 250 cc- en 500 cc. klasse. De Throphee des Nations (250 cc) wordt 14 sept. verreden in 't Belgische Kesteren. Het Nederlandse team bestaat uit Pierre Karsmakers, Frans Sigmans, Jo Lammers, Jan Roessink en Ton van Heugten. Als manager respectievelijk als mecanicien worden zij vergezeld door Joep Jansen en Jo van Dijk, ter wijl als afgevaardigde van de Centrale Sportcommissie de heer Ben Majoor zal meegaan, die evenens als intrnationaal jury-lid zal optreden. De rijders van de Nederlandse ver tegenwoordiging in de Motocross des Nations (500 cc) zijn Pierre Karsma kers, Frans Sigmans, Jo Lammers, Gerrit Wolsink en Jan Keizer. Deze wo^dt gehouden op 7 september in Bris tol (Eng). Als manager en mecanicien gaan met deze ploeg mee Frits Sel ling en Jan van de Hoek. vertegenwoor diger van de centrale sport commissie en internationaal jurylid is Rins de Groot. Reserve voor beide teams is Harry Driessen. Stef van der Sluis is Nederland in het A-team vertegenwoor digt bij de Internationale Zesdaagse. JOHANNESBURG Niet-blanke tennissers kunnen voortaan ook in aan merking komen voor de Zuidafrikaan se Davis-Cupploeg. Alf Chalmers, president van de Zuid afrikaanse Lawntennisbond heeft mee gedeeld dat de regering hiermee heeft ingestemd. Voorts zijn ploegen met niet-blanke tennissers in de toekomst welkom in Zuid-Afrika. HAMBURG Tom Okker is als tweede geplaatst voor de internationa le tenniskampioenschappen van West- Duitsland die maandag in Hamburg be ginnen. Als eerste is de Australiër Tony Roche geplaatst. Okker wordt gevolgd door Cliff Drysdale (Z.-Afr.), Roy Emer son (Austr.) en Bob Hewitt (Z.-Afr.). gemak de vis op het droge halen. Daar toe nam hij zes uur, wat in zijn vat zit verzuurt niet. Deze Rus spreekt weinig. Hij glim lacht maar en zit op zijn hurken schaakhond Fide te strelen die ook tij dens de ronde zijn nieuwe vriend af en toe vriendelijk komt besnuffelen. Met de invitatie aan Liberson deed het toemooi-qomité een onverwacht goede greep. We zouden willen zeggen: voor herhaling vatbaar. Ree nam Barendregt uit de strijd. Het valt moeilijk anders te formuleren. Onze landskampioen kreeg een wat fri vool spel tegen zich, met overwegend tactische inslag. De winst bracht Ree op 6 punten, nog maar 'n halfje van een meesterresultaat. Daar hij nog 2 par tijen voor de boeg heeft zal die pres tatie het geschokte vaderlandse zelfver trouwen wat kunnen opvijzelen. Kavalek Portisch tenslotte, om dit maal eens met de grote Hongaar te be sluiten, was een spel langs afgronden. Zwart nam na de opening oen half- giftige pion. Dat kleinood hield hij vast als een familie-sieraad, hoeveel ellende hij defensief ook moest ondergaan. Maar Portisch bleef staan, ruilde, ruil de, wikkelde af en verdaagde op een ogenblik, det grootmeester Wasjoekof de zekere ondergang voor Kavalek voor spelde. De uitslagen uit de dertiende ronde waren: Grootmeestergroep: Donner Was joekof V2-V2, Liberson Tatai 1-0, Langeweg Hartoch afg., Ree Ba rendregt 1-0, Stein Ivkof Vi-Vi» Ka valek Portisch 0-1, Damjanovic Gheorghiu 1-0, Byrne Darga V2-V2. Stand: 1. Portisch (Hong) IOV2, 2. Li berson (USSR) 9, 3. Wasjoekof (USSR) 3,14 4. Damjanovic (Joeg), 8. 5/7 Byrne (VS), Dargo (W.Dld), Ivkof (Joeg) 7V2, 8. Stein (USSR) 7, 9. Kavalek (Tsj.) 6V2, 10. Ree (Ned 6, 11. Hartoch (Ned) 5 en 1 afg., 12. Gheorghiu (Roem) 5, 13. Tatai (It) 4Vi, 14. Donner (Ned) 4, 15. Langeweg (Ned) 3*4 en 1 afg., 16. Ba rendregt (Ned) 3. STOKE MANDEVILLE De legen darische marathonloper Abebe Bikila (37) uit Ethiopië, die enige tijd gele den zijn nek brak en verlamd raaakte bij een auto-ongeluk, heeft gisteren weer iets aan sport gedaan. Gezeten in een invalidenwagentje behoorde hij tot de deelnemers aan de Olympische Spelen voor gehandicapten, die vlak bij het ziekenhuis in Stoke Mandeville, waar Bikila is behandeld, worden ge houden. Bikila, die Olympisch goud won op de marathon van Rome (1960) en Tokio (1964), zei „Nu besef ik pas wat het betekent om helemaal gezond te zijn. Ik ga vooruit en daarvoor moet ik dankbaar zijn." De Nederlandse Delphine van Op- dorp- Ariens Kappers verbeterde twee zwemrecords. Zij won de 25 meter vrije slag in 34,4 seconden en zegevierde op de 25 meter schoolslag in 42,1 secon den. Bij het boogschieten veroverde de Rotterdammei Piet Blanker een zilve ren medaille. Hij kwam tot een totaal van 983 punten. STUTTGART De verwachting, dat de Europese dames en heren de eerste dag van het treffen met Amerika met ruime achterstanden zouden afsluiten is niet uitgekomen. De Europese da mes leiden na de helft van de wed strijd zelfs met groot verschil: 37-25. Bij de heren toonde Europa zich even eens sterker, al is de afstand hier ge ringer: 55-49. Wereldrecords heeft de openings avond in het prachtige Neckar-stadion van Stuttgart niet opgeleverd, wel een groot aantal voortreffelijke prestaties. De meeste indruk maakte de Ameri kaanse Madeline Manning op de 800 meter. De Olympische kampioene, die het na haar overwinning in Mexico weer moest opnemen tegen de Roe meense Ileana Silai, deklasseerde haar tegenstandsters in de tweede 400 me ter volkomen. Na een openingsronde, die door Silai in 57 seconden werd ge lopen, nam Madeline Manning op de finishlijn de kop over en ging daarna in zo'n hoog tempo door, dat haar con currenten snel terugvielen. Het langste bood Ileana Silai, die in Mexico het zilver veroverde, nog tegenstand. De superieure Amerikaanse kon zij even wel geen moment bedreigen. Madeline Manning won in 2 min. 1,3 sec., de bes te tijd dit seizoen gelopen. Ileana Silai kwam 2'4 seconde later over de streep. Voor Vera Nikolic, met 2.00,5 wereld recordhoudster op deze afstand, liep Stuttgart uit op 'n volkomen misluk king. De Zuidslavische, die in Mexico in de halve finales uit de baan stapte, was ook dit maal nergens. Na 500 meter was haar tegenstand volkomen gebro ken. Zij werd in 2.18.6 vierde. Bij de ere- ceremonie verscheen Vera Nikolic, die waarschijnlijk ook als kanshebster voor de Europese kampioenschappen in Atfiene moet worden afgeschreven, niet op het erepodium. Wilma van den Berg, een van de twee Nederlandse vertegenwoordigers in de Europese ploeg, bevestigde op de 200 meter, dat zij tot de beste sprint sters van de wereld behoort. De atlete uit Uden, die dit seizoen imponeerde-met twee maal 11,4 seconde voor de 100 meter en die op de 200 meter een tijd van 23,1 seconde achter haar naam heeft staan, startte wat langzaam, maar kwam in de bocht sterk terug. De in de binnenbaan vertrokken Barbara Ferrell kon zij echter niet meer be reiken. De Amerikaanse zegevierde in 23,3 sec., Wilma finishte 0,1 seconde la ter. Nu de Poolse Irena Szewinska, die een baby verwacht, dit jaar niet meer zal uitkomen in wedstrijden, is Wilma van den Berg plotseling de grote WIESBADEN Italië heeft het in zijn derde wedstrijd voor het toernooi om het Europese honkbalkampioen schap, dat in Wiesbaden wordt gehou den aanvankelijk zeer moeilijk gehad. Weliswaar versloegen de Italianen het Belgische team met 73, doch na twee innings had de ploeg een achterstand van 03. Op werpen van Silva waren de Bel gen in de tweede inning opmerkelijk produktief. Switsers, Vandenbosch en Kuypers zorgden voor de voorsprong. Toen Lercker de plaats van Silva in nam keerden echter de kansen. Dank zij Spinoza en Passarotto werd de ach terstand in de derde inning tot 23 verkleind. Meli scoorde twee innings later de gelijkmaker. Een driehonkslag van Cavazzaro bracht de beslissing. Ook daarna was de Italiaanse werper te sterk voor de Belgen. ZURICH De Internationale Voet balbond (FIFA) lijkt de strijd tegen het Internationale Olympische Comité (IOC) over het aantal landen dat aan de eindronde van het Olympische voet baltoernooi mag deelnemen, te hebben gewonnen. Het IOC besloot op de laatste ver gadering in Warschau het aantal lan den van zestien tot acht terug te bren gen. De FIFA die tegen dit besluit protesteerde maakte in Zürich be kend, dat Avery Brundage, president van het IOC, begrip heeft voor de be zwaren van de Internationale Voetbal bond. Volgens een verklaring van de FIFA heeft Brundage, na besprekingen met onder anderen Sir Stanly Rous, gezegd op de komende vergadering van het dpgelijks bestuur van het IOC in Dubrovnik te zullen voorstellen toch zestien landen voor München, waar de Spelen in 1972 worden gehouden, toe te laten. Ook de president van de Internatio nale Hockeybond (FIH), Rene Frank, heeft bij het IOC geprotesteerd tegen de beslissing om bij de Olympische Spe len in München slechts acht landen teams te laten deelnemen. Een inkrim- pig van zestien tot acht ploegen zou tot gevolg hebben dat vrijwel steeds de zelfde landen erin zullen uitkomen. De FIH dringt er sterk op aan dat ook in München zestien ploegen mogen deel nemen aan het hockey toernooi. favoriete voor de Europese titel. De overwinningen van Madeline Manning en Barbara Ferrell waren de enige eerste plaatsen van de Amerikaan se dames woensdagavond. Het discus werpen werd uiteraard gewon nen door wereldrecordhoudster Liesel Westermann, die met 60.38 en 62.16 me ter tweemaal over de 60-metergrens kwam. Bij het hoogspringen, met 1,80 gewonnen door de Oostenrijkse Ilona Gusenbauer, waren de Amerikaansen volkomen kansloos. De 1500 meter van de heren leverde voortreffelijke tijden op, maar kon als kijkspel niet boeien. De Amerikaan John Mason trok zijn landgenoot Mar tin Liquori mee in een hoog tempo. Li- quori nam bij het ingaan van de laat ste ronde de kop over en ging daarna onbedreigd op de finish af. Weliswaar lanceerde de Italiaan Francesco Arese op de laatste 200 meter nog een slot- aanval, die hem voorbij de Duitser Tümmler bracht, maar Liquori bleef onbereikbaar. De 19-jarige Amerikaan zegevierde in 3.37,2 de beste seizoen- tijd. Arese kwam 0,4 seconden later binnen, hetgeen de beste Europese sei zoenprestatie betekende. Olympisch 400-meter-kampdoen Lee Evans speelde ook dit keer zijn ster ke eindsprint uit, waartegen landge noot Tommie Turner, die 300 meter ge leid had, kansloos was. Evans liep in die laatste 100 meter bijna een volle seconde van Turner weg: 44.9 tegen 45.8. De Europeanen Naliet en Werner bleven op dit gewëld het antwoord schuldig. De Oostduitse kogelstoters gaan de hegemonie van de Amerikanen overne men. Oost-Duitsland, dat dit seizoen met Europees-recordhouder Hans-Pe ter Gies (20.64 meter), Dieter Hoffmann (20.60), Hans-Joachim Rothenburg (20.49) en Hartmut Brisenick (20.22) vier kogelstoters boven de 20 meter heeft, schokte het Amerikaanse zelfvertrou wen met een dubbele Europese zege. Gies bleef met 20.57 meter slechts ze ven centimeter beneden zijn Europese record, terwijl Hoffmann met 20.35 de Amerikanen Salb en Steinhauer, die onder de 20 meter stootten, ruim voor bleef. Een kleine 35.000 toeschouwers had den echter niet alleen applaus voor de Oostduitsers over. Zo werd Jürgen Haa- se bdj de prijsuitreiking van de 10 ki lometer uitgefloten, omdat hij tot drie maal toe weigerde Gaston Roelants, met wie hij. ver voor zijn tegenstanders uit liep, aan kop af te lossen. Pas in de laatste 100 meter kwam Hase langs Roelants en hoewel hij pal naast de Belg bleef lopen, drukte hij op de finishlijn zijn borst iets eerder door de draad. In tijd was er geen ver schil. Beide lopers kregen 28.51,4 toe gewezen. Nadat een hevige regenbui zich bo ven het stadion had ontladen, impo neerde de 4 x 100 meter-ploeg van de Amerikanen met de Olympische lopers Greene en Carlos met een tijd van 38,8 seconden. Europa werd gediskwali ficeerd omdat de laatste wissel tussen de Duitsers Wucherer en Eigenherr grandioos mislukte. ADVERTENTIE 'M* j 1

De Vallei | 1969 | | pagina 11