Veenendaals x dagblad Contact met Mariner-7 hersteld Buiten Toeristen geven Valkenburg weer roerige avonden Nixon in New Delhi Afrikaanse reis paus begonnen Wellicht grote chemische vestiging in Delfzijl union Vandaag beslissing over asiel voor Letlakha Schrijver Koeznetsof wil niet meer naar Sovjet-Unie terug Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei President op gevechtsbasis KASSIER LIET ZICH GELD NIET AFNEMEN Dertig doden bij treinongeluk in Zuid-Slavië VERZOEK TOT UITLEVERING DEFREGGER Baby te vondeling gelegd langs Autobahn bitterkoekjes JAMIN Werk voor vierhonderd man POLY SELECT matras Engelsen geven verblijfsvergunning Vrij veel bewolking Meer foto's van Mars 3400 km STROOM SLEURDE ZWEMMER MEE Rood en zwart i Na straatschenderij dertig arrestaties POLITIE BEMIDDELEN TUSSEN NIGERIA EN BIAFRA BESTAND POLITIEK VLUCHTELING OF NIET? ONWAARSCHIJNLIJK WEER POLIOPATIËNTJE IN NW.-LEKKERLAND Begeleider VROEGE DIENST BIJ WARMTE VINDT NAVOLGING SNELLE GREEP 250 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor die prijs! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 31 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I77 pASADENA De geleerden van 't straalaandrijvingslaboratorium in Pasadena in Californië zijn er vannacht in geslaagd het contact te herstellen met het onbemande ruimtevoertuig Mariner-7, dat tezamen met de Mari- ner-6 op weg is naar Mars en waarmee het contact eerder verloren ging. De Mariner-7 had seven uur eerder niet geantwoord op'een „waaksignaal" en men vreesde, dat de energie was uit gevallen, waardoor het nemen van fo to's van Mars onmogelijk zou worden. Tegen do- verwachting in antwoordde de sonde wel op een teken de lage- fttroomantenne in werking te stellen. Als de normale stroomvoorziening van daag niet reageert op een automatische Inwerkingstelling zal slechts een klein deel van de foto's en inlichtingen kun nen worden verkregen waarop men had gehoopt. De Mariner-6 naderde de rode pla neet vanochtend tot op ruim 3400 kilo meter. Er werd een nieuwe reeks opna men gemaakt door dit ruimtevoertuig, dat de mens inlichtingen moet ver schaffen over de mogelijkheden van le ven op Mars. Op deze foto's staan kra ters, donkere lijnen, die aan kanalen doen denken, onverklaarbare lichte stroken, die wellicht bergketens zijn en wolken. De foto's laten tal van details zien, die vanaf de aarde nog nooit zijn waargenomen. De overvloed aan kra ters lijkt een aanwijzing voor een gro te overeenkomst met het maanland schap vele grote kraters met daar in tal van kleinere. Een belangrijk punt was weer de zuidpoolkap, die volgens de dinsdag avond ontvangen foto's onverwacht een rafelige rand bleek te hebben. Volgens de nieuwste foto's blijkt dat een ge volg van vele grote cirkelvormige kra ters te zijn. BERGEN OP ZOOM Woensdag is in de Westerscheide by de gemeente Kloosterzande een Belgische vakantie ganger. de 36-jarige R. Remortere uit Beveren-Waes, bij het zwemmen door de sterke stroom meegesleurd. Het slachtoffer heeft niet meer de wal kun nen bereiken en is verdronken. Het stof felijk overschot is nog niet gevonden. LISSE Donderdagavond is de acht jarige R. T. van Lierop uit Lisse in de Ringvaart in zijn woonplaats verdron ken. Vf/ees niet bang, dat uw colum- j nist zich op het doornige pad der politiek gaat begeven; hij vindt genoeg kleur op het palet onzer landschappen, om er elke week wat van uit te strijken. Vandaag wilde ik u wijzen op zwart ree wild, dat zich nu en dan voordoet en jaren geleden op de Kern per- berg Schaar sber gen) niet zeld zaam was. In feite betekent zo'n zwart stuk wild een speelse gril ran moeder Natuur; soms brengt zij in een bui van wispelturigheid ook witte, gevlekte, getijgerde, koffie- en loodkleurige of zilver- j grijze exemplaren voort, die zich onder elkaar voortplanten, zodat de wandelaar, die geluk heeft, een rode moeder met een zwarte baby kan ontmoeten, ja als er uit zo'n verbintenis een tweeling geboren wordt, kan het ene kalf normaal vosrood en het andere gitzwart wezen. Zulke dieren schijnen zwak ker van constitutie te zijn en to nen zich minder weerbaar tegen ziekten, zodat ze nooit de overhand krijgen in het revier en derhalve schaars blijven. Voorts pleegt een zwarte bok geen opvallend goed gewei op te zetten, maar wel is dit zeer donker van kleur en weinig gepareld. Toch is hij een ongeloof lijk charmante verschijning en mag hij refereren aan Hooglied 1 5 Donker van huid ben ik, doch bekoorlijk." Nuchter bezien, hebben wij te doen met melanisme, de tegenvoeter van albinisme, welke echter een veel ziekelijker beeld oproept door gebrek aan kleurstof. Zou een nor male reemoeder verbaasd zijn een abnormale nazaat het leven te schenken? Neen. zulke theorieën horen in een rechtschapen natuur historisch praatje niet thuis. Wel wil ik de neger in 't geding bren gen. in wiens gezin een blanke baby geboren werd en die de zen deling op diens onbescheiden vraag antwoordde: „Leggen zwarte kip pen ook geen witte eieren!" 31 juli 1969 A. B. WIGMAN VALKENBURG De politie is woensdagavond in Valkenburg op nieuw opgetreden tegen straatschen ders en ordeverstoorders in 't centrum van de toeristenstad. Herhaaldelijk werden de straten „schoongeveegd" door een politiemacht van ongeveer 50 man. De politie voerde charges uit met auto's en ook te paard. Omstreeks mid dernacht luwde de onrust cn bedroeg het aantal arrestaties 30. Ook maandag- cn dinsdagavond wa ren er rellen geweest, maar toen was de politie nog lankmoedig opgetreden. Gisteravond werd echter besloten met hardere hand op te treden, omdat op sommaties en waarschuwingen, dat sa menscholingen niet geoorloofd waren, niet naar behoren werd gereageerd. Ruim honderd jongelui waren om streeks tien uur samengedromd op de hoek Wilhelminalaan-Reinaldstraat, bij een jongerenbar. Op de trottoirs ston den bovendien nog enkele honderden toeschouwers. Vanuit een patrouillewa gen werd met een luidspreker de me nigte gesommeerd zich te verspreiden. Toen dit niet vlot genoeg geschiede, besloot men over te gaan tot charges. Hierbij werd ook de gummistok flink gebruikt. Tegen twaalf uur was de bin- nehstad weer rustig te noemen. Men zie ook elders in dit nummer: „Valkenburg vreest te gronde te gaan door straatterreur". President Nixon, die gisteren een kort bezoek aan Zuid-Vietnam I bracht, hier gefotografeerd temid- den van Amerikaanse militairen op 5 de gevechtsbasis van de eerste divi- sie bij Di-An, 20 km ten noordoosten van Saigon. inn NEW DELHI President Richard Nixon van de Ver. Staten is vanmor gen in New Delhi, de hoofdstad van India, aangekomen. Toen Nixon en z'n echtgenote uit het vliegtuig stapten da verden 21 saluutschoten. Op het vlieg veld waren 4000 mensen samenge stroomd. Zij applaudisseerden toen Nixon een bloemenkrans werd omge hangen. Premier Indira Gandhi van India was ter verwelkoming naar de luchthaven gekomen. De Amerikaanse president heeft gis teren een kort bezoek gebracht aan Zuid-Vietnam. In Saigon heeft hij twee uur geconfereerd met de president van Zuid-Vietnam, Nguyen Van Thieu. Aangenomen wordt, dat Nixon heeft gesproken over verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam. Voor de reis van Nixon uit Bangkok naar Saigon een trip die allang van te voren vaststond, maar waaraan geen ruchtbaarheid was gegeven wa ren ingrijpende veiligheidsmaatregelen getroffen. Niet alleen waren er rondom het pre sidentiële paleis in Saigon achtduizend politiemannen, versterkt met parachu tisten, samengetrokken, maar ook wa ren alle verbindingen met de buiten wereld verbroken. Het was voor het eerst in de historie van de Zuidvietnamese oorlog dat een Amerikaanse president naar Saigon kwam. Na afloop van zijn gesprek met Thieu zei Nixon op het bordes van het paleis: ,,Wij hebben de deur naar de vrede zo ver mogelijk opengezet. Het is nu tijd dat de andere kant (Noord-Vietnam) een antwoord geeft." Nixon noemde Thieu's aanbod voor algemene verkiezingen: „Edelmoedi ger dan ooit in de geschiedenis van de oorlog." Na Saigon bezocht de Amerikaanse president een gevechtsbasis op twintig kilometer van Saigon, Di An. Hij on derhield er zich met de manschappen en stak een korte rede voor een groep van 250 militairen, die gereed stonden zich in de strijd te werpen, af. Hij hield de soldaten voor, dat het zijn be doeling was zo snel mogelijk de oor log te beëindigen. SKOPLJE - Te Badovina in de om geving van de Zuidslavische stad Skopl je zijn gisteravond dertig mensen om het leven gekomen en achttien ge wond bij een treinbotsing. Het ongeluk gebeurde toen een lokaaltreintje uit Skoplje in botsing kwam met drie tank-' wagens die waren losgeraakt van een rangerend treinstel. Hulpploegen heb ben de gehele nacht doorgewerkt om de slachtoffers uit de wrakstukken te be vrijden. ROME Paus Paulus (71) is vandaag uit Gastel Gandolfo naar Afrika ver trokken voor een pelgrimage naar de plaats in Oeganda, waar in 1886 22 Afrikaanse martelaren ter dood werden gebracht en om indien hij daartoe alsnog mogelijkheden ziet te bemiddelen in de oorlog tussen Nigeria en Biafra. In Kampala, Oeganda's hoofdstad, zal de paus ook de Afrikaanse bis schoppenconferentie bezoeken, waar beslist zal worden of er een permanent Afrikaans overleg van bisschoppen zal komen. Het is de achtste Veis van Paus Pau lus naar het buitenland. Met de paus reizen dë deken van het college van kardinalen, kardinaal Eugene Tisserant, staatsecretaris Jean Villot en het hoofd van de congregatie van missionarissen voor de evangelisatie, kardinaal Agagi- anian en een aantal journalisten. Vroeg in de middag kwam paus Paulus in Oeganda aan, waar hij o.a werd ver welkomt door president Milton Obote. Het bezoek zal drie dagen duren. De paus zei gisteren te hopen, dat tijdens zijn bezoek aan Afrika een wa penstilstand tussen Nigeria en Biafra in acht genomen zou worden. De Bia- fraanse leider, generaal Ojoekwoe, had deze week het voorstel voor een wapen stilstand gedurende het bezoek van de paus gedaan, maar dit was door Nige ria als „belachelijk" verworpen. De Nigeriaanse minister van voorlich ting, Enahoro, die aan het hoofd staat van 'n drie man tellende delegatie naar Oeganda, zei gisteren dat hij een ont moeting zal hebben met afgevaaardig- den uit Biafra. Het onderhoud heeft plaats op verzoek van de president van Oeganda, Obote. Ook de Zambiase president Kenneth Kaunda en Julius Nyerere, de presi- dant van Tanzania, zullen aan het ge sprek deelnemen. Zambia en Tanzania hebben Biafra officieel erkend. De kan sen dat dit gesprek zal leiden tot offi ciële vredesbesprekingen tussen Nige ria en Biafra worden overigens klein geacht. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Thant, heeft een beroep gedaan op beide partijen in de Nigeriaanse burgeroorlog, een hervatting van de hulpvluchten naar Biafra toe te staan, opdat de burgerbevolking „niet opnieuw wordt gestort in de verschrikkelijke cirkel van uithongering, ziekte en dood" De opschorting van de vluchten naar het door de oorlog verscheurde gebied heeft, aldus Oe Thant, het gehele hulp programma in gevaar gebracht. DELFZIJL/BRUSSEL Delfzijl maakt kans pp een chemisch bedrijf van honderd tot honderdvijftig miljoen gulden. Het Amerikaanse concern Monsanto heeft grote interesse voor een vestiging daar, waarin 400 mensen werk zullen vinden. Een definitief besluit heeft de chemie-reus nog niet genomen. Naar verluidt, bestaan alleen nog pro blemen over de hoogte van de erfpacht die Delfzijl voor het terrein van 300 hectaren vraagt. „De laatste weken hebben we geen contact meer gehad", aldus burgemees ter mr. A. P. J. van Bruggen gister avond. „Maar we hopen op een spoe dige beslissing. Het is een belangrijk bedrijf voor onze gemeente". Monsanto krijgt bij vestiging een investeringspremie van drie miljoen gulden. De fabriek, die acrylvezel gaat maken, moet in 1971 klaar zijn. In 1974 volgt een uitbreiding van 75 mil joen gulden. De grondstof kan met kleine tankers uit Engeland worden aangevoerd. (Het bedrijf zou komen aan het te verlen gen Eemskanaal). De acrylvezel, acrylan, wordt ver werkt o.a. in vloerbedekking,dekens, gordijnen en kleding. Monsanto produ ceert de vezels al in de Verenigde Sta ten, Noord-Ierland en Israël. Daarnaast heeft het concern nylonfabrieken in Amerika, Schotland en Luxemburg. De concemomzet bedraagt ruim anderhalf miljard dollar. ADVERTENTIE Roor wie z,c^etlt het beste qunt_ DEN HAAG Minister Polak (Jus titie) zal vandaag beslissen of de Zuid- afrikaanse advocaat dr. T. T. Letlakha een verblijfsvergunning voor Neder land krijgt. Hij heeft hierover uitge breid van gedachten gewisseld met de Tweede-Kamerleden Wierenga en Franssen (beiden PvdA). Het Britse ministerie van Binnen landse Zaken heeft gisteren laten we ten, dat met de uitwijzing van Let lakha zal worden gewacht totdat Ne derland een beslissing heeft genomen. Kongo, het land waaruit de advocaat naar Engeland kwam, wil de man niet langer toelaten en ook Soedan heeft laten weten, dat Letlakha niet welkom is. Amnesty International, waarvan vooral de Nederlandse afdeling druk in de weer is Letlakha ergens onder te brengen, wist gisteravond niets van pogingen om de Zuidafrikaan een ver blijf vergunning voor Zwitserland te la ten krijgen. Dit is ook niet erg waar schijnlijk, gezien de houding van de Zwitserse regering in dergelijke geval len. m Minister Polak, die moet beslissen of Letlakha naar Nederland mag komen (hij heeft werk aangeboden gekregen door het Gemeentelijk Administratie kantoor in 4™<-*erdam) is er nog steeds niet zeker van of Le+1~' als portiek -■ 'Wd. Hij hoopt vandaag meer te weten te komen over het verleden van de ad vocaat. Dan gaat hij opnieuw praten met het Tweede-Kamerlid Wierenga en daarna zal hij een beslissing nemen. MEUW-LEKKERLAND In Nieuw- Lekkerland is een nieuw geval van po lio vastgesteld, nu bij een meisje van vijf jaar. Het kind is opgenomen in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam. De burge meester van Nieuw-Lekkerland heeft er met klem bij de Inwoners van die plaats op aangedrongen hun kinderen te laten vaccineren. MINISTER POLAK opnieuw praten LONDEN Anatoly Koeznetsof, de bekende Russische schrijver, is gister avond opgedoken: hij wil niet meer te rug naar de Sovjet-Unie. Hij logeert bij vrienden in Londen. Het Britse ministerie van Binnen landse Zaken heeft de auteur gister avond op zijn verzoek meteen een ver blijfsvergunning gegeven. Het gaat hier niet om politiek asiel. Dat wordt alleen gegeven, wanneer men in zijn eigen land gevaar loopt wegens poli tieke activiteit. De directeur van de Engelse uitge verij MacGibbon en Kee, Reginald Da- vis-Poynter, onthult in de Londense- Times, „uit zeer goede bron" verno men te hebben, dat mevrouw Koeznet sof vijf weken geléden is verdwenen en dat zij de Sovjet-Unie ontvlucht zou zijn. Het Londense blad Daily Telegraph meldt, dat de Russische schrijver zich van een list bediend heeft om zijn be geleider van zich af te schudden. Toen Koeznetsof maandagmiddag zijn hotel in Londen verliet, aldus het Londense blad. was hij vastbesloten „de vrijheid te kiezen". Maar alles wat KOEZNETSOF hij bij zich had was het adres van de Daily Telegraph in Fleet Street en de naam van een lid van de redactie, die naar hem was gezegd, Russisch sprak. In het begin van de middag had Koeznetsof met zijn begeleider, de tolk Georgy Andjaprldze, lector En gels aan de universiteit van Moskou, striptease-voorstellingen in de Lon dense wijk Soho bezocht en Andja- pridze ervan overtuigd, dat hij, Koez netsof, een loyaal Russisch burger was. Verder had Koeznetsof zijn be geleider wijsgemaakt, dat hij in So ho naar een prostituée zocht. Beide mannen spraken toen af, dat zij voor de rest van de dag hun eigen weg zouden gaan. Maar Koeznetsof ging regelrecht naar de Daily Telegraph en ontmoette de journalist, die Rus sisch sprak. Het Londense blad vertelt verder, dat hoewel men bij de Daily Telegraph Koesnetsof zei verder, dat hij een jaar leven van een balling niet gemakkelijk zou zijn, Koeznetsof had geantwoord, dat niets hem ertoe zou bewegen, naar Rusland terug te keren, waar hij niet meer als schrijver zou kunnen werken. Koeznetsof zei verder, dat hij een aaar geleden, na de invasie van Tsjecho- Slowakije definitief besloten had Rus land te verlaten. De Londense krant I heeft hem toen in contact gebracht I met de Britse autoriteiten. L'AQUILA De gemeenteraad van hel Middenitaliaanse stadje L'Aquila heeft zich gisteravond met bijna alge mene stemmen uitgesproken voor uit levering aan de Italiaanse justitie van mgr. Matthias Defregger, hulpbisschop van Miinchen. Zoals bekend, is Defreg ger betrokken geweest bij de executie van 17 Italiaanse gijzelaars in Filetto, nabij L'Aquila, in 1944. Met 35 tegen één stem besloot de ge meenteraad een petitie van het com munistische parlementslid Mario Eudo Cicerone, waarin om uitlevering van Defregger werd gevraagd, te onderte kenen. Tegen stemde het enige neo- fascistische lid. Defregger heeft onlangs de bewoners van Filetto vergiffenis voor zijn optre den in de tweede wereldoorlog ge vraagd. De burgemeester van L'Aqui la wilde oorspronkelijk de gemeente raad verzoeken de hulpbisschop deze vergiffenis te schenken, maar nadat de Italiaanse justitie had^ aangekondigd een gerechtelijk onderzoek naar het optreden van Defregger in te stellen, zag hij van zijn voornemen af. Het blad van de ultrarechtse Natio- nal-demokratische Partei Deutschlands (N.P.D.), „Deutsche Nachrichten" kiest in een commentaar partij voor de bisschop en haalt daar zelfs onze Twee de Kamer bij. Het schrijft: „Duidelijk wordt, dat tot de kring der zogenaam de „oorlogsmisdadigers" mensen beho ren die persoonlijk eervol en in ieder opzicht integer zijn. Laten wij eraan denken, dat het Nederlandse parlement zojuist de vervolging van de in Indo nesië begane „oorlogsmisdaden" alge heel heeft afgewezen." ZWOLLE De kans is groot dat alle in Zwolle gevestigde provinciale diciv sten van Overüssel bty een komende warmteperiode van zes uur 's morgens tot twee uur 's middags gaan werken. Het gaat hier om ongeveer 250 man. v Al eerder werd dit plan geopperd, maar pas nadat in Heino een dergelijk initiatief werd genomen is men in Zwol le de plannen serieus gaan aanpakken, Op de gemeentesecretarie van Heino werkt men al sinds vrijdag van zes tot half drie. Gemeentesecretaris W. Floors zei dat het vroege beginnen nog een ander voor deel heeft opgeleverd: 's ochtends kan men geconcentreerder werlcen omdat men niet wordt gestoord door telefoon tjes. AMSTERDAM Vlak voor de deur van het kantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Vijzelstraat in Am sterdam heeft een nog onbekende jon geman gistermorgen getracht de 51- jarige kassier H. Park een tas afhan dig te maken. In de tas zaten de sala rissen van het personeel van de handels firma Lindeteves-Jacoberg, een bedrag van 138.000 gulden. Omstreeks kwart over negen stapte de heer Park met zijn tas stevig in de hand geklemd het gebouw uit. Toen hij over de stoep naar een gereed staande directiewagen wandelde, werd hij plot seling besprongen. Een kleine donkere jongeman die een blauw-wit truitje onder z'n slank gesne den donkere pak droeg, deed een ra- zend-snelle greep naar de tas met het geld. Maar de kassier, die weliswaar verschrikkelijk schrok, wist met grote krachtsinspanning de tas vast te hou den. De jongeman, volgens dc politie een zuidelijk type, begreep dat de overval tot mislukken was gedoemd. Hij liet de totaal verbouwereerde kassier staan zo als hij stond en snelde naar een motor, die inmiddels was komen voorrijden. Via de Keizersgracht en het Thor- beckeplein verdween het duo uit het zicht. Een passerende automobilist, de 23-jarige kantoorbediende A. J. Gelens, zette in zijn 2 CV de achtervolging in maar moest deze staken toen de motor van zijn auto in de Halvemaansteeg de verdere medewerking weigerde. Van de daders ontbreekt thans elk spoor. De kassier, die eerst weer gewoon naar zijn werk was gegaan, kreeg gis termiddag vrij om te bekomen van de schrik. BONN Een onbekende vrouw heeft een pasgeboren baby te vondeling ge legd langs de Autobahn Kassei-Han nover. Twaalf uur lang lag het kind, een meisje, onopgemerkt aan de druk ke autoweg. Een vrachtwagenchauffeur, die stopte wegens panne, ontdekte het bij toeval. De baby is naar alle waarschijnlijk heid in een auto of in de berm ter wereld gebracht. Bij de vondeling vond men voorwer pen die wezen op een geïmproviseerde verlossing, zoals een schaar, zakdoe ken en stukken verband. Het meisje was naakt in het gras van de weg berm gelegd. De baby is naar een kinderkliniek in Göttingen gebracht. Het meisje was tamelijk verbrand door de felle zon, maar verder ongedeerd. morgen Een hogedrukgebied bevindt zich boven Scandinavië en West-Rus- land. Laag daarentegen zijn de ba- rometerstanden boven Italië en Griekenland. Als gevolg van deze luchtdrukverdelingstaat er boven Midden-Europa een oostelijke lucht- stroming. Hiermee stroomt warme lucht over Duitsland in de richting van Nederland. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht z vormt, zal morgen boven ons land liggen. Er wordt daarom vrij veel bewolking verwacht. De regenkan- sen blijven echter klein. De tempe- raturen worden in het algemeen iets hoger dan vandaag, vooral in het noordoosten van het land. s Morgen: Zon op: 05.01, onder: 20.30. z Maan op: 21.56, onder: 09.23. ■•■■■■•■•eiiiaiiiiBBiavfati

De Vallei | 1969 | | pagina 1