BOUW VAN 144 DRIVE-IN WONINGEN WACHT OP BELANGSTELLING Eurowoningen ziet voorlopig af van Veenendaals project Zomer- markt werd succes BURGERLIJKE STAND Computer zorgt voor plaatselijke belastingen Geautomatiseerde belastinginning start deze week Stenen-expositie in het Raadhuis wordt vernieuwd Huisvesting onderduikers was soms een probleem Spionnen en gangsters VEILING SEPTER TIEL Omstandigheden zijn veelal oorzaak van moeilijkheden Mogelijkheden uitgebreid Jongetje (3) onder auto A. P. DEKLEUVER VERWIERF BIJL UIT DE BRONSTIJD INWONING TEGENWOORDIG NOG OORZAAK VAN VEEL LEED EN NARIGHEID Helpen Lief Luxor Theater Veenendaal Uit de oude doos door Rik Valkenburg I RHENEN GEMAKKELIJKER Organisatie van warme bakkers BURGERLIJKE STAND AMER0NGEN Gevonden en verloren DONDERDAG 31 JULI 1969 RENSWOUDE De zomermarkt in Renswoude is gisteravond een succes vol initiatief gebleken. De 32 kraam pjes van de plaatselijke middenstanders kregen veel bezoekers te verwerken. Onder hen bevond zich een groot aan tal toeristen. Als extra attractie werd een verloting gehouden. De hoofdprijs, bestaande uit een eetservies, werd ge wonnen door Jan Hoogeweg jr. uit Renswoude. Geboren: Albert Antonie Cornells, z.v. C. Rebergen en A. A. J. Rademaker; Al- bertus, z.v. J. v. d. Brink en D. v. Gar deren; Jan, z.v. L. E. v. Doesburg en T. Slob; Cornells Gerdinus, z.v. J. A. de Wit en M. T. Honders; Gretha Wil- helmina, d.v. A. F. A. Rijsemus en W. H. Huibers; Saakje, d.v. A. Robben en A. Rast; Pieter, z.v. T. J. Marchal én C. W. Schreuders; Gijsbertus, z. v. K. Bruijs en E. v. Kooten; Cornells Dirk, z.v. P. A. van den Heuvel en G. Pomp. Gehuwd: A. L. Koenders, 23 jr., en A. van Kreel, 21 jr. Overleden: Johannes Alexander van Dorland, 79 jr., e.v. C. Hoogenboom* Josias van Eenennaam, 79 jr., e.v. J. A. v. d. Wolk; Johannes Adrianus van de Ploeg, 46 jr., e.v. E. Olie; Wouter Jasper van Leijden, 72 jr., ongehuwd. Ingekomen personen: J. Vink, van Heteren naar Bisschop Davidweg 2: A. Parmentier, van Arnhem naar Bruine Engseweg 18: A. Pels, van Geldermal- sen naar Veenéndaalsestraatweg 50: P. van de Bijl van Dodewaard naar Rijks straatweg 48, Eist; M. Zijtveld met ge zin van Duitsland naar Korenbloem straat 34; E. Rodriguez Freire van VEENENDAAL In de loop van de/.e week /.uilen de inwoners van de ge meente Yeenendaal voor het eerst volledig automatisch tot stand gekomen aan slag - en stortingsformulieren voor de plaatselijke belastingen in hun brieven bus vinden. Want Veenendaal behoort tot de eerste gemeenten in Neder land die voortaan de aanslagregeling en het innen van de straat- en rioolbelas ting en van de vuilnisemmerretributie/hondenbelasting door een computer laten regelen. Het hele proces is vrijwel van begin tot eipd geautomatiseerd. De computer bedrukt de blanco aanslagformulieren met de gegevens die er door middel van een ponskaart zijn ingestopt. Ook de stortings/acceptgirokaarten worden door de computer bedrukt en van iden tieke ponsgaten voorzien. Dank zij de ze ponsgaten kan ook de afboeking van de betalingen volautomatisch geschie den. Als blijkt dat het bedrag voor een deel of helemaal niet betaald is vóór de vervaldatum, berekent de computer het nog verschuldigde bedrag en drukt daarvoor een aanmaning. Wordt ook dan niet betaald, dan drukt de compu ter zijn gegevens op een dwangbevel. I)e laatste fase van het proces kan de computer echter niet alleen opknap pen. De wet schrgft voor dat 't dwang bevel door de plaatselijke deurwaarder persoonlijk overhandigd wordt. De deurwaarder wordt voorlopig nog niet geautomatiseerd, hoewel het niet uit gesloten is dat het betekenen van het dwangbevel door de deurwaarder in de toekomst wordt afgeschaft, zodat het dwangbevel normaal per post toegezon den kan worden. De computer die al dit werk verricht is niet in het bezit van de gemeente. Voor een plaats met de omvang van Veenendaal zou de aanschaf van een computer namelijk onvoordelig zijn. Het werk is daarom uitbesteed aan di verse instanties in de provincie Utrecht. Door het nieuwe systeem wordt het de belastingbetaler stukken gemakke lijker gemaakt. Bij ieder aanslag ont vangt hij een drietal stortingskaarten, die hij niet alleen bij de kassier van de gemeente, maar ook bij alle banken en bijkantoren in Veenendaal kan in leveren. Ook het betalen per giro blijft mogelijk, maar gebruikmaking van de toegezonden stortingskaarten is nood zakelijk. De gemeente hoopt door deze uitbreiding van de betalingsmogelijkhe den het de belastingbetalers makkelij ker te maken hun geld af te dragen. De betaling in drie termijnen zal wel licht een grotere vlucht nemen dan voorheen, nu de betalers drie stortings kaarten toegezonden krijgen. Het blijft echter mogelijk het bedrag in één keer te voldoen. In dat geval moeten echter alle drie de stortingsfor- mulieren ingeleverd worden. De gemeente Veenendaal geeft de nieuwe, automatische methode een goede kans van slagen. Gemeente-ont vanger G. Meijers: „Als de mensen ge bruik maken van de toegezonden stor tingskaarten kan er niets mis gaan. Doen ze dat echter niet, dan brengt het veel werk en extra kosten met. zich mee, kosten, de op henzelf verhaald moeten worden.". Spanje naar Nieuwe Veenendaalseweg 176; C. Beiras Castro van Spanje naar Nieuwe Veenendaalseweg 176: J. Wen- sink met gezin van Duitsland naar Ko renbloemstraat 42. Vertrokken personen: J. Kruidenier, met gezin van Rijksstraatweg 265 Eist naar Zuid-Afrika; A. v. Baaren. van Cuneralaan 5 naar Wieringen; J. H. Roozemond van Domineesbergweg 8 naar Weesp; S. Groenestein met gezin van Klaproosstraat 8 naar Utrecht; A. El Khader van Cuneraweg 352 naar Veenendaal; W. Boezaard van Cunera weg 12 'naar Terneüzen; A. A. de Jong van Radboudweg 14 naar Zeist; H. van de Bovenkamp van Cuneralaan 27 naar Ede. VEENENDAAL De Eurowoningen N.V. in Den Haag heeft haar plannen voor de bouw van 144 drive-in-wonin- gen in de Engelenburg in Veenendaal voor onbepaalde tijd laten varen. Het bleek dat er in Veenendaal niet vol doende animo voor deze woningen be stond. Het hoofd van de verkoopafdeling van Eurowoningen N.V., de heer R. van Rees, verklaarde..Wij hebben aan dit project veel publiciteit gegeven, maar de grote advertenties mochten niet baten er kwamen bij ons in een half jaar niet meer dan tien aanvragen binnen". De plannen voor de bouw van de drive-in woningen zijn echter nog niet geheel van de baan. De NV heeft de grond ter beschikking gehouden en is van plan het over enige tijd nog eens te proberen. „Voorlopig wachten we echter een tijdje", aldus de heer Van Rees. „Ik denk dat Veenendaal eerst nog wat moet groeien. Het moet zijn plaats op de kaart nog waarmaken". VEENENDAAL Met een gebroken beentje en schaafwonden moest woens dagmiddag de driejarige J. B. uit Vee nendaal in het ziekenhuis worden op genomen, nadat hij op de Buurtlaan- weg onder een auto was geraakt. Met een vriendje speelde het jochie op straat. Op het moment dat de Veenen- daler G. v. L. in zijn personenauto na derde, stak hij plotseling de weg over. De automobilist reed volgens zijn ver klaring op dat moment 45 km per uur. Het jongetje werd door de auto ge grepen en op straat gesmakt. VEENENDAAL Mensen lopen soms jaren rond met wensen die in veel gevallen nimmer vervuld worden. Eén van de verlangens die veldbioloog Adriaan P. de Kleuver koesterde was het bezit van een échte bronzen bijl uit de bronstijd, die op zijn minst 3500 jaar oud is. Die wens is in vervulling ge gaan, dank zij de vriendelijke geste van een van zijn vele vrienden. ADVERTENTIE Als u Beko ziet staan, zit daar een warme bakker achter. De schitterende bronzen bijl heeft een wonderlijke geschiedenis achter de rug. Ongeveer 3500 jaar geleden werd ze in Ierland door een bronsgieter ge maakt, die ermee naar het continent overstak en zijn kostbare bijlen aan de man bracht bij de Veluwse en Zuidoost- Utrechtse bevolking uit de zg. Hilver sum- en Drakensteinurnentijd van ons land. In tijden van gevaar werden de bronsschattén in de grond verstopt. Zo is er door arbeiders in de Rhenense Meent een depotvondst gedaan geduren de de ruilverkavéling in de bezettings tijd. Deze is in zijn geheel door een Duits officier meegenomen en wie weet in welk museum in Duitsland dit zeld zame materiaal terecht gekomen is. De bronzen bijl die thans in het be zit van Adriaan P. de Kleuver terecht gekomen is, kan evenwel niet van de ze vondst afkomstig zijn. Wel moet ze in de omgeving van Veenendaal of Rhenen gevonden zijn. De heer H. Schoeman, rustend hande laar in oude metalen, kocht ongeveer 30 jaar geleden van een landbouwer in Achterberg 'n partijtje koper. Daar tus sen zat de bronzen bijl. Bepaald ergens op de akker bovengespit en achteloos bij het schroot gegooid. De heer Schoeman evenwel vond het toch een eigenaardig ding en bewaar de het in een kastlade. Adriaan P. de Kleuver was blij ver rast toen een van zijn vrienden de bronzen bijl van de heer H. Schoeman kocht en hem vervolgens de heer De Kleuver cadeau gaf. Wat hij ermee gaat doen? Binnen kort wordt in het Raadhuis van Vee nendaal de expositie van de gesteenten gewisseld. Dan worden de nieuwe aan winsten van de laatste twee jaar ten toongesteld. De bronzen bijl krijgt een ereplaats. Maar er is meer. Ook de Neanderthal- vuistwig, die de 15-jarige Rudie Ver steeg vond (ca. 150.000 jaar oud) en deze aan de gemeente Veenendaal schonk, zal veel bekijks krijgen. Voorts verwierf A. P. de Kleuver een zéér zeldzame vuistwig van wom- mersomiet, een gesteente dat uit Bel gië geïmporteerd moet zijn. En Elly van Manen (11) bracht een midden- steentijd schrapper (ca. 5000 jaar oud) en daarmede één van de oudste vonds ten uit de omgeving. Het zeldzaamste stuk is evenwel een vuistwig uit Combe Capelle, dus uit een Zuid-Franse grot (30.000 jaar oud). De nieuwe expositie zal alle typen werktuigen van de oude steentijd (Pa- leo lithicum) tot en met de Bronstijd toe tonen. In de vakantietijd wordt er uiteraard enorm veel gelogeerd. Men ont vangt gasten of men gaat te gast. In de oude tijd kwam dit veel minder voor, vooral in de arbeidende stand, maar de laatste decennia is het een normaal verschijnsel onder alle standen. Hierdoor kan ook ieder er een beetje inkomen dat er aan deze logeerpartijen, vooral als ze van lange duur zijn, behoudens de prettige positieve kant, odk een minder aange naam negatieve zijde kan bezitten. Men leer elkaar dan kennen. Te goed kennen. Er komen kleine ru zietjes etc. We weten allen wel dat dit communicatiemoeilijkheden met zich meebrengt, om de eenvoudige reden dat niemand volmaakt, en som migen op dit punt zelfs verre van volmaakt zijn! Nog beter voorbeeld is (en hoe sterk is Veenendaal ermee geconfronteerd geweest, en nóg): de inwoning! Wat voor leed en narigheid heeft de inwoning al veroorzaakt in de na-oorlogse jaren. Er zouden dikke boeken over vol te schrijven zijn. Toch ging men met de beste bedoelingen bij elkaar in. Soms ging het ook continu goed. Maar hoe vaak ging en gaat het fout! Men begint op elkaar te letten. Al gauw ontaardt dat in vitten. In een ommezien wordt het leven dan een aardse hel. UBBBBBBBBBBBBaBaBMmaaMBBBBBBBIBIBBBBiaBBBiaaaaaeaa maar werden door de agent bars te ruggeroepen. De branieschoppers sid derden in hun sokkehouders, maar het viel mee. De politieman sprak: „Ik kom jullie waarschuwen. Er zijn bij de politie anonieme brieven ingekomen, met bericht, dat jullie hier zit. Wij moeten het doorgeven aan de S.D. Je bent dus gewaar schuwd. Laat het je gezegd zijn!"... Het tweetal pakte haastig hun kof fers en verdween met onbekende be stemming, nog dankbaar op de koop toe, voor de waardevolle tip... Het wordt ons nu duidelijk welke problemen in de oorlog het opne men van evacués gegeven zal heb ben. Veenendaal was er rijk mee „gezegend". Het heeft geen zin van de vele daardoor ontstane ru zies, de schuldvraag op te sporen. Het lag in eerste instantie aan de omstandigheden. Er werden soms mensen bij elkaar gestopt, die ach teraf helemaal niet bij elkaar pas ten. En last but not least is de mens nu eenmaal niet zo'n hoog staand wezen. Het ingekankerde egoïsme blijft hem altijd parten spelen. Daar zat misschien wel de diepste oorzaak van het foutgaan. Onmiddellijk beseffen we nu ook welk een probleem die andere vorm van onderdakverschaffing in oorlogs tijd met zich meebracht: Het herber gen van onderduikers! Oh, dat begon zo goed! Maar la ter!.. Ofschoon, het moet gezegd worden, dat deze vorm van huisves ting waarschijnlijk nog de meest po sitieve resultaten had. Maar niet al tijd! We zullen enkele gevallen, uiteraard zonder narhen te noemen onder de loep nemen: Een algemeen verschijnsel was natuurlijk het volgende: Men was als katholiek onderduiker in een pro testants gezin. Daar woonde een lief reformatorisch meisje, die meer dan normale belangstelling voor de knappe onderduiker kreeg en al spoedig merkte dat zij hem ook niet onverschillig liet. Bij twee families had je dan de poppen aan het dan sen... In een ander gezin zat een ver draaid mooi Joods meisje ondergedo ken, voor welks aanblik de zoon des huizes bezweek, of waar een an dere eveneens opgenomen onderdui ker, verliefd op werd, en zie de pop pen dansten nóg harder! En wee de situatie, waar dan ook nog een „klein poppetje", als produkt van een en ander, in het spel kwam Reële mogelijkheden in die tijd!... Er waren ook zonder meer ellen delingen onder de onderduikers. Zo zaten er in onze omgeving, bij ie mand, een paar onhebbelijke jonge mannen, die zich beslist onbehoor lijk gedroegen. De gastheer wist niet wat hij ermee aan moest. Als hij ze de deur uittrapte, zouden ze zeer waarschijnlijk wraak nemen en hem „aangeven" bij de één of andere in stantie, omdat ze veel te veel van hem wisten op illegaal gebied. Goede raad was duur, maar men vond er toch wat op en het hielp ra dicaal!... Er werd een bevriende politie agent in de arm genomen (een „goeie"). Deze kwam op zekere dag op het niet nader te noemen adres en belde luidruchtig aan. De twee onderduikers zagen hem op de stoep staan en schrokken zich ongelukkig. Dat was om hen begonnen, voelden ze aan. Ze gingen er in paniek vandoor Een ander geval: Ergens was een onderduiker die het vertikte zijn huisbaas ook maar iets te helpen met kleine werkzaamheden, die er in de oorlog zoveel waren (houthak ken etc.) Hij stak geen vinger uit! De L.O. zou hem wel gratis on derhouden en hij ging in de zwarte handel. Aardige bijverdienste in die tijd. Hij bekommerde er zich blijk baar niet om dat cle contact-mensen van de L.O. hun leven waagden om mannen als in zijn situatie een on derdak te verschaffen. Maar men wist ook hier raad op... Op zekere dag ontving zijn huis baas een brief van het Arbeidsbu reau, keurig netjes gedrukt met of ficiële kop etc. Met als inhoud dat het de „direkteur" van het Arbeids bureau ter ore was gekomen dat de huisbaas een clandestiene werkkracht in dienst had. Deze moest onmiddel lijk worden aangemeld voor tewerk stelling in Duitsland. Bij verzuim zou strenge straf volgen!... Dat het briefopschrift gefingeerd was, behoeft geen betoog. Men ver zuimde uiteraard niet de jongeman de dreigbrief te laten lezen. In een minimum van tijd pakte de zwarte handelaar zijn biezen en verdween... Tja, de mensheid zorgt zelf wel voor problemen, maar lost ze soms ook wel weer op... FOTOONDERSCHRIFT De Hoofdstraat van Veenendaal, gefotografeerd in oorlogstijd. Geboren: Jolanda en Eduard, dochter en zoon van B. J. Wiggemansen en G. van der Lem (tweeling); Marjolein Eli sabeth, d.v. Th. W. den Hartog en P. M. H. Boekschooten; Gerritje, d.v. C. van Laar en J. Jansen; Cornelia, d.v. C. van Manen en A. van der Meij- den. Ondertrouwd: Cornelis Adriaan Kan, oud 24 jaar en Johanna Maria Pitlo, oud 23 jaar. VEENENDAAL Het witte doek van het Luxortheater in Veenendaal wordt deze week beheerst door spionnen en gangsters. De gangsters, smokkelaars van verdovende middelen, worden bestreden door een rechercheur van Interpol, de spionnen krijgen het aan de stok met de Amerikaanse geheim agein Matt Helm. In „Matt Helm en de verdrukkers,, (The Ambushers) van regisseur Henry Levin worden de hoodrollen gespeeld door Dean Martin, Senta Berger en Ja nice Rule. Het gaat in deze film om een merkwaardig ruimtevaartuig dat door de Verenigde Staten is ontwikkeld, een vliegende schotel die om voor de leek (en waarschijnliijk ook voor de deskun dige) onbegrijpelijke redenen alleen door vrouwen bestuurd kan worden. Het zit de astronaute niet bepaald mee, want al bij de eerste proefvlucht wordt het toestel door onbekende kracht om laag gedwongen. Weken later komt de astronaute. Sheila geheten, verwezen en zenuwziek uit de Mexicaanse jungle tevoorschijn. Het ruimtevaartuig is door een geheime organisatie ontvoerd en Sheila is gemarteld en heeft min of meer haar geheugen verloren. De Amerikanen geven geheim agent Matt Helm (Dean Martin) opdracht het schotelmysterie op te lossen. Vergezeld van Sheila brengt hij een bezoek aan Mexico. Daar komt hij al spoedig op het spoor van de bende die de vliegen de schotel ontvoerd heeft, terwijl zich bovendien een tweede geheime orgni- satie met belangstelling voor het ruim tevaartuig aandient. Er moet dan ook heel wat gevochten worden, maar ten slotte slaagt Matt Helm erin de zaak tol een goed einde te brengen. Donder dag 19.30 uur, zaterdag 19.00 uur en zondag 15.00 uur; toegang 14 jaar. Anita Ekberg, Victor Mature eh Tre vor Howard spelen de voornaamste rollen in John Gilling's „Strijd tegen verdovende middelnen,, (International Police). De strijd die door Interpol-re chercheur Sturgis geleverd wordt gaat uiteraard niet zozeer tegen de verdo vende middelen als wel tegen de inter nationale bende die ze smokkelt. Hoe internationaal de Interpol en de bende wel zijn blijkt duidelijk uit de plaatsen waar de film speelt. Surgis achtervolgt de bende van Londen naar Lissabon, van Lissabon naar Rome, van Rome naar Athene en van Athene naar New York, waar de rechercheur er tenslotte in slaagt de bende onschadelijk te ma ken. Zaterdag 21.00 uur, zondag en maandag 19.30 uur. A. van der M. ELST Gevonden in Eist een rood kinderfietsje, een bruine regenjas, een driewielfietsje en een bos sleutels. Verloren: een tas met gereedschap. Inlichtingen geeft de Rijkspolitie te Eist. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 30 juli 1969. Opgave na klasse mm maat 50/60 I t Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 Mantet k 2 42—82 37—54 x Stark Early k 1 78—82 56—68 46—55 21—35 x Stark Early k 2 73—78 72—91 34—72 26—56 X Yellow Transp. k 1 62—74 49—68 42—52 32—40 x Yellow Transp. k 2 52—62 46—56 41—55 25—33 Blank fabrieksfruit per 100 kg fl. 7.70; rood fl 5.00. 52—54 2587 17—33 15—35 12—18 Peren Kruideniers Aardbeien per doosje van 250 gr 44—82, 12—52. Kersen, Morellen: 110150. Pruimen Early Laxton: 50132, 3682. Eldikse Blauwen: 68—92, 23—73. Bessen: Rode bessen per doosje van 250 gr 1426, 1216. Rode bessen: 4190, 3540, fabriek 33. x Zwarte bessen per doosje van 250 gr 4548. Zwarte bessen: 101110, fabriek 61. x Kruisbessen blonde per doosje van 250 gr 2530, 1018. x Blonde Kruisbessen: 68130, 3948. x Frambozen per doosje van 250 gr: 4896, 2542. Groenten: Bloemkool per stuk 43—72, 26—30; Komkommers, groene per stuk 15—23; Spits kool 10—16; Sla per 100 krop fl 10.00—14.00; x Princessebonen 30—115, 19—35; Snijbonen 30—115, 18—45; Uien 38—42; Wortelen per bos 27—30; Peulen 120—150; Tuinbonen 1620; Netmeloenen per stuk 111157; Rode Kool 1118; Tomaten per bakje 170—280, 90—250; Tomaten per bakje export a 320—370; export b 300— 340; export 250—230; Aardappel middel 2535. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 3