Burgelijke Stand „Ook de moderne kunst verdient volle aandacht" Slager mist ruim f2100.- na bezoek van zigeuners: „Eigenlijk was het 'n prachtig gezicht" Programma opening „De Lede" Werk van elf Amerongse kunstenaars Schrik ZOMEREXPOSITIE IN GEMEENTEHUIS DOOR BURGEMEESTER GEOPEND Staal Veiling Kesteren OuwehancTs prijzen t.,« Publiek genoot van sfeervolle attractie Ef Tiroler kapel zorgde voor muzikale noot Veiling Zaltbommel PRACHTIG TE LANG ARGWAAN DONDERDAG 31 JULI 1969 v - x - lilËlPil M MÊÊÈCi V 51 w> 'M 1 :/W Os was de klos RHENEN De 500 pond zware os, die gistermiddag door de VW in Rhe- nen op het lunaparkterrein aan het spit werd geregen en boven een knap pend houtskoolvuurtje werd gebraden, is *s avonds praktisch schoon op ge gaan. Slager Jos van Dijk van 't Fred, v.d. Paltshof, die bij dit culinaire feest de technische leiding had, moest ten slotte nog extra ossevlees, dat hij ach ter de hand had gehouden, aandragen om aan alle verlangens van de schare toeristen en ook talrijke Rhenenaren te kunnen voldoen. Niet minder dan tien dames en he ren, allemaal gestoken in witte jassen, zijn de hele avond druk geweest om het geroosterde vlees aan de man te brengen. Het gerstenat vloeide rijkelijk want het werd uiteraard een wissel werking. Van het vlees werden de ke len dorstig en van het bier werd ieder een belust op een hartig hapje. De barbecuesaus was eveneens voortref felijk. Op een afgezet gedeelte, voorzien van slingers en lampjes, blies de Ti roler Kapel ven „Ons Genoegen" een vrolijk stukje muziek tot verhoging van de feestvreugde. Even vóór acht uur sneed voorzit ter A. J. Bovenschen van de plaatselij ke VVV met een enorm slagersmes de os aan. „Hij is lekker mals", riep voorzitter Bovenschen tot de grote schare toeschouwers. Aanvankelijk was er nog wat drempelvrees te bespeuren maar al gauw had iedereen de weg naar het rijpe ossevlees gevonden. De os aan het spit met op de achter grond de Tirolerkapel. De sfeer, die gisteravond in de uiter waard heerste maakte 't voorstelbaar, dat de Batavieren, die 50 jaar v. Chris tus de Rijn kwamen afzakken in hun boomstammen op dit plekje in de uiterwaard neergestreken zijn om te genieten van hun geroosterde jachtbuit. Het fraaie zomerweer werkte er ove rigens gisteravond aan mee, dat het een prettig feest werd. De VVV heeft er geen geld aan over gehouden. Maar dat hoeft volgens secretaris H. de Rho- ter en penningmeester D. A. van Thuijl ook niet. „We moeten wat doen voor de toeristen en als we daarin geslaagd zijn met dit vleesfeest, dan zijn we al dubbel en dwars tevreden", merkte hij op. Geboren: Bennie, z. van G. R. van den Ham en C. Beumer; Christina L. G. d. van R. R. Boldezijn en J. C. van Rookhuij- ze; Janneliene W., d. van M. Remijn en J. A. Mastenbroek; Ilsa E., d. van L. Brondi en E. H. Hendriks; Johanna, d. van J. M. Voetee en C. van den Hoff; Marten, z. van J. Verhoef en G. Druijff; Wilhelmina J., d. van J. van Geenhui zen en A. van Santen; Edsge J., z. van J. Westerhof en J. Demoed; Leonard, z. van L. van Hal en M. ter Haar; Mar cellus C. J., z. van J. T. M. Melsen en A. Oudsen; Hendrika J., d. van J. Fluit en H. Berkhof; Frederik J., z. van A. Veenendaal en N. Schuit; Dirkie J., d. van H. Bouman en G. Schotpoort; Erik J. B.,z. van E. C. Bolsius en J. W. Klaarhamer, Jan W. z. v. G. van Ginkel en S. E. Broekhuizen; Mascha Q., d. van M. van Hofwegen en R. A. de Vries; Willem G., z. van J. A. Sie- melink en J. M. G. Oorthuys; Eveline M., d. van R. van Luttikhuizen en M. J. van de Bospoort; Tineke C., d. van L. L. Sterk en C. W. C. Gotjé; Lilly J., d. van L. L. Sterk en C. W. C. Gotjé; Frederik J., z. van J. G. Schuitemaker en J. Poortman; Mirella, d. van R. F. Muller en M. Wagenaar; Ida, d. van W. C. van den Herik en B. H. Pluim; A- geeth, d. van J. Schreur en G. van den Berg; Gerard, z. van J. H. Nap en G. Voskuil; Kors, z. van M. Pater en H. Rijswijk; Jeanette, d. van R. de Jager en F. H. Rozeboom; Aartje, d. van A. van Veen en N. van Roekei; Silvia J., d. van W. H. M. Kremërs en J. M. M. van Iersel; Ondertrouwd: Roelof de Boer en Berta H. van Ren- nes; Petrus P. H. M. Wubbels en Ce cillia A. M. Polman; Kornelis P. Feits- ma en Henrica A. Offerhaus; Robert J. Spelt en Maria C. Geus; Gerrit van de Koot en Jacoba Zandsteeg; Getrouwd: J. van Holland en I. Bijl; H. E. de Koning en G. E. Kampert; W. van Hol land en G. C. van Reemst; J. Blanke- spoor en E. Hazeleger; P. D. ten Brink en G. A. van der Kam; W. M. Hol en L. P. van der Velden; R. Zaaijer en L. J. Mondria; J. J. Budding en C. van IJsselsteijn. Overleden: Ayad H. Ahmed, 29 jr.; Everhardus T. Seising, 67 jr:; Hermien M. E. Pour- ches, e v K. Nijenbrink, 37 jr.; Gijs- bertus Methorst, 49 jr.; Dirk M. G. Gil les, 2 jr; Herman Buitenhuis, 82 jr; Maria A. Heij, geh. gew. met J. A. Dokter, 62 jr.; Hendrika G. Schneider, 99 jr.; Gosina J. Maassen, geh. gew. met P. Baas, 83 jr.; Johannes Groen, 6 jr. KESTEREN Za. 16 augustus a.s. vindt de opening van het sportvelden- complex „De Lede" plaats. Om deze dag een feestelijk tintje te geven is er een feestprogramma samengesteld, dat als volgt luidt: 10.00 uur: Officiële opening in 't Dorps huis aan de Nedereindsestraat door de edelachtbare heer D. J. Pott, burgemeeester van Kesteren. 11.15 uur: Vertrek vanaf receptie naar het sportveldencomplex. 11.30 uur: Bezichtinging sportvelden complex. 13.15 uur: Vertrek van afdelingen in optocht voorafgegaan door de Fanfare Kesteren, vanaf 't Dorps huis. 13.50 uur: Ingebruikneming van het sportveldencomplex, (e.v. korte toespraak van de burgemeester). Aansluitend het oplaten van de ballonnen. 14.00 uur: Afd. gymnastiek. Demonstra tie op het hoofd veld. 15.00 uur: Afd. korfbal. Wedstrijd op 't korfbalveld. 16.00 uur: Afd. volleybal. Wedstrijd op het bij veld. 17.00 uur: Afd. voetbal. Wedstrijd Kes teren 1S.K.V. (Wageningen) op het hoofdveld. 20.00 uur: Openingsbal in het Dorps huis aan de Nedereindstraat m.m.v van het dans- en showorkest „The Smurfs". Entree voor niet- leden f 2,50 en voor leden f 1,00. RHENEN Terecht maakte de di rectie van Ouwehand's dierenpark ons attent op een feitelijke onjuistheid in het onlangs in dit blad verschenen arti kel over de toegangsprijzen voor het recreatiepark, waarin speciale aandacht werd besteed aan het natuurbad dat bij het complex behoort. Wij schreven dat de toegangsprijs drie gulden be draagt. Ouwehand's directie legt er de nadruk op dat de toegangsprijs voor kinderen 2 gulden is. Bovendien stelde men nogmaals, zoals ook in 't bewuste artikel al gebeurde, dat bezoekers voor deze prijs gedurende de gehele dag, het gehele recreatiepark mogen betre den. Het spreekt vanzelf dat deze mo gelijkheid in andere zwembaden in de omgeving die voor het zwemmen alléén lagere prijzen kunnen vragen, niet be staat. AMERONGF.N ..Eerlijk gezegd lk vind het erg moeilijk die moderne kunst te begrijpen. Maar we moeten beseffen dat deze werken met evenveel liefde en vakmanschap gemaakt zijn als hetgeen we wat makkelijker mooi vinden. We moeten ons er daarom niet vanaf maken, want ook deze werken verdienen onze volle aandacht". Dat zei jhr. mr. O. R. v.d. Bosch gisteren in z'n toespraak bij de opening van de ten toonstelling Profs, semi-profs en ama teurs in de raadzaal van het gemeente huis van Amerongen. Met „deze wer ken" bedoelde hij dan het werk van de jonge kunstenaars Katri de Boer, Maarten de Jong en Marjan de Jong, dat op deze tiende zomerexpositie een ruime plaats verworven heeft. De burgemeester besteedde voorts aandacht aan het werk van een oud-col lega van hem, mr. dr. K. F. O. James, die met enkele andere kunstenaars de oudere generatie vertegenwoordigt. Hij concludeerde dat de geëxposeerde collectie bestond uit de creatieve uitin gen van wel een zeer bont gezelschap. „We kunnen hier werk bezichtigen van elf Amerongse kunstenaars, die niet alleen sterk in leeftijd verschillen, maar die ook uitgaan van totaal verschillende opvattingen en ideeën", aldus jhr. mr. v. d. Bosch. „Het is dan ook werkelijk verbazingwekkend, dat op deze tentoon stelling de zo verschillende werken elkaar toch goed verdragen." De raadgeving van de burgemeester aan de bij de opening aanwezige Ame rongse notabelen om ook eens wat aan dacht te besteden aan de moderne wer- Aardbeien: AE 72-135, A 58-91, B 44- 76, ong. 51-89 per doosje. Frambozen: I 91-103 per doosje. Bramen: I 71-82, II 59-62 per doosje. Rode bessen: I 28-37, II 13-33 p. doosje Zwarte bessen: I 41-45 p. doosje, 109- 130 per kg. Kruisbessen rood: I 21-36 per doosje. Pruimen: Early Laxton I 135-151, II 93-148 per kg, Eld. blauwe II 81-99 p. kg. Fruit export. Stark Earliest: I 75/80 99, I 70/75 80-85, I 65/70 76-79, I 60/65 55-60, I 55/60 28-58, I 70/80 92-102, I 60/70 65- 78, II 60/65 35-53, II 55/60 18-36, II 65/75 76-80, II 55/65 33-57 per kg. Yellow Transp.I 70/75 61-66,1 55/60 17-25,1 65/ 75 57-61, 155/65 22-41,1 70/80 61-66,1 60/ 70 42-46, II 70/75 55-64, II 70/80 47-65, II 60/70 36-40 per kg. Fabriek blank: D.D. 6,20 per 100 kg. Aardappelen: Barima: I 18-28, Bonken 18-26, Doré: I 16-27, Bintje I 18-23, Bon- ken 27-30 per kg. Groenten: Andijvie: I 17-20 per kg. Bloemkool -6 22-51. -8 18-31 p. stuk. Me loenen OOG 150-196 p. stuk. Paprika 10- 18. Prei I 79-81 p. kg. Rode kool A 15-18 p. kg. Savoye kool A 10-17 per kg. Stam- slabonen I 58-60 II 30-46 per kg. Snijbo nen I 72-121, II 46-89 per kg. Sla I 19-21, II 16-18 p. stuk. Spitskool A 18-20 p. kg. Tomaten A 55-60, B 52-60 p. kg. Uien: I 32-36 II 25-29 per kg. ken was buitengewoon op zijn plaats, hoewel men over de argumentering van de burgemeester van mening kan verschillen. Want met alle respect voor de oudere kunstenaars als mevr. L. A. J. de Brauwere-Bentinck en mr. dr. Ja mes, wat uit deze tentoonstelling het sterkst naar voren komt is het feit dat er in Amerongen een paar zeer talent volle jonge kunstenaars wonen. Vooral de elf geëxposeerde werkstuk ken van Katri de Boer maken een zeer overtuigende indruk. Veelzijdig, origi neel, experimenterend, er zijn geen (lovende) adjectieven genoeg om deze kunstenares de eer te geven die haar toekomt. Met name haar bonte wand kleed „Tante Ernée in de tuin", een collage van o.a. bedrukte en geborduur de lapjes stof, haar twee kleurenlino's en de illustraties en het boekomslag van het door uitg. Querido uitgegeven boek „De wilde zwanen" van Andersen zijn zeer de moeite waard. Maarten de Jong exposeert een vier tal' staalconstructies die eveneens aan dacht verdienen. Het werk van deze beeldhouwer getuigt van groot vakman schap en gevoel voor vormgeving. Het aardewerk van Marjan de Jong (vazen, asbakken en potjes) valt op door de strakke lijnen en de daarmee contras terende zachte tinten. Riet Dagnelie is vertegenwoordigd met aquarellen, Ernée 't Hooft met wandtapijten en Atie Siegenbeek van Heukelom met voor namelijk pen- en potloodtekeningen. Mevrouw De Brauwere-Bentinck ex poseert enkele treffende olieverfportret ten van graven en gravinnen uit de familie. Van Gonda Keij en dokter E. A. C. Raydon hangen in de raad zaal eveneens enkele olieverfschilderij en. Vooral Reydon's „De Stakers" is de moeite waard; het doet sterk denken aan het magisch realisme van Ket, Koch en Willinck. De potlood- en krijttekeningen (por tretten van hooggeplaatste personen Bij de opening van de expositie in het gemeentehuis van Amerongen ontbrak het niet aan belangstelling. als bijv. eommissarisen van de koningin) en de aquarellen (stambomen van voor name families) van oud-burgemeester mr. dr. James vormden bij de opening de grote trekpleister voor de Amerong- e upper-ten en voor de gast, de secre taris-generaal van binnenlandse zaken de heer Günther. Mr. James' werk wordt gekenmerkt door uiterste precisie en vaardigheid. De enige aquarel waarmee F. P. Ber lijn op de zomerexpositie vertegenwoor digd is, heb ik in de eivolle zaal niet kunnen ontdekken. Evenmin ont dekte ik de andere gast, de commissa ris van de koningin in de provincie Utrecht. Maar die had dan ook 's mid dags de organisatoren opgebeld met de mededeling dat hij tot zijn spijt ver hinderd was. A. van der M. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Aardbeien: (Revada) EI 78-88 p. doos je a 250 gram; II 35-56 p. doosje 250 gram. Kruisbessen: EI 29-45 per doosje 250 gram. Rode bessen: EI 20-27 p. doosje a 250 gram; I 50-69 per kg. Early Laxton: EI 110-122; I 80-110; II 32-82. Eldense Blauwe: I 90-119; II 31-96. Prin. bonen: I 45-62. Yellow Transparent: I 55-60: 20-30; II 55-60: 15-24; I 60-65: 41-49; II 60-65: 27- 40; I 65-70: 49-60; II 65-70: 39-49; I 70- 80: 60-70; II 70-80; 58. Mantet: II 60-70: 58-66; II 70-80: 74-80. Stark Earliest: I 55-60: 27-31; II 55-60: 25-32; I 60-65: 44-72; II 60-65: 49-68; I 65-70: 69-92; II 65-70: 69-98; I 70-80: 90- 101. Prijzen genoteerd in centen per kg; tenzij anders is vermeld. uit over de hele Dorpsstraat. Er waren oude mensen bij, en ook ukkies van twee jaar. Ze liepen op blote voeten, en de vrouwen droegen van die dikke baaie rokken en dunne bloesjes." De Surinamer A. Graham heeft het ook allemaal gezien, en bovendien let te hij wat scherper op de auto's: „Er was er een bij die aan de voorkant geen nummerbord had, daar stond alleen „Romino", in kleine lettertjes." De heer Graham, meent zich ook een ge deelte van een kenteken te herinneren: 23-56-H..., en de rest weet ik niet", zegt hij. In café De Zwaan vertelt mevrouw E. S. Vink, echtgenote van de eigenaar haar verhaal: „Ik heb alles gezien, want ik zat boven voor het raam, toen de auto's aankwamen, Het was eigen lijk een prachtig, opwindend gezicht, ai die vreemde mensen in bijzondere kleding en op blote voeten. Achteraf ben ik wel geschrokken, want ze had den ook bij ons in de winkel kunnen komen, waar de waarschuwingsbei niet aanstond. Ze hdden zo alles mee kun nen nemen. Bij mijn buurvrouw zijn ze ook geweest, om brood te vragen. Ik heb die vrouwen bij de slager bin nen zien gaan en een minuut of zes la ter kwamen ze naar buiten. Een jonge tje had toen dat stukje spek bij zich. Gelukkig was onze zaak gesloten, want ik weet niet wat er allemaal had kun nen gebeuren als ze het café waren binnen gekomen..." Het vertrek van de zigeuners uit Renswoude ging enigszins overhaast De heer Van Eist: „Een paar van de kinderen waren net patates aan het kopen, in de zaak hier tegenover. Toen kwam het sein voor de aftocht. Direct verlieten ze de patateszaak, zonder pa- De slagerij van de heer Eijkelr kamp, die bezoek kreeg van een tiental vrouwelijke leden van de zigeu- nergroep. tates, en ze lieten drie gulden achter waarmee ze hadden willen betalen." Het zigeunerbezoek was gisteren het gesprek van de dag in Renswoude. Vooral de stamgasten van De Zwaan wisten steeds nieuwe verhalen te ver tellen. Er werd om gelachen, er wer den wat grapjes gemaakt, en iedereen was het erover eens dat het een ge denkwaardige avond was geweest, Het bliksembezoek van de zigeuners zal Renswoude nog lang heugen, en slager Eikelkamp niet het minst, ofschoon ook de heer v.d. Vendel zich de zaak voorlopig zal blijven herinneren. Pas nadat de zigeuners zijn winkel hadden verlaten realiseerde hij zich dat hij ruim tweeduizend gulden los in zijn achterzak had. „En ze stonden zo dicht bij me..." IVf'et de dinsdagavond nog vers in het geheugen kreeg Renswoude gisteravond opnieuw de schrik om het hart, toen vier woonwagens in het dorp verschenen. Ze werden ge parkeerd op het pleintje voor de chr. school aan de Holleweg. De associa tie met de gebeurtenissen rondom de zigeuners was begrypeljjk, maar het bleek de bedoeling te zjjn dat de be woners van de woonwagens, slechts de nacht op deze plaats wilden door brengen. GELD KOMT NIET TERUG.. RENSWOUDE Een „belegering" en een „invasie", aldus betitelt de Rens- woudese volksmond het bezoek van een groep zigeuners dat dinsdagavond In de dorpskom werd afgelegd, en dat resulteerde in de vermissing van ruim tweeduizend gulden bij slager E. J. Eijkelkainp. De zigeuners, hun aantal wordt geschat op 30 tot 40, arriveerden *s avonds tussen kwart over zes en half zeven in het anders vrij rustige straatbeeld van Renswoude, met zeven of acht grote personenauto's. Tien vrouwelijke leden van de groep begaven zich naar de winkel van Eijkelkamp, waar na veel geharrewar een stukje spek werd gekocht ter waarde van een rijksdaalder. Enkele uren later bleek, dat uit een dressoir- kastje in de huiskamer een bedrag van f 2120,aan geld, en betaal chèques ter waarde van f 91,spoorloos waren verdwenen. Een crimineel vermoeden rees. om zijn gelopen, waar ze in het dressoir het sigarenkistje met geld zag staan. De spaarpotten er vlak naast zijn niet aangeraakt." Toen de slager 's avonds wat geldza ken wilde regelen viel hem de afwezig heid van de geldsom op. „Ik dacht eerst dat mijn vrouw misschien iets had betaald, maar toen ik van m'n dochtertje hoorde wat zij had gezien wist ik wel beter." De heer Eikelkamp blijft er nogal kalm onder: „Ik kan het niet verhalen op een verzekeringsmaat schappij, maar ik heb mijn twee han den, en die kan ik goed gebruiken. Ik moet het gewoon "weer terugverdienen." De politie in Renswoude deelt het vermoeden van Eikelkamp. Als com mentaar gaf men: Wij zien er ook niet veel heil meer in. Als de waarschuwing wat vroeger was gekomen, zou er mis schien nog iets aan te doen geweest zijn, maar toen wij er van hoorden waren de zigeuners al lang weg. Eerst dachten we nog aan mensen die bij het cirus Rancy hoorde, dat in Veenendaal stond. Maar uit het onder zoek is gebleken, dat daar geen sprake van geweest kan zijn. Wat Renswoude betreft is het onderzoek voorlopig afge sloten. Wel is de politie in de omliggen de plaatsen ingelicht. Onze inlichtingen zijn, dat de groep zigeuners enkele we ken geleden bij Ter Apel vanuit Duits land in Nederland is gekomen. We vermoeden dat ze nu al hoog en breed weer in Duitsland terug zijn, via de grensplaats Bergh." Diverse getuigen in Renswoude heb ben opgemerkt dat bij de groep zigeu ners duidelijk leidersfiguren waren. Hoewel de bezoekers zich op een gege ven ogenblik over een groot deel van de dorpskom hadden verspreid, tot in de nieuwe woonwijk toe, verzamelden ze zich op een signaal van een oudere vrouw. Onmiddellijk stapte iedereen in de auto's die in minder dan geen tijd uit het gezicht waren verdwenen. Dat gebeurde direct nadat de vrouwen hun bezoek aan Eijkelkamps slagerij had den beëindigd. sloten deur morrelden, en te kennen gaven dat ze naar binnen wilden. Ik liet ze erin, en toen vroegen ze om bat terijen. s Terwijl ik hen hielp kwam plotse ling een grote groep van de overige naar binnen, ik schat zo'n twintig man. Ze dromden verder naar binnen, naar achter en naar boven, tot in de werk plaats en het magazijn. Toen kreeg ik een beetje argwaan, en ik waarschuw de de klant die al eerder in de zaak was. Ik hield de kassa goed in het oog. Toch wilde ik die mensen wel graag mijn winkel uit hebben. Ik wees op mjjn horloge, en maakte hun duidelijk dat er wel eens moeilijkheden met de „Polizei" zouden kunnen komen, omdat het al ver na sluitingstijd was. Ze spraken een beetje Duits en Frans. Toen waren ze vrij vlot verdwenen. Later heb ik gehoord dat er mensen zijn geweest die gezien hebben dat ze een paar transistorradio's meenamen, maar ik heb alles nagekeken, en ik mis niets," Schuin tegenover Eijkelkamps slage rij woont de heer M. van Eist. Hij zat dinsdagavond op het witte bankje voor zijn huis, vanwaar hij de situatie goed kon overzien. Hij bevestigt het verhaal van de slager. „Twee van de auto's, bijna allemaal grote zwarte wa gens, hebben benzine getankt bij Van Essen, hier vlak naast. Ik schat de zi geuners op vijfendertig. Ze zwermden Op de open plek links onder in het dressoirkastje stond het sigarenkist je met geld. Intussen waren verscheidene inwoners en winkeliers met de als exotisch om schreven bezoekers geconfronteerd. Een van hen was de heer G. v.d. Ven del, eigenaar van een winkel in elek- tro-technische artikelen. Hij verklaart: „Ik stond juist een klant te helpen, toen twee van de zigeuners aan de ge Slager Eijkelkamps vermoeden werd sterker, toen zijn 8-jarig dochtertje Ma rian enkele uren later vertelde een zi geunervrouw in huis te hebben gezien. Het was toen even voor half tien, en de politie ontving de eerste klacht. De zigeuners waren toen al lang ver dwenen, in eerste instantie in de rich ting van Veenendaal, terwijl later bleek dat Ede het eerstvolgende reis- Twee van de velen die veel van de „invasie" hebben gezien. Links M. van Eist, rechts A. Graham. doel was. Voor het zover was, beleef de Renswoude ongebruikelijke tafere len, waarover gisteren overal nog druk werd nagepraat. De gedupeerde slager toonde zich la coniek: „Dat geld ben ik kwjjt, dat zie ik nooit meer terug. Ik ben ook niet verzekerd, het is en blijft weg. Ik was zelf niet in de winkel toen de zigeuners hier kwamen. Mjjn vrouw hielp de la te) klanten. Ik denk dat het een af'lei- dingsmanoevre is geweest, omdat de vrouwen met zovelen tegelijk binnen kwamen. Intussen moet er één achter

De Vallei | 1969 | | pagina 5