Kiesinger's uitspraak over N.P.D. wekt opschudding PELGRIMS IN KAMPALA BEGROET Bezwaren aan hulp EEG aan Afrika FILETTO, SCHADUW OVER MA TTHIAS DEFREGGER Edward Kennedy zal in Senaat blijven Minderheidsregering laatste mogeli99 korting op Iglo Nasi en Bami. Lekker. Kundig bereid en diepgevroren.Blijft dus lekker.Snel optafel. Ifl Lekker. Lékker! llGlJQ] Controverses tussen directie en commissarissen De IJssel WEER IN EUROPA „DEZE PARTIJ IS MET Redacteur op Curacao veroordeeld Gouda niet tuk op vestiging van Heineken RUMOR MELDT ITALIAANSE PRESIDENT: Oproep tot verzet na jaar Sovjet- bezetting Kissinger brengt in Parijs verslag van reis Nixon li/toeten de Achttien Afrikaanse 1 OPPOSITIE Opgesloten toeristen met ladders in veiligheid gebracht IJZEREN KRUIS HINDERLAAG GEWETENSVOL BEOORDELING IN TSJ.-SLOW AKI JE „ONMOGELIJK" DOZEN DUURDER SPECULATIES VEROORDEELD één-of fweeoersoonspak DONDERDAG 31 JULI 1969 De banden tussen de Europese Economische Gemeenschap en achttien Afri kaanse landen, zjjn omstreden banden. Het associatieverdrag, want daar gaat het om, is méér dan een simpele overeenkomst over het transport van een miljard dollar van de zes landen van de EEG (Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux) naar een toevallig stel ontwikkelingslanden. De oorsprong van de speciale be trekkingen is duidelijk. Bij de op richting van de EEG in 1957 had den Italië, België, maar vooral Frankrijk nog een groot aantal over zeese gebiedsdelen. Ook zij zouden betrokken moeten worden bij het sa mengaan van de zes Europese lan den. Op grond van dat beginsel behoor de ook Nieuw Guinea tot de geluk kigen. Hoewel het andere landen moeilijk viel de speciale status van de Antillen en van Suriname te doorgronden, werden ten slotte ook deze landen geassocieerd, zij het on der iets andere voorwaarden. lVa de grote serie onafhankelijk heidsverklaringen, moest een nieuwe verhouding worden gezocht tussen de Afrikaanse landen en de EEG. Tien jaar geleden ruim kwam het eerste associatieverdrag tot stand, deze week het tweede. Belangrijkste punten in het ver drag zijn de financiële bijstand van de Gemeenschap hetzij via het Ontwikkelingsfonds, hetzij via de Europese Investeringsbank de voorkeursbehandeling van verschei dene produkten, die enerzijds de EEG geeft, maar in sommige ge vallen ook de achttien Afrikaanse landen. Met een beetje moeite zou men van een soort vrijhandelszone tussen de Achttien en de EEG kun nen spreken. Een van de voordelen van de as sociatie is, dat de hoop op grotere Afrikaanse eenheid wordt versterkt, dat de gelden eerst dan worden uit gegeven wanneer een nauwkeurig onderzocht project is goedgekeurd, dat via allerlei organen de Afrika nen zelf nauw betrokken zijn bij de uitwerking van de overeenkomst, dat er een, weliswaar uiterst ge brekkig, parlementair toezicht is. "Voorts wordt het bedrijfsleven van de zes landen nauw betrok- ken bij de aanbesteding en uitvoe ring van de gemeenschappelijk ge financierde projecten. Dat Neder land zich soms wat achtergesteld voelt, is een hoofdstuk apart. De kritiek richt zich vooral op de zeker niet te onderschatten geva ren, dat het vroegere kolonialisme slechts van zijn politieke jasje is ontdaan, maar economisch gezien nog voortduurt. Niet ontkend kan worden, dat Afrika in feite wordt opgedeeld in de „gelukkige geas socieerden" en de minder bedeelde, meest Engels sprekende, landen. De waarheid gebiedt te zeggen, dat de associatie de totstandkoming van een ruimere, de wereld omvattende, aanpak van de ontwikkelingsbij stand in de weg staat. Evenzeer staat echter vast, dat de achttien geassocieerden zelf weinig meer dan lippendienst hebben be wezen aan allerlei verklaringen van de gezamenlijke ontwikkelingslan den. En men behoeft geen ingewij de te zijn om te weten, dat* de twee Wereldhandelsconferenties en wel ke organisatie ook weinig concreets voor de ontwikkelingslanden heeft opgeleverd. landen en de EEG dan wachten op het bereiken van het ideaal, hei geen dus vele jaren zal duren? Of moet men concreet aan de slag gaan met alle praktische en theoretische bezwaren daaraan verbonden? Moet Europa de ontwikkelingslanden eerst tot een gemeenschappelijk stand punt dwingen? Het zou weer in strijd zijn met de vrijheid die men aan vroegere koloniën zegt te heb ben toegekend. Men behoeft niet te jubelen over de nieuwe associatie-overeenkomst. Er is ook geen reden tot al te veel misbaar. immiimiiiiuiiiiiimiiiHiiNiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiHiiiimim ihmiimhuuii DIEREN Op de gisteren gehou den aandeelhoudersvergadering van de NV Emailleerfabriek „De IJssel" te Dieren, zijn controversen aan de dag getreden tussen commissarissen en di rectie en tussen de beide directiele den, ir. J. Schotsman en ir. H. C. M. Dams, onderling. Dit had onder meer tot gevolg, dat bij de benoeming van een commissaris, ir. H. van Mourik Broekman niet werd herbenoemd: de als tweede gestelde kandidaat, de heer WiUekes uit Apeldoorn, kwam voor hem in de plaats. Dit was aanleiding voor de heren J. A. Hooykaas en L. Rehorst, om aan te kondigen dat zij hun zetels als com missaris ter beschikking zouden stel len. Dit moet dan gebeuren in de over 6 weken uit te schrijven aandeelhou dersvergadering, waarop ook, naar de heer Hooykaas als voorzitter van de raad van commissarissen zei. het di rectiebeleid uit de doeken zal worden gedaan. „Wij hadden dit niet gewild, maar nu een van de mensen is wegge stuurd die het meest voor de onderne ming had kunnen doen en uw geld had kunnen redden, is er reden om het wel te doen", zei de heer Hooykaas tot de aandeelhouders. Vooraf al had hij te kennen gegeven, dat de resultaten over het eerste halfjaar van 1969 niet aan de verwachtingen hadden beant woord. Hopelijk worden de resultaten van het tweede halfjaar beter, maar of ze zoveel beter zullen zijn dat dit het hele jaar gunstig beïnvloed, is nog de vraag. „In elk geval is ons college van mening, dat het tot dusver gevoer de directiebeleid niet mag worden be stendigd en er op korte termijn belang rijke wijzingen zullen moeten worden aangebracht", aldus de heer Hooykaas. Op desbetreffende vragen antwoord de hij nog, dat wordt bekeken of Edy met wasmachines zal doorgaan. Het resultaat van de afdeling bouwpanelen werd het afgelopen jaar gunstig beïn vloed door het IJtunnelproject. Maar momenteel is deze afdeling zeer duide lijk onderbezet. Edy heeft ook met het tekort aan personeel te kampen. Naar aanleiding hiervan werd de vraag bevestigend beantwoord, dat er destijds wellicht teveel personeel is af gestoten door Edy, die al jarenlang met verliezen werkt en ook ditmaal geen dividend uitkeerde. Bisschop Cipriano Kihangire van Oeganda begroet hier pelgrims, die te voet van ver afgelegen plaat sen naar Kampala zijn gekomen om het bezoek van paus Paulus te kunnen bijwonen. De pelgrims had den ruim 300 km afgelegd. Vandaag komt de paus in Oeganda aan. WILLEMSTAD (Curacao) Woens dag heeft het gerecht in eerste aanleg te Willemstad het vonnis uitgesproken in de zaak tegen Stanley Brown. De verdachte werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden, waar van zes voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, en aftrek van pre ventieve hechtenis. Brown werd vrijge sproken van opruiing zoals in de dag vaarding omschreven. Brown is veroordeeld wegens bedrei ging met. brandstichting op grond van de artikelen, die hij 24 mei schreef in het weekblad „Vito", waarvan hij ver antwoordelijk redacteur is. Een van de ze artikelen was getiteld: „Open brief aan Tauber en andere kwaadwillige ka pitalisten". De veroordeelde staat nummer drie op de kandidatenlijst van de onlangs opgerichte politieke partij „Arbeiders front en bevrijding 30 mei 1969". De lijstaanvoerder van deze partij is Wil son (Papa) Godett, voorzitter van de Antilliaanse Havenunie. Godett werd tijdens de onlusten op Curagao door een pistoolschot gewond en is pas enige we ken uit het ziekenhuis ontslagen. T>ONN In West-Duitsland is op- schudding ontstaan over uitlatin gen betreffende de uiterst rechtse NPD. die de christen-democratische Bonds kanselier Kiesinger in een vraaggesprek met een in Ludwigshafen verschijnend blad zou hebben gedaan. Volgens het „Fünf-Uhr-Blatt", had de regeringsleider verklaard, dat men in de Bondsrepubliek uitsluitend met het oog op het buitenland bang is, dat de NPD bij de komende algemene verkie zingen in de Bondsdag komt. „In het buitenland staat men wantrouwend te genover deze partij. Wij echter hier weten, dat de NPD niet neona- zistisch Is. Weliswaar komen in de lei ding individueel dergelijke krachten voor, maar het merendeel van de NPD- kiezers stemt uit ontevredenheid over de andere twee partijen op deze partij, waarvan men nieuwe initiatieven ver wacht", aldus de gewraakte passage in het vraaggesprek, dat het blad als ex clusief bracht. Regeringswoordvoerder Diehl haastte zich te verklaren, dat Kiesinger geen „geautoriseerd" vraaggesprek (waar onder zou moeten worden verstaan, dat de ondervraagde de gedane uit spraken ook officieel voor zijn reke ning neemt) had toegestaan. Dit bracht de socialistische coalitie genoten en de liberale oppositie di rect tot de vraag, of de bondskanse lier al dan niet de omstreden uit spraak had gedaan. Volgens socialis tische en liberale woordvoerders moet de Chr-democratische partij on omwonden verklaren, hoe zij tegen over de NPD staat Twee dagen tevoren had Kai-Uwe von Hassel, een partijgenoot van Kiesinger, die nu voorzitter van de Bondsdag is, op een persconferentie gezegd, dat de NPD wat haar kiezers betreft niet neo- nazistisch is. Het Fünf-Uhr-Blatt liet gisteravond weten, dat het de woorden van Kiesin ger juist had weergegeven. Volgens de hoofdredactie had een redacteur op 13 juli wel degelijk een exclusief ge sprek met. Kiesinger gehad. Men had besloten zijn uitspraak over de NPD af te drukken, toen ook Von Hassel zich in dergelijke zin had uitgelaten. Inmiddels is bekend geworden, dat de leider van de ordedienst van de NPD, Fritjof Körber, in de nacht van dinsdag op woensdag met de noorderzon uit zijn woning is vertrokken. Volgens een mededeling van de politie verdween Körber in gezelschap van vrienden met verscheidene koffers. Tegen Körber, die in Helsinki geboren is, loopt een on derzoek van de justitie in verband met de bloedige incidenten, die vorige week vrijdag tijdens een verkiezingsbijeen komst van de NPD in Frankfort zijn voorgekomen. Volgens buren had Kör ber sindsdien zijn huis nog slechts on der bescherming van „lijfwachten" be treden. GARMISCH/PARTENKIRCHEN Een groep Nederlandse toeristen is dinsdagavond in het Höllental bjj Garmisch enige tijd van de buitenwe reld afgesneden geweest, doordat tij dens een hevig noodweer drie bruggen door het water werden meegesleurd. Met lange ladders konden de 21 Ne derlanders, onder wie enige kinderen, in veiligheid worden gebracht. f^ONN Wij-bisschop Matthias Defregger is 53 jaar oud. Een slanke man, met een serieus en toch jongensachtig gezichtbolle wan gen, montuurloze bril. een wat zui nige mond. In 't aartsbisdom Mün- chen, waar hij behoort tot de cleri- cale elite, geldt hij als een onberis pelijk mens. een veelbelovend func tionaris en een sympathieke man. Priester gewijd in 1949; reeds twaalf jaar later vicaris-generaal en rechterhand van kardinaal Döpf- ner; 1968 bisschop. Dertig jaar te voren laat nog niets deze geestelijke carrière voorspellen. Anno 1935 wordt Matthias Defregger als rekruut ingelijfd in de Duitse Wehr- macht, een bescheiden en plezierige jongeman die ijverig aanpakt en toch door zijn stille karakter iets uit de toon valt. Zulke mensen ko men dikwijls bij de verbindings dienst. die zich bezig houdt met veldtelefoons en radiozenders. Defregger wordt luitenant, ver werft het IJzeren Kruis in Polen, klimt op tot kapitein. Als hij in de Kaukasus weigert Russische gijze laars te executeren, wordt hij ont heven van de opdracht en gaat vrij uit. Hij wordt overgeplaatst naar de 114de divisie, die jarenlang in de Balkan partizanen bevecht en waar bloedige executies aan beide kanten min of meer „normaal" zijn. In juni 1944 is de divisie in Ita lië op de terugtocht. Een inwoner van het armzalige bergdorp Filetto DEFREGGER verraadt aan de partizanen de na dering van een Duitse patrouille. Uit een hinderlaag worden vier Duitse militairen gedood. De divisie- generaal beveelt: alle mannen van Filetto neerschieten. Kapitein Defregger probeert zich te onttrekken aan het bevel, maar gehoorzaamt ten slotte. De eigenlij ke uitvoering van het bloedbad laat hij over aan zijn luitenant. Niette min schrijft hij aan de weduwen van de gedode Duitsers brieven in de toen gebruikelijke trant: de heldendood van uw manlaffe sluipmoord door laaghartig gespuis... ik persoonlijk ben onderweg voor vergeldingsacties Als de oorlog is afgelopen trekt majoor Defregger met. een zucht van opluchting zijn uniform uit. De zwijgzame oud-militair gaat theolo gie studeren, en ook op dit terrein is de consciëntieuze 29-jarige een succes. Eenmaal priester, vindt hij het vanzelfsprekend om ieder jaar een openluchtmis te celebreren op de veteranenreünie van zijn vroegere divisie. En dan zegt hij in zijn preek iets geijkts over onverwoest bare kameraadschap, die ontstaat bij het gebulder van kanonnen. Zijn rol bij de executies van Fi letto biecht Defregger gewetensvol aan zijn kadinaal en later ook aan de officier van justitie. In de zomer van 1969 lijkt bis schop Defregger nog een grote loop baan in de kerk voor zich te heb ben. Dan wordt plotseling het bijna vergeten drama van Filetto weer actueel. Defregger, totaal in de war, neemt de vlucht naar familie in het dorpje Amlach in Zuid-Oostenrijk. Intussen geven dienstmakkers van vroeger hun oordeel over Defregger. Sommigen zeggen: „Een fanatieke ling", „een man die bevelen stipt uitvoerde". Anderen: „Een prima kerel", „een humaan mens, die al tijd probeerde het leed van de oor log te beperken". Uit het militaire dossier wordt een persoonsbeoorde ling van 1 maart 1944 opgedolven. Daarin staat onder meer „een be mind kameraad, uitnemend officier, vol zorg voor zijn ondergeschikten. Zwakke punten: te goedig. Moet. zelfbewuster worden". iHiinmfMHtttmtim •MHttHflINIIIIIItlltlllill GOUDA I)e gemeente Gouda ziet de bierbrouwerij van Heineken niet graag komen. Heineken is nog altijd druk aan het zoeken naar een nieuwe plaats van vestiging. Zoals eerder is meegedeeld, zal de brouwerij Rotter dam t.z.t. gaan verlaten. De directie zoekt in de omgeving naar een geschik te plaats. Als een van die plaatsen is genoemd het nieuwe industrie-terrein van Gouda. Heineken denkt aan een terrein van dertig hectaren, waarop éen hypermo derne brouwerij zal verrijzen. Het Goud se industrieterrein is echter slechts veertig hectaren groot, zodat er na eventuele vestiging van Heineken wei nig voor andere bedrijven overblijft. Daarbij komt dat Heineken door het sterk geautomatiseerde produktieproces voor de Goudse arbeidsmerkt van vrij wel geen betekenis is. De kantoorafde lingen zullen namelijk eerst na enkele jaren naar de omgeving van de nieuwe vestiging, waar dan ook, worden ver plaatst. Het ziet er niet naar uit dat Gouda Heineken's bier in huis zal ha len. De gemeente voert op het ogenblik met diverse bedrijven, die belangstel ling hebben voor vestiging in Gouda, besprekingen. Het kan nog wel enkele maanden duren voordat Heineken een definitieve vestigingsplaats heeft ge vonden. ROME De afgetreden premier Mariano Rumor heeft gisteravond president Giuseppe Saragat verslag uitgebracht over zijn pogingen een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Volgens welingelichte kringen zou Ru- mor de president hebben meegedeeld, PRAAG In Midden-Tsjecho-Slow a- kije is tegen een aantal mensen een ver volging ingesteld wegens het drukken en verspreiden van pamfletten, waarin op lijdelijk verzet wordt aangedrongen, wanneer op 21 augustus de Russische invasie een jaar oud is. Het dagblad van de Tsjechoslowaak- se communistische partij, Rudc Pravo, meldde, dat in de pamfletten ook aan vallen werden gedaan op bepaalde au toriteiten in het land en op andere so cialistische landen. Het blad bracht gis teren ook het verhaal, dat de vakbond van metaalgieterijen een aanval had ge daan op partijleider Husak. Verder meldde Rude Pravo het ver schijningsverbod van een Slowaaks dagblad wegens het kritiseren van de regeringspolitiek en drukte het een ar tikel af van de Russische partijleider Breznjef, dat een verkapte waarschu wing aan de Tsjechoslowaken inhield om de 21ste augustus zonder demonstra ties te laten verstrijken. dat een minderheidsregering van chris ten-democraten nog de enige mogelijk heid is, nu zijn pogingen om een nieu we coalitie van midden-links te vor men, zijn mislukt. Het bestuur van de links-socialisti sche partij in Italië heeft verklaard, dat het onmogelijk is vertrouwen te heb ben in de levensvatbaarheid van een ho mogene regering, zoals die door de Christendemocraten wordt voorgesteld. Daarentegen hebben de rechtse socia listen verklaard, bereid te zijn hun steun te geven aan een homogene Christendemocratische regering, die tot grondslag heeft een program, dat de steun heeft van de partijen van cen trum-links. De rechtse socialisten zijn overigens tot dusver de enigen van de drie voor malige bondgenoten van de Christen democraten, die zich uitgesproken heb ben voor een uit louter Christen-demo craten bestaande regering. De repu blikeinse partij neemt nog steeds een afwachtende houding aan. DEN HAAG De prijzen van golf kartonnen dozen mogen worden aange past aan de gestegen importprijzen van enkele grondstoffen. Dit is bepaald in de prijzenbeschikking, die de minis ter van Economische Zaken heeft af gekondigd. Als de grondstoffen weer goedkoper worden, zullen de prijzen van de dozen weer moeten worden aangepast. Vragen over opvangcentra in Amster dam. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur bi 2 c <v X (0 CO r- 9 E .2 M e Amsterdam motregen 22 ~~öTi De Bilt geh. bew. 24 0 Deelen motregen 24 0.1 Eelde motregen 20 0.6 Eindhoven zw. bew. 24 0 Den Helder geh. bew. 19 0 Rotterdam geh. bew. 22 0 Twente motregen 24 0.1 Vlissingen zw. bew. 19 1 Zuid-Limburg geh. bew. 25 0 Aberdeen half bew. 21 0 Athene onbewolkt 32 0 Belgrado half bew. 25 25 Berlijn licht bew. 32 0 Bordeaux onbewolkt 23 0 Brussel geh. bew. 23 0 Frankfort geh. bew. 23 0.3 Genève zw. bew. 20 0 Grenoble geh. bew. 18 0 Helsinki onbewolkt 28 0 Innsbruck geh. bew. 22 11 Kopenhagen onbewolkt 25 0 Lissabon onbewolkt 0 Locarno licht bew. 25 1 Londen onbewolkt 23 0 Luxemburg zw. bew. 21 0 München zw. bew. 22 4 Nice half bew. 26 1 Oslo onbewolkt 26 n Parijs geh. bew. 22 0 Rome onweer 28 12 Stockholm onbewolkt 30 0 Wenen geh. bew. 26 0 Zürich zw. bew. 18 0.3 BOSTON Senator Edward Kenne dy heeft gisteren aangekondigd dat hij lid van de Senaat zal blijven. Hij zal zich volgend jaar herkiesbaar stellen voor een nieuwe ambtstermijn. In een officiële verklaring voegde de senator er aan toe, dat hij bij even tuele herverkiezing de volle ambtster mijn zal uitdienen. Hij maakte daar mee duidelijk dat hij zich niet kandi daat zal stellen voor het presidentschap in 1972. Over de politieke toekomst van Ed ward Kennedy is druk gespeculeerd na het dramatisch ongeluk dat hem op 18 juli overkwam, waarbij een vroege re secretaresse van zijn broer Robert, de 28-jarige Mary Kopechne, het leven verloor. Pas negen uur na het ongeluk meldde Kennedy zich bij de politie. Wegens het verlaten van de plaats van het ongeluk veroordeelde een recht bank Edward Kennedy tot twee maan den voorwaardelijk. Zijn rijbewijs werd voor een jaar ingetrokken. PARIJS Henry Kissinger, de poli tieke adviseur van de Amerikaanse pre sident Nixon, komt zondag naar Parijs. Hij zal daar aan president Pompidou en aan de Franse regering verslag uit brengen van de reis van Nixon door Azië en over diens bezoek aan Roeme nië. Ook zal hij de Amerikaanse dele gatieleider bij de vredesbesprekingen, Cabot Lodge, op de hoogte brengen van de laatste ontwikkelingen in Vietnam. Maandagavond reist hij door naar Brussel, waar hij ook de NAVO zal in- liohten. Het. bezoek van Kissinger, die presi dent Nixon op zijn gehele reis door Azië heeft begeleid en heeft deelgenomen aan alle besprekingen, wordt in Parijs beschouwd als een duidelijk teken van de snelle verbetering in de verhoudin gen tussen Amerika en Frankrijk. Een tweede duidelijk teken van de verbetering in de Frans-Amerikaanse verhoudingen is de overkomst in sep tember van dr. Du Bridge, de weten schappelijk adviseur van president Ni xon, naar Parijs. Met minister Ortoli zal hij onderzoeken op welk gebied en in hoeverre beide landen hun samen werking kunnen uitbreiden Aan de hand daarvan zal een akkoord worden uitge werkt, dat minister Ortoli nog voor het einde van dit jaar in Amerika zal gaan ondertekenen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7