Maria Gommers verbeterde haar Nederlandse record op de 1500 m met anderhalve sec. Bongers voelt zich sterker dan ooit BONGERS TERUG AAN DE TOP Portisch winnaar IBM-schaaktoernooi Drie gouden medailles bij Maccabiaspelen Rusland wil geen ijshockeyprofs Engeland-Brazilië 1-1 PLOEGEN VOOR WK Rensenbrink mag nog niet naar Brugge Finale Coupe Galea 'AMERIKA MOEST BUIGEN VOOR EUROPA VERRASSENDE OVERWINNING VOOR HOEKSTRA Eusebio is vrij TRUDY GROENMAN ZETTE HAAR SENSATIONELE OPMARS VOORT Hoogtepunt Niet onder indruk Grote klasse Heren Groots gevecht Nadelig Stoke Mandeville-spelen Davis Cup Vrijuit Irriteren Geen moeite Dames Intensiever Wielrennen mMH'T VRIJDAG I AUGUSTUS 1969 AMSTERDAM Trots stond gisteravond Gert Bongers op de hoogste trede van het erepodium. De A pel doorn er had zich weten te plaatsen voor de finale in het achtervolgingsnummer voor de professionals en had op schitterende wij ze zijn rivaal, de zesdaagsekeizer Peter Post verslagen. De tijd 6.17.2 loog er bepaald niet om. ..Ik was minder nerveus voor deze finalerit dan in de vooraf gaande halve finale tegen Leo Duyndam". zei Gert Bongers. „Ik wist, dat Pe ter het in de laatste kilometers bijzonder moeilijk zou krijgen". GERT BONGERS terug De Apeldoornse Adelaarrenner had reeds bij de start een licht voordeel doordat hij voor de eretribune mocht vertrekken, terwijl Peter Post aan de Marathonzijde werd gehinderd door een lichte wind. Gesteund door talrijke supportera en sympathisanten greep Bongers reeds na enkele ronden een tiental meters. Rondenlang bleef deze situatie ongewij zigd. slechts enkele ronden voor het ein de kreeg Peter Post de verwachte klap. De Amstelveense wielrenner fietste voortdurend op het puntje van zijn zadel over het beton van het Olympisch Sta dion. wat wil zeggen, dat hij niet de juiste cadans kon vinden. Gert Bongers flitste tenslotte onder een daverende ovatie van de duizenden toeschouwers met een dertigtal metera voorsprong over de streep. Peter Post maakte nog een zeer re spectabele tijd, namelijk 6.22.4. Voordat de Amstelvener zicht met Gert Bongers mocht meten, had hij de vro lijke Rini Wagtmans in een iets langza mere tijd geklopt. Toen Gert Bongers in de finalewedstrijd als winnaar te voorschijn kwam ging er een zucht van verlichting door de rijen van het stadion. Het publiek was blij. dat Gert Bon gers zich weer in de rijen van de top- renners kon scharen. Twee jaar gele den behaalde hij immers in ditzelfde stadion de wereldtitel bij de amateurs. Het daaropvolgend jaar reed hij echter een mislukt nationaal kampioenschap. Bongers vertelde ons, dat hij de zaken toen te laconiek had opgenomen en op de eindstrijd nog genoeg moeite had om de 24-jarige Amsterdammer Char les Ruikers in drie ritten te kloppen. Ruikers, die na het wereldkampioen schap in 1967 (hij was toen nog ama teur) al zijn wielerattibuten had ver kocht, had ze nu van de nieuwe eige naar mogen lenen om ongetraind bij de profs zijn geluk te proberen. Hij werd nog bijna kampioen ook... Bijzonder oninteressant was ook het stayerskampioenschap, dat na een uur van rondtollen opnieuw een titel voor de 23-jarige Zaankanter Piet de Wit op leverde. Van de vijf deelnemers wa ren Van Campen, Paul en Van der Lans bij voorbaat al kansloos. De Wit kreeg het kampioenschap helemaal in de schoot geworpen, toen Jaap Oudkerk na 32 minuten van gangmaker moest wis selen en De Wit de kop van de oud kampioen kon overnemen. Toen Oud- kerks gangmaker zes minuten later te rug in de baan kwam, en zijn stayer weer oppikte, kostte het tempoverlies door die manoeuvre Oudkerk een ron de achterstand, zijn eerste. En daar mee was de laatste tegenstand voor De Wit, die eerder al Van Campen (hij werd met een achterstand van tien ron den uit de strijd genomen), Paul en Van der Lans enkele malen had gedubbeld, gebroken. In de kilometer-tijdrit, specialiteit voor sprinters, moest Loevesijn zijn ti tel prijsgeven aan Klaas Balk, die de 1000 meter overbrugde in de hoopge vende tijd van 1.09.97. De belangrijkste uitslagen waren: Achtervolging amateurs: eerste halve finale: 1. Hoekstra 5 min, 2,8 sec.; 2. Den Hertog 5.07.2. Tweede halve finale: 1. Zoetemelk 5.03.4; 2. Van de Ruit 5.05.7. Om de derde en vierde plaats: 1. Van de Ruit 5.00.0; 2. Den Hertog 5.07.5. Finale 1. Hoekstra 5.00.3; 2 Zoe temelk 5.02.99. Achtervolging profs: eerste halve fi nale: 1. Bongers 6.22.1; 2. Duyndam 6.34.5. Tweede halve finale: 1. Post 6.22.7; 2. Wagtmans 6.27.2 Finale: 1 Bongers 6.17.2; 2. Bost 6.22.4. Om der de en vierde plaats: 1. Wagtmans 6.24.3; 2. Duyndam 6.32.5. Eén km tijdrit amateurs: 1. Balk in 1 min. en 9.97 sec.; 2/3 Loevesijn en Van Doorn 1.10.09; 4. Hoekstra 1.11.12; 5. Koopman 1.12.31; 6. Jansen 1.1317 Sprint profs: eerste serie, eerste rit: 1. Koel (13.2 sec. over de laatste 200 m); 2. Paul. Tweede rit: 1. Koel (12.8); 2. Paul. Tweede serie eerste rit: 1. Rui kers (13.1); 2. Van Midden. Tweede rit: 1. Ruikers (13.0); 2. Van Midden. Prof stayers: 1. Piet de Wit (achter Stakenburg) in 1 uur afgelegd 80.750 km.; 2. Jaap Oudkerk (De Graaf) op vier ronden; 3. Marinus Paul (Koch) op zes ronden; 4. Piet van der Lans (Pel ser) op zeven ronden. Van Campen werd wegens een te gro te achterstand uit de strijd genomen. de beslissende momenten niet kon door zetten. „Ik voel me dit seizoen mentaal veel sterker en ik ben ook harder ge worden", aldus Bongers. Rini Wagtmans, die na de successen in de Tour de France een grote populari teit bij het publiek geniet, versloeg zeer verrassend Leo Duyndam in de strijd om de derde plaats. TEL AVIV Tijdens de Maccabia spelen in Tel Aviv hebben drie Neder landse boksers gouden medailles be haald. In de lichtgewichtklasse versloeg An ton Waterman in de finale de Frans man Alain David. De halfzwaargewicht Van Schaik behaalde de gouden medail le door een zege op de Italiaan Anticoli. Ondanks een nederlaag tegen de Is raëliër Garbo in de finale van de zwaar gewichtklasse kreeg Henry Bachrach de gouden medaille wegens diskwalifi catie van zijn tegenstander. MOSKOU De Russische IJshockey- bond is het niet eens met de beslissing van de internationale federatie om bij het toernooi om het wereldkampioen schap in 1970 negen beroepsspelers per ploeg toe te laten. De Russische bond meent, dat de zuiverheid van het ama teurisme van het ijshockey in gevaar wordt gebracht, hetgeen kan leiden tot uitsluiting van ijshockey op de Olympi sche Spelen. LISSABON „Eusebio is vrij", al dus heeft zijn club Benfica bekendge maakt nadat hij had geweigerd een nieuw contract te tekenen. Eusebio speelde negen jaar voor de Portugese club. Volgens niet bevestigde berich ten is de Italiaanse vereniging Roma in de sterspeler geïnteresseerd. Trainer Herrera zou voor besprekingen in Lis sabon zijn. LONDEN Na de eerste dag van de halve interzone-finale van het Davis Cup-toernooi tussen Engeland en Brazi lië, die op Wimbledon wordt gespeeld, is de stand 1-1. De Engelsman Graham Stilwell versloeg donderdag in het eer ste enkelspel Jose Edson Mandarino met 6-3, 8-6, 8-6. De Braziliaan Thomas Koch eiste vervolgens het tweede enkel spel op. Hij won in een enerverend duel met 4-6, 11-13, 6-3, 8-6, 8-6 van Mark Cox. Okker revancheerde zich STUTTGART In de stortvloed van 'topprestaties, die de slotdag van het atletiektreffen tussen Europa en Ame rika in Stuttgart opleverde, had ook Nederland met Maria Gommers en Wilma van de Berg zijn aandeel. Ma ria Gommers verbeterde op de 1500 Wieter haar Nederlandse record met maar liefst anderhalve seconde tot 4 min. 13,5 sec. terwijl Wilma van de Berg voor de vierde maal deze maand de 100 meter in 11,4 liep, en daarmee opnieuw haar nationale record, dat zij op 2 juli in Milaan vestigde, evenaar de. Amerika moest evenals twee jaar ge leden bij de eerste ontmoeting tussen de twee sterkste atletiekgrootmachten in Montreal buigen voor Europa. De Europese heren versloegen de Ameri kanen met 113 tegen 97 punten en de dames zorgden voor een verschil van 27 punten: 8154. Voor de weinige Nederlanders onder de ruim 40.000 toeschouwers in het Neckar-stadion was de 1500 meter da mes het hoogtepunt. Het was een bij zonder opwindende race waarin Paola Pigni, die Maria Gommers begin deze maand het wereldrecord op dit num mer ontnam en op 4.12.4 bracht, en de Nederlandse eendrachtig samen werkten om een snelle tijd te verwe zenlijken. Nadat Pigni de eerste ronde ln 67 seconden had gelopen, nam Ma ria Gommers in de tweede ronde de leiding over en leidde de groep, die toen nog bijeen was, in 2 min. 19 sec. naar de 800 meter. Maria bleef door gaan en bij het ingaan van de laatste ronde had het tweetal, dat zij aan zij liep, een lichte voorsprong op het Ame rikaanse duo Doris Brown - Francie Larrieu. Op 350 meter voor de streep verhoogde Pigni het tempo en er kwam enig licht tussen de loopsters. Honderd meter verder had Maria de aansluiting weer hersteld. Toen sloeg Paola Pigni opnieuw toe. Zij sprintte weg en kreeg enkele meters voor sprong. Maria Gommers bleef door vechten. De Italiaanse, fanatiek aan gemoedigd door 't Duitse publiek, trok van haar tegenstandster weg, nam en kele meters en ging onbedreigd het laatste stuk in. Maria Gommers was echter niet bereid zich gewonnen te ge ven. Ze haalde iets van haar achter stand terug maar kon Pigni, die in de eindsprint over beduidend meer snel heid beschikt, niet meer bereiken. Het verschil was op de finish slechts ge ring. Paola Pigni finishte in 4.13.2, slechts 0,9 seconden boven haar we reldrecord, Maria Gommers in 4.13.5. Later in de interviewkamer bleek Maria Gommers in het geheel niet on der de indruk van de tweede nederlaag tegen de Italiaanse. „Die Italiaanse is een enorme vechter. We hadden afge sproken samen het zware werk te doen, omdat wij van de Amerikaanse dames weinig steun verwachtten .Dat ging voortreffelijk. We gingen met 67 seconden voor de eerste 400 meter wat langzaam weg. Dat heb ik bewust ge daan. Normaal ligt het aanvangstem- po bijna vier seconden hoger maar ik wilde nu iets overhouden om het in de eindsprint te proberen. Pigni is echter sneller. Overigens is dat iets langzame re begin me uitstekend bevallen. Ik had nog wat over en dat bleek ook wel uit de tijd. Ik wordt liever tweede met een goede tijd, dan winnares met een tijd die ver beneden mijn kunnen ligt. Zaterdag en zondag loop ik bij de na tionale kampioenschappen in Gronin gen de 1500 en 800 meter en daarna ga ik me fijn voorbereiden op Athene door veel te trainen en slechts af en toe een wedstrijd te lopen." Wilma van den Berg bevestigde op de 100 meter, evenals woensdag op de 200 meter, dat zij werkelijk tot de sterkste sprintsters ter wereld behoort. Weliswaar kon zij Iris Davis, die ver rassend won en Barbara Ferrell niet tot overgave dwingen, maar haar tijd van 11.4 seconden, bewees opnieuw, dat zij van grote klasse is. Vooral de manier waarop zij de laatste veertig meter liep, maakte duidelijk dat de 200 meter haar bij de Europese kam pioenschappen in Athene over ander halve maand de beste mogelijkheden biedt. Ook in de 4 x 100 m estafette, het slotnummer van de avond, maakte Wilma van den Berg als eerste loop ster een voortreffelijke indruk. Zij had de Amerikaanse startloopster Stefanie Berton al na dertig meter te pakken en wisselde met ruime voorsprong. De Europese ploeg verspeelde dat voor deel echter door erbarmelijk slecht wisselen. Een ander hoogtepunt was de 400 meter dames, waarop de 22-jarige Frangaise Nicole Duclos met 52.0 se conden de beste seizoentijd maakte en het wereldrecord van de Noordkoreaan- se Sin Kim tot op 0.1 seconde be naderde. Nicole Duclos egaliseerde echter wel het Europese record, dat haar landgenote Colette Besson in de Olympische finale van Mexico heeft gevestigd. Colette Besson leed voor de derde maal in amper drie weken tijd een nederlaag tegen haar landgenote, wier ster aan het atletiekfirmament dit jaar even snel is gerezen als vorig jaar die van Myrna van der Hoeven. Enkele weken geleden verloor Besson in Uden van Duclos en ook tijdens de Franse kampioenschappen moest de Olympische kampioene buigen. In Stuttgart werd Colette Besson, die bij het uitkomen van de laatste bocht nog leidde, door de blonde Kathy Ham mond zelfs naar de derde plaats ver wezen. Hoe snel de race was geweest bleek wel uit het feit, dat na Duclos Ook Kathy Hammon (52,3 sec.) en Colette Besson (52,7 sec.) onder de 53- secondengrens bleven. AMSTERDAM Zowel bq de ama teurs als by de profs hebben de baan- kampioenschappen in de achtervolging nieuwe kampioenen opgeleverd. Bij de liefhebbers zegevierde donderdagavond in het Olympisch stadion van Amster dam de 22-jarige Fries Piet Hoekstra na een zeer spannende finalerit in de uitstekende tijd van 5.00.03 over Joop Zoetemelk (5.02.00). Bij de beroepsren ners versloeg de 22-jarige Gert Bon gers (6.17,2) zonder veel moeite in de finale de veertien jaar oudere Peter Post. Vooral de overwinning van Hoekstra kwam als een verrassing. Er was eer der gerekend op een nieuwe titel voor Fedor den Hertog of eindelijk een, kam pioenschap voor Frans van de Ruit. Maar Den Hertog stak deze dagen niet in de juiste vorm en Van de Ruit kon op het beslissende moment als gewoon lijk zijn zenuwen niet beheersen. Zijn kracht bleek echter wel uit de tijd van 5 minuten rond, waarmee Van de Ruit de derde plaats vóór Den Hertog opeis te. Tegenstander van Hoekstra, die vo rig jaar bij de Olympische Spelen in de achtervolgingsploeg had gefaald, maar nu zowel op de weg als op de baan al een goed seizoen achter de rug heeft, werd Joop Zoetemelk, die in de halve eindstrijd Van de Ruit in 5.03.4 had uitgeschakeld. Het werd een groots ge vecht, met aanvankelijk geringe winst voor de snel gestarte Hoekstra. Zoete melk komt altijd wat later op gang. Ook nu weer. Halverwege de vier kilo meter lagen de rivalen dan ook weer precies gelijk. Zo bleef het tot de voor laatste ronde. Hoekstra had toen ken nelijk de „langste adem", Zoetemelk ging stroever draaien. Daardoor groei de het verschil in de laatste 700 meter nog tot ruim 15 meter. Bij de profs was de eindstrijd vooral voor Post „de rit van de waarheid", 'n bittere waarheid. De lange Amstelve ner, die eerder op de dag na een inci dentje in de halve finale Wagtmans had verslagen, was tegenover Bongers een figurant, die al na een kilometer kans loos was. Bongers, die man die twee jaar geleden in Amsterdam de wereld titel bij de amateurs veroverde maar na zijn overgang naar de beroepsklasse faalde, was terug aan de top. De man uit Gelderland had zich de laatste drie weken volledig op dit kampioenschap geconcentreerd, had uiterst sober ge leefd. Het succes was er naar. Een aanfluiting was het sprintkam pioenschap van de beroepsrenners. Evenals vorig jaar kwam de titel terecht bij zesdaagserenner Gerard Koel, die in HILVERSUM Tom Okker heeft zich gisteren in Hilversum op ware wij ze gerevancheerd voor zijn teleurstel lende optreden tegen de Oostenrijker Pokorny. In de kwartfinales van het toernooi om de internationale tennisti- tels van Nederland kon hij nu tegen de potige Tsjech Jan Kukal wèl de con centratie opbrengen die hij woensdag miste. Onmiskenbaar geprikkeld en veel fel ler dan in zijn voorgaande partijen, zette hij Kukal, een agressieve reus met een dreunende service en een ver nietigende forehand, vrijwel voortdu rend onder druk en plaatste hij zich via een overwinning met 63, 75 voor de halve eindstrijd. Die concentratie is de duidelijke winst, die Okker aan het wat treurige treffen met Pokorny heeft overgehouden. De als favoriet gedoodverfde Haarlem mer moet het toernooi op zijn sloffen kunnen winnen, maar Okker wordt in Hilversum geconfronteerd met weinig inspirerende tegenstanders. En dat is een voortdurend loerend gevaar. Okker daarover: „De mensen ver wachten, dat ik geen bal verkeerd sla, terwijl mijn tegenstanders in feite niets hebben te verliezen. Zij kunnen vrijuit spelen. Ik heb dat vroeger zelf ook meegemaakt. Tegen spelers als Emer son speelde ik mijn beste wedstrijden en ik vond het al mooi wanneer ik een setje met 75 verloor. Nu zijn de rollen omgedraaid. Stel je toch eens voor dat ik van een man als Pokorny had verloren. Hij heeft nog nooit iets gepresteerd". Het is duidelijk, dat de vijf maanden slopend proftennis, die Okker achter zich heeft liggen, zijn animo om gretig de baan op te stormen zodra hij de kans krijgt toch een tikje heeft getem perd. „Soms speelt vermoeidheid wel een rol ja", wilde hij wel toegeven. „En wanneer het dan in de partij niet wil lukken ga je je aan de kleinste dingen lopen ergeren. Ik zou natuurlijk best een weekje vakantie kunnen nemen, maar dan wordt er ook niets verdiend. Dat kost je dus een hoop geld". Deze week kan Tom Okker in ieder geval een aardige stuiver verdienen. Na de laatste waarschuwing, die het lot hem in de partij tegen Porny na drukkelijk heeft gegeven, zal hij onge twijfeld niet meer verslappen en dat zou dan betekenen, dat de drieduizend dollar die zaterdag in de finale klaar liggen kunnen worden bijgestort op de bankrekening van Okker. Vandaag ontmoet hij de Tsjechische geweldenaar Wladimir Zednik, die gis teren de sluwe Fransman Leclerq in drie sets uitschakelde. De tweede halve finale gaat tussen de Brit Roger Taylor, die geen enkele moeite had met de Westduitser Kuhn- ke, en de pezige Jan Kodes, ook al een Tsjech. Kodes had het tegen de vechtlustige Australiër Barry Phillips Moore minder gemakkelijk. De Australiër was in de tweede set zelfs nog twee slagen ver wijderd van de overwinning. Kodes bewaarde in dit kritieke sta dium echter zijn koelbloedigheid, brak twee games later door de service van zijn tegenstander en drukte vervolgens door naar winst. Bij de dames zette Trudy Groen man, als een uitgerangeerde oud-kam pioene van Nederland in dit toernooi in gedeeld in de voorronde, haar sensatio nele opmaart voort. Ditmaal bleek zij te machtig voor de Tsjechische Vlasta Vopicko- va. Trudy Groenman drong daarmee door tot de halve finales, waarin zij het moet opnemen tegen de Australische Kerry Melville. Zelf was de nu 25-jarige Groningse er ook wel een beetje verbouwereerd van. „Het is me allemaal niet tegenge vallen", sprak ze vriendelijk en venti leerde daarmee een understatement, dat er wezen mag. Want in feite is het optreden van Trudy Groenman in dit toernooi een krankzinnige zaak. Pas in januari besloot ze om zich weer wat intensiever met tennis te gaan bezighouden en schakelde ze over op drie dagen trainen in de week. De reden: „Wanneer je op kantoor zit en je hebt vroeger zoveel getennist, voel je je op het laatst een beetje sloom worden. Bovendien wilde ik eens kij ken of ik er nog wat van kan en of ik tegen de andere meisjes iets zou kun nen klaarmaken". Vandaar, dat Trudy Groenman ook uitkomt op de internationale kampioen schappen en vandaar, dat ze niet bij voorbaat afwijzend staat tegenover de landen wedstrijden, waarin Nederland na afloop van de „nationale" betrok ken is. „Wanneer ze me uitnodigen", vertel de ze gisteren, „zal ik die uitnodiging zeker accepteren. De kans, dat ik vol gend jaar ook op internationaal niveau meer toernooien ga spelen is ook groot. Niet dat ik nog weken lang van huis wil weg zijn, maar ik wil wel zo af en toe weer aan toernooien in het buitenland deelnemen". De Haagse Marijke Schaar, de huidi ge Nederlandse kampioene, kon het te gen de struise Australische Karen Krantzcke niet redden. Ze verloor met 60, 64. De uitslagen waren: nik (Tsj.)-Leclerq (Fr.) 6—3, 4—6, (W.- Dld.) 6—2, 6—4; Kodes (Tsj.)-Phillips Moore (Austr.) 46, 63, 75; Okker (Ned.)-Kukal (Tsj.) 6—3, 7—5. nik (Tsj.)-Leclerq (Fr.) 6—3, 4—6, Dames-enkelspel, kwartfinales: Tru dy Groenman (Ned)-Vlasta Vopickova (Tsj.) 1—6, 6—4, 6—4; Kerry Melville (Austr.)-Almut Sturm (W.Dld.) 6—1, 26, 75; Karen Krantzcke (Austr.)- Marijke Schaar (Ned.) 6—0, 64; Pat Walken (ZA)-Lesley Hunt (Austr.) 61, 36, 63. Herendubbelspel, kwarfinale: Maud Macmillan (ZA)-Gulyas/Varga (Hong.) 6—2, 6—2; Kodes/Kukal (Tsj.)-Plötz/ Pohmann (W.Dld.) 6—4, 6—1; Holecek/ Zednik (Tsj.)-Buding/Kuhnke (W.Dld) 7—5, 5—7, 6—4. Damesdubbelspel, tweede ronde: Ma rine Procter/Laura Rossouw (ZA)-Ju- dith Salomé/Annemieke Blom (Ned.) 63, 64; Helen Gourlay/Pat Walken (Aus/ZA.)-Els Veentjer/Marijke Schaar (Ned.) 63, 61; Vlasta Vopic- kova/Alena Palmeova (Tsj.)-Lesley Hunt/Cecilia Martinez (Aus/VS) 46, Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Kerry Melville/Barclay (Aus/Fr.)-Nie- ki Vos/Baleson (Ned/ZA.) 6—0, 6—4; Tweede ronde: Marina Procter/Maud (ZA)-Tine Zwaan/Varga (Ned/Hon.) 75, 36, 63; Betty Stöve/Plötz (Ned W.Dld.)-Lenka Kodes/Kukal (Tsj.) 64, 6—0; derde ronde: Karen Krantzc- ke/Okker (Aus/Ned)-Marie Neuman- nova/Zednik (Tsj.) 60, 75. AMSTERDAM Het is dan zover. Lajos Portisch, de Hongaarse schaak grootmeester, heeft het IBM-toemooi gewonnen. Hij bleef ongeslagen en scoorde elf punten uit veertien partijen. De zater- dg-partij in de laatste ronde, tegen Byrne, is slechts voor laatstgenoemde van enig belang. Een tweede succes kon worden geno teerd ten gunste van de Rus Liberson. Die bereikte eveneens ongeslagen 9V* punt, een grootmeesterresultaat. Daar hij in de slotronde met landge noot Wasjoekof van doen heeft die nog precies een halfje ontbeert voor een identiek succes, kan de komende remise reeds worden ingevuld. De winst van Stein op Barendregt kon wel eens nadelig uitvallen voor Hartoch. Die heeft zaterdag met de Rus te maken, die door winst nog een behoorlijke geldprijs kan verdie nen. De afgebroken partij tussen Hartoch en Ree is in remise geëindigd. Door dit resultaat heeft Ree 'n meester- resultaat verworven. Na deze remise dient Hartoch ook, met zwart, tegen Stein overeind te blijven. Eerst dan mag hij zich interna tionaal meester noemen. De resultaten van de veertiende ron de waren: Grootmeestersgroep: Wasjoekof Darga Vi-V«, Gheorghiu Byrne Vs-Vt, Portisch - Damjanovic Vi-Vi, Ivkof Kavalek V», Barendregt Stein AMSTERDAM Na de Nederlandse baankampioenschappen heeft de sport- commissie van de KNWU de definitieve ploegen aangewezen voor de wereld kampioenschappen, zowel bij de ama teurs als beroepsrenners. Bij het wereldkampioenschap profs, dat van 5 tot en met 9 augus tus op de winterbaan van Antwerpen wordt verreden, zal ons land in de sprint worden vertegenwoordigd door Gerard Koel (Hoogerheide). In de ach tervolging starten Gert Bongers (Apel doorn) en Peter Post (Amstelveen). De drie profstayers waren reeds aangewe zen: Piet de Wit, Jaap Oudkerk en Pieter van der Lans. Naar het wereldkampioenschap ama teurs (van 15 tot 24 augustus in Brno) faan de volgende renners: Sprit: Jan Jansen (Westzaan), Leijn Loevesijn (Amsterdam) en Wim Koop man (Rotterdam). Tijdrit over 1 kilometer met staande start: Klaas Balk (Badhoevedorp). Individuele achtervolging over 4 ki lometer: Piet Hoekstra (Dokkum) en Frans van de Ruit (Amsterdam). Ploegenachtervolging over 4 kilome ter: Balk, Van de Ruit, Hoekstra en Tabak (Amsterdam). STOKE MANDEVILLE Bij de spelen voor lichamelijk gehandicapten, die in Stoke Mandeville worden gehou den, hebben twee Nederlandse zwem mers woensdag een gouden medaille behaald. Kees Broekman won de 50 meter schoolslag in 47 seconden en Piet Makkes zegevierde op de 50 meter vrije slag. Zijn tijd was 30.8 seconden. Bij het boogschieten Saint Nicolas Round legde Suykerbuyk beslag op de tweede plaats. De Nederlandse ploeg heeft nu elf gouden, zeven zilveren en vier bronzen medailles veroverd. 0-1, Hartoch Ree afg., Tatai Lan- geweg V«-V«, Donner Liberson Vt-Vi. Stand: 1. Portisch (Hong) 11, 2. Li berson (USSR) 9,V2 3. Wasjoekof (USSR) 9, 4. Damjanovic (Joeg) 81/», 5/8 Byrne (USA), Darga (W-Dld), Ivkof (Joeg), Stein (USSR) 8, 9. Kavalek (Tsj) 7, 10. Ree (Ned) 6 plus 1 afg., 11. Hartoch {Ned) 5V2 plus 4 iafg., 12. Gheorgiu (Roem) 5%, 13. Tatai (It) 5, 14/15 Don ner (Ned), Langeweg (Ned) 4V2, 16 .Ba rendregt (Ned) 3. AMSTERDAM Rob Rensenbrink heeft nog geen toestemming gekregen om voor FC Brugge uit te komen. De reden hiervan: de Belgische voet- balverenigng heeft het transferbedrag dat zij voor Rensenbrink moet betalen, nog niet geheel voldaan. DWS-voorzitter Stoop: „Er was afge sproken, dat FC Brugge een aanbeta lingssom van honderdduizend gulden zou storten en voor het resterende deel van 't transferbedrag rond 4 ton bankgaranties zou afgeven. Die ton is inmiddels binnen, de bankgaranties nog niet." VICHY Donderdag is in de Fran se plaats Vichy een aanvang gemaakt met de wedstrijden in de finalegroep van het tennistoernooi om de Coupe Galea. Na de eerste twee enkelspelen in de wedstrijden Spanje-West-Duits- land en Tsjecho-SlowakijeRoemenië zijn de standen: Spanje - West-Duitsland 1-1; Orantes - Elzer 4-6, 6-3, 6-0; Munoz - Meiier 2-6, 0-6; Tsjecho-Slowakije - Roemenië 2-0; Hutka - Marcu 8-6, 2-6, 6-3; Hrebec - Dimitrescu 6-4, 6-2. Maria Gommers (158) op weg naar een nieuw Nederlands record op de 1500 meter Bij de heren, waar de Amerikanen door een wat ongeïnteresseerde indruk tegenvielen, spraken vooral de 800 me ter, 3,5 kilometer en de 3000 meter steeple-chase bijzonder aan. Op de 800 meter rolde de Tsjech Josef Plachy met een formidabele eindsprint het he le veld op en finishte in 1 min. 45,4 sec., de beste wedstrijdtijd van dit sei zoen. Verrassend was de nederlaag van Jürgen May op de 5000 meter. De voormalige Oostduitser, die bijna twee jaar geleden naar het westen vluchtte, is in Stuttgart door zijn oud-landgeno ten volledig genegeerd. Juist daardoor had May de volle sympathie van het Duitse publiek. May, die kennelijk vol ledig vertrouwde op zijn eindsprint en zich voortdurend tussen de Amerika nen Lindgren en Prefontaine ophield, begon 250 meter voor de eindstreep zijn spurt. Hij trok weg van Gerry Lindgren, het voormalige „wonder kind" van de Amerikaanse atletiek. Terwijl het publiek zijn naam scan deerde leek May onbedreigd te gaan winnen. Lindgren bleek ondanks het feit dat hij vrijwel voortdurend het zware kopwerk had gedaan toch reser ves te hebben. Bij het ingaan van de laatste bocht zette deze zijn slotsprint in, maakte moeiteloos het verschil goed en won in 13.38,4. De achterstand van May bedroeg bijna 2x/i seconde. Michail Zhelev tenslotte verrastte de keuzeheren met een fraaie overwin ning op het zware steeple-nummer. De Bulgaar ging na 2000 meter na een kleine tempoverhoging zonder moeite weg van de Fransman Villain en de Amerikaan Barry Brown en bouwde daarna een ruime voorsprong op. Zhe lev won in 8.33.2, waarmee hij op schoof naar de vierde plaats op de we reldranglijst van dit jaar. Evenals het kogelstoten van de eer ste dag leverde donderdag het discus werpen een dubbele Europese zege op. Er moet wel gezegd worden dat de Amerikaanse wereldrecordhouder Silvester ontbrak. De Tsjechische Europese recordhouder Ludvig Danak zegevierde met 63,94 m terwijl de Oost duitser Lothar Milde, die opnieuw zijn persoonlijk record verbeterde (62.84 m), tweede werd. De Amerikanen Cole, die dit jaar toch al 63,65 schter zijn naam heeft staan, en Tim Vollmer I kwamen niet eens over de 60 meter.

De Vallei | 1969 | | pagina 11