Veenendaals dagblad Daf wil Nederlandse onderneming blijven Buiten „Defensie" gaat via de bank uitbetalen UITBUNDIG WELKOM IN OEGANDA Syrische aanval op Paus: wellicht vanavond overleg oorlog Nigeria ,Remsysteem van autobus haperde te Dinant' Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fusie zou slecht zijn voor belangen van werknemers Vrouw en twee kinderen verongelukt KLM boekte meer winst Amerikaanse Ijstaarten MAISON KRAMER advocaatbowls JAMIN Dr. Van Doorne reageert afwijzend op suggesties van metaalvakbond Nieuwe aanklacht tegen Kennedy Armstrong fotografeerde Aldrin Slachtoffers van branden overleden Minister Bakker: Hele maand augustus zomerweer „ONVOLDOENDE NiXON IN PAKISTAN Achtste maand I» Frontale botsing na uitwijken voor eend BEREIDHEID SCHANDAAL zingende dolfijnen •i VTB Harderwijk. Tel. 03410-2569. Afgezwakt Ernstig Onderzoek Defregger zal veel tijd vergen ORIGINELE Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG I AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I78 UTRECHT/EINDHOVEN Nederlandse enige autofabriek, DAF, voelt bit ter weinig voor fusie met buitenlandse collega's. Dit blijkt wel duidelijk uit de reactie van directeur W. van Doorne op een uitlating van de katholieke me taalvakbond Sint Eloy. De laatste heeft in zijn bondsorgaan geadviseerd naar meer samenwerking te zoeken om ook in de toekomst staande te kunnen blijven. De heer Van Doorne antwoordt op dit advies: Er zijn ook andere vormen van samengaan. Fusie kan het Nederlands karakter van het bedrijf verloren doen gaan. En ook voor de 9000 werknemers zal het slecht zijn als de belangen van Daf ondergeschikt worden gemaakt aan die van een buitenlands concern. Sint Eloy heeft zich kennelijk ge stoord aan 'n uitlating van de heer Van Doorne in een Duits blad. Hij zou Daf in familiebezit willen houden. De directeur zelf zegt echter: „Ik ben verkeerd geciteerd. Nu al bezitten Staatsmijnen 25 procent van de onder neming en bezetten niet-familieleden di rectie- en commissariszetels". De katholieke vakbond vindt een pro- duktie van 250 auto's per dag voor een markt als Benelux onvoldoende. Door meer samenwerking zou tevens een gro tere markt en meer mogelijkheden voor speurwerk ontstaan. Voor behoud en groei van de werkgelegenheid is dit streven dan ook onontkoombaar, zo meent de bond, die ook op andere pun ten veranderingen in het bedrijfsbeleid voorstelt. St. Eloy meent ook, dat de werkne mers bij DAF recht hebben om mee te delen in de groei van het bedrijf. „Die LAHORE, PAKISTAN President Richard Nixon van de V.S. is gisteren in Lahore aangekomen voor besprekin gen met de leiders van Pakistan. Hij hoopt op een verbetering van de betrek kingen tussen beide landen. Toen hij het vliegtuig verliet werd hij begroet door president Jahja Khan, de 52 jaar oude nieuwe president van Pakistan, een land met 120 miljoen inwoners. ADVERTENTIE morgen 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die priis! een gezellig, leerzaam werkje over plant en dier, dat dunkt me volkomen uit de running is ge raakt Wandelboekje v. Natuur vrienden" door E. Heimans en Jac. P. Thijsse, daterend van het einde der vorige eeuw) heb ik nog eens het maandoverzicht van augustus opgeslagen. Dit wijst er al dadelijk op, dat het aantal planten, dat nu nog in bloei komt, luttel is in ver gelijking met dat, waarop mei en juni konden bogen; de vogels ma ken aanstalten tot vertrek. Met dat al is er nog genoeg te zien en te genieten genoeg om te maken, dat menigeen, die in mei of juni geen gelegenheid had, om rustig buiten te zijn, nu ook nog verrukt en verbijsterd staat bij 't vele schone en belangwekkende, dat de natuur ons biedt. We moeten even wel onze tijd weten te beiden, want de dagen korten in oogstmaand met vijf kwartier en al gaat dit heel soepel, toch merk je het min deren van 't daglicht heel goed. We horen weinig gezang meer, nu vele vogels ruien en soms zien we iets van jongen van late broedsels, maar ook van de eerste trek, zoals zwaluwen op daken, hekken en dra den, kieviten en spreeuwen in het lage hooiland. langs wad en priel bewegen zich ontelbare steltlopers uit noordelijke gebieden en er is een 2 betrouwbaar determineerboekje voor nodig, om uit al die langpoten en priksnavels in allerhande kleed bloeit de struikhei, om2iuiésHMM wijs te worden. Rijk en kleurig bloeit de struikhei, omzoemd door de ontelbare immen uit de aange brachte veldstallen. In onze tuin en verderop beginnen hop en eikva ren, honingklaver en boerenworm- kruid te bloeien, kattestaart, vale riaan, andoom en zandklokje enca dreren sloot- en wegberm. In de hof zien we dahlia's, asters en zon nebloemen in al hun weelde en vele van hen zullen doorbloeien tot de herfst. 1 oogstmaand A. B. WIGMAN is tenslotte bereikt met ingehouden win sten, waar ook de werknemers hun best voor hebben gedaan". De bond verwacht dat het personeel door het meedelen in de welvaart ook meer betrokken zal raken bij het wel en wee van de onderneming. De heer Van Doorne stelt daartegen over: „Wij hebben juist de winst in het bedrijf gehouden om de zaak daarmee groter en sterker te maken en de posi tie van de werknemer daarin zeker te stellen". Hij vindt het vreemd, dqt Sint Eloy daarvoor geen begrip heeft. OLST Donderdagmiddag omstreeks drie uur zijn bij een verkeersongeluk bf 'i Olst een vrouw en twee kinderen om het leven gekomen. Mevrouw J. I. Wiers (38) uit Olst was met haar twee geadopteerde Griek se kinderen van vijf en drie jaar op weg naar Deventer. Een eend stak plotseling de weg over en de bestuurster probeerde het dier te ontwijken. Zij kwam daardoor op de linkerweghelft en botste frontaal tegen een vrachtwagen die bestuurd werd door de 22-jarige O. uit Wijhe. De vrouw en de beide kinde ren waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagen werd licht gewond. STEENWIJK In de buurtschap Beukers nabij Giethoorn is donderdag middag de 23-jarige K. Oldenkamp uit Mepel bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Zijn a.s. schoonvader, de 61-jarige J. Nijmeijer uit Hoogeveen, is in zorgwekkende toestand naar 'n zie kenhuis te Zv/olle overgebracht. Door nog onverklaarbare oorzaak is de auto op de linkerweghelft gekomen. Hij bot ste tegen 'n auto met twee jongelui uit Duitsland, die licht gewond werden. Beide auto's werden totaal vernield. LOCHEM Op de rijksweg Lochem- Zutphen is donderdagmiddag een per sonenauto na een inhaalmanoeuvre op de linker weghelft terechtgekomen en frontaal op een tegenligger gebotst. De bestuurder de 31-jarige G. Lam- bers uit Nordhorn (Did), was op slag dood. Twee inzittenden werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in een zie kenhuis in Lochem. VOORTHUIZEN Donderdagavond stak in Voorthuizen de 76-jarige heer C. Bavelaar uit Leiden met zijn fiets onvoorzichtig de weg over hierbij we d hij aangereden door een personenauto. De bejaarde man, die in Voorthuizen met vakantie was, overleed ter plaatse. DEN HAAG De president-direc teur van de KLM heeft gisteren op de aandeelhoudersvergadering in Den Haag meegedeeld, dat over het eerste kwartaal van het boekjaar 1969/1970 dat is de periode april-juni 1969 een winst is behaald van 21,3 miljoen, dat wil zeggen f 8,53 per aandeel van f 100,-. Over dezelfde periode van 1968 be droeg de winst 19,2 miljoen, maar hier- was bij inbegrepen 6,8 miljoen boek winst op verkochte vliegtuigen. De winst per aandeel was toen f7,67. Vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van 1968 steeg de tonkilome- ter-produktie met 19 pet., terwijl het tonkilometervervoer toenam met 18 pet. De bedrijfskosten waren 13 pet. ho ger en de bedrijfsinkomsten bijna 16 pet hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1968. De boekwinst voortvloeiende uit de verkoop van het oude hoofdkantoor van de KLM in Den Haag zal eerst in het jaarresultaat worden verantwoord. De omzet van de KLM, gebaseerd op het voortschrijdend jaartotaal, is van daag de één miljard gepasseerd, zo deel de de president-directeur dr. G. van der Wal mee. Prof. dr. W. Drees is benoemd tot commissaris van de KLM. Drie andere commissarissen, de heren M. Ruppert, mr. C. J. G. J. Vinkesteijn en drs. G. M. H. de Graaf werden tot commissa ris herbenoemd. Jhr. mr. E. van Lennep zal per 1 oktober de KLM verlaten. Hij wordt opgevolgd door prof. Drees. DEN HAAG Met ingang van 1 sep tember zullen alle militairen, die een normale wedde genieten, over een bank- of girorekening moeten beschikken. Van die datum af wil het ministerie van De fensie de salarissen niet meer contant uitbetalen. Een uitzondering zal wor den gemaakt voor dienstplichtigen, die recht hebben op de wedde eerste oefe ning. De nieuwe maatregel is genomen om de administratie bij Defensie aanzienlijk te vergemakkelijken. Ook zal door het uitbetalen via bank of giro het aantal geldtransporten kunen worden vermin derd. In ieder geval zullen de koeriers begeleid door gewapende militairen van de marechaussee minder geld bij zich hebben. Al eerder had het ministerie bij het beroepspersoneel, de technische specia listen en de kort-verbandvrijwilligers met een zacht lijntje op het openen van een bank- of girorekening aangedrongen BOSTON Het wegvcrkccrsbureau van Massachusetts heeft een nieuwe aanklacht ingediend tegen Edward Ken nedy. De griffier van het bureau heeft onthuld, dat een onderzoek heeft uitge wezen dat de senator in de fatale nacht van het ongeluk, dat Mary Jo Kopech- ne het leven kostte, gevaarlijk heeft ge reden. Woensdag zal het bureau zitting hou den. Kennedy hoeft niet persoonlijk te verschijnen, maar kan zich, als hij wil, door een advocaat laten vertegenwoor digen. Als de directeur van het bureau die de zaak zal behandelen, oordeelt dat er sprake was van „grove schuld", kan het rijbewijs van de senator voor een nieuwe periode worden ingetrok ken. Zoals bekend was Kennedy's rijbe wijs door hetzelfde bureau al voor een jaar ingetrokken wegens voortijdig ver laten van de plaats van het ongeluk, zonder de politie te verwittigen. De officier van justitie in New Bed ford, Edmund Dinis, zal een hogere rechtbank vragen om een lijkschouwing op Mary Jo Kopechne. Dinis, die naar verluidt gevoelig is voor kritiek op hem omdat hij geen lijkschouwing had bevolen in deze zaak, heeft thans gezegd, hierom alsnog te zullen verzoeken. De dood van de 28- jarige Mary Jo is in eerste instantie toegeschreven aan verdrinking door on geval. KAMPALA Faus Paulus is bereid desnoods een maand in Afrika te blijven als dat tot beëindiging van de burgeroorlog in Nigeria kan bijdragen. Dit zei gisteren de onderstaatssecretaris van het Vaticaan, mgr. Benelli, toen journalis ten hem aan boord van het vliegtuig, dat de paus en zijn gevolg naar Oeganda bracht, vroegen of de kerkvorst in verband met zijn bemiddelingspogingen zijn bezoek eventueel zou verlengen. Mgr. Benelli verklaarde dat de paus waarschijn lijk vanavond in Kampala delegaties van Nigeria en Biafra zaljoa*moeten en openslaat vo«»r elk initiatief, dat een einde aan de oorlog zou kunnen maken. Geen van de Vaticaanse functionaris sen wilde zich uitlaten over de kans van slagen van de pauselijke bemiddelings pogingen. Ze zeiden slechts, dat er „mo gelijkheden" bestonden. Mgr. Benelli deelde mee, dat er een kans op over eenstemming was ten aanzien van het vervoer van hulpgoederen voor de oor logsslachtoffers over de rivier. Gistermiddag was nog maar één Bia- fraanse vertegenwoordiger in Oeganda aangekomen. Deze zei dat er meer zou den volgen, onder wie de plaatsvervan gend delegatieleider bij vroegere vre desbesprekingen met Nigeria, prof. Eni Njokoe. Politieke waarnemers leiden uit de betrekkelijk geringe belangstel ling van Biafraanse kant af, dat het staatshoofd van Biafra, generaal Ojoe- kwoe, zich niet veel van het pauselijk bezoek voorstelt. Een vertegenwoordi ger van het Nigeriaanse staatshoofd was bij de aankomst van paus Paulus op het vliegveld van Entebbe aanwezig. Er gaan geruchten in Kampala, dat twee leden van de Biafraanse delega tie op het vliegveld worden vastge houden. Naar verluidt vreest de re gering van Oeganda, die Biafra niet erkent, dat te veel publiciteit door voorafgaande verklaringen de bemid delingspogingen kan doen mislugken. De Nigeriaanse delegatie, geleid door Anthony Enahoro. heeft zich al Astronaut Aldrin gaat hier het trapje van het maanlandingsvaartuig Eagle af. Deze foto, die gisteren door het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart is vrijgegeven, werd door Armstrong, commandant van de Apollo-11, op de maan gemaakt in de Zee der Rust, bereid verklaard tot besprekingen met de paus en de Biafranen. Ook de Biafraanse afgevaardigde Austine Okwoe heeft ingestemd met vredes overleg, maar tegelijk kritiek gele verd op de afwijzing door Nigeria van een Biafraans voorstel inzake een wa penstilstand tijdens het bezoek van de paus. In Kampala waren enige honderddui zenden mensen op de been om de paus te verwelkomen. Kennelijk ontroerd door het enthousiasme van de bevol king reed het hoofd van de r.k. kerk staande in een open auto door de stad naar de kathedraal van Roebaga, waar de conferentie van Afrikaanse bisschop pen werd besloten. Op deze conferentie, die drie dagen heeft geduurd, zijn twee belangrijke verklaringen aangenomen, waarvan de een over de vrede in Afri ka en de andere over de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden. In het stuk over de ontwikkelingslan den wordt gesproken van het „onver draaglijk schandaal, dat de rijken nog rijker worden en wel door het exploi teren van de armoede van de armen". Op de rijke landen wordt een beroep gedaan er aan mee te helpen, dat de rechtvaardigheid zegeviert. In een slotrede op het symposium van Afrikaanse bisschoppen heeft de paus gezegd, dat de Afrikaanse gees telijken hun ambt niet moeten gebrui ken om de Christelijke religie tot een soort van lokale folklore te maken of om een exclusivistisch racisme te ver kondigen. „De kerk heeft geen andere wens dan te behoeden wat u al bent: Christenen en Afrikanen. Onze aanwezigheid onder u betekent de erkenning van uw rijp heid". De kerk in Afrika heeft nu het sta dium bereikt, aldus de paus, dat u „missionarissen" voor uzelf" bent. „De Afrikaanse kerk is nu volledig gevestigd maar móet bereid blijven leiding uit Rome te ontvangen". LEEUWARDEN De 63-jarige me vrouw N. van Wiek-van Dijken uit Leeuwarden is in het Diaconessenhuis aldaar bezweken aan de zware brand wonden, die zij dinsdagmiddag bij een brand in een Leeuwarder pension had opgelopen. Hoe die brand is ontstaan, is nog steeds niet duidelijk. Brandresten uit de kamer van mevrouw Van Wiek zul len worden opgezonden naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag. In het ziekenhuis in Leeuwarden is gisteren ook de 41-jarige Amsterdam mer Th. Gest overleden aan brandwon den. De man werd veertien dagen gele den gewond bij een ontploffing in zijn tent op Terschelling. Hij maakte toen bij kaarslicht een haarstukje schoon in een petroleum-ether oplossing. Er ont stond een steekvlam, die de tent in brand zette. Man, vrouw en vierjarig dochtertje werden daarbij gewond. In Nijkerk is gisteren de 26-jarige mevrouw O. van Burgstede-Arts uit Soest overleden. Zij werd acht dagen geleden ernstig gewond bij een ontplof fing in een caravan. Haar man werd daarbij ook zeer ernstig gewond. Hij overleed enkele dagen geleden. Staande in een open auto groet paus Paulus de geestdriftige me nigte, die zich langs de route van het vliegveld naar Oeganda's hoofd stad Kampala had opgesteld. Naast hem de aartsbisschop van Kampa la mgr. Nsoeboega. 9W ...in het dolfinarium Harderwijk. In het grootste overdekte Dolfijnen - stadion tor wereld wet 2500 zit plaatsen ziet u oen unieke shpw van reeleeuwen en dolfijnen in één pro- gramme. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 -14.30 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART DAMASCUS Syrische bommen werpers hebben gisteren aanvallen uit gevoerd op Israëlische stellingen op de berg Hermon. Volgens Syrië zou Israël daarbij grote verliezen hebben geleden. Alle Syrische toestellen keer den veilig op hun basis terug. Tijdens de luchtaanval, luidde het ln een in Damascus uitgegeven verklaring, had de Syrische artillerie zware beschie tingen uitgevoerd op Israëlische posi ties bij Kuneitra. Israël heeft de berichten uit Damas cus gebagatelliseerd. De aanval zou in totaal vier min. hebben geduurd en geen noemenswaardige schade aan de basis Hermon hebben toegebracht. Israël zou geen verliezen hebben geleden. Ook in Kuneitra zou geen Israëliër zijn gewond geraakt. Een woordvoerder in Tel Aviv deel de mee, dat de Syrische Migs zo snel weer waren verdwenen over de twee honderd meter verder gelegen grens, dat niet kon worden uitgemaakt of de Syriërs inmiddels beter hadden leren vliegen. In New York heeft secretaris-gene raal Oe Thant gisteren het negeren van het staakt-het-vuren in 't Midden-Oos ten een „zeer ernstige ontwikkeling" ge noemd. Hij drong aan op 't treffen van maat regelen, dat geen waarnemers van de V.N. meer de kans lopen het slachtof fer van de strijd te worden. Zondag werd een Zweedse majoor van de V.N. bij het Suez-kanaal gedood. L'AQUILA Italië zal de uitlevering vragen van mgr. Matthias Defrcgger, hulpbisschop van München, als het in gestelde gerechtelijke onderzoek zou uitwijzen, dat Defregger schuldig is aan het laten executeren van Italiaanse gijzelaars in 1944. Dit heeft de openba re aanklager in L'Aquila meegedeeld. Het onderzoek zal echter wel lang du ren, daar veel belangrijke getuigen in middels geëmigreerd zijn. De voormalige luitenant van de Wehr-.._ macht, de 55- jarige Paul Ehlt-rt, dP rle leiding had van het executiepeloton, dat in 1944 17 Italiaanse gijzelaars in L'Aquila doodschoot, is geschorst uit zijn functie van directeur van een school in Rensburg. Dit is gisteren meegedeeld door het ministerie van Onderwijs van de West- duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein. DEN HAAG Het remsysteem van de Eindhovense bus, waarmee op 15 juli 21 mensen in Dinant zijn verdronken, was niet geheel in orde. Een van de twee linker-voorwielremcilinders bleek vast te zitten en de rechter-achterwiel- remmen waren vet. Dit laatste kan zijn ontstaan door een geringe beschadiging van de vetkeerring. Van oververhitte remmen is niets gebleken. Ook de hand rem had geen gebreken. Dat antwoordt minister Bakker (Ver keer) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid C. F. van der Peijl (chu). De Belgische expert, die de bus heeft onderzocht, heeft geen gebreken kun nen constateren aan de bergrem, waar mee de bus was uitgevoerd. Hij heeft in een rapport aan de Belgische jus titie en aan het Nederlandse ministe rie van Verkeer en Waterstaat ge schreven, dat bij het ongeval de ver snelling in de vijfde was ingeschakeld en de schakelbare overbrenging in de achteras op de voor de afdaling on gunstigste stand stond. Zijn voorlopige conclusie is. dat de nog overgebleven remcapaciteit vol doende was om de bus tot stilstand te brengen. De expert meent dat het ongeval niet te wijten is aan weigeren de remmen alleen en dat nog andere onbekende factoren een rol moeten hebben gespeeld. In het antwoord zegt de minister verder nog, dat de bus op 14 april door de Rijksdienst voor het wegver keer aan een periodieke keuring werd onderworpen. Bij deze keuring was de remwerking ruimschoots voodoende Minister Bakker zegt tenslotte, dat de Belgische justitie het onderzoek nog niet heeft afgesloten. Ook het onder zoek van Nederlandse, zijde, dat onaf hankelijk van het Belgische is inge steld, is nog niet afgesloten. De minis ter zal de resultaten van dit onderzoek aan de Tweede Kamer bekendmaken. (Van onze weer- E kundige medewerker De vooruitzichten voor het ko- E i mende weekeinde zijn onveranderd E gunstig. Sterke zich boven Noord- E en Oost-Europa handhavende hoge- 5 drukgebieden voeren, in samenwer- E king met kleine depressies boven Zuid-Engeland en Frankrijk, war- E me lucht uit het oosten naar ons E land. Hierin loopt de temperatuur j de komende dagen in Gelderland op E E tot 27 31 graden. Door de toege- E nomen vochtigheid van de lucht E voelt het weer drukkend aan, maar E het zal door de droogte van de bo- venlucht waarschijnlijk slechts tot l E enkele lokale buien komen. E De zomer van '69 is met die van S '59 nu al de mooiste van de laatste E twintig jaar. Het aantal zomerse E dagen (met temperaturen boven de S 25 graden) vanaf mei bedraagt tc E De Bilt met vandaag mee 18; in de E overeenkomstige periode in de zo- E E mer van tien jaar geleden was dat E E aantal 21. E De Engelse computers hebben zo- E juist berekend, dat de hele augus- tusmaand overwegend droog, zon- E E nig en warm zal worden, slechts 1 j onderbroken door vrij korte on- weersstoringeE Morgen: Zon op: 05.03, onder: 20.29. E Maan op: 22.07, onder: 10.47. ADVERTENTIE Vanaf 6. Kerkewjjk 21 Telefoon 12365 Veenendaal

De Vallei | 1969 | | pagina 1