Mode p er computer Overschakelen van hotels op verhuur van appartementen Terreinen 10 jaar lang tevergeefs aangeboden Vakantieganger wordt prijsbewust DIRECTEUR V.V.V. ZEELAND: DRS. D. J. DA SILVA BEAAMT KRITIEK Bedrijfsarts Van Urk vindt steun bij adviseur van bedrijfsleven HUISVROUWEN LIJDEN OOK AAN MANAGERZIEKTE Reacties op artikel Ijzer in haren Koele wenken Directeur J. de Regt: „Prijzen hotels door btw omhoog" Vergelijking BTW Aan de Rijn Selectie Voorbeeld Nieuw complex Subsidies Beroepsethiek Beschermend VRIJDAG I AUGUSTUS 1969 STORMLOOP STAALREUZEN OP DR. IR. A. DRIJVER IJ MUIDEN Europoort en de Maas vlakte zijn door Rotterdam jarenlang bezongen als de meest ideale vesti gingsplaatsen ter wereld voor een hoogoven- en staalbedrijf. Volgens de leiding van Hoogovens IJmuiden is die plek toch niet van dien aard, dat men er uit de hele wereld op afvliegt. Daarom zijn die terreinen ook tien jaar lang tevergeefs aangeboden. Niet temin heeft het Nederlandse staalbe drijf in IJmuiden zelf serieuze plannen zich op de Maasvlakte te vestigen met een nieuwe onderneming, die het gaat opzetten samen met een Duits staal bedrijf, Hoesch. Wat gaat hier achter schuil? Leden van de raad van bestuur van het bedrijf in IJmuiden, dr. ir. A. Drijver en drs. P. L. Justman Jacob, hebben er ons hun visie op gegeven. MAASVLAKTE BLEEF UIT Van de buitenkant gezien, heeft een vestiging op de Maasvlakte grote voordelen. De beste soorten erts van de gehele wereld kunnen op de goedkoopste wijze worden aangevoerd niet de grootste schepen. De export van half- of eindprodukten overzee van die plaats af kan zo goedkoop moge lijk plaats vinden. Vervoer van halfprodukten naar staalverwerkende bedrijven in het achterland (vooral aan de Roer) kan tegen de laagste kosten plaatsvin den: per schip over de Rijn. DRS. P. L. JUSTMAN JACOB Tweemaal per jaar verandert de mode. Minder van roklengte en snit, dan wel van kleuren. Nauwelijks hebben de .verborgen verleiders', de modekoningen, bekend gemaakt welke kleuren men in de komende herfst zal dragen, of men ziet tot zjjn verbazing reeds in alle etalages van de modehuizen garderobes in de nieuwste kleuren. Dat dit mogelijk is hebben we aan de chemische industrie te danken. Door lopend ontwikkelt zij nieuwe verfmetho- den. Wol wordt op een andere manier geverfd dan katoen, draion anders dan perion, enz., maar dat is tegenwoordig een klein kunstje. De chemici van de grote verffabriek zijn er voortdurend mee bezig, alle mo gelijke kleuren en kleurschakeringen waar in de praktijk maar naar gevraagd wordt, te onderzoeken en uit te testen. Van de zes- tot achtduizend kleursoor- ten die per jaar worden gevonden en beproefd, blijven er slechts dertig tot veertig over om in het verkoopprogram ma te worden opgenomen. Computers helpen bij het uitwerken van .verfrecepten' voor de nieuwste mo- detinten. Zij verzamelen de technische gegevens over hoeveelheden en de che mische formules voor alle kleurstoffen. Daardoor wordt gegarandeerd, dat de textielindustrie binnen de kortste tijd desbetreffende kleuren tot haar beschik king heeft, wanneer de modekoningen hun nieuwste geheimen prijsgeven. Men vermoedde reeds negentig jaar geleden, dat rood haar ijzer bevatte. Volgens een wetenschappelijk tijd schrift is deze is deze veronderstelling thans bewezen. Voor de roodharigen on der ons: Trichosiderine, de kleurstof van rood haar, bevat Vs pet. ijzer. Stop tijdens warme dagen uw koel kast niet te vol! De lucht moet kun nen circuleren, anders wordt de koelen de werking geringer. Niet in de koelkast horen alle „dro ge." voedingsmiddelen, zoals meel, rijst griesmeel, havermout, suiker, enz. Ver der geen peulvruchten, olie, brood, knackebrot, beschuit, cacao, thee, kof fie, honing, jam, gelei, afgesloten ge conserveerd fruit, groenten, citrus vruchten en bananen. De rijkspolitie te water heeft uit de Australiëhaven bij de Mobil-raffinade- rij in Amsterdam het lichaam opge- dregd van het laatste nog vermiste slachtoffer van de brand, die op 12 de cember vorig jaar op de bij de raffina derij afgemeerde Liberiaanse tanker Diane woedde die dertien mensenle vens eiste. GOES De Zeeuwse kust zit aardig vol met vakantiegangers, maar er is nog ruimte met name op de campings in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen- Duiveland. De camping „Duinhoeve" in Renesse is nog niet helemaal bezet. Pensions en hotels zijn vrij goed bezet maar ook hier is nog voldoende plaats. Volgens een schatting van de procin- ciale WV in Middelburg zijn er nu 120.000 toeristen in Zeeland. Dat is een derde van de eigen bevolking. Direc teur J. de Regt is overigens van me ning, dat de pieken van de afgelopen weken de slechte maand juni niet meer goed zullen maken, omdat Zeeland niet berekend is op overproduktie. Er kan hier en daar behoorlijk geïmproviseerd worden, maar daar houdt het mee op. „Alles moet in vier tot vijf weken ge beuren", aldus de heer de Regt. „Dat is te kort. Het zou wel gaan als de ca paciteit van onze toeristenindustrie daarop was berekend. Bijna de hele ac commodatie is nu benut." Als de provinciale Zeeuwse VVV een vergelijking maakt met het vorig zo merseizoen, dan ziet het beeld van dit jaar er niet veel anders uit. Over de hele lijn genomen valt geen stijging in de drukte te constateren. De grootste drukte heerst in de strook direct langs de kust vooral op Walcheren. In Zeeuw Vlaanderen is 't wat minder. In Bres- kens, Groede en Retranchement trap pen de vakantiegangers elkaar nog niet op de tenen. Hoewel de hotels in de meeste Zeeuwse toeristencentra vrij druk bezet zijn acht de heer de Regt het toch niet uitgesloten dat er half augustus weer een teruggang zal ko men. Hij verwacht trouwens, dat de da lende belangstelling, uitgezonderd de laatste weken, in de komende jaren over de hele lijn groter zal worden. Als grootste boosdoener ziet hij de prijsnotering in de hotels, die door de invoering van de BTW veel hoger is ge worden. Behalve de twaalf procent BTW wordt ook het bedieningsgeld inclusief berekend. De Zeeuwse WV-directeur gelooft, dat de vakantieganger die Zeeland op zoekt in de komende jaren meer gaat afstappen van het hotel met zijn uitge breide service en dat men de voorkeur De grootste voordelen zijn er te be halen voor een nieuwe onderneming die er zich vestigt en zich geheel op de export overzee werpt. Volgens IJmui den is de overzeese exportmarkt ech ter niet de meest lucratieve. De ver schillende staalproducenten over de gehele wereld hebben ieder voor zich een bepaald deel van de wereldmarkt stevig in handen. IJmuiden prijst zich gelukkig over een stevige „thuismarkt" in de EEG te beschikken, waar twee derde van de produktie wordt afgezet. De heren Drijver en Justman Jacob verwachten dan ook niet, dat zich spoe dig een „nieuwkomer" op de Maasvlak te zal vestigen. Een andere mogelijkheid (en daar blijkt Rotterdam zijn hoop op geves tigd te hebben) was, dat bestaande hoogovenbedrijven in het achterland de voordelen van goedkope aanvoer van erts naar de Maasvlakte zouden zoeken en hun halfprodukten naar het achterland zouden verschepen. Die mogelijkheid staat of valt met de werkelijke voordelen, die behaald kunnen worden met een nieuwe hoog oven in Rotterdam. Die bestaan uit een besparing van de transportkosten van erts en kolen van Rotterdam naar de bestaande hoog ovens in het achterland, verminderd met de transportkosten van het halfpro- dukt naar het achterland. Die besparing is voor bedrijven, die op een gemakkelijk aan de Rijn bereik bare plaats zijn gelegen, ongeveer 1,5 pet van de waarde van het eindprodukt. De grootste staalbedrijven in Duitsland, die hiervoor in aanmerking zouden kun nen komen, zijn Thyssen, Mannesmann en Krupp. Voor een kostenbesparing van anderhalf procent bedenkt men zich echter wel tweemaal voor men er een investering van enkele miljarden aan besteedt, zeggen de heren Drijver en Justman Jacob. Bedrijven, die minder gemakkelijk vanaf de Rijn bereikbaar zijn, kunnen een besparing halen van ongeveer 2 tot 2,5 pet menen zij. Tot de grootste van de bedrijve^ die in deze categorie vallen hoort Hoesch in Dortmund. Maar zelfs die besparing is weinig aanlokke lijk om een bestaande hoogoven te slui ten en een nieuwe aan de kust te bou- gaat geven aan een zomerwoning of een appartement. „De mensen worden meer prijsbewust", zegt hij. „Het zal daar om nodig zijn om in de toekomst in Zeeland meer appartementsgebouwen aan te bieden en meer mogelijkheden te creëren voor half pension.". Boven dien zal volgens de heer de Regt een introductie van hotel arrangementen be schikbaar moeten zijn. „De vakantieganger zou een lijst moe ten worden voorgelegd van een aantal goed geselecteerde woningen, apparte menten en caravans, waarvan alles be kend is. Dan hoeft men achteraf niet te komen met klachten." „Er is veel vraag naar vakantiewo ningen. Je merkt dat de mensen steeds meer gesteld raken op hun persoonlijke vrijheid. In een hotel of pension ben je meer gebonden. En als uiteindelijk de rekening wordt opgemaakt, dan blijkt vaak dat daar evenveel geld mee gemoeid is als in een vakantiewoning zou worden uitgegeven". Met name door de appartementen langs de kust ziet de heer de Regt een goede toekomst. Be staande gebouwen zullen naar zijn me ning moeten worden aangepast. Als voorbeeld noemt hij de Belgi sche kust, waar men al enkele jaren bezig is met het overgaan van hotel met volledige verzorging naar verhuur van appartementen. Het dagbezoek van toeristen in Zeeland zal naar de me ning van de heer De Regt in de toe komst niet minder worden. „Elke dag", zegt hij „is een ware uittocht in Zee land, maar de volgende dag komen ze weer met evenveel of nog meer terug. De meeste mensen beschikken over een auto. Men rijdt gemakkelijk op en neer." De provinciale WV in Zeeland heeft geconstateerd, dat dit zomersei zoen minder Duitsers naar Zeeland zijn gekomen dan vorig jaar. Dit zou een ge volg zijn van de prijzen, die elk jaar hoger worden. worden dan in de Duitse staalindustrie. Van andere dan de hier genoemde hoogoven- en staalbedrijven in West- Duitsland hoeft Rotterdam weinig te verwachten, menen de heren Drijver en Justman Jacob. Die zijn of zo klein, dat zij zich zelfs geen deelneming in een nieuwe hoogoven aan de kust kunnen permitteren, of zij zijn voor de over heid om politieke redenen zo onmisbaar (Slazgitter aan de rand van het IJzeren Gordijn) dat die verplaatsing eerder zal afremmen dan bevorderen. De bedrijven in Elzas-Lotharingen gaan zich allengs richten op de Franse kusten, vooral Marseille. Het is een pu bliek geheim, dat de Belgische staalbe drijven in de toekomst op Sidmar in Gent en mogelijk nog op een nieuw be drijf in Zeebrugge mikken. Daarom zal, volgens de leiding van het bedrijf te IJmuiden zelfs de meest ideale plaats van vestiging, zoals de Maasvlakte belooft te zijn, geen storm loop van gegadigden te verduren krij gen. Werkelijke voordelen kunnen er pas worden behaald wanneer een bedrijf in het achterland zijn optimale grootte heeft bereikt en een nieuw complex moet bouwen. Als dan toch die investe ring moet worden gedaan, dan kunnen die paar procenten worden verdiend door aan de kust te bouwen. Een nieuwe vestiging vraagt echter een bepaalde minimum grootte en die ligt tegenwoordig al bij de twee miljoen ton. Dat is een hele slok in een keer. Het kan op zo'n ogenblik aantrekkelijk zijn samen met een ander zulk een uit breiding aan de kust tot stand te bren gen, als een tweede in dezelfde situa tie verkeert. Op die basis hebben IJmuiden en Hoesch elkaar gevonden en besloten zij samen een nieuwe hoogoven en een eer ste walserij op de Maasvlakte te vesti gen. Volgens de heren Drijver en Justman Jacob kan de Maasvlakte alleen maar rekenen op vestigingen, die in feite uit breidingen zijn van bestaande bedrijven die hun optimale grootte hebben be reikt. Er is één factor die het percentage besparingen door een hoogoven op de Maasvlakte te bouwen voor een onder nemer in het achterland kan doen op lopen, dat is wanneer nationale rege- ringe besluiten de subsidies op kolen e.d. voor deze bedrijven af te schaffen. Zodra een Duits bedrijf beter Ameri kaanse kolen kan kopen in plaats van de thans door subsidies goedkope Duit se kolen, verandert het kostenbeeld grondig. Er is echter niets dat er op wijst, dat de nationale regeringen deze vorm van steun aan de bestaande hoogovenbedrij- ben zullen intrekken. Een ander punt in het nadeel van een bedrijf aan de kust is, dat de lo nen hier inmiddels veel hoger zijn ge- A- Drs. D. J. Da Silva zeer wezenlijk is een andere instelling van de medicus Beroepskeuring moet beoordeling en geen veroordeling zijn AMSTERDAM De bedrijfsarts G. R. van Urk in Oegstgeest heeft zich heftig gekant tegen de medische keuringen voor beroepen. In Medisch con tact heeft hij die keuringen een groot bedrog genoemd. Zijn de bezwaren die hij aanvoert gefundeerd? „Hü zegt het wel wat cru, maar er zit een grond van waarheid in. Vanuit mjjn praktijk kan ik zijn bezwaren beamen, omdat de medische keuring er over het algemeen niet op gericht is, uit te vinden waar iemand geschikt voor is, maar of hij wel of niet past in een bepaald beroep. En juist tot die geschiktheid zou de keuring zich moeten bepalen." Drs. D. J. da Silva, voorzitter van het Algemeen bestuur van het Raadgevend bureau ir. B. W. Berenschot N.V. in Amsterdam legt met deze woorden de vinger op een wonde plek in de medi sche beroepskeuring. Door de vele adviezen die het bureau Berenschot aan het bedrijfsleven ver strekt en de talrijke onderzoekingen die het verricht, heeft drs. Da Silva een goede kijk op wat er in de bedrijven omgaat bij personeelsaangelegenhe den. „Uiteraard kan ik de medische be zwaren die de heer Van Urk tegen de keuringen aanvoert de artsen weten er niets van zei de bedrijfsarts niet beoordelen. Er speelt rond die keuring echter een probleem van beroepsethiek waar veel beoefenaren van de weten schap mee worden geconfronteerd", zegt hij. Vele wetenschapsmensen vragen zich af: Waarvoor wordt onze kennis ge bruikt? Een hoogleraar in de psycholo gie heeft volgens drs. Da Silva eens ge zegd, te menen dat vele artsen op dat punt schuldgevoelens hebben. „En wat is de doelstelling van de medische bedrijfskeuring? Gaat het er om het bedrijf te vrijwaren voor finan ciële risico's. Is dat beroepsetisch en maatschappelijk aanvaardbaar?" De heer Da Silva onderstreept daar bij dat de gevolgen van zo'n keuring niet alleen zwaar kunnen wegen voor het moment, maar ook voor later. Af gekeurd zijn voor de militaire dienst maakt al lichtelijk verdacht. „Of moet het gaan om het bepalen van de medische geschiktheid voor een bepaalde functie? Ook dan kan het rap port voor het bedrijf een beschermend karakter hebben. Er zal dan immers in staan dat iemand voor een bepaal de baan niet geschikt is, maar dat hij heel goed zal passen in ander werk", Steeds weer zijn vrouwelijke patiënten hevig verbouwereerd, wanneer de dok ter constateert: „U heeft managerziekte". Meestal antwoordt men, helemaal in verwarring gebracht: „Maar ik ben toch een huisvrouw". Managerziekte komt echter bij huisvrouwen evenveel voor, als bij zakenlieden. Want niet degene, die het hardst werkt, wordt „managerziek", maar degene die onder te sterke druk van de tijd staat. Inspannende lichamelijke arbeid als bijvoorbeeld houthakken in het bos zal normaal nooit managerziekte tot gevolg hebben. Deze ziekte krijgen slechts zij, die tegelijkertijd aan verschillende dingen moeten denken en verschil lende dingen moeten doen. Het standaard-voorbeeld is de directeur die gelijktij dig drie telefoongesprekken voert. Het kan echter evengoed de huisvrouw zijn, die tegelijk het middageten voor haar man klaarmaakt, de kinderen verzorgt, het huishouden doet en zich misschien nog om een moeder of schoonmama moet bekommeren. Vooral de vrouw die naast haar gezin ook nog een beroep heeft, wordt natuurlijk bedreigd. Zij klaagt dan over depressies die tot niets anders terug zijn te voeren dan het gevoel steeds meer te moeten doen en het misschien niet fneer te kunnen bolwerken. Daarnaast kunnen nog klachten als hartkloppingen, duizeligheid en zenuwaanvallen voorkomen. De enige juiste behandeling in der gelijke gevallen is een verandering van leefklimaat. Er bestaat geen medicijn dat de betrokkene over deze symptonen heen helpt. Wanneer men tegen het advies van de dokter in op dezelfde manier verder leeft, kan men na verloop van tijd zelfs beschadiging van de organen verwachten. voert drs. Da Silva aan. Volgens hem zijn ook de bedrijfspsy chologen die kant uitgegaan. Een ver maard Zwitsers bedrijfspsycholoog prof. Silberer heeft eens gewezen op het Duitse woord voor een psycholo gisch rapport: Ein Gutachten. Zo moet het ook zijn, vindt drs. Da Silva. Komt uit het onderzoek de ongeschiktheid van iemand naar voren voor een be paald beroep, dan moet er ook bij wor den vermeld waar hij dan wel geschikt voor is. „Maar een dergelijke keuring, in ie der geval ook gericht op een positief resultaat, vraagt van de artsen een goed inzicht in de medische eisen die voor een functie worden gesteld. Om daar kijk op te krijgen moet de arts samenwerken met de psycholoog en de arbeidstechnicus". „Dit kan, zoals uit een onderzoek van ons bedrijf is gebleken, leiden tot een soort „flora". Een systematisch over zicht van de medische eisen en de nor men van toelaatbaarheid per beroep", zet drs. Da Silva zeer gestipuleerd uit een. Het gaat hem er om dat mensen die gekeurd worden, niet veroordeeld worden, compleet afgewezen voor een beroep, maar dat er over hen geoor deeld wordt. Dus: Heeft iemand me dische tekortkomingen voor een beroep, wat kan hij dan gaan doen. „Zeer wezenlijk is een andere instel ling van de medicus", zegt de heer Da De kritiek die de bedrijfsarts G. R. van Urk eind vorige week in Medisch Contact spuide op de medische beroepskeuring heeft van verschillende kanten reacties opgeroepen. Vooral van medische zijde is er nogal wat ingebracht tegen de argumenten van de be drijfsarts die uitmonden in de conclusie dat het bij de aanstel lingskeuringen om 'n bedrog van enorme omvang gaat. De Koninklijke maatschappij ter bevordering der geneeskunst heeft zich ook met de bedrijfsge neeskunde bezig gehouden en zal daarover binnenkort twee rap porten publiceren. In bijgaand interview geeft een deskundige inzake problemen van het be drijfsleven zijn mening over de kritiek van de heer Van Urk. Silva nadrukkelijk. „Hij moet bereid zijn controle te aanvaarden op zijn „prognoses". Hij moet er ook voor voe len af te dalen van zijn ivoren toren en in het bedrijf te gaan". „Die „terugkoppeling" is er over het algemeen maar weinig. Maar het is be slist noodzakelijk dat de bedrijfsarts het bedrijf ingaat en op die manier leert, wat een bepaalde baan precies inhoudt". De bedrijfsarts Van Urk heeft het cru gezegd. Maar uit de reactie van drs. Da Silva valt af te leiden, dat er nog heel wat moet gebeuren om tot een waardevolle medische beroepskeu ring te komen. LONDEN Het Londense huis Hartnell heeft de collectie voor de komende herfst en winter getoond. Hier een van de creaties, een combinatie bestaande uit een wollen jas met zeer grote ruiten en een zwarte pantalon.

De Vallei | 1969 | | pagina 9