Kantongerecht Wageningen Dronken Wageninger bedreigt vrouw die zijn bier wegneemt In Oosterbeek weer Airborne-wandeltocht Winterwerk Sola Fide in de ether T aunuskwartsiet na lang zwerven nu tussen flats Jonge Gelderse kunstenaars exposeren in Arnhem Geen informatie samenvoeging van 3 gemeenten Politiepost in Och ten betrokken Trainingswedstrijd voor WK in Brno Steen in Prins W-A-park toch iets bijzonders Nog 4 studenten Houten hut stond in brand Opgeruimd staat netjes RENSWOUDE METS WIJZER NA BRIEF VAN G.S. Pas geslepen Oude munten gevonden Nagekomen predikbeurt „Iets voor de luinliefhebber" Ds. W. Goedhart naar Voorburg Doodgevaarlijk Geen clementie voor bruidegom Klein foutje Proefbotsing Vrijuit Nog l een kans OP ZATERDAG 13 SEPTEMBER: BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL ONRUST Servicebureau „AVANCE" N.V. BEKENDMAKING ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 WAGENINGEN „Wat denkt u wel", riep gistermorgen de Wageninger H. W. D., zonder beroep, tegen de kantonrechter: „Mij maken ze met vier borrels en vier potjes bier niet zat! Ze zeggen, dat ik die vrouw bedreigd heb met een mes, maar als u het mij vraagt, kan 'k echt niet zeggen of het wel of niet gebeurd is". De Wageningse kantonrechter, mr. A. C. van den Brand en officier mr. J. Reinders, konden uit die ongewisheid in elk geval hun conclusie trekken. De Wageninger stond voor de balie, omdat hij in café De Kroon in de Wage ningse Hoogstraat met een mes „snijdende bewegingen gemaakt had in de richting van de handen van een vrouw achter de bar". Uit het procesverbaal kwam naar voren, dat D. na de vier borrels en de bier-' tjes bepaald niet in een vriendelijke stemming raakte toen hem vervolgens een zoveelste glas bier geweigerd werd. „Ja, dat is me ook wat moois, zei D. Die kastelein tapt me nog een bier en die vrouw graait het vlak onder m'n neus vandaan!" D. zou vervolgens z'n mes getrokken hebben en de vrouw bedreigd hebben. Hes mes werd later door de politie in beslag genomen. „Ik kan het me niet voorstellen. Eerst heb ik dat mes wel tevoorschijn gehaald om er m'n nagels mee schoon te maken", zei D. ,,'t Mes was pas geslepen, ik gebruik het op m'n werk bi.j het fineren. Of ik er later mee gezwaaid heb. nou nee, 't' lijkt me niet mogelijk. Ik heb zoiets nog nooit bij de hand gehad", bleef D. volhouden. Niettemin waren er twee getuigen, die anders verklaarden. Conform de eis werd de Wageninger veroordeeld tot een boete van f 50 en verbeurdverklaring van zijn mes. A. A. B., werktuigbouwkundige uit Wageningen, die in een bocht van de Utrechtseweg in Doorwerth bij hét in halen over de ononderbroken witte streep was geweest, zal achteraf wel licht betreuren, dat hij niet op het schikkingsvoorstel van f 75 is ingegaan. Nu werd hem door rechter v. d. Brand een veel hogere straf opgelegd, hoewel de officier bij de oorspronke lijke eis bleef. B. betoogde, dat er wel wat te zwaar aan het feit was getild. ,.Op dat moment waren er geen tegen liggers, ik kon de wegsituatie goed overzien", aldus B. Rechter v.d. Brand bestreed dit echter ten zeerste en wees op de risicofactor. „We zijn in Neder land heus niet royaal met ononderbro ken witte strepen. Waar ze staan zijn ze beslist nodig. Wat had u gedaan, als er plotseling wèl een tegenligger de bocht door was gekomen. Dit soort vrij heden op de weg veroorzaken de zware ongevallen, waarbij verscheidene do den vallen. U heeft maar binnen die streep te blijven!" De officier, die het feit evenmin overtrokken achtte, bleef bij de f 75 boete. Rechter v.d. Brand liet echter zijn „ik vind het dóódgevaarlijk", vol gen door een boete van f 100 en maar liefst zes maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De Edese fabrieksarbeider E. van W. die voor de vierde maal een bekeuring kreeg wegens het rijden op een scoo ter, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, trof het kennelijk zeer onaan genaam, dat de kantonrechter geheel op de hoogte was van zijn recidive. „Ik had alleen maar een proefritje willen maken, nadat ik aan die scoo ter geknutseld had", zei hij. „De be kende proefritjes", reageerde mr. v. de. Brand. U schijnt zich er helemaal niets van aan te trekken, dat u een rij bewijs moet hebben. Heeft u nu inmid dels lessen?" „Nee, ik kan m'n geld wel beter gebruiken", zei Van W. Die uitspraak werd duidelijker toen hij na de eis van f 125 boete en een week voorwaardelijke hechtenis, met een proeftijd van twee jaar, zei: „Wat veel! Ik ben gisteren in ondertrouw ge gaan en heb over veertien dagen veel geld nodig". Niettemin hield de kan tonrechter het op de gevraagde boete en verzwaarde de voorwaardelijke hechtenisstraf tot veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. De Veenendaalse chauffeur H. van Z. had vorig jaar december 's morgens vroeg bij het laden van zijn vijftonner enorme pech. Toen hij wegreed en on geveer een meter achteruit ging, be schadigde hij een geparkeerde perso nenwagen. „Bij het laden stond die wagen er nog niet. Ik heb 'm althans niet gezien en ook van de aanrijding niets gemerkt. Later kwamen ze me vertellen, dat ik de dader moest zijn, want de verf van de auto zat aan mijn wagen", aldus Van Z. De chauffeur, die rond voor de xaak uitkwam, hoorde een boete van f 40 eisen. „Ik heb de indruk, dat u een rustig en betrouwbaar cnauffeur Dent, die een klein foutje heeft gemaakt, zoals iedereen dat kan maken", zei de kan tonrechter: f 25 boete. Op de hoek Kerkhoflaan-Algemeer in Bennekom kwam de Bennekommer J. Gr. K. (verkoopleider) een paar maan den geleden in botsing met de Wage ningse concierge P. Z. Nu stond het tweetal voor de balie. Z. werd ten laste gelegd, dat hij op de Kerkhoflaan niet voldoende rechts had gehouden, K. had de van rechts komende Wageninger op de kruising geen voorrang verleend. Voor de heren was het een soort proefproces. „Iedereen is erg benieuwd hoe het afloopt, want het is daar op die kruising, als ik het mag zeggen, een rot situatie" zei Z. „Je hebt er geen enkel zicht, maar er staat toch geen stop- hord of iets dergelijks. De Kerkhoflaan heeft geen trottoir, maar wel een die pe goot, zodat voetgangers op de weg lopen. Die bewuste zaterdagmiddag was dat ook het geval. Het was er aar dig druk en ik heb om de voetgangers niet in gevaar te brengen, iets naar links uitgehaald. Ik moest dat boven dien doen, omdat ongeveer tien meter verderop een auto geparkeerd stond. Dat je daar nog mag parkeren is me een raadsel". K. bevestigde de abominabele situ atie op genoemde kruising. „Ik kon Z. niet zien en heb heus wel geremd, maar wanneer hij op mijn weghelft zit, terwijl ik rechtsaf wil gaan op de weghelft, die voor mij bestemd is, kan ik ook geen aanrijding meer voorko men. Formeel had ik het kruisingvlak vrij moeten laten, maar dat was in de gegeven situatie niet mogelijk". Bij de botsing had de wagen van K. een schade van f 1400 opgelopen (all- risk verzekerd) en Z. had de schade, dank zij eigenhandige reparatie kunnen beperken tot f 380. De officier vond het gezien de omstandigheden twijfelach tig of vastgesteld kon worden, dat Z. al dan niet meer naar rechts had ge kund. Hij vroeg voor deze verdachte vrijspraak. „Voor K. was het onder de gegeven omstandigheden wel uiterst moeilijk de gevergde voorrang te ver lenen. Formeel heeft hij schuld, maar wanneer we hem straf zouden opleg gen, wordt de zaak ten opzichte van Z. scheefgetrokken, aldus de officier. Bei de verdachten zijn bovendien reeds ge straft door de schade. Tegen K. requi- reer ik schuldigverklaring zonder toe passing van straf". K. maakte echter bezwaar: „Omdat ik mij aan dit geval niet schuldig voel, meneer de kantonrechter". De rechter toonde hiervoor begrip, sprak Z. vrij en ontsloeg K. van rechtsvervolging. Het rijden met een wagen, waarvan het kentekenbewijs is ingevorderd en dan maar gebruik maken van 'n han delaarskenteken, werd beboet met re spectievelijk f 100 en f 50. De 20-jarige Edese landbouwer J. G. was verdachte in deze zaak. Vorig jaar herfst had hij voor f 1500 een wagen ge kocht, die na een aanrijding, door de politie was afgekeurd en in tweede in stantie weer werd afgekeurd. De auto werd naar een garage gebracht voor aanvullende reparatie en G. verklaar de vrijdagmorgen dan ook opgewekt tegenover de kantonrechter. „Hij stond wel in die garage, maar ik heb hem op gehaald voor een proefritje, omdat ik wilde proberen of hij nu goed was". Bij onderzoek was echter gebleken, dat G. de wagen definitief uit de garage had weggehaald, compleet met de hande laarskentekenplaat, die eigendom van de garage is. „Het ging allerminst om een proefritje. U reed in die wagen", stelde de kantonrechter vast. G. moest toegeven, maar beloofde, dat hij bij teruggave van de inbeslag- genomen wagen, deze alsnog in de ga rage in orde zou laten maken en laten keuren. Het bleef hierdoor bij een boe te. Rechter v. d. Brand vroeg de offi cier wel of het mogelijk was de politie te laten toezien op het nakomen van deze toezegging. OCHTEN De nieuwe Ochtense po litiepost Hoeflaan/hoek Burg. Houtko perlaan is deze week betrokken door de gezinnen van de beide wachtmeesters Elbertsen en Schurink. Beiden woon den voorheen meer in de kom van het dorp en zijn nu dus in Ochten-noord be land. In de politiepost zijn ook bureau en cellen ondergebracht in het meer officiële gedeelte van het omvangrijke gebouwencomplex, dat gebouwd werd door de plaatselijke aannemersfirma Buijs. De derde wachtmester van de Rijkspolitie die in Ochten gestationeerd is, de heer Ammerlaan, dieal meer dan een half jaar in het dorp woont, zal de woning betrekken, welke nu door wmr. Elbertsen is verlaten. ECHTELD Tijdens het aardappel rooien vond de heer H. de Waal twee oude munten. Een munt uit 1750 met het opschrift Overijssel en en munt uit 1768 met het opschrift Zeelandia. Voor de heer De Waal, 'die als hob by muntenverzamelen heeft, is de vondst een kostbare aanwinst. OOSTERBEEK Dc Politie Sport Vereniging „Renkum" organiseert op zaterdag 13 september, voor de 23ste maal al, weer de bekende Airborne- wandeltochten die ten doel hebben om, naast het bieden van een sportief ele ment, de herinnering levendig te hou den aan de luchtlandingen in de sep temberdagen van 1944 in Oosterbeek en omgeving. Daar het vorig jaar aan de Airborne- wandeltochten circa 28.000 wandelaars deel namen, waaronder veel militairen en politie-ambfenaren, wordt verwacht dat ook dit jaar de belangstelling zeer groot zal zijn. De start van de wande laars zal, zoals gebruikelijk, plaats vin den, op het sportpark „Hartenstein". Na de start wordt voor hotel „Harten stein", het voormalige hoofdkwartier van de eerste Britse Airborne-divisie, door leden van het ere-comité waaron der Prins Bernhard, een deftilé van al le deelnemers aan de tocht worden af- DEN HAAG Acht Nederlandse amateurwielrenners zullen morgen deel nemen aan een 100 kilometer ploegen tijdrit op de weg. Coach J. Middelink beschouwt deze wedstrijd als een voor bereiding op de wereldkampioenschap pen, die in augustus in Brno worden gehouden. De ploegen bestaan uit: A-p^loeg: Fe- dor den Hertog (Amsterdam), Joop Zoetemelk (Rijpwetering), Popke Oos terhof (Eelde) en Henk Benjamins (Hollandsche Veld). B-ploeg: Wim Bravenboer (Rotter dam), Jos van der Burg (Berkel), Ti- no Tabak (Amstelveen) en Wieger Vlot (Wanneperveen). Aan de tweedaagse wegwedstrijd ParijsLuxemburg, die op vijf en zes augustus wordt gehouden, neemt de Willem II-Gazelle-ploeg met de vol gende renners deel: Dolman, Haast, Ottenbros, Pijnen, Van Katwijk, Wagt- mans en Van Looy. Ook enkele Nederlandse renners, die voor een buitenlandse fabriek rijden, zullen starten. Het zijn de kampioen van Nederland, Jaak Frijters (Mann), Janssen (BIC), Karstens (Peugeot), Beugels .(Merrier) en Hiddinga (Mer- cier). genomen. De route, respectievelijk over afstanden van 25, 15 en 10 km voerende, leidt langs de voornaamste punten van de destijs gevoerde strijd zoals de lan dingsterreinen, het Airborne-kerkhof en de plaats vanwaar de laatst overgeble venen van de slag om Arnhem over de Rijn terugtrokken. Deelnemers aan de tocht kunnen zich opgeven bij het hoofd bureua van politie te Oosterbeek. De gelden, die binnenkomen uit de inschrij vingen zullen ten goede komen aan het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Di verse burger- en militaire muziekkorp sen hebben reeds hun medewerking aan dit jaarlijkse evenement toegezegd. VEENENDAAL - !n een radio uitzending van het 1KOR, zondag avond. zal aandacht worden besteed aan het zgn. „winterwerk", zoals dat door de Geref. Kerk „Sola Fide" in Veenendaal wordt verzorgd. De op namen zijn donderdagavond gemaakt en ze zijn te horen in de rubriek „Kerk, veraf en dichtbij", om kwart voor zeven. VEENENDAAL Geref. Gem. Syn.: donderdag 7 augustus 19.30 uur, ds. C. Wisse. RHENEN Oud Geref. Gem: don derdag 7 augustus 19.00 uur, ds. Van Rooi jen. Geboren: Cornelia Augustina, d.v. H. A. W. van Ravenswaaij en G. G. de Bruin, Neeltje Catrina C., d.v. G. T. v. Lienden en H. C. van Veldhuizen, Jan, z.v. C. J. Slok en G. W. van den Bos, Andrieka Margaretha, d.v. H. van de Haar en A. M. Kroezen, Petrus Anto- nius, z.v. J. P. Praag en J. van Lavie- ren, Angeliqua, d.v. W. Brouwer en T. Schoeman, Angelo Jacobus, z.v. K. J. Versteeg en O. J. A. M. Burgers, Catha- rina, d.v. P. Anbeek en P. van Hees, Janine, d.v. H. A. Verhoef en A. van Ginkel, Pietronella Maria, d.v. D. van Ginkel en A. E. van Kranenburg, Ger- rit, z.v. G. van Manen en M. Kroon. Ondertrouwd: W. A. J. Bouman en J. J. Ditewig, A. Drost en E. van Harse laar, P. van Maanen en J. L. Huiberts, O. Moedt en G. van de Haar, H den Hartogh en G. S. van Viegen, T. G. van Norden en J. C. Laros, P. R. Koopman en J. E. Koopman. Overleden: Cecilia Rosenquist, 78 jaar, gehuwd geweest met J. L. A. van Zuylen, Henny Jan Vinke, 18 jaar, Johanna Catrina van der Wilde. 93 jaar, weduwe van Stip, Pieternella Bouman, 82 jaar, weduwe van Achterberg, Jo hannes de Zeeuw, 77 jaar, echtgenoot van H. W. A. Sallevelt, Agatha Johan na van Latum, 67 jaar. VEENENDAAL Een opmerkelijk grote steen op een onontgonnen stukje grond tussen de flats van het Prins Willem-Alexanderpark blijkt de nieuw- gierigheid van onze lezers te hebben ge wekt. Een van hen schreef onze mede werker Adriaan P. de Kleuver een brief RENSWOUDE Als antwoord op een gezamenlijk schrijven van enkele weken geleden, is de besturen van de Renswoudse kiesverenigingen van A.R.P. en C.H.U. meegedeeld, dat nog geen uitsluitsel kan worden gegeven over het al of niet doorgaan van een eventuele samenvoeging der gemeenten Scherpenzeel, Woudenberg en Renswoude. In een brief van Gedeputeerde Sta ten staat dat gezien het stadium waar in het overleg over de kwestie zich thans bevindt, geen informaties kun nen worden verstrekt. Wel wordt mee gedeeld dat contact heeft plaatsgehad met de Gelderse ambtsgenoten. „Zodra mogelijk zullen wij op de onderhavige materie terugkomen", aldus de brief. De Renswoudse kiesverenigingen zon den G.S. enkele weken geleden een brief, waarin om opheldering werd ge vraagd, omdat in Renswoude „onrust onder de bevolking" zou zijn ontstaan, naar aanleiding van al eerder versche nen publikaties in de pers. Men drong er opaan dat enige zekerheid zou wor den verschaft, hetgeen, zoals nu blijkt, niet is gebeurd. Het is niet bekend wel ke de volgende stappen van AR en CH zullen zijn, nu zij door hun briefwisse ling met de provincie niets wijzer zijn geworden. ADVERTENTIE vanaf 18 jaar, die né. hun vakantie vast werk op de zaterdagen willen hebben, kunnen zich melden. Pr. Willem-Alexanderpark 309 of tel. 11058, Veenendaal. VEENENDAAL Luxortheater: donderdag 31 juli 19.30 uur, zaterdag 2 augustus 19 uur en zondag 3 augustus 15 uur „Matt Helm en de verdrukkers"; zaterdag 2 augus tus 21 uur, zondag 3 en maandag 4 augustus 19.30 uur: „Strijd tegen ver dovende middelen". UTRECHT Jeugdweek Leger des Heifs t.m. 3 augustus in Utrecht-Noord; za. 2 aug. 14 uur Dierenhappening op het terrein aan de Zwanenvechtlaan. Daar zijn alle kinderen met hun huisdieren wel kom. Zo. 3 aug.: 14 u. Het feest wordt besloten met een jeugdlandmiddag in de zaal van het Leger des Heils. Jeugdfestival in het Julianapark, ma. 4 t.m. vrij. 8 aug. Openluchtconcerten van Nederlandse topgroepen (Bin- tangs, C B, Motions, Golden Earrings etc.), toegang gratis, aanvang 20 uur. Zaterdag 2 augustus. Studio Idee (Rijksstraatweg, Loenen a. d. Vecht): Zomer-café-chantant met de Werkwinkel o. 1. v. Nico Knapper, aanvang 20.30 uur. Dinsdag 5 augustus. Theater Miniatuur (Appelmarkt, Amers foort): Poppentheater Toermalijn, 15 uur. Woensdag 6 augustus. Domkerk: Orgelconcert door mevr. Ria van Viegen-Pieffers, 20.15 uur. Donderdag 7 augustus. Nicolaïkerk: Beiaardconcert door Lowell J. Smith, beiaardier van de Universi teit van Californië, Riverside, 2021 uur. y Theater Miniatuur (Appelmarkt, Amers foort): Poppentheater Toermalijn, 15 u. Vrijdag 8 augustus. Studio Idee (Loenen a. d. Vecht): Werk winkel o. 1. v. Nico Knapper, 20.30 u. Bioscopen. Camera, Oudegracht 156. dag. 14.30, 18.45 en 21 uur; zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur: De eend en de Cadillac. City, Voorstraat 89, dag. 14.30, 18.45 en 21 uur; zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur Het teken van Monte Christo. Filmac. Vredenburg 29, dag. 12.30, 14.30 en 16.30 uur; za. en zo. alleen 14.30 en 16.30 uur: Een Nederlandse Robinson Crusoë. Olympia, Amsterdamsestr.weg 350, da. 18.45 en 21 uur; wo. tevens 14.30 uur; zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur; do./zo.: James Bond 007 contra dr. No; ma./ wo.: Voor een paar dollar meer. Palace, Vredenburg 29, dag. ook zo. al leen 18.45 en 21 uur: De liftsters. Rembrandt, Oudegracht 73, dag. 14.30, 18.45 en 21.15 uur; zo. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur: Wie 't laatst lacht... Scala, Potterstraat 16, dagelijks (ook za. en zo.) 14.15 en 20 uur: Sound of music. Studio, Oudegracht 154, dag. 14.45, 19 en 21.15 uur; zo. 14.30, 16.45, 19 en 21.15 u.; van 31 juli t.m. 6 aug.: Horror-week - Griezelserie. 31 juli: De originele „Frankenstein" van James Whale. 1 aug.: „The Raven (satire op griezel gedicht van Edgar Allen Poe) van Roger Corman. 2 en 3 aug. The Sor cerers van Michael Reeves, de laatste griezelproduktie met Boris Karloff in de hoofdrol. 4 aug.: De drie aangezich ten van de angst van de Italiaanse horror-koning Mario Bava. 5 aug. Pa ranoic van Hammer, regisseur Freddie Francis. 6 aug.: The Mask of the Red Death - een Poeverfilming van Roger Corman. Vreeburg, Vredenburg 8a, dag. 14.30 en 20 uur 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld. (Regie: Stanley Kra mer). Nachtvoorstellingen. Camera, Oudegracht 156, vr. en za. 23.15 uur: Dr. Strange Love. (Regie: Stanley Kubrick). Palace, Vredenburg 29, vr. en za. 23.30 uur. De dag van de wraak. Studio, Oudegracht 154, za. 23.45 uur: Le Scandale. (Regie: Claude Chabrol). Vreeburg, Vredenburg 8a, vr. en za. 23.15 uur: Taras Bulba. ARNHEM. Zaterdag 2 augustus Gelderse paardesportdag. Overdag op het terrein van landbouwer Roelofsen aan de Koningsweg te Schaarsbergen, 's avonds op 't terrein ingesloten door Roermondsplein en Oude Kraan. Dinsdag 5 augustus Beiaardconcert, 15 tot 16 uur. Bioscopen Rembrandt, Velperplein, 2.30, 6.45 en 9 uur: „Wie het laatst lacht...". Saskia, Looierstraat, 's avonds 6.45 en 9 uur: „De dief van Parijs" (met Jean- Paul Belmonde), 's middags 2.30 uur: „Mini mini hip hip" (met Cliff Ri chard.) Luxor, Willemsplein, 2.30, 6.45 en 9 uur: „Thunderball" (James Bond); zaterdag 2 aug. 23.30 uur: „De prijs voor een nacht". Palace, Bakkerstraat, 's avonds 6.45 en 9 uur: „Erotiek zonder masker", 's middags 2.30 uur: „Door het dolle heen" (Laurel en Hardy). Studio A, Langewal, 6.45 en 9 uur, za. en wo. tevens 2.30 uur: „Met de pil meer mans". Wie een dag in Arnhem vertoeft, mag niet nalaten een bezoek te brengen aan het Gemeentemuseum, waar (traditie sinds 1960) een twintig tal jonge Gelderse kunstenaars hun werk, exposeert. Op de foto een van de mooie plastiekjes van de Arnhem se beeldhouwer Reny de Graaf. VEENENDAAL Ds. W. Goedhart zal zondagavond 3 augustus 1969 om ze ven uur in de hervormde kapel in de Kapelstraat afscheid nemen van de her vormde gemeente van Emmen, waar hij ruim zes jaar werkzaam is geweest in de wykgemeente Centrum. Veertien dagen later nl. zondagmiddag 17 augustus 1969 zal hij om vijf uur in de Vaste Burchtkerk, na vooraf in diezelf de dienst te zijn bevestigd door ds. H. B. Meyboom uit Voorburg, intrede doen als predikant van de hervormde ge meente van Voorburg, waar hij beroe pen is in de vacature van ds. B. J. Lie- taert Peerbolte. die op 15 september van het vorige jaar (1968) naar Oud- woude en Westergeest in de classis Dokkum is vertrokken en die daar veer tien dagen later intrede heeft gedaan. Nadat de heer Goedhart in 1951 door het provinciaal kerkbestuur van Over ijssel was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Hervorm de Kerk werd hij op 22 juli van dat zelfde jaar (1951) door prof. dr. A. A. van Ruler, hoogleraar vanwege de Ne derlandse Hervormde Kerk aan de Rijks universiteit te Utrecht, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Beusichem in de classis Tiel. In deze, zijn eerste, gemeente werd hem in verband met zijn benoeming tot pre dikant-voorganger van de Nederlandse Hervormde evangelisatie „Sola Fide" te Veenendaal met ingang van 1 febru ari 1955 eervolle ontheffing uit het ambt van predikant met de bevoegd heden van een emeritus predikant ver leend. Toen enkele jaren later deze evange lisatie met toepassing van art. 238 van de kerkorde van de Nederlandse Her vormde Kerk werd omgezet in een z.g. noodgemeente onder gezag van de pro vinciale kerkvergadering van Utrecht werd ds. Goedhart op 14 december 1958 door ds. C. M. van Endt uit Utrecht, toen nog praeses van het breed mode- ramen van de provinciale Kerkverga dering van Utrecht, bevestigd als pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den en wel als predikant van de z.g. hervormde noodgemeente „Sola Fide" te Veenendaal. (Deze z.g. noodgemeen te is thans een buitengewone wijkge- meente in wording). Op 17 maart 1963 verwisselde ds. Goedhart de z.g. noodgemeente „Sola Fide" te Veenendaal met de hervorm de gemeente van Emmen. waar hij is bevestigd door ds. Tj. Alkema, toen nog predikant voor gewone werkzaam heden van de hervormde gemeente van Emmen en thans industrie-predikant bij de „Stichting Evangelie en Indus trie" te Emmen en als zodanig predi kant voor bijzonder werkzaamheden van de hervormde gemeente van Em men. VEENENDAAL De Veenendaalse brandweer heeft gistermorgen de brand in een houten hut op een braak liggend stuk grond achter de Rembrandtlaan geblust. In de hut, die waarschijnlijk door de jeugd gebouwd was, bevonden zich enkele stoelen en een bed. De oor- j zaak van de brand is nog niet bekend. waarin hij vroeg de steen eens te be kijken en er zijn mening over te ge ven. De eerste opmerking van De Kleuver is: „De steen is beslist aange voerd met een zandauto van de fa. Van Schoonhoven." Als de grijper van een graafmachine een hap uit de zandwand haalt, kan het gebeuren dat zo'n rotsblok wordt mee genomen, en vervoerd naar, zoals in dit geval, een bouwterrein. „Het is in elk geval geen meteoor uit de ruimte", aldus de heer De Kleuver, „het is een echt aards geval. En toch is het bij zonder. Wij kennen de hunnebedden van Dren te wel. Sommigen zelfs van aanschou wen. Dat zijn ook geweldige keien die onze voorouders tot grafkamers groe peerden en afdekten met geweldige zwerfstenen die alle in de derde ijstijd ons land bereikten op de rug van het aanschuivende landijs. In ons geval hebben wij evenwel te maken met een enorme steen die uit het zuiden geko men is. Deze zwerfsteen is zelfs thuis te brengen. Ze komt onbetwist uit het Taunusgebergte langs de Rijn. Het is een geweldig grote Taunuskwartsiet. En ook een bijzonder geval. Dit soort gesteente ken ik maar al te goed. Het is grijs met rode aders en vlekken. Er bestaan ook zandstenen van. Maar het Eigenaardige is dat het altijd schuifste- nen zijn die op de bodem van de Rijn (of Maas) sterk afgeplat zijn. Zulke „schuifstenen" zochten wij als jongens en noemden ze „slifferstenen". Je kon met een welgemikte gooi zo'n schuif- steen wel drie, vier vijfmaal over het water laten dansen voordat hij zonk. Heel veel van zulke schuifstenen (meest zandsteen omdat het slij tageproces deze steensoort het meeste aantast) komen uit de streken langs de Rijn die uit sedimentaire gesteenten be staan. Eens is dat zeebodem geweest, maar overweldigend grote krachten, waar geen mens zich een voorstelling van kan maken, hebben de aardkorst geplooid en zo kwamen grote delen van de zee bodem op hoger niveau te liggen. Ook dat rotsblok in het Prins Willem-Alex- anderplein Er is daar dus 'n gidsgesteente terecht gekomen op een secundaire plaats. Kwartsiet bezit alle kenmerken van de steen waaruit ze ontstaan is. In dit geval zandsteen. Uiteraard het inte ressante type uit het Taunus gebergte. Mogelijk was u er gedurende de va kantie. Hoe is het dan mogelijk ge weest, zo zult u zich afvragen, dat zulk een rotsblok bi.ions in Veenen daal (Zanderij Van Schoonhoven) be landde? Het lijkt allemaal moeilijker dan het in werkelijkheid is. Zo'n rotssteen moet een spleet gehad hebben, waar water in kwam te staan. Dat bevroor 's winters en ijs is „uitgezet" water. Telkens drukte dat ijs dat blok iets ver der weg. Tot het geen of nauwelijks binding meer had met het moederge steente. Dat kan tientallen jaren ge duurd hebben. Kwam het zover, dan raakte het los en kwam holder de bolder naar bene den en plofte op de ijsvloer die de Rijn bedekte neer. Maar dat is nu ook nog mogelijk! Daar is geen ijstijd voor nodig. Op een dag ging de rivier „kruien" en daar dreef een grote ijsschots weg met dat rotsblok op de rug. Het kwam zelfs tot onze contreien en hoe milder het klimaat werd, hoe meer dat ijs af smolt. Op het laatst plofte het stuk steen op onze bodem neer. Daar lag het dan en na duizenden en duizenden ja ren werd het en vanzelf vele van die rotsblokken begraven onder zand- en grind- ja soms wel oude klei lagen. Dat alles kan men nu zo overdonde rend mooi waarnemen in de groeve van Van Schoonhoven. Vertel je daar over op excursies dan staan de mensen écht met open mond dit gigantische wonder waar te nemen. Toch kwam de derde ijstijd er nog aan te pas. De gigantische gletsjer tong die de oude riviervallei binnen drong (een rivier van honderden meters breedte stroomde daar!) stuwde het het naastliggende land tot heuvelrug gen omhoog. Enorme „dijken" die onze Veluwse en Utrechtse heuvelruggen zijn. Dat ijs werkte als een dommekracht, alles werd mee omhoog geperst. En zo kwam dit rotsblok van Taunuskwart siet ook op hoger niveau. De mens maakte sterke machineriën om dat zand (met inhoud dus) te verplaatsen en zo ligt het daar dan in het Prins Willem- Alexanderpark. Toch een prachtige steen waarover een tuinliefhebber zich zeker moet ontfermen." RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 augustus 1969 langs de normale route een vracht auto zullen laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan worden mee gegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: 1. alle vuil dient net jes te worden verpakt en gebundeld; 2. ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 mee genomen; 4. men dient het grof vuil vroegtijdig aan de weg te zetten. Degene, die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan ge meentewerken op te geven vóór de le of 3e donderdag van de maand, waarna dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor vuil, zoals steenpuin, bomen en derge lijke, is een bedrag van f 5,- per m3 verschuldigd. Rhenen, 31 juli 1969. Burg. en weth. voorn. De secr. W. Th. Hofland, wnd. De burg. L. Bosch v. Rosenthal.

De Vallei | 1969 | | pagina 3