Tsjechische arbeiders gooiden Sovjet-delegatie uit fabriek Sovjet-invasie was niet zo efficiënt rther Geld lenen wordt 1 pet duurder j Technici in Houston met maanstof besmet Bezoek werd niet op prijs gesteld Ned. Bank verhoogt disconto de bank waar ook u zich thuis voelt „Gele gids" liet beslag leggen op „Groene gids' Kennedy misschien toch kandidaat Maas vandaag weer rivier Brits beroep in Midden-Oosten Boek „De Parel" bij Bruna in beslag genomen Controle in EEG op groene kaart gaat vervallen Ex-Nederlander zou tot moord aangezet hebben LIEBHERR f2000,- 18 maanden f123,17 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f234,12 p.m. aflossen Koeznetsof wil niet praten met Russen Gromyko naar Belgrado VERLOF VOORTGEZET MASSA-MOORDENAAR WELLICHT GEPAKT SCHADE NOG MEER IN QUARANTAINE GEPLAATST Artikel in Military Review: LUCHTBRUG VOORLOPIG NIET NAAR DE MAAN NIET VERRAST EX-„KAREL DOORMAN" BIJNA KLAAR VOOR VERTREK NAAR ARGENTINIË NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DRS. WEINREB WON KORT GEDING ZAitRDAG 2 AUGUSTUS 1969 PRAAG De vijandige ontvangst die een delegatie van de communistische partij uit Moskou voor een fabriek in Praag ten deel viel, werd in het Tsjecho- slowaakse partijblad, Rude Pravo aan de kaak gesteld als „ruw, beledigend, hatelijk fanatiek, provocerend, scheinheilig, verraderlijk en verstorend voor de orde". Desniettegenstaande schreef hét blad niet precies, wat er voor de vliegtuigfa briek Avia gebeurde. Het gaf alleen toe dat „op een verraderlijk gegeven sein, het vriendschappelijk bezoek van de Moskouse communisten op fanatieke wijze gedwarsboomd werd. Zij konden de werkplaatsen ...niet bezoeken..." Tsjechische zegslieden deelden mee, dat enige honderden arbeiders zich voor de fabriek hadden verzameld en dat stenen gegooid en beledigingen geschreeuwd werden naar de Russen, waardoor deze zich in hun auto's moesten terugtrekken en de plaats ver laten. Rude Pravo schreef: „De organi satoren van de provocatie zijn al ont dekt. Het is nu nodig met hen en an dere actieve deelnemers af te reke- ,99 DEN HAAG De uitgeefster van de „geïe gids" heeft gistermiddag mid- Ctals een deurwaarder in Den Haag be slag laten leggen op 820 exemplaren van de (groene) „algemene beroepen gids" voor de Haagse telefoonabonnees. Het betrof hier een partij telefoon gidsen die per auto door medewerkers van de „groene gids" werd verspreid in de Haagse binnenstad. De „gele gids" heeft dit kunnen doen met verlof van de president van de Amsterdamse recht bank, naar directiesecretaris mr. A. A. M. Lauxtermann van de in Amster dam gevestigde verkoopmaatschappij van de „gele gids" desgevraagd mee deelde. Zoals bekend won de uitgeefster van de „gele gids", de Handelstelefoongid- senmaatschappij te Amsterdam, in mei een kort geding dat zij tegen de uitgever van de „algemene beroepengids", de heer J. F. C. Rutz uit Amsterdam had aangespannen. De heer Rutz zou bij de samenstel ling van de beroepengids voor Den Haag het auteursrecht van de uitgeef ster van de „gele gids" geschonden hebben. Ingevolge de uitspraak van de president van de Amsterdamse recht bank, voor wie het kort geding diende, mocht de heer Rutz de in het kort ge ding ter beoordeling voorgelegde gids niet verspreiden. Toen twee weken geleden in Den Haag toch met de verspreiding van de „groene gids" werd begonnen gaf de president van de Amsterdamse recht bank op grond van de voorgeschiede nis en van de nieuwe feiten verlof be slag op de „groene" beroepengidsen voor Den Haag te laten leggen. Vol gens de heer Lauxtermann is dit met enkele exemplaren van de groene gids gebeurd ten kantore van de uit geefster van deze gids en gistermid dag in Den Haag. Voor de rechtbank in Amsterdam zal op 10 september overigens in een civiele procedure moe ten worden nagegaan of het beslag rechtmatig is gelegd en of in de nu in Den Haag verspreide gids sprake is van schending van het auteursrecht van de „gele gids". Na het kort geding zou in de „groe ne gids" een serie miszettingen en omissies, die indertijd precies hetzelfde in de groene gids verschenen als ze al lang in de gele gids stonden, zijn ver beterd, maar er zijn toch nog een stuk of acht van deze duidelijke fouten in de nu uitgebrachte groene gids blij ven zitten, zo meent mr. Lauxtermann. Van de kant van de uitgeversmaat schappij van de groene gids werd des gevraagd meegedeeld, dat het onder scheppen van de enkele honderden ex emplaren gistermiddag niet van invloed zal zijn op de verdere verspreiding van de gidsen. Volgens de heer Rutz is de versprei ding van de groene gidsen gistermid dag gewoon voortgezet in de Haagse binnenstad. Vanaf nu zal de versprei ding van gidsen in een versneld tempo worden uitgevoerd, aldus de heer Rutz. Volgens hem zijn er tot nu toe onge veer 147.000 exemplaren van de groene gids in Den Haag verspreid. Dat >zou driekwart van het totale aantal zijn. De heer Rutz heeft voorts laten weten dat hij een proces teger. de „gele gids" wil aanspannen om de gistermiddag in be slag genomen gidsen terug te krijgen. WASHINGTON -- De verklaringen van senator Edward Kennedy dat hjj geen aspiraties meer heeft voor de de mocratische presidentskandidatuur in 1972, kunnen in de partij leiden tot een fel gevecht om de leiding. Twee van de belangrijkste overge bleven kandidaten zijn er echter niet zeker van dat Kennedy's besluit onher roepelijk is en een democratische se nator suggereert, dat Kennedy moge lijk onder druk van invloedrijke perso nen in de partij op zijn besluit terug kan komen. Theodore Sörensen, eertijds adviseur van wijlen president. John F. Kennedy, heeft in een vraaggesprek voor de tele visie gezegd, dat de laatste der gebroe ders Kennedy beseft, dat door het tra gische auto-ongeluk van 18 juli grote druk op hem kan worden uitgeoefend en hij het slachtoffer avn een voortdu rende lastercampagne kan worden, als hij beschikbaar blijft voor de presi dentskandidatuur. Senator Edmund Muskie van Maine, die vorig jaar kandidaat voor het vice- presidentschap was, durft zelfs niet te speculeren op de gevolgen op korte ter mijn van Kennedy's besluit. Muskie, die geldt als een der belangrijkste kans hebbers op de eerstkomende democra tische presidentsnominatie, beweerde dat „er tegenwoordig niets onherroepe lijk is in politieke gebeurtenissen". ANN ARBOR (Michigan) De 23- jarige John Collins uit Ypsilanti (Michi gan) is dopr de staatspolitie gearres teerd, in verband met de moord op mej. Karen Sue Beineman een van de zeven jonge vrouwen die in de afge lopen twee jaar in de omgeving van Ypsilanti en Ann Arbor zijn vermoord. nen De verstoring werd veroordeeld door de commissies van de communistische partij van de fabriek, aldus Rude Pra vo. Het blad gaf toe dat vakbonds functionarissen er aan deelnamen en verklaarde dat de partij verzocht heeft, om „onderhandelingen met com munisten aan de Praagse vakbonds raad over de vakbondsfunctionarissen die aan de provocatie deelnamen." In de Avia-fabriek, aldus het blad, hebben „enkele onverbeterlijke vijan dige elementen", zonder medeweten van de andere fatsoenlijke arbeiders, communisten en niet-communisten, een ruw beledigende en anti-Sovjet-ac- tie vol haat georganiseerd." „Het incident heeft schade berokkend aan de goede reputatie van Tsjecho- Slowakije als beschaafd land en adh de betrekkingen met onze buren en de belangen van het land", aldus Rude Pravo, enigszins jammerend. Het blad schreef, dat de partij dele gatie uit Moskou, onder leiding van B. Grisjin, lid van het politiebureau van de partij, geslaagde en nuttige be zoeken bracht aan enkele andere fa brieken in Praag. Er werd niet gespro ken over de CKD-locomotievenfa- briek, waar bijna alle arbeiders van hun machines wegliepen en geen noti tie namen van de Russen. Radio Praag heeft meegedeeld dat de communistische partijleider Gustav Husak de delegatie uit Rusland heeft ontvangen en er „een kameraadschap pelijke en openhartige discussie" mee heeft gevoerd. Uit het woord „openhar tig" zou men volgens waarnemers op kunnen maken, dat het gesprek niet al te vriendelijk is verlopen. Het Tsjecho-Slowaakse communisti sche partijorgaan „Rude Pravo" meldt verder uit het industriecentrum Ostra- va in Moravië, dat de strijd tegen „de oportunistische tendenzen van de rech tervleugel en hun pleitbezorgers elke dag aan kracht wint", maar dat de „rechtse anti-partijelementen" deson danks nog niet opgeven. Als voorbeeld van dit extremisme haalt „Rude Pravo" aan dat in de fa briek no 3 van Klement Gottwald staal fabrieken, het personeel „zich dage lijks verdringt rond de mededelingsbor den om provocerende pamfletten te le zen en uren arbeidstijd debatterend door te brengen." De Maas heeft gisteren haar laag ste stand bereikt. Vandaag zullen de stuwen weer open gaan. Lang zaam zal het water dan terug keren. De wat spookachtige aan blik, die de bedding van de rivier op sommige plaatsen (zoals op deze foto) bood, zal verdwijnen en de Maas zal de Maas weer zijn. RUIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON In het maanlaboratorium van het ruimtevaartcentrum Houston zjjn vrij dag twee mannen blootgesteld aan het maanstof, toen een handschoen in een vacuümruimte brak De twee mannen Ronald Buffum en George Williams, moesten zich onmid dellijk ontkleden en een douche nemen en zijn samen met de drie Apollo-11 as tronauten en de hen vergezellende arts en technicus in quarantaine geplaatst. Naar mededeling van Nasa-functiona- rissen was Buffum met de handschoen bezig, toen daarin een lek ontstond en lucht in de vacuümruihte stroomde. Met hulp van Williams kon hij zijn hand terugtrekken. Vervolgens sloten zij het lek in de vacuümkamer. Beide man nen moesten meer dan twee uur onder de douche staan. NASA-functionarissen hadden onmid- dels besloten, dat zij mogelijk besmet waren door het maanstof en de twee mannen werden in het quarantainever- trek van de ruimtevaarders geplaatst. De twee mannen hebben een uitge breid medisch onderzoek in het quaran tainecentrum ondergaan en op hen zijn ook bloedproeven genomen. Volgens dr. William Kemmerer, hoofd van de af deling preventieve geneeskunde in het ruimtevaartcentrum, had Buffum door de lucht in de vacuümruimte werd gezogen, een lichte kneuzing op zijn rechterarm opgelopen. Het is nog niet bekend hoe de uit- WASHINGTON Amerikaanse specialisten in Oosteuropese zaken beweren, dat het Russische leger in de eerste week van de militaire inval in Tsjecho-Slowakqe bijna geheel zonder voedsel kwam te zitten. Zij bestrijden de mening van Ame rikaanse militaire en burgerlijke leiders, dat de militaire inval van de landen van het Warschau Pact een voorbeeld van efficiency kan worden genoemd en evenmin zijn zij het eens met de gewekte indruk dat de mobilisatie van de Russische troepen snel verliep. Het duurde volgens hen zeker een maand om eenheden met gemobiliseerde reserve-onderdelen op de been te brengen, zo be weren zy. De Amerikaanse minister van De fensie Meivin Laird heeft in het Con gres gesproken over „de snelheid en de efficiency waarmee de invasie" van 21 augustus vorig jaar werd uitgevoerd en generaal William Westmoreland, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft nog vorige week tegenover de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat „de militaire efficiency die bij de interventie ten toon werd gespreid een factor moet blijven vormen in de de defensieplannen van de NAVO." Deze meningen worden echter on dergraven in een discussie van specia listen over de „Russische zwakke pun ten in de invasie", verschenen in het tijdschrift „Military Review" van het stafcollege voor het Amerikaanse leger te Fort Leavenworth (Kansas). In het artikel, van de hand van Leo Heiman, staat, dat de Russen in de in vasie vooral tekortschoten op het ge bied van logostiek, organisatie en ad ministratie en dat met name de bevoor rading van de Russische strijdkrach ten, met uitzondering van de lucht macht en de luchtlandingstroepen, vol ledig vastliep. Heiman, die in de tweede wereldoor log samen met de Russische partisa- nen tegen de Duitsers heeft gevochten, weet te vermelden dat de binnenvallen de Russische troepen de opdracht had den, de eerste tijd van het land te le ven en dat de eigen voorraden later zouden komen. Dit plan mislukte ech ter doordat de Tsjecho-Slowaken niet bereid waren met de Russen samen te werken. Toen daarna de transport- d het vastlopen van en bevoorradingsdienst „de Russische strijdkrachten in Tsje- cho-Slowakjje verlamd dreigde te wor den, werd de redding gebracht door een luchtbrug waarmee brandstof, voedsel en essentieel materiaal naar vliegvelden werd vervoerd." Volgens Heiman waren de Russische gemechaniseerde divisies, die een te kort aan vrachtauto's hebben, reeds op de derde dag niet meer voorzien van vele primaire voorraden. In de discussie in „Military Review" staat voorts vermeld, dat de binnen trekkende Russische tanks en gepant serde personeelsvoertuigen ten gevolge van opstoppingen in kilometerslange fi les vastraakten en zo, „in een echte oorlog aanlokkelijke doelen voor ra ketten of jachtbommenwerpers zouden hebben gevormd." LONDEN De Engelse regering heeft naar aanleiding van de dood van de Zweedse waarnemer majoor Roland Plane bij een artillerieduel aan het Suez-Kanaal, en beroep op alle bij het conflict betrokken partijen gedaan te rughoudendheid in acht te nemen. De verklaringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen volgt op een beroep van de secretaris-géne raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, op de strijdende mogendheden, de taak van de waarnemers die toe zicht uitoefenen op de naleving van de wapenstilstandsovereenkomst mogelijk te maken. De Engelse regering heeft reeds her haaldelijk doen blijken van haar be zorgdheid over de toenemende militai re activiteit bij het Suez Kanaal, en zal dit blijven doen, aldus de verklaring. werking van de „buitenlucht" op de twee stukken maansteen in de getrof fen vacuümkamer is geweest. Met Buffum en Williams is het aan tal gasten in het quarantaineverblijf op gelopen tot 19. Naar dit verblijf is ook de „Columbia", het moederschip van de Apollo-11 expeditie overgebracht. Edwin Aldrin en Michael Collins heb ben het al een bezoek gebracht. De drie maanvaarders hebben don derdag de astronauten voor de Apollo- 12, die volgens plan in november naar de die volgens plan in november naar de maan moeten gaan, over hun ervarin gen ingelicht. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft gisteren bij Bruna NV in Utrecht 180 exemplaren in beslag genomen van het boek „De Parel", uitgegeven door de NV Tritonpers in Huizen. De inhoud van dit boek kan naar de mening van de officier van justitie in Amsterdam als aanstotelijk voor de eerbaarheid worden beschouwd. De Nederlandse politie was op 25 ju ni van deze mening op de hoogte ge steld. Op dezelfde dag werd het boek bij twëe filialen van Bruna in het oos ten van het land in beslag genomen. Contact tussen de Utrechtse politie en Bruna had tot gevolg, dat Bruna toe zegde, de exemplaren van de „De Pa rel", die nog aanwezig waren bij de 250 verkooppunten in het land, terug te zullen laten sturen naar Utrecht. De politie heeft ze gisteren opgehaald. „The Pearl" was een clandestien tijd schrift dat tussen juli 1879 en decem ber 1880 erotische verhalen publiceer de in het in die Victoriaanse tijd nogal preutse Engeland. In 1967 gaf een uit geverij in New York de artikelen uit het blad in boekvorm uit. „De Parel" is een in het Nederlands vertaalde selec tie daaruit. De Engelse versie is in de meeste Nederlandse boekhandels te koop. DEN HAAG De controle van de groene verzekeringskaart aan de gren zen van EEG-landen zal gaan verdwij nen. De Europese commissie in Brus sel is van plan om nog voor het einde van de overgangsperiode (1 jan. 1970) met een ontwerp-richtlijn te komen die afschaffing van die controle tot gevolg moet hebben. Ze zegt dat in antwoord op schrifte lijke vragen die de Duitse socialist Lud- wig Fellermaier (lid van het Europese Parlement) heeft gesteld. De Duitser had gevraagd de contro le van de groene kaarten nog voor het grote toeristenseizoen te laten verval len. Hij had gewild dat de commissie er bij de lid-staten op aan zou dringen (in afwachting van de richtlijn Van de commissie) bilaterale overeenkomsten af te sluiten die het vervallen van de controle mogelijk zouden hebben ge maakt. De commissie zegt in haar ant woord daar geen kans toe te hebben gezien, omdat er tussen de lid-staten op dit gebied nog grote verschillen be staan. s WASHINGTON Een aanvraag van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Trans World Airlines" voor vluch ten naar de maan is door het Ameri kaanse bureau voor de burgerlucht vaart afgewezen. Het bureau vindt de aanvraag voor barig... Dus ieder die voor de maan boekte, moet nog voorlopig geduld heb ben. DJAKARTA De internationaal be kende, uit Nederland geboortige plant kundige dr. Kostermans, is deze week aangehouden op beschuldiging van aan zeting tot moord, zo is in de Indone sische hoofdstad bekend gemaakt. De vermoorde is een van de dertig kinderen uit arme gezinnen die hij in zijn woning in Bogor heeft opgenomen. Dr. Kostermans, die veel over tropi sche plantkunde heeft gepubliceerd en veel lezingen hield, had over twee we ken naar een congres in Kopenhagen zullen vertrekken. Toen Indonesië onafhankelijk werd, nam hij de Indonesische nationaliteit aan. Hij doceerde en' deed research- werk aan het landbouwkundig instituut in Bogor, 60 km van Djakarta. Hij is ongetrouwd. Van de kinderen die hij in feite heeft geadopteerd, heb ben er enige een graad aan de Har- vard-universiteit behaald. Onlangs heeft een jongen geld en goud van zijn pleegvader gestolen. An dere jongens hebben gevochten met de schuldige, die later doodgeschoten is aangetroffen. Een van de jongens zou hebben bekend hem te hebben gedood. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIEBHEHR NEDtRLAND N V. OPO 946?81 AMSTERDAM AMSTERDAM Met het oog op de opgetreden stijging van de geldmarkt rente in binnen- en buitenland heeft de Nederlandsche Bank besloten met in gang van maandag 4 augustus het wisseldisconto met een half procent te ver hogen tot zes procent en de overige tarieven met één procent. Met ingang van 4 augustus 1969 gelden de volgende tarieven: wisseldisconto 6 pet.; promessendisconto 7 pet.; rente voor voorschotten, rekening-courant en beleningen voor particulieren 8 pet. en voor anderen 7 pet. Onder „particulieren" zijn te ver staan alle natuurlijke en rechtsperso nen, behalve de Staat der Nederlan den, de ingevolge de Wet Toezicht Kredietwezen in het register der kre dietinstellingen ingeschreven handels banken, centrale kredietinstellingen, landbouwkredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen die aangesloten zijn bij de Nederlandse organisatie van het ef fectenbedrijf en de leden van de ver enigingen van valutamakelaars en dis contohandelaren. Geldmarktkringen toonden zich gis termiddag niét verrast. Men meent, dat de verhoging in de l\jn der verwachtingen ligt. Het is in feite een aanpassing aan de bestaande werke lijkheid, zo redeneert men. Aangezien het wisseldisconto met pet. is verhoogd en de andere tarieven met een vol procent ziet men de maat regel eigenlijk als een verhoging met 1 procent. Sommige geldmarktkringen hadden een nog forsere verhoging ver wacht. Algemeen verwacht men dat de Nederlandse Bank eerst zal afwach ten wat de gevolgen van de verhoging zullen zijn alvorens eventueel stappen te ondernemen ten aanzien van een herinvoering van het z.g. strafdeposi- to. (Dit houdt in dat de banken een ze ker wisselend bedrag renteloos bij de Nederlandsche Bank moeten aanhou den.) De verhoging van de meeste ta rieven met een vol procent wordt bij— ROTTERDAM Het vliegkampschip de „25de Mayo" (ex-Karei Doorman), dat aan de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam ligt, wordt op 8 augustus om 11.00 uur officieel opgenomen in de sterkte van de Argentijnse vloot. Dit gaat met enig plechtig ceremoni eel gepaard. Er zal een wijding door een priester plaatsvinden, waarna de Argentijnse ambassadeur in Nederland een speech zal houden. Vervolgens spreekt de commandant van het schip capt. P. R. Brizuela, zijn bemanning toe. De harmonie Wilton-Fijenoord zal hiebij medewerking verlenen. Het schip heeft alle beproevingen dan voor de wal uitgevoerd en het zal daarna nog een korte technische proeftocht maken. ADVERTENTIE voor u OOO en voor u... de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doelefnden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in handen, betaling in 18 x 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 3. zonder geacht. Dit is in tientallen ja ren niet voorgekomen. De uitwerking van de discontoverho ging op het koersverloop van maandag op de Amsterdamse effectenbeurs wordt met belangstelling tegemoet ge zien. Men verwacht enige reactie maar realiseert zich daarbij dat wanneer Wall Street blijft stijgen, van een aan zienlijke reactie waarschijnlijk weinig te merken zal zijn. LONDEN Anatoly Koeznetsef, de Rus sische schrijver die deze week in Engeland een verblijfsvergunning aanvroeg, wil niet met leden van de Russische ambassade spreken. Dit is gebleken na een onderhoud tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, en ambas sadeur Michail Smirnkofsky van de Sovjet-Unie. Koeznetsof is wel bereid telefonisch in contact met de ambas sade te treden. Het verzoek van de Russische ambas sade voor een gesprek met de uitge weken schrijver, was via het minis terie van Buitenlandse Zaken in Lon den doorgegeven aan de vrienden waar Koeznetsof verblijft. Het nega tieve antwoord kwam langs dezelfde weg en is aan de ambassadeur mee gedeeld. De Sovjets zeggen, dat Koeznetsof twee jaar geleden in Engeland was en eerder dit jaar in Frankrijk en dat hij had kunnen overlopen als hij dat al lang van plan was. De Russen hebben tot nu toe geen diplomatiek protest aan Engeland gestuurd. Zij hebben verklaard over onvoldoende feiten over de zaak te beschikken, maar de Sovjet-deskundigen zijn van mening, dat zij ook in een hin derlijke positie verkeren met betrek king tot de redenen waarom Koeznet sof overliep. Koeznetsof was een ge respecteerd lid van de Sovjet-litera toren wiens werken in Rusland gepu bliceerd werden en door de critici in het algemeen goed ontvangen. Hij mocht buitenlandse reizen maken, wat betekent dat hij beschouwd werd als een betrouwbare communist. Zijn omstreden roman Babi Yar werd in Rusland gunstig ontvangen, in tegen stelling tot het gedicht met dezelfde naam van de dichter Jefgeny Jeftoes- jenko, waarop verbitterde kritiek werd geleverd. (Babi Yar is een ravijn bij Kiëf, waar in de oorlog de Duitsers duizenden nietsvermoedende Russische Joden met mitrailleurs neerschoten). HAARLEM. De president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, heeft gistermiddag drs. F. Weinreb in het gelijk gesteld in et kor te geding, dat deze aanhangig had ge maakt tegen mevrouw J. Kwakkelstein- De Snayer uit Heemstede. Haar is door dit vonnis verboden zich in beledigende zin uit te laten over eiser en bij overtreding zal zij een dwangsom van duizend gulden per keer moeten betalen. In zijn vonnis heeft de president over wogen, dat alleen de vraag behandeld moet worden of de door mevr. Kwak- kelstein geschreven ingezonden brief in de Haagse Post van enkele weken ge leden, waarin zij onder meer schreef, dat drs. Weinreb een schizofrene figuur was, beledigend is.J Hij beantwoordde die vraag bevestigend en was van me ning, dat het verweer van gedaagde, dat in het algemeen belang gehandeld zou zijn, niet juist was. Wel zal zij gewichtige redenen hebben gehad om zich over eiser uit te laten, maar recht op publikatie op een zodanige wijze als hier is geschied, heeft zij niet. Daar het niet onmogelijk is dat me vrouw Kwakkelstein zal doorgaan- met publikatie, achtte de president het van belang een dwangsom op te leggen bij eventuele overtreding. Namens drs. Weinreb, die naar het buitenland is gevlucht, omdat wegens t ondergaan van 'n gevangenisstraf een op sporingsbevel Is uitgevaardigd, had do Haarlemse advocaat mr. J. H. van Wijk, het korte geding aanhangig ge maakt. Maandag is dit door de president van de Haarlemse rechtbank behandeld, waarbij de Haagse advocaat mr. I. E. Hes, die namens mevrouw Kwakkel stein optrad, tot de conclusie kwam, dat de eis moest worden afgewezen. BELGRADO Joego-Slavië heeft of ficieel bekendgemaakt, dat de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko in september van dit jaar een officieel bezoek aan Joego- Slavië zal brengen. Het bezoek zal afgelegd worden op uitnodiging van Mirko Tepavac, de Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken. De juiste datum is nog niet bekend. Zegslieden hebben ver klaard, dat het 2 september zal be ginnen. Het bezoek van Gromyko wordt ge zien als een belangrijke Sovjet-poging de betrekkingen met Joego-Slavië te verbeteren. De betrekkingen tussen de twee communistische landen werden gespannen na de Sovjet-invasie in Tsjecho-Slowakije een jaar geleden en de afkondiging van de „Kremlin- doctrine" voor beperkte soevereiniteit van socialistische (communistische) landen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5