Toekomst van christendom voorlopig nog duister Aldrin s activiteiten in beeld Halfpenny verdwenen Verkenning van Zee der Stilte I.C.B.M.vlootluchtmachttanks Arrestaties in Djajapura HERLEVING OP GANG, MAAR... Kiesinger ziet in NPD tocli «evaar Waarschuwing van Eritrea Ceausescoe gelooft in overwinning socialisme VRIJE KEUZE ZWARE AARDBEVING IN CHINA BEOORDELING I.C.B.M. VLOOT KLEINE HOEVEELHEID CHEMISCHE WAPENS IN WEST-DUITSLAND DEZE EEUW ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 RUSLAND HAALT V.S. IN OP ALLE MILITAIRE GEBIEDEN Door Fred S. Hoffman, defensiedeskundige van A.P. WASHINGTON Een vraag van een enkel woord waarom? kwelt de Amerikaanse defensie-autoriteiten, die de krachtige en niet aflatende Sovjet inspanningen constateren, om de militaire macht en zijn reikwijdte te vergro ten. v Het meest indrukwekkende en waarschijnlijk meest onheilspellende is de con statering, dat Rusland met zijn lange afstands-raketten Amerika heeft inge haald, waardoor de suprematie van de Amerikaanse oorlogs- en koopvaardij vloot wordt bedreigd, en dat Rusland nieuwe oorlogs vliegtuigen bouwt, die beter zijn dan de Amerikaanse gevechtstoestellen. Ook zjjn de defensie-autoriteiten die met de NAVO-leiders hebben geconfron teerd, diep onder de indruk gekomen van wat zq vernomen hebben over de Kussiche mobilisatiecapaciteit, die by de invasie van Tsjecho-Slowakye en de nasleep daarvan gedemonstreerd werd. Zowel de militaire als de burgerlijke autoriteiten van het Pentagon volgen in openbare verklaringen het thema van de regering van Nixon, dat de Ver enigde Staten en Rusland eerder 'n pre- riode van onderhandelingen dan van confrontatie zijn ingegaan. Maar velen van die topautoriteiten tonen zich in particuliere gesprekken ongerust over de doeleinden van Moskou. Hoewel Rus land zijn oproep tot het voeren van be sprekingen over controle op de kern wapens in het begin van de Nixon- periode heeft herhaald, is er de laatste maanden hierover weinig uit het Krem lin vernomen. Zij die proberen om achter de bedoe lingen van Moskou te komen, vermoe den dat de Sovjets willen proberen om: gelijk te komen met de Verenigde Staten in totale militaire kracht, alvo rens aan ernstige besprekingen over bewapeningscontrole te beginnen. Over een kernraketkracht te be schikken, die zwaar genoeg is om in een verrassende eerste klap, het Ameri kaanse vergeldingsarsenaal van raket ten en bommenwerpers knock-out te slaan. Overheersende invloed te verkrij gen in die gebieden waaruit Engeland zich terugtrekt en waar de Verenigde Staten na de Vietnamese oorlog hun mi litaire verplichtingen zouden gaan be snoeien. Grotere veiligheid op te bouwen tegen China en tegen Duitsland en ande re westelijke landen, om compensatie te vinden voor de scheuren welke in de beschermende gordel van de satelliet- ADVERTENTIE DJAJAPURA In verband met de ..daad van vrije keuze" die heden in Djajapura (Hollandia) wordt gehouden, zijn volgens een betrouwbare Papoea noord voerder, vele Papoea's in preven tieve hechtenis genomen of onder huis arrest gesteld. Het aantal politieke ge vangenen in het district is naar zijn zeggen tot 250 gestegen. Veel mensen hebben Indonesische ▼laggen gemaakt, waarmee zij een groot bedrag hebben verdiend. Een vrouw kwam aan een daggeld van 3.000 rupiah of 75 dollar. Dat is het sa laris voor drie maanden van een ge middelde ambtenaar. In de straten zijn erepoorten opgericht en er is een feest verlichting met gekleurde lampjes. De 110 door Indonesi uitgekozen kiesmannen, die ruim 80.000 inwoners vertegenwoordigen, hebben de laatste tien dagen doorgebracht in de techni sche school, die strèng door militairen wordt bewaakt. Zij hebben zorgvuldig gerepeteerd hoe zij zullen stemmen, hoe zij zullen zingen en juichen en zelfs hoe zij Indonesische ministers en ande re functionarissen op de schouders zul len nemen. Vijftig stuks luchtdoelgeschut zijn vrijdagavond van het vliegveld naar de ambtswoning van de gouverneur ge bracht. Er zullen saluutschoten mee worden gelost, nadat het laatste regent schap zich voor aansluiting bij Indone sië heeft uitgesproken. Volgende week komt het provinciale parlement dat de ruim 800.000 inwo ners' van West-Irian vertegenwoordigt, in Djajapura bijeen. De leden zullen de verklaring tekenen dat zij kennis hebben genomen van de wil van het volk om voor altijd bij Indonesië te be horen. Een debat staat niet op het pro gramma. In het centrum van de stad is een groot standbeeld opgericht voor com modore Soedarso, die tot de Indonesi sche nationale held voor West-Irian is uitgeroepen. Deze marine-officier had in 1962 de leiding van een landingsope ratie, waarbij zijn motortorpedoboot door een patrouillerend Nederlands oorlogsschip in de grond werd geboord. Het standbeeld zal vermoedelijk op 17 augustus worden onthuld, de dag van de Indonesische onafhankelijkheid. HONGKONG Swatow, een stad aan de zuidkust van China, op ongeveer 250 kilometer van Hongkong, zou vorige week zaterdag zijn getroffen door een zware aardbeving. Meer dan 3000 per sonen zouden zijn gedood. Dit bericht het Engelstalige dagblad The Star in Hongkong die dit nieuws ontleent aan verklaringen van reizigers die de ge troffen stad hebben bezocht. De aardbeving is geregistreerd door het observatorium in Hongkong. staten in Centraal-Europa zijn ont staan. Meivin R. Laird, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft verklaard dat zijn beleid er meer op is gericht het oog te houden op de Russische kracht, dan op aanpassing van de Ame rikaanse militaire paraatheid aan ver moedens over de Sovjet-bedoelingen. Laird waarschuwde voor een „grote en onherstelbare misrekening, indien onze beoordeling van bedoelingen fout blijkt te zijn", en voegde daaraan toe: „Mij baserend op de beste inlichtin gen die mij als minister van Defensie ter beschikking staan, moet ik con cluderen dat de Sovjet-Unie in staat is om in het midden van de zeventiger jaren op alle terreinen superieur te zijn aan de Amerikaanse militaire krachten, zoals die thans gemachtigd en geprogrammeerd zijn offensieve strategische krachten, defensieve stra tegische krachten en conventionele krachten". De laatste twee jaar, zo zeggen de Amerikaanse autoriteiten, heeft Rus land zijn strijdmacht van intercontinen tale ballistische raketten (ICBM) ver groot van 250 tot op zijn minst de 1054 waarover Amerika thans beschikt. Uit de jongste inlichtingen is geble ken, dat de Russen van hun machtigste intercontinentale raket de 25 mega ton SS-9 er thans 40 a 50 per jaar bouwen, zonder dat er tekenen zijn dat dit tempo langzamer wordt. De Verenig de Staten bouwen thans geen ICBM's meer. De SS-9 kan met een precisie van niet meer dan 400 meter bij zijn doel in slaan en dit betekent volgens de auto riteiten dat de Sovjet-Unie tegen 1974 in de positie kan komen, alle Ameri- kaanse raketten op een klein percenta ge na te kunnen vernietigen. Hoewel 't rakettenprobleem de groot ste publieke aandacht heeft, zijn de Amerikaanse defensie-specialisten ook zeer bezorgd over de Sovjet-activiteit op 't terrein van de conventionele strijd krachten. Op het ogenblik wegen de Amerikaan se en Russisché strijdkrachten tegen elkaar op ongeveer 3.5 miljoen man elk. Maar de leiders van het Pentagon wyzen er op, dat de Sovjet-Unie haar geüniformeerde strijdmacht uit reser ves snel met ongeveer een miljoen man kan vergroten. In het verleden hebben de Amerikaan se Nationale Garde en dereservetroe pen te land steeds niet minder dan drie maanden nodig gehad om klaar te zijn voor ontplooiing. De militaire inlichtingendienst be weert dat de Russen ongeveer 300.000 man 25 of 30 divisies in het Verre Oosten hebben geconcentreerd. Minister Laird zei, dat de Sovjets thans veel meer tanks hebben dan de Verenigde Staten. Volgens een recente berekening beschikken Rusland en zijn bondgenoten van het Pact van Warschau over 42.000 tanks tegen Amerika en zijn NAVO-bondgenoten 12.000. „Wat de tactische luchtmacht betreft", zei Laird, „leren onze berekeningen'dat zij enige honderden toestellen meer zouden kunnen hebben, dan waarover de Verenigde Staten volgens het pro gram tegen 1974-'75 gaan beschikken, en daarin zijn onze toestellen van de vliegdekschepen begrepen." De Amerikaanse marineleiders ma ken zich al enige jaren zorgen over de groei en de grotere penetratie van de Sovjet-marine. Sinds de Arabisch-Isra- elische oorlog van 1967, hebben de Rus sen in de Middellandse Zee een vloot gestationeerd die numeriek gelijk is aan de Amerikaanse zesde vloot van 50 oorlogsbodems. Ook hebben de Rus sen eskaders gestuurd naar de Indische oceaan, eens het domein van de Britten en een gebied waar zich geen Ameri kaanse vloot bevindt. Admiraal S.G. Gorsjkof, bevelhebber van de Sovjet-marine heeft verklaard, dat de Verenigde Staten vroeg of laat zullen moeten begrijpen dat zij niet lan ger de zeeën zullen beheersen. De grootste zorg voor de Amerikaan se marine is de ouderdom van haar vloot. Admiraal Thomas H. Moorer heeft onlangs gezegd, dat bijna 6Q pro cent van de 902 Amerikaanse sche pen meer dan 20 jaar oud zijn. In te genstelling daarmee is bijna geen enkel van de 1000 Russische schepen ouder dan 20 jaar. De samenstelling van de Amerikaanse en de Russische vloten vertoont eén groot verschil. De Russen leggen de nadruk op duikboten, waar mee zij de Amerikaanse marine over treffen met ongeveer 350 tegen 143. Tot voor kort hadden de Verenigde Staten feitelijk een monopolie in vlieg dekschepen. Maar inmiddels vaart er reeds een Russisch vliegdekschip, de Moskva, en een tweede, de Leningrad, is afgebouwd. De Sovjet-belangstelling voor de amfibische oorlogvoering is ook een nieuwe ontwikkeling en zou kunnen wijzen op Russische bedoelingen om in ver afgelegen landen troepen aan land te zetten, zoals de Verenigde Sta ten zo dikwijls hebben gedaan. De Russische marine-infanterie, ruw weg te vergelijken met de Amerikaan-r se mariniers, is herleefd, ofschoon de Russische sterkte van 6000 a 8000 man niet te vergelijken is met het Ameri kaanse korps mariniers van 313.000 man. PITTSBURGH (Pennsylvanië) Kardinaal Wright heeft kort voor zijn vertrek naar Rome, waar hy de lei ding van de Vaticaanse congregatie voor de geestelijkheid op zich zal ne men, verklaard dat hij een lange win ter voor het christendom verwacht, waarin het aantal christenen waar schijnlijk zal blijven teruglopen tot in de 21ste eeuw. Daarna verwacht hij een opbloei met grotere christelijke discipline en vitaliteit. In een vraaggesprek deed hij de vol gende uitspraken: In het algemeen komt de godsdienst, zowel in het oosten als het westen, pe riodiek in een cyclus van verval. Het celibaat is een belangrijke factor voor het teruglopen van het aan tal katholieke priesters, te zamen met de moderne golf van opwinding en en thousiasme voor dingen buiten het priesterschap. Maar er is geen wijzi ging in de celibaatsregel te verwach ten. Het ghetto-gevoel dat de Amerikaan se katholieken eigen scholen deed op richten, was het terrein aan het verlie zen, totdat de recente stappen van de overheid om het godsdienstonderwijs geheel uit de openbare scholen te we ren, de katholieken voor de vraag stel den of het wel verstandig is hun eigen scholen prijs te geven. Tijdens de debatten op het Vaticaan se Concilie deed de kardinaal zich ken nen als conservatief in leerstellige kwesties, maar als progressief ten aan zien van punten als de oeceumene, de vrijheid van godsdienst en het nauwer BONN Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland is van oordeel, dat de NPD van Thadden een uiterst recht se beweging is, wier eerbied voor de grondwet van West-Duitsland twijfel achtig is. Dit heeft Günter Diehl, de woordvoerder van de Westduitse rege ring gezegd. De Bondskanselier meent, aldus Diehl, dat een groep binnen de NPD zich ge vaarlijk dicht bij het nationaal-socialis- me bevindt. Hij vindt echter, dat de algemene kwalificatie „neonazistisch" voor de NPD „een verkeerde simplifi catie" is. Trouwens, als de NPD werke- kelijk neonazistisch zou zijn, zou zij niet meer bestaan, want dan zou zij bij de wet verboden zijn, aldus Diehl, die zei voor deze verklaring door Kiesinger gemachtigd te zijn. DAMASCUS Het „nationaal bevrij dingsfront van Eritrea", dat naar af scheiding van Ethiopië streeft, heeft ge waarschuwd, dat mensen die met Ethi opische lijnvliegtuigen reizen hun leven riskeren. Het front wees erop, dat het al eerder dit jaar twee aanslagen op Ethi opische toestellen had gepleegd in Frank fort en Karatsji, en misschien zou over gaan tot het opblazen van vliegtuigen in de lucht. Dit uit wraak voor „de wre de aanvallen van de Ethiopische lucht macht op dorpen in Eritrea, waarbij zonder onderscheid jong en oud, man nen en vrouwen, worden gedood", al dus een door het front in Damascus uitgegeven verklaring. BONN De Ver. Staten hebben West- Duitsland meegedeeld, dat bij de Ame rikaanse legeronderdelen in de Bonds-, republiek slechts een beperkte hoeveel heid chemische wapens is opgeslagen, zo zei gisteren een regeringswoordvoer der in Bonn. West-Duitsland had Wash ington inlichtingen gevraagd over de opslag van bacteriologische en chemische wapens na het ongeluk op Okinawa eer der deze maand, waarbij 24 Amerikaan se militairen door zenuwgas waren aan getast. Regeringswoordvoerder Diehl zei op een persconferentie, dat het antwoord bevredigend is en dat Amerika heeft ingestemd met besprekingen, die de Westduitse regering in staat moeten stellen zich van de doelmatigheid van de veiligheidsmaatregelen te vergewis sen. Een gezaghebbend Amerikaans con greslid op het gebied van chemische en biologische oorlogvoering, de New York- se democraat Richard McCarvy, heeft de beschuldiging geuit, dat de Verenig de Staten West-Duitsland in strijd met vde internationale overeenkomsten klei ne hoeveelheden zenuwgas hebben ge leverd voor experimentele doeleinden. McCarthy verklaarde zijn inlichtingen te hebben van een betrouwbare zegs man, wiens identiteit hij niet kon ont hullen. Hij wist niet wanneer de leve ring van zenuwgas was begonnen, maar had wel vernomen, dat om grotere hoe veelheden had gevraagd. betrekken van de kerk bij alles wat de wereld bezig houdt. De geschiedenis van de christenheid is een geschiedenis van crisis. Het is een geschiedenis waarin gunstige pun ten naar voren komen en dan weer ver vagen," aldus de kardinaal, één van de weinige Amerikaanse katholieke bis schoppen met een doctoraat in de theo logie. Hij wees er op dat op een conferen tie welke hij in februari in Istanboel heeft bijgewoond, ook de protestants, orthodoxe, Joodse, Hindoe, Bhoeddhis- tische, Sjinto en Zoroastristische ver tegenwoordigers allen zonder uitzon dering hadden gesproken over een langzamer groei. „Ik denk dat wij de aantallen zullen zien teruglopen en dat als gevolg daar van, een veel meer gedisplineerde, veel actievere, veel verantwoordelijker christelijke gemeenschap zal ontstaan". Hij weet dit aan de godsdienstige on verschilligheid welke alle godsdiensten als menselijke opvattingen en specula tie ziet in plaats van als een kwestie van plicht en zekerheid. Hoe lang zal het voorjaar voor de godsdiensten op zich laten wachten? De kardinaal gelooft niet dat dit zich nog deze eeuw zal gaan aankondigen. Over de celibaatskwestie zei hij: „Ik geloof niet dat er ooit een ogenblik is geweest, dat normale mannen zich niet afvroegen hoe bereid zij waren dat op te geven, waarnaar alle andere man nen verlangen". Over het teruglopen van de priester lijke roepingen onder de katholieke jeugd zei hij: „Ik vermoed, dat geen kilein gedeelte van het probleem in het celibaat schuilt, ook al omdat dit al tijd zo is geweest". Verder wees hij op de voorliefde voor d^ jeqgd voor ac tie en de'htëidige^olf Valt 'enthousias me en herontdekking van de opwin ding" ovpr poijtieke, wetenschappelij ke, economische en culturele aspecten van het moderne leven. Over de officiële studies in de kerk over celiibaatskwesties zei hij dat het er daarbij omigaat na te gaan „in hoever re wij tekortgeschoten zijn hen als toe komstige priesters voor te bereiden voor de beloften die zij doen". Hij meende dat deze studie niet noodzake lijkerwijze wijst op een bereidheid om de 1.500 jaar oude traditie van de celi baatsregel te wijzigen. De kardinaal toonde zich een groot voorstander van het katholieke onder wijs voor meisjes. „De opvoeding van de meisjes, de toekomstige vrouwen, moeders, verloofden is van grote in vloed op het moreel van de gemeen schap en haar culturele vooruitgang". i Steeds meer foto's van het grote maanavontuur van Armstrong, Aldrin en Collins worden deze dagen, waarin we onze blikken alweer nóg verder la ten dwalen, naar de planeet Mars, vrij- ie geven voor publicatie. Hierbij pu bliceren we enkele opnamen van Al- driris üctivtteiten op de maan, zoals die werden vastgelegd door zijn colle ga Armstrong. Foto boven: Aldrin tijdens zijn wan deling over het maanoppervlak. Rechts één van de poten van het maanlan dingsvaartuig. Foto rechts: Aldrin bezig met het opstellen van de wetenschappelijke in strumenten op het maanoppervlak. Foto hieronder: Aldrin poseert naast de ontplooide vlag van de Verenigde Staten. De LM is links zichtbaar. Onderste foto: Aldrin stapt door het maanstof in de Zee der Stilte. Op alle foto's zijn de voetindrukken in het stof duidelijk zichtbaar. M I 4 -v. ï- BOEKAREST De leider van de Roemeense communistische partij, Ni- colae Ceausescoe heeft voor een groep Amerikaanse professoren, die hier aan kwam twee dagen voordat de Ameri kaanse president, Richard Nixon zal arriveren, verklaard, „dat uiteindelijk het kapitalisme in de gehele wereld zal moeten wijken voor het socialisme". Hij antwoorde op een vraag van een lid van de groep „Amerikaanse profes soren voor de vrede" die hem in het paleis van de republiek bezochten. Het lid vroeg of socialisme en kapitalisme vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan Ceausescoe voegde eraan toe: „Die is een wet waarvan men zich niet kan ont doen, maar het vraagstuk moet opgelost worden door de eigen maatschappelijke krachten en het volk van elk land". LONDEN Vrijdag 1 augustus werd de Britse halfpenny die een waarde heeft van een halve Amerikaanse cent (1.8 Ned. cent) in het geldverkeer afge schaft, welke maatregel een onderdeel vormt van de overgang naar het deci male muntstelsel dat 15 februari 1971 wordt ingevoerd. Een week lang zijn de banken be stormd door mensen die hun halfpen ny's, waarvan er 980 miljoen in omloop zijn, kwijt wilden, maar natuurlijk zul len er miljoenen halfpenny's achterblij ven. De halfpenny's die in omloop waren hebben een totaal gewicht aan brons en andere metalen van 5500 ton en als ze gesmolten zijn meer waarde dan zij in de winkel vertegenwoordigen. Het kleine miljard halfpenny's is twee miljoen pond sterling waard. Als afvalmetaal is de waarde 3.250.000 pond. Tot nu toe hebben levensmidde lenwinkels, benzinestations, tabaksza ken enz. hun goederen met de halfpen ny geprijsd, maar de meesten zullen de prijzen naar boven afronden tot een hele penny, daardoor zouden de kosten voor het levensonderhoud met een kwart procent stijgen. De prijscontrole is niet doeltreffend genoeg om de na tuurlijke neiging om voor het gemak naar boven af te ronden te beletten. Zij die halfpenny's willen bewaren voor hun toekomstige verzamelings- waarde, zijn door de munthandelaren te leurgesteld want deze zeiden dat er meer dan genoeg was voor iedereen en dat de handelaren al vol zaten. In de postzegelwereld is enige opwin ding veroorzaakt door het initiatief van een gehucht in Worcestershire, „half penny" geheten. Met goedkeuring van de posterijen hebben ze daar een spe ciale frankeerstempel laten maken waar van het opschrift luidt „halfpenny green, Stourbridge, Worcs.last day of half penny 31 juli 1969". Reeds 20.000 filatelisten hebben Stour bridge geschreven om -het frankeer stempel.

De Vallei | 1969 | | pagina 6