Veenendaals dagblad WILSON WAS TEVREDEN Buiten Neef vond z'n oom gewurgd op bed Belfast toneel van nieuwe felle burgerstrijd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bloemencorso in Rijnsburg President danste Hora in openluchtmuseum Nixon juicht terug j Da]an verwijt Russen hulp aan Egypte Trein propaan- gas ontplofte N.-Yietnam Iaat krijgsgevange nen vrij Djajapura koos voor Indonesië Salvadorianen uit Honduras Vrouw bedreigde man met pistool Overwegend zonnig Panda: f 125.000 5 VLAGGETJES TOAST Amsterdamse moordbrigade voor raadsel zingende dolfijnen. .in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk- Tel. 03410-2569. In pyjama Deur los Nederlander vermoord in Nieuw-Zeeland Ingrijpen Britse troepen mogelijk Maatregelen VIJF T IENDE-EE U WSE MUISTEN GEVONDEN IN BRABANT Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.h 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ f 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 4 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I80 NIXON STORMACHTIG IN ROEMENIE ONTVANGEN w President Nixon en zijn collega Ceausescoe van Roemenië wuiven terug, als de inwoners van de hoofdstad Boekarest bij de over- winningsboog uit de eerste wereld oorlog, hen stormachtig toejuichen. WASHINGTON President Richard M. Nixon is zondagavond in Washing ton teruggekeerd van een twaalfdaagse reis naar Azië en Roemenië. Zijn vliegtuig landde om 23.03 uur op de luchtmachtbasis Andrews in Mary land. Hij werd daar verwelkomd door een grote menigte, die in een gestadig neervallende regen op hem had gewacht. Nixon herinnerde er aan, dat zijn eerste verblijf tijdens zijn reis een vliegdek- schip in de Pacific was geweest, om de astronauten die van de maan kwamen, te begroeten. In Roemenië en overal elders waar hij was geweest had hij dui zenden mensen die langs de weg stonden zien wuiven met foto's van de Ame rikaanse astronauten. Nixon zei: „Op een of andere wijze werden de volkeren van deze wereld dichterbij elkaar gebracht toen die twee Amerikanen op de maan stapten". MILDENHALL President Nixon is ■ondag om 18.10 uur aangekomen op de luchtmachtbasis Mildenhall. Hij bracht een kort bezoek aan Engeland op zijn thuisreis na zijn reis naar zes Aziati sche landen en naar Roemenië. Op de luchtmacht basis werd Nixon verwel komd door premier Wilson, met wie hij een informeel gesprek had van vjjftig minuten, voordat hij doorreist naar Washington. De tussenlanding In Mildenhall was bedoeld voor het innemen van brand stof en bood Nixon de gelegenheid tot een kort onderhoud met premier Wil son. Het gesprek met Wilson werd be schreven als volledig informeel. Er zou niet gesproken zijn over belangrijke kwesties in de Brits-Amerikaanse be trekkingen. Nixon heeft, zoals reeds ge zegd was, in Mildenhall geen verkla ringen afgelegd over zijn reis. Er heerste een opgewekte sfeer tij dens de ongeveer twee uur die he» presidentiële gezelschap op Mildenhall doorbracht.Nixon en Wilson hebben een uur met elkaar gesproken. „Ik ge loof dat wij in dit uur ongeveer even veel hebben besproken als tijdens twee dagen in februari", zei Wilson na af loop. De premier verklaarde van president Nixon een volledig verslag van diens wereldreis te hebben gekregen en veel te hebben besproken dat voor de „planning voor de komende tijd" zou helpen. Nixon beperkte zich ertoe te zeggen, dat het een „goed gesprek" was geweest. Voordat hij in het vliegtuig stapte zei Nixon: „Ik denk niet dat ik voorlopig opnieuw op reis ga, wanneer ik komen de maand tenminste niet van gedach ten verander". Ten aanzien van een mogelijke ont moeting met de Sovjetrussische leiders zei hij: „Als we dat zouden kunnen re gelen, hoop ik dat wij een topconferentie op de maan kunnen houden". J J üerst had ik hier een prentje van de kleine zwart-witte beer, em- j bleem van het Wereld Natuur J Fonds", willen bijzettendoch ik j ben ervan teruggekomen, want dit j dier is van ontelbare afbeeldingen Z 2 al bekend genoeg. Onze Panda J of bamboe-beer moet als een Z der zeldzaamste viervoeters van de aarde worden beschouwd en wat 2 der zitten er (veelal in China) nog 5 j een 20 tal in gevangenschap en 5 j zoudt ge de dichte hellingvegetatie van de bamboe-jungle aan de gren- J mnainl iilr Phin/I trasterende kleuren en de donkere i I ,,bril" alles scherp zwart-wit 5 een nuttige functie bij ontmoetin- gen in die halve schemering bete- J j kenen. Ze eten slechts lot en blad 5 daags een waarde heeft van ten- t j minste f 125.000 en dat, wonder- j lijk genoeg, waarschijnlijk de v$s- 2 tiging van de Chinese Volksrepu- J bliek de soort op het nippertje heeft J gered, door het onmogelijk maken 2 van jacht- en verzamelexpedities. i Er zijn thans beschermende wetten 5 en de lokale bevolking schijnt er l trots op te wezen deze waardevolle t dieren onder haar hoede te hebben. t De reuzenpanda lijkt dus geen ge- j Z vaar te lopen, te worden uitgeroeid; J men overweegt voorts kunstmatige i nseminatie bij dieren in gevangen- Z schap. 4 aug., 1969 A. B. WIGMAN. Nixon die in Engeland een onder houd van een uur had gehad met de Britse premier Harold Wilson, stapte in een stortregen, met regenjas aan maar zonder hoed, uit het vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Hij schudde de handen van de autoritei ten die hem opwachtten, inspecteerde een erewacht en luisterde naar vice- president Spiro T. Agnew die zei dat het succes van de reis van de presi dent weerspiegeld was op de gezichten van de volkeren van Azië en van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Nixon werd zaterdag door honderd duizenden enthousiaste Roemenen ver welkomd toen hij aankwam in Boeka rest. Het was het eerste staatsbezoek van een Amerikaanse president aan een communistisch land. Het bezoek aan Boekarest is een persoonlijke triomftocht geworden voor Nixon. Hij en zijn vrouw waren duidelijk bijzonder ingenomen met het welkom dat hun overal werd bereid en zij rea geerden spontaan op de hartelijkheid die hen werd betoond, van hoog tot laag. Zondag stonden weer grote menigten langs de route uit de stad naar het vliegveld. De mensen zwaaiden met Amerikaanse en Roemeense vlaggetjes en riepen „hoera". Nixon, die staande in de limousine naast president Ceau sescoe de menigte toewuifde, stak her haaldelijk beide armen in de lucht. Grote spandoeken verkondigden ,lang leve de Amerikaanse-Roemeense vriendschap" en „lang leve vrede en vriendschap tussen de volkeren". De erewacht presenteerde het geweer toen Nixon cn Cenu^escoe uit de auto stap ten. Nixon riep de erewacht in het Roemeens toe „gegroet, soldaten". Lang leve de president", klonk het uit aller mond terug. Nixon en Ceausescoe verwelkomden speciaal de toeneming van uitwisselin gen op de terreinen van onderwijs, techniek, cultuur en wetenschap. Daar in werd zondag een stap vooruit ge daan door de ondertekening van een beginselovereenkomst over de opening van een Roemeense bibliotheek in Washington en een Amerikaanse in Boekarest. Overeengekomen was „op een geschikt tijdstip" formele onder handelingen te heropenen over een consulair verdrag en een luchtvaart overeenkomst. Ook is gesproken over de verbetering van de economische be trekkingen. Nixon en Ceausescoe acht ten de vooruitzichten daarvoor gun stig en geloofden dat een succes op dit terrein de belangen van beide landen en de zaak van de internationale sa menwerking zou dienen. Dit scheen een weerspiegeling van Nixons sympathie voor Roemenië's verlangen onder de clausule van „meestbegunstigde", han- delsconsessies te verkrijgen. Voordat Nixon en Ceausescoe zich voor hun laatste gesprek terugtrokken hadden ze in een open auto een rijtoer van tweeëneenhalf uur door Boeka rest gemaakt, waarbij ze door duizen den met bloemen en papieren Ameri kaanse vlaggetjes zwaaiende mensen werden toegejuicht. Eerst bezichtigde Nixon, die vergezeld werd door zijn vrouw, een nieuwe wijk en daarna be gaf het gezelschap zich naar een mu seumdorp, waar oude huizen zijn ten toongesteld. Daar wachtte een volks dansensemble met traditionele Roemeen se instrumenten en klederdracht. Toen die een „hora" inzette, nodigde Ceau- secou Nixon uit, zich in de kring te voegen, en even later dansten de twee presidenten in de hete zon lachend mee met de wervelende groep, hand in hand met de meisjes en luid aan gemoedigd door de omstanders. Na en kele minuten beëindigden ze zwetend de onstuimige dans. Later bezocht Nixon nog een grote groenten- en fruit markt waar hij velen de hand druk te, een babbeltje maakte met de ven ters en wat druiven at. Een jongeman wist daar het veiligheidskordon te door breken en kuste zowel Nixon als Ceau sescoe op de wangen. In zijn toast tijdens het diner dat zaterdagavond ter ere van president Nixon in het voormalig koninklijke pa leis te Boekarest werd gegeven, be wees president Ceausescoe hulde aan de strijd van de Verenigde Staten tij dens de tweede wereldoorlog om de overwinning op Duitsland te behalen. Het Roemeense staatshoofd onder streepte, dat men voor altijd moest af doen met „de politiek van overheer sing en interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten." Hij deelde mee, dat hij met president Nixon had gesproken over Vietnam, het Midden-Oosten, de ontwapening, de Europese veiligheid en de erkenning van de beide Duitse staten. Waarnemers spelen met de gedach te. dat de Amerikaanse president met deze uitlating in Boekarest waar de gedachten aan Peking niet zijn uit gebannen een verkapte uitnodiging aan China heeft gedaan om zijn vij andelijke houding jegens Amerika te herzien. JERUZALEM De Israëlische mi nister van Defensie Mosje Dajan heeft verklaard, dat als de Sovjet-adviseurs dan niet daarwerkelyk in Arabische toe stellen vliegen zij beslist niet ver weg klaar staan om te bepaleh hoe en wat er gebeuren moet". Tot een groep Amc- rikaanse zionisten sprekend zei dè mi nister in antwoord op een vraag over de rol van de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten: de Russen helpen door nu en dan leiding te geven aan het vech ten door de radar te bedienen, de artil lerie te richten en versterkingen te bouwen. De generaal weersprak de bewering van een vragensteller over de Sovjet integratie in de Egyptische en Syrische legers. Hij zei dat de Russen, die pro beerden hun politieke invloed te vergro ten en wellicht streefden naar het ves tigen van bases in het gebied van de Arabieren, voorzagen van materiaal en daaraan voorwaarden van afhankelijk heid verbonden. Over de jongste Syrische en Egyp tische luchtaanvallen zei Dajan dat in geen van beide luchtmachten een echte verbetering was te constateren, maar, zo voegde hij er aan toe, wij kunnen ons luchtruim niet hermetisch tegen dit soort verrassende aanvallen afsluiten. NOEL Zeker een dode en tien ge wonden vielen zondagochtend vroeg in het Amerikaanse plaatsje Noel, in de staat Missouri, toen daar een goederen trein met flessen propaangas in brand vloog en ontplofte. Het treinpersoneel heeft na het ontdekken van de brand de snelheid verhoogd om uit het stadje te komen, maar de vlammen waren snel ler en bereikten de flessen, terwijl de trein nog door de plaats reed. Ontplofte flessen, vlogen door de lucht en kwa men op een opslagplaats neer, die even eens in brand vloog. De brand sloeg over op nabijgelegen fabrieken en bijna elk huis van het plaatsje heeft, schade opgelopen. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit- plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in eèn pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART AMSTERDAM Het is voor de Moordbrigade van de Amsterdamse politie voor alsnog een volslagen raadsel wie/ dit weekeinde in Amsterdam-Butyenveldert de 59-jarige Efovid «r* de 4faas heeft gewurgd. De man die sinds zes jaar gescheiden van zjjn vrouw leefde, woonde alleen. Het ijjk van David de Haas werd zaterdagavond om zes uur gevonden door een neef. VLAARDINGEN Zondagmiddag omstreeks drie uur is in het Brielse Meer de zesjarige Johnny van Dorp uit Vlaardingen door verdrinking om het le ven gekomen. Drie kwartier later werd het lichaam van de jongen door zwem mers boven water gehaald. Er waren geen uiterlijke tekenen van geweld; gedachten aan een mogelijk misdrijf bleven daardoor enigszins op de achtergrond. Omdat de arts echter geen doodsoor zaak kon vinden liet men gisterochtend sectie op het lichaam uitvoeren. Dr. Voortman, een assistent van de patho- llog-anatoom dr. Zeldenrust, kwam tot de conclusie dat de heer De Haas door verstikking als gevolg van wurging om het leven moest zijn gekomen. Het lijk lag, toen het werd gevonden ruggelings op bed en was in pyama ge stoken. Er was niets dat op een worste ling kon wijzen. Geld dat op verschil lende plaatsen in de woning aan de Arent Janszoon Ernststraat werd ge vonden, was duidelijk niet door een vreemde beroerd en was kennelijk ook niet gezocht. David de Haas was vrijdagavond laat thuisgekomen. Samen met zijn in Am sterdam wonende zuster de moeder van de neef die hem de volgende dag vond was hij op visite geweest in Haarlem. Om half twee in de nacht re den broer en zus naar Amsterdam te rug, waar David zijn zuster naar huis bracht en op weg ging naar zijn huis in Buitenveldert. Het is niet duidelijk of de man met een naar huis is gereden of dat hij eerst nog ergens anders heen is ge gaan. De vrouw van wie David de Haas in dertijd scheidde, woont samen met zijn dochter in Engeland. Buren hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag niets gemerkt. De flats zijn vrij goed geluid- dicht, waardoor weinig rumoer naar buiten doorklinkt. De man woonde nog maar een paar maanden in zijn huis aan de Arent - Janszoon Ernststraat. Daarvoor woonde hij elders in Buiten veldert, de zuidelijke tuinstad van Am sterdam. De moord moet in de late nacht of in de vroege ochtend van zaterdag zijn gepleegd. De man lag immers in pya ma, toen zijn lijk werd gevonden. De neef was naar hem toegegaan, omdat David de Haas 's avonds bij zijn zuster en zijn neef zou komen eten. De neef kon de deur gemakkelijk ope nen, hoewel hij geen sleutel van het huis had. De voordeur valt bij het slui ten niet vanzelf in het slot. Hij moet op slot gedraaid worden. Mogelijk heeft David de Haas 's nachts verzuimd de deur op slot te doen wat vaker schijnt te zijn voorgekomen. TOKIO De zich met drie anderen Amerikaanse pacifisten in Hanoi bevin dende Rennie Davis heeft maandag ge meld, dat Noord-Viëtnam een aantal Amerikaanse piloten die door de com munisten werden gevangen gehouden heeft vrijgelaten en overgedragen aan de Amerikaanse anti-oorlogsdelegatie. Davis meldde dit in een telegram aan Associated Press in Tokio. Hij vermeld de niet het aantal piloten en evenmin hun namen. AUCKLAND In een voorst&d van Auckland is een 42-jarige Nederlandse immigrant door messteken om het le ven gebracht. Zijn lijk werd zondag door de politie gevonden. Als verdacht van de moord is Arapeta Awatere, een Nieuw-zeelarider die in de Tweede Wereldoorlog onderscheiden is met het kruis van verdienste en het militaire kruis, door de politie aange houden. Hij was commandant van de Nieuwzeelandse divisie. De verdachte is vandaag voor de rechter geleid. BELFAST In Belfast, dat zondagochtend na een nacht van ernstige onlusten een beeld van verwoesting bood, is het in de afgelopen nacht opnieuw tot onge regeldheden gekomen. In een voornamelijk door katholieken bewoonde wijk, moest de politie in actie komen om barricades te verwijderen en samenscholingen uiteen te jagen. Zy werd daarbij met benzinebommen bekogeld. Het uniform van een politie-agent raakte daarbij in brand. Zes politiemannen zijn in ziekenhuizen behandeld voor verwondingen die door rondvliegende stenen waren veroorzaakt. DJAJAPURA In Djajapura (Hol- landia) is zaterdag de „daad van vrije keuze" gehouden. 110 afgevaardigden hebben zich eenstemmig voor Indone sië uitgesproken. Djajapura was de laatste plaats waar de „daad van vrije keuze" werd gehouden. De ruim 800.000 Papoea's in West-Irian zijn nu aan Indonesië verbonden. In Djajapura werd de Musjawarah- bijeenkomst gehouden op het terrein van het gouverneurspaleis. Zij duurde ruim vier uur. Militairen en politie stonden op wacht. In de tuin stond een menigte jonge Indonesiërs en Papoea's voortdurend schreeuwend met vlagge tjes te zwaaien. De procedure leek zeer veel op die in de andere plaatsen. Drie ministers, de minister van Buitenlandse Zaken, generaal-majoor Amir Machmud, de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, en de minister van Voorlichting vice-luchtmaarschalk, Mudiardjo, wa ren aanwezig. Ongeveer 25 afgevaardigden riepen vele malen Merdeka (vrijheid), waarna gejuicht werd, en zongen Indonesische nationale liederen. Tot degenen die na de bijeenkomst op de schouders werden gedragen, be hoorden generaal-majoor Machmud, mr. Sudjarwo Tondronegoro, die de spe ciale adviseur voor West-Irian van minister Adam Malik is, gouverneur Frans Kaisiepo en de militaire com mandant in West-Irian, brigade-gene raal Sarwo Edhie. Hoe groot ook de Indonesische moei lijkheden zijn op financieel en econo misch gebied iets zal er toch voor West-Irian uit de bus moeten komen op korte termijn. Als Djakarta weer zoals onder Soek^mo zijn beloften niet nakomt zijn moeilijkheden niet te vermijden. Hoewel de secessionisten niet in staat zijn geweest hun doel langs legale weg te bereiken zullen zij ongetwijfeld actief blijven. Een opstand tegen Indo nesië zou overigens zeker geleid heb ben tot chaos en anarchie op West- Irian. SAN SALVADOR Het laatste con tingent Salvadoriaanse troepen heeft Honduras zondagmiddag'verlaten onder toezicht van een waarnemer van de or ganisatie van Amerikaanse staten, zo is uit goedingelichte bron in San Salva dor vernomen. RIJNSBURG Zaterdag werd in Rijnsburg het jaarlijks bloemencorso ge houden. Op de foto één van de wagens, die niets te raden liet over de kijk op Nederland. Het centrum van de Noordierse hoofdstad bood zondagochtend een beeld van verwoesting na de zwaarste onlusten daar sinds bijna 35 jaar. Bij botsingen tussen katholieken en pro testanten waren de avond en nacht te voren zeker honderd personen gewond geraakt, onder wie zeventien politie mannen. Er werden vijfendertig arres- taies verricht. Er zijn circa honderd winkels geplunderd. De plunderaars gingen er met juwelen, kleding en huis houdelijke artikelen vandoor. Benzine bommen deden in verscheidene wonin gen en winkels van katholieken brand uitbreken en in overwegend katholieke wijken werden honderden ruiten inge gooid. Toen de strijd was uitgewoed, waren de straten bezaaid met stenen, glasscherven en de restanten van in derhaast opgeworpen barricaden. De gevechten waren begonnen toen enkele duizenden protestantse jongeren van de fanatieke oranje-orde een woon blok probeerden te bestormen, waarin katholieken zijn gehuisvest. Volgens de protestanten waren ze tijdens een op tocht vanuit de huizen bekogeld met stenen en flessen. De politie zette het blok af maar de menigte groeide snel aan en al spoedig regende het over en weer flessen, stenen en planken. Ten slotte ontstond er een waar oproer, op het hoogtepunt waarvan Bel fast's burgemeester Cairns beide par tijen opriep „in Godsnaam het ver stand te gebruiken". Pas bij het aanbreken van de dag keerde de rust weer. De regering van Noord-Ierland gaf zondagavond een verklaring uit waar in zij waarschuwde niet te zullen te rugschrikken voor krachtige en buiten gewone maatregelen. Sommigen zien hierin een aanwijzing, dat Britse strijd- wrachten zullen intervenieren. De Britse regering heeft er tot dus ver op gestaan, dat haar 5.000 man troepen in Noord-Ierland slechts voor bewaking van belangrijke militaire ob jecten mogen worden gebruikt. Enkele uren voordat zich vannacht de ongeregeldheden in de katholieke wijk van Belfast voordeden, trokken in een ander gedeelte van de stad pro testante jongelui door de straten, daar bij vernielingen aan auto's en winkel ruiten toebrengend. UTRECHT De 53-jarige walser G. M. J. B. uit Utrecht heeft zondag bij de Utrechtse recherche aangifte gedaan van bedreiging met een pistool. Volgens zijn verklaring zou hij omstreeks 11 uur zaterdagavond op de Havenweg in Utrecht door zijn vriendin, de 51-jarige mevrouw M. L. W. S. uit de Domstad zijn opgewacht. Bij een onderzoek in de woning van de vrouw vond de politie in de kookpan een geladen pistool met vijf patronen. De vrouw is in verzekering gesteld en heeft tot nu toe ontkend. Zij kan even tueel worden vervolgd wegens poging tot moord, c.q. poging tot doodslag. OYEN Te Oyen bij Oss zijn bij de aanleg van funderingen op het erf van landbouwer C. Bouwens 5 gouden mun ten gevonden, die in Gent, Sevllla en Portugal tussen 1500 en 1600 zijn gesla gen. Uit een onderzoek van het Penningen- kabinet in Den Haag is gebleken, dat het hier gaat om 2 halve gouden nobels, twee dukaten en een Portugese munt. Vier munten heeft metselaar Hoefna gels enkele weken geleden reeds ge vonden, maar hij was zich van de be tekenis van de vondst niet bewust tot dat na een cafépraatje dr H. Teunissen te Berghem het Penningen-kabinet ln Den Haag inlichtte. Hierna werd ver der gezocht en werden ook nog eena een vijftal munten gevonden. Het zoe ken wordt intussen voortgezet. ••IIMMMMlMBfMai itiiaiaaaaiaiaaMMiitiiiiiaiHtiiM Achter een frontale storing, die over Frankrijk naar het Noor- den trok en zaterdagmiddag het l zuidwesten van Nederland bereik- te, stroomde koelere Oceaanlucht ons land binnen. In het algemeen bleven de middagtemperaturen zondag dan'ook meer dan vijf gra- den lager dan zaterdag. Onder invloed van een hogedruk- gebied, dat zich achter de storing s naar onze omgeving uitbreidde, was er echter veel zon en viel er l slechts in het uiterste noordoosten van het land nog een enkele lokale z bui. Inmiddels blijft de luchtdruk z boven West-Europa nog iets stij- gen. Het ziet er dan ook naar uit, s dat het weer in ons land onder in- vloed blijft van hogedrukgebieden Er wordt voor dinsdag warm en overwegend zonnig weer verwacht met weinig wind. z

De Vallei | 1969 | | pagina 1