,The Dambusters', historische aanval op de Roer-dammen Financiële notities Een kwart eeuw na de vrijmaking' Fred Kaps naar Y.S. in Sullivan-show Laatste jaargang van Fabeltjeskrant „De Trommelaeren van Roesendaele" op t.v. Oorspronkelijk spel „Triangel' W.K. wielrennen op radio en televisie en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Schoenenbeurzen fusioneren Kunsthandel werd N.V. Amsterdam- Rubber Porceleijne Fles deed het beter PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pagina MAAN DA© 4 AUGUSTUS 1969 adem snakkend terwijl ik met de slip- „Tracy? zei hij verbaasd. „Je gaat pen van het geruite hemd mijn ogen voor Tracy zorgen? afveegde. „Leef je altijd zo? „Ja," zei ik. „Ik kan de boter niet „Alleen op regenachtige avonden." vinden. Waar is de boter? Hij stond op. „Dat is alles, Rowley. Wij Hij staarde me aan. moeten ook nog brood eten." „De boter," zei ik ongeduldig. „O, „Ben je nou niet blij dat je hem niet laat maar." Ik opende de koelkast en de regen in gestuurd hebt? vroeg ik, daar lag de boter op het bovenste rek. terwijl ik de eieren in een van de „Ken je Tracy? mosterdglazen brak omdat ik geen kom „Of ik haar ken? Ze is mijn doch- kon vinden en niet van plan was Mi- ter," zei hij. chael nog eens om iets te vragen. Farand, dacht ik. Hij had me gezegd, „Ja, natuurlijk," zei hij. „Het geeft dat hij Farand heette, maar ik had hem me hier zo'n heerlijk gevoel." Hij sloeg niet in verband gebracht met Tracy. zich dramatisch op de borst. „De we- Isabelle was dus zijn vrouw geweest en tenschap, dat ik dat arme dier niet de de handdoek, die ik gebruikt had was regen in heb gestuurd behoort me weer eens door haar uitgekozen. Ik zag het een tijdje op de been te houden. Jam- gezicht van Christopher voor me toen mer," voegde hij er nadenkend aan toe. hij gezegd had: „Ik ben vergeten, hoe „Het is heel jammer dat Chris niet een jong meisje er uit ziet. Isabelle..." weet, dat ik hem hier heb. Dat zou me En de manier waarop Allison geaarzeld een rel geven! had, de verandering in haar stem toen „Chris? Ik liet een half ei met dop ze zei: „Isabelle? Die is verleden jaar en al in het glas vallen. „Ben ik in de gestorven. Om die geschiedenis schijnt buurt van Hedgerow? een geheimzinnig waas te hangen." „Wat heb jij met Hedgerow te ma- Ik bleef doodstil staan, keek hoe de ken? vroeg hij en de klank van zijn boter in de pan smolt en goot er toen stem maakte, dat ik me omdraaide. heel langzaam de geklutste eieren bij. „Heb ik dat niet gezegd? Ik ben op „Als je Christophers schoonzoon 12 bent, waarom logeer je dan niet op Hedgerow? Waarom huur je dit huis je? „Om in de buurt van Tracy te zijn." Zijn stem klonk toonloos. „Het is de weg naar Hedgerow." „Wat moet je daar doen? Alle vrolijkheid was uit hem verdwe nen. Zijn mond was samengeperst en Michael zat bij het tafeltje de hond, zijn ogen stonden hard. die gretig toehapte, stukjes brood te „Ik zie niet in, wat jij daarmee te enige mogelijkheid." voeren. Een gehavende koekepan stond maken hebt," zei ik terwijl ik opeens „Dat begrijp ik niet." klaar op het fornuis en een doos eieren woede in me voelde opkomen. Ik was „Veel mensen begrijpen het niet," zei was goed zichtbaar naast de gootsteen emotioneel niet voorbereid op deze Michael. „Waarom zou jij een uitzonde- neergezet. Een fles melk en een nog verandering van stemming dit plotse- ring zijn? verpakt half brood stonden met twee linge overschakelen van vriendschappe- Ik draaide de vlam lager terwijl de borden, twee schoon gewassen mosterd- lijke genegenheid van een ogenblik gele- omelet begon te pruttelen en vaste glazen en wat de hele inhoud van de den naar het wantrouwen en de haat, vorm aannam Ik wipte met een mes de besteklade leek op de keukentafel. die nu uit zijn ogen straalden. droge randen los van de pan. Rowley kwispelstaartte en Michael „Ik heb te maken met alles, dat op „Waarom hebben zij Tracy? Waarom keek naar me en knipperde met zijn Hedgerow betrekking heeft," zei hij, is ze niet bij jou? ogen. een stap naderbijkomend. „Waarom ga „Je bent erg nieuwsgierig," zei hij. „Zeg het maar niet," was ik hem je naar Hedgerow? „Het spijt me," zei ik. „Maar het weet h.et ik zi.e er verschrik_ ..Als je me ook maar met één vinger komt omdat ik Tracy nog niet ontmoet kelijk uit. Heb je toevallig een kam? aanraakt..." waarschuwde ik, achteruit heb en jij haar vader bent en niemand vroeg ik hoopvol. lopend. me eigenlijk iets verteld heeft..." „Er moet er ergens een liggen," ant- Hij balde zijn vuisten en duwde ver- „Zeker. Ik begrijp de situatie. Wat ik woordde hij vaag, met zijn vingers door volgens zijn handen in zijn zakken. „Je me afvraag is..." Hij aarzelde. „Waarom zijn haar strijkend tot het recht over- moet me wel een idioot vinden," zei hij willen ze, dat jij voor Tracy zorgt. Is er eind stond. „Misschien als ik ga uitpak- langzaam. „Ik weet, dat ik niet het iets niet in orde? ken..." recht had zo tegen je te spreken, maar „Ik weet het niet," zei ik, onze „Ik weet er wel een," zei ik. laten we het nieuwsgierigheid noemen, borden volscheppend. „Waar? aangezien ik de mensen op Hedgerow We zaten tegenover elkaar aan het „In mijn tas.' ken en we buren zijn." tafeltje terwijl de regen langs de ramen „Dan is dat probleem opgelost." „Het was meer dan nieuwsgierig- stroomde en de hond diep in zijn keel „Ik denk, dat mijn tas onder die heid," zei ik, hem in 't oog houdend.snurkte. Toen ik daar zo naar Michael struik ligt." „Goed dan," zei hij capitulerend, Farant zat te kijken, voelde ik diep in „Ik heb me vergist. Je probleem is „het was meer dan dat." mijn hart medelijden met hem, hetzelf- dus niet opgelost." "wil je er niet over praten? de verdrietige gevoel dat ik had toen ik „Je zou hem zo kunnen pakken," zei Hij schudde zijn hoofd. „Ik heb mijn naar Chris keek en merkte hoe bezorgd Ik smekend. verontschuldiging aangeboden. Als we hij over Paula was. „Het regent nog," zei hij somber, het daar eens bij lieten? „Waarom eet je niet? vroeg Michael. „Waarom heb je eigenlijk zulk lang Ik viste de gebroken eierschaal uit het „Wat? Het drong tot me door, dat haar. Als je het eens gewoon opbond, glas en nam ruimschoots de tijd voor ik al die tijd met opgeheven vork naar met een elastiekje of zo." het kloppen van de eieren, mij concen- hem had zitten kijken. „Ik zat te „Heb je een elastiekje? vroeg ik. trerend op de lijnen die de vork door denken." We keken elkaar aan en barstten in het struif trok. Ik draaide me om. „Laten we elkaar goed begrijpen," zei lachen uit. We lachten totdat de tranen Eigenlijk is er geen enkele reden waar- Michael, vooroverleunend. „Het kan me me over mijn wangen liepen. Ik boog om ik het je niet zou vertellen," zei ik niets schelen wat Chris je over mij me voorover, kreeg pijn in mijn maag vlug. „Ik rijd in de auto van Christ- verteld heeft. Er is niets van waar." en de tranen stroomden over mijn opher Hedge dat wil zeggen, ik rééd „Hij heeft me niets verteld," zei ik gezicht.de auto totdat hij vast kwam te zitten verontwaardigd. Ik legde mijn vork neer „Lieve hemel, hou alsjeblieft op," zei en breng hem naar mevrouw Hedge zonder van het eten geproefd te heb- „Ik heb geen schone zakdoek en dan is het de bedoeling dat ik van de ben. „Ik zweer je, dat ik niet eens van meer-" zomer op de boerderij blijf om voor je bestaan af wist. „het is allemaal zo g-gek," zei ik, naar hun kleindochter te zorgen." (wordt vervolgd) mmmtsmmmmm 4186. Zó verbouwereerd waren de Voraks niet, of zij wisten direct wat hun te doen stond! Zij hadden immers het onverwachte verwacht! Het ergerlijke was evenwel, dat de vijand teveel het voordeel van de ver rassing had en met een aanmerkelijke voorsprong kon beginnen. Ook Drago had met een situatie als deze rekening gehouden en daarom liet hij de Naugish hun logge schepen tot het uiterste beproeven en in de kortst mogelijke tijd op ontsnappings-snelheid brengen. Overigens een beproeving voor alle opvarenden, Dra- go incluis, die hen deed kreunen van pijn en ellende, vanwege de enorme druk. Alleen de snelste jagers van het eskader konden even de vijand bijhouden, doch een snelle waarschuwing van gouverneur Ran Seth weerhield hen er bijtijds van de boordwapens te ge bruiken. De jonge Seth Besh kon immers door Dfago gevangen genomen zijn en zich in een der drie cilin derschepen bevinden!... Reeds werd de afstand tussen beide groepen groter en toen stegen de Naugish sche pen in een sierlijke boog omhoog naar de sterren 42. De edele Courage liep wat hij lopen kon. maar tegen een kolos als de brontosaurus kon hij niet op. Hij dreigde ieder ogenblik verpletterd te zullen worden door de enorme poten. Daarom maakte hij, zo snel als zijn adellijke beentjes maar wilden, plotseling een scherpe hoek naar rechts en vluchtte naar de rotsen. Hij was gered. De brontosaurus stoof hem in ieder geval voorbij zonder zelfs maar naar hem te kijken. Maar Sir Patrick, die nu tegen de rotsen gedrukt stond, keek wel naar de brontosaurus om. En toen zag hij voor het eerst, dat Tekko het monster als rijdier ge bruikte. Maar hij zag ook wat Tekko, op zijn beurt ff1 ff De NCRV gaat in een serie van drie documentaires aandacht besteden aan de Vrijmaking, (het ontstaan van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt) in 1944 veroorzaakt door een conflict in de Gereformeerde Kerken. In dit jaar waarin de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt herdenken dat zij vijfen twintig jaar geleden ontstonden, wor den zij echter zelf getroffen door tegen stellingen, die thans zo groot zijn in vele plaatsen heeft zich reeds min of meer een scheiding voorgedaan dat een nieuwe scheuring onvermijdelijk lijkt. Wat precies de motieven waren en hoe de tegenstellingen scheuren kon den worden, kan uiteraard niet in en kele programma's volledig worden be handeld. Wel zal de sfeer worden weer gegeven waarin de gebeurtenissen van 1944 en daarvoor plaatsvonden. In het eerste programma behandelt samensteller drs. Niek Scheps wat er aan de vrijmaking voorafging: de sy nodes van Sneek en Utrecht, hoe men daar vergaderde en welke besluiten werden genomen. Het tweede program ma gaat over de vrijmaking zelf, en over de gevolgen daarvan op het ge bied van onderwijs en politiek. De laat ste uitzending gaat in op de spannin gen die er thans in de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt zijn. Velen die de strijd in 1944 zelf heb ben meegemaakt zullen in deze docu mentaires aan het woord komen. Hier van noemen wij: ds. D. van Dijk, eme ritus-predikant te Groningen, dr. P. Jaspersen, arts te Leiden, ds. W. G. de Vriés te Groningen, drs. J. Faber te Schiebroek-Hilligersberg, benoemd tot rector van de Theologische School van de Canadian Reformed Churches te Hamilton, P. Jongeling, lid van de Tweede Kamer, prof. J. Kamphuis, hoogleraar te Kampen, prof. dr. ,T. R. van de Fliert, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, ds. S. J. Popma, emeri tus-predikant te Amsterdam, prof. dr. A. D. R. Polman, rustend hoogleraar te Kampen, ds. B. J. F. Schoep te Bode graven, dr. G. Puchinger te Den Haag, prof. dr. W. C. Mönnich te Amsterdam en ds. J. H. Velema te Apeldoorn. De programma's „Een kwart eeuw na de vrijmaking" worden uitgezonden op de maandagavonden 4, 11 en 18 au gustus, om 21.30 uur, 21.30 uur en 21.35 uur. ROTTERDAM De goochelaar Fred Kaps heeft een uitnodiging voor een op treden in de bekende Amerikaanse te levisieshow van Ed Sullivan. Half oktober zal hij in deze show vanuit New York aan miljoenen Ameri kanen zijn goocheltoeren vertonen. Drie maal in deze show op, in pro- jaar geleden trad Kaps ook al twee gramma's met onder anderen Sammy Davis en Caterina Valente. Het tele visie-optreden van Kaps valt kort na zijn toernee met de Holland Show langs de Nederlandse kolonies in Cana da en de Verenigde Staten. Deze show bestaat verder uit Willy en Willeke Al- berti, Jan Blaaser, de Three Jacksons en pianist Cas Oosthoek. Het gezelschap vertrekt op 15 september van Schiphol en treedt onder meer op in Toronto, Montreal, Hamilton, Chicago, Los An geles ep San Francisco. AMSTERDAM De Fabeltjeskrant, die op 1 september aan een nieuwe se rie begint, gaat zijn laatste jaar in. De makers, Thijs Chanowski en Leen Val- HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met orkest begeleiding (gr). 18.19 Stereo: Licht in strumentaal ensemble (gr). 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Zingen met Cecilia (I): Volksmuz. 19.30 Stereo: Internationaal Koorfestival 1969: Opnamen van jeugdkoren van de Universiteit van Boedapest. 19.45 Ste reo: Muziek rond de klok van achten: licht gevarieerd muziekprogr. (opn). 20.30 Stereo: Omroep Orkest en solist: klass., semi-klass. en mod. muz. 21.30 Een kwart eeuw na de vrijmaking, do cumentaire. 22.05 Stereo: Lichte Or- kestmuz. (gr). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Vertolkers beluisterd (II): klass. muz. met commentaar. 23.25 Stereo: Tenor en piano: mod. liederen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u doorpraatje. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Ruimtevaart en geneeskunde, le zing door prof. dr. J. Jongbloed. NOS: 20.05 Islam in Nederland, lezing. Orde van vrijmetselaren: 20.20 Lezing. NOS. 20.30 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.) 20.50 Echtscheiding: I. De vrouwen, do cumentaire. 21.30 Concert: mod. muz. (opn.) 22.30 Nws. 22.40 AVRO's Radio journaal. 22.55 Stereo: Metro's Mid night Music: Amusementsmuz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. NOS: 19.00 Journ. NCRV: 19.07 Hotel Forel- lenhof, TV-feuilleton. NOS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Kleur: Reportage van het optreden van het bekende korps De Trommelaeren van Roesendaele. 20.50 Bureau Bristol, TV-feuilleton. 21.40 De Scheldetunnel gereed, filmreportage. 22.10 Koorzang. NOS: 22.15-22.20 Jour naal. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. NOS: 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief progr. AVRO: 19.30 Kleur: Julia, TV- serie. NOS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 The Dam-Busters, documentaire film. NOS: 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het lev. woord. 7.15 Op het eerste gehoor: li. gr.muz. m. nws. en act. 8.00 Gew. muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips.. 8.45 Voor de huisvr. (9.00-9.10 Gymn. voor de huis- vr.). 9.35 Waterst. 9.40 Voor het menens wordt: inleiding schoolradio. 10.00 Taal en symbool, lez. 10.15 Fragm. uit ope ra's van Leoncavallo (gr). 11.00 Nws. 11.02 Operettemuz. (gr). 11.15 Voor de zieken, plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land en tuinb; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.00 Stereo: Kaleidos- kenier, hebben besloten er op 1 juni 1970 mee op te houden. Thijs Chanowsl-i: „Officieel loopt ons contract bij de O.S. tot 1 januari 1970. Maar de besprekingen zijn al zo ver dat we waarschijnlijk doorgaan tot 1 juni volgend jaar. We hebben er dan 625 afleveringen opzitten en dat is vol doende." Vanaf september zullen in de Fabeltjeskrant weer verschillende nieu we dieren worden geïntroduceerd. Een van hen is de Limburgse mol Momfer. coop: li. muz. uit eigen prod. (opn). 14.30 Pizzicato: muz. middagmagazine. (16.0016.02 Nws.) Overheidsvoorl. 17.00 Vormen van toerisme in Ned. Antillen. Spreker Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtgymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Ra diojourn. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30- 8.33 De Groenteman) 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Echtscheiding II. De mannen, doe. 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Ren. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit. pop. verz.pl.pr. (11.00-11.02 Nws) 11.30 Rondom 12: voor de vrouw (om 11.55 Beursber.). 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Sportrevue, m. voorbe schouwing Wereldkampioenschap voor profs op de baan te Antwerpen. 13.00 Nws. 13.11 Rad.journ. NOS: 13.30 Klein chanson 14.30 Spiegel van België: muz. en nws van onze zuiderburen. AVRO: Stereo: Spaans operapr. 16.00 Nws. 16.02 Land der Muzen: kunstkr. 16.20 Ork. van de Saarlandse Omroep (opn) mod. en kl. muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat mod. muz. door Duke Ellington's Big Band. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum, plm. 17.55 Med. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gev. visite. (12.00 Nws). 13.00 Nws 13.03 Ekspres: li. pl. pr. (14.00 Nws) 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai. 16.00 Nws. 16.30-18.00 Mix: li. pl. pr. (17.00-17.02 Nws.). DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Ha- fenkrankenhaus: Benno, der Fassaden- schreck: TV-film. 18.30 Zandmanne tje. 18.40 Act. 18.55 Sportjourn. 19.26 Kleur: Gefahrlicher Alltag: TV-film 19.59 Programma-overz. WDR: 18.00 Kleur: Programma-overz. 18.05 Kleur Sebastian: TV-film. 18.30 Kleur: Seid Ihr alle da?: uitzending voor de kleu ters. 18.40 Hier und Heute met Goeden avond. 19.20 Kleur: Jürgen Goslas or- zahlt: Het leven in de bazaar. 19.30 Kleur: Reisedienst Schwalbe: de con*- currentie), 20.00 Journ. en weerber, 20.15 Report München: Filmreportages 21.00 Kleur: Alles oder nichts: vragen- spel. 21.45 Televisie-discussie. 22.30 Journ., commentaar en weerber. 22.50 Film - kritisch. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Auf dem Jahrmarkt: poppenspel. 19.10 Kleur: Süss, aber ein bisschen ver- rückt; TV-film. 19.45 Nws., act. en weerbericht. 20.15 Gesundheitsmagasin Prix. Aaansluitend: Nws. 21.00 Rot und Schwarz: speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers) 22.10 Nws. en weer bericht. 22.20 Rot und Schwarz: speel film (niet geschikt voor jeugdige kij kers). DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute, herh. van de vorige avond. 10.30 Adams kleines Kü chen ,ABC: visgerechten. 10.55 Haifisch bar: verhalen en liedjes over de wa terkant. 12.00 Report München: filmrep. 12.50 Int. persoverz. 13.00-13.30 Journ 16.35 Nws. 16.40 Kl: Voor de kinderen Die kleine Wolke 16.50 Voor de kind. Miguelin, verhalen. 17.55-18.00 Journaal DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Ulrich und Ulrike TV-film (Herh.) weer niet zag, en wat de reden was van de plotselin ge spurt van de brontosaurué. Vier verscheurende en vraatzuchtige tyrannosaurussen renden als dolleman nen achter de brontosaurus aan, die voor hen een wan delende slagerwinkel betekende. Hij zag de verschrikkelijke bekken met de scherpe kegelvormige tanden die fel flikkerden in het schelle zonlicht. Hij zag hoe zij met grote passen nader kwa men en wist niet beter te doen dan de handen voor de mond te zetten en uit alle macht een waarschuwende „Tekko" te schreeuwen. Op maandag 4 augustus van 20.20 tot 22.20 uur via Nederland 2 presen teert de AVRO-Televisie de kijkers de speelfilm uit 1954 van Michael Ander son in een Associated British-produc tion naar het gelijknamige boek van Paul Brickhill en het boek „Enemv Coast Ahead" van Guy Gibson, getiteld „The Dambusters". In de vroege morgen van 17 mei 1943 zond de BBC in Londen een nieuwsbul letin uit van de volgende inhoud: „Het ministerie van luchtvaart maakt be kend, dat vanmorgen vroeg Lancaster bommenwerpers onder leiding van lui tenant-kolonel Gibson de dammen van de Eder en de Möhne hebben vernie tigd. Deze dammen regelden de water stand in de Roervallei. Verkennings vluchten hebben bevestigd, dat de Möhne-dam is weggeslagen over een lengte van honderd meter en dat de elektrische centrale door de overstro ming is weggevaagd. De Eder-dam, die de waterstand regelt van de Fulda en de Weser en verschillende centrales voedt, is eveneens weggeslagen. De bommen zijn van zeer laag afgeworpen met grote vastberadenheid en koelbloe digheid. Acht Lancasters worden ver mist". Deze intensieve vernietiging door de RAF van de Roerdammen, die vlak vóór de eerste wereldoorlog werden vol tooid en van een bijzonder zware con structie waren, legde de Duitse staalin dustrie ruim een half jaar vrijwel lam. De man die reeds in het begin van de tweede wereldoorlog piekerde over de uitvoering van dit fascinerende wa penfeit, was de vliegtuig-ontwerper Bar nes Nevil Wallis. Hij wist, dat het on mogelijk was de doelen regelrecht met bommen te raken; de bommen moesten er als het ware tegenaan ge gooid worden. Daartoe oefende hij in de tuin van zijn buitenhuis met een kata pult, een marmeren knikker en een kleine badkuip, en hier ontdekte hij, dat, wanneer de knikker van een gerin ge hoogte de waterspiegel raakte, deze niet zonk, maar over het wateropper vlak danste. Zo was de „dansende bom" in principe uitgevonden; de prak tische verwezenlijking lag nog ver af. De reconstructie van de beslissende aanval is een verbluffend staaltje van trucage en stuntvliegerij. Trouwens, de hele film maakt een bijzonder authen tieke indruk. De rol van de ontwerper van de zo genaamde „dambom", dr. Barnes Wal lis wordt gespeeld door Michael Redgra ve. 1307. „Asjeblieft! Dèèr heb je de Swarte Piraet!" zei de smid, toen ze het Zakkendragersstraatje uit gelopen waren. „Die tent ligt daar nog net als vroe ger op de hoek van de Zeilmakersgang. Het was een bar slechte gelegenheid in oom Jacob's tijd. Het schuim van de toenmalige onderwereld dreef hier bijeen. Ik weet allemaal precies, want ik was er zelf binnen om een kopje koffie te drinken. Dit is de kroeg, Gozewijn, waar Sijmen Knoet dat bloeddorstige gespuis huurde, dat de ondergang van de Uylenborgh op zijn geweten heeft. Sijmen heeft ze er dik voor betaald en de heren hebben hun werk grondig gedaan..." „Het ziet er nu als een héél keurige gelegenheid uit", vond Gozewijn. „Mooie neonletters over de gevel en..." „En een palmpie voor de deur!" vulde smidje Verholen grommend aan. „Dat zegt me allemaal niks!" „En die portier dan in zijn keurige uniform?" vroeg Gozewijn onthutst. „Ha! Da's een aangeklede bokser! Een vechtersbaas! Een uitsmijter!" ant woordde smidje Verholen schamper. „Nee, Goze wijn..., ik zal jou 'es wat zeggen, jongen! Hier we ten ze méér af van de gouddiefstal, wat IK je brom!" Toen boog hij zich over naar Gozewijn en fluisterde hem in het oor: „De waard van de Swarte Piraet zat destijds óók in het complot. Stel je nou eens voor, dat dit zaakje nog altijd in dezelf de familie is, wat denk je dan?" „Dat zaakje nog altijd in dezelfde familie...?" vroeg Gozewijn ontredderd- Enige tijd geleden maakte de NCRV op het marktplein van het oude stadje Geertruidenberg opnamen van het be kende korps „De Trommelaeren van Roesendaele". Dit in 1953 opgerichte amateurkorps geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid. Oprichter was de vader van de tegenwoordige muzikale leider: Kees Laros. In dit kleurenprogramma, dat de NCRV maandag 4 augustus om 20.20 uur op het scherm brengt, kan men drie composities horen van Willem Laros, de huidige muzikale leider. Sa men met de heer Bos heeft hij de wer ken op soms frappante wijze gevisuali seerd, zoals het uit tachtig mensen be staande korps zal laten zien. i" In het Dinsdagavondtheater van de KRO-radio, dinsdag 5 augustus is een oorspronkelijk hoorspel te beluisteren van de Nederlandse romanschrijver Anton Kuyten. In „Triangel" komen drie personen voor: één vrouw en twee mannen. De ene man, haar echtgenoot, Van dinsdag 5 tot en met zaterdag 9 augustus worden in het Sportpaleis in Antwerpen de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan voor profs verreden. Aansluitend volgt op zondag 10 augustus het wereldkampioenschap op de weg op het circuit van Zolder. De NOS-televisie zendt van de baan kampioenschappen samengevatte re portages uit op: dinsdag 5 augustus van 21.45 tot 22.25 uur via Nederland 2 woensdag 6 augustus van 22.20 tot 23.00 uur via Nederland 1; vrijdag 8 augus tus van 22.45 tot 23.15 uur via Neder land 1; zaterdag 9 augustus van 22.45 tot 23.15 uur via Nederland 1. Een voorbeschouwing van dit wieier evenement wordt zondag 3 augustus in het programma Studio Sport (19.30 20.30 uur, Nederland 1) uitgezonden. De NOS-radio verzorgt reportages op de volgende tijdstippen: dinsdag augustus een voorbeschouwing in AVRO's Sportrevue (12 54-12.59 uur via Hilversum II) en reportages in het KRO-programma van 20.00 tot 20.05 uur en van 22.50 tot 23.00 uur via Hil versum 1; woensdag 6 augustus van 20.00 tot 20.05 uur en van 22.48 tot 22.55 uur in het NOS-programma via Hüver sum I; vrijdag 8 augustus van 22.20 tot 22.30 en van 23.45 tot 23.55 in het TROS-programma via Hilversum I; za terdag 9 augustus van plm. 15.30 tot 15 35 uur in het KRO-programma P.M, via Hilversum I en in NCRV's Sport show tussen 17.02 en 18.00 uur via Hil versum III. Van de strijd om het kampioenschap op de weg zendt de NOS-radio zondag 10 augustus reportages uit van 12.00 tot 12.10 uur en van 13.19 tot 13.24 uur in het AVRO-programma via Hilversum 11 en in het NOS-programma „Langs de Lijn" tussen 14.30 en 17.00 uur via Hilversum II. In de tweede aflevering van „Langs de Lijn", om 18.05 uur eveneens via Hilversum II, is een na beschouwing te horen. De NOS-televisiereportage wordt van 15.30 tot 17.00 uur via Nederland I uit gezonden. Van 15.30 tot 15.50 uur wordt een samenvatting van de reeds afgeleg de ronden gegeven, daarna wordt de reportage rechtstreeks voortgezet. Al le televisiereportages, in Antwerpen zowel als in Zolder, worden door Ba rend Barendse van commentaar voor zien. Verslaggever in de radio-uitzen dingen is Theo Koomen. is een niet opvallend persoon. Hij wijdt zich dagelijks aan zijn plichten; de tweede man, zijn vriend, is een man met bluf, de man die alles kan en ook alles doet. De charmes die deze man aan de dag weet te leggen zijn voor de vrouw voldoende om zij het voor een kort ogenblik haar hoofd te ver liezen. Aan het slot van dit luisterspel geeft de auteur aan het verhaal een verrassende wending. UTRECHT De schoenenbeurs „Schoenexpo '69" die van 22 tot en mei 24 september in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehoud heeft een bredere basis gek rep n. Nederlandse vereniging van aar- importeurs in schoeisel die e' lijk de eigen voor- en najaar, in Amsterdam presenteerde, hc melijk besloten, mee te werken a ,i de schoenenbeurs die wordt georganiseerd door de federatie van schoenwinkeliers- organisaties. Het aantal schoenenbeurzen in ons land is hierdoor tot twee teruggebracht. In het voorjaar organiseert de Jaar beurs, in samenwerking met de schoen industrie, de internationale schoenen beurs Nederland waarop de collectiea voor het najaar en de winter worden geëxposeerd. In het najaar wordt da Schoenexpo" gehouden waarop de Ne derlandse industrie en de importeurs ge zamenlijk het gehele assortiment voor het komende voorjaars- en zomersei zoen presenteren. Deze beurs wordt ge organiseerd door de federatie van schoenwinkeliersorganisaties, waarbij zich nu de agenten en importeurs heb ben aangesloten. De schoendetailhandelaar is daar door in staat, voortaan op één beurs kennis te nemen van hetgeen de eigen industrie en de buitenlandse huizen voor het volgende seizoen te bieden hebben. Nieuw op de „Schoenexpo '69" is ook de permanente kleurendiaschoenen- show. Vroeger werd de beurs eenmaal onderbroken voor een „echte" show. Nu zullen in een speciaal daarvoor in gerichte stand doorlopend dia's wor den vertoond, zodat de bezoekers op elk gewenst moment de voor hen interessan te modellen kunnen bekijken. Op de beurs wordt de modevoorlich- ting gegeven door de secretaris-generaal van de internationale organisatie „Mo- deurop', de heer Milo E. Legnazzi uit Bern. AMSTERDAM De kunsthandel van Gebr. Douwes te Amsterdam is blij kens de Ned. Staatscourant, omgezet in kunsthandel Gebr. Douwes n.v. De vennootschap heeft o.m. ten doel de handel in schilderijen, aquarellen en dergelijke. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 250.000 verdeeld in f 250 aan delen, elk groot f 1000. Bij de oprich ting zijn geplaatst en a pari volgestort 100 aandelen. In het thans geplaatste kapitaal wordt door de directeur de heer E. J. M. Douwes jr. deelgenomen voor 99 aandelen. AMSTERDAM Het resultaat over het eerste halfjaar 1969 van de n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Amster dam" is beter geweest dan in de over eenkomstige periode van 1968. Over het resultaat voor geheel 1969 is de direc tie gematigd optimistisch. Dit is bekend gemaakt in de jaarvergadering. Op een vraag uit de vergadering werd gezegd, dat zal worden bekeken of voortaan een tussentijds bericht kan worden ver strekt. Op een suggestie de Lugongo Estate Limited in Tanzania maar te laten na tionaliseren werd geantwoord dat nog geen schadevergoedingsregeling is ge troffen. Er zijn plannen om in Mozam bique geleidelijk meer over te gaan tot citruscultuur. De verwachtingen hier van zijn redelijk goed. Juist omdat de oogsttijd anders is dan b.v. in Israël of Marokko, kan omstreeks augustus/ september citrusfruit op de markt wor den gebracht, zodat de concurrentie is te verwaarlozen. Desgevraagd werd nog meegedeeld, dat de beschikbare gronden niet geschikt zijn voor z.g. eenjarige cultures. DELFT Hoewel het verlies over het laatst verstreken boekjaar belangrijk beneden dat van het voorgaande boek jaar is gebleven, heeft 1968 toch nog een negatief resultaat opgeleverd, aldus de directie van de n.v. koninklijke Delftsch aardewerkfabriek „De Porce- leyne Fles", in het jaarverslag. Uit de winst- en verliesrekning blijkt, dat het saldo bedrijfsrekening steeg tot f 267.373 (v.j. f 137.121). Van voorziening belas tingen kwam een bedrag vrij van f 52.527 (f 62.128). De afschrijving duur zame bedrijfsmiddelen bedroeg f347.994 (f 359.869). Het verlies daalde tot f28.094 (f160.620). Het dividend wordt wederom gepasseerd. Het laatst werd over 1966 dividend uitgekeerd en be droeg toen zes procent. De directie is van mening dat, hoe wel het herstel nog bescheiden is, het dieptepunt van haar ontwikkeling is ge passeerd. Bij het uitblijven van ernsti ge conjunctuurstoringen in de komende jaren verwacht zij een duidelijke verbe tering van haar resultaat. De omzet van de produkten uit de sieraardewerksector is belangrijk hoger geweest dan in het voorgaande jaar. De ontwikkeling in het lopende jaar is zo danig dat het veel inspanning zal kosten aan de vraag te voldoen, ondanks de aanzienlijk vergrote produktie. De spreiding van de omzet is vooral toege nomen door axport en een vergroot aan deel van de kleinere landen daarin, al dus het verslag. De omzet van de artikelen architecto nische serieprodukten is gestegen, even als die van de speciale bouwkeramiek. De bouwafdeling heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord. Het positieve resultaat van de doch teronderneming de n.v. faience- en te gelfabriek Westraven voorheen gebr. Ravesteyn te Utrecht komt tot uiting in het saldo van de bedrijfsrekening van De Porceleyne Fles. De balanswaarde ring van deze dochter is verhoogd met f 80.000, doordat de winst aldaar is in gehouden. Ten gunste van het saldo bedrijfsre kening is het dividend, groot f42.000, geboekt dat mag worden ontvangen over 1968 van het aandelenpakket in de ivv. Gouda Vuurvast, aldus da directie

De Vallei | 1969 | | pagina 2