Geen aards leven op maan en Mars waar te nemen Vrachtverkeer legt Autobahn lam Onweer teisterde zaterdag ons land Paus over zijn bezoek aan Afrika zeer enthousiast Kwart eeuw geleden grepen Duitsers Anne Frank Nederlands oudste 106 jaar Bijzondere kijk op Mars WEER IN EUROPA Geleerden komen tot de conclusie: Wijn en kanon nen na 2 eeuwen uit schip geborgen SI komplot 3ionage- Ook Sovjet-tolk verdwenen Nieuwe opdracht voor Rumor Bliksem doodde drie mensen Caravelle dook in zee Amerikanen mild voor Kennedy BRAZILIAAN DREIGDE ZIJN DOCHTERTJE TE DODEN REFLECTOR DIAMANTEN DRIE ARABIERTJES OPGESLOTEN IN AUTO ZO GEWOON GEVONDEN MILAAN TREINVERKEER GRONINGENLEEUWARDEN DOOR OMGEWAAIDE BOMEN VERTRAAGD GEEN IJSREVUE BOTSING ONDER TREIN CONSUMENTENBOND ONDERZOEKT MOGELIJKHEID STORTING AFVAL IN KOLENMIJNEN Staatsmijnen MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 Deze foto die door de Mariner VI van Mars werd genomen, wordt als zeer bijzonder in de ruimtefotografie aangemerkt. De foto beslaat een oppervlak van 63 bij 48 mijl, terwijl de grote krater een doorsnede heeft van 24 mijl. PASADENA Vormen van leven zoals wij die kennen, komen op de maan en op de planeet Mars hoogstwaarschijnlijk niet voor. Hoewel de Mariner-7 vandaag pas foto's zal maken van de mysterieuze ijskap om de zuidpool van Mars, kwamen de Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen dit weekeinde tot die voorlopige conclusie. Zij hadden daarvoor onder meer de volgende argumenten: 1. by het onderzoek van de maanmonsters is geen spoor van micro-organismen ontdekt. De 24 bacterievrije myizen die donderdag aan maanstof zijn blootge steld en er zelfs mee zijn ingeënt tonen geen spoor van ziekte of besmetting, t. uit de foto's en de gegevens die de Mariner-6 en -7 tot nog toe naar de aarde hebben geseind blijkt, dat Mars even dor is als de maan en dat er van damp- kringbcstanddelen die nodig zyn voor het leven, zoals stikstof, (nog) geen spoor is te bekennen. ADVERTENTIE ENTEBBE Het bezoek van paus Paulus VI aan Oeganda is zaterdag middag geëindigd. Na een verblijf van 52 uur op Afrikaanse bodem keerde de paus per vliegtuig naar Rome terug. Vóór zijn vertrek had de paus nog een langdurig onderhoud met de Bia- fraanse afvaardiging onder leiding van prof. Eni Njokoe. Het was zijn tweede gedaehtenwisseling met vertegenwoor digers van de afgescheiden staat. Het gesprek werd bijgewoond door de pre sident van Oeganda, Milton Obotc, en diens minister van Buitenlandse Za ken, Sam Odaka. Een Vaticaanse woordvoerder sprak van een „lang en hartelijk gesprek". Hij zei dat men van gedachten had gewisseld over de mo gelijkheid van gemeenschappelijke be sprekingen om te komen tot een op lossing van het conflict tussen Nigeria en Biafra en over het vervoer van voedsel en medicamenten voor beide partijen. De paus heeft tijdens zijn verblijf in de Oegandese hoofdstad Kampala ook gesproken met een Nigeriaanse delega tie onder leiding van Anthony Enaho- ro. Hij heeft echter de twee partijen niet aan één tafel kunnen brengen. De officiële aanleiding tot het be zoek van de paus was de inwijding van een altaar ter nagedachtenis van katholieke en protestantse martelaren die in 1886 omwille van hun geloof in Kampala zijn verbrand. Voorts heeft de paus de sluitingsbijeenkomst bijge woond van de eerste bijeenkomst van Afrikaanse bisschoppen. Na zijn aankomst op de luchthaven Fiumicino van Rome legde paus Pau lus in een korte toespraak nogmaals de nadruk op het „missionaire karakter" van zijn reis. Hij zei, dat hij de „zich in gisting bevindende volkeren van Afrika" dringend had verzoch „met on derling begrip en eerbied te zoeken naar het uit de weg ruimen van de nationale en rassenverschillen en te streven naar vrede, naar innerlijk en uiterlijk evenwicht, naar een blijvende vooruitgang volgens plan, die met taai heid moet worden opgebouwd, met ge bruikmaking van hun enorme krach ten". De paus had willen aantonen, dat de nieuwe naam voor vrede „ontwik keling der volkeren" is. „Het geest driftige antwoord van de bevolking heeft ons duidelijk gemaakt, dat onze onderneming niet voor niets is ge weest". „Er was een waardigheid, een ernst en een respect tijdens de godsdienst oefening die we hier vaak missen". De paus verklaarde dat hij letterlijk door menigten was belegerd tijdens zijn ver blijf in Oeganda. Hij zei dat het godsdienstige enthou siasme er enorm en spontaan is. Met de Mariner-7 is het nog steeds sukkelen. De ruimtesonde, die vorige week vermoedelijk beschadigd is door een meteoriet, zendt foto's die ver vormd worden door storingen Heel «erg is dat niet. De geleerden hopen de ontbrekende signaen met een speciale bewerking van de foto's per computer te kunnen „invullen". Verder begint de sonde, waarvan 15 verbindingskanalen kapot zijn, om on naspeurlijke redenen snelheid te ver liezen. De laserreflector, die de astronaut Armstrong op de maan heeft achterge laten, blijkt te werken. Na twaalf dagen vergeefs later impulsen op de maan te hebben afgeschoten, hebben de des kundigen van de universiteit van Cali- fornië de reflector (waarvan de positie niet precies bekend was) geraakt. De stralen werden.in 2,5 seconde terugge kaatst naar de aarde. Eén van de eerste resultaten daarvan is dat men precies de afstand maan-aarde (die wis selt) kan berekenen: dit weekeinde bleek die 363.153 kilometer en 440 meter. Ook de geleerden, die behalve op le ven en plantengroei, op het bestaan van diamanten op de maan hadden gehoopt, komen er bekaaid af. Hoewel er enkele prachtige glinsterende steentes tussen de maanmonsters zaten, blijkt er van diamant in de maankorst geen sprake te zijn. Wel zijn sporen gevonden van uranium, sodium, aluminium, potassium kobalt, mangaan, thorium en titanium, DEN HAAG Drie Arabiertjes van vier, zes en negen jaar zijn zaterdag morgen door de Haagse politie bevrijd uit een auto waarin zij door hun ou ders uit Bagdad waren opgesloten. Door voorbijgangers gewaarschuwd, probeerde de politie de kinderen aan het verstand te brengen een raampje open te draaien. Een Marokkaanse arbeider kon het de kinderen uiteindelijk duide lijk maken. De Arabiertjes werden later door de ouders van het politiebureau gehaald. Ze waren verbaasd over de ongerust heid van de Haagse politie. „Zoiets is in Bagdad heel gebruikelijk", zei de va der. Enkele Hagenaars dachten, dat de kinderen ook de nacht van vrijdag op zaterdag in de auto opgesloten hadden gezeten. De politie heeft hiervoor geen bewijs, alhoewel het in de auto zeker niet fris rook. HASTINGS Een aantal flessen zeer belegen Franse wijn is geborgen uit 't wrak van de Nederlandse koopvaarder Amsterdam, die in 1748 voor de Engel se kust bij Hastings verging. De wijn werd aan de oppervlakte ge bracht tegelijk met vijf bronzen kanon nen. Op een later tijdstip zal worden geprobeerd meer voorwerpen uit de Amsterdam naar boven te brengen. Het grootste deel van de kostbare la ding werd bij vorige acties al geborgen. SAIGON Een regeringswoordvoer der in Saigon heeft zaterdag meegedeeld dat een voormalige belangrijke assis tent van president van Thieu en ver scheidene hooggeplaatste ambtenaren en militaire leiders werden gearresteerd. Zij worden geschuldigd van communis tische spionage. Hij noemde berichten, volgens welke circa 50 mensen gearres teerd werden, overdVeven. Hij bevestig de echter, dat een voormalig assistent van de president, Hoeynh Van" Trong, die op 16 juli was ontslagen, en drie functionarissen van het ministerie dat de gangen nagaat van Viet-Cong-over- lopers, behoren tot degenen die binnen kort berecht zullen worden. Elk jaar beklimmen 140.000 mensen de steile trap van „Het Achterhuis" aan de Prinsengracht in Amsterdam, dat bij vele miljoenen mensen over de he le wereld bekend is als het „Anne Frankhuis" Vandaag is het 25 jaar geleden dat Duitse militairen in dit huis de in een boekenkast verborgen deur openbraken om acht Joodse on derduikers gevangen te nemen: acht van de ruim 100.000 die zij in Neder land zouden grypen, acht van de zes miljoen die de Duitsers in enkele ja ren ter dood zouden brengen. Men kan zich nog steeds afvragen waarom haar dagboek zo beroemd werd dat het in tientallen talen werd vertaald en door vele miljoenen werd gelezen en nog steeds wordt gelezen. Het dagboek van Anne Frank, is niet MAASTRICHT Nederlands oudste inwoner, de heer Van Doorn uit Maas tricht, werd zondag 106 jaar. Twee achterkleinkinderen (allebei precies een eeuw jonger dan de nog zeer kwieke heer Van Doorn) kwamen hun over grootvader een kusje brengen. meer dan de vrolijke, peinzende, soms opstandige, romantische en verwach tingsvolle notities van een tiener, die met vaardige pen haar gevoelens goed wist weer te geven. Miljoenen meisjes hebben dergelijke dagboeken geschreven en zij worden nog steeds geschreven. Het schokken de van het dagboek van dit joodse meisje is, dat het in wezen zo gewoon is. Pas door de laatste nooit geschre ven bladzijden werd dit boek van uit zonderlijke waarde. Op 4 augustus 1944, kort nadat Anne Frank haar laatste regel had geschreven, kwa men robotachtige soldaten haar ha len en in maart 1945, twee maanden voor het einde van de oorlog, stierf Anne Frank aan uitputting in het concentratiekamp Bergen Belsen. Door de laatste, niet geschreven blad zijden, werd het boek een pleidooi voor een wereld van vrede, en een mensheid die wil leren elkander een klein brokje geluk te gunnen. Door de laatste, niet geschreven bladzijden werd wellicht duidelijker dan ooit het onrecht, de zinloosheid en de meedo genloosheid van terreur: Een vijftienjarig meisje dat over rede lijke dromen schreef en gelaarsde mannen die haar aan beulen uitlever den. Anne Frank heeft er nooit reke ning mee gehouden dat haar dagboek zou worden gedrukt. Door haar dood en door de dood van zes miljoen ande re mensen werd haar boek n wereld- boodschap. Misschien zijn er onder de 140.000 be zoekers die jaarlijks naar het Anne Frank Huis komen, enkelen die niet de sensatie van het drama zoeken „tegen deze deur trapten de solda ten" maar die willen pogen de kleine droomwereld van het meisje toch nog te verwezenlijken. Anne Frank was één van hen, én van de vele duizenden vijftienjarige meis jes die door de nazi's het leven niet werd gegund Zij zou na de oorlog naamloos in het getal van zes Miljoen zijn verdwenen, als men niet haar dagboek had gevonden, dat zij had bijgehouden, in die anderhalf jaar dat zij met nog zeven joodse onder duikers in de bovenverdieping van dat Amsterdamse grachtenhuis had geleefd. BONN Voor het eerst mochten dit weekeinde weer vrachtauto's ryden op de Westduitse autobahnen en prompt keerde de verkeerschaos terug, die de afgelo pen weekeinden was uitgebleven. De stroom van personenauto's ging dit keer vooral in twee richtingen: vakantie gangers op weg naar het zonnige zuiden en vakantiegangers die uit het zuiden terug kwamen naar huis. Overal op de grote Noord-Zuid-verbindingen ontston den daardoor opstoppingen en files. De ergste knelpunten waren het kruispunt Frankfurt en het kruispunt Leverkusen bij Keulen. Van Keulen rich ting zuid vormde zich een file van vijf tig kilometer. Volgens de verkeerscen- trale van de politie in Keulen is de chaos ongetwijfeld veroorzaakt door vrachtwagens. Minister Leber (Verkeer) heeft in tussen de balans opgemaakt van zijn rijverbod voor vrachtwagens tijden? t weekeinde, een experiment dat een maand heeft geduurd. Lebers cónclu- sie: Het verkeer liep veel beter dan bij vroegere vakantiepieken; Het aantal verkeersdoden is, ver geleken bij vorig jaar, duidelijk ver minderd, hoewel het verkeer zeer aan zienlijk is toegenomen. De Nederlandse organisatie van de beroepsgoederenvervoerders w'il nagaan hoe groot de nadelen van de Westduitse actie zijn geweest. De internationale vervoerders van deze organisatie von den enquête-formulieren in de bus. „Wij willen weten waar wij aan toe zijn, vooral daar het rijverbod volgend jaar opnieuw zal gelden." Steekproeven habben al aangetoond, dat het rijverbod voor de Nederlandse vervoerders veel nadelen heeft opge leverd. Vijftig passagiersauto's en vracht wagens waren zaterdag betrokken bij een kettingbotsing in de mist op de Ita liaanse „Autostrada van de zon". Meer dan 30 chauffeurs werden gewond. Door de botsingen tussen Milaan en Piacenza werd alle verkeer op de be langrijke weg langer dan twee uur ge stremd. De gewonden werden in zes verschillende steden in ziekenhuizen op genomen. LONDEN Do jonge Russische hoog leraar Georgy Andiaparaidze, die de schrijver Anatoly Koeznetsof als tolk naar Londen begeleidde, blykt te zyn verdwenen. Hij zou zaterdag per vliegtuig naar Moskou vertrekken, maar hij heeft zich nfet op het Londense vliegveld gemeld. De Russische ambassade in Londen wil de geen commentaar geven. In het hotel in Londen waar Andiapa raidze heeft gelogeerd, zei men dat hij woensdag zijn kamer heeft verlaten zonder nader adres achter te laten. ROME De Italiaanse christen-de mocraat Mariano Rumor heeft gister avond van president Saragat voor de tweede maal de opdracht gekregen een nieuwe regering te vormen. Pas twee dagen geleden had Rumor dezelfde opdracht teruggeven. Rumor heeft de opdracht onder voorbehoud aangenomen. Men verwacht dat hij een minder heidsregering van christen-democraten zal samenstellen, die tot het najaar zal aanblijven, waarna algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer max.temp. gisteren neerslag Amsterdam onbew. 24 0 De Bilt onbew. 25 0 Deelen mist 25 2 Eelde mist 22 4 Eindhoven onbew. 26 0 Den Helder half bew. 21 0 Rotterdam onbew. 23 0.1 Twente licht bew. 24 0 Vlissingen onbew. 22 0 Zuid-Limburg onbew. 26 0 Aberdeen half bew. 17 5 Barcelona mist 26 0 Belgrado licht bew. 30 0 Berlijn licht bew. 32 0 Bordeaux zwaar bew. 27 0 Brussel onbew. 25 0 Frankfort half bew. 27 0 Grenoble licht bew. 26 0 Helsinki onbew. 22 0 Innsbruck zwaar bew. 25 9 Kopenhagen onbew. 25 0 Lissabon onbew. 26 0 Londen zwaar bew. 20 0 Luxemburg onbew. 26 Malaga onbew. 28 0 München onweer 25 0 Nice onbew. 28 0 Oslo onbew. 27 0 Parijs half bew. 24 0 Rome zwaar bew. 27 0 UTRECHT Onweer en bliksem hebben zaterdag in ons land hevig huisgehou den. Drie mensen werden door de bliksem getroffen. De slachtoffers zyn de 42-jarige H. Roeterd uit Terwolde, de 33-jarige J. Latumahina uit Vlissingen en het dertienjarige dochtertje van de familie Mafakgoed uit Huissen (Betuwe). Rukwinden en stortbuien veroorzaak ten in het Noordlimburgse Reuver wa teroverlast. Bomen werden ontworteld, kelders liepen vol en straten kwamen blank te staan. Het treinverkeer tussen Groningen en Leeuwarden werd ernstig vertraagd doordat omgewaaide bomen op de rails terecht waren gekomen. Op de Oosterschelde werden zeven Belgische sportvissers die tijdens nood weer met hun bootjes in moeilijkheden waren geraakt, door een toeristenboot opgepikt. Een andere boot die eerder de vissers-in-nood was gepasseerd, was doorgevaren en had geen acht geslagen op de noodseinen van de Belgen. In de Rotterdamse Chemiehaven bra ken de trossen van het schip Ankor- spray, waardoor het voorschip op drift raakte. Ruim twee ton chemicaliën kwam in de haven terecht. Het levert geen gevaar op. Zeker twee mensen zijn het afgelopen weekeinde verdronken. Het zijn de der tigjarige J. B. Pijkke uit Schoondijke en de 27-jarige I. Groenia uit Dirks- horn. In Valkenburg moest door de tropisch temperaturen in de Eurohal de pre mière van de ijsrevue met Marika Ki- lius en Hans-Jürgen Baumler voor de tweede keer worden uitgesteld. De ijs machine kon het ook nu niet tegen de hitte in de hal bolwerken. De première is nu uitgesteld tot morgenavond. Op de wegen is het erg druk. Vooral op de oost-westverbindingen (o.a. Den Haag - Arnhem - Duitse grens) waar een onafgebroken stroom auto's stond. Ouderijn kreeg daardoor last van file vorming en vertragingen. Bij Goes kwa men files van tien kilometer voor. Verscheidene doden zijn ook dit week einde in het verkeer gevallen. Een fron tale botsing tussen twee auto's in Bel- lingwedde kostte de 61-jarige H. Kas pers uit Vlagtwedde en de zestigjarige G. Weinans uit Valthermond het leven. Ook twee doden veroorzaakte een on geluk in Amsterdam. De slachtoffers werden de zestienjarige J. Blokdijk en de vijftienjarige P. Veld uit De Beem- ster. Ze reden per fiets naar huis en werden door een auto geschept. De 35- jarige C. Zwart uit Amsterdam kwam gisternacht om het leven toen hij met zijn auto tegen een boom botste. Bij Doetinchem botsten een auto en een personenbusje tegen elkaar. Beide bestuurders, de 23-jarige B. W. T. Fen- neman uit Zeddam en een 78-jarige Ulftenaar kwamen om het leven. Een derde persoon werd zwaar gewond. In Nieuwendijk reed gisterochtend een auto door een nog onbekende oor zaak een weiland in. De bestuurder, de 46-jarige R. Schmalfeldt uit Breda, kwam hierbij om het leven. Op een met knipperlichten beveiligde overweg in Gorssel zijn zaterdagoch tend de 27-jarige mevrouw J. Overmaat- Pieters en haar vierjarige dochtertje Bendy uit Eefde door een trein overre den. De vrouw had met de fiets aan de hand en het kind achterop de fiets staan wachten op een naderende trein. Toen die voorbij was ging zij de over weg op terwijl de alarmbel bleef rinke len. Intussen naderde een andere trein. Ze schrok, wilde terug en viel. Op de provinciale weg Raalte Heeten is gisteravond een bejaard echt- MARSEILLE Bij de landing op het vliegveld van Marseille is zaterdag een straalverkeersvliegtuig op de baan doorgeschoten en in een vier meter diepe lagune gedoken. Alle 37 passagiers en acht beman ningsleden overleefden het ongeluk. Dank zij de hechte constructie brak het toestel niet en bleef het nog vijf minuten drijven. Toen het zonk was iedereen van boord. De meeste vrouwen en kinderen wer den door visserboten opgepikt. De man nen zwommen naar de kant. Toen het vliegtuig een Caravelle van de Alitalia landde, ontdekte de gezagvoerder dat hij te ver op de baan aan de grond was gekomen. De vlie ger remde uit alle macht, zonder merk baar effect. Als laatste redmiddel werd de remparachute gebruikt, maar ook ■dit hielp niet. paar, dat achter elkaar op de fiets reed, aangereden door een personenau to. De vrouw, de 73-jarige mevr. Bokse- belt-Tijs uit Broekland (gem. Raalte) overleed ter plaatse. Haar 81-jarige echtgenoot liep lichte verwondingen op. Hij kon, na in een ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis terugkeren. De automobilist werd afgeleid door vier jongens, die op hun bromfiets ach ter het echtpaar reden. NEW YORK Van de Amerikanen, die vragen zijn gesteld naar aanlei ding van het auto-ongeluk van senator Edward M. Kennedy, heeft 68 pet. ver klaard, kritiek op zijn reacties onjuist te achten „omdat het ieder onzer had kunnen gebeuren", zo meldt Time. Het opinie-onderzoek, ingesteld door het bureau-Marris, heeft aangetoond, dat de Amerikanen in het algemeen het ongeluk vergevensgezind en edel moedig opvatten, zo meldt het tijd schrift, dat opdracht tot het opinie-on derzoek had gegeven. Verder is uit het onderzoek gebleken, dat er een grote mate van scepticisme bestaat ten aanzien van Kennedy's ver klaring van het ongeluk en zijn gedrag nadien en over de gevolgen van het in cident voor zijn kansen op het presi dentschap. ROTTERDAM De Braziliaanse consul in Rotterdam heeft gisteren voorkomen dan zijn landgenoot V.S. (50) diens dochtertje van 2'/i jaar van het leven beroofde door het kind met het hoofd tegen een muur te slaan. De Braziliaanse monteur had zijn 27- jarige vrouw al met een mes aan het gezicht verwond. Zijn dochtertje van vijf had hij een snee aan de hand toe gebracht. Dit meisje had de buren ge alarmeerd. De vrouw vluchtte bloedend uit de echtelijke woning; de monteur weiger de het huis te verlaten. Hij dreigde het jongste dochtertje, dat nog bij hem was, met het hoofd tegen de muur te zullen slaan. De Braziliaanse consul wist de man te kalmeren. De politie nam hem mee naar het bureau waar hij is opgesloten. Zijn vrouw is opgenomen in een ziekenhuis. Zij is niet in levensgevaar. DEN HAAG De Nederlandse Con sumenten Bond is begonnen met een onderzoek naar mogelijkheden om af valstoffen op te bergen in gesloten of nog te sluiten Limburgse mijnen. De bond meent dat de hoeveelheid af valstoffen de laatste jaren zo is toegeno men, dat het wegwerken daarvan steeds moeilijker wordt. Het is in het belang van de consu ment dat een stortplaats wordt gevon den die niet alleen veilig is, maar ook zonder grote kosten kan worden ge vuld. De consument heeft geen bezwaar tegen betaling voor het wegwerken van afvalstoffen. De prijs voor dat wegwer ken moet echter niet te hoog worden, meent de Nederlandse Consumenten Bond. In Limburg zijn volgens de NCB bij zonder grote ruimten onder de grond die voor wegwerken van afval bijzonder geschikt zijn. Uitgezocht moet worden welke afvalstoffen zonder schade, in mijnen kunnen worden gestort. De Nederlandse Consumenten Bond hoopt tegen het einde van dit jaar met een rapport over dit onderwerp te ko men. De bond wil met dit rapport, dat ook zal worden gepubliceerd in de Con sumenten Gids, een discussie op gang brengen. „Men moet niet menen dat je een vrachtauto huisvuil tot bij een mijn schacht kunt rijden en dan de hele lading naar beneden kiepen", zei gisteren de voorlichtingsdienst van Staatsmijnen. „Er is al eens geopperd chemisch afval en gevaarlijke stoffen in de lege mijnen op te slaan. Maar dit zou een veront reiniging van het drinkwater tot gevolg kunnen hebben Het grondwater staat via allerlei bodemgaten in verbinding met de mijngangen.. Ook het huisvuil zou het grondwater kunnen bederven. Indien men de mij nen helemaal wil volstorten met.huis vuil, zullen ondergronds mensen moe ten werken. Voor hen dienen de schach ten, de luchtverversingsinstallaties en de lichtvoorziening in bedrijf te wor den gehouden. Er zal voor transport van het huisvuil moeten worden ge zorgd, al kan men wellicht de onder grondse transportmogelijkheden voor een deel benutten. Neen, het zal geen eenvoudige en goed kope zaak worden. Misschien is het wel mogelijk alleen de grote verticale schachten vol te storten. Die zijn zes tot zeven meter in door snede en ongeveer één kilometer diep. En ook in dat geval moeten worden ge zorgd dat het grondwater niet kan «tij gen".

De Vallei | 1969 | | pagina 5