VEILING SEPTER TIEL Honderdduizend bezoekers in bad „de Blauwe Schuur Gemeentebestuur liet gezin uit Overberg in de vreugde delen Eethuisje Eerste groep van 35 gastarbeidsters week in brand Zestig jaar samen komt volgende weer in Ede Motorrijdende broers gewond Feike Asma Verlengstuk aan seizoen door warm badwater augustus de in Utrecht Op 15 en 16 paardedagen bij valpartij Voortgezette prijsdaling Dame brak heup PENSION IN RESTEREN EN V'DAALSE WERKGEVERS WACHTEN OP KOMST VAN 70 DAMES UIT JOEGOSLAVIË Nieuwe trainer voor Advendo MARKTEN Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch te Ame rongen tvas bijsonder blij dat hij het gezin H. van Veenendaal uit Overberg als lOO.OOOste badbezoe- her kon complimenteren. Na het officiële gedeelte werd een taart aangesne den met t getal 100.000. V.l.n.r. Burgemeester Van den Boscheen deel van het badpersoneel en t ge zin Van Veenendaal. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1969 VEENENDAAL Kordaat ingrijpen van enige personeelsleden van de dienst gemeentewerken heeft maandagmorgen voorkomen dat de snackbar „Sonja" aan het Verlaat ernstig door brand werd beschadigd. Zij beteugelden het vuur door een bakoven die oververhit was geraakt met zakken af te dekken. Voor de brandweer was het toen een koud kunstje het vuur verder in te dammen door middel van het poeder apparaat. De brand ontstond doordat een twee tal familieleden van de eigenaar, de heer N. H. de bakoven in werking had gesteld zonder voldoende op de tempe ratuur te letten. Toen de oven overver hit raakte viel er aan blussen met ei gen middelen al niet meer te denken. De schade viel achteraf nogal mee. Er waren enige elektriciteitskabels ver brand die later op de dag door de P.U.E.M. werden hersteld. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. AMERONGEN Mevrouw H. uit Veenendaal, moest maandagavond met een gebroken heup naar het Juliana- ziekenhuis worden overgebracht nadat zij bij de woning van haar dochter te Amerongen waar zij op visite was, over een stoeprandje was gestruikeld. De onfortuinlijke dame werd eerst met de wagen van haar schoonzoon naar haar woning aan de Savornin Lo- manstraat te Veenendaal overgebracht, maar na nader onderzoek door een arts werd zij in het ziekenhuis opgenomen. VALLEI-STAD Paardenmarkt UTRECHT Op de paardenmarkt in Utrecht werden vandaag 430 dieren aan gevoerd. De prijzen waren voor luxe paarden 12001600; werkpaarden 1175 1500; oude paarden 8251450; 3-jarige paarden 9251150; 2-jarige paarden 675 —950; veulens 325600; hitten 725950; slachtpaarden per kg gesl. gew. 2,80 3,20; jonge slachtpaarden per kg gesl. gew. 3,204,30. De handel was rustig. EDE Voor de tweede maal in de serie van negen zomeravond-orgelbe spelingen komt de alom bekende orga nist Feike Asma uit Maassluis woens dagavond 6 augustus het prachtige orgel van de oude hervormde kerk be spelen. De vorige concerten werden verzorgd door de organisten Charles de Wolff, Pean Langlais (Parijs), Piet van Egmond, Prof. Lester W. Beren- broick (New Jersey) en genoten grote belangstelling vooral ook van de zijde van de in Ede en omgeving aanwezi ge gasten. Feike Asma is destijds de adviseur geweest bij de aankoop en uitbreiding van het orgel in de Oude Kerk. Het orgel werd in 1877 door P. van Dam te Leeuwarden gebouwd voor de hervorm de kerk te Nieuwe Niedorp. Het had toen 19 stemmen verdeeld over twee klavieren met gereserveerd pedaal. Na bijna 100 jaar is het orgel over gebracht naar Ede, gerestaureerd en uitgebreid door de firma Pels van Leeuwen uit Alkmaar, en is thans voor zien van een vrij pedaal met 8 regis ters terwijl nog 3 registers werden toe gevoegd aan het tweede manuaal, to taal dus 31 stemmen. Het programma voor a.s. woensdag avond is als volgt: 1. Psalm 17 (kleine partita) Klaas Bartlema; 2. Deuxième Choral Hendrik Andriessen; 3. Sonata I (Trio) in Es-dur, a. Allegro, b. Ada gio, c. Allegro Joh. Seb. Bach; 4. Sona ta IV in B-dur, a. Allegro con brio, b. Andante religioso, c. Allegretto, d. Al legro Maestoso e vivace F. Mendels- sohn-Bartholdy; 5.- Pastorale César Franck; 6. Finale (3e Symphonie) Louis Vieme; 7. Uitleidend koraalspel (avond zang) Feike Asma. De gemiddelde marktprijs voor silachtrunderen in de EEG is voor de week tot 31 augustus becijferd op f 247,22 dat is f 3,68 lager dan de prijs van de voorgaande week. Dat betekent dat de invoer uit derde landen belast blijft met de 75 pet. heffing. Voor de week vanaf 3 augustus is deze verhoogd met f 3,03 tot f 35,06. De gemiddelde prijs in Nederland is becijferd op f 242,95, dat is f 2,74 lager dan voor gaande week. De Nederlandse prijs ligt reeds beduidend lager dan het prijspeil, waarop de derde-landenin- voer met volledige heffing belast zou worden. In het patroon van de buitenlandse handel kwam weinig verandering. De ledenstaten blijven leveranciers van niet-onbelangrijke hoeveelheden rund vlees en slachtdieren, terwijl de uit voer zich eveneens, zij het op een la ger peil dan de invoer, handhaaft. Voor kalveren liiep de gemiddelde EEG prijs met f 0,86 op tot f 353,46, terwijl dc Ne derlandse prijs daalde tot f 344,18, dat is f 4,10 lager dan voorgaande week. De Nederlandse prijs ligt dicht bij het niveau van de prijs, waarop interven tie moet plaats vinden. Dat is het ge val als de gemiddelde EEG prijs ge daald is tot f 344,48, doch deze ligt daar, in tegenstelling tot de Nederlandse prijs nog duidelijk boven. De uitvoer handhaaft zich op hoog peil. In de week tot 25 juli bedroeg de uitvoer 1748 ton kalfsvlees, waarvan 810 ton naar Duits land; 492 ton naar Italië en 409 ton naar Frankrijk ging Naar België gingen 1454 levende mestkalveren, terwijl bo vendien aan nuchtere kalveren en slachtkalveren resp. 51 naar Duitsland en 57 naar Frankrijk werden afgele verd. Er werden 1078 kalveren uit de ledenstaten aangevoerd, in hoofdzaak uit Duitsland. 44—55 42—51 42—64 40—59 43—54 33—49 65/70 56—77 48—69 32—55 30—49 23—40 17—29 60/65 55—61 32—56 20—54 19—48 17—29 10—30 55/60 10—28 10—27 10—20 10—16 34—47 37—62 Veilbericht van de Tielse veiling Septer van maandag 4 augustus 1969 Opgave na klasse mm maat Appelen: 75/opw 70/75 Mantet k.l 8688 80—82 Mantet k2 7375 6571 Early Victoria James Grieve x Stark Earliest k.l x Stark Earliest k.2 x Yellow Transp. k.l x Yellow Transp. k.2 Fabrieksfruit per 100 kg blank 7,60. Zuurkroet per 100 kg 5,00 Peren Kruideniers k.l Noordholl. suikerperen Precose de Trevaux Aardbeien per doosje van 250 gr 6982 2852. Pruimen: x Early Laxton 90176 37128; x Eldikse blauwen 70162 2090; Ontario 144220 20119; Saarpruimen 156240 40120. x Rode bessen per doosje van 250 gr 2740; rode bessen 43130 4060. Kruisbessen blonde per doosje van 250 gr 4548 2126. Frambozen per doosje van 250 gr 60110 3675. Bramen per doosje van 250 gr 6072. Meloenen per st. 143178. Groenten: Andijvie 2030; capucijners 110115; bloemkool per st. 5357 2543; komkommers groene per st. 2230 1518; spitskool 1921; sla per 100 krop 12,60—17,50; x prinsessenbonen 60—115 30—69; x snijbonen 53—85 18—69; wortelen per bos 2640; tomaten per bakje export a 360370; export b 360365} export 230240; aardappelen middel 727. x hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 63—65 30—42 23—60 40—43 10—23 21—38 VEENENDAAL/KESTEREN Over ongeveer één week zal de eerste groep Joegoslavische vrouwen en meisjes arriveren die in Veenendaal te werk gesteld zullen worden. In de voormalige „koffie-restauratie" van het oude station van Resteren, nu „het pension", krijgen de 70 dames uit het land van Tito gastvrij onderdak. Eigenlijk zou de eerste groep van 35 dames al vorige week aangekomen zijn. Een in allerijl verzonden telegram heeft de komst van de buitenlandse arbeidsters echter opgehouden. De reden van het korte uitstel was de toen juist begonnen fabrieksvaknntie in Veenendaal, waardoor het niet mogelijk bleek om de vrij grote groep te ontvangen en hen aan het werk te zetten. Voor zover bekend is het voor de eerste maal dat een zo omvangrijke „vrouwen-invasie" uit Joegoslavië naar Nederland komt. In opmerkelijke tegenstelling tot de berichten over werkloosheid en bedrijfs sluitingen in den lande blijkt er in Veenendaal voldoende werkgelegenheid voorhanden te zijn. Bij verschillende bedrijven wordt de komst van de meis jes en vrouwen „dringend gewenst" ge acht. Vandaar ook dat bij de aankomst van de eerste groep van 35 dames een min of meer officiële ontvangst wordt verwacht. De Joegoslavische ambassa deur in ons land heeft de wens te ken nen gegeven aanwezig te zijn, evenals de burgemeester van Kesteren en de heer Van de Pol van de Stichting Buitenlandse werknemers in Midden Nederland te Utrecht. De werkcontrac ten zijn reeds enige tijd geleden afge sloten en ook de medische certificaten zijn nu in orde. Niets staat de komst van de 70 Joegoslavische arbeidskrach ten meer in de weg. In „het Pension" te Kesteren is alles in gereedheid gebracht voor de ont vangst van de vrouwelijke gasten. Het oude gebouw heeft enkele voorzieningen gekregen om de dames een degelijk en vertrouwd onderdak te geven. Het is de bedoeling dat een verzorgster meekomt, waardoor o.a. het eten voor een groot deel op Joegoslavische wijze kan wor den samengesteld. Zodra de gastarbeldsterS" zijn aange komen zal nader worden bekeken op welke wijze voor de nodige ontspanning zal worden gezorgd. Het is niet uitge sloten dat daarbij, naast de hulp van de Stichting Buitenlandse Werknemers voor studie, taalmoeilijkheden e.d., ook de Commissie Buitenlandse Werkne mers te Veenendaal wordt ingescha keld. Het druk bezochte centrum voor gast arbeiders „de Casa" aan de Kerkewijk te Veenendaal is ëchter tot nu toe voor namelijk in gebruik voor de mannelijke gasten, die vrijwel uitsluitend afkom stig zijn uit Spanje en Marokko. De grote „huiskamer" van het pen sion in Kesteren is echter ruim genoeg om de dames gelegenheid te geven zich in „eigen" omgeving te kunnen ont spannen. Desondanks zal zeer binnen kort de commissie in Veendaal bij een komen en zich dan bezig houden met de gerichte recreatie die men denkt te kunnen bieden. Naar verwacht zullen de Joegoslavi sche dames volgende week woensdag arriveren om dan op 18 augustus aan het werk te kunnen gaan. Voor die tijd moet er nog heel wat geregeld worden, waaronder het dagelijkse vervoer van Kesteren naar de verschillende fabrie ken in Veenendaal. Het contingent Joegoslaven bestaat uit ongehuwde meisjes of weduwen. Aan de goede ontvangst wordt hard ge werkt en zij zijn van harte welkom in de Veenendaalse bedrijven, waar men handen te kort komt en de gasten onge twijfeld direct aan de sMg kunnen. AMERONGEN Onopgemerkt door het gros van de circa tweeduizend baders die gistermiddag op de zoveelste zonnige middag van deze zomer ver koeling zochten in het Amerongse zwembad „De Blaauwe Schuur" voltrok zich in het badcomplex een kort ceremonieel met als hoofdpersonen burge meester jhr. mr. O. R. van den Bosch en het gezin H. van Veenendaal uit Overberg. Plaats van handeling was het badmeestersverblijf en aanleiding de honderdduizendste bezoeker van dit seizoen. Dit cijfer betekende een nieuw record, waarop het gemeentebestuur van Amerongen niet weinig trots is. In 1967 werden 97.000 bezoekers geteld en vorig jaar 85.000. De heer en mevrouw Van Veenendaal, die zich tegen drieën aan het bad ver voegden met hun twee kinderen, wisten van de prins geen kwaad toen zij aan de kassa werden verwelkomd door bur gemeester Van den Bosch, die was vér- gezeld van zijn loeide wethouders. In het badmeesterverblijf werden zij spoe- Beter bekend nog onder de naam: warmbloedpaardendagen staan voor vrijdag 15 en zaterdag 16 augustus de bekende dagen van de Utrechtse Ten- toonstellings Vereniging weer op het programma 1969. Maar het zullen dit maal niet meer zo overwegend warm- bloedpaarden zijn die de toon aangeven als in het verleden wel eens het geval geweest is. De fjordenpaarden en Shet land-pony's, die al enkele jaren mee deden en die we moeilijk als warm bloeden kunnen karakteriseren, hebben ditmaal voor het eerst aanvulling ge kregen van Haflinger paardjes, welker Haflingerclub een onderdeel is van de Koninklijke Vereniging „Het Nederland- sche Fokpaard", ons koudbloedpaard bij uitnemendheid. Wat niet wegneemt dat het warm bloed nog wel domineert, wel speciaal op de namiddag van de tweede dag, za terdag, wanneer het beroemde concours hippique wordt gehouden. Voor het laatst in de ruime Irenehal, waar het telkenjare aangenaam vertoeven was. Dit betekent daar tevens een afscheid van de jaarbeurs, maar de gemeente Utrecht zal in de komende leemte voor zien. Wat die warmbloedwereld betreft zal de klemtoon ook wel enige wijziging ondergaan: waren het oorspronkelijk en lange jaren achtereen de fokpaar- den die de toon aangaven, thans komen de landelijke ruiters en vooral ook de ponyruiter(tjes) een hartig woord mee- apreken. Verheugend is het daarbij dat de Koninklijke Federatie en Katholie ke Bond van Landelijke Rijverenigin- gen gaan samenwerken en dat het Kampioenschap van Nederland in Utrecht zal worden verreden. Er zullen daar trouwens meer kam pioenen komen zoals van de Shetland- pony's en de rijpony's alsmede finale's van de Hippische Sportbond: concours tweespannen limietklasse nieuwelin gen die op tenminste 5 voorafgegane concoursen zijn uitgekomen en Mb springconcoursen: zes concoursen aan gewezen, aan vier moet zijn deelgeno- •men voor de puntentelling. Naast de reeds genoemde rassen zul len er een 150 Welshpony's zijn van het tienjarige Welsh Pony Stamboek, zullen er vele hackney's zijn van het stamboek dat gestadig groeit, zullen er Arabische paarden en halfbloeden zijn en New Forest Pony's en misschien vergeten we nog wel diverse rassen. Maar interessant zal het stellig zijn in Utrecht, met Nederlands beste tuigpaar- den die nergens elders ter wereld ge fokt worden. dig uit de droom geholpen. De burgemeester vertelde daar in aanwezigheid van een deel van 't bad- personeel dat hij blij was dat een ge zin uit Amerongen het bezoekersaantal van honderdduizend had volgemaakt, juist omdat de bevolking van Ameron gen zich en bloc veel inspanningen heeft getroost om vier jaar geleden het bad gerealiseerd te krijgen. De burgemeester schreef het bereiken van dit getal niet alleen toe aan het bij zonder fraaie zomerweer. Voorop stel de hij, dat de verwarmingsinstallatie die het bad rijk is de zwemlustigen al vroeg in het seizoen in de gelegenheid stelt hun sport te beoefenen. Cijfers spreken in dit opzicht duidelijke taal want aan het eind van het voorseizoen werd al de veertigduizend-grens over schreden. Later gaf burgemeester Van den Bosch nog enige punten aan waarom enigingsbestuur. De ponyclub „De Schaffelaartjes" uit Barneveld; die enkele jaren al naam gemaakt heeft in Utrecht zal ook nu weer medewerking verlenen, o.a. met een gekostumeerde show het bad zo in trek is. „Ten eerste zijn wij in vergelijking met andere baden bijvoorbeeld in Rhenen erg goed koop, het heldere water dank zij een overcapaciteit van de zuiveringsinstal latie, en vergeet niet het mooie weer van de laatste weken en de fraaie lig ging van het bad". Namens 't gemeentebestuur overhan digde hij de heer Van Veenendaal een gezinsabonnement voor het volgend seizoen. De burgemeester nam de ge legenheid te baat zijn erkentelijkheid te betuigen jegens het badpersoneel, dat ogen tekort komt om alles in goe de banen te leiden, de dienst gemeen tewerken die waakt voor het schoon houden van zonneweiden e.d. en verder het secretariepersoneel dat belast is met de administratie en de uitgifte van abonnementen. Daarna werd een grote taart aange sneden die met frisdrank kon worden weggespoeld. Pas daarna kon het gezin Van Veenendaal met honderden andere Amerongen en dagjesmensen gaan doen waarvoor men gekomen was. OPHEUSDEN Gisteren was het 60 jaar geleden dat de heer en me vrouw H. Sip-Diederich in de echt werden verbonden. De heer Sip was al jong werkzaam in Duitsland, waar hij ook zijn vrouw heeft leren ken nen. Nadat de heer Sip heel wat jaren boomkweker is geweest, geniet het echtpaar nu van een welverdiende rust in een huisje aan de Rijnbandijk. Het was de bedoeling van het bruidspaar deze dag heel rustig te laten passeren, maar zoals altijd was dit niet gelukt en werd het ene bloemstuk na het andere bezorgd. „Achteraf was het toch wel een fijne dag", aldus de heer Sip. Ons Nederlandse warmbloedpaard zal victorie hinneken tijdens de grootste Vrse show van Europa, aldus het ver- OVERBERG Twee motorrijders uit Veenendaal moesten maandagavond met diverse verwondingen naar het Ju- lianaziekenhuis te Veenendaal worden overgebracht nadat zij op de Bergweg te Overberg na een slippartij over el kaar geduikeld waren. Het tweetal, de gebroeders M. S. en A. S., kwam ten val nadat eerstge noemde na een slip de macht over het stuur kwijt raakte. Zijn broer A. S. reed over hem heen, waarbij hij ern stig werd gewond. Hij moest met een gebroken been, een gebroken schouder en een gebroken pols in de ambulance worden gedragen. M. S. kwam er met lichte schaafwonden af. Hij kon na in het Julianaziekenhuis te zijn verbonden naar huis worden overgebracht. EDERVEEN Met ingang van 1 augustus gaat de heer R. de Hartog uit Veenendaal als oefenmeester optre den van v.v. Advendo 57. De heer De Hartog volgt de heer Teus v. Laar op die de Ederveense club 3 jaar met suc ces onder zijn hoede heeft gehad. Advendo's nieuwe trainer heeft de volgende verenigingen onder zijn hoe de gehad: Veenendaal-junioren, DVSA (dat tweemaal kampioen werd onder zijn leiding) en momenteel traint hij nog HAS uit Leersum. De eerste trai ningsavond onder leiding van de heer De Hartog is op woensdag 13 augustus om half acht. Dit geldt alleen voor de senioren. De jeugdtraining is weer in handen van de heer H. v. Hunen. De jeugd begint op donderdag 14 augustus. In verband met het grote aantal jeugdle den worden twee trainingsavonden per week gehouden, namelijk op maandag en donderdag.

De Vallei | 1969 | | pagina 3